Perscommentaren op de Troonrede TOENEMEND MACHTSBESEF VAN COMMUNISTISCHE LEIDERS I' Verlaging telefoon tarieven? AOSRAM Minister Luns constateert Sowjet-Unie gaat voort met haar pogingen de V.N. te verlammen Personeels- en telefoontekort Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 Hieronder laten wtf enkele perscom mentaren volgen op de Troonrede. De Nieuwe Rotterdamse Courant (Lib.) schrift o.m. In onze vaderlandse poli tiek zün twee actuele kwesties in het bijzonder van belang: Nieuw-Guinea en de kinderbijslag. Voor laatstbedoeld pro bleem zal binnenkort in de Tweede Ka mer een nieuwe minister oplossingen voorstellen. Dat kan een spannend schouwspel worden, waarop de Troon rede niet vooruitloopt. Evenmin loopt de Troonrede vooruit op hetgeen minister Luns binnenkort in de algemene vergadering der Verenigde Naties en naar moet worden gehoopt voor de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer zal zeggen over Nieuw Guinea. Maar vergen wij soms te veel van welk Nederlands Kabinet dan ook? In dat spijtige geval zouden wij inplaats van teleurstelling iets moeten voelen van dankbaarheid nu er dan eindelijk een kabinet is dat een mogelijke grondwets wijziging in verband met Nieuw-Guinea althans binnen de sfeer der actuele ge dachten trekt. Het Algemeen Handelsblad (Lib.) schrijft o.m.: De dreigende internatio nale situatie dwingt een land dat boven al zijn vrijheid lief heeft naar behoren bij te dragen in de geallieerde defensie. De grotere financiële offers zien wij een voudig als de prijs van deze vrijheid. De communistische crisispolitiek, tesamen met het wegvallen van de Amerikaanse financiële hulp maken verhoging van de Nederlandse defensielasten onontbeer lijk. Het heeft geen nut hierover te Jam meren, wy kunnen en mogen niet klap- lopen op de „anderen". Zelfs vragen wij ons af of de verhoging van het defensie plafond met 135 miljoen in de jaren 1962 en 1963 voldoende is. In ieder geval zou den wij het voor een zeevarende natie funest achten als op de een of andere manier de marine het kind van de reke ning zou worden. Het Algemeen Handelsblad besluit met op te merken: Alles tezamen komt het vooral door de oppositie veel en veel te veel gesmade Kabinet De Qauy met deze Troonrede zeer goed voor den dag. Het is een sober en zakelijk staatsstuk. De Tyd (R.-K.) constateert o.m.: De passage aan Indonesië gewijd im pliceert bereidwillige openheid. Al komt in deze Troonrede niet, zoals in Soekar- no's rede van 17 augustus, het woord „vrienden" of „vriendenhand" voor, er ontbreken ook dreigementen, zodat het gemiddelde aan welwillendheid een ver gelijking met het gemiddelde van Soe- karno's rede kan doorstaan. De vraag is nu wel, gezien ook de nieuwe nadruk op het zelfbeschikkingsrecht, of de reële mogelijkheden tot onderhandelingen na de zuiver verbale vriendelijkheden weder zijds wel groter zijn dan te voren. Trouw (A.R.) zegt dat het verheugend is dat uit de Troonrede blijkt, dat de Regering de bevolking van Nieuw-Gui nea zich vrij en onbedreigd wil laten oriënteren overal waar zij dit wenst. De Regering betreurt het dat met Indonesië geen gesprek over Nieuw-Guinea mogelijk is. Houdt dit in dat de Regering tot zulk een gesprek bereid is indien aan dit ge sprek geen prealabele voorwaarden wor den gesteld? Zojai dan betreuren wij het dat de Regering die niet positief in de Troonrede heeft gesteld. Niet alleen ter wille van Nieuw-Guinea, maar ook van wege de trieste verhoudingen die er thans tussen Indonesië en Nederland be staan. Een initiatief van Nederland om weer tot goede betrekkingen te komen met Indonesië, een poging tot een ge sprek te komen over alle nu tussen Ne derland en Indonesië hangende vraag stukken, zouden wij een goed Christelijk initiatief achten. Gemist hebben we ook een duidelijke beginselverklaring over de richting waar in dit regeringsbeleid zich beweegt, gro tere vrijheid voor het individu en