Laatste nieuws In Oegstgeest worden 520woningen gebouwd KARAMANLIS TREEDT AF WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 In 1959 heeft de raad van Oestgeest een complex gronden in het Floraplan verkocht aan het Algemeen Mijnwer kersfond» van de steenkolenmijnen in Limburg, gevestigd ie Heerlen. De be bouwing van deze gronden Is inmiddels verwezenlijkt. Ruim een jaar later Is besloten tot de aanleg van wegen in het stratenplan Lange Voort. Aan de uitvoering van het plan wordt naarstig gewerkt, zodat dit binnen afzienbare tijd voltooid zal zijn. Voor de aankoop van de hierbij ver kregen bouwterreinen heeft het Alge meen Mynwerkersfonds onmiddellijk grote belangstelling getoond. Langduri ge besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat te verwachten is, dat binnen kort de voorlopige koopovereenkomst getekend zal worden. Daarbij koopt het A.M.F. plm. 33.177 m2 grond tegen een totaal-prijs van f 1.534.719,-. Het Is de bedoeling van het A.M.F. plm. 520 woningen en de nodige win kels te bouwen. STADSNIEUWS ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Ne derlands recht de heren H. J. Bouwman (Den Haag) en C. G. Boelaars (Rotter dam); doctoraal examen scheikunde de heren B. J. van Goor (Rotterdam) en G. F. Clemens (Lelden); doctoraal exa men natuurkunde de heer K. Fokkens (Leiden)kandidaatsexamen KI wis- en natuurkunde mej. E. Mulder (Leiden); kandidaatsexamen F wis- en natuurkun de de heren J. G. Jansen Schoonhoven (Leiden) en E. J. 's-Gravenmade (Delft) kandidaatsexamen A wis- en natuur kunde de heer J. F. M. Potters (Leiden) kandidaatsexamen Al wis- en natuur kunde de heer J. v. d. Bos (Amsterdam) doet. ex. klassieke taal- en letterkunde de heer G. de Jong (Haarlem). Lezers schrijven Atoomluister op 3 oktober Nationale- of in dit geval regionale gevoelens worden blijkbaar identiek ge acht aan bewondering voor militaire ma nifestaties. Dit jaar krijgt de Leidse burgerij een militaire parade voorge schoteld, die de voorgaande in omvang verre in de schaduw stelt. Het defileren met zware tanks is ter elfder ure van het programma afgevoerd, omdat de mogelijkheid niet denkbeeldig is, dat dit onderdeel van de feestelijkheden andere sporen op het wegdek zou kunnen na laten dan men van de palingverkopers en consumenten gewoon is. Wel is er aangekondigd, dat er stukken geschut zullen worden meegevoerd, waarmee atoomkoppen kunnen worden afgevuurd. Dit als troostprijs en meerdere luister van het geheel. Nu kan ik me voorstellen, dat men bij het zien van soortgelijke parades op b.v. het Rode Plein te Moskou een gevoel van weerzin krijgt. Wellicht geldt dit in het bijzonder voor hen, die zo juist van de ingetogen kerkelijke herdenking in de Pieterskerk zijn getuige geweest. Hoewel ik op dit ogenblik geografisch nog geen Leidenaar ben, waag ik me aan kritiek op 't beleid van de Drie Octobervereeni- ging. Immers, wanneer men tot in leng te van dagen in Leiden de vierhonderd jaar geleden herwonnen vrijheid blijft herdenken en deze in het voorbijgaan Oegstgeest heeft afgepikt, ben ik ook een inwoner van Leiden geworden, waarby ik me zeker niet zal scharen onder hen, die hierin aanleiding zien tot een jaarlijkse treurdag, hoewel ik de middenstand alle z.g. herdenkingsdagen van harte gun. Misschien moederziel alleen staande met mijn zienswijze, zou ik toch willen uitspreken, dat ik de atoomkoppen liever een zelfde bestemming toewens als ten slotte is beschoren aan de haringkoppen, en wel de vuilnishoop. Daar zou ik ze nog wel willen gaan bekijken als bewijs van overwonnen menselijke dwaasheid, doch niet in de feestelijke Breestraat in de vorm van militaire bluf, onder het motto: We zullen ze! Het zien van drei gend oorlogstuig en êen paar duizend ervoor afgerichte jonge mannen wekt bij mij geen enkel gevoel van feestvreugde. Wat dat betreft zou men kunnen vol staan met het operettegezelschap Pro Patria, dat Tovaritsj Chroesjtsjow reeds voldoende de stuipen op het lijf kan ja gen, zij het van het lachen. Henri Welbooren Regentesselaan 19. Oegstgeest. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Tryfena Rodea, dr van W. Pfaff en T. Biver; Judith Ann. dr van E. H. de Bruin en V. E. P. Brückner; Margareta Maria Helena, dr van A. v. d. Burg en M. Eradus; Chrlstiaan Johannes, zn van K. Tlsseur en W. H. Klepke; Hendrlka Catharlna Geer tje, dr van O. H. Pluljgers en A. Reltsma; Henk Bernardus, zn van G. Altena en J. ae Vries; Carla Helena Maria, dr van J. G. Vis en G. Hoogendoorn; Antonlus Jo hannes. zn van P. J. M. Overdevest en J. M. Verhoog; Robert, zn van L. L. Cavé en P. Vermeulen. GETROUWD L. J. Dooren en T. H. Schnitger. OVERLEDEN L. van Kouwenhove, 62 Jr. man; P. M. M. M. de Haan, 69 Jr, w.v. S. L. Hulzer; J. van Weizen, 85 Jr. man; E. Koudljs. 88 Jr. e.v. P. van der Made; J. Engelen berg, 78 Jr. e.v. L. A. Mennes; J. B. OllJ, 37 Jr, man. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 19 september. C.V. Cen trale Aalsmeerse Veiling GA. Snij bloemen: Gerbera 30-48, Bouvardla 15-28, Calla 15-30, Clematis 25-43, Chrysanten gr. bl. 20-37, ld. kl .bl. 15-22 per stuk, Lelies 80-120 per kelk, Freesla 40-70, Cy clamen 15-27, Ornithogalum 20-37, Gla diolen 15-27, Dahlia 10-20 per bos, Anjers: rood 3-12, roze 4-14, wit 3-13, Orchid Beauty 8-17, Rozen: Roselandla 2-6, Pa rel van Aalsmeer 2-8, Geh. Duisberg 4-15, Towny Gold 2-9, Mad. Ofman 2-7, Bacca rat 20-34, Montezuma 2-9. Florlade 2-9, New Yorker 2-9, Carol 2-7, Garnette 2-7, Pink Sensation 20-36, Sweetheart 3-8, Nymph 8-20. BODEGRAVEN, 20 september. Kaas markt: aanvoer 86 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.20-2.26. 2e kwal. f 2.12-2.19, extra kwal. f 2.48. Handel flauw. WOERDEN. 20 september. Kaasmarkt: aanvoer 86 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.20-2.26, 2e kwal. f 2.12-2.19, extra kwal. f 2.48, handel flauw. Daar de vormgeving van het winkel centrum benoorden de Lange Voort nog onzeker is en de mogelijkheid bestaat dat voor het definitieve plan het ver kochte terrein te klein is, hebben B. en W. voor dit terrein, gelegen tus sen de Lange Voort-Irislaan-Papaver- laan en Korenbloemlaan, een optie ver leend om onder dezelfde voorwaarden meer grond te kopen. Met de bouw van een flat met 162 woningen zal zo spoedig mogelyk een aanvang worden gemaakt. Gewijzigd plan Daar de bouw zal afwijken van het bestaande uitbreidingsplan is een wij ziging van dit plan in voorbereiding. De voornaamste afwijkingen van het uitbreidingsplan zijn de volgende: 1. tussen de openbare gebouwen aan de Wijttenbachweg en de waterpartij langs de Adm. de Ruyterlaan zijn de verschillende flatgebouwen in 3 woon lagen gecombineerd tot één flatgebouw in 6 woonlagen. 2. het bouwblok met de bestemming winkels, kantoren en bovenwoningen ten zuiden van de Lange Voort, is ge wijzigd in een winkelcentrum met open binnenhof. 3. tussen het winkelcentrum en het lange flatgebouw is een flatgebouw in 12 woonlagen geprojecteerd. 4. het bouwblok ten noorden van de Lange Voort is naar het westen verscho ven en is in 6 lagen geprojecteerd. De bestemming „verzorgende bedrijven" van een gedeelte van dit gebouw is ver vallen. 