Laatste nieuws Raad Oegstgeest met bezwaren akkoord met grote grondverkoop saldo op begroting Batig WEERSTAND IN WASSENAAR TEGEN BOUW DIERENASIEL DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1961 De gemeenteraad van Oegstgeest maakte er gisteravond een gezellig praatavondje van. Het gevolg hiervan was, dat een in principe niet zo daverend belangrijke of ingewikkelde agenda aanleiding werd tot debatten, waarin over allerlei „gewone" zaken behartenswaardige din gen werden gezegd. Opzienbarende besluiten werden er overigens niet genomen. Burgemeester Du Boeuff deelde mede, dat de begroting voor 1962 sluit met een batig saldo op de gewone dienst van ruim een halve ton op een uitgaventotaal van tegen de zes miljoen. Eind oktober zal de begroting, die gisteravond slechts symbolisch werd aangeboden omdat de binder het ijltempo van B. en W. niet had kunnen bijhouden, in de raadscommissies worden behandeld. (met verlening van dispensatie aan veel vuldige andere eventueel gedupeerde ge bruikers vati de weg). Volgens B. en W. is er wel degelijk een andere op lossing voor de NZH mogelijk. Monopolie-positie als offer terecht? Vrijwel alle voorstellen van B. en W. (waarover wy indertyd uitvoerig schre ven) werden zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De voorzitter van de raad en de pre sidente van de betrokken commissie mevr. Smits-Witvliet brachten elkaar over een weer dank voor het rapport dezer commissie inzake de beschikbaar stelling van nieuwe gronden voor agra riërs, die hun landen moeten ontrui men ten behoeve van de uitbreiding van de bebouwing. Contact zal worden opgenomen met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer over eventuele nieuwe bollengronden op terrein binnen die gemeente, overeenkomstig de sugges tie van genoemd rapport. Principieel niet zonder belang was de discussie welke zich ontspon naar aan leiding van het voorstel van B. en W. tot grondverkoop in het Flora-plan na bij de Lange Voort aan het Algemeen Mijnwerkersfonds te Limburg. Deze gro te institutionele belegger wil hier voor ruim anderhalf miljoen gronden kopen en daarop ruim 500 woningen bouwen en ook winkels inrichten. In verband met het beleggingskarakter van dit plan is het vanzelfsprekend niet de bedoeling deze winkels te verkopen. Vele raadsleden vroegen zich af, of hiermee de belangen van de Oestgees- ter middenstand niet worden geschaad. Deze middenstand streeft naar het eigen bezit van een zaak, terwyl huur vooral wanneer niet tevoren stringente condi ties zyn vastgelegd een groot element van onzekerheid inhoudt. Bovendien is duidelijk, dat B. en W. moeilijk de bouw van zelfstandige middenstandsza ken in de schaduw van dit project kun nen toestaan. In zeker opzicht wordt in deze nieuwe buurt van Oegstgeest dus een winkel-monopolie aan een mach tige belegger uit handen gegeven. De voorzitter erkende, dat deze mono poliepositie zou ontstaan, maar sprak de verwachting uit dat de hantering van deze bevoorrechte positie wel mee zou vallen. Bovendien stelde de voorzitter, dat de huidige Oegstgeester middenstand toch reeds te klein is voor de sterk gegroei de bevolking, zodat van de gevestigde bedrijven niet kan worden verwacht dat zij ook nog in de behoeften van de snel groeiende nieuwe wijken zou zor gen. Tenslotte meende hy het zo te moeten stellen, dat het bouwplan alleen dank zij een krachtige institutionele be legger verwezenlijkt kan worden, en nimmer op eigen gemeentelijke kracht. Dit noopt nu eenmaal tot het accep teren van wellicht principieel niet ideale bijkomstige omstandigheden. Helemaal gelukkig was de raad met deze conclusies niet, maar men gaf toch zijn stem aa-n het voorstel na bewerk stelligd te hebben, dat er nog een voor lichtingsactie bjj de middenstand ge voerd zal worden waardoor deze Oegst- geestenaren de bestaande kansen wor den voorgehouden. Het werd evenwel niet elegant geacht, de on-elegance van de zijde van de NZH op soortgelijke wijze te beantwoor den. Besloten werd, dat B. en W. de zaak nader zullen bezien (ook de mo gelijkheid om het herstel uit te stellen tot over tien maanden wanneer de NZH Elegant blijven! Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een krediet toe te staan voor herstel van de Haarlemmerstraat weg (waarover zwaar verkeer voor het herstel van Rijksweg 4 enige tijd ge leid moest worden) kwamen de tongen los in verband met het feit. dat de NZH-bussen naar Noordwijk thans van deze weg gebruik maken omdat de her stelwerkzaamheden aan de Jacoba van Beierenweg in Voorhout dit zoudden vergen. De thans voorgestelde verbete ring moet de gemeente weliswaar be talen, maar de kosten worden door het ryk vergoed. Dit herstel zou evenwel weer teniet worden gedaan door de circa 200 zware bussen die er thans rijden en nog tien maanden zullen blij ven rijden. Noch NZH noch de Rijks verkeersinspectie hebben over de route wijziging de gemeente Oegstgeest inge licht. De raad en B. en W. waren hier over nadrukkelijk zeer ontstemd. Zij vroegen zich af, of het. niet aanbeve lenswaardig zou zijn deze weg voor zwaar verkeer afgesloten te verklaren volgens de plannen deze route weer zou verlaten) en desnoods met de betrokken instanties nog eens overleg te plegen. Ongewenste inwoners Voorts werd breedvoerig gesproken over het probleem van de ongewenste woonschepen in de Haarlemmertrek vaart tussen Kwaaklaan en Leedebrug. Het blijkt niet goed mogelijk, deze sche pen, die er zonder vergunning liggen, naar elders te dirigeren. In de toekomst zal worden voorkomen, dat zich hier woonschepen een ligplaats uitkiezen. Het thans bestaande euvel moet worden opgelost door geval voor geval tot een redelijke regeling te ko men. In geheime zitting werd nog breed voerig van gedachten gewisseld over con sequenties van het voorstel tot aankoop van grond in de Overveerpolder ten be hoeve van de stichting van een zwem inrichting en het voorstel tot ontbinding van overeenkomsten met enkele pach ters van grond nabij de Abtspoelweg en de daaraan verbonden schadeloosstelling. In de woonruimte-adviescommissie werden de aftredende leden herbenoemd terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Van Nes werd benoemd de heer F. L. Stenfert Kroeze. Adres aan gemeenteraad: buurtbewoners zijn bevreesd voor hinderlijk geblaf De Wassenaarse afdeling van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft plannen gepubliceerd voor de bouw van een nieuw asiel op een terrein aan de Vinkenlaan nabfj de Paapeweg. De afdeling beschikt al vele jaren over een nood-asiel aan de Spelderslaan. Eigenaresse van de grond daar is de Haagse Duinwaterleiding en al is er nog nooit een termijn genoemd, vast slaat, dat in de toekomst het asiel daar zal moeten verdwijnen. Een ander motief waren de klachten van de bewoners van de Storm van 's-Gravesandeweg over het geblaf van de honden die in het asiel een tijdelijk onderdak vinden. Nu bekend is dat overwogen wordt het asiel op een terrein aan de Vinkenlaan te bouwen, zijn ook daar de omwonen den in actie gekomen. Er is een adres aan de gemeenteraad gezonden, dat de handtekeningen draagt van 49 bewoners van de Vinkenlaan en de Papelaan. In het adres wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de afstand van het terrein aan de Vinkenlaan tot de huizen in de omgeving kleiner is dan de afstand van het huidige asiel aan de Spelderslaan tot de huizen aan de Storm van 's-Gra vesandeweg. Verwacht mag dus worden, dat het geblaf van honden in het nieuwe asiel ook storend zal zijn voor de om wonenden. In het adres wordt verder de vrees uitgesproken, dat door de te verwachten geluidshinder de waarde van de eigendommen in deze omgeving zal verminderen. De adressanten wijzen er op, dat het doel