Eenrichtingsverkeer op BLAUWPOORTSBRUG Verplaatsing woensdagse markt Ook voor omliggende straten LEIDEN NEEMT PROEF MET SCHOOL IN SYSTEEMBOUW Met ingang van 1 januari niet meer op de Vismarkt? Mede naar aanleiding van hetgeen reeds naar voren was gebracht by de behan deling van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1961 hebben B. en W. zich beraden over de vraag, hoe op korte termijn enige verbetering kan worden ingebracht in de verkeerssituatie bij de Blauwpoortsbrug. Uit een onderzoek is namelyk gebleken, dat de verkeersintensiteit op de hoofd- oute door de stad het grootst is op het gedeelte tussen de Breestraat en de lijnsburgerweg. Zelfs wordt voor de Blauwpoortsbrug en de Steenstraat de prak tische verkeerscapaciteit reeds dicht benaderd. Teneinde deze toestand enigermate te verlichten, bieden B. en W. de raad een oorstel aan, dat uiteraard slechts een bescheiden bijdrage mag heten tot de anering van het verkeer in de binnenstad, in afwachting van de verwezenlijking ran het Wegenschema. B. en W. stellen voor een eenrichtingsverkeer in te voeren op de Turfmarkt, de Turfmarktbrug, de Nieuwe Beestenmarkt, de weg langs de molen „De Valk", de l'alkbrug en het Schuttersveld in de richting van het Stationsplein, benevens enrichtingsverkeer op de Stationsweg, de Rynsburgerbrug, de Steenstraat en de Jlauwpoortsbrug in de richting van het centrum van de stad. Er zijn bezwaren B. en W. zijn er zich terdege van be rust. dat aan deze oplossing enige be waren zijn verbonden. Zo doet zich een noelykheid voor, wanneer de Turf- narktbrug voor de scheepvaart is ge- ipend. Op de Turfmarkt, de Prinsesse- ade en zelfs op het Kort Rapenburg an dan een opstopping ontstaan. Deze an echter worden voorkomen, door bij eopende Turfmarktbrug aan het rijver eer toe te staan de Blauwpoortsbrug an de Prinsessekade af te berijden, raarna de weg aan de oostzijde van de leestenmarkt moet worden gevolgd. Op aatstgenoemde weg zal derhalve even- ens eenrichtingsverkeer nodig zijn. Het ijdelijk openstellen van de Blauwpoorts- irug in deze richting is uitvoerbaar, als iet bord, aangevende het inrijverbod an de zijde van de Turfmarkt, wordt iedekt of dichtgeklapt, b.v. door de rugwachters en de omleiding tevens ioor een lichtbak aan het begin van de "urfmarkt wordt aangegeven. Om de hoek Turkmarkt-Oude Vest eiliger te maken, zal het nodig zijn, enrichtingsverkeer in te voeren op de Xide Vest tot de Lange Mare in de rich- ing van deze straat. Terwille van de veiligheid en de vry- leid van het verkeer op het kruispunt laarlemmerstraat Prinsessekade llauwpoortsbrug Turfmarkt achten B. n W het voorts gewenst in de Haarlem- lerstraat een verbod linksafslaan in te lellen en te verhinderen, dat van de ijde van de Blauwpoortsbrug verkeer echtuit de Haarlemmerstraat inrijdt. Dit laatste is reeds te bereiken door de laarlemmerstraat over een zeer korte fstand, tussen de Prinsessekade en de chapensteeg, gesloten te verklaren in e richting van de Schapensteeg. Het erkeer, dat hierdoor moet omrijden, zal in weg zoeken langs de Oude Vest of e Apothekersdijk. Het linksafslaan op e Prinsessekade naar de Apothekers- ijk, zou kunnen worden vergemakkelijkt oor voorsorteringsvakken. Wellicht zal het, volgens B. en W., enselijk zijn op de Apothekersdijk zelf op de Stille Rijn eenrichtingsverkeer te voeren in de richting van de Stil- Mare. B. en W. achten het echter iadzaam deze maatregelen voorshands afwachting van de praktijk nog niet nemen Niet uitvoerbaar op vrijdagmorgen Als tijdelijk bezwaar zien B. en W., dat en deel van deze maatregelen voorlopig Het uitvoerbaar