de maatschappelijke groeperingen ten einde een gezond tegenwicht te krijgen voor het alom dreigende socialisatieproces. De Troonrede is, aldus Alg. Dagblad (Onafh.) met uitzondering van de pas sages die aan de internationale politieke situatie zijn gewijd, geen somber stuk. Zij ademt, evenals de Miljoenennota, een geest van behoedzaam optimisme en ver trouwen. Evenals vorig jaar heeft men zich by het samenstellen van het stuk willen be perken tot het behandelen van enkele algemene, grote vraagstukken. Nog min der dan vorig jaar was het bedoeling een opsomming te geven van zo veel moge lijk zaken die de aandacht van de rege ring hebben. Wie dus iets mist in deze Troonrede b.v. over de p.b.o., of over commerciële televisie behoeft niet di rect argwanend te denken dat de rege ring „dus" zulk een onderwerp dit jaar verder buiten beschouwing wil laten. De Tel. (Onafh.) merkt o.a. op: De met spanning tegemoetgeziene passage in de Troonrede met betrekking tot Nieuw-Guinea en Indonesië is rustig en zelfs waardig, zy betekent in feite niets meer of minder dan dat Nederland vol gaarne bereid is tot een „open gesprek" met Indonesië te komen. Indonesië kan nu met de beste wil van de wereld niet beweren, dat Nederland en deur voor onderhandelingen, voor zover deze nog openstaat, heeft dichtgeslagen, maar zal van zijn kant ook een bijdrage moeten leveren, die niet beperkt biyft tot woorden, die tot niets verbinden. Advertentie Assemblee Wereldraad van Kerken De Nederlandse delegatie, die de ko mende assemblee van de Wereldraad van Kerken, die van 18 november tot 6 de cember te New Delhi (India) wordt ge houden, zal bijwonen bestaat uit de vol gende personen: van de Ned. Herv. Kerk dr. E. Emmen, prof. dr. H. Berkhof, mej. mr. S. M. Holsteyn, mr. S. C. Graaf van Randwyck, prof. dr. E. de Vries; Doops gezinde Broederschap: prof. dr. J. A. Oosterbaan, mr. R. W. Kijlstra; Rem. Broederschap: prof. dr. G. J. Hoender- daal; Evang. Luth. Kerk: ds. Th. B. W. G. Gramberg: Oecumenische Raad van Kerken in Nederland: prof. dr. W. F. Dankbaar; Oecumenische Jeugdraad: ds. H. van Andel; Ned. Zendingsraad: dr. J. Blauw: Herv. Vrouwendienst (als gast): mej. dr. W. Timmermans. Als z.g. „experts" gaan voorts naar New Delhi prof. dr .H. Kraemer en dr. J. M. de Jong en vermoedelyk ook prof. dr. J. C. Hoekendijk en prof. dr. C. L. Patyn. Voor radio, pers en televisie zullen ds. F. H. Landsman en ds. C. M. de Vries de assemblee bywonen en vermoedelyk ook ds. J. A. van Nieuwenhuyzen. Het Vrye Volk (Soc.). schryft o.a.: Vergelijkt men deze Troonrede met die /an 1960 en 1959 dan valt in de eerste plaats op dat een paar van de grote stokpaarden van deze regering op stal zijn gezet. Van de bezitsvorming en van decentralisatie wordt niet meer gespro ken, mischien omdat de regering heeft Ingezien dat zy deze leuzen weinig in houd weet te geven. Voorts ademt de uitvoerige passage over Nieuw-Guinea een andere sfeer. Thans is het zelfbe schikkingsrecht een deel van de rege- ringspolitiek. De bevolking in dit land val zich overal kunnen oriënteren waar lij dat wenst. Dat betekent, naar men mag aannemen, eventueel ook in Indo nesië. De regering is bereid wijzigingen in de Grondwet voor te stellen om die ontwikkeling mogelijk te maken. Het ziet er naar uit dat dit beleid een heel eind verwijderd is van de ongelukkige Karei Doormanpolitiek. Op belangryke punten benadert het de politieke iyn die door de socialisten steeds met taaie vast houdendheid is verdedigd. Het Vad. (Lib.) schryft o.a.: We heb ben heel wat belangryke onderwerpen gemist in deze Troonrede, de commer ciële televisie, het ziekenfondsenvraag- stuk, dat toch ook nodig een nieuwe, wettelijke vormgeving moet hebben, het gehele hoofdstuk van de volksgezondheid de verkeerswetgeving in het licht van het binnenlandse vervoer langs de weg en andere. Exportperspectief is gunstig In de jaarvergadering van de Federa tie voor de