5. ten oosten van het laatste gebouw is nog een blok met bestemming „win kels, kantoren met bovenwoningen" ge projecteerd. B. en W. stellen de raad voor tot de hiervoor omschreven ver koop te besluiten. Koninklijk paar in Parijs gearriveerd Ontvangst door generaal De Gaulle Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanmiddag om tien minuten over half een op het vliegveld Orly by Parijs aangekomen. Het vliegtuig, een twee- motorige Fokker/Friendship, werd door Prins Bernhard bestuurd. Het koninklijk gezelschap werd op het vliegveld begroet door de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, de chef van het protocol, Si- raud, en de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, mr. J. W. Beyen. Om één uur werd het Koninklijk paar door generaal De Gaulle ontvangen in het Paleis Elysee. Na het spelen van het Nederlandse en het Franse volkslied in specteerden generaal De Gaulle en Ko- limgin Juliana de troepen. Hierna ge leidde generaal De Gaulle het koninklijk paar naar het voorplein van hte paleis, waar zij door mevrouw De Gaulle werden ontvangen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de zaal van Murat, waar een mid dagmaal werd aangeboden. Sergeant Julian liad goede nacht De lichamen van dertien bij de vlieg tuigramp bij Ndola omgekomenen wor den in de koelafdeling van een fabriek bewaard tot een pathologisch onderzoek is verricht, zo is in Ndola vernomen. Hierna zullen zij worden overgebracht naar de landen van herkomst: Zweden, Canada en de Verenigde Staten. De enige overlevende, sergeant Harry Julian, heeft een tamelijk goede nacht gehad, maar zijn toestand is nog ern stig. Actie 2 iveek Hervormden en gereformeerden werken een week lang samen bleven plaatsen innemen. Er wordt geen predikatie gehouden; de film moet voor zichzelf spreken. Dinsdag komt er in het Cultureel Centrum een tentoonstelling die drie dagen in de hal ingericht blijft. Het is een bijbeltentoonstelling waarheen de predikanten 's avonds hun catechisan ten brengen. De woensdag is bedoeld als topavond: Jules de Corte is bereid gevonden met geheel nieuwe liedjes te komen en de be kende radio-dominee uit Hilversum ds. Klamer zal trachten een gesprek met de aanwezigen te houden. De bedoeling is inderdaad, dat het een gesprek over en weer zal zijn. Deze avond wordt, evenals by alle gebeurtenissen van die wpek, geen entree geheven. De donderdagavond is voor het Ned. Bijbelgenootschap: een film „Waar eens de hemel zong" (Palestina) en een fla- nelborddemonstratie van de Ned. Zon dagsschool Vereniging. De week wordt zaterdag besloten met een Youth-for-Christ-Rally, speciaal voor de oudere jeugd en eveneens weer in het Cultureel Centrum. Een Zeeuws team, dat In dit werk grote bekend heid verworven heeft, zal hieraan mee werken. Films, kleinkunst en gesprekken De laatste week van de maand sep tember wordt voor protestant Voorscho ten een zeer byzondere week. In die week organiseren de hervormde en de gereformeerde kerk gezamenlijk vyf bijzondere evenementen. Niet alleen voor Voorschoten is dit iets nieuws, maar het is ook landelijk nog vrijwel niet voorgekomen. De actie draagt de naam „Actie 2 week", omdat het een week is, waarin de beide protestantse kerken in Voor schoten samenwerken. Misschien zou men een dergelijke week vroeger een evangeliesatieweek genoemd hebben, maar in feite zou deze naam in geen enkel opzicht weergegeven hebben, wat de bedoeling ervan is. Alle gebeurtenissen zijn aangepast aan de eisen, die men tegenwoordig aan een actie stelt: film, tentoonstelling, kleinkunst, een gesprek, waarin ieder een mag meepraten, en een „rally". De week wordt ingeluid met een kerk dienst in de Hervormde Kerk, waarin echter ds. Modderaar, geref. pred., op uitnodiging van de Herv. Kerkeraad de predikatie zal verzorgen. De avonddienst wordt geleid door ds. Saraber. De maandagavond is een byzondere avond. De beide kerkeraden hebben ve len uitgenodigd die avond hun gast te zyn in het Cultureel Centrum, waar de film „Himla Spélet" (d.i. het spel van de weg naar de hemel) vertoond wordt. Tot 8 uur kunnen de genodigden zich van een plaats voorzien, na 8 uur kun nen andere belangstellenden de overge- LEIDERDORP Zwemdiploma's Vóór