van Dierenbescher ming hun na aan het hart ligt; zy zijn echter van mening, dat elders op een meer geschikte plaats huisvesting voor het asiel gevonden dient te worden. Het bestuur van de afdeling Was senaar van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft in tussen een vergadering uitgeschreven op donderdagavond 21 september te 8 uur in Huize Den Deyl, waarin voor leden en andere belangstellenden de plannen voor het nieuwe asiel besproken zullen worden. Het bestuur is van mening, dat door een degelijke inrichting van het nieuwe asiel de hinder van hondege- blaf voor de omwonenden tot een mini mum kan worden beperkt. - LEIDERDORP Eerste ronde schaakclub Op de clubavond van de Leiderdorpse Schaakvereniging is de eerste ronde voor ae onderlinge wedstrijden geschaakt. De uitslag luidt: Groep A: Joh. de Jong—J. P. Verwijs 0-1, W. v. d. Leek—J. H. v. d. Velden 0-1 S E. Willems of Brilman—Rector J. C. de Groot 0-1, W. GoedhartC. Boon af gebroken. Groep B: R. Marbus—C. van Garde- ren 1-0, A. W F. GeerlingsCh. Sterk afgebroken, D. Braam—C. van Tol 0-1. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Josée Anita, dr van A. M. de Haan en C. A. Pannlcke; Sonja, dr van J. A. Oli vier en A. C. G. Jonk; Pieter, zn van D. A. Maagdelijn en J. van Klaveren; Marinus Petrus Johannes, zn van M. P. van Vliet en J. C. van Oosten; Bernardlne, dr van J. van Gijzen en P. Suvaal; Sibilla, dr van J de Wolf en A. S. Lepelaar; Josua Cor nells. zn van D. J. v. d. Berg en T. Hou- wellng; Henrlcus Johannes, zn van J. P. Wlchers en A. Josso; Jolanda, dr van C. Snatersen en J. van Kampen; Ilona Cor nelia, dr van W. Slra en P. Knetsch; Jo hannes Adrlanus Jozef, zn van A. G. v. d. Weljden en E. Pikaar; Bartele Johannes, zn van J. H. Bakels en I. E. Fltsch. OVERLEDEN S. Tulthof. 76 Jr. man; H. C. van Oerle. 88 Jr, w.v. C. J. van Beukering. Folklore bij NCVB Gisteravond vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond voor de eerste maal in het nieuwe seizoen. De vergadering werd in Irene gehou den en was zeer goed bezet. De presidente, mevr. C. Bleichrodt, Richter hield een korte inleiding, naar aanleiding van het tekstgedeelte uit de bijbel 1 Cor. 13. Zij wees erop dat de liefde in ieders persoonlijk leven, vooral met betrekking tot anderen, het voor naamste moet zijn. De heer J. Donkers uit Leiden hield vervolgens met vertoning van dia's een lezing over Folklore. In hoofdzaak behandelde de spreker de oude volksgebruiken van het folklo ristisch jaar: Kerstmis, Driekoningen, Palmpasen, St-Jan, St.-Maarten en St.- Nicolaas. Het was leerzaam en bijzonder inte ressant. Na de vergadering gaven zich vier da mes als nieuw lid op, zodat de afdeling al ruim 150 leden telt. VOORSCHOTEN P.V. De Zwaluw hield laatste wedvlucht van seizoen De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield haar laatste wedvlucht seizoen 1961 vanaf St.-Ghislain Hornu, afstand plm. 192.500 km. Gelost 7.45 uur met z.o. wind. Aankomst eerste prysduif 10.52.39 uur, snelheid 1025.02 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 11.09.07 uur, snel heid 942.34 meter per minuut. De prij zen werden als volgt behaald: J. P. v. d. Assem 1, 3, 10; A. de Graaf 2; J. J. Heyne 4, 6; P. Belt 5; W. Onstenk 7, 8; A. X. Kleiweg 9. Kampioenschap 1961 le kampioen le tour J. P. v. d. Assem met 1076.6 pnt. 2e kampioen le tour P. N. van Wissen met 1027.7 pnt. 3e kam pioen le toer A. de Graaf met 10.26.8 p. Kampioen aangewezen doffer A. de Graaf met 883.8 pnt. ring no. H 57-224987. Kampioen aangewezen duif P. J. d'Haens met 337.1 pnt. ring no. H 60-437766. le kampioen 2e tour J. P. v. d. Assem met 468.8 pnt. 2e kampioen 2e tour F. Hendriks met 417.3 pnt. 3e kampioen 2e tour W. Onstenk met 348.2 pnt. Kam pioen aangewezen doffer J. J. Heyne met 85.8 pnt. ring no. H 60-1008077. Kam pioen aangewezen duif W. Onstenk met 160.5 