Nederlandse export (Fene- dex), vandaag in Amsterdam gehouden, heeft prof. dr. G. W. Groeneveld, hoog leraar in de staathuishoudkunde en sta tistiek te Nijmegen, een referaat gehou den over het onderwerp: „Heeft de Ne derlandse export een perspectief in de zich wijzigende en groeiende wereldeco nomie?" „De wyzigingen in en de groei van de wereldeconomie bieden", volgens prof. Groeneveld, „in het algemeen een gun stig exportperspectief voor een indu strieel land als Nederland, mits het in terne conjuncturele beleid in ons land en elders de fundamenten niet ont wricht. Een groot winstpunt is ongetwy- feld, dat de export veel minder dan voorheen de fatalistische speelbal is van een zeer grillige conjunctuur. Daar staat tegenover dat Nederland via de export veel conjunctuurgevoeliger is geworden omdat de nationale welvaart in sterkere mate aan de export en zijn ontwikke ling is gerelateerd. Dit plaatst het ex portbeleid, als onderdeel van het natio nale beleid, in een zodanig byzondere positie, dat het niet mag worden gefrus treerd en het op zyn minst in staat moet worden gesteld de „trendmatige ontwikkeling van de export te verwe zenlijken", De minister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns, zegt in zijn toelichting op de begroting van zijn departement voor 1962 o.a. het volgende: Geconstateerd kan worden, dat de groei van het economische en militaire potentieel van de Sowjet-Unie het machtsbesef van de communistische leiders heeft doen toenemen en dat de buitenlandse politiek van het Chinees-Russische Sowjetblok zich thans in versterkte mate concentreert op consolidatie dan wel uitbreiding van de commu nistische invloedssfeer. De door de regering van de Sowjet-Unie kunst matig verwekte crisis rondom Berlijn evenals de Sowjetrussische en Chinese hulp aan de communisten in Laos zijn hier een rechtstreeks uitvloeisel van. Voor wat Berlijn betreft, vormt de huidige spanning rondom die stad voorts een goede illustratie voor de halsstarrigheid, waarmede de Sowjetrussische regering tot nu toe heeft geweigerd om de bij herhaling door het Westen voorgestelde enig juiste weg te bewandelen van een hereniging van Duitsland door middel van uitoefening van het zelf beschikkingsrecht van het Duitse volk middels vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Voorts heeft de nieuwe crisis om Ber- ïyn wederom duidelijk in het licht ge steld hoe noodzakelijk het is om reke ning te houden met de belangryke rol. welke de militaire macht vervult by het nastreven van communistische doelstel lingen. „Daffodil" voor het Koninklijk gezin Na terugkeer van de rijtoer heeft het Koninklijk gezin gistermiddag door de president van de raad van bestuur van Van Doorne's Auto mobielfabriek N.V., dr. Huub van Doorne in de tuin van paleis Huis ten Bosch de eerste van de band gekomen „Daffodil" aangeboden gekregen. De heer Van Doorne, vergezeld van zyn zoon Martien van Doorne, lid van de raad van bestuur van de N.V., over handigde de Koningin het contactsleu teltje en een boeket narcissen afkom stig uit Zuid-Afrika en getrokken van Nederlandse bollen. Na de aanbieding reden Prins Bernhard en Prinses Irene een rondje met hun nieuwe bezit. De wagen zal gestationneerd worden in de garage by Paleis Soestdyk voor alge meen gebruik van de leden van het Koninkiyk gezin, zy draagt het nummer AA-21. Jules Moch treedt af uit protest Uit protest tegen de regeringspolitiek inzake Bizerta heeft de Franse socialis tische oud-vice-premier Jules Moch zijn functies neergelegd. Moch is o.a. sinds 1952 vertegenwoordiger voor ontwape ningskwesties. Hy heeft zyn besluit op een persconferentie bekendgemaakt. Dat er in deze doelstellingen voors hands niets zal veranderen, blykt ook uit het nieuw programma van de Sowjet russische communistische party, waarin ten overvloede nog eens uitdrukkelijk wordt gesteld, dat de overgang naar een communistisch wereldbestel slechts mo- geiyk is langs de weg der revolutie. Het belang van dit party programma, evenals van de z.g. verklaring der 81 communis tische partyen van 1 december 1960, is gelegen in het feit, dat deze documenten voor de naaste toekomst de leidraad voor de communistische politiek vormen, niet alleen in Europa doch ook elders in de wereld. Weliswaar wordt hierin „vreed zame coëxistentie" het enige alternatief voor een vernietigingsoorlog genoemd, doch het gebruik van geweld voor het bewerkstelligen van een interne omwen teling zo nodig met gewapende steun der communistische landen wordt daarby allerminst uitgesloten. Vreedzame coëxistentie kan volgens deze documenten geen verzoening met andere maatschappelijke systemen bete kenen en dient slechts om de verwezen lijking van de communistische oogmer ken te bevorderen. Premier Chroesjt- sjow sprak in dit verband duideiyke taal, toen hij in een op 6 januari 1961 gehou den rede de politiek van vreedzame co- existentie omschreef als een vorm van intensieve economische, politieke en ideologische strijd. Indien van de zyde der vrye wereld niet krachtig weerstand wordt geboden aan het communistische expansionisme, zullen van die zijde steeds meer eisen worden gesteld. By een bespreking van het belang der NAVO merkt de minister op: Een crisis, zoals thans door de Sowjet-Unie om de kwestie Beriyn in het leven is geroepen, sterkt de regering in haar overtuiging, dat slechts een krachtige en eensgezinde Atlantische Alliantie het behoud van West-Europa en daardoor van de gehele vrye wereld kan waarborgen en de com munistische mogendheden van onbera den stappen kan weerhouden. De Sowjet-Unie gaat voort niet haar pogingen de V.N. te verlammen en als effectief instrument voor het behoud van de vrede uit te schakelen door de organisatie in al haar geledingen en met name in het executieve vlak te splitsen in drie naar een star patroon ingedeelde blokken met gelijke veto-macht. Het is verheugend te kunnen vaststellen, dat dit streven buiten de kring van de Sow jet-Unie en haar bondgenoten, in het bijzonder wat betreft de vervanging van de secretaris-generaad van de V.N, door een driemanschap niet wordt gesteund, hetgeen aantoont, welk een grote waarde de z.g. neutrale landen hechten aan een doeltreffende wereldorganisatie. Het is niet uitgesloten, dat er binnenkort enige verlaging komt in de telefoontarieven. Minister drs. H. A. Korthals zal zich hierover beraden, wannee- er iets meer inzicht bestaat over bepaalde posten, die het winstcijfer van de PTT nog na delig kunnen beïnvloeden. Uit de begro ting van dit bedrijf blykt, dat men voor dit jaar een winst van 111,2 miljoen gul den verwacht. Daarvan gaat vijftien miljoen naar het Rijk en de rest in de reserve. Ook voor volgend jaar zijn de ver wachtingen gunstig. De bevolking groeit en er wordt dus steeds meer van de PTT geëist. Door deze vergrote vraag zullen de baten stygen tot 856 miljoen gulden. Daar de lasten geraamd worden op 774 miljoen gulden, ligt er dus een royale winst in het verschiet. Enorme vraag De vraag naar telefoonaansluitingen is ongekend groot en zal volgend jaar nog wel groter worden. Op 1 januari 1959 bedroeg het aantal wachten 26.500, per 1 juli j.l. was dit aantal gestegen tot 43.000. Het zal met de beschikbare mid delen onmogelijk blijken aan een derge lijke vraag te voldoen. Het aantal draadomroepaanslultingen zal volgens de verwachtingen in 1962 wel stationair blijven. Zuigkracht Vanzelfsprekend wordt er in de be groting de nodige aandacht gegeven aan het grootste probleem, waarmee het bedrijf thans te kampen heeft: het per soneelstekort. Het verloop onder het per soneel is groter dan normaal onder zuig kracht van de particuliere sector. Daar door is ook de werving onvoldoende. Deze moeilijkheden doen zich op alle niveaus voor. Mede als gevolg van de intussen gerealiseerde werktijdverkor ting waren beperkingen in de omvang van sommige categorieën van dienstver lening onvermijdelijk. Mocht deze situ atie, die zich voornamelijk in het westen voordoet, zich verder toespitsen, dan is een verdere inkrimping van het dienst betoon niet te voorkomen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Roe meens ork. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. Vara: 20.00 Nws. 20.05 De Miljoenennota, kritische beschouwing. 20.15 Metropole-ork. 20.50 De Cellist, hoor spel. 21.25 Gram. 21.35 Gesproken por tret. 21.50 Kamermuz. 22.20 Sportuitz. 22.30 Nws. Lichte muz. 23.10 Muzlk. dis cussie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, i m. NCRV.: 18.20 Het Spectrum, lezingen. 18.35 Liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radlokaant. 19.50 Gram. 20.00 Jeugdavond. 21.00 Gram. 21.15 Gram. 22.00 Liederen. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Nwe gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00 V. d. Jeugd. NTS: 17.35 Jeugdjourn. 19.30 Eurovisie: Atletiek. 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sport- progr. 21.00 Documentaire. 21.30 Volksmuz. 21.45-22.20 De Andere, detectivespel. BETALING PER GIRO Onze KWARTAALABONNEES, die de voorkeur geven aan betaling per giro, verzoeken wy de f7.50 voor hun abonnement gedurende het 4e kwartaal 1961 zo mogelyk vóór 1 oktober a.s. aan ons over te maken Onze MAANDABONNEES, die per giro betalen (f2.55) verzoeken wij ter voorkoming van aanbieding van i een kwitantie, het abonnementsgeld vóór de eerste van de betreffende maand te voldoen. Ons gironummer is 57055. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD Associatie van Griekenland bij EEG bekrachtigd Het Europese parlement heeft giste ren het akkoord voor assiciatie van Griekenland bij de Europese Economi sche Gemeenschap met algemene stem men bekrachtigd, maar tevens de mi nisterraad van de E.E.G. beschuldigd van schending van het EEG-verdrag. Het Europese parlement is het niet mee eens ,dat de door het verdrag voorgeschreven parlementaire raadple ging achteraf is geschied. De parle mentsleden hebben vrijwel eenstemmig de opvatting van de ministerraad ver worpen dat raadpleging achteraf de juiste vorm zou zyn, omdat de proce dure van parlementaire ratificatie na ondertekening ook by gewone interna tionale verdragen tussen landen de ge- hruikeiyke gang van zaken is. Aula Ulo-Asserstraat: Herv. gemeente avond. Bespreking plannen bouw Vredes- kerk. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Ned. My. voor Tuinbouw en Plan' 8 uur n.m. Ledenvergadering Kon. itkunde. BINNENLAND Door oplettendheid van enige op het Industrieterrein te Naarden gelegerde mi litairen en mede als gevolg van de on middellijk door de wachtcommandant ge troffen maatregelen, heeft de Naardense gemeentepolitie de hand kunnen leggen op twee Jongemannen die worden verdacht deel uit te maken van een uitgebreid inbrekerskomplot, dat de laatste tyd ope reerde ln Amsterdam, het Gooi en waar- schyniyk ook daar bulten. Met name worden de gearresteerden ervan verdacht te behoren tot het komplot, dat de laatste tijd o.m. Inbraken in Naarden, Bussum, Blaricum, Hilversum, Baarn en Amster dam pleegde. - Een 26-Jarlge taxichauffeur uit Dord- ht, die sinds 4 september vermist werd en naar wie de politie met man en macht gezocht heeft, heeft zich gistermorgen bij de politie te Dordrecht gemeld. Hy ver telde, dat hij zich al die tijd had opge houden in de Brabantse Biesbosch. Daar de politie hem verdenkt van verscheidene inbraken en hem bovendien de diefstal van een bootje uit een van de jachthavens van Dordrecht ten laste legt. Is de man in voorlopige hechtenis genomen. De Amerikaanse minister van Arbeid, Arthur J. Goldberg, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het „Anne Frank Huls" in Amsterdam. Ter nagedachtenis aan de „onsterfeiyke gee6t van Anne Frank" legde de minister een krans ln een der bovenvertrekken van het achter huis. Een 29-Jaxige inwoner van Venlo ls fi8teravond verongelukt op de Ryksweg ussen Swalmen en Roermond. Met zyn motorrywlel reed hij ln volle vaart op een beladen vrachtauto, die uit een zijweg de Rijksweg opreed. Het slachtoffer was on gehuwd. Dr. lr. J. M. J. Kooy uit Breda ls gis teren als voorzitter van de Vereniging voor de Ruimtevaart naar Amerika vertrokken. Hij neemt daar deel aan het 12e congres van The International astronautical fe deration. dat van 2 tot 7 oktober ln Washington wordt gehouaen. In dezelfde periode wordt een bijeenkomst gehouden van The International academy of astso- nautlcs. Dr. Kooy zal als lid ook deze bijeenkomst bywonen. Het nieuwe wegenwachthotel, dat verrezen ls op het terrein van het hoofd kantoor van de ANWB aan de Wasse- naarseweg in Den Haag, zal woensdag morgen 27 september a.s. officieel worden geopend. Deze plechtigheid zal te elf uur plaats vinden. Het Ned. Kamerorkest, dat voor het eerst een tournee door Amerika gaat ma ken, ls gistermiddag onder grote belang stelling met het s.s. „Rotterdam" ver trokken. Hun tournee van 51 concerten ls mogelyk gemaakt door sublsldle van het Rijk en de gemeente Den Haag. alsmede financiële steun van particulieren. Gistermiddag is op het Scheveningse 6trand nabij de Duivelandsestraat het stoffelijk overschot aangespoeld van de 8-jarige J. Th. Verhaar. De jongen was, ongeveer op dezelfde hoogte waar nu jijn lichaam ls aangespoeld, zaterdagmiddag by het zwemmen verdronken. Gisteravond is de 42-Jarlge Breda- naar P. Lambregts tijdens het oversteken van de Liesboslaan onder Etten, door een auto gegrepen en op slag gedood. De man stak in het duister de weg over. waardoor dc bestuurder van de auto, J. van de Es uit Breda, hem niet meer kon ontwyken. Het slachtoffer was gehuwd en had vier kinderen. BUITENLAND In de Sowjet-republiek Oezbeklftan zullen arbeldersrechtbanken worden o)ge- richt om door overreding en beïnvloedng van het publiek „een 6feer van orver- draagzaamheld ten opzichte van anti sociale daden" te kweken. De rechtbanken zullen ln fabrieken, collectieve boerde rijen en instellingen van hoger onderwijs worden ingesteld, zy zullen zaken als minder belangrijke speculaties, stropen, drankmisbruik en onbehooriyk optreden tegen vrouwen te behandelen krygen. De hoge commissaris van de Ver enigde Naties voor de vluchtelingen, Fellx Schnyder, heeft ln Genéve aangekondigd dat de Nansen-medaille 1961 ls toegekend aan Koning Olav van Noorwegen, voor diens bijdrage aan de Internationale vluchtelingenhulp. De medaille ls reeds eerder toegekend aan Koningin Juliana en mevr. Roosevelt. In Pristina (Joego-Slavlë) zyn een econoom en een museum beheerder tot 8 en iy2 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij werden beschuldigd van het smeden van een gewapende opstand met het doel Joego-Slavlsch gebied voor Albanië te winnen. In deze zaak zijn nog 7 anderen veroordeeld. Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden heeft gisteravond zonder hoofde- ïyke stemming een resolutie aanvaard waarin het Huls zijn goedkeuring hecht aan de Amerikaans-Franse overeenkomst, volgens welke de V.S. Frankryk zullen helpen by het oefenen van militairen ln het gebruik van kernwapens. In de reso lutie dringt het Huls er by de Senaat op aan de overeenkomst goed te keuren vóór de verdaging van het Congres, die binnen kort wordt verwacht. De Internationale commissie van Juristen heeft ln een verklaring de te rechtstelling van de voormalige Turkse premier Menderes en andere Turkse lei ders „diep betreurd". Sir Leslie Munro. secretaris-generaal van de commissie, had na het uitspreken van de doodvonnissen een telegram gezonden waarin om cle mentie werd verzocht. Leger des Hells (Hooigracht 30): Bazar. 3-10 uur n.m. Nieuw Minerva: Ned. Ver. van Ex-poll- tleke gevangenen uit de bezettlngatyd. Spr. dhr. J. Cohen over „Israëlitische muziek van de bybel tot het cabaret. 