Ommezwaai van V.S. schokt Westduitsers Tsjombe vreest Kongolese inval A nieuwe «épdauphine V cadeau Vijf vliegtuigrampen in weekeinde: 40 doden Erkenning DDR onvermijdelijk? WEERBERICHT Meer glans en bescherming voor uw auto! SENSATIONELE VERKLARING VAN GENERAAL CLAY Geen communistische controle van luchtcorridors naar Berlijn Tegenspraken van Washington Situatie hopeloos gespannen Grote uittocht van Belgen Friendship met 29 inzittenden stort brandend in Turkije neer NOG STEEDS KANS OP OF OP 500,-verdienen ALS U DEZE WEEK EEN PROEFRIT MAAKT! (D.ud Qïie teuwSs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1961 No. 30461 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. van Dtsüoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f 059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) t,Wordt Duitsland nu verkocht? Vriendschap zonder vertrouwen bestaat niet. Vriendschap zon- der vertrouwen is niets waard. Kunnen wij onze vrienden in het Westen nog vertrouwen?" Met deze slagzinnen verontrustte het miljoenen blad „Bildzeitung" de Westduitse lezer. Waarom? Uit verontwaardiging over de berichten uit Berlijn, dat de speciale Amerikaanse ambassadeur, gene raal Clay, een ingrijpende wijziging van de Amerikaanse Duitsland-politiek zou hebben ge schetst. Vrijdagavond laat ontving Clay een aantal journalisten. Tijdens een gesprek zette hij zijn opinie uiteen over de Berlijnse crisis. Daarbij zei hij, dat West-Duitsland maar in het reine moest zien te komen met het feit, dat er een aparte communistische Duitse staat bestaat. Een soort erkenning van Oost-Duitsland bleek Clay onver mijdelijk te vinden. Wü staan op onze rechten van aanwezigheid in en vrije toegang naar Berlijn, aldus de Amerikaanse generaal, maar een soort controle van het niet-militaire verkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn zouden de Oostduitsers, als vertegenwoordigers van de Russen best mogen uitvoeren. Alleen Westelijke militai ren zouden buiten deze controle moeten vallen, indien zij tenminste in uniform zijn. Geallieerde soldaten in burger zouden hun papieren aan Oostduitse autori teiten kunnen tonen. Dat betekent echter niet dat deze laatsten de toegang naar Berlijn zouden mogen verhinderen, aldus Clay. Clay's uiteenzettingen van vrijdagavond werden door Associated Press en Reuter, zonder zijn naam te noemen, de wereld ingezonden. In tegenstelling tot Clay's woorden meldden zij evenwel ook nog, dat Washington geen bezwaar zou hebben tegen communistische controle in de luchtcorridors. Dat was echter onjuist. De luchtcorridors beschouwen de Amerikanen als de levensaders van West-Berlijn en zij zijn van plan elke beperking van de vrijheid van verkeer in deze corridors te verwerpen. den in feite niet worden teruggenomen. Alleen op het punt van de luchtcorridors bleken zijn woorden verkeerd te zijn weergegeven. Geen van de andere pun ten is door de Amerikanen openlijk verworpen. De bedoeling is duidelijk: men pro beert de Westduitse openbare mening en de regering in Bonn zo zachtzinnig mogelijk aan te pakken, maar men is niet bereid daarvoor een politiek te voe ren, die meer in de lijn van Bonn is. Opvallend is overigens dat de Senatoren Mansfield en Humphrey juist het afge lopen weekeinde in Amerika verklarin gen over Duitsland hebben afgegeven, waarin duidelijk wordt gesproken over kleine concessies aan de Russen. Dat een soort erkenning van Oost-Duitsland een van die concessies is, hebben zjj zonder omhaal uit de doeken gedaan. Niet alleen de „Bildzeitung" was ver ontwaardigd over Clay's uitlatingen. De gehele Westduitse politieke wereld was in rep en roer. Vr.n alle kanten regende het gedurende het afgelopen weekeinde dementi's. Het begon in Berlijn, waar de Amerikaanse militaire missie een ver klaring uitgaf, dat de Amerikaanse politiek in geen enkel opzicht gewijzigd was. Generaal Clay zelf haastte zich daarover het nodige te zeggen. Hij wees er daarbij op, dat de politiek in Wash ington wordt gemaakt en niet in Berlijn. Zijn denkbeelden waren niet meer dan particuliere gedachten geweest, ingege ven door de huidige situatie. In Washington probeerde men iets goed te maken. De berichten uit Berlijn over een wijziging van de Amerikaanse politiek, kloppen natuurlijk niet, zo verklaarde het State Department (ministerie van Buitenlandse Zaken). Er is geen verandering in de houding van Washington tegenover het Oost duitse bewind van Ulbricht. In Bonn gaf men een verklaring uit, waarin verwezen werd naar het dementi uit Amerika. President Lübke beijverde zich tenslotte in West-Berlijn, waar hij een bezoek van drie dagen brengt, erop te wijzen dat er geen reden is de Amerikaanse bondgenoot niet te vertrouwen. Onze bondgenoten zullen de vrijheid van West-Berlijn verdedigen, dat is zeker, aldus Lübke. Niets teruggenomen De argeloze burger, die zich door deze orgie van dementi's laat overdonderen, is uiteraard naïef. Clay's uiteenzettingen komen precies overeen met wat in Westduitse politieke kringen allang be kend is over de Amerikaanse denkwijze. Daarbij komt, dat generaal Clay kort voor zijn vertrek uit Amerika uitvoerige besprekingen over de Berlijnse en Duitse kwesties heeft gehad met president Kennedy en diens zegslieden. Er is dus niet veel zoeken voor nodig om te besef fen waar Clay's „particuliere denkbeel den" vandaan komen. Trouwens, wie de Amerikaanse verklaringen leest, komt al gauw tot de conclusie, dat Clay's woor- RUSTIG WEER De Bilt vrwacht van heden- tot mor genavond: Koude nacht met op vele plaatsen mist. Overdag droog en vrij zonnig weer. Weinig wind, maar later in de kunstprovincies zwakke tot matige zuid westelijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 september Zon op: 6.31 uur; onder: 18.31 uur. Maan op: 19.52 uur; onder: 8.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.12 en 16.34 uur, laagwater te 0.10 en 12.27 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Bittere gevoelens Een ommezwaai van de- Amerikaanse politiek zou in West-Duitsland bittere gevoelens doen ontstaan, zo heeft de Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe. in een interview voor de Ameri kaanse televisie gezegd. Tenslotte heb ben de Westelijke geallieerden bij het intreden van de Bondsrepubliek in de Noordatlantische Verdragsorganisatie duidelijk verklaard, dat zij zouden stre ven naar Duitse hereniging. Met erken ning van Oost-Duitsland zou deze her eniging verder af zyn dan ooit er West-Duitsland zou zich verraden voe len, zo zei Grewe verder. De ambassa deur zei ook nog van mening te zijn, dat het niet goed is maximale eisen met maximale concessies te beantwoorden. Slot pag. 2 Zo nodig kernwapens zegt Robert Kennedy Robert Kennedy, de Amerikaanse mi nister van Justitie, heeft zondag voor de televisie verklaard, dat zijn broer, president Kennedy, ongetwijfeld kern wapens zal gebruiken als het behoud van de vrijheid van West-Berlijn zulks nood zakelijk zou maken. De regering heeft 2 miljard dollar extra uitgetrokken voor atoomwapens, afgezien van de versterking van de conventionele strijdkrachten, zo zei Ro bert Kennedy „Wij Cn onze bondgeno ten zijn bereid atoomwapens te gebrui ken". Ook de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft in een zon dag gepubliceerd vraaggesprek met de „New York Herald Tribune" gezegd dat de Verenigde Staten kernbommen van elke grootte zullen gebruiken indien dit in het geval van een aanval noodzake lijk is voor de bescherming van de Ame rikaanse levensbelangen. Intussen is net patrouilleren van Amerikaanse militaire jeeps langs de autoweg die West-Berlijn en West-Duits land over een afstand van 180 km door Oostduits gebied verbindt, geintensiveerd Het doel van de patrouilles is „als steeds" Amerikaanse reizigers op deze route te helpen, verklaarde een Ameri kaanse woordvoerder in Berlijn. Twee dagen geleden werden in Pots dam, Oost-Duitsland, twee Amerikaanse soldaten in Burger zes uur door de Oost duitse politie vastgehouden. Vrijdag wer den drie Amerikaanse soldaten in de enclave Steinstücken, ongeveer twee km. binnen Oostduits gebied, gestationeerd. In Berlijn beschouwt men deze maat regelen als een accentueren van het Amerikaanse voornemen om de rechten in Berlyn en op de toegangswegen tot Berlyn te handhaven. Prinses Irene heeft zaterdag in de Tilburgse Stadsschouwburg de President Tsjombe verwacht een inval van het Kongolese nationale leger, zo heeft hij zaterdag op een persconferentie meegedeeld. Hij beschuldigde de V.N. ervan dat zij meewerken aan de voorbereiding van een dergelijke invasie. Ook waarnemers in Elisabethstad zijn zeer