pnt. ring no. H 6C-1I26275. le kampioen Jonge duiven W. Onstenk met 481,9 punt, 2e id. J. P. v. d. Assem met 469.4 pnt, 3e id. F. Hendriks met 428.8 pnt., le kampioen Derby's P. Belt met 468.0 pnt, 2e id. D. Brouwer met 266.7 pnt; le kampioen Navluchten J. J, Heyne met 390.8 pnt, 2e id. A. G. Klei weg met 384.0 punt, 3e id. P. J. d'Haens met 381.9 punt. Kampioen Generaal: le kampioen J. P. van der Assem met 2396.3 punt, 2e F. Hendriks met 2125.7 punt, 3e P. N. v. Wissen met 2071,9 punt. Burgerlijke Stand Geboren: Gregory A., zn van G. T. Meijer en S. Verschragcn; Ronald, zn van C. Schravesande en J. Th. Jansen, Johan C., zn van J. Rotman en H. Makkink; Cornelia G. A., dr van C. P. van Vliet en C. J. Westgeest; Maria L. H., dr van C. van Kampen en M. J. W. v. d. Valk. Ondertrouwd: P. Frijlink en E. Chwlerley. Getrouwd: H. Steketee en W. C. M. Mechelse; W. A. Dijkman en A. J. van Weerden. Overleden: Y. D. Kneijber. één week; L. J. A. Knura, 6 Jaar; J. G. Terpstra, 8 maanden. WARMOND Vrouwengilde gaat aan politiek doen Mevrouw Von Fisenne opende in „De Zon" de eerste bijeenkomst van het nieuwe verenigingsjaar van het Vrou wengilde. De presidente sprak de wens uit, dat men een vruchtbaar verenigingsjaar te gemoet zal gaan. Belangrijk hierbij is dan wel het werven van nieuwe leden, zodat nog betere avonden gegeven kun nen worden. Vorig jaar is er een cursus gehouden ,,Elck wat wils". Deze cursus is goed in de smaak gevallen. De avonden waren bijzonder gezellig. Dit is de reden, dat het bestuur wederom de gelegenheid zal geven een cursus te volgen, nu een cur sus van zes lessen over een zelf te kiezen onderwerp. De heer Beets vertoonde hierna een film in samenwerking met de Vereni ging van Nederlands Fabrikaat. Hij lichtte de aanwezigen in over alles wat achter de fabrieksdeuren gebeurt. Door de vertoning van interessante films bracht hij de dames in de gelegenheid meer te weten te komen over de produk- tie van onze eigen Nederl. industrie. De bedoeling was om door de behande ling van de artikelen de warenkennis van de dames te vergroten. De president deelde nog mee. dat er een nieuwigheid was in het gilde. Men wil komen tot het vormen van kleine groepen en deze zouden dan met elkaar gaan praten over politiek. De presidente hoopte dat het bestuur zou horen welke leden zich hiervoor interesseerden. De volgende bijeenkomst van het R.-K. Vrouwengilde zal zijn op 17 oktober. Het onderwerp zal de individuele zelfbe scherming zijn. ZOETERWOUDE Vuil voortaan alleen in gemeente-emmers Bij de ingekomen stukken, die de raad gisteren behandelde, bevond zich het door Ged. Staten goedgekeurde uit breidingsplan „Hoge Rijndijk". De voor zitter deelde daarop mede, dat hij na de raadsvergadering nog een mededeling had te doen als gevolg van deze goed keuring. De heer Van der Ploeg voelde niets meer voor dit praatje en zou daar aan ook niet meer deelnemen. Naar aanleiding van de goedkeuring van het raadsbesluit tot overname van de Rijn straat door de Hoge Rijndijk vroeg de heer Van Mil of daar een geheel nieuwe huisnummering heeft plaatsgehad. De voorzitter beantwoordde dit bevestigend. Van G.S was bericht ontvangen dat geen bezwaar bestond tegen de wijziging van de bezoldigingsverordening, waarbij de rang van waterleidingtechnicus was toegevoegd. Bij het nemen van dit be sluit heeft de raad besloten de benoe- van deze functionaris niet aan zich te ming van deze functionaris niet aan zich te houden. Formeel zouden B. en W. dus tot be noeming kunnen overgaan. Het college vroeg de raad nu zich hierover uit te spreken. De heer Paardekoper had per soonlijk geen bezwaar tegen benoeming door B. en W. doch stelde advies van de waterleidingscommissie in deze wel op prijs. De voorzitter vroeg de raad daarop of deze akkoord kon gaan met benoe ming door B. en W. De raad gaf hierop zijn fiat. De voorzitter