Een florisfische verkenning in hef natuurreservaat Kijfhoek-Bierlap bij Wassenaar^ VROUWEN BLIJVEN VROUWEN! BI METAAL ZATERDAG 16 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA «ij VWHTWHIffii HOE WERKT HET? Enige jaren geleden heeft men een grote pijp leiding aangelegd van Bergambacht naar Meyen- del. waarin het bovengenoemde natuurreservaat gelegen is, en opgepompt Lekwater in de duinen gebracht, waardoor de buffervoorraad, die bijna geheel verbruikt was, weer werd aangevuld. Dat hiervoor geweldige hoeveelheden water nodig zijn geweest, behoeft geen betoog. Het is een bekend feit, dat onze voorraad duin water gevormd is door eeuwenlange neerslag. Jaar op jaar heeft de regen in het onderduinse reservoir een nieuwe voorraad zoet water gebracht. Bloeiende Kaardebol. Men heeft wel eens gemeend, dat de voorraad zo groot was geworden, dat er bij voldoende winningsmiddelen onbeperkt water te onttrekken zou zijn. Sinds lang weet iedereen wel beter. Men heeft de laatste jaren met spanning afgewacht, hoe de plantengroei en vogelstand op de kunstmatige toevoer van het Lekwater zouden reageren. Dit des te meer, omdat de samenstelling van het Lekwater anders is dan die van de neer slag. Zouden vele verdrongen planten terugkomen en misschien zelfs geheel nieuwe? Een van de planten, die biologisch zeer interessant zyn, is de Kaardebol, die tot de familie van de samenge- steldbloemigen behoort. Op de bijgaan de foto is de bloeiwijze op 1 x de natuurlijke grootte afgebeeld. Dui delijk zijn de heel kleine bloempjes te zien en bovendien valt goed waar te nemen, dat in het ovaal-cilindrisch hoofdje de bloei van onder naar boven plaats vindt. Onderaan het hoofdje zijn de bloempjes reeds uitgebloeid, bovenaan het hoofdje zitten alle bloempjes nog dicht, terwijl in de middenzone een tiental rijen bloempjes geopend is. De bloempjes zijn lila, een enkele keer wit of witachtig. De voet van de tegenover elkaar staande bladeren zijn met elkaar ver groeid, waardoor om de stengel a.h.w. een bekken ontstaat, dat bij regenach tig weer vol regen komt te staan. Stoffen, die door de wind aangevoerd in dit met water gevuld bekken terecht komen, veroorzaken een rotting. Men heeft nu gemeend, dat de stoffen, die door genoemde rotting vrijkomen door bijzondere cellen in de bekkens zou den worden opgenomen. Vroeger jaren werd een verwante soort, de Weverskaarde, in ons land veel gekweekt, omdat de rijpe, steke lige bol gebruikt werd voor het kaar den van de wol, vandaar de naam. Op schaduwrijke, enigszins vochti ge grond, wordt in bovengenoemd ge bied gevonden het Klein springzaad met kