CETALAC VOLGEND JAAR BOUW VREDESKERK AAN BURGGRAVENLAAN Gero-cassefte ZO ZIJN ZE PRIVÉ Met wijkcentrum en kosterswoning )pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 september 1961 Tweede blad no. 30454 IFILMS VAN DEZE WEEK I inspecteur Hardesty FBI" Half documentaire Ï3sS Casino „Inspecteur Hardesty FBI" I eigenlijk een documentaire over het ele, verantwoordelijke en gevaarlijke rerk van de FBI-agenten, de in burger ^(vipererende federale agenten, die de lanWtaerikaanse burgers tegen onrecht en Ork.'lisd^3^ moeten beschermen. port" Het verhaaltje, dat de verschillende pisoden uit het familieleven van een 1 ©I-agent aan elkaar lijmt, is van onder- n. jeschikt belang. I3.oo De film geeft uiteraard geen gedetail- H.oojerd overzicht van al de werkzaamhe- fêH'len, die door de FBI worden verricht, i-rcloaar stipt er toch vele van aan. Nws laat zien' da^ de orKanisatie 3rleip de eerste jaren na haar oprichting Llef-trij onbetekend was en na een grondige ner-«organisatie aanvankelijk door het Epl-,ubliek en de pers werd miskend. .3.36 js de FBI een door het publiek ,p z'n zachtst uitgedrukt gewaardeer- 1500 (g organisatie. En even gevreesd door nisdadigers en spionnen. 5^q Men krijgt een indruk van het uiterst ter-|onsciëntieus researchwerk, waardoor 8.30|et mogelijk wordt iemand te arresteren, nuz.im wille van de verzekeringspenningen Pr°-«n bom in een vliegtuig plaatst, waar- ?;40loor dit explodeert. Een geromantiseerde tocht om drie PBI-agenten uit handen van de (ver- ~~poedelijk Argentijnse) politie te redden ruTs" Udens de tweede wereldoorlog, het uit- 3nc' joelen van een stelletje gangsters uit era- 3hicago en een nuchter maar daardoor 2.15 liet minder boeiend relaas van het iuz. irres ter en van een Russische spion, dit dies laat deze film in kleuren zien. De sympathieke James Stewart speelt r8P- Ie rol van FBI-agent. 7.45 „Misdaad na schooltijd" Vervelende scholieren wfft Lido Weer een film over de onbe- 00 nepen en losgeslagen jeugd. Ditmaal in hte let theater aan de Steenstraat, waar het tal. Duitse produkt uiteraard als zeer inte- 3e«' L. Advertentie Zoekt D een van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. ressant wordt aangeprezen. „Misdaad na schooltijd", zo luidt de keurig in het Nederlands vertaalde titel. De filmlief hebber wordt daarbij een problematische vraag voorgelegd: „Wisten zij niet wat zjj deden of deden zy het toch?" Boven dien krygt hy tydens het lezen van de aankondigingen de indruk, dat de jongens en meisjes uit het verhaal ook met enor me moeilykheden op het gebied van de erotiek te kampen hebben: „Jeugd tus sen liefde en misdaad!" Inderdaad komt er in deze film een beetje „liefde" en een beetje „misdaad" aan te pas, maar de makers ervan heb ben het onderwerp jammer genoeg op een vry goedkope manier uitgewerkt. De regisseur, wiens naam ons onbekend voorkomt, is er niet in geslaagd om het drie-stuivers-verhaal ook maar enigszins aanvaardbaar te doen ïyken. Sterren als Heidi Brühl, Corny Collins en Chris tian Wolff hebben wellicht getracht er nog wat van te maken, zy konden toch niet voorkomen, dat het een vry stun telige vertoning werd. Pas wanneer de ervaren acteur Peter van Eyck tegen het einde van de film op het doek verschynt krygt het geheel iets meer diepgang. Onbegrypeiyk overigens dat een man van een dergelyke allure zyn naam aan deze rolprent heeft willen verbinden. Maar goed, hy