deelde vervolgens mede dat tot technische ambtenaar is be noemd de heer R. J. Lierop, alhier. Pokken in Kongo In Leopoldstad is een pokkenepidemie uitgebroken, zo hebben luchtvaartfunc tionarissen in Brussel vandaag medege deeld. Het Belgische ministerie van Ge zondheid heeft bevel gegeven alle pas sagiers voor Leopoldstad, die sinds 1 januari niet zijn ingeënt, te doen inen ten. In de instructie wordt gesproken over een „pokkenepidemie die in Leo poldstad is uitgebroken". Vandaag ston den passagiers voor een gebouw op het vliegveld in de ry om te worden ingeënt. Bij schipbreuken in Indonesië 51 doden By twee schipbreuken in de Indone sische wateren zijn dezer dagen 51 men sen om het leven gekomen. Alle 30 opvarenden van een motor scheepje, de „Maesa" worden vermist nadat het schip tijdens de oversteek van de Sangihe naar de Talud eilanden, tus sen Menado en de Phllippynen, in een zware zee was gezonken. Een vaartuig met 93 mensen aan boord, is tussen Boeton en Balikpapan gezonken, vermoedelijk na op een rif te zyn gelopen. 21 mensen verdronken, vijf worden vermist, de overigen werden door een ander schip gered. KONINGIN ELISABETH NAAR PEKING De 86-jarige nog altyd vitale Konin- ging Elisabeth van België, grootmoeder van Koning Boudewyn, is vanmiddag met haar dochter Marie José en een klein gezelschap in een Russisch vlieg tuig naar Moskou vertrokken. Na een oponthoud van circa 2 dagen in Moskou zal het gezelschap, dat uit 8 personen bestaat, van Moskou naar Peking door vliegen. Aangenomen wordt, dat de Koningin zowel in Moskou als in Peking van haar bekende culturele belangstelling blyk zal geven. Kelner gearresteerd Naar aanleiding van schenken van cognac (Van onze correspondent) In verband met de plotselinge dood van een 23-jarige Utrechtse chauffeur, die zaterdagavond j.l. in een café in het oostelijk stadsdeel van Rotterdam naar aanleiding van een weddenschap 14 gla zen cognac heeft gedronken, heeft de recherche van het politiebureau aan de Boezemsingel te Rotterdam een 53-ja- rige kelner aangehouden. Uit het on derzoek is gebleken, dat deze aan de Utrechtenaar, die in Rotterdam op ka mers woonde, sterke drank heeft ver strekt hoewel hij wist, dat deze reeds in kennelijk staat van dronkenschap verkeerde. De sectie op het stoffelyk overschot heeft uitgewezen dat het slachtoffer aan acute alcoholvergiftiging is overleden. De kelner zal zaterdag voor de officier van Justitie worden geleid. Men zal Artikel 252 van het Wetboek van Strafrecht op hem van toepassing verklaren, waarin o.a. staat: „Hij is strafbaar, die aan iemand, die in kennelijke staat van dronkenschap verkeert, bedwelmende drank verkoopt of toedient. Indien dit feit de dood ten gevolge heeft, wordt de overtreder gestraft met een gevangenis straf van teh hoogste 9 jaar". Hoge Ned. onderscheiding voor Belgische premier (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse minister-president, prof. De Quay, heeft vandaag aan de Belgische premier de heer T. Lefévre, de versierselen overhandigd van het Groot kruis van de Orde van de Nederlandse Leeuw. Premier Lefèvre heeft deze be noeming vandaag van de Koningin ge kregen en prof. De Quay heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid dat hij een kort beleefdheidsbezoek aan Brussel bracht, door zelf de Belgische premier van deze benoeming in kennis te stellen. GEEN LUCHTMACHTKAPEL OP PROMENADECONCERT Onder het motto ..Prorn '61" geven drie militaire kapellen donderdag 5 oktober in de „Bernhard Hal" in Utrecht een promenadeconcert. De korpsen zyn: de Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van majaar R. van Yperen, de Ma rinierskapel van de Kon. Marine geleid door kapitein H. C. van Lynschooten en de Johan Willem Frisokapel onder lei ding van adjudant J. P. Laro. De alge mene leiding van dit concert, dat onder auspiciën van de „Stichting Stadsont- spanning Utrecht" wordt gehouden, is in handen van majoor Van Yperen. Deze deelde tijdens een gisteren in Utrecht gehouden persbijeenkomst mee, dat de kapellen in gala-uniform zullen verschynen. Het vorig jaar, toen men in Utrecht een dergelijk concert voor de eerste maal organiseerde, werkten vyf korpsen aan het programma mee, waar onder de kapel van de Kon. Luchtmacht. Majoor Van Yperen verklaarde, dat het hem onder de huidige omstandigheden niet gewenst leek samen te werken met deze kapel. Hy merkte op, dat de kapellen vóór de pauze van „Prom '61" onder hun eigen dirigent optreden. Daarna vormen ze één groot orkest. Dat de samenzang van het publiek zal begeleiden. Deze samenzang zal onder andere bestaan uit een canon en melodieën uit de musical „My Fair Lady". Vorig jaar trok het concert circa 5.000 bezoekers. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 20 september. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling GA. Snij bloemen: Gerbera 30-55. Bouvardia 15-30, Calla 10-26. Clematis 15-29 per stuk, Fre sia 60-83, Cyclamen 15-30, Iris 10-25, Orni- thogalum 15-36, Gladiolen 35-52, Dahlia Gouverneur Platteel tegen defaitisme Terug naar Nieuw-Guinea Na een verlof van vier maanden is de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, gistermiddag van Schiphol naar Hollandia vertrokken. „Ik laat he laas op het thuisfront supporters met een zwak moreel achter", zei hij voor zyn vertrek en hy zette uiteen, dat „al het geschrijf over weggeven van Nieuw- Guinea" op de autochtone bevolking en op de hardwerkende Nederlandse ambte naren uitermate deprimerend werkt. „De stemming is in Nieuw-Guinea veel beter dan in Nederland, de ver wachtingen veel hoopvoller. Bijna ieder een bouwt er met enthousiasme aan de toekomst van het eiland, maar de pes simistische politieke beschouwingen doen sommigen de das om". De recente berichten over nieuwe in filtraties ten zuiden van Sorong waren dr. Platteel nog niet ter ore gekomen. Dat er extra maatregelen voor toekom stige infiltraties gewenst zijn, achtte hy twyfelachtig. „Met medewerking van bevolking en politie heeft het militaire apparaat tot dusverre getoond met deze infiltranten wel raad te weten. Vooral de medewerking van de bevolking, die ze meestal signaleert en in de kraag grijpt, is van belang", aldus dr. Platteel. Infiltranten troffen liet - misleid? - slecht De „Nieuw Guinea Koerier" schrijft over de jongste Indonesische infiltra tie: hoewel in het officiële communiqué de landingsplaats niet precies is bekend gemaakt, zyn de infiltranten waar schijnlijk geland in het gebied van de Mooi-stam. „Als dat zo is", aldus het blad, „dan hebben zij het slecht getrof fen. want de Mooi-bevolking is van ouds zeer loyaal aan de overheid en een der bevolkingsgroepen, die het minst ontvankelijk is voor pogingen om politieke onrust te veroorzaken. Het is niet onmogelijk dat de Indone sische autoriteiten zich hebben laten misleiden door verklaringen die gerepa trieerde Indonesische olie-arbeiders uit Sorong in Djakarta hebben afgelegd. Volgens Indonesische persberichten heb ben deze repatrianten verklaard dat er in het gebied van Sorong grote onrust onder de bevolking heerst. „Wel is het opmerkeiyk", aldus de Koerier, „dat de infiltranten kans hebben gezien onge merkt het eilandengebied van de Radja Ampat te passeren". Grote buit gestolen uit Amsterdamse villa De bewoonster van een villa aan de Diepenbrockstraat in Amsterdam is gis teravond om half twaalf by haar thuis komst tot de ontdekking gekomen, dat een of meer inbrekers een ongenood bezoek aan de villa hadden gebracht. Op alle etages waren de kamers on dersteboven genaaid. Hoe groot de buit precies is kon nog niet worden vastge steld omdat de echtgenoot, directeur van een groot modemagazyn, in het buiten land vertoeft. Maar volgens een voorlo pige schatting van de bewoonster moet er voor enkele tienduizenden guldens aan geld en sieraden zyn verdwenen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. 