het zwembad definitief werd ge sloten, zijn er nog zwemvaardigheids- proeven afgenomen. Het zwemdiploma A werd bij de meisjes behaald door: E. Paes, R. Reizevoort, mevr. J. v. d. Bly-Nieboer, M. Goddijn, A. J. M. van Reamundt, M. Janssens, E. de Dijs, A. van Vliet, F. van Tol, mevr. J. C. van Onselen-v. Venetiën, M. Versteeg, C. Paulides, R. Ham, N. Koning, A. Ciere, F. M. Ruijs, E. van Hummel, J. W. A. Planken, E. G. M. Planken, J. H. J. v. d. Meer, B. de Jong, M. v. d. Groot, D. Zit man, M. v. d. Kroef, T. Boonders, B. Loo vens, M. Wakka, R. Smit, M. Schild wacht, T. van Teylingen, D. Langezaal, M. Batteljee, mevr. J. J. Schutte-Veer- man, F. M. Schutte, A. G. J. Schouwen, E. J. IJ. de Bruijn, A. Visser, E. de Jong. By de jongens door: F. v..d. Meer, J. Sj. Moraal, P. de Jong, W. Leopardi, A. van Turnhout, L. D. v. d. Blij, R. Swart R E. Ditmar Jansse, R. Burgerjon, N. v. d Kommer, P. W. v. d. Berg Jeths, J. P. Schutz, K. A. Blansjaar, W. Bogerd, R. Odendaal, W. Nieboer, W. Smit, H. W. Koning, M. Borst, F. van Koolbergen, H. v. d. Berg, M. Uppenkamp, P. de Groot, H. P. Nyhoff. Bij de meisjes veroverden L. Veldhuy- zen en E. van Buren het diploma B. Laatste zomeravondconcert Vrijdagavond a.s. om 8 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk het slotconcert ge geven van de serie Zomeravondconcer ten 1061. Medewerkenden: Addie de Jong orgel m.m.v. Het Delfts Herv. Jeugd koor o.l.v. Hugo Beute. Hugo Beuk, tenor Arie Plomp, trombone. Programma 1 orgel: a. Praeludium in G, J. S. Bach; b. Fuga la gigue) in G, J. S. Bach. 2 koor: a. Adoramus te, G. S. da Pa- lestrina; b. Popule meus, G. S. Palestri- na; c. O crux, G. S. Palestrina. 3 orgel: „Wass Gott tut das 1st wohl- getan", J. G. Walther. 4 koor: a. Sanctus, Th. Schubert; b. Be- nedictus, A. Bruckner; met orgelbegelei ding: c. Danklied zu Gott, J. Haydn. 5 orgel: Allegro Maestoso uit Sonate III, F. Mendelssohn. 6 tenor en orgel: Aria: „Dann werden die Gerechten leuchten", F. Mendels sohn. 7 trombone en orgel: Celineau-sonate 1961, Addie d- Jong; a. Allegro Mode rato; b. Andante Cantabile; c. Vivace. 8 koor en orgel: Anthem: „Rejoice in the Lord away", Rathbone. 9 samenzang, koor, trombone en orgel; Gezang 136: „Lof z j de Heer". OEGSTGEEST Kandidaat B. Blom doet intrede in Heusbroek Kandidaat M. B. Blom uit Oegstgeest, voorheen vicaris in de wijkgemeente „Duinzichtkerk" te 's-Gravenhage zal zondagmiddag 1 oktober om half drie te Opmeer, na vooraf 's ochtends te Hens broek te zyn bevestigd door ds. I. P. van der Waal uit 's-Gravenhage, zyn in trede doen als predikant van de Her vormde Gemeente van Hensbroek- Obdam-Spanbroek en Obmeer in de classis Hoorn, waar hy beroepen is in de vakcature van ds. C. F. J. Antonides, die op 16 juli van dit jaar naar Terborg is vertrokken. Kandidaat Blom werd op 9 februari 1933 te Voorburg geboren. Hij bezocht het Montessori-lyceum te Rotterdam en studeerde theologie aan de Rijks Univer siteit te Leiden, waar hij op 4 april 1957 zyn kandidaats- en op 8 juli van het vorige jaar zijn kerkelijk examen afleg de. Nadat de heer Blom van 11 oktober 1959 tot 20 september van het vorige Jaar (1960) eerst by na een jaar bij ds. I. P. van der Waal in de „Duinzicht gemeente te 's-Gravenhage stage-kan- didaat (leervicaris was geweest en hy op 8 februari van dit jaar (1961) na een te Amsterdam gehouden colloqquium was togelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk is hy tot eind juli van dit jaar ruim vijf maanden nogmaals in de Duinzicht gemeente te 's-Gravenhage werkzaam geweest als vicaris. Tijdens zijn studententijd was kandi daat Blom in het academiejaar 1957/'58 praeses van de Christen Studenten Raad te Leiden. Verder was hij lid van het Leids Studenten Corps, N.C.S.V.