beweegt zich er in voort als een gevangenisdokter-met-een-gou den-hart, die kans ziet om de in de cel verblyvende scholier op het rechte spoor en aan het lieve onschuldige meisje van zyn dromen te helpen. Voor het alle maal zover is ziet men hoe de jongelui- van-goede-huize aan het fuiven en in breken slaan. Gelukkig maar dat het recht ook in dit geval, zy het op het allerlaatste ogenblik, zegeviert. Dat de film belangstelling zal trekken déér be hoeft men ook in de komende dagen niet aan te twyfelen „Pygmalion" Met glans door de jaren heen LUXOR - Verwondert het u, dat de nu al 25 jaar oude film „Pygmalion" ge prolongeerd is? Ons niet! We hebben er van genoten, ook van al die acteurs en actrices uit de „oude" tyd, die zich hier in hun „jonge" jaren presenteren en met vaart het welhaast klassiek ge worden verhaal van Shaw over het bloe menmeisje dat zich tot „dame" weet te transformeren, ten tonele voeren. Verouderd is deze film geenszins. Voeg daarby het uitstekende spel van Lily Bouwmeester, Johan de Meester 'of Eduard Verkade en u beleeft een plezierige avond, waarvan u geen spyt zult hebben. Deze „Pygmalion" trotseert de Jaren met glans l Ben-Hur Laatste kans Trianon Ben-Hur is in Leiden de vyfde en volgens de directie vam het theater aan de Breestraat „onherroepe lijk zyn laatste" week ingegaan. Wie dit boeiende, drie en een half uur durende werkstuk van William Wyler nog niet gezien heeft, heef t nu nog de kans om te gaan. Hij of zy zal er volgens ons geen spijt van hebben. Safari Jacht op mens en dier Rcx De rijke flora en fauna van Kenia spelen een belangrijke rol in de safari, die regisseur Terence Young voor ons op het brede witte doek op touw heeft gezet. Temiddeen van talryke die ren in een vry ongerepte wildernis speelt zich de geschiedenis af van twee mannen en een vrouw. De ene man, een gids, is bezeten van wraakgevoe lens jegens een voormalige bediende, die als lid van de Mau Mau zijn zoon tje heeft vermoord en de andere man is byna even bezeten van de wens om een legendarisch grote leeuw neer te schieten. Hy heeft zijn blonde ver loofde meegenomen naar Afrika om van zyn jagerstriomf getuige te zyn. Teza men trekken zy de wildernis in, waar- by door de tegenstrydiige oogmerken hevige conflicten tussen de beide man nen niet uitbiyven, temeer daar ook de gevoelens jegens de vrouw de verhou ding steeds meer gaat vertroebelen. Zo wel op de Jaoht naar mens als dier ko men zy voor vele hete vuren te staan. En de Mau Mau loert overal. Natuurlijk vallen er slachtoffers in deze verbeten jacht, maar het slot is toch. dat de stoere gids (Victor Mature) temidden van wolken van stof en kruit damp zyn blonde geliefde (Janet Leigh) in de airmen kan nemen. Les vacances de Monsieur Hulot Weer verlengd Studio De zeer charmante film over de geestige figuur van Monsieur Hulot, door regisseur Tatl zelf gespeeld, blijft belangstelling trekken. Geen wonder, want deze onnavolgbare persoonlykheid, die zyn best doet anderen te helpen, maar dan juist verkeert handelt, draagt het stempel van Tati zelf. Hy ziet bo vendien kans een loopje te nemen met allerlei hebbelykheden van zyn mede schepselen, zoals die vooral in de vakan tie nog eens extra naar voren komen. Voor jong en oud een hoogst aantrek- kelyk werk! Herv. Kerkvoogdij koopt pastorie aan Voer a.s. opvolger van ds. J. N. de Ruiter Terwyl de kerkeraad van de her vormde Kooiwyk het