TROONREDE ZONDER VEEL „NIEUWS" TOONT VERTROUWEN EN KRACHT Hogere grafische opleiding is thans in Amsterdam begonnen De koning van Lundy schoot op een Britse vissersboot Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 september 1961 Vierde blad no. 30456 Ambacht groeit uit tot industrie 1 Grote behoefte aan staffunctionarissen i (Van onze Amsterdamse correspondent) In het I.C.C.-paviljoen in het Vondelpark te Amsterdam heeft de inspecteur voor het Nijverheidsonderwijs, ir. A. G. van den Hoek, namens de Staatssecretaris van O., K. en W. de nieuwe cursus van het hoger grafisch onderwijs ten doop gehouden. Hij wees op de snelle ontwikkeling, die in het grafische bedrijf heeft plaats gegrepen, en de noodzaak om door specialisatie en efficiency bij export de buitenlandse concurrentie te kunnen weerstaan. Met de cursus „hoger grafisch onder wijs", een opleiding op middelbaar ni veau, krygt het grafisch bedrijf in Ne derland een belangrijke aanvulling van de reeds bestaande opleidingen. De cur sus, die 1 jaar duurt, is toegankelijk voor H.T.S.'ers, die een zodanige scho ling krijgen, dat zij als staffunctionaris sen in de grotere bedrijven zullen kun nen fungeren. De grafische bedrijfstak was destijds de eerste, die met de vakopleiding van werknemers is begonnen. Voor het lagere personeel bestonden tot nu toe twee op leidingen. De ene, op L.N.O.-peil, had plaats op de grafische scholen te Am sterdam, Utrecht en Rotterdam en aan de nijverheidsscholen, de andere in be drijven via een leerlingenstelsel met 1 dag schoolbezoek per week. Voor hogere functies bieden grafische scholen te Am sterdam en Utrecht een patroonsoplei ding op U.T.O.-basis, daarnaast geven de grafische werkgeversorganisaties een schriftelijke cursus, die tot hetzelfde re sultaat leidt. Deze opleidingen zijn niet voldoende gebleken. Was het vroeger, toen de gra fische bedrijfstak meer in de ambachte lijke sfeer lag mogelijk, dat de besten uit eigen bedrijf opklommen tot functies in de bedrijfsleiding thans worden aan deze functionarissen zeer hoge eisen ge steld. De achtergrond van de nieuwe cursus is dan ook de voortschrijdende industrialisatie en de marktontwikkeling (plaats in Euromarkt). Daarnaast zijn de investeringen zo groot geworden, dat men komt tot grotere bedrijfseenheden, die een geheel nieuwe technologische problematiek meebregen. De leerlingen van de nieuwe cursus krijgen niet alleen een brede! techni sche vorming, maar worden ook ver trouwd gemaakt met het bedrijfsbeheer. Daarbij is voorts van belang, dat de kennis, die door het instituut voor gra fische techniek en door het T.N.O. wordt vergaard, kan worden doorgegeven aan jongelui, die deze kennis later in het bedrijfsleven in praktijk kunnen bren gen. De H.T.S.'ers, die voor de, cursus in aanmerking komen, zjjn met name de genen, die de afdelingen werktuigbouw kunde, chemische techniek, mechanische technologie of economische bedrijfstech- niek hebben gevolgd. Het lesprogram bevat o.m. algemene kennis, exactie vak ken, algemene economie en statistiek, bedrijfseconomie, technologie en ma- terialenkennis. Het onderwijs, waarvoor INBREKERS INGEREKEND (Van onze Haagse correspondent) In hun woning in Den Haag zijn aan gehouden een 2a-jarige en een 25-jarige monteur en een 24-jarige varensgezel die verdacht worden van een inbraak in een kledingmagazijn aan de Denneweg te Den Haag, waar in de nacht van 6 op 7 september voor f8000.aan over jassen en coupons stof werd gestolen. Tijdens de arrestatie zag een vierde verdachte, een 27-jarige bankwerker kans te ontvluchten. Tijn vlucht werd mogelijk gemaakt doordat de 20-jarige monteur een briga dier van politie plotseling aanviel en hem een slag in de hals gaf. Hierna volgde een worsteling. Belgische soldaten niet langer onder de wapenen (Van onze Brusselse correspondent) België zal niet, zoals Nederland en West-Duitsland, zijn dienstplichtigen langer onder de wapenen houden dan voordien. Dat heeft gisteren het minis terie van Landsverdediging verklaard. Wel zullen enkele andere, beperkte maat regelen, door de minister worden voor gesteld in de vergadering van stafchefs en voorzitters van de parlementaire com missies voor landverdediging en de volks vertegenwoordiging, die vandaag in Brussel zou worden gehouden. Advertentie zich thans 11 leerlingen hebben gemeld, heeft plaats in het Instituut voor gra fische techniek te Amsterdam. De lessen worden gegeven door circa 20 docenten, vrijwel allen academisch gevormd. Op een enkele na hebben zij allen functies in het bedrijfsleven. Massabetoging in de Dominicaanse Republiek Een menigte van naar schatting hon derdduizend mensen heeft zondag in Ciudad Trujillo een betoging tegen de regering van de Dominicaanse repu bliek gehouden, die georganiseerd was door de Dominicaanse oppositiepartij, de „Nationale Burgerunie". Deze partij had een oproep tot het houden van een betoging gedaan ter gelegenheid van de aanwezigheid van de subcommissie van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS) die een onderzoek instelt naar de toestand in de republiek. De leiders van de „Nationale Burger unie" hebben verscheidene toespraken gehouden. De partijvoorzitter, dr. Fiallo, eiste „het einde van de onderdrukking in de Dominicaanse Republiek". Leden van de subcommissie en de consul van de Verenigde Staten in de Dominicaanse republiek sloegen de be toging gade vanaf balkons van nabu rige gebouwen. De menigte richtte zich op een gegeven moment tot hen en schreeuwde „democratie ja, tirannie nee". Gevonden voorwerpen In de maand augustus zijn gevonden: kindervestje, foto's en negatieven, bank biljetten, sleutels, zonnebril, handwerkje, portefeuille .portemonnee, ceintuur, rij wieltas, pocketboekjes, notitieboekje, da- mesvest, rozenkrans, schort, regenjas, damesportemonnee, kinderschoenen, damesschoenen, kanari^ weekeindtas, armband, broche, hengel, herenbril, pa rapluhoesje, etui inh. vulpen, sokken, fo totoestel, herenpolshorloge, ponskaarten, aardappelen, leefnet, badtas, trouwring, damespolshorloge, regenbroek, motorbril, dameshandtas, paraplu, duimstok, zegel ring, kinderjasje, autostep, tasje, gram mofoonplaat, knot wol, driewieler, tank- dop, wanten, auto-reservewiel, jongens regenjas, aktentas, sjaal, schooltas, jas- beschermer, rijwielkabelslot, voetbal, ke pi, leesboeken, rijwielpompje, kinderbril, aansteker, muziekboekje, meisjesmantel, muntbiljet. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, in gang poort, op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Onafhankelijk eiland is bezit van Harman Liever laten rusten, (Van onze Londense correspondent) De „koning van Lundy" schoot op een Britse vissersboot en de Britse poli tie worstelt nu met een internationaal probleem: wat te doen tegen de koning, die toch in feite een gewone Brit is. Lundy is een minuscuul eilandje dat on geveer 50 km voor de Engelse westkust ter hoogte van Bristol ligt. Het bevindt zich dus buiten de territoriale wateren en is altijd privé-bezit geweest. De hui dige eigenaar is een bouwondernemer, Albion Harman, die ook een huis in Kent heeft. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft heden middag om een uur in de Ridderzaal de nieuwe zitting van de Staten Generaal geopend met de volgende troonrede, bijgewoond door Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet. Leden der Staten-Generaal, DE ontwikkeling van de internationale situatie is verontrustend. De door de com munistische politiek kunstmatig opgewekte Berlünse crisis kan zich nog verder toespitsen. De bereidheid van de Westelijke mogendheden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen, mag niet aldus worden verstaan, als zouden concessies kunnen worden bedongen, die wezenlijke waarden in gevaar brengen. De Atlan tische bondgenoten zijn eensgezind in hun over tuiging, dat vastberaden weerstand moet worden geboden aan elke poging tot het afdwingen van zodanige concessies. Een hechte samenwerking tussen alle bond genoten op politiek, militair en economisch ter rein blijft dan ook noodzakelijk; aan deze samen werking zal ons land krachtig blijven deelnemen. Nu de internationale situatie dreigender is ge worden en de Amerikaanse hulp is weggevallen, zal het op peil houden van de Nederlandse bijdrage in de bondgenootschappelijke ver dediging grotere financiële offers van ons ver gen. Wil onze krachtsinspanning werkelijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoordelijkheid voor de handhaving van de grondslagen onzer bescha ving. HET besluit tot nauwer politiek overleg, dat de regeringen van de landen behorende tot de Europese gemeenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere eenwor ding van Europa kunnen dienen. De regering heeft zich tot deelneming aan deze politieke en ook culturele samenwerking bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en Atlantisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal worden gehouden, maar verder zal worden ontwikkeld. Europese gemeenschappen De bereidheid van Groot-Brittannië om tot de Europese gemeenschappen toe te treden en het daarmede geopende uitzicht op toetreding of associatie van andere Europese landen, acht de regering van het grootste