is op vrijdagmorgen in erband met de veemarkt. Het verkeer in e richting van het station zal dan de Jde route over de Blauwpoortsbrug, leenstraat en Stationsweg moeten vol- to, terwyl de Valkbrug en de weg langs President Kennedy zal de Assemblee toespreken President Kennedy zal eind deze week I begin volgende week de Algemene trgadering der V.N. toespreken, zo «eft de perschef van het Witte Huis, ■erre Salinger, gisteren meegedeeld, 'e datum hangt af van de gang van 'ken in de Algemene Vergadering. Volgens kringen van het Witte Huis td de dood van Hammarskjöld de pre sent doen gevoelen dat hij uiting moet tven aan de steun der V.S. voor de -V. op een ogenblik dat de wereldorga- Isatie voor een crisis staat. de molen „De Valk" voor het bedienend verkeer naar de veemarkt opengesteld moeten zijn. B. en W. stellen de raad voor, dat de uren, waarop deze afwijkin gen zullen gelden en de wijze, waarop een en ander kenbaar zal worden ge maakt, door het College zullen worden vastgesteld. De gevolgen van de voorgestelde wij ziging voor het collectieve openbare per sonenvervoer met name ten aanzien van het verplaatsen van bushalten Indien de raad maandag met het voorstel van9 B. en W. akkoord gaat zal éénrichtingsverkeer wor den ingevoerd op de Turfmarkt, de Turfmarktbrug, de Nieuwe Bees tenmarkt, de Valkbrug en het Schuttersveld in de richting van het Stationsplein en éénrichtingsverkeer op de Stationsweg, de Rijnsburger- brug, de Steenstraat en de Blauw poortsbrug in de richting van het centrum van de stad. (Foto L.D./Holvaat) hopen B. en W. in overleg met de be trokken ondernemmgen op bevredigende wijze te kunnen regelen. De datum van invoering van het com plex van maatregelen zal nog nader door het College worden bepaald. HOOFD VLOOTPREDIKANT NEEMT AFSCHEID Op 2 oktober in Marine Vliegkamp Valkenburg Ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofdvloot- predikant, die 1 oktober met pensioen gaat, zal in een dienst, op maandagmid dag 2 oktober in de kapel van het Marinevliegkamp te Valkenburg (Z.-H.) afscheid nemen van zyn werkkring. De bijeenkomst zal onder leiding staan van ds. O. T. Hylkema, doopsgezind predikant en voorzitter van het C.I.O. (Contact in overheidszaken-militair). Ds. J. H. Sillevis Smitt zal eerst een korte toespraak houden, waarna zijn opvolger, ds. J. W. Sepmeijer, zijn nieuwe taak aanvaarden zal. Ds. C. R. H. ter Haar Romeny, vlootpredikant van het Marinevliegkamp, zal de liturgie verzorgen. Na afloop van deze dienst zal een receptie worden gehouden in de kantine. Daar zal de minister van Defensie of zijn staatssecretaris het woord voeren. Ds. W. M. Ie Cointre, pre dikant in algemene dienst vanwege de Geref. Kerken voor de geestelijke ver zorging van zee-, land- en luchtmacht, zal de gevoelens vertolken van alle in stanties, die zich met de geesteiyke verzorging van de manschappen in de krijgsmacht bezighouden. De bijeen komst begint om drie uur. Rijvergunning bromfietsers Bij het departement van Verkeer en Waterstaat berust op het ogenblik een door de sub-commissie bromfietsen van de commissie Veiligheid Wegverkeer in gediend voorstel dat beoogt voor brom fietsers ryvergunningen in te voeren, een soort rybewijs dus, waarvoor géén examen zou behoeven te worden afge legd. Voorts beoogt het voorstel perso nen boven een zekere leeftyd te ver plichten voor het verkrijgen van een rij vergunning een verklaring over hun ge zondheidstoestand af te leggen. Tenslotte stelt men voor bromfietsers, die herhaalde malen met de Justitie in aanraking zijn geweest wegens hun ge drag in het verkeer of die herhaalde malen bij