beroepingswerk in de vacature van ds. J. N. de Ruiter ter hand heeft genomen - over enige tyd zal een beroep worden uitgebracht - zyn kerkvoogden reeds tot de aankoop van een pastorie voor de as. opvolger van ds. De Ruiter overgegaan. Deze nieuwe pastorie is gelegen aan de Van der Valk ®'^\Anweg te Leider dorp, niet ver van het wykcentrum van de nieuwe predikant. Zoals bekend is de voormalige woning van ds. De Ruiter aan de Van de Brandelerkade ter be schikking gesteld aan ds. J. M. D. van den Berg, de nieuwe predikant van de Molenwyk. Ongetwyfeld kan deze aankoop van belang zyn by het spoedig voorzien in deze predikantsvacature. Huisvrouwen genoten van Vera Bondam's kunst Voor een vrij groot aantal leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, heeft Vera Bondam gistermiddag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal drie een akters ten tonele gevoerd. Vera Bondam, die jaren lang ver bonden is geweest aan de Haagsche Comedie, begon haar optreden met Point of no-return, een één-akter die zich af speelt tydens een transatlantische vlucht. Het tweede Stuk, Sybil Moncrieff's waag stuk, gaf een komische verwikkeling te zien in een deftig Londens restaurant. Na de pauze speelde zy „Liefde en Her- meiyn", een schalks stuk tydens de re gering van Charles II van Engeland. De decors waren zo sober mogelyk gehou den. Door haar spel wist Vera Bondam de aanwezigen te suggereren, dat zy niet alleen, doch met een heel gezel schap op de planken stond. Met deze bijeenkomst, die geleid werd door de presidente, mevr. C. Hageman- Verhagen, heeft de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Huis vrouwen het winterseizoen by zonder succesvol ingezet. Advertentie Verf met gemak en... van Ceta Bever In een klein dorpje in het roman tische Baskenland hebben koning BoudewUn en koningin Fabiola vakantie gevierd. Na alle zorgen en verdrieteiykheden van de laat ste maanden zUn ze daar naar lichaam en geest verkwikt en uitgerust. LIBELLE's fotograaf, speciaal daartoe uitgenodigd, maakte een kosteiyke reportage van deze vorsteiyke vakantie. De koningin temidden van de enthou siaste dorpsjeugd, de koning zorgeloos vissend. Inderdaad een unieke fotoserie. De eerste van een hele reeks over de vorsten huizen van Europa, zoals Libelle die in de komende maanden gaat brengen. Ook voor u? Of bent u nog geen abonnee? Herstel dat meteen! Gun uzelf LIBELLE en reserveer nu reeds uw boeiende lectuur voor de naderende win ter. Abonneer u rechtstreeks op Libelle, Nassauplein 7, Haarlem. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Zoetermeer (2de pred.pl.) C. Vos te Bennekom. GEREF. KERKEN Beroepen te Zaltbommel M. Berg, kand. te Sappemeer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam J. Keuning Veenendaal. Advertentie KLEURENFILMS over vreemde landen en volken VOLKSUNIVERSITEIT K O vraagt het jaarprogramma aan PLANTSOEN 25 TEL. 31841 Hervormd Leiden bouwt kerken e- Plaats voor ruim 500 personen Hervormd Leiden bouwt kerken. De centrale kerkvoogdij der Leidse Hervormde Gemeente, die lange tijd door allerlei beperkende bepalingen ge remd werd in haar plannen tot kerkbouw slechts de Maranatha-kerk aan de Lage Morsweg kon na de tweede wereldoorlog worden gebouwd verwacht in de komende jaren twee, zo mogelijk drie gebouwen aan haar kerkenbezit toe te voegen. Nog deze maand zal worden begonnen met de bouw van een kerk en wijkcentrum aan de