belang. Zij verwacht daarvan niet alleen een verdere sociaal-econo mische vooruitgang van de deelnemende landen, maar ziet daarin ook nut voor de totstandkoming van de Europese eenheid. De positieve reacties van onze partners in de Europese gemeenschappen op deze ontwikkeling stemmen tot vreugde. Ook hetgeen in Benelux- verband werd bereikt, geeft reden tot verheu genis. OP verzoek van de Surinaamse regering hebben de landen van het Koninkrijk dit jaar een aanvang gemaakt met het over leg over het statuut. De goede verstandhouding tussen de landen van het Koninkrijk wettigt het vertrouwen, dat een voor alle partijen bevredigende oplossing voor de ter sprake gekomen Surinaamse wensen zal worden gevonden. Nederland zal steun blijven verlenen aan de economische en sociale ontwik keling van Suriname en de Nederlandse Antillen. Bevestiging en versterking van de ideële ban den tussen de bevolkingen van de drie landen verdient verder alle aandacht. De regering heeft goede verwachtingen ten aanzien van de in dit jaar ingestelde Adviesraad voor Culturele Samen werking. Nieuw-Guinea Op de grondslag van het in het Handvest van de Verenigde Naties verankerde beginsel van gelijke rechten en zelfbeschikking der vol keren, heeft de regering in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijkheid de Verenigde Naties te betrekken bij ontwikkeling en toe komst van Nederlands Nieuw-Guinea. De conclusies waartoe dit overleg de regering heeft geleid, zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. e Grote groei IN de afgelopen jaren heeft zich in ons land een ongekende economische groei voltrokken. De daarmede samenhangende welvaartsver meerdering is, mede als gevolg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan brede lagen van de bevolking ten goede gekomen. Tevens heeft het AAN de sociaal-economische en culturele ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bijzondere aandacht geschonken, temeer nu dit gebied een fase van snelle staat kundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oor deel der regering is reeds gebleken, dat de Nieuw- Guinea-Raad sinds zijn installatie op 5 april j.l. aan de staatkundige behoeften van dit gebied beantwoordt. De regering verwacht, dat in dit zittings jaar van de Staten-Generaal de raad zijn advies zal uitbrengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen worden verwezenlijkt. Zij is van mening, dat voor een verantwoorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriën teren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de regering onderzoeken welke wijzigingen in statuut en grondwet nodig zijn. Een gesprek met Indonesië over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk gebleken, omdat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaarden stelt, die in strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht. De regering betreurt het voorts, dat Indonesië zelfs het laatste zij het nog slechts indirecte officiële contact met Nederland heeft ver broken. hoge niveau van investeringen en de evenwich tige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze economie belangrijk versterkt. Het stemt tot voldoening, dat bij een maximum aan werk gelegenheid het prijspeil vrijwel stabiel kon wor den gehouden. De thans waarneembare vergro ting van de economische spanningen vereist niet temin een toenemende waakzaamheid. Het groei- tecnpo van de produktie is aanmerkelijk ver traagd, doordat in véle sectoren van de economie de capaciteitsgrenzen zijn bereikt. De verhoging van de binnenlandse bestedingen gaat echter voort en overtreft de toeneming van de nationale middelen. Als gevolg hiervan stijgt de druk op het prijspeil en neemt het betalingsbalanssaldo af. Op zichzelf is een zekere vermindering van dit saldo nog niet verontrustend. Een voorzichtig conjunctuurbeleid zal overspanning van onze economie en terugslag in een daarop volgende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het beleid van de regering erop gericht moeten zijn, in samenwer king met het bedrijfsleven, de loonontwikkeling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de produktiviteit zijn gesteld. Het in het afgelopen jaar gevoerde prijsbeleid zal worden voortgezet. Zolang de economische activiteit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeidskrachten zich handhaven. Opvoering van produktiviteit en doelmatigheid blijven belang rijke middelen tot bestrijding van de gevolgen van dit tekort. Daarnaast zal de regering de aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten bevorderen. Het toekomstige beeld met betrekking tot