jfierkdiensten Leiden en omgeving Bridge in de bergen TERUGKEREM OP DE EFFECTENBEURZEN j omlag 17 september Leidse giften werden goed besteed! Kennedy poogt door handhaving prijspeil inflatie te voorkomen 1 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 «Iden Hervormde Gemeente. Pleters- k: 10 uur ds. M. Hanemaayer te Alphen 1 den Rijn. Jeugddienst; 7 uur ds. H. J. Haan en dr. P. L. Schoonhelm. BUzon- j kerkdienst. Jooglandse Kerk: 10.30 uur ds. H. Uter. «arekerk: 10.30 uur ds. M. Ottevanger. Josterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. ïethlehemkerk: 10 uur ds. J. de Wit. Maranathakerk: 9 uur ds. A. W. Lazon- 1 te Den Haag. Bevrijdingskerk: 10.30 uur dr. P. L. boonheim, 7 uur da. H. Bouter. Cyclus Bergrede. Herv. Ulo-school Asserstraat: 10 uur ds. Kloek. Wtfkgebouw Staalwljk: 7 uur ds. P. iula School Marnlxstraat: 10 uur ds. J. Peters te Den Haag. Vrljz. Hervormden (Leldse Ikshuls: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Ver. van T Evf izinsdlenst). Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. P. Ber- oud te Dordrecht. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. ■«kant. Dlaconessenhuls: 10.30 uur ds. H. S. fcsslnk te Hoek van Holland. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. Heu- |5 uur ds. Iz. Meijer te Oegstgeest. Petrakerk, Surlnamestraat10 uur ds. iverkamp, 5 uur dr. Dronkert. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. A. C. van »od te Velsen, 5 uur ds. Heule, 7 uur dr. esterlnk. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Iz. Meiier Uur ds. A. C. van Nood. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstraat: 9 ar dr. Westerink, 5 uur ds. Haverkamp. Groenhoven: 10 uur dr. Dronkert. Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur stu- »nt M. Heemskerk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Vele- Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst ;nsdag 7.30 uur std. Karls). Ivang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. Haan. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Irheus. nRem. Gemeente: 10.30 uur mej. mr. M. Klomp. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 Br Hoogmis en klnderkerk. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 130 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 Br dienst. Bapttstengem.: 10 en 5.30 uur dhr. H. tnouten; vrijdag 8 uur bidstond. Evang. Chr. Gemeenschap (Mlddelstegr. 1 10 en 5 uur dhr. Dlkkes; (dinsdag 8 u. Jbelstudle) Leger des Hells: 10 uur helllglngsdlenst J5 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 30 uur verlossingssamenkomst. Alle sa- lenkomsten olv. kapt. C. Vermeulen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. >h. Stehouwer te Alphen aan den Rijn, 30 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop: «ref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. J. van oek: Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur indldaat H. Blesma te Llsse. .Alphen aan den RUn Herv. Gem. Vllanastraat9.30 uur ds. P. A. Lefeber; ula Immanuelschool A. van Burenlaan: ■30 uur dr. G. Huls te Gouda; Kapel ©uwsluis: 9.30 uur ds. J. H. Bogers; óe- ouw Jonathan: 6.30 uur ds. J. H. Bo ws; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur A. Breure; Oudshoornseweg: 10 uur G. Cadée; Martha-Stlchtlng: 10.30 uur J. Th. Meijer, em. pred. te Otterlo; tref. Kerk Maranathakerk: 10 uur ds. W. 'ijma, 630 uur ds. K. H. Schuring; Sal- atorikerk: 10 uur ds. K. H. Schuring. 6.30 ur ds. W. Tom; Hooftstraat: 10 uur ds. SnoelJ te Waddinxveen, 6.30 uur ds. W. "Jma; Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 iur ds. H. Scholte; Chr. Geref. Kerk Jeru- Uemkerk Grljpensteinstraat: 9.30 en 5 u. K. Bokhorst te Naarden; Oud Geref. Jem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur iesdlenst; Rem. Geref. Gem. Van Man- ersloostraat: 7 uur ds. J. Th. Mackenzie a Leiden: Evangelisatie IJsbaangebouw: 0 uur Eredienst. 