MEN HOOPT IN VOLGEND JAAR 90.000 WONINGEN TE BOUWEN BOUWPROGRAM '62 (fsso) PETROLEUM PRIJSONTWIKKELING VEREIST IN TOEKOMST WAAKZAAMHEID! De markt zwaar belast Volkshuisvesting en bouwnijverheid Concentratie van opdrachten Totale produktie 3800 miljoen Na 14 glazen cognac dood gebleven. Behaaglijk warm! Begroting Economische Zaken Mede door de bestedingsdrang Benut mogelijkheid verlaging! Steeds hogere eisen! Nationalisten in Oeroendi winnen stembusstrijd Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 september 1961 Vierde blad no. 30457 De regering verwacht, dat volgend jaar 90.000 woningen in aanbouw kunnen worden genomen, 5.000 méér dan voor 1961 geraamd was. Dit schrijft minister mr. J. van Aartsen van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid in zijn memorie van toelichting bij de ontwerp-begroting voor zijn departement. „Dit programma betekent een zware belasting voor de bouwmarkt en is alleen dan te verantwoorden", zo zegt de minister, „als met grote kracht wordt gestreefd naar concentratie van bouwopdrachten en naar arbeidsbesparende bouwmethoden. Aan deze factoren zal hij bij de verdeling en de toewijzing van de gesubsidieerde woningen dan ook in belangrijke mate aandacht besteden. Er zal in deze verdeling een principiële wijziging moeten worden voorbereid om de woningbouw activiteit vooral te kunnen concentreren in de gebieden met een sterke economische ontwikkeling. De minister hoopt daarbij voor deze gebie den tevens enige zekerheid te kunnen geven voor de te ontwikkelen woningbouwplannen voor meer jaren. Subsidies Voorts verklaart minister Van Aart sen dat volgend jaar subsidies zullen worden verleend voor 35.000 woningwet woningen en voor 30.000 premiewonin gen, waarvan er 5.000 mogen worden gebouwd door woningbouwverenigingen met een gemeentelijke garantie. Behalve deze 65.000 te subsidiëren wo ningen zullen ln '62 nog 25.000 ongesub sidieerde woningen in aanbouw worden genomen, hetgeen ook in de z.g. mil joenen-nota wordt aangekondigd. De verhoogde bijdrage voor woningwetwo ningen, die gebouwd worden volgens z.g. aangewezen efficiënte plannen, zal in '62 voor 7500 woningen kunnen worden toegekend. „Voor de particuliere woningbouw, be stemd voor verkoop, zal premieverlening, slechts in zeer beperkte mate geschie den". Grote behoefte aan volkswoningen Vit de woningvraag blijkt dat nog een grote behoefte bestaat aan volkswonin gen met een huurniveau, dat overeen komt met de huren van de woningwet woningen, die in de laatste jaren ge bouwd zijn. Daarom zal ook in 1962 evenals in 1961 een aantal van 35.000 woningwetwoningen in aanbouw geno men moeten worden. Door de toekenning van een verhoogde bijdrage voor 7500 woningwetwoningen, die gebouwd worden volgens de z.g. „keuzeplannen" (aangewezen efficiënte plannen) wordt een in 1960 begonnen experiment ter bevordering van een ra tionele en doelmatige bouw en van een verdere differentiatie in de huren in 1962 voortgezet. Ondanks de grote toeneming van de particuliere woningbouw zonder over heidssubsidie bestaat er toch alle aan leiding, zo zegt de minister, om ook voor een ruim aantal woningen, te bouwen door particulieren, subsidie te verlenen. De bestaande subsidieregeling voor de particuliere woningbouw heeft velen in staat gesteld een nieuwe woning in eigendom te verwerven en heeft daar naast mogelyk gemaakt, dat een groot aantal huurwoningen tegen redelijke grijzen op de markt gebracht werd. Deze uurwoningen komen in toenemende mate in huur overeen met de woning wetwoningen. „Het