de emigratie zal binnen afzienbare tijd te uwer kennis worden gebracht. Bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1962 hebben de geschetste verwachtingen om trent de economische ontwikkeling als achter grond gediend. De begroting vertoont een zoda nig beeld, dat het Rijk, ter dekking van het tekort, overeenkomstig de eisen van de conjunc tuur, in het komende zittingsjaar voor finan cieringsdoeleinden geen beroep behoeft te doen op de open kapitaalmarkt. Belastingen IN het heden aanvangende parlementaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belastingverlagingen. De noodzaak de overheidsfinanciën zoveel mogelijk af te stem men op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij worden overwogen tegen het feit, dat het effectief worden van deze verlagingen uit een oogpunt van een verantwoorde belastingheffing steeds dringender wordt. Heden zal U het voorstel worden aangeboden de verlaging van de inkomsten- en de loonbelas ting te doen ingaan op 1 juli 1962. Daartegenover staat, dat de verzwaring van de defensielasten tot nieuwe belastingvoorzie ningen noopt. Tot dit doel zal de verlaging van de vennootschapsbelasting, die de regering voor stelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden beperkt en zal een belasting op minerale oliën met uitzondering van benzine worden ingevoerd. De hierop betrekking hebbende wetsontwerpen zullen U eveneens heden worden aangeboden. De regering zal haar aandacht blijven geven aan een gezonde ontwikkeling van de landbouw- produktie en aan de verbetering van de afzet. In nauwe samenwerking met het georganiseerde bedrijfsleven zal zij streven naar een verant woord valorisatiebeleid voor de agrarische pro duktie. De vraagstukken samenhangende met het internationale vervoer vervullen de regering, door het protectionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw openbaart, met zorg. Woningbouw De activiteit op het gebied van de woning bouw heeft in het jaar 1961 een ongekend grote omvang aangenomen; in het bijzon der is de bouw van woningen zonder overheids steun sterk uitgebreid. De regering heeft een overschrijding van het aanvankelijk opgestelde woningbouwprogramma aanvaard. Zij heeft echter gemeend maatregelen te moeten nemen om een te sterke overschrijding tegen te gaan in verband met de bezwaren, die daaraan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in verhouding tot de andere sectoren van de bouwnijverheid hoge activiteit op het gebied van de woningbouw acht de regering, gezien de woningnood van velen in het land, ook voor 1962 gewenst. Evenals de woningbouw vereisen de ruimte lijke vraagstukken van ons land grote aandacht wegens hun betekenis voor het werk en de ont spanning van ons volk. De regering heeft beslo ten de omzetting van woeste gronden in land bouwgronden tot het uiterste te beperken, mede ter wille van natuurbescherming en openlucht recreatie. Kinderbijslag OP wetgevend terrein zal wederom veel van Uw werkkracht worden gevraagd, ten dele voor wetsontwerpen, waarvan de behan deling reeds een aanvang heeft genomen. De regering vertrouwt, dat de beraadslagingen over het ontwerp algemene kinderbijslagverzeke ring op korte termijn zullen worden hervat. Na ampele overweging zal de regering door wijziging van het wetsontwerp tegemoet komen aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schorsing der openbare beraadslagingen naar voren zijn gebracht. Ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zittingsjaar de instemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal verwerven. Ook tal van nieuwe wetsontwerpen zullen in deze periode aan U worden voorgelegd, o.a. een ont werp algemene bijstandswet. Kracht van geest De materiële welvaart en de opzienbarende technische ontwikkelingen van onze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toch zyn het juist deze waarden, die aan het leven een diepere zin geven en de krachtsinspanning, die ons land en de gehele vrije wereld zich thans moeten ge troosten, rechtvaardigen. De regering zal, zoveel als in haar vermogen ligt, door het verlenen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cultuur, blijven streven naar de versterking van de geestkracht van ons volk. Zij beseft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bijdraagt. Op U, vertegenwoordigers des volks, rust in deze tijden van spanning een zeer bijzondere verantwoordelijkheid en een zware taak. Moge God U bij Uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zodat gij ook in het komende zittings jaar tot zegen van het Koninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zitting