6.30 uur de heer J. van 'een te Alkmaar. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 u. JJS' W. A. S. Laurense; Geref. Gemeente: 30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. y v. d. Bosch, 6.30 uur ds. A. den Har- £>gh; Herv. Evangelisatie: 9 uur kand. R. Holwerda te Barwoutswaarder; 7 uur ds. o van Slnderen te Rotterdam: Geref. prk: 10 en 6.30 uur ds. W. v. d. Linden Den Haag; Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 Vur leesdlenst, 3 uur ds. H. Scholte; Ger. ■fca.: 10 en 6 uur leesdlenst; Evang. Lu therse Gemeente: 10.30 uur ds. A. Jense; i^ang. Kring: 10 uur Eredienst, 7 uur Jb Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw, 6.30 uur ds. W. L. HeiJ- mans; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Kersten te Utrecht; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4,30 uur ds. P. J. de Bruijn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leedlenst; Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. A. Kalis. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer. Opening winterwerk, 7 uur ds. J. Veenendaal; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Jeugdzondag; Chr. Ger. Kerk: 10 uur leesdlenst. 3.30 uur ds. L. S. den Boer te Sassenhelm; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie; Evang. sa menkomst 3 uur Nutsgebouw. Spr. evang. De kansel van de Ned. Herv. Kerk te Waddinxveen. (Foto Leldsch Dagblad) J. v. d. Brink te Gorlnchem; Marantha- samenkomst woensdagavond 8 uur, Nuts gebouw ds. A. Agterreek te Haarlem. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur da. Koerselman, 7 uur ds. P. Mackaay te Oegstgeest. Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Fllnterman. KatwUk aan den R(|n Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. Makkenze; Aula Pr. Beatrixschool9.30 uur ds. A. Moens te Alphen aan den Rijn; Gymnastieklokaal school Narcisstraat: 10.30 uur vie. J. van 't Kruis; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. de Valk, 5 uur ds. A. Lange Ier te Valkenburg (Z.-H.) KatwUk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe Kerk: 10 uur ds. Bouman, 6 uur ds. Moe renhout (HD.); Oude Kerk: 10 uur ds. G. Pettlnga te Llsse, 6 uur dr. L. D. Terlaak Poot te Amersfoort; Kapel: 10 uur ds. Moerenhout, 5 uur ds. Bouman; Groen v. Prinstererschool10 uur ds. Koole te Reeuwljk; Aula Nieuwe Begraafplaats: 10 uur ds. de Vos; Zeehospitium: 6.45 uur ds. de Vos; Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur dr. R. van der Meulen te Schevenlngen; 5 uur ds. E. J. Koers te 's-Gravenhage; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong; Geref. Kerk (Vrijgem.)8.30 en 3 uur ds. A. J. Moggré te Rijswijk (Z-H.); 10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst; Geref. Gemeente In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek. 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Kerkzaal Zljlkwartler6.30 uur dhr J. v. d. Hoek: Geref. Kerk: 10 uur ds. Minne- ma, 6.30 uur ds. P. van Strlen te Delft; Kerkzaal Zijlkwartler: 10.30 uur ds. Van Strien, 5 uur ds. Mlnnema; Veren. Vrijz. Herv. (Lindelaan 12a): 10.30 uur mej. C. de Jong te Overschle. Leimulden Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. Vink te Katwijk aan den Rijn; Pnlël: 7 uur ds. G. Moen, em. pred. te Alphen aan den Rijn; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. Veenendaal te Hlllegom; 7 uur ds. G. Pettlnga; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 u. ds. D. H. Biesma; Geref. Gem.: 10 en 4 u. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong (H.A.); 6.30 uur ds. W. Verwelj (Dankzegging). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Snel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords. NoordwUk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. v. Dok. Geref Kerk: 9.30, 5 en 11 uur (v. d. Berghstlchtlng) ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: geen dienst. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Hoekstra; 5 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Ferwerda. Herv. Geref. Evangelisatie: 10 uur dhr. J. Henzen te Lelden; 7.15 uur ds. L. Vroeg ln de Wel te Delft. Noordw(Jkerhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. A. H. Smits (Opening winter werk Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. A. M. Knottnerus ((H.A. en Dankz.). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. O. Kornet. Rem. Geref. Gem.! 7 uur ds. A. W. Cramer. RUnsaterwoude Herv. Gem.: 9 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst der woords; 2.30 uur ds. K. Bokhorst te Naarden. RUnsburg Herv. Gem.: 9.30 uur ds. fi. van Gosllga; 5 uur ds. M. C. Groe- newoud. Bethelkerk: 9.30 uur ds. M. C. Oroenewoud; 5 uur ds. H. van Gosllga. Geref. kerk, Rapenburgkerk9.30 uur ds. K. Smit te Voorschoten; 5 uur ds. H. Poet. Petrakerk: 9.30 uur ds. J. BUleveld; 5 uur ds. D. J. Modderaar te Voorschoten. Maranathakerk: 9.30 uur de. H. Post; 5 uur ds. J. Bljleveld. Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Welvaart; 7 uur (Jeugd dienst) ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Th. Ferwerda te NoordwUk aan Zee; 5 uur ds. H. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mej. L. A. van der Voort te Heemstede. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur Baart uit Rhnsaterwoude; 6.30 uur ds. Llndenburg. Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. zyistra uit Aardenhout. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker (Opening winterwerk); 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 uur ds. Langeler; 5 uur ds. H. de Valk te KatwUk. Geref. Kerk (vrUgem.): 10.15 en 5 uur drs. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. MeUerlng en ds. Saraber (opening winter werk); 7 uur vlc. Hamminga. Rijndijk: 10 uur vlc. Hamminga. Hulp en Heil: 10 uur ds. ZUlstra. Geref. Kerk: 10 uur ds. Modderaar; 5 uur ds. Smit. Geief. Kerk (vrUgem.)10 en 5 uur ds. G. A. Hoekstra te Utrecht. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Verwellus; 6.30 uur ds. J. R. Cupenis. Esdoomlaan: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. Joh. Verwelius. Sta tionsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur ds. H. J. van Heerden te Scheve nlngen. Geref. Kerk. 9.30 en 6.30 uur ds. J. SnoeU. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Ch. Dulnker. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur (ope ning winterwerk) en 7 uur ds. Boonstra. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. VerweU. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. v. d. Kerk te Gorlnchem. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwamroerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Lichtstraaltjes in somber vluchtelingenkamp Terwijl lk dit keer naar Haid ver trekken was met de hoop, dat het voor het laatst was, omdat zeer velen nu in een behoorlijke woning huizen en met de bouw van beide kerken begonnen is enorm was de toewijding, waarmee studenten uit ons land en buitenland hun krachten gaven bleken de toe standen, voor wie nog in barakken huis den, erger dan ooit. Bovendien waren ln Oostenrijk drastische maatregelen genomen, waardoor oude mensen, die al Jaren niet meer gewerkt hadden, ge dwongen werden opnieuw werk te zoe ken. Hun toelage van f45 in de maand was ingetrokken en hier en daar konden we hen door de ergste nood heen hel pen. Hoewel lk voor deze reis geen beroep op U had gedaan voor financiële hulp, kon door hetgeen de laatste maanden Bridgevraag van deze week: In paren-wedsitaïjdbridge is zuid gever, OW staan kwetsbaar. Zuid heeft: SV62HH73RV865KH73 Het bieden gaat: zuid pas - west pas - noord 1 schoppen - oost pas. Wat moet zuid thans bieden? Ant woord elders op deze pagina. Zwitserland, waar deze rubriek ge schreven werd, telt slechts weinig wed strijdbridgers; de kwaliteit van het spel peil is