is van belang", zo meent de mi nister, dat ook in de toekomst de bouw van volkswoningen voor de verhuur zo wel door gemeenten en woningbouwver enigingen als door particuliere instellin gen geschiedt. Afremming bouw premiewoningen De regering acht, een zekere vermin dering van het aantal premiewoningen niettemin aanvaardbaar. Dit vooral, om dat zij het verlenen van premies voor woningen voor de verkoop minder ur gent acht, gezien de grote toeneming van de woningbouw in de ongesubsi dieerde sector. In deze sector zullen naar verwachting in 1961 ongeveer 30.000 wo ningen in aanbouw worden genomen. Nu grote groepen der bevolking in staat en bereid blijken zich zonder financiële steun van de overheid een nieuwe wo ning te verschaffen, kan het aantal op die wjjze tot stand te brengen woningen wellicht thans reeds geschat worden op 40.000 a 50.000 per jaar. De regering acht dit op zichzelf een verheugende ontwikkeling, maar wenst toch een dergelijke uitloop van de on gesubsidieerde bouw in 1962 te voorko men. Zij wil het aantal in aanbouw te nemen woningen voor dat jaar dan ook niet hoger stellen dan 90.000 en het aan tal woningwetwoningen niet lager dan 35.000, welk aantal het Rijk overigens zal verplichten tot het toezeggen van een bedrag aan voorschotten van f660 miljoen. Het bedrag aan Rijkssubsidies voor de nieuwbouw van woningen, uit te keren in 1962, wordt geraamd op rond f268 NIEUW WETSONTWERP VAN MINISTER DE POUS Minister De Pous kondigt de volgende wetsontwerpen aan voor het ingetreden zittingsjaar der Tweede Kamer: Een overgangsregeling inzake de we derverkoop van brood; wijziging van de vestigingswet bedrijven 1954; nieuwe re gelen omtrent de Kamers van Koop handel en Fabrieken. EREDOCTORAAT VOOR PROF. DR. W. O. BURGERS (Van onze Haagse correspondent) De universiteit van Parijs, de Sorbon- ne, heeft aan prof. dr. W. O. Burgers, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft het eredoctoraat ver leend. De ere-promotie zal geschieden op 16 november aan de Sorbonne. Prof. Burgers is hoogleraar in de afd. scheikundige technologie en de tussen- afdeling der metaalkunde. Met het oog op de sterker wordende noodzaak van krotopruiming en sane ring, zal in '62 de voorbereiding en uit voering van meer (en grotere) sane ringsplannen worden bevorderd. In ver band hiermede is het maximum van de verplichtingen, die in 1962 kunnen wor den aangegaan, gesteld op f5 miljoen. Voor de uitkering uit deze hoofde is voor '62 f2.5 miljoen uitgetrokken. Grondige spreiding van de bevolking Minister Van Aartsen heeft het gehele vraagstuk van het beleid ten aanzien van de Randstad Holland aan de raad voor de ruimtelijke ordening voorgelegd. Nadat de raad een en ander onder ogen heeft gezien, zal de minister met de pro vinciale besturen contact opnemen over de in regionaal en gemeentelijk kader te treffen maatregelen. Bij het beleid ln deze staat het vraag stuk van een grondig mogelijke bevol kingsspreiding over ons land voorop. De nota over het noorden des lands is reeds bij de raad voor de ruimtelijke ordening, terwijl nog dit najaar het ad vies van de z.g. vaste commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan in zake het oosten van ons land verwacht mag worden. Gaan de verwachtingen van de pro vinciale studies in vervulling, dan zou STRINGENTE GOEDKEURING I De berekende toeneming van de 1 I bouwcapaciteit voor 1962 bestaat 1 I voor een aanzienlijk deel uit een I prijsstijging, die geen vergroting i van de eigenlijke produktie inhoudt. Bovendien zal de produktie uit de overloop (van '61) over het alge- meen groot zijn, zodat voor ver- scheidene sectoren de goedkeurings- l mogelijkheden zeer beperkt zullen I zijn. Het programma voor 1962 i noodzaakt derhalve tot een strln- i gent goedkeuringsbeleid. miljoen. Daarvan is bestemd voor wo ningwetwoningen f 155 miljoen, voor premiewoningen f 110 miljoen en voor op andere wijze dan met premie gesubsi dieerde particuliere woningen f3.2 mil joen. Krotapruiming de opnamecapaciteit van betrokken ge bieden kunnen stygen tot rond 8 mil joen inwoners in 1980. Dit zou dan, bij een totale bevolking in ons land van rond 14 miljoen in 1980, leiden tot een cijfer voor het Westen van rond 6 mil joen. In dat geval zou de druk op het Westen in zo n mate worden verlicht, dat rond 400.000 mensen van de na tuurlijke aanwas aldaar over de periode 19501980 elders zou worden opgeno men. Het werkelijke bevolkingscijfer van Nederland kan echter in 1980 wel eens niet onbelangrijk hoger uitkomen! Verlangen naar „buiten" Minister Van Aartsen besteedt ook aandacht aan het steeds groter worden de verlangen „buiten" te gaan wonen, een verlangen, dat een groter omvang lijkt aan te nemen dan werd voorzien. De minister is in dit verband van oor deel, dat de nagestreefde open structuur van de Randstad in het algemeen als een gunstig uitgangspunt is te beschou wen voor het opvangen van deze ten dens. Niettemin acht hij het van belang ook met het oog op de ervaring in landen, waar de motorisering verder is voortgeschreden de uitwerking van het ontwikkelingsschema nog eens gron dig aan de opkomende nieuwe behoeften te toetsen. De vaste commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan heeft hiermede intussen een aanvang gemaakt. VRAAGT UW HORLOGER Het bouwprogramma voor 1962 is gebaseerd op een totale produktie van f. 3.800 miljoen. In de gebouwensector zal f. 3.050 miljoen kunnen worden verwerkt, in de sector van de weg- en waterbouwkundige werken f. 750 miljoen. Er wordt bij deze prognoses uitgegaan van de verwachting, dat de produktie in 1962 1,9% hoger zal zijn dan in 1961. Tevens wordt aan genomen, dat de arbeidersbezetting op de werken met 2,4% zal toenemen, dat bij normale weersomstandigheden de produktie in 1962 2% lager zal zijn dan in 1961 (in welk jaar door uitermate gunstig weer de produktie extra toenam), dat de produktiviteitsstijging. die in 1959 en in 1960 gemiddeld 1.5% per arbeider bedroeg, evenals in 1960 nodig zal zijn om de arbeidstijdverkorting te compenseren en dat tenslotte het prijspeil van de produktie met 1,5% zal stijgen. De verdeling van het totale voor 1962 uitgetrokken verwerkings bedrag over de verschillende categorieën is als volgt: NIEUWBOUW, HERBOUW EN UITBREIDING (In miljoenen guldens) Bouwprogramma Verwerkt Woningen Boerderijen Overige agrarische gebouwen Bedrijfsgebouwen nijverheid Bedrijfsgebouwen Handel en Verkeer Gebouwen gezondheidszorg Kerken Scholen Overige bijzondere gebouwen Overheidsgebouwen Totaal nieuwbouw gebouwen Buitengewoon onderhoud en verbouw Totaal gebouwen Weg- en waterbouwkundige kapitaalswerken Totaal generaal 1962 1961 ln 1960 1610 1370 1402 45 45 57 25 25 40 500 400 412 230 220 240 115 115 101 30 30 22 275 275 222 45 45 51 55 55 57 2930 2580 2605 120 120 162 3050 2700 2767 750 700 676 3800 3400 3443 Hierby Is géén rekening gehouden met: a. de werken ten laste van de gewone dienst van de begrotingen van publiek rechtelijke lichamen; b. de werken aan gebouwen, waarvoor geen gemeentelijke bouwvergunningen nodig zijn en, c. de werken van f. 2000.