-afdeling Leiden en van het Collegium Theoloci- cum c.s. „Quisque Suis Viribus". Wordt terrein bestemd voor flatgebouwen Het ligt in de bedoeling, dat op het terrein aan de Kamperfoelielaan-Ko- renbloemlaan twee flatgebouwen zullen verrijzen van drie woonlagen, met ieder 24 woningen. Het moeten premie wonin gen worden, waarvan de huurprijs niet meer dan f75 per maand mag bedra gen. Om de bouw van deze flatgebouwen mogelyk te maken wil het bedrijfspen- sioensfonds voor de Kleine Metaalnij verheid bovengenoemd terrein van de gemeente kopen. De oppervlakte van het terrein bedraagt 4159 m2 en de ver koopprijs f 125.477. Het college van B. en W. adviseert de raad met het voorstel tot verkoop van het terrein akkoord te gaan. G.S. hebben in het begin van dit jaar aan de gemeente MR. KORTENHORST WEER VOORZITTER TWEEDE KAMER Bij KB. is mr. L. G. Kortenhorst voor het zojuist begonnen zittingsjaar van de Tweede Kamer benoemd tot voorzitter. PRINS BERNHARD NAAR DELFZIJL Prins Bernhard heeft het voornemen op maandag 25 september een kort werkbezoek te brengen aan de haven van Delfzijl. De Prins zal eerder op deze dag de tewaterlating van een kustvaarder bij wonen op de scheepswerf van de gebr. Van Diepen NV in Waterhuizen .<Gr.). Spaak keerde uit Moskou terug De Belgische vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak is vandaag in Brussel terugge keerd van zijn bezoek aan Moskou, waar hij met premier Chroesjtsjow gespro ken heeft. Spaak verklaarde bij aankomst, dat zijn besprekingen met de Russische premier: „Interessant, veelomvattend, oprecht en nuttig" waren. Er is stof tot onderhandelen, aldus Spaak. Chroesjtsjow was „ontspannen, maar op sommige punten vastbesloten" geweest. Spaak zou vandaag verslag uitbren gen aan de Koning en aan de eerste minister. Morgen gaat hij naar Parijs ter bijwoning van de bijeenkomst van de NAVO-raad. Langs de sectorgrens Oostberlijuers uit hiui huizen gezet De bewoners van drie Oostberlynse straten langs de secotrgrens zijn van daag uit hun woningen gezet. Hun be zittingen werden op vrachtwagens ge laden. De Oostverlijnse politie heeft een traangasbom geworpen naar een West- berlynse televisie-cameraman die er op namen van maakte. Een pantserwagen stond op West-Berlyn gericht terwijl mannen met witte armbanden de eva cuatie gadesloegen. Ongeveer 250 men sen zijn uit de skaten weggehaald. In deze straten, die langs de Amerikaanse sectorgrens liggen, zy nde laatste we ken verscheidene gedurfde ontsnap pingspogingen gedaan. Een Oostduitse politie-officier zei dat bewezen was dat de gezinnen „Oostber- lijners hadden geholpen te vluchten" en voegde eraan toe dat zij binnen enige dagen door „betrouwbare" gezinnen zou den worden vervangen. Tweede Kamer tot 3 oktober uiteen Na een vergadering van een half uur de Tweede Kamer vanmiddag uiteen gegaan tot 3 oktober a.s., wanneer de politieke beschouwingen over de Rijks begroting zullen aanvangen. Op voor stel van de voorzitter werd zonder dis cussie besloten dat het debat over de algemene kinderbijslagwet niet zal wor den hervat voor de algemen politieke beschouwingen zijn gehouden. De zo juist ingediende belastingvoor stellen zullen worden behandeld tegelijk met de algemene financiële beschouwin gen, die 7 november aanvangen. Op verzoek van de heer Burger (PvdA) beloofde de voorzitter dat hy de regering zal verzoeken de Kamer zo spoedig mogelyk in kennis te stellen van de conclusies waartoe het overleg be treffende het te voeren Nieuw Guinea- beleid heeft geleid. MINISTER TOXOPEUS OVER „ZELFBESCHERMING" Vrijdag a.s. om 19.10 uur zal de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, over beide zenders Hilversum spreken over het onderwerp „Individuele zelfbescherming Om 20.00 uur op de zelfde dag zal hij voor de televisie in een vraaggesprek dit onderwerp nader