daaraan omgekeerd evenredig, want de spelers die ik tot nu toe hier bezig zag speelden gemiddeld zeer be hoorlijk. Het is ook al een genoegen een paren- toernooi mee te spelen, waarin niemand Komt er 1 januari belastingverlaging (Van onze financiële medewerker) Het had er deze week de schijn van dat met het einde van de vakanties, ook aan de lusteloze stemming op de effectenbeurzen een eind was gekomen. Zowel in New York als in Amsterdam zijn de omzetten op de aandelenmarkt weer wat groter geworden en ook in Dusseldorf brak dinsdag j.l. een betere tendens door. Nu de Amerikaanse president tegenover het gebral van Chroesjtsjow flink „van zich afbijt", blijkt de Newyorkse beurs zich wat aan de invloed van de internatio nale spanningen te onttrekken en ook op de Europese beurzen is men op dat punt wat rustiger geworden. In elk geval heeft men in Wall Street deze week een grotere belangstelling voor het wel en wee van het Amerikaanse bedrijfsleven aan de dag gelegd, weliswaar met grote voorzichtigheid, maar toch wat meer positief dan een paar weken geleden. En tot dusver houdt het optimisme de boventoon, hetgeen deze week ook de Europese beurzen op peil hield. Toch heeft de Newyorkse beurs zich niet kunnen onttrekken aan de invloed van de moeilijkheden in de automobiel industrie, die tot een algemene staking bij General Motors zou kunnen leiden, nadat tot dusver in een deel der fabrie ken het werk is neergelegd. Het is in de Amerikaanse economie thans allerminst tijd voor een dergelyk experiment, want al is dan de recessie achter de rug. er zijn nog voldoende aanwijzingen voor de noodzaak dat alle krachten moeten wor den ingespannen om het bedrijfsleven op een hoger niveau van activiteit te brengen. Dat de president zich persoon lijk tot de automobiel- en staalindustrie heeft gewend met oen ernstige waar schuwing tegen stakingen en een verho ging van de prijzen, duidt er wel op hoe gevoelig hij de Amerikaanse conjunctuur acht en hoe groot het gevaar is dat men in de V.S. weer in een inflatieperiode terechtkomt. Dat de goudvoorraad, die de laatste tijd een geleidelijke vooruitgang liet zien, de vorige week weer met 150 mil joen dollar verminderde, wordt ook als een teken gezien van een nog altijd vrij zwakke betalingsbalans. Toch blijkt men merendeels van mening dat het derde en vierde kwartaal voor het Ame rikaanse bedrijfsleven betere uitkoms ten zal brengen, hetgeen dan, naar Amerikaans gebruik, ook in de kwar taaldividenden tot uitdrukking zal ko men. Men heeft dit deze week reeds ge zien bij de American Enka, die sinds september 1960 geen dividend uitkeerde, maar thans, na acht maanden van her stel weer een dividend van 0.20 dollar uitkeert. Verbetering in Engeland Dat het- in de economie snel kan ver anderen bewijst de verbetering, die er na de discontoverhoging van eind Juli in de monetaire positie van Engeland is ingetreden, waardoor ook de Engelse obligaties (ten onzent de 3% War Loan 1932) enige procenten konden aantrek ken, terwijl anderzijds de Duitse goud en deviezenvoorraad een vermindering onderging en de Duitse obligaties reeds enige weken in koers teruglopen. De onlangs 98% uitgegeven 5% Deut sche Bundesbahn obligaties zijn nog steeds niet alle geplaatst en worden thans voor 94 aangeboden. De 7 en 8 obligaties noteren nog slechts een paar procent boven pari en de liquidi teit in West-Duitsland is door de drie maandelijkse belastingbetalingen en de daling van de deviezenvoorraad dermate achteruitgegaan, dat de Centrale Bank- raad tot een verlaging van de kasre- serve met 5 neeft moeten besluiten. De daling van de ruwslaalproduktie, als gevolg van een teruggang in de nieuwe orders en van de Duitse export, kun nen vermoedelijk als een bewijs gelden dat de revaluatie van de Mark haar effect niet heeft gemist. Overigens be hoeft men zich hierover nog geen grote zorgen te maken, want de monetaire manipulatie was immers ook