Militaire parade op drie oktober dit jaar een grandioos schouwspel Ongewenst vreemdeling ir. M. Raptis vertrokken n.v. HET MQTQRHUIS Keurkorpsen van velerlei aard Einde van valse muntersaffaire Eerbetoon aan Leidse geest Slachtoffers van verkeer Nigeria koopt 5 Friendships Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 september 1961 Derde blad no. 30454 Commissaris deed hem uitgeleide De leider van de Trotskistische Vierde Internationale, ir. Michael Raptis, is gis termiddag om kwart over zes van Schip hol naar Londen vertrokken. Hij werd als ongewenst vreemdeling uitgeleid door commissaris L. van Haaren van de Am sterdamse vreemdelingenpolitie. Hij reis de op een Grieks paspoort. De Griekse regering had geen verzoek tot uitleve ring gedaan. De 50-jarige Griek heeft in Amsterdam een gevangenisstraf van vijf tien maanden uitgezeten, wegens zijn aandeel in de als „valse munters affaire" bekend geworden illegale hulpverlening aan de Algerijnse opstandelingenbewe ging F.L.N. Het woensdag j.l. verlengde Griekse paspoort, dat alleen geldig was voor de landen, die ir. Raptis op zijn enkele reis naar Griekenland zou passeren, wilde de Griek volgens zijn vrienden alleen ge bruiken om overeenkomstig de voor schriften ons land als ongewenste vreem deling te kunnen verlaten. In Londen zou hij willen verder reizen als Marok kaans staatsburger op een gloednieuw Marokkaans paspoort. Mevrouw Raptis- Djovouniotis, het Labourlid van het Britse Lagerhuis John Baird en de Ita liaanse journalist en wnd. voorzitter van de Vierde Internationale, vergezelden ir. Raptis op zijn weg naar Londen. Biljetten gereed In Londen zouden volgens Raptis' vrienden vliegbiljetten klaar liggen voor Casablanca. Daarvoor hadden de Britse vrienden van de Trotskist, onder wie enkele Labourleden van het Britse Lagerhuis, gezorgd. Advertentie Vraagt Uw Apotheker ot Drogist Een kleine kring van intieme vrien den was bij het vertrek van het echtpaar Raptis aanwezig. Onder hen bevond zich Mozes Ferares, die het echtpaar Raptis sinds eind 1959 onderdak verleende in zfjn Amsterdamse woning, nadat de Franse grond te heet onder Raptis' voe ten was geworden. Zoals bekend is, was een belangrijk deel van de door de Vierde Internatio nale georganiseerde hulpverlening aan de Algerijnse opstandelingenbeweging, gericht op Marokko. In Rabat werd o.m. een wapenfabriek volledig ingericht met illegaal uit Europa gesleepte machines. Geen winstbejag „Wat voor misdaad Raptis dan ook be gaan mag hebben, als hij er al een heeft begaan, dan heeft hij daarvoor dan nu toch volgens de Nederlandse wet geboet en bovendien heeft hij het niet voor eigen winstbejag gedaan". John Bair, het Engelse parlementslid, even vechtlustig als altijd, toonde zich opgewonden, toen hij dit vlak voor zyn vertrek op Schiphol tot enkele verslag gevers zei. Hij sprak niet over Marokko, doch vertelde dat Raptis, die naar hij verwachtte in Engeland als doorgaand passagier weinig moeilijkheden zou ondervinden, snel door zou reizen naar een bevriend land. Voor de Nederlandse politie had Baird niets dan lof. „Bijzonder hulpvaardig", zei hij. Maar diezelfde politie keek scherp toe, toen Raptis met zyn vrienden in stapten. Commissaris Van Haaren deed hem persoonlijk uitgeleide. Er kon niets misgaan. Advertentie ook leverbaar met vier deuren en 1700 motor QlUxtvimc Ann*iv - kJUiAtoUuu Volmaakt rijgenot in 'n wagen zonder opsmuk maar verzorgd tót in het kleinste detail met tal van accessoires als standaarduitvoering. Een practische en duurzame automobiel met onbelemmerd uitzichten asymmetrisch opge stelde ruitenwissers. Voor extra rijgenot kunt U een Rekord met Olymat automatische koppeling of Opel vouwdak kiezen. Ook leverbaar met een 1.7 liter motor. Neem de proef op de som en maak een proefrit! STATIONSWEG 1 EN 2 - LEIDEN TELEFOON 01710-24741 Diepgaand onderzoek naar incident met de straaljagers De Westduitse minister van Defensie Franz Joseph Strauss, heeft in München meegedeeld dat een diepgaand onder zoek zal worden ingesteld naar de vlucht van twee Duitse straaljagers naar West- Berlyn. Wanneer uit het onderzoek niet dui delijk blijkt dat de piloten niet schuldig zijn, zullen zy disciplinair en gerechte lijk worden gestraft, zo zei minister Strauss. Zou aan het licht komen, dat de piloten reeds vroeger inbreuken op de discipline hebben gemaakt, dan zal hun brevet worden ingetrokken. De piloten van de Westduitse lucht macht hebben strikte opdracht zich niet binnen 50 km afstand van de grens met Oost-Duitsland te begeven, tenzij met toestemming van de minister van De fensie, d'e staatssecretaris van Defensie of de inspecteur-generaal van de. lucht macht. Minister Strauss zei dat sinds 20 augustus Russische helikopters „ten minste zes maal" het Westduitse lucht ruim hebben geschonden. De drie Wes telijke geallieerden hebben hiertegen ge protesteerd. Alle Westduitse kranten ruimden gis teren een zeer grote plaats op de voor pagina in voor het nieuws over de lan ding van twee Westduitse straaljagers in West-Berlijn. „Der Mittag" schrijft, dat dit geval zeer ernstig is en achtte het zeer on waarschijnlijk, dat de toestellen alleen maar door fouten van instrumenten zo ver zijn afgedwaald. Het blad denkt aan de mogelijkheid dat de piloten door de Russen zyn omgekocht om een voor wendsel te verschaffen voor het verbie den van de luchtcorridors voor militaire vliegtuigen. De „General Anzeiger" is van mening, dat hier geen sprake is van een provo catie. Fouten zijn altijd mogelijk. Her haling dient te worden voorkomen om dat iedere verergering van de toestand gevaarlijk kan zijn, aldus het blad. Advocaat-generaa l Mr. W. P. Bakhoven naar Hoge Raad Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot advocaat-generaal by de Hoge Raad der Nederlanden: mr. W. P. Bakhoven, thans officier van justitie, hoofd van het arrondisse mentsparket te Amsterdam. Mr. W. P. Bakhoven werd in december 1901 in Noordwijk geboren. In 1925 deed hij aan de G.U. te Amsterdam zijn doc toraal examen. Hij diende de rechterlijke macht in Maastricht, Den Haag, Arnhem en Amsterdam. Sinds 9 oktober 1954 is mr. Bakhoven hoofd van het arrondissementsparket in Amsterdam. Hoewel hy in deze functie slechts zelden als officier van justitie zitting had, behandelde hij toch nog een aantal grote zaken, o.m. die tegen het „goede heertje" en de instorting in de Vijzelstraat. De laatste maal, dat mr. Bakhoven als officier van justitie fun geerde was bij de behandeling van de moordzaak Engelina Feenstra voor de rechtbank in Amsterdam. De militaire parade, die ieder jaar de viering van het Leids ontzet opluistert, zal dit jaar een zeer bijzonder karakter krijgen. In omvang wordt het een parade, die minstens het dubbele van gewoonlijk is, maar in kwaliteit wordt het zelfs een défilé, dat de grootste militaire shows in den lande naar de kroon steekt. In een stoet van ongeveer drie kilometer lengte, opgeluisterd door de Marinierskapel van de Kon. Marine, de Kon. Militaire Kapel en de Kapel der Koninklijke Luchtmacht, zullen vele keurkorpsen van de drie weermachtsonderdelen, die tezamen meer dan 2000 man tellen, zich aan de bezoekers van het Leidse ontzetsfeest presenteren. Daarbij zal ondermeer een afdeling te zien zijn, uitgerust met Honest John raketten, hetgeen slechts bij hoge uitzondering eenmaal in Ede is geschied, doch buitendien nog nimmer bij een militaire parade is voorgekomen. In de lucht Deze „flight-pass", welke men bij me dewerkende