— en lager. (Van onze correspondent) Er wordt een onderzoek Ingesteld naar de dood van een 23-Jarige inwoner van Utrecht, die zaterdagavond in een café te Rotterdam met een vriend had ge wed, dat hij 15 glazen cognac achter elkaar kon uitdrinken. In een café in het oosteiyk stadsdeel zou hy zyn „kunnen" tonen. By het veertiende glas werd hy onwel. Men heeft hem naar huis gebracht, doch kor te tyd later is hy overleden. Scheveningse scholletjes helpen de kaasmeisjes Binnenkort keren de tien Neder landse kaasmeisjes, die in vrijwel geheel Engeland en Schotland gedu rende een half jaar Nederland en zijn zuivelprodukten hebben gepro pageerd, in ons land terug. Tijdens deze goodwilltrip deden zij veel er varingen op, maar één daarvan werd toch wel niet verwacht. In vele ge vallen bleek n.l. dat de Engelse en Schotse huisvrouwen eraan twijfel den of de meisjes werkelijk Neder landsen waren. Het leek hun onmogelijk, dat „foreigners" zo goed Engels spraken. En om nu toch hun nationaliteit te bewijzen, zonder dat het paspoort erbij moet komen, gebruiken de kaasmeisjes tegenwoordig een even doeltreffend als simpel middel. In twijfelgevallen vragen zij op charmante wijze: „Mevrouw, heeft u misschien zin ln 77 scheef gebakken Scheveningse scholletjes op een schoteltje"? De Engelse dames zijn na deze tegen vraag zó verwonderd over deze voor Engelsen onuitspreekbare reeks g- klanken, dat dit als afdoend ant woord wordt beschouwd! Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MP MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Grote waakzaamheid blijft ook in de naaste toekomst geboden ten aanzien van de prijsontwikkeling, mede in verband met de huidige bestedingsdrang. Bovendien zal in de komende maanden de tweede fase van het gedifferentieerde loonbeleid tot nieuwe loonsverhogingen leiden en ook de met ingang van 1 april 1962 door te voeren compen satoire loonsverhoging terzake van de huurverhoging zal haar aandeel in de produktiviteitsruimte vragen. In de bedrijfstakken, waar de ontwikkeling van de produktiviteit als ook de rentabiliteitspositie geen of onvoldoende mogelijkheden bieden om de compensatoire en de in een later stadium eventueel optredende coördinatieve loonsverhogingen op te vangen, zal enige prijsverhoging onvermijdelijk kunnen zijn. Het is dan ook van de grootste betekenis, dat daartegenover alle mogelijk heden tot prijsverlaging worden benut. Een bevredigend resultaat zal slechts dan kunnen worden verkregen, wanneer het bedrijfsleven méér nog dan tot nu toe bereid is een deel van de produktiviteitsstijging in ondernemingen en bedrijfstakken, waar deze stijging het landelijk ge middelde overtreft, voor prijsverlaging te bestemmen. Hierbij zullen de prijsgesprekken wederom een belangrijke functie vervullen. Deze ge sprekken worden gehouden enige tijd voor de afloopdata van de arbeidscontracten, zodat de betrokkenen zich tijdig op het doorvoeren van prijsverlagingen kunnen voorbereiden. Dit verklaart minister De Pous van Economische Zaken in de memorie van toelichting op zijn begroting voor 1962. De gespannen conjuncturele situatie tydens de afgelopen periode heeft im mers reeds hoge eisen aan het prys- beleid gesteld. „De desondanks alleszins gunstige ontwikkeling op het gebied van het prijspeil kon overigens slechts worden gerealiseerd dankzij de loyale medewer king, die het bedryfsieven aan het prijs beleid heeft gegeven", aldus de be windsman. Het streven van minster De Tous blijft er overigens op gericht de verla ging