10-17 per bos, Lelies 30-45 per kelk. Chry santen gr. bl. 18-33, ld. kl. bl. 1020 per stuk. BARNEVELD, 21 september. Coöp. Ve- luwse Elervelllng: weekaanvoer 1.500.000 stuks, waarvan er thans 603.595 in veiling werden gebracht. Handel rustig. Pryzen per 100 stuks: eieren van 42/50 fram f 5.97-7.06, van 50/58 gram f 7.30- 0.02, van 58/62 gram f 10.35-11.67, van 62/70 gram f 12.04-13.78. Elerveillng S.B.E.: aanvoer 303.462 st. Handel flauw. Pryzen per 100 stuks: eieren van 49/57 gram f 7.98-9.33, van 57/64 gram f9.60- 12.68, eendeëleren van 49/61 gram f 5.11- 8.26, van 61/72 gram f 8.50-10.60. Eiermarkt: aanvoer 2.350.000 stuks. Han del gedrukt. Pryzen per 100 stuks: eieren van 60/65 gram f 11.50-13.00, alg. prijs f 12.40. kilo prijs f2.op basis van 62 gram; henne- eleren van 42/58 gram f 5.60-10.60, kllo- prys f 1.33-1.83. Pluimveemarkt: aanvoer 3700. Handel redeiyk. Slachtklppen f 1.20-1.25; slacht- kulkens f 1.40-1.75 per kg. GOUDA, 21 september. Kaasmarkt: Op de kaasmarkt te Gouda zyn heden aangevoerd 182 partyen. le kwal. noteerde f 2.17-2.26. 2e kwal. f 2.06-2.16 en extra kwal. f 2.27-2.54 per kg. De handel was llauw. BEURSOVERZICHT BETERE STEMMING AMSTERDAM, 21 september. Zonder dat in de internationale poli tieke toestand ingrypende veranderingen zyn gekomen was de beurs vandaag beter gestemd. Dit was zuiver het gevolg van het herstel van Wall Street onder invloed van de regeling van het conflict by de General Motors. Toch schynt de zaak nog niet helemaal in kannen en kruiken te zyn want op het laatste moment is een nieuwe stakingsdreiging ontstaan waarmee de bond van automo bielarbeiders echter niet akkoord schynt te gaan. De affaire bleef hier dun gezaaid. Van buitenlandse aankopen valt niet veel te bespeuren maar op de hogere Ameri kaanse koersen ontstond aan het Dam rak een beter niveau, hetgeen gister avond reeds was begonnen. Daardoor werden vrij behoorlijke koersverbeterin- gen geboekt. Zo ging Unilever van het slotniveau van gisteren op 752% naar 769, Philips van 987 naar byna 1000. Aku trok 3 punten aan, Hoogovens vertoonde slechts een heel bescheiden herstel en Olies liepen op tot f. 110. Maar overal was de omvang van zaken gering. Het hoogste niveau bleef dan ook niet ge handhaafd zodat Aku terugkeerde naar het vorige slotpeil, Philips naar 994, Unilever naar 766 en Hoogovens naar 874. De Scheepvaartafdeling viel tegen. Kon. Boot was de enige die wat steun ontving. Holland-Amerika Lyn bleef onveranderd, maar overigens waren de koersen der scheepvaartfondsen over de gehele linie lager. KPM verloor zelfs 4 punten en Maatschappij Nederland, de hoofdaandeelhoudster in de assurantie- maatschappy Brandaris, die voor ern stige financiële moeiiykheden staat, ging terug van 182 naar 178%. Ook Rotter- damsche Lloyd en Scheepvaart Unie waren in mineur, en zelfs Nievelt Gou- driaan, de gangmaker in de scheepvaart- hoek van de vorige week, moest retire ren. Ook in de cultures zag het er niet erg opgewekt uit. Amsterdam Rubber en HVA werden elk 2 punten lager gewaar deerd. Iets meer activiteit liet de Amerikaanse afdeling zien waar certifi caten Studebaker-Packard wederom in een drukke open hoek werden verhan deld tot 13 Op de Staatsfondsenmarkt overheerste een pryshoudende stemming. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 sept. Londen 10.17— 10.17%; Montreal 3.50%—3.51; Brussel 7.26%—7.27; Stockholm 69.98—70.03; Milaan 58.27%—58.32%Oslo 50.78%— 50.83%; Lissabon 12.67V4—12.68}*New York 3.61%3.61%; Parys 73.53—73.58: Frankfort 90.47%—90.52%Zürich 83.79 —83.84; Kopenhagen 52.49—52.54; Wenen 14.01%—14.02%. BEURS VAN AMSTERDAM Het bouwvoorschot voor 17 woning wetwoningen werd nader vastgesteld op f 236.977,99. In verband met het ingebruiknemen van de nieuwe klikodraaitrommelvuilnis- auto werd de politieverordening zodanig gewyzigd dat in het vervolg alleen in door gemeente verstrekte vuilnisemmers het vuil aan de weg mag worden gezet. Voor het aanbrengen van een nieuwe ingang in de gemeente garage aan de Miening voor de vuilnisauto en het aan brengen van enige verbeteringen werd een krediet van f 10.000 beschikbaar ge steld. In verband met de invoering van de vyfdaagse werkweek moet de regeling voor de overwerkvergoeding worden ge wijzigd. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten. Aan de Stichting voor de Thuislozenzorg werd voor de jaren 1961/63 een subsidie van f25 per jaar verleend. Donderdag 21 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. "58 4%102% 102% Ned '59 4%102A 101 Ned. '60-1 4% 102% 102A Ned. '60 II 4% 102 A 102% Ned. '59 4% 100% 100% Ned. '60 4% 100% 100% Ned. '61 4% 100% 100% Ned. '53 3% 98 97% Ned. Grtb. obi. 3% 85 L Ned. '47 3% 94 Ned. '51 3% 97% 97% Ned.'53 I-II 3% 97% 97% Ned. '56 3% 96 95% Ned. '48 3% 91 91% Ned. bel. cert. 3% 90% Ned. '50 I-II 3% 907/s 9011 Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned. '55-n 3% 94% 95 Ned. *37 3 92% 92A Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 99AB 99% Ned. 62-64 3 100% lOOlèGB Indie '37 3 99% Indië '37 A 3 96 95% Ned. won. b.l. '57 6 110% 110 Ned. won.bJ. '58 4% 101 101A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 109 B 107 GB iter. HVA-my124% 123 A.K.U385% 386% Deli My cert144 145.50 Hoogovens cert. 873% 874V» Philips gem. bez. 987 L 994% Unilever cert752% 765% Dordtse Petr503% 506% Kon Petr. (50 120) 108.30 109.40 Holl. Amer. iyn 162% 163 Java China Paket 160 160 K.LM65.30 65 Kon. Ned. Stoomb.205% 206 Kon. Paket My163 158% Stoomvaart My Ned. 182% 177% Nievelt Goudr cert. 171% 169% v. Ommeren cert. 327 B 326 GB Kon. Rott. Lloyd.... 154% 152% Ned. Scheepv. Unle 167 L 165% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 97 idem '48 (3%) 97 97 R'dam '52-1 (4%) 100» 100% Id Id 37 I-II (3%) 98 97% Z.-Holland '55 4% 100% Bankwezen Bank N Gem. '58 5% 105 105 Id. N W£ '52 (4%) 100A 100% BVG rspbr f.600 197% 197% BVG rspbr *52 142% 143 B Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 95 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% A'dam '51 12%.. 90% 90% A'dam '56 I 2% 83% B 83% A'dam'56 II 2% 89% 88% A'dam "56 EH 2% 88% 89 Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 92% Idem n 2% 93% R'dam '52 I 2% 94% 93% Idem n 2% 94 92% Idem '57 2%97% 90% Utrecht "52 2% 96% Z.-Holl. 1957 2% 94% 94% Zuid-Holland '59 2% 102% 102» NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 243 244 Amst. Bank 364% 363 Cultuurbank 30% 31 Holl. Bank Unle cert. 212 211 Ned. Handelmy318 316% Rott. Bank 345 343 Twentsche Bank 308 306 Senembah430 L 320 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn609 615 Berkel's Patent (v.) 309 310 Borsumy40% 40% Calvé Delft cert. 731 7394 Electrolasmy338 Kon. Pap. v. Gelder 351% 355 Kon. Ned. Grofsm. 175 175 Holl. Constructie 422 Ing. bur. v. Bouwny v. 247 246% Internatlo 168 170 Int. Kunststoff. Ind. 72% 72% v. Kempen en Begeer 125 125% Leidse Wolspinnery 540 525 Müller en Co. NJB. 519% 520 Ned. Kabelfabr562 558 Philips pref290% 294% Rott. Droogdok My. 520 526% Sikkens Groep 820 822 Ver. Touwfabrieken 334 334 Walvisvaart 95% 95% Wernlnk's Betonmy. 185 185 Wilton Feyenoord 284% 286 Van wyk en Heringa 91 92 Zaalberg 131% 132 B Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r480 482% Kon. Petr (f.20) 111.10 113.10 Amerik fondsen Canadian Pacific R. 24% 24 A Intern Nickel82% 82% Anaconda 52% 92A Bethlehem Steel.... 42A 42A Cities Service 51% 52 General Motors 47% 48% Kennecott83% 84 Republic Steel 60% 60% Shell OH 38% 37% Union Pacific 34» 34» Un. States Steel 81% 82

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11