8 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur nm. Schouwburg. Sempre Avantl met „Shaw's Pygmalion". 8 uur n.m. Zomerzorg: Lezing voor Kynologenver. „Rynland" door mevr. A. Grondrexon Ives Browne. „Introductie in de kynolo- gle". 8 uur nm. Voorschoten: Lokaal achter Geref. Kerk. Ds. Rothuyzen over „Deo Volente" voor N.C.VJ3. 8 uur nam. DONDERDAG Hoflaan 74: Byeenkomst Rem. en Doops- gez. Gem. Spr. prof. dr. lr. J. van Holk. „Hoe geven wy vorm aan ons geesteiyk leven ln deze tyd". 8 uur n.m. Hogewoerd 175: Byeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Ryksherbarium (Nonnensteeg 1): Le- denverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur nm. Schouwburg. K. en O. Haagse Comedle met „Een mal meisje". 8 uur nm. Studio (Steenstraat)Propagandavoor- stelllng Chr .Lyceum A.A.J. „Mr. Hulot gaat met vakantie ln Parys". 2.15 uur nm. VRIJDAG Den Burcht (Jacobazaal)Byeenkomst Wandelkring Lelden en omstreken met deelnemers vierdaagse te Nymegen. 8 uur nm. Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nm. Rest. Van der Heyden: C.H.U. Bespre king gemeentebegroting. 8 uur nm. Zulderkerk: Repetitie koraalzang 3 ok tober. 8 uur n.m. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur vm., bijbelstudie; 11-12 uur ds. A. E. Dingjan van Utrecht. Stadsgehoorzaal: K. en O. Populair con cert Rotterdams Philharmonlsch Orkest. Solist Theo Bruins (plano). 8 uur n.m. ZONDAG Hogewoerd 175: Openbare lezing. 4 uur n.m.; Wachttorenstudie. 5.15 uur n.m. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Natuurreservaat „De Beer". 8.45 uur vm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG. De Doelen: Leidse Amateurfotograf en- ver. Eerste ronde kleurendia's V.O. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. DINSDAG Het Gulden Vlies: Ver. tot bevordering van de Welsprekendheid. 8 uur n.m. V. en D: Leydens ontzet en de nieuwe mode. 1030 uur v.m. en 2.30 en 4 uur nm. BIOSCOPEN Lldo: „Misdaad na schooltyd". 18 Jaar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur, zond. 2.30, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Pygmalion". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Meneer Hulot met vakantie". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Ben Hur". A.l. Dag. 2 en 7.30 u. Casino: „Inspecteur Hardesty F.BJ." 14 jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Tea for two". Itex: „Safari". 14 Jr. Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus ,,De vyand was een generaal". .Astra-Theater - AVassenaar: Vrydag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur „Voor Schurken feen genade". 14 Jr; zondag om 7 en .15 uur en maandag en woensdag 8 uur VOOR DONDERDAG 21 SEPTEMBER Hihersum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.i0 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstan den 9.40 Morgenwydlng 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Zangrecltal. 11.35 Gram. 11.45 De bouw stenen van ons leven, lezing. 12.00 Prome- nade-ork. (Om 12.30-12.33: Land- en tulnb. meded.) 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.40 V. d .vrouw. 15.00 Planorecital. 15.30 Het witte handtasje, hoorsp. 16.10 Gram. 16.30 Voordr. 16.45 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. v. d. jeugd. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 La Wally, opera. (I. d. pauze: 21.20-21.30 Boekbespr.) 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muz. 23.40 Hammondorgel en zang. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Nwe gram. 13.35 Dansmuz. NCRV: 14.00 Bondsdag Herv. vrouwenver. 14.45 Gram. 15.00 Omr. ork. en solist. 15.35 Gram. 16.00 Bljbeloverdenklng. 16.20 Alt en plano. 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. KRO: 18.15 Sportrubr. 18.30 Vokaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gram. 20.55 Gram. 21.00 Lichte muz. 21.30 Bybelse quiz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.15 Gram. 23.30 Nobelprijswin naars in vertaling, lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmbespreking. 