ongevallen betrokken zyn ge weest, bij rechterlijk vonnis te verplich ten een ryproef af te leggen. In de bovengenoemde commissie heb ben naast vertegenwoordigers van an dere organisaties eveneens de grote ver- keersbonden zitting. Een eerste stap Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 neeft het. De beste merken. Junghans - Kienzle - Mauthe. Is resultaat gunstig dan volgt bouw van nog vijf scholen De overspanning van de plaatselyke bouwmarkt heeft ten gevolge, dat de afgifte van Rijksgoedkeuringen voor bouwwerken in deze gemeente reeds enige jaren drastisch is beperkt. Hierdoor is onder meer in de scholenbouw een ernstige achterstand ontstaan. Onze gemeente en enkele schoolbe sturen beschikken voor de bouw van scholen voor gewoon lager onderwijs nog over een aantal urgentieverklaringen, afgegeven in de jaren 1958 t/m 1961. Deze gebouwen zijn voor de huisvesting van de diverse scholen dringend nodig. Reeds geruime tijd hebben B. en W. zich beraden over de vraag, hoe de ach terstand kan worden ingelopen. Als op lossing is naar voren gekomen het in systeem bouwen van een aantal unifor me scholen, waardoor een belangrijke arbeidsbesparing wordt verkregen. Hier door wordt bereikt, dat uit het voor een bepaald tijdvak voor deze gemeente be schikbare bouwvolume een groter aantal lokalen kan worden gebouwd dan bij toepassing van traditionele bouwmetho den mogelijk zou zijn. In besprekingen met de ministeries van O., K. en W. en Volkshuisvesting en Bouwnyverheid werd bevestigd, dat overgang tot systeembouw tot een vlot tere afgifte van ryksgoedkeuringen en daardoor tot een aanmerkelyke versnel ling van de scholenbouw zal leiden. In overleg met de genoemde ministe ries en de schoolbesturen, die in het be zit zijn van urgentieverklaringen voor de bouw van lagere scholen, is gekozen het systeem HB-80 van Gebr. van Heeswijk te Eindhoven, welke N.V. tevens de bouw van de volgens dit systeem ontworpen scholen zal verzorgen. Als basis voor het systeembouwplan is genomen het plan van de Directeur der Gemeentewerken voor de bouw van een achtklassige openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Ber- lagestraat. Dit uitgewerkte plan met be groting heeft inmiddels de goedkeuring van de Inspecteur van het Lager On derwijs in de Inspectie Leiden verkregen. Om de voordelen van de systeembouw volledig tot zijn recht te doen komen is het noodzakelijk een serie van min stens 5 6 gelijke scholen te doen bou wen. In overleg met de besturen van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Leiden en de Stichting Roomsch- Katholieke Scholen te Leiden achten B. en W. het gewenst de volgende scholen volgens het systeem HB-80 te doen bouwen: OPENBARE SCHOLEN Lagere school Berlagestraat; gchool Johan Wagenaarlaan. lagere PROT. CHR. SCHOLEN Lagere school Sumatrastraat (N.H.); lagere school Fortuinwijk (N.H.). R.-K. SCHOLEN Lagere school Fortuinwijk; lagere school nabij de Haagweg. De volgorde van de bouw van de eerste drie scholen is in samenwerking tussen gemeente en schoolbesturen bepaald als volgt: 1. Prot. Chr. school Sumatra straat; 2. R.-K. school Fortuinwijk en 3. O.l. school Berlagestraat. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verklaarde zich bereid de ryksgoedkeuring voor één proefschool af te geven. De afgifte van verdere rijksgoedkeuringen zal afhankelyk zijn van de bereikte arbeidsbesparing by de bouw van de proefschool. Eerste systeembouwschool in Sumatrastraat In verband met deze afgifte van een ryksgoedkeuring, stellen B. en W. de raad voor thans de besluiten te nemen, die voor de bouw van de eerste school nodig zijn. Aangezien de systeembouw- scholen alle acht lokalen zullen omvat ten en voor de school van de Vereeni ging voor Christelijk Onderwijs in het noordelijk stadsdeel, te bouwen aan de Sumatrastraat, bij raadsbesluit van 18 januari 1960, medewerking is verleend voor de bouw van een school met zes leslokalen en één vaklokaal, vraagt het schoolbestuur aanvullende medewerking voor de bouw van één lokaal. De totale kosten van de bouw, inclu sief meubilering en stoffering, van de school aan de Sumatrastraat kunnen naar raming worden gesteld op: bouwkosten f510.400.grondkosten f 107.250.—totaal f617.650. Evenals destijds met de zogenaamde Elpé-aulascholen is geschied, ligt het in het voornemen de scholen door de ge meente te doen bouwen en voor zoveel de bijzondere scholen betreft de gebouwen met de grond, na de voltooiing aan de schoolbesturen in eigendom over te dragen. Voor deze overdracht dient het school bestuur in de gemeentekas te storten een waarborgsom van 15 van de stichtingskosten. Voor de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Leiden kan deze waarborgsom voorlopig wor den geraamd op f92.648.—. In een schrijven aan de Leidse raad maakt het College van B. en W. deze raad er op attent, dat de afwikkeling van het verkeer in de binnenstad op woensdag en zaterdag ongunstig wordt beïnvloed door de warenmarkten, welke op die dagen worden gehouden. De voornaamste parallelroute van de Breestraat is dan groten deels aan het verkeer onttrokken, hetgeen een sterke belasting van de Breestraat tot gevolg heeft. Door de grote toename van het verkeer doen de hieraan verbom den bezwaren zich in steeds ernstiger mate gevoelen. Met betrekking tot de woensdagse markt kan in deze situatie, volgens B. en W., een belangrijke verbetering wor den verkregen door verplaatsing van deze markt in die zin, dat deze wordt gehouden op de Botermarkt, de Karne- melksbrug n.w.-zyde, de Nieuwe Rijn, voorzover gelegen tussen de Karne- melksbrug en de Koornbrug, en de Koornbeurs. Het voordeel hiervan zal zijn, dat het verkeer in de Breestraat, dat de stoplichten bij de De Gijselaar- bank wil vermijden, via de Koornbrug- steeg en de Vismarkt de verdere paral lelroute naar de Prinsessekade kan vol gen, terwijl tevens de parkeerruimte op de Vismarkt vrijkomt en het Stadhuis plein gemakkelijk bereikbaar blijft. B. en W. zijn van mening, dat de marktbelangen door deze geringe ver schuiving niet zullen worden geschaad. In verband met het vorenstaande zijn zy van oordeel, dat het alleszins ge wenst is tot bedoelde verplaatsing over te gaan. De verordening, houdende aan wijzing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van de verschillende markten en van veilingen van fruit zal hiertoe dienen te worden gewijzigd, ter wijl tevens de op marktdagen geldende verkeersregeling hiermede in overeen stemming zal moeten worden gebracht. Uit praktische overwegingen verdient het naar de mening van B. en W. aan beveling, dat de inwerkingtreding van beide besluiten aan het College worden overgelaten. Indien de raad in zijn zitting van a.s. maandagmiddag aan dit voor stel van B. en W. zijn goedkeuring gang van 1 januari a.s. een da turn, die door B. en W. in dit schrijven wordt genoemd niet meer op de Vismarkt wordt gehow den. Hoewel wij niet willen vooruit lopen op de verdere plannen, welke B. en W. hebben met een totale verplaatsing van de markt, zulks met het oog op de verwerking van het verkeer in de binnenstad, zou dit voorstel wel eens een eerste stap kunnen betekenen op de weg van een permanente vestiging el ders. Als zodanig, wij wezen daar