weersomstandigheden hoopt te kunnen inlassen tussen het „lopend" en het „rijdend" gedeelte van de parade, omvat ongeveer 45 vliegtuigen van ve lerlei soort. Er zijn zeer snelle straalja gers, uit de aard der zaak langzamer toestellen voor onderze bootbestryding, en andere types die representatief zijn voor luchtmacht en vliegdienst van de marine. Rijdend gedeelte Na deze luchtparade hoopt men de parade op de Breestraat voort te zet ten met een rijdend defile met ver kenningsvoertuigen, terugstootloze mo biele vuurmonden, gemotoriseerde zwa re mitrailleurs, houwitsers van licht, middelmatig esi zwaar kaliber (tot en met monsters die granaten van 90 kg tot bijna 20 km afstand op hun doel kun nen werpen) en als grootste „spektakel stuk" twee uitrustingen voor het lan ceren van Hones John raketten, die zul len worden meegevoerd. In deze raket ten kunnen atoomkoppen of koppen met conventionele springstoffen worden aan gebracht. Zij behoren reeds enige tijd tot de Nederlandse oorlogsuitrusting en worden gebruikt bij oefeningen in Duits land. Aan het rijdend gedeelte nemen voorts afdelingen van licht afweergeschut deel, die in de naoorlogse jaren nog nim mer verstek hebben laten gaan bij deze parade. Bijna een uur De grootscheepse opzet van deze parade is te danken aan het feit, dat in militaire kringen zeer wel wordt ingezien, welke rol Leiden indertijd bij de Vrijheidsstrijd der Nederlanden en nadien by elke stryd om behoud of versterking der nationale vrijheid heeft gespeeld. Het is te hopen, dat de Leidenaren van vandaag zich bewust zyn van de eer, welke via deze parade aan de Sleutelstad wordt bewezen, en bovendien niet de gelegenheid voorbij laten gaan om een militair schouwspel van deze omvang, zoals het ongetwijfeld in geen tientallen jaren meer zal worden „opgevoerd", gade te slaan. Rep resentatie tier strijdkrachten Het defile, dat omstreeks half tien in de ochtend van de derde oktober op de Breestraat zal worden afgenomen door de territoriaal bevelhebber west, brigade generaal G. Dijkstra die op 1 november a.s de actieve dienst zal verlaten in verband met de pensioengerechtigde leef tijd, zal min of meer een getrouwe afspie geling vormen van de Nederlandse strijdmacht als geheel, doordat gebroken is met de algemeen geldende regel, dat aan plaatselijke parades slechts onder delen meedoen uit stad en omgeving zelve. Daarmee wordt de rol van Lei den in de vrijheidsstrijd van eeuwen (die nog steeds voortduurt) op grandioze wijze geëerd. Marine Enkele facetten van dit schouwspel willen wij hier noemen Zo zullen de mariniers, die het roem ruchte vaandel meevoeren, aan de para de deelnemen in het zogenaamd ..voor oorlogs blauw", dat wil zegen in de viij wel zwarte uniformen waarin dit korps ondermeer de befaamde strijd om de Maasbruggen in de meidagen van 1940 heeft gevoerd. Deze uniformen zijn met veel moeite verkregen uit museum verzamelingen en andere bron. Zij wor den thans niet meer gedragen. Vermoedelijk zal deze afdeling mari niers vooraf worden gegaan door twee pelotons (ongeveer 60 man) van de Leidse studentenweerbaarheid Pro Pa- tria, volgens traditie een van de eerste groepen in het jaarlijks defile. In de marine-groepen lopen voorts drie compagnieën mee van het vloot- personeel van het vliegkamp Valkenburg. Landmacht De landmacht wordt na de Kon. Mi litaire Kapel vertegenwoordigd door een compagnie van het garderegiment der fuseliers Prinses Irene, welk regiment de tradities voortzet van het indertijd in Leiden gelegerde vierde Regiment In fanterie, het 4RI dat nog jaarlijks her denkingen in Leiden, Katwyk en Val kenburg houdt in verband met de meida gen van 1940. Voorts is er in deze afdeling een compagnie van het regiment Van Heutz, voorafgegaan