Willem de Zwijgerlaan, hoek Koningstraat. Op 25 septem ber gaat voor deze bouw, welke is opgedragen aan de gebr. Den Ouden te Alphen aan den Rijn, de eerste spade de grond in. Het is een project, dat een totale uitgave van f. 350.000 vergt. Vol gend jaar mei denkt men deze kerk in gebruik te nemen. Bijzonder gunstig liggen thans ook de plannen voor de bouw van een Vredeskerk aan de Burg graven laan bij de De Sitterbrug. Op 5 oktober a.s zullen vertegenwoordigers van de kerkvoogdij een onderhoud hebben met de wethouder van Openbare Werken inzake de grondverkoop. Aan gezien het terrein aan de Burggravenlaan reeds jaren voor deze kerkbouw is bestemd, verwacht men, dat deze bespreking een gunstig resultaat zal opleveren en dat ook de raad aan deze verkoop zijn fiat zal geven. Nu ook te verwachten is, dat nog dit jaar van overheidswege het benodigde bouwvolume beschikbaar wordt gesteld, is de verwezenlijking van de bouwplannen afgestemd op het jaar 1962. Voor hervormd Leiden in het alge meen, doch voor de hervormde wykge- meente „Levendaal", waaronder ook de Professorenwyk en de Burgemeesters- wyk ressorteren, in het byzonder, be tekent dit een in vervulling gaan van een reeds jaren lang gekoesterde wens. Inderdaad jarenlangwant toen de tegenwoordige wykpredikant, ds. D. J. Vossers, in maart 1941 zyn Intrede in Leiden deed, kon men hem reeds het terrein aanwyzen, waarop „zyn" toe komstige wykkerk was geprojecteerd. Na twintig jaar van geduldig(!) wachten, ziet ook hy vermoedelijk nog in 1962 een „dierbare wens" in vervulling gaan. Opbouw gemeenteleven Met zovele anderen is ook ds. Vossers ervan overtuigd, dat een eigen wykkerk voor de opbouw van het gemeenteiyk leven dringend nodig is, niet alleen als plaats voor de zondagse kerkdiensten, doch evenzeer als ontmoetingscentrum voor jong en oud, op elke dag van de week. Nog enkele jaren in 1965 wordt ds. Vossers 65 jaar kan hy in deze omgeving het centrum van zyn pastorale arbeid vinden. Voor de op- en uitbouw o.i. net voldoende. Inrichting kerk en wijkcentrum Het prachtig gelegen terrein op de hoek van de Burggravenlaan en de Van der Brandelerkade biedt volgens het Ar chitectenbureau Hamerpagt en De Gruy- ter te Arnhem, dat de plannen ontwierp, ruimschoots gelegenheid een kerk te ont werpen, die in deze stadswyk een opval lende plaats inneemt. Het ontworpen kerkgebouw met zijn toren, ontvangstcentrum en wykcentrum, zal een afsluiting vormen van de be staande bebouwing. De hoofdgevel is ge legen aan de Van der Brandelerkade, terwyl de toren de kerk kenbaar maakt op grotere afstand. Van het hoogteverschil ter plaatse is dankbaar gebruik gemaakt om het wyk centrum op maaiveldhoogte te leggen. Door het ontvangstcentrum als een zelf standig element vóór de kerkruimte te projecteren, wordt het gaan naar de kerk volgens de architect, een beleving. Im mers, opgaande onder de toren door be treedt men eerst het ontvangstcentrum en van hieruit opgaande de kerkzaal. Het wijkcentrum is behalve vanuit dit gravenlaan en het lager dan straatni- centrum ook toegankelijk vanaf de Burg- veau gelegen binnenterrein. Op dit ter rein kan een ruime fietsenberging ge projecteerd worden. De kerkzaal (voor ruim 500 personen) is gezien als een besloten ruimte, waar van een lange wand regelmatig geplaat ste glasopeningen bevat, waardoor een egale en niet-overmatige dagverlichting wordt verkregen. Boven het liturgisch