van invoerrechten en de revalua tie in hun geheel in de vorm van la gere prijzen aan de afnemers ten goede te doen komen. Indien zulks nodig mocht blijken, zullen hiertoe prysmaat- regelen worden getroffen. Financiering middenstand „De commissie voor het midden standskrediet", zo schrijft minister De Pous voorts, beraadt zich momenteel over de betekenis van het garantiekre diet in het geheel van de financierings vraagstukken van het midden- en klein bedrijf. Een werkgroep uit het bedryfs ieven stelt daarnevens een onderzoek in naar de mogelijkheden van een fi nancieringsmaatschappij welke zal moeten dienen om ten behoeve van on dernemers in het midden- en kleinbe drijf, die zich in nieuwe wyken wen sen te vestigen.goede vestigingspunten te verkrijgen om zodoende te bevorde ren dat kleinbedryf en grootbedrijf ook in dit opzicht geiyke kansen hebben. Regionale industrialisatie ,3y industriële ondernemers bestaat nog steeds een sterke belangstelling", al dus de bewindsman, „voor vestiging of uitbreiding van hun bedreven in de probleemgebieden. De groeiende span ning op de arbeidsmarkt in reeds sterk geïndustrialiseerde streken heeft hierby ongetwijfeld een belangryke rol ge speeld. Daarnaast heeft de minister de indruk dat de zeer voortvarende wyze, waarop door alle betrokken organen de verbetering der infra-structuur is aan gepakt. tezamen met de stimulerende invloed van de premie- en prysreduc- tieregeling, in vele gevallen beslissend is geweest voor een vestigingskeuze ten gunste van de probleemgebieden. Het toegezegde premiebedrag op 1 augustus 61 van ruim f 46.- miljoen, is meer dan tweemaal zoveel als per 1 augustus 60. Ook het te verwachten aantal nieuwe arbeidsplaatsen in bedry- ven, waarop de premieregeling van toe passing is verklaard, is meer dan ver dubbeld. Van het geraamde aantal van 23.900 komt het grootste deel (57 ten goede aan het noordehjk probleemge bied. Deze toeneming van het aantal arbeidskrachten komt overeen met circa 14 van het aantal werknemers, dat by de aanvang van de premieregeling in de probleemgebieden werkzaam was in industriële bedryven met een bezet ting van 10 of meer personen. Evenals in '60 en '61, zal ook in '60 een contingent van 2000 woningwetwo ningen, speciaal voor de bevordering van de industriële ontwikkeling m de probleemgebieden in het by zonder in de ontwikkelingskernen ter beschik king staan. Energievoorziening Na gewezen te hebben op het sty- gende verbruik aan elektriciteit, olie, kolen, hoogoven- en aardoliegas, merkt de minister op dat de studie en be sprekingen over de bestemming en de wyze van verkoop van het in Gronin gen gevonden aardgas, nog niet zyn afgesloten. Het is overigens niet te ver wachten. dat dit aardgas in '62 al een belangryke rol zal gaan spelen. Ook als over dit gas binnenkort een beslissing zou kunnen worden genomen, is er nog een betrekkeiyk lange aanlooptijd nodig om het gas in exploitatie te brengen en om tot een belangryke afzet 1e ge raken. Perspectieven voor de E.E.G. Vergaande perspectieven ziet minis ter De Pous in een toetreding van Groot-Brittannië (en andere Westeuro- pese landen) tot de E.E.G. Hy ont veinst zich echter niet, dat de vraag stukken, waarop de onderhandellngsde- legaties, by hun pogen om tot overeen stemming te geraken, zullen stuiten, een uiterst gecompliceerd karakter hebben. Indien de Westeuropese regeringen in onderling vertrouwen en met grote vin- dingrykheid tot een redely ke oplossing zullen komen, zal echtei een arbeid zyn verricht, welke vergaande