pessimistisch. Zij vrezen dat het conflict tussen de V.N. en Katanga zal worden gevolgd door een burgeroorlog tussen Katangese troepen en strijdkrachten van de centrale regering. Talrijke Europeanen hebben bij het Britse consulaat een visum voor Rhodesië gevraagd. Vooral de Belgen vluchten in groten getale. Honderden Belgen zijn de laatste da gen naar Noord-Rhodesië uitgeweken, vanwaar zij naar België willen gaan, en het aantal vluchtelingen neemt nog steeds toe. De Union Minière is begon nen met de evacuatie van vrouwen en kinderen van Belgische werknemers. Een vliegtuig met evacué's is reeds naar Bel gië vertrokken. Belgen die uit Elisa bethstad in Ndola aankwamen, vertel den dat het vuren is gestaakt, maar dat de situatie in Katanga „hopeloos ge spannen" is. De massale uittocht wordt Vijf vliegtuigen zijn het afgelo pen weekeinde verongelukt en veertig mensen zijn daarbij om het leven gekomen. De meeste slacht offers vielen te betreuren in Turkije, waar zaterdaggavond na bij Ankara een Fokker Friendship van de Turkse nationale lucht vaartmaatschappij met 29 inzitten den neerstortte. Slechts één passa gier overleefde de ramp. Het wrak van net toestel werd pas zondagochtend gevenden. De gehele nacht had men tevergeefs gezocht. Oog getuigen hebben gezegd, dat het vlieg tuig al in brand stond voordat het neerstortte. Het was onderweg van Cy prus naar Ankara en had een tussen landing te Adana gemaakt. De bemanningsleden en de meeste passagiers waren Turken. Er bevonden zich ook tien professoren en studenten van de universiteit van Heidelberg aan boord, onder wie de Belgische professor in de oude geschiedenis Jacques Mo- reau. De enige overlevende is een Turkse bankinspecteur, die met lichte verwon dingen «n een ziekenhuis te Ankara is opgenomen. Hij zei dat het toestel by de nadering van de Turkse hoofdstad plotseling sterk steeg. Hq hoorde een klap en toen hy zijn ogen opendeed, bevond hij zich temidden van steunende mensen op een heuvel. Het duurde ne gen uur voordat hy werd gevonden. Het schijnt, dat de gezagvoerder van de Friendship een navigatiefout neeft gemaakt. Hy zou geseind hebben, dat het vliegtuig ging landen, terwijl het zich nog op 30 km van Ankara bevond. Men neemt aan, dat het slechte weer, en daardoor het beperkte zicht, hem parten heeft gespeeld. In zee gestort In de Atlantische Oceaan ten westen van de Bermuda-eilanden is een anti- onderzeeboot patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine verongelukt Ze ven van de tien oemanningsleden kwa men om het leven. Volgens de overle venden kwam een van de motoren van het toestel tot stilstand, terwijl het deel nam aan een vlootoefening; het vlieg tuig stortte in hoge zee neer. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht is gisteren tijdens een luchtvaartshow te Wilmington in de staat Noord-Carolina kort na het opstijgen neergestort. Drie personen werden gedood en twaalf anderen ge wond. Een viermotorig straalverkeeroviieg- t-uig van de „American Airlines" is gis teren bij de landing op de luchthaven van Boston in ondiep water aan het einde van de rolbaan terechtgekomen. Het toestel, een Boeing-707, geraakte niet in brand en alle 71 passagiers en bemanningsleden konden worden gered met behulp van pootjes. Slechts enkele van hen liepen liente verwondingen op. Een licht, eenmotorig vliegtuigje is gisteren neergestort in het Caldonazzo- meer nabij Trento. De piloot en de enige passagier kwamen om het leven. mede geweten aan de vqandige hou ding van de Baloeba's. Generaal Moboetoe, de stafchef van de Kongolese strijdkrachten, heeft in het weekeinde ongeveer 150 militairen per vliegtuig naar Loeloeaburg gezon den. Deze garnizoensplaats ligt dicht ongeveer 225 km. bij de Katangese grens. Andere Kongolese legereenheden en pantserwagens zijn per rivierboot van Leopoldstad en Coquilhatstad op weg naar Loeloeaburg. In totaal zou de centrale regering 4.600 militairen bij de grens van Katanga willen samentrekken. Onder druk Het schijnt, dat generaal Moboetoe door generaal Loendoela, de bevelhebber van de troepen in Stanleystad, en de loemoembistische vice-premier Gizenga onder druk wordt gezet om Katanga aan te vallen. Maar volgens betrouwbare kringen in Leopoldstad zou de centrale regering een dergelijk besluit nog niet hebben genomen. De