der Staten-Generaal voor geopend. Zijn familie kocht het eiland 40 jaar geleden en daardoor is hij nu min of meer soeverein staatshoofd, want Lundy valt ook niet onder de Britse wetten! Hij kan het enige café, dat het eilandje met zijn 20 inwoners rijk is, net zo lang open laten als hij zelf wil. Hij kan, als hij dat wil, zijn eigen postdienst instel len, zy'n eigen wetten maken, kortom alles wat een soeverein vorst, niet ge plaagd door „vervelende" democratische instellingen, zou willen doen. Wat de koning in dit geval deed, was schieten op een kreeftenvissersboot uit Cornwall. De bemanning van de boot zwom in de buurt van het eiland en dat verveelde Harman dermate, dat hij zijn geweer haalde en aan het schieten ging als een eenmansleger. De bemanning keerde ijlings terug naar de boot, lichtte het anker, ging terug naar Cornwall waar men overigens ook al weinig op heeft met vreemdelingen en diende een klacht in bij de politie. De koning vertelde later dat hij inderdaad had geschoten omdat hij er genoeg van had dat deze vissersboot rond zijn domein voer. De reden is dat hij zijn rijk, dat hij beschouwd als de enige plaats ter wereld waar men zijn verstand nog niet heeft verloren, niet wil laten bederven door illegaal rondzwemmende buiten landers. Invasie-plan Normaal toerisme wordt namelijk wel aangemoedigd. Britten, die graag naar het eiland komen omdat zij hier rus tig een glas bier kunnen drinken zonder de kans te lopen dat de eigenaar hen er uit zet omdat het „tijd" is, zijn wel kom, nadat zij fl.- entree-geld hebben betaald. De koning zei: „De gelden gaan in een fonds voor mijn eilandbewoners". De vissers wilden echter kennelijk zwem men zonder de „Lundy-leges" te beta len. De politie kan echter niets tegen de defensiemaatregelen van de koning on dernemen. Zij zou dan een internatio naal incident ontketenen en wie weet wat dat nog voor gevolgen zou hebben met klachten bij de Veiligheidsraad en allerlei andere nare consequenties. En omdat niemand van de onder schot ge nomen bemanningsleden werd gewond, zal zij de zaak vermoedelijk liever laten rusten dan gedwongen te worden de klacht door te sturen naar de Britse regering, die dan misschien een invasie plan zou moeten gaan uitwerken. Lun- dy's onafhankelijkheid schijnt dus vol ledig gewaarborgd te zijn. Advertentie JEUGDIGE INBREKERS TE TILBURG GEGREPEN Twee jonge Tilburgers, een 17-jarige bankwerker en een 18-jarige stoffeerder hebben kans gezien om in een half j~:ar tijd het grootste gedeelte van een door hen gestolen bedrag van f25.000 op te maken met feesten en de aanschaf van bromfietsen e.d. Zij zijn ingesloten nadat ze voor ien verhoor waren ontboden en vlot bekende in april van dit jaar te hebben ingebroken in een levensmidde- lengrossierderij in Tilburg. Via de regenpijp waren ze op het dak geklommen en door het wegschuiven van een ruit in een lichtkap vonden ze gemakkelijk de weg naar kantoren en magazijnen. Nadat ze de bureaus over hoop hadden gehaald, gingen ze met ter plaatse aanwezige werktuigen de brand kast te lijf. Daarin vonden ze de f 25.000; of er nog iets van het geld over is, en waar dit te vinden zou zijn, is nog niet bekend. Het tweetal zal voor de officier van Justitie in Breda worden geleid. De Tilburgse recherche heeft de afge lopen week geducht huis gehouden on der het vooral jeugdige inbrekersgilde. Niet minder dan acht inbrekers, die te zamen een aanzienlijk veelvoud van in braken op hun naam hebben staan, werden aangehouden en in arrest ge steld. Algemene dienstplicht in Oost-Duitsland? Volgens het anti-communistische voorlichtingsbureau „West" zal in Oost- Duitsland de algemene dienstplicht wor den ingevoerd. De „Volkskammer". het parlement, zou hiertoe besluiten op een zitting die volgens aankondiging op woensdag as. gehouden zal worden. De staatsraad zou het desbetreffende wets ontwerp gisteren goedgekeurd hebben. Oost-Duitsland was tot nog toe de enige bij het Verdrag van Warschau aange sloten staat zonder algemene dienst plicht. Er werd echter in feite sterke druk op de jongeren uitgeoefend om dienst te nemen. Volgens een mededeling van de Oost- berlijnse burgemeester Friedrich Ebert heeft 99.86 procent van de kiezers in Oost-Duitsland zondag by de aldaar ge houden gemeente- en districtsraden op de kandidaten van het (communisti sche) Nationale front gestemd. Van het kiezerskorps was 98.71 procent opgeko- I men. Zoals gemeld was er bij deze ver- I kiezingen slechts één eenheidsltfst. zodat men nauwelijks van „verkiezingen" kon I spreken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13