rodent SOCIALISTEN REIKEN VERZOENENDE HAND RIJTOER IN STRALENDE ZON IK BEN CRITISCH DAAROM KOOP IK LINNEN..! Tsjechische spionnen actief in Zwitserland Vlaamse Volksunie vroeg Spaak Grieven tegen dr. Kortenliorst laten varen In hoog tempo langs dichte mensenhagen interventie voor gevangen Belgen nieuw \RATTEN* muizén\pasta vlokken f DIPLOMAAT UITGEWEZEN Ongericht 1 maart 1860 Woensdag 20 september 1961 Derde blad n. 30457 Engeland zal voor toelating van China tot V.N. stemmen „Een ding staat vast", zo zeide mr. Jonkman. „Dag Hammarskjöld heeft op zijn wijze beproefd een internationale rechtsorde te scheppen en daarvoor heeft hij in de meest letterlijke zin zijn leven gegeven. Onze gevoelens van deel neming gaan uit naar het Zweedse volk, dat voor de tweede maal de eerste was Graaf Bernadotte in 1948 een zijner grote zonen voor dit grote goed verloor". De Kamer besloot bij wijze van proef de voorzitter te belasten met verdeling der leden in afdelingen en met benoe ming van de fractievoorzitters tot voor zitters of vice-voorzitters dezer afdelin gen. In commissies van rapporteurs zal het oudste lid voorzitter zijn. Besloten werd voorts in de Kamer geen notulen meer te lezen. Telefonische preken voor Parij zenaars Wanneer men op zijn Parijse telefoon het kenteken B.A.T. en de cijfers 0570 draait, dan krijgt men voor de 37 oude franken, die de verbinding kost, sinds enkele weken een preek van drie mi nuten te horen. Het is de Onafhanke lijke Doopsgezinde gemeente, die deze noviteit van „preken per telefoon" ge lanceerd heeft en de belangstelling is zo groot dat de Franse P.T.T. er nog drie andere telefoonnummers bij heeft moeten maken. De onderwerpen van de preken hou den meestal verband met actuele ge beurtenissen en de grammofoonplaten, waarop zij zijn opgenomen worden dan ook elke twee dagen vernieuwd. De preken zijn in eenvoudige woorden gesteld. Het doet wel even denken aan de openluchttoespraken van het Leger des Heils. De Paryzenaars zijn op dit novum voor het eerst opmerkzaam ge maakt door middel van 5.000 vlug schriften, die bij de grote stations wer den verspreid. Per dag worden er nu ongeveer duizend aanvragen gedaan en het schijnt, dat vooral veel kantoormen sen op de bureaus behoefte gevoelen aan een stichtelijk woord via de hoorn van hun telefoon. De organisatoren van het „evangelie per telefoon" achten hun experiment in ieder geval ten volle ge slaagd en binnenkort zal het Parijse voorbeeld daarom in verschillende an dere Franse steden, waaronder Straats burg, gevolgd worden. Tweede Kamer weer aan het werk De Tweede Kamer is haar arbeid in het nieuwe zittingsjaar gistermiddag begonnen in het teken van een verzoening: de fractie van de P. v. d. A. heeft haar van eind '58 daterende grie ven tegen dr. Kortenhorst als voor zitter laten varen door weer mee te werken aan diens kandidatuur voor het presidium. Met 111 van de 117 stemmen werd hij nummer céén op de nominatie» die aan de Koningin zal worden aangeboden. De toegestoken hand van de socialis ten was natuurlijk van invloed bij de stemming over no. 2 en no. 3 van de voordracht: de Kamermeerderheid had nu geen bezwaar meer tegen een socia list. Zo kwam de heer Bommer, evenals vóór 1959, weer als tweede man op de lijst en wel met 109 stemmen. Tot dus verre had de liberale mevrouw mr. Stof- fels-Van Haaften deze plaats bezet. Zij werd thans derde op de voordracht, met 108 stemmen. De grootte van de fracties was hier dus weer bepalend voor de volgorden van de lyst. (1. KVP, 2. PvdA, 3. VVD). Mr. Roosjen weg Dit alles had tot gevolg, dat mr. Roos- jen (AR>, die met een korte onderbre king sinds 1946 „derde man" was ge weest, thans als zodanig verdween. Im mers, sinds de verkiezingen van '59 is de AR van derde tot vierde partij gewor den en dat de heer Roosjen sindsdien nog op de nominatie voorkwam was toe te schrijven aan het conflict tussen de PvdA en dr. Kortenhorst, die na de decembercrisis van '58 volgens de socia listen niet onpartijdig