verklaren en toelichten. VOORSCHOTEN Bevestiging en intrede kandidaat A. Verdoorn Kandidaat A. Verdoorn uit Voorscho ten zal zondagavond 15 oktober, na vooraf in de ochtenddienst te zijn be vestigd door ds. D. J. Modderaar uit Voorschoten, zijn intrede doen als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Hasselt, waar hij beroepen is in de va cature van ds. G. J. Heersink, die in mei van dit jaar naar Canada is ver trokken en die daar thans werkzaam is als Rev. van de Christian Reformed Church of Cobourg in de provincie On tario. Kandidaat Verdoorn werd op 11 no vember 1931 in een dierenartsgezin te Rijswijk in Zuid-Holland geboren Hy vezocht het Christelijk Gymnasium te 's-Gravenhage en studeerde daarna theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 19 mei van dit jaar zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Verdoorn kort daarna na zijn praeparatoir examen door de classis Leiden beroepbaar was verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hy op 7 september van dit jaar door de classis Zwolle peremptoir geëxa mineerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening van de Sa cramenten. Kandidaat Verdoorn was enige tijd werkstudent en heeft ook in vast ver band deel genomen aan het landelijk evangelisatiewerk. Geen spreekuur Burgemeester L. de Kool is dinsdag 26 september verhinderd spreekuur t£ houden. In verband daarmee is het spreekuur van de burgemeester verscho ven naar woensdag 27 september 's mid dags van 2 tot half vier. zijn twaalf toegewezen aan deelnemers van het Bouwfonds van Nederlandse premiewoningen Gemeenten. Er zijn dus nog 48 wonin- toegewezen onder de bepaling, dat hier- gen beschikbaar. Zowel de commissie van 30 woningen bestemd moeten wor- voor openbare werken als die voor de den voor het personeel van de Konink- 1 financien en het onderwijs kunnen zich lyke Marine. Van de zestig woningen met het voorstel verenigen. Onderhandelingen Engeland-EEG: Wie wat waar? (Van onze russelse correspondent). In Brussel vond gisteren de laatste ver gadering plaats van de permanente vertegenwoordigers van de E.E.G.- lande-n voor de bijeenkomst van de raad van ministers op 25 september, de eerste na de vakanties. De ministerraad krijgt reeds direct een belangrijk stuk te behandelen: het rapport van de vertegenwoordigers over procedure-kwesties met betrek king tot de onderhandelingen, welke met Engeland zullen worden gevoerd. Vele vraagstukken staan nog open en bij twee daarvan is het Frankrijk dat een ander standpunt heeft inge nomen dan de anderen. Zo is nog steeds niet beslist waar de conferentie zal worden gehouden, want Frankrijk heeft Parijs voorgesteld en het is niet bereid gebleken zich aan te sluiten bij de anderen, die una niem Brussel hebben gekozen. Belangrijker is het vraagstuk van de agenda. De permanente vertegenwoor digers hebben zioh afgevraagd of zij de ministerraad zouden voorstellen Engeland vóór de aanvang van de onderhandelingen een nauwkeurige opgave van zyn wensen te vragen. Frankrijk was daar voor. De andere vijf landen meenden dat het beter was af te wachten wat er bij de on derhandelingen ter tafel zou komen. Ze gaan daarbij uit van het stand punt, dat het voor Engeland, mede gezien de verschillen van mening met het Gemenebest, moeilijk zou zijn scherp omlijnde wensen en plannen reeds thans uiteen te zetten. Tenslotte is er nog een vraagstuk waar over de raad van ministers zal moe ten besluiten: Wie vindt Engeland namens de Europese Economische Ge meenschap tegenover zich aan de conferentietafel. Eén algemene woord voerder? En wie zal dat dan zijn? Of zal men met zeven partijen bij elkaar zitten? Nederland is aanhanger van de laatste mogelij-kheid. De Griekse premier Karamanlis heeft meegedeeld dat hij vandaag het ontslag