bedoeld als een middel om de overspanning van de Duitse conjunctuur wat te vermin deren. Uitwerking revaluatie Ook in ons land blijkt de revaluatie niet zonder uitwerking te zjjn, al is het niet mogelijk op korte termijn vast te stellen wat de eigenlijke oorzaken van de stagnatie in de Nederlandse export zijn. Voor zover de bedrijven thans over het eerste halfjaar over de gang van zaken mededelingen doen en het aantal, dat daartoe overgaat, wordt ge lukkig groter wordt in de meeste gevallen ook van de devaluatie gerept, daarnaast blijkt echter de vijfdaagse werkweek voor vele ondernemingen van niet minder grote invloed. Toch kan men in het algemeen over de gang van zaken in de meeste be drijven niet ontevreden zijn, zoals deze week ook weer is gebleken uit de nieu we en belangrijke opdrachten die de Ver. Machinefabrieken (Stork en Werk spoor) hebben verkregen en de tot stand gekomen overeenkomst tussen de Netam en een Amerikaanse onderne ming over de vervaardiging van groot transportmateriaal. Er waren trouwens deze week meer lichtpunten, die de stemming op de beurs wat opfleurden. De Bandoengsche Kininefabriek publiceerde een mooi ver slag met hogere winst en een dividend verhoging van 18 tot 20% over I960, Vromen en Papier heeft haar omzetten en winsten in de eerste zes maanden van 1961 zien stijgen en de langzamer hand terugkerende emissiebedrUvigheid wijst er op dat het Nederlandse be drijfsleven in de naaste toekomst nieuwe expansiemogelijkheden ziet. De Twent- sche Kabelfabriek en Rijnstaal komen met een aandelenemissie, Berghuizer Papier met een in aandelen converteer bare obligatielening aan de markt, ver gezeld met prospectussen, die van een gematigd optimisme blijk geven. De beurs heeft hierop dan ook met koers stijgingen van 20 a 30 gereageerd, hetgeen ook als een bewijs van een gro ter vertrouwen kan gelden. Stijgende vrachtenmarkt De niet onbelangrijke verbetering, die op de vrachtenmarkt if ingetreden, ook wat de tankvaart betreft, begint lang zamerhand op de scheepvaartafdeling door te werken. Te lang is deze rubriek trouwens door de beleggers verwaar loosd. Tenslotte heeft vermoedelijk het vrij gunstig oordeel van minister De Pous, de vorige week over de Nederlandse conjunctuur uitgesproken velen ook op de beurs weer een hart onder de riem gestoken, terwijl dit in niet mindere mate het geval zijn met het voornemen van de regering althans volgens een van de dagbladen om de uitgestelde belastingverlaging wat de Loon- en In komstenbelasting betreft, met Ingang van 1 januari a.s. te laten ingaan. Het schijnt in de bedoeling te liggen de destijds voorgestelde verlaging van de Vennootschapsbelasting niet te doen doorgaan, ter wille van de hogere uit gaven voor de Defensie, dit ln 1962 de f 2 miljard zullen overschrijden. Nog geen zorgen! Als een en ander de volgende week zal blijken juist te zijn, moet men er uit concluderen dat de regering zien over de particuliere bestedingen in ons land nog geen zorgen maakt, want een belas tingverlaging in de particuliere sector zal die bestedingen ongetwijfeld verder doen toenemen. Minister Zijlstra heeft meer dan eens als zijn mening te ken nen gegeven dat zulks alleen toelaat baar is als tegelijkertijd de overheids uitgaven worden verlaagd, omdat dan de handhaving van een economische evenwicht mogelijk is. ministeriële motivering van een be- la «(.'verlaging voor de particulieren mag daarom met grote belangstelling worden tegemoetgezien. zich bezondigt aan onzinnige klaver- en slam-conventies. De Zwitserse bridge- speler laat een spel zien, dat gelijkenis vertoont met vele andere zaken in dit bergland: éénvoud en doeltreffendheid. Een spel, waarin overmoed door kun dig tegenspel werd gestraft, gaf een Nederlands paar een goede score tegen twee Franse speelsters: S H 8 H V10 7 3 RH855 KB753 S A54 HAB4 R 109 4 3 K V 9 8 N W O Z S VB 106 H 9 6 R A B 6 KH42 S 9 7 3 2 H 8 5 2 R V 7 