genoeg als voor zitter zou zijn opgetreden. Van de weer omstuit weerde de meerderheid toen een socialist uit het presidium. Het. herstel van de goede verhoudingen werd wel licht gesymboliseerd door een spontane handdruk van mevrouw Stoffels aan de heer Bommer. Zou de gang van zaken ook een begin van toenadering tussen KVP en PvdA betekenen? Herdenkingen Deze eerste vergadering in het nieuwe zittingsjaar was zoals reeds gemeld begonnen met de herdenking van prof. Gerbrandy en luit. gen. Duymaer van Twist, beiden oud-lid der Kamer. Ook werd herdacht de omgekomen KONINGIN EN PRINS verlaten de Gouden Koets bij de Ridderzaal. Rechts de Prinsessen die het uitspreken van de Troon rede bijwoonden. secretaris-generaal der Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld. In gevoelvolle woorden schetste dr. Kortenhorst hun betekenis. Namens de regering sprak de minis ter-president, prof. De Quay. Hij wees erop, dat ons volk in prof. Gerbrandy een van zijn grote zonen heeft verloren en dat de dood van Hammarskjöld een schok van ontroering door ons heen heeft doen gaan, mede gezien het tijd stip en de omstandigheden waaronder hij is verongelukt. De herdenkingen werden door allen staande aangehoord. Na een korte schorsing heeft vervol gens de minister van Financiën, prof. Zijlstra. de ontwerpen der algemene be grotingswetten alsmede de miljoenenno ta aan de Kamer aangeboden. Het be faamde koffertje met het opschrift „derde dinsdag in september" deed hier bij weer dienst. De bewindsman hield een korte toespraak over de financiële toestand. Katwijkse kleuter in sloot verdronken Gistermiddag omstreeks half vyf is het tweejarig zoontje van de familie J. van Delft aan de Wassenaarseweg, tijdens het spelen in de naby de ouderlijke wo ning gelegen Zandsloot, te water ge raakt en verdronken. Hoewel enige voor bijgangers, die het ongeval zagen ge beuren, onmiddellijk in het water spron gen en het drenkelingetje op de kant brachten, hadden langdurige pogingen om de levensgeesten op te wekken geen resultaat. Londen overleden In een ziekenhuis in Londen is op 71-jarige leeftijd overleden de Neder lander luitenant-kolonel Oreste l'into, schrijver en lid van de Engelse contra spionage tijdens de tweede wereldoorlog. Na de oorlog ging hy over naar de Ne derlandse contra-spionagedienst. Volgens generaal Eisenhower was hij „De groot ste in leven zijnde veiligheidsexpert". Van zijn hand verschenen vier boe ken, drie over het „vangen van spion nen". Zijn ervaringen en memoires zijn in Engelse televisie- en radio-uitzendin gen gebruikt. Kolonel Pinto was een bridge-speler van internationale klasse en heeft een grote particuliere dierentuin bezeten, die hij aan de Londense dierentuin heeft overgedaan. Sinds de eerste wereldoorlog heeft hy in Engeland gewoond. Zuidkoreaanse oud-minister ter dood veroordeeld De vroegere Zuidkoreaanse minister van Binnenlandse Zaken onder Syng- man Rhee, de 42-jarige Tsjoi Kijoe, een voormalige Zuidkoreaans politiehoofd, de 38-jarige Kang Hk-lee en de 53-ja- rige Hoei Soek-han, gewezen voorzit ter van de centrale commissie voor de plannen van Rhee's liberale partij, die de leiding had van de partijcampagne in de in maart 1960 in Zuid-Korea ge houden presidentsverkiezingen, zijn vandaag in Seoel voor het Zuidkoreaan se militaire revolutionaire gerecntshof wegens verkiezingsfraude ter dood ver oordeeld. Jong In-park, een ander lid van bo vengenoemde liberale partijcommissie, kreeg levenslang. Hij was schuldig be vonden aan het op onwettige wijze van zakenlieden verkrygen van gelden voor de verkiezingscampagne der vroegere li berale partij. In totaal hebben 28 hoge functiona rissen van de vroegere regering-Rhee, die hetzij een vooraanstaande post in zijn liberale partij hadden bekleed, het- zy een hoge regeringsfunctie hadden uitgeoefend, terecht gestaan. De 24 nog niet. genoemden kregen gevangenisstraf fen van uiteenlopende tijdsduur. Onder de veroordeelden bevonden zich negen