perspectieven opent. De toenemende betekenis van West-Europa voor de Nederlandse ex port (januari-juni '59: 42 januari- juni '61: 46%) onderstreept de beteke nis van het gemeenschappelyke con- junctuuroverleg. Zelfs een lichte te rugslag van de conjunctuur in West- Europa zou immers ons land voor pro blemen kunnen stellen. Mede hierom biyft het van belang, dat de export haar spreiding tot de buiten Europa ge legen afzetmarkten blyft behouden. Toenemende welvaartsafstand Minister De Pous noemt het- teleur stellend, dat ondanks omvangryke hulp programma's de welvaartsafstand tus sen de geïndustrialiseerde landen in het Westen en de landen van Azië en Afri ka nog blyft toenemen. Helaas moet voorts worden vastge steld, dat nog nauwelyks een begin is gemaakt met het tot stand brengen van duurzame handelspolitieke relaties met de onderontwikkelde gebieden, het geen afhankeiyk is van de wyze, waar op men er in zal slagen voor de eco nomische vraagstukken, waarvoor deze landen staan, bevredigende oplossingen te vinden. Naar de mening van de minister moet het scheppen van voldoende afzetmoge- lykheden voor de produkten van deze landen een wezenlijk onderdeel vormen van de handelspolitiek van de hoger ont wikkelde landen. Het feit doet zich bo vendien voor, dat de prijzen van de door achtergebleven gebieden te importeren elndprodukten belangryk zyn gestegen (na '53), terwijl de pryzen van de te exporteren grondstoffen lager zyn ko men te liggen. De toeneming van de exportwaarde is derhalve ver achter ge bleven by die van de geïndustrialiseer de landen. JONGETJE j ACHTEROP FIETS GEDOOD Gistermiddag is de 4-jarige Willem Al- bert Spyman uit Den Haag om het leven gekomen onder de wielen van de aanhangwagen van een vrachtauto. Het ongeluk gebeurde op de Laan van Meer- dervoort ter hoogte van de Anna Pau- lownastraat. Het slachtoffertje zat achterop de fiets by zyn moeder, die, wachtende voor een verkeerslicht, zich in evenwicht hield aan de vrachtauto. Toen het licht op groen sprong verloor ze haar evenwicht. Haar zoontje kwam onder de wielen van de aanhangwagen. De moeder en een driejarig zoontje, dat voor op de fiets zat, liepen lichte vérwondingen op. Jhr. mr. van Asch van Wijck overleden (Van onze Haagse correspondent) In de ouderdom van 70 jaar is giste ren te Doorn plotseling overleden jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wyck, oud lid van de Haagse gemeenteraad en lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. De heer Van Asch van Wyck, die in Den Haag grote bekendheid genoot hy bewoog zich ojn. op charitatief ter rein pleitte in de raadsvergadering vaak voor behoud van cultuurhistorische monumenten. Hy was o.a. algemeen voorzitter van de vereniging Nederland- Oostenryk. De verkiezingen in Oeroendi eyn een volledige overwinning geworden voor de nationalistische partij Uprona, die 52 van de 64 zetels in de wetgevende ver gadering krygt. Zes zetels zyn voor het Gemeenschappelyke Front, een coalitie van verscheidene partyen, die de over hand behaalde b(j de gemeenteraads verkiezingen in november 1960 en die de toentertyd gevormde voorlopige re gering beheerste. Verscheidene ministers zyn verslagen, onder wie premier Joseph Cimpaje. Zes zetels zyn nog niet toegewezen. De verkiezingen zyn gehouden onder toezicht van de Verenigde Naties, een week voor die van Roeanda, dat met Oeroendi een gebied onder Belgisch be heer vormt. Het geweldige succes van de Uprona heeft vele waarnemers verrast.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7