Katangese autoriteiten hebben dui zenden leden van de stammen Loenda, Bajeke en Tsjokwe van automatische ge weren voorzien en rondom Elisabethstad samengetrokken. Deze stamleden kunnen in korte tijd Elisabethstad binnentrekken en moeilijkheden veroorzaken. De dor pen tussen Elisabethstad en de grens met Rhodesië worden nog slechts door vrou wen, kinderen en oude mannen bevolkt. In Ndola is vernomen, dat vier Ka tangese officieren zich bij het Kongo lese nationale leger hebben gevoegd, uit protest tegen de terugkeer van blanke officieren bij de Katangese strijdkrach ten. Zij hebben hun opleiding in Europa gehad. De vier officieren zullen door de VN naar Leopoldstad worden ge bracht. advertentie Infiltranten worden succesvol bestreden De actie tot opruiming van de Indonesische infiltranten in het ge bied van Sorong in Ned. Nieuw- Guinea heeft een succesvol ver loop. In de afgelopen dagen is een niet-onaanzienlijk aantal der infil tranten gevangen genomen en enige hunner sneuvelden tijdens tegen hen ondernomen acties. Bij het opsporen wordt zeer veel medewerking ondervonden van de plaat selijke bevolking. Onder andere heeft zij gewapende infiltranten aangehouden en overgedragen aan de bevoegde instan ties. Uit het vinden van weggeworpen wapens en uitrustingsstukken kan wor den afgeleid, dat het moreel der infil tranten over het algemeen laag is. Reuter meldt, dat de botsing tussen de infiltranten en Nederlandse militai ren en politic gisteren geschiedde en dat daarby twee der infiltranten, van wie een luitenant, werden gedood. Er zouden by Sorong thans 16 Indonesi sche infiltranten gevangen zyn geno men. Nederlandse première bijgewoond van „De tiende man" van Paddy Chayefsky, uitgevoerd dt or hd ge zelschap „Ensemble". De Prinses tijdens de pauze in gesprek met Sigrid Koetse, Jan Retel en Maxim Hamel. Verkrijgbaar bij de vakman bus voor 4 a 5 behandelingen 5.90 PRINSES IRENE BIJ PREMIÈRE TE TILBURG Prinses Irene heeft zaterdagavond in de stadsschouwburg <e Tilburg de Ne derlandse première bijgewoond van „De tiende man" een toneelspel van Paddy Chayefsky, uitgevoerd door de toneel groep „Ensemble" onder regie van Kart Guttmann. De Prinses, die vergezeld was door jonkvrouwe Laman Trip en haar particulier secretaresse, mej. M. C. O. Wijnen, werd ontvangen door de loco burgemeester van Tilburg, de heer H. Pontzen, het schouwburgbestuur en di recteur Wim Bary. Tydens de pauze begaf de Prinses zich achter het toneel, waar alle spelers en speelsters aan haar werden voorgesteld. Ten overstaan van regisseur Karl Gutt- man verklaarde zy zeer geboeid tc zijn door het stuk. Ook vertelde de Prinses van haar eigen toneelervaringen tydens haar studententyd. Na afloop van de voorstelling nam do Prinses geestdriftig deel aan het ovatio neel applaus voor de opvoering. Vraag alles wat u weten wilt aan uw Renault-dealer! DAUPHINE CADEAU F.5.250, F.500, VERDIEND Bovengenoemde winnaars werden reeds persoonlijk geïnformeerd Geen ontgroening meer in Indonesië Nu militaire opleiding Het ontgroenen van studenten aan de universiteit in Djakarta is afgelopen. Dit zal worden vervangen door een militaire opleiding, zo heeft een woordvoerder van de studenten, Widjaja Soegarda, zater dag meegedeeld. Hij zei dat dit ontgroe nen afkomstig is van het Westen en niet meer te verenigen is met „de geest van de nationale revolutie". In het ver volg zal de opneming in het universitai re leven „gebaseerd zijn op de beginse len van een geleide democratie" en zal de nadruk gelegd worden op nationale elementen. In de eerste week zal een militaire opleiding worden gegeven in overeen stemming met de behoefte aan „natio nale waakzaamheid". Ook zal onder richt worden gegeven in de beginselen van de politiek van Soekarno's bewind. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Sept. 1861; In de op IJ. Zaterdag ge houding Zitting der Tweede Ka mer is door den Voorzitter me degedeeld, dat zijn ingekomen o.a.: een ontwerp tot onteige ning van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Leiden naar Woerden. Vrijdag l.l. werd te Amster dam gehouden de Jaarlijksche Algem. Vergadering der Holl Mij. van Jraaije kunsten en we tenschappen. Een gouden me daille werd uitgereikt aan Prof. R. Fruin, van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1