21.00 Het gezicht van de vyand, TV-spel. 22.10 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Round Britain Quiz. 13.40 Voordr. 14.00 Schoolradio 15.20 Lichte muz. 16.00 Onbekend. 16.15 Kritieken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ka mermuz. 19.30 Radioportret. 20.00 Ork. conc. 21.00 Actuele gesprekken. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.30 Gram. 2245 Voor dracht. 23.00 Nws. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge- var. muz. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. en act. 18.40 Sportnws. en uitsl. races. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 20.31 Vragenbeantw. 21.00 Relsverh. en Wedstr. tussen scholen. 20.00 Lichte muz. lichte muz. 21.31 Gevar muz. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Jazzmuz. 23.31 Amus. muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 809 m. 12.00 Muz. v. blaaslnstrum. 13.00 Nws. 1315 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 16.30 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 19.00 Nws. 19.15 Ork. muz. 20.45 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.15 Gram. 0.10 Jazz muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Gram. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoorspel. 17.15 Orgelspel. 19.00 Nws. 20.00 Festival v. Besan<;on: Ork. conc. 22.25 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nwa. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12-02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Fes tival van Luik: Liederen. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Herfstdraden. 19.50 Lezing. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gevar. muz. 12.25 Gevar. progr. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belg. muz. 15.15 Gram. 15.30 Gram. 16.07 Ge var. muz. 17.00 Nws. 17.30 Pianorecital. 18.30 Jazz. 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.30 Gram. 21.00 Lichte muz. 22.00 Wereldnws. 22.15 Vrije tyd. 22.55 Nws. „Een Stem ln de Mist". 18 Ir. Donder dag 8 uur „Battle Hymn" (Strijd voor de vryheld). 14 Jr. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur voor de Jeugd „In Old Santa Fé. A.l. TENTOONSTELLINGEN Ryk8museum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Ryksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „vierhonderd Jaar Romeinse be zetting" Werkd. van 105 uur, zondags van 1—5 uur (tot 1 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober). Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek van Drlesiun, Mare 110, tel. 20406. ehoor van Uw hulsarts of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. By geen gel specialist (of i WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a 9 1 S 3s a tf il 1 a S m c Amsterdam onbewolkt w.atil 26 15 Den Helder onbewolkt no 2 25 17 Ypenburg mist nw 1 28 16 Vlissingen onbewolkt nw 2 27 17 Eelde onbewolkt ozo 1 26 14 De Bilt mist w.stll 28 14 Twente onbewolkt zo 2 28 16 Eindhoven mist w.stll 30 15 Z.-Limburg onbewolkt wzw 3 30 16 Helsinki onbewolkt no 3 15 3 Stockholm onbewolkt nno 1 17 6 Oslo onbewolkt w.stll 19 6 Kopenhagen onbewolkt ozo 8 18 12 Aberdeen zwaar bew. w 1 25 9 Londen regen zzw 2 25 15 Brussel onbewolkt w 1 29 14 Luxemburg onbewolkt nno 2 28 16 Parys licht bew. nw 2 28 13 Bordeaux zwaar bew. nno 2 23 16 Grenoble onbewolkt w.stll 30 13 Nice onbewolkt n 5 28 19 Beriyn onbewolkt o 4 22 10 Frankfort onbewolkt nno 2 29 16 München onbewolkt o 2 26 11 Ztirlch mist w.stll 27 13 Genéve mist w.stll 27 13 Locarno onbewolkt w.stll 27 10 Wenen onbewolkt n 1 28 14 Innsbruck mist w.stll 29 7 Belgrado onbewolkt w.stll 12 Rome onbewolkt w.stll 32 15 Alaccio onbewolkt ono 3 30 14 Madrid onbewolkt w.stll 10 Mallorca lioht bew. nw 3 31 19 Lissabon onbewolkt w.sttl 25 14 aï Cc*

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2