centrum is een versterkte daglichtinval gedacht. Het verhoogde achtergedeelte van de kerkruimte kan worden gebruikt als po dium by andere bijeenkomsten dan kerk diensten. By deze gelegenheden worden de stoelen omgedraaid en zal het litur gisch centrum door een vouwwand of een gordyn worden afgesloten. Boven de entree van de kerkruimte is een ga lerij geprojecteerd, waarop de elementen van een orgel kunnen staan. In het ontvangstcentrum zijn een buf fet, een keukentje, kasten voor boeken enz., alsmede ruimte voor garderobe. Het daglicht komt van drie zyden door een krans van hooggeplaatste ramen en door een raam van vloer tot plafond aan de zyde van de binnenplaats. Het wykcentrum bevat een aantal ruimten voor hei houden van catechisa tie, zondagsschool, alsmede een zaal voor plm. 160 personen voor lezingen, vergaderingen, uitvoeringen, jeugdwerk enz. De zalen aan de Van der Brandeler kade zijn op de buitenruimte betrokken door glaspuien en vormen met de ge projecteerde vijver een interessant ge heel. De buitengevels van de kerk worden uitgevoerd in sierbeton: die van het ont vangstcentrum in lichtgele handvorm steen en die voor het wykcentrum in donkere handvormsteen. Object van plm. f 600.000 Het totale object, met inbegrip van de grondkosten, schatten kerkvoogden op plm. f600.000. Teneinde kerkvoogden een eind op weg te helpen is indertijd onder leiding van de heer G. Koelstra een bouwfondsco mité opgericht, dat met medewerking van een aantal kwartierhoofden en straatvertegenwoordigers in deze her vormde wykgemeente een grote finan ciële actie heeft ontplooid. De Kerk- voogdy, die dez eactie zeer toejuichte, had dit comité toegezegd, dat indien er f 100.000 was binnengekomen er met de bouw van de Vredeskerk zou worden be gonnen. Momenteel heeft het bouw fondscomité f60.000 in kas. In het vertrouwen, dat de ontbrekende f 40.000 door de wijkgemeente in korte tyd wordt bijeengebracht, durven kerk voogden het aan in 1962 met de bouw te beginnen. Nu alles in het werk wordt gesteld om spoedig in 1962 de eerste paal de grond in te slaan, wordt in de komende weken onder hervormd Leiden en speciaal in de kring van de wijkgemeen te nog een grote financiële actie ont wikkeld. Penningmeester van het Bouw fondscomité is dp heer P. Ph. Qualm, Uhlenbeckkade 13 te Leiden (giro 671603). Speelweide moet verdwijnen Een belangryke consequentie van deze toekomstige kerkbouw is, dat de speel weide van de Buurt- en Speeltuinver eniging „De Professorenwyk" nu binnen kort moet verdwynen. Een verrassing is dit niet, want toen het terrein in 1947 aan het bestuur van deze vereniging werd afgestaan, was één van de voor waarde, „dat het terrein ieder ogenblik ter beschikking van B. en W. moest biy- ven". „Ieder ogenblik" is nu reeds veer tien jaar geworden. Het ligt in het voornemen van B. en W. om deze vereniging een nieuw ter rein ter beschikking te stellen. Hiervoor wordt o.a. gedacht aan het complex volkstuintjes, dat zich achter de huidige speelweide bevindt. Ook kerkbouw in Zuid-West Naast deze beide grote objecten tot kerkbouw (Leiden-Noord en Burggra venlaan) hebben kerkvoogden het plan om in de naaste toekomst ook tot kerk bouw in Leiden-Zuid-West over te gaan. Een terrein achter de onlangs geopende gereformeerde Bevrydingskerk is hier voor reeds gereserveerd. Met mei ook nieuwe kerk in Leiden-Noord

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3