door het roemrijke vaan del. waarin ook .Valkenburg 1940 ver meld staat. Dit onderdeel moet gezien worden als draagster van de tradities van het KNIL. Het keurkorps van de strijdkrachten, d|rdeel by draagt. Een jager van het type F-84-F, met een deel van de bewapening op de grond uitgestald. Jagers van dit type zullen ook in de flight pass meevliegen. de commandotroepen met- de groene ba retten, volgt met een afdeling na dit Regiment Van Heutz. Vanzelfsprekend is ook het Depot In tendance present, omdat ook het Leid se „garnizoen" tot de intendancetroe pen behoort, terwijl ook de intendance- school uit Amsterdam met een compag nie aanwezig zal zijn. Even vanzelfspre kend maken twee compagnieën van de militaire Koksschool te Leiden (waar van de commandant kolonel Th. H. Wessels paradecommandant is) deel uit van de landmachttroepen van deze pa rade. In het bijzonder moet de deelneming worden vermeld van de zesde intructie- afdeling van het regiment Prins Hen drik, indertijd het zesde regiment veldartillerie dat voor de tweede wereld oorlog in de Doelenkazerne legerde en steeds bij parades (veelal in de vorm van bereden muziek) aanwezig was. De ge pensioneerden van dit korps zijn allen persoonlijk uitgenodigd om het defile gade te slaan op speciaal voor hen ge reserveerde plaatsen. Luchtmacht De Koninklijke Luchtmacht wordt in de parade vertegenwoordigd door de Luchtmachtkapel in ceremonieel tenue (hetzelfde tenue geldt voor de andere muziekkorpsen), door een detachement van de luchtmachtkaderschool te Dee- len, het langzamerhand befaamdheid verkrijgende luchtmacht excercitie- demonstratiepeleton uit Nijmegen, drie squadrons van de basis Ypenburg, een detachement van de luchtmacht offi ciers en kaderschool te Nijmegen door een spectaculaire luchtparade waar aan ook de marine een belangrijk on- De parade wordt opgesteld op de Lam- menschansweg en splitst zich na de Breestraat in verscheidene groepen via Rapenburg en Noordeinde. Men rekent er mee, dat het voorbij trekken van de parade langs het stad huis, waar de autoriteiten zoals gebrui kelijk dit schouwspel zullen gadeslaan, ruim drie kwartier of een klein uur in beslag zal nemen. Vermoedelijk zal er een korte pauze moeten zijn tussen het voorbijtrekken van het lopend en het passeren van het rijdend gedeelte, welke pauze (wanneer weer en andere omstandigheden mee werken) gedeeltelijk zal kunnen worden gevuld door het voorbijtrekken van de vliegtuigen. Nancy' en .Pamela' teisteren Japan en eiland Formosa Een wervelstorm met de codenaam „Nancy" heeft gisteren de zuidelijke eiland van Japan bereikt. Er zyn reeds 26 mensen om het leven geko men of vermist en 60 gewond. Bijna 1300 huizen werden door het ge weld van de wervelstorm verwoest of weggespoeld door overstromingen, die het gevolg waren van stortregens die „Nancy" vergezellen. Ruim 20.000 huizen staan onder water. Men verwachtte dat „Nancy" neden omstreeks het middaguur (plaatselijke tijd) boven midden-Japan zou arrive ren en tegen middernacht Tokio zou be reiken. „Nancy" is de krachtigste wer velstorm die sinds het einde van de oorlog bij Japan is gesignaleerd. De regering in Taipeh (Formosa) heeft gisteren meegedeeld dat door de wervel storm „Pamela", die Formosa drie dagen geleden teisterde, 120 mensen zijn omgekomen; 156 personen liepen ern stige verwondingen op en 277 worden nog vermist. 