ex-ministers, twaalf leden van de commissie van de plannen van Rhee's liberale partij, vier voormalige gouver neurs van staatsbanken en drie gewezen politiefunctionarissen Franse arbeiders bij FOKKER in de leer Van onze Parijse correspondent) In de naaste toekomst zullen ongeveer 100 arbeiders van de grote Franse vlieg tuigfabrieken van Breguet in Biarritz tydelijk bij Fokker komen werken. Tot begin volgend jaar zullen regel matig Franse ploegen gespecialiseerde arbeiders elkaar bij Fokker afwisselen om daar te worden ingewijd in de gehei men van de constructie en montage van de Friendship-vliegtuigen F. 27, die, ge lijk men weet, in samenwerking tussen beide fabrieken zullen worden geprodu ceerd. Zodra de Breguet-fabrieken over voldoende bevoegd personeel beschik ken, zal de produktie van Friendship- onderdelen in Biarritz by de Spaanse grens, kunnen beginnen om daarna over de weg naar Schiphol te worden ge transporteerd en de Fokker-fabrieken te ontlasten. De directie van de Breguet- fabrieken denkt met deze coproduktie minstens twee jaren extra werk te heb ben. Een samenwerking, die voor Fok ker de mogelijkheid schept zyn produktie per twee maanden van vier tot vijf toe stellen op te voeren. In Franse vliegtuig kringen verluidt intussen ook, dat er al weer nieuwe plannen van internationale samenwerking, waarbij beide firma's de gezamenlijke spil zullen vormen, op sta pel staan ter produktie van de Breguet 1150-Atlantic. PRINSES IRENE BIJ „DE TIENDE MAN" Prinses Irene woont zaterdag a.s. de Nederlandse première bij van ..De tiende man", een toneelstuk van Paddy Chayef- sky, dat in de Tilburgse Stadsschouwburg in een vertaling van Ab Visser en onder regie van Karl Guttmann wordt opge voerd door de toneelgroep „Ensemble". De Prinses is ty'dens haar Brabantse werkbezoek dit voorjaar in de schouw burg ontvangen door het gemeentebe stuur van Tilburg. Zy heeft toen de wens kenbaar gemaakt deze schouwburg ook „in bedrijf" mee te willen maken. De directie van de Stadsschouwburg heeft de Prinses tevens uitgenodigd tot een blik achter de schermen. Het bezoek draagt geen officieel karakter. Prinses Irene zal slechts vergezeld zijn door een vriendin en haar secretaresse. Binnen een uur door hart van Den Haag Opvarenden „Heron" weer in ons land Met een vliegtuig van d« Chanel Air ways uit Southend zyn gisteravond zes opvarenden van de kustvaarder „Heron" die zaterdagavond op de Paternosterrots ten noordwesten van Jersey verging, in ons land teruggekeerd. Kapitein Bartels en zijn vrouw, de overige overlevenden van dit scheeps- ongeluk, dat drie mensenlevens eiste, verblijven nog in St. Malo (Fr.) en zul len vermoedelijk in de loop van deze week terugkeren. Kapitein Bartels wordt door koorts geplaagd en mocht van de behandelend geneesheer de terugreis nog niet maken. „De „Heron" moet als verloren worden beschouwd", zo deelde iemand van de maatschappij mee. Tot nog toe is men erin geslaagd de stoffelijke resten van mevrouw Van der Zee, echtgenote van de stuurman, die zelf ook omkwam, en van de Spaanse ipatroos A. C. Domingo te bergen. (LINNEN HEEFT ALLÉÉN VOORDELENI) k. r (Van onze Haagse correspondent) In snelle vaart, slechts onderbro ken door een kort oponthoud op de Prinsegracht, heelt het koninklijk gezin gistermiddag een rijtoer door Den Haag gemaakt. Om even over half vier vertrok de stoet van het Huis ten Bosch, vóór half vijf teas men daar al weer terug na een tocht die, globaal genomen, door de Poten, over de Prinsegracht, via het West einde naar het Noordeinde, over het Lange Voorhout, de Denne- en de Wassenaarseweg iveer terug via de Leidsestraatweg had geleid. Een overal langs die route, beslist ook dank zij het schitterende weer, duizenden en nog eens duizenden mensen. Kinderen met vlaggetjes meestal op de voorste rijen, daar achter vrijwel overal drie, vier rijen volwassenen. Een witte politie-auto met een ge blokte vlag, een blauw knipperlicht en een af en toe gillende sirene kondigde kort na half