reeds eerder op, zijn genoemd de Jan van Houtkade en de Garen- markt. Kleuterschool Yoleriusstraat De raad, die, zoals gezegd, a.s. maan dagmiddag bijeenkomt, zal in deze zit ting o.m. een regeling moeten treffen voor een gemeentelijke toelage aan het onderwijzend personeel, verbonden aan de Gem. Bedrijfstechnische School. Ver der is er een voorstel om een bedrag van f 11.424 beschikbaar te stellen t.b.v. de inrichting van de openbare kleuter school aan de Valeriusstraat en het verlenen van medewerking tot aanschaf fing van meubilair, resp. leermiddelen, voor de r.-k. ulo-school aan het Vrou wenkerkhof, de geref. school aan de Het college van B. en W. stelt de raad voor om de woensdagse markt in het vervolg niet meer op de Vismarkt te houden, doch uit sluitend op de Botermarkt, de Kar- nemelksbrug, de Nieuwe Rijn en de Koornbeurs. (Foto L.D./Holvast) Benoemingen en ontslag Met het oog op de stijging van het aantal leerlingen bij het Rembrandt- lyceum stellen B. en W. de raad voor om de heer E. J. Hoppe, leraar in het hand- en lijntekenen aan dit lyceum, voor de cursus 19611962 aan te wijzen tot tweede conrector. Voorts om de heer E. Duursma te benoemen tot tijdelijk leraar algemeen vormende vakken aan de Gem. Bedrijfstechnische school, Idem mej. A. W. Platschorre tot onderwij zeres aan de Teldersschool, idem de heer E. Duursma tot onderwijzer aan de Drie Octoberschool. In de raadsvergadering van 20 sep tember 1960 werden o.m. benoemd de leden van de Commissie van Advies, be doeld in artikel 8 van de Woonruimte- wet 1947. Deze benoeming gold voor één jaar, zodat de leden dezer commissie op 18 oktober a.s. aftreden. Zij zijn alsdan echter terstond opnieuw benoembaar. B. en W. stellen de raad voor de af tredende leden, t.w. de heren P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, B. de Kier, J. J. Meerburg en J. H. Schüller met ingang van bovenstaande datum op nieuw tot lid van de Commissie te be noemen. Gelet op het advies van de Commissie voor de Dienst voor Kasbeheer en Kre dietwezen stellen B. en W. voor om mevr. mr. J. Geelkerken-Brusse in de vacature mr. dr. H. D. M. Knol te be noemen tot lid van deze commissie, idem tot voorzitter de heer J. G. Hagens. Tenslotte is er een voorstel om de heer B. van der Schaaf, op zijn verzoek, eervol ontslag te verlenen uit zyn be trekking van leraar metselen en vak tekenen in tijdelijke dienst aan de ge meentelijke bedrijfstechnische school, idem aan mevr. Th. M. Verlaak-Drij- hecht, betekent dit, dat de woens- DrUtstrMt.de hervormd lagere school u j 1-1 aan de Boshuizerkade en de hervormde vers, uit haar betrekking van onderwy- Q§9se warAcr, vermoedelijk met. in* J ulo-school aan de Asserstraat. Izeres aan de school „De Graankorrels". Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 september 1961 Voorstel aan Leidse raad Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK vit te Putten. Aangenomen naar Trlcht C. van Gelder, kand. te Amsterdam, die be dankte voor Noordbroek (toez.). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Sappemeer C. Bijl te Hoek (Z.). CHR. GEREF. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te SoestdIJk P. de Smit, em, pred. aldaar, die deze be noeming ook aannam. Tweetal te Amster dam-Zuid M. Drayer te Drachten en H. W. Eerland te Amersfoort tweetal te Mlddelharnls F. Bakker te Driebergen en H. C. van der Ent te Rotterdam-West, van GEREF. GEMEENTEN IN NED. Tweetal te Rotterdam-Centrum T. Dor- resteijn te Opheusden en Chr. van de Woestijne te Barneveld. Tweede blad no. 30456 Advertentie

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3