van zyn regering zou indienen en Ko ning Paul zou verzoeken op 29 oktober verkiezingen te laten houden. Naar ver luidt acht Karamanlis het met het oog op de internationale toestand noodza kelijk dat Griekenland een stabiele re gering heeft en dat het volk opnieuw wordt geraadpleegd. Karamanlis volgde in oktober 1955 maarschalk Papagos op Zijn Nationale Unie behaalde by de verkiezingen van 1956 en 1958 een overwinning, en Ka ramanlis' ambtstermijn liep pas in 1962 af. Zondagsport naar zaterdag Haar vierde zittingsweek die gisteren te Apeldoorn is begonnen, heeft de ge nerale synode van de Geref. Kerken zich onder meer bezig gehouden met de kwestie van de frequentie van de vie ring van het avondmaal. Er werd beslo- een deputaatschap in het leven te roe pen om een onderzoek in te stellen naar een mogelijkheid van een veelvuldiger avondmaalsviering. Ook werd gesproken over de zondags- sport. Voorgesteld werd om te trachten, in samenwerking met synodes van an dere kerken, de „zondagsport" naar za terdag verschoven te krijgen. Besloten werd om over deze kwestie contact op te nemen met de Nederlandse Sportunie. Rood offensief in Zuid-Vietnam De Zuidvietnamese regering heeft gis teren bevestigd, dat opstandige Viet- cong-troepen in de nacht van zondag op maandag een aanval hebben gedaan op Phuoc Vinh, de hoofdplaats van de provincie Phoc Thanh. Het hoofd van de provincie en zijn plaatsvervanger, alsmede „een zeker aantal" leden van de regeringstroepen kwamen daarbij om het leven. De aanvallers zouden „zware verliezen" hebben geleden en op de vlucht zyn gedreven. Volgens militaire kringen in Saigon zyn 75 militairen van de regeringstroe pen gesneuveld en 52 gewond. Het gar nizoen van Phuoc Thanh, dat 200 man telde, werd overweldigd door naar schat ting 600 tot 1.000 man van de commu nistische Vietcong. Vier uur later trok ken de communisten zich terug. Zondagsschool-conferentie in Den Haag In negen plaatsen, verspreid over het hele land. zal de Nederlandsche Zon dagsschool Vereeniging haar leden bij eenroepen voor de Regionale Najaars- conferenties. In Den Haag komen 23 september de zondagssohoolleiders en -leidsters in zaal Custodia bijeen, waar men zich 's ochtends o.a. zal bezinnen op de onderwerpen Nieuwe zondags schoolliederen en de Viering van het kerstfeest, 's Middags houdt ds. J. J. Meuzelaar uit Amsterdam een cause rie over het onderwerp „Hoe brengen we het bijbels thema in bereik van het kind?" De conferentie kan ook bezocht wor den door kinderen, die dan kunnen ge nieten van het poppenspel Suuske (Pop pentheater Guido van Deth). Ook zal Guido van Deth met zijn poppentheater opvoeren „De Vreemde ling". een spel. dat gebaseerd is op de gelijkenis van de barmhartige Samari taan. BEURSOVERZICHT GERESERVEERD AMSTERDAM, 20 september Een betrekkelijk grote omzet is giste ren gemaakt in certificaten Studebaker- Packard, welk fonds tegen oplopenoe prijzen uit de markt werd genomen. Ook vandaag ontstond hierin veer een druk ke hoek, dit in tegenstelling tot de an dere afdeling n van het Damrak, die een vrij lusteloze indruk maakten. In New York zijn gisteren forse koersverliezen geleden zodat het Dow Jones cijfer voor industriëlen weer naar de 700 afzakte. De algemene toestand wordt ter beurze als uiterst onbehaaglijk gekenschetst en als volkomen ongeschikt om enig leven in de beurshandel te brengen. Ook de miljoenennota heeft de beurs voor ken nisgeving aangenomen. De onzekerheid als gevolg van de po litieke spanningen is allesoverheersend. Opmerkelijk was vandaag de koersval van Kon. Olie die in Wall Street een halve dollar lager noteerde en daardoor alhier tot ver beneden de f 110 omlaag ging. De notering voor olies lag tussen f 108,20 en f 108,40. Philips en Hoogovens leden elk een verlies van 10 punten. Unilever opende op 747 (-6) en trok aan tot 749%. Van Aku ging 3 punten af op 385%. Na de recente kortstondige opleving voer de Cultures is de lusteloze stem ming weer teruggekeerd. Ook voor Scheepvaart was weinig animo. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 sept. Londen 10 17% 10.18%; Montreal 3.51—3.51%; Brussel 7.26%7.27Y4; Stockholm 70.0470.09- Milaan 58.29%—58.34%Oslo 50 82— 50.86; Lissabon 12.67%—12.69; New York 3.61%—3.62; Par\js 73.53—73.58; Frank fort 90.51—90.56: Zürich 83.84%—83.89%, Kopenhagen 52.53—52.58; Wenen 14.02— 14.03. BEURS VAN AMSTERDAM Woensdag 20 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% I02ft 102% Ned'59 4%102A 102A Ned. '60-1 4% 102 A 102% Ned. '60 II 4% 102% 102A J?6?' .In JS 1008 100 Ned. 60 4% 100} 3 100% Ned. '61 4% looifr 100% Ned. '53 3% 98 98 Ned. Grtb. obi. 3% 94% 85 L Ned. '47 3% 94% 94 Ned. '51 3% 97% 97% Ned.'53 I-II 3% 97% 97% Ned. '56 3% 96% 96 Ned. '48 3% 90% 91 Ned. bel. cert. 3% 90% Ned. '50 I-n 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned. *55-11 3% 94% 94% Ned. *37 3 92ft 92% Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned. doll In '47 3 91A 91% Ned. Inv cert. 3 99% 99A B Ned. 62-64 3 10OA 100% Indië '37 3 99% Indië *37 A 3 93 96 Ned. won. bi. *57 6 110% 110% Ned. won.bi. '58 4% 101% 101 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 110 GB 109B Ver. HVA-mU124% 124% A.K.U388% 385% Deli MJJ cert145 144 Hoogovens cert. 881% 873% Philips gem. bez. 993% 987 L Unilever cert752% 752% Dordtse Petr510% 503% Kon. Petr. (50 f 20) llO.lO 108.30 Holl. Amer. lijn 163% 162% Java China Paket 160% 160 KiJVI 65.50 65.30 Kon. Ned. Stoomb.206% 205% Kon. Paket My160 163 Stoomvaart My Ned. 184% 182% Nievelt Goudr cert. 170% 171% v. Ommeren cert. 328 327 B Kon. Rott. Lloyd154% 154% Ned. Scheepv. Unle 167% 167 L NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3 97% 97 idem '48 (3%) 97% 97 R'dam '52-1 (4%) lOOIt id id. *37 I-n (3%) 98 Z.-HoUand '55 4% 100% Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 105 105 id. N WJB '52 (4%) 100 100A BVG rspbr f.500 197 197% BVG rspbr *52 142% 142% Industr. Obligaties Philips DoUarlng *51 95 95 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108% A'dam '51 12%.. 90% 90% A dam '56 I 2% 83% 83% B Adam '56 n 2% 88% 89% dam *56 m 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 84 84% Enschede '54 2% 82 B 82% Den Haag '52 I 2% 92% 92% Idem II 2% 93% 937/, R'dam '52 I 2% 94% Idem n 2% 94 Idem '57 2%98 97% Utrecht '52 2% 95% 96% Z.-Holl. 1957 2% 95% 94% Zuid-HoUand '59 2% 102 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 244.50 243 Amst. Bank 364% 364% Cultuurbank 31 30% HoU. Bank Unle cert. 212% 212 Ned. Handelmy318 318 Rott. Bank 345 345 Twentsche Bank 310 308 Senembah435 L 430 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn 619% 609 Berkels Patent (v.) 310 309 Borsumy41^ 40% Calvé Delft cert. 735 731 Electrolasmy340 338 Kon. Pap. v. Gelder 350 351% Kon. Ned. Grofsm. 176 175 Holl. Constructie ..422 Ing. bur. v. Bouwnyv. 247 Internatio i69 168 Int. Kunststoff. Ind. 72% 72% v. Kempen en Begeer 139 125 Leidse Wolspinnery 540 Mtlller en Co. NB, 521 519% Ned. Kabelfabr563 562 Philips pref293 290% Rott. Droogdok My. 524 520 Sikkens Groep 815 820 Ver. Touwfabrieken 334 334 Walvisvaart 96 95% Wemink's Betonmy. 185 Wilton Feyenoord 285 284% Van Wyk en Heringa 93 91 Zaalberg 132 131% Mijnbouw en petroleum Blliton 2de r485 480 Kon Petr (f 20) lil m.10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24% 24% Intern Nickel83' 82% Anaconda 54,», 52% Bethlehem Steel43 42A Cities Service 51% General Motors 48 47% Kennecott83% 83% Republic Steel 61% 60% Shell Oil 38% 38% Union Pacific 34iJ Un. States Steel 82%exd. 81%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11