vier op de route de komst van de stoet aan. Het passeren van deze wagen was het sein, dat de laatste door- Hammerskjöld in Senaat herdacht In de Eerste Kamer sprak mr. E. H. Toxopeus, minister van Binnenlandse Zaken, gisteren woorden van eerbiedige droefenis by het sterven van Dag Ham marskjöld. Voordien releveerde de voorzitter mr. Jonkman de Troonrede en de sluiting van de vorige zitting door de minister van Binnenlandse Zaken. Daaraan knoopte hij een beschouwing vast over de waarde van het Tweede-Kamerstelsel alsmede over de mogelijkheden om de werkwijze van de Eerste Kamer te ver beteren. Staande hoorden de aanwezigen ver volgens woorden van de voorzitter aan ter nagedachtenis van Dag Hammar skjöld. De vier Prinsessen tijdens de rij toer door Den Haag bij het Hofje van Nieuwkoop, waar een ogenblik halt werd gehouden om de bejaar den te begroeten. Hofje van Nieuwkoop Op de Prinsegracht hield de stoet en kele minuten voor vieren even stil voor het Hofje van Nieuwkoop, waarvan de bewoonsters glunderend lieten zien dat dit hun buitenkansje was. Want het hofje bestaat juist 300 jaar en daarom mochten enkele bewoonsters de Konin gin en de Prinsessen bloemen aanbieden. Van mejuffrouw Helders (83) kreeg de Koningin een boeket oranje anjers met gele rozen. Prinses Beatrix kreeg van mevrouw Snijders (71) een boeket gele rozen. Ook de Prinsessen Irene en Mar griet kregen gele rozen, resp. van mej. Jonker (76) en mej. Hoogelanden „Dank u wel" zeiden de Prinsessen, maar voor Marijke was er geen reden om te bedanken. Men had namelijk ge dacht dat zij in het eerste rijtuig zou zitten, bij haar ouders, en daarom stond de 79-jarige mej. Bol daar verloren in de drukte met haar gele rozen, zonder dat zij bij Prinses Marijke kon komen. Zon der bloemen heeft daarom de jongste Prinses zich getoond aan de duizenden langs het vervolg van de route. Alle vier verblijvet kamp van Potina, tei sij sedert jaren in noorden van Moskou Slechts één nam vrijwillig dienst (Van onze Brusselse correspondent) Spaaks bezoek aan Moskou is voor de Vlaamse Volksunie, de Vlaamse na tionalistische politieke partij, reden ge weest de bewindsman een brief te over handigen. Daarin wordt een beroep op hem ge daan om ter gelegenheid van zijn be sprekingen met Chroesjtsjow de aan dacht van de Russische premier te ves tigen op het lot van vier Belgische on derdanen. die sedert het einde van de tweede wereldoorlog in de Sovjet-Unie gevangen worden gehouden. Het toeval wil, dat zy alle vier Vlamingen zijn en alle vier behoren zij tot de categorie van lieden, die vrijwillig de wapens heb ben opgenomen tegen de bondgenoten van België in de tweede wereldoorlog. De Volksunie meent echter, dat men 17 jaar na het einde van de oorlog ver zachtende omstandigheden kan doen gelden. zelf vrijwillig dienst heeft genomen bij de Duitse weermacht. Van de anderen veronderstelt men dat zij tijdens de Duit se debacle door de Duitsers tegen hun zin zijn ingelijfd en naar het toen zo nabije oostelijke front gezonden. De Sowjet-Unie beschouwde ze als vreemde vrijwilligers, ontnam ze het statuut van krijgsgevangenschap en ver oordeelde ze tot 25 jaar dwangarbeid. In 1955 zijn de meeste Belgische S.S.-ers teruggekeerd. De ter dood veroordeelde van de vier heeft men toen echter achtergehouden. Familie, vrienden en politieke relaties van het viertal hebben reeds tientallen pogingen gedaan voor de in vrijheidstel ling, doch zonder resultaat. Alleen mogen zy thans door bemid deling van de Belgische ambassade Bel gische dagbladen ontvangen. De Volksunie meent echter, dat een goede diplomatieke bemiddeling wel re sultaat zou kunnen hebben. Als voorbeeld geeft zij het feit, dat de Nederlander, die in het zelfde kamp verbleef onlangs, dank zij de bemoeiin gen van de Nederlandse ambassade, is vrijgekomen. Een woordvoerder van de Britse dele gatie bij de Verenigde Naties heeft ver klaard dat het „logisch" is dat commu- nistisch-China een afvaardiging naar de Verenigde Naties zendt. Engeland zal voor een resolutie stemmen die beoogt China toe te laten tot de Verenigde Na ties. Overigens geeft de Engelse regering er de voorkeur aan dat deze kwestie niet in stemming komt. „Wij waren ingeno men het moratorium (over de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging bij de V.N.), maar het ziet er nu naar uit dat het moderatorium niet langer van kracht is." Engeland heeft begrip voor de positie van de Verenigde Staten en voelt mee met zyn moeilijkheden. „Maar wij heb ben een ander standpunt en het heeft geen zin de zaak anders voor te stellen". Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT Op het ogenblik, waarop zij de wa pens opnamen, was de oudste van de vier 20 jaar en de andere drie waren 18 jaar. Allen verblijven zij sedert jaren in het gevangenenkamp van Potma, ge legen in de autonome republiek Mor- dowska, in het hoge noorden, 500 km. van Moskou. Zij zijn in België by verstek veroor deeld, één ter dood, de andere drie tot uiterst lichte straffen. De ter-dood-ver oordeelde is overigens naar alle waar schijnlijkheid de enige, die werkelijk Zïirich protesteert Zwitserland heeft gisteren bij Tsjecho-Slowakije geprotesteerd tegen beweerde spionage-activiteit van twee Tsjechoslowaakse diplo maten in Bern. Een van hen heeft 24 uur gekregen om het land te verlaten. De diplomaten zijn Valylaw Smisek, cultureel attaché van de Tsjechoslo waakse legatie, en Jaroslaw Lis, een functionaris die het land in 1959 verliet. Zy hadden een Tsjechische burger in Zwitserland en het buitenland laten spioneren. „Top-spion" Pinto in Deze werkte als laboratorium-assis tent voor een groot Zwitsers industrieel concern, aldus een verklaring van het Zwitserse ministerie van Justitie. Hij leverde gegevens over wetenschappelijk onderzoek, politieke inzichten van voor aanstaande personen in Zwitserland en reisde voor militaire spionage naar het buitenland. Lis en Smisek hadden tien tallen malen in Zwitserland met de agent gesproken en hem opdrachten ge geven. Zij leverden hem moderne spio- nagemiddelen waaronder communicatie middelen voor het overbrengen van ge heime inlichtingen. De Zwitserse procureur-generaal, dr. Hans Fiirst, zei op een persconferentie, dat Zwitserse agenten van de contra spionage zich voornamelyk hadden bezig gehouden met spionagegevallen in West- Duitsland en met pogingen om de inlich tingen naar het oosten over te brengen via Zwitserland, dat als een verzamel- centrum wordt gebruikt. De Tsjechische agent die voor de di plomaten had gewerkt, zit thans in het buitenland gevangen, aldus de verkla ring van het ministerie. gangen en oversteken op het parkoers nu ook afgesloten moesten worden. De mensen met een rype Prinsjesdag ervaring, die rustig in een zijstraat hun kans hadden afgèwacht grepen hem nu: als bij toverslag werd elke opening ge vuld met een kluwen kijklustigen. De stoet Eerst nog één motoragent, toen al meer, politie-auto's die dicht langs de stoeprand schoven, politieruiters te paardtoen draafde al de schimmel van hoofdcommissaris J. H. A. K. Gual- therie van Weezei voorbij, op de hoeven gevolgd door het bruine paard van de adjudant, hoofdinspecteur P. Schultz. De Koningin en de Prins reden in de eerste open met vier paarden bespannen rode landauer, de vier Prinsessen in de tweede. De luitenant-kolonels mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergman en C. C. Geertsema escorteerden het rytuig van Koningin en Prins, de Prinsessen wer den begeleid door luit.-kolonel J. J. L. baron Van Lynden, en majoor W. R. A. baron Van Tuyll van Serooskerken, al len te paard. Mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin en vice-admi- raal b.d. N. N. A. Rost van Tonningen waren gezeten in het eerste volgrijtuig, luit.-generaal C. F. Pahud de Mortanges en luit.-kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck in het tweede. Acht ruiters van de Haagse politie besloten de stoet.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5