2 KA 10 6 West gever, allen kwetsbaar. Zuid opende in de 4e hand met 1 Sansatout, waarop iedereen paste. West kwam met ruiten 3 uit en zuid nam oosts ruitenvrouw met het aas. De normale speelwijze zou nu zijn de schop pens aan te vallen, doch de Fran$aise op de zuidplaats was op groter wild uit. In slag 2 legde zij harten 9 op tafel, met de kennelijke bedoeling op de har tenboer te gaan snijden. West, van het gevaar beducht, speelde direct de har tenboer bij en dit redde de situatie, zoals later bleek. Noord won de slag met hartenvrouw en vervolgde met harten 3, zuids hartenheer werd door west ge nomen met hartenaas. In slag 4 vervolgde west met een kleine schoppen, hopende daarin enige kracht by oost te vinden; in noord werd de 8 gespeeld, oost de 9 en zuid won de slag met de 10 wat tactisch niet slim was (de schoppenvrouw zou voor west veel minder verduidelijkend zijn ge weest). Zuid speelde in slag 5 de harten 6 en toen west de 4 bij speelde stond zij voor de keuze in noord de 10 of de 7 te leg gen; door het bijspelen van de harten boer in slag 2 door west, leek het alsof west de harten Aas, Boer, 8, 4 had ge had in welk geval hy juist de harten boer op de 9 gespeeld zou hebben. Kort om zuid liep in de val en sneed op tafel (noord) met de harten 7, waar door een dankbare oost zyn harten 8 kon maken. In slag 6 speelde oost ruiten 7 na, die op tafel met ruitenheer werd genomen. Hierna kon noord de harten 10 maken oost gooide een ruiten, zuid een kla ver en west ook een klaver weg. De 8ste slag was voor de schoppen heer wanit toen deze kaart werd ge speeld liet west deze slag wüseUjk lopen. In slag 9 kwam zuid door het spelen van ruiten (van tafel) in eigen hand en speelde in slag 10 de schoppenvrouw na, die west met schoppenaas nam. De situatie was nu: „vanzelf" was binnengekomen, toch heel wat gegeven worden. Behalve Haid zocht ik enkele onge registreerde kampen op in de omgeving van Linz: Lager Gabtielenhof, dat el- leen via puin te bereiken viel en Lager Hart, waar de mensen in barakken als stallen woonden. Üaar trof ik een oude vrouw te bed in een hoek van de 's mor gens vroeg al schemerige barak; in ster vensnood. Haar dochter het had evengoed haar zuster kunnen zün met een gewicht van nog geen negentig pond, was de wanhoop nabij. Ik liet myn geleide, die al deze kampen, welke het Rode Kruis niet had kunnen vin den, voor me opgezocht had en me steeds begeleidde als uitnemend zieken- vertrooster, by deze vrouw en ging met de dochter inkopen doen. Ze genoot zichtbaar van het zelf mogen kiezen, al kocht ze het meeste voor de oude moeder. En zélfs over het gezicht van de doodzieke vrouw gleed even een glimlach, toen we een nieuwe handdoek, zeep en allerlei delicatessen op haar bed uitstalden. Een andere keer tijdens een bespreking met de sociale werkster in Haid, die daar nu ook weggaat, ver scheen een vrouw om geld te vragen, opdat haar dochter in het krankzinni geninstituut zelf wat kon breien. Maar officiële instanties helpen uitsluitend aan massale distributie; toch ging ze met geld uit Leiden heen met een lach door haar tranen. Elders ging het om een badkuip, een douche, wasteil, pantoffels, achterstalli ge huur, een verjaarsgeschenk (nu voor de derde keer) voor een 83-jarig vrouwtje, een fietsband, een nieuw dekbed, sandalen, een gitaar voor een meisje, dat onderwyzeres mag worden en daartoe een instrument moest ko pen: meteen een uitkomst voor haar blinde vader. Verder wolaanschaf voor 'n invalide, die een breimachine kreeg om zo te trachten iets te verdienen. Ten slotte hielden we een groots kinderfeest en een uitgaansdag voor de bejaarden. Ik hoop, dat U vindt dat uw geld goed besteed is en dat U ook verder deze eenvoudige vorm van hulp moge lijk bUjft maken. Nodig is om een en kel voorbeeld te noemen, een leunstoel voor een Hongaarse kapiteinsweduwe, die, wanneer ze bezoek krügt zelf moet staan; geld voor outillage