20.000 huizen en hutten waren ingestort. Volgens een Rode Kruisrapport zyn in zuid-Texas, dat deze week door de orkaan „Carla" is geteisterd, minstens 40.200 huizen verwoest of beschadigd. Bovendien werden 900 gebouwen van boerderijen en 875 andere gebouwen ver woest of beschadigd. Volgens de laatste gegevens zijn in de vier Amerikaanse staten die door de orkaan zyn getroffen veertig mensen omgekomen. Voor zijn vertrek van Schiphol heeft de president-directeur van de Nige- riaanse luchtvaartmaatschappij „Nigeria Airways", de heer J. O. Fadahunsi, gis termiddag meegedeeld, dat zijn maat schappij bij de Fokkerfabrieken een or der voor 5 Friendships hoopt te plaatsen. Later zal mogelijk een order voor nog twee van deze vliegtuigen volgen. Nige ria is het vierde Afrikaanse land, dat Friendship machines bestelt. De president, die met vier van zyn mededirecteuren en het hoofd van de technische afdeling van de maatschappij een reis door Europa maakt, heeft gedu rende zijn verblijf van drie dagen in ons land besprekingen gevoerd met de KLM en Fokker. Gistermiddag vertrok de delegatie naar Keulen. De reis houdt verband'met een tien jarenplan van de „Nigerian Airways", die thans over zeven Dakota machines en nog twee klein© vliegtuigen beschik ken. „Uitbreiding van onze vloot is een eerste vereiste", zei de president op Schiphol. „We hebben in Engeland de Farnborough show gezien en gaan thans bezoeken aan leidende Europese lucht vaartmaatschappijen brengen om ons licht op te steken over training van per soneel, vliegtuigonderhoud e.d.". Het altijd in het Verkeer loerende ge vaar heeft het ditmaal bijzonder op de jeugd gemunt gehad. Vier jonge levens werden door verkeersongevallen abrupt afgesneden. Het zesjarige jongetje P. van Heij- ningen uit Monster werd bij het over ste-ken van de Ohoorstraat in zijn woonplaats door een motorrijder aange reden. Hij was op slag dood. De 12-jarige scholier Evert Holst raakte gisteren in de Joh an Jongkin d- straat te Amsterdam met zijn fiets on der een vrachtauto. In het Wilhelmina- gasthuis kon men slechts de dood con stateren. In Hardenberg werd een bromfiets gegrepen door een personenauto. De be stuurder van de bromfiets, zeventien jaar. verloor daarbij het leven. Zijn duopassagier werd gewond. De 20-jarige militair H. Dierikx uit Vlissinigen kwam om het leven bij een verkeersongeluk op het viaduct op de Bteksebaan in Breda. Toen hij met zijn scooter het viaduct wilde oversteken, werd hy gegrepen door een auto. De jongeman was ook op slag dood. Op de Amersfoortseweg te Nieuw Mil- ligen is de 68-jarige H. J. J. Zeuten- horst uit Amsterdam verongelukt. Hij raakte met zijn bromfiets een wande laar en kwam te vallen. Later overleed hij in het Juliana ziekenhuis in Apel doorn. De 69-jarige mevrouw H. Jonker—De Boer te Heemse (gemeente Hardenberg) is in haar woonplaats door een vracht auto aangereden, toen zij de weg on voorzichtig overstak. Zij werd zo ern stig gewond, dat zij enige tijd later is overleden. Nederlandse reactor voor Italië kost circa zeven miljoen (Van onze Haagse redactie) De kernreactor, die de n.v. Neratoom te Den Haag in opdracht van Euratom in het Italiaanse plaatsje Ispra gaat bouwen, zal tussen de zes en acht mil joen gulden gaan kosten. Dit is gisteren meegedeeld in een persconferentie in Den Haag, tijdens welke door de di rectie van Neratoom een nadere uiteen zetting is gegeven over de voor de Ne derlandse industrie zo vererende op dracht, waarvan, als bekend, de ople vering zal moeten plaatsvinden in de loop van 1963. Uit de woorden van de directie bleek dat het de eerste volledige opdracht was voor Neratoom. Tot nu toe had men steeds opdrachten gehad voor compo nenten van reactors, waarvan men uiteraard wel veel had geleerd, maar was niet voldoende was om een volwaar dige gesprekspartner van de Euratom- gemeenschap te worden. Het bijzondere bij de opdracht was wel, dat binnen tien weken een project moest worden ge maakt, waarby een mededinging be stond van een vijftal groeperingen uit de Euratom-landen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5