voor een ze nuwzieke onderwyzeres, die haar ge liefd beroep niet meer kan uitoefenen en nu langs andere wegen wil trachten iets te verdienen. Wy hopen in het na jaar iets van haar werk te kunnen ver kopen. En zo zou ik verder kunnen doorgaan, omdat tegen de verwachting in, de nood nog groot is en menigeen in de waan verkeert, dat met het eind van het Vluchtellngenjaar (juli 1960) er ook een eind was gekomen aan de nood van de vluchtelingen. Dr. E. A. Franken-Duparc, Lammenschansweg 71. Leiden Tel. 01710:20408; giro 285812. R 10 K V 9 KB75 N W O z SB K H 4 S 9 KA 10 West incasseerde ruiten 10 en zuid moest nog beslissen welke kaart weg gegooid moest worden. Oost ruimde K10 op zuid nam deze laatste beslissing wel juist door K4 weg te gooien, doch had slechts 8 slagen kunnen maken. De meerderheid der NZ-paren had echter 3 SA gemaakt (1 of 2 geboden). Antwoord op wekeiykse bridgevraag: Hoewel ik weet, dat ik alle puntentellers hier in één front tegen my zal krygen, beweer ik dat 1 Sansatout het enige redeiyke bod is. Hoewel zuid 10 punten aan hoge kaarten heeft, is er geen enkel beter bod dan 1 SA denkbaar. Zowel 2 ruiten als 2 klaveren zijn onzin het gevaar is niet denkbeeldig, dat déérdoor juist een verkeerd contract verkregen wordt. Ik geef 1 SA dus 10, met 2 schop pen wil ik wat clementie hebben (5 punten), terwyi het overbod van 2 SA een troostprys (2 punten) krygt, van wege het mooie weer. Waar het overigens allemaal om draait is, dat noords opening in deze situatie niet zo goed behoeft te zyn - en zelfs als noord 15 punten heeft is het zeer de vraag, of hy met deze zuidkaart mee, een manche kan maken. H. W. Filarski. Plan voor een Franse lucht-monorail De Franse genationaliseerde autofa- briek Renault en verscheidene andere vooraanstaande Franse firma's, waaron der Micheün en Alsthom, hebben aan de prefect van het departement Seine een plan voor de aanleg van een lucht- monorail voorgelegd. De rütuigen van deze lucht-metro zou- dende wielen aan de bovenzijde hebben. Met de rytuigen, die een lengte van 17 meter en een breedte van 3 meter zou den hebben, kunnen 125 passagiers ver voerd worden. Zelfs bij een snelheid van 100 km per uur zou deze metro geen lawaai maken. De aanlegkosten zyn ech ter hoog en worden geschat op twaalf miljoen nieuwe franken (ongeveer 9 miljoen gulden) per kilometer. Tara Singh ging tweede vastenmaand in Tara Singh, de 76-jarige Sikh-leider, Is gisteren de tweede maand ingegaan van zyn „vasten tot de dood" om de vor ming van een aparte staat van Poendja- bi-sprekenden af te dwingen. Volgens artsen heeft hy niet langer dan twee weken te leven, als hij voortgaat alleen maar water en wat zout tot zich te ne men. De Indiase regering heeft laten weten, dat zij niet voor de eisen van de acht miljoen Sikhs zal zwichten. De sfeer onder de Sikhs is overigens niet meer zo emotioneel als in de eerste dagen van het vasten van Tara Singh. De politie, die ongeveer duizend arres taties heeft verricht, vertrouwt er op dat zij de toestand in de hand zal kun nen houden, als de Sikh-leider mocht komen te overly den in de gouden tem pel van Amritsar. Deze heeft intussen Gandhi's vastenrecord van drie weken ruimschoots verbeterd. Jonge Belgische. Nederlandse en Lu xemburgse ambtenaren van de Buitenland se Dienst zullen, gedurende de periode 18- 30 september, bijeen komen voor het leg gen van persoonlijke contacten. Op deze wijze hoopt men de samenwerking tussen de buitenlandse diensten van de arle lan den te bevorderen. In de week van 18-23 september Is hst gezelschap Jonge diplo maten ln Nederland, ln de daarop volgen de week wordt een bezoek gebracht aan België en aan het groothertogdom Luxem burg. Hongarye zal zyn grensversperrlngen Halbthurn versterken. De prlkkeldraad- aan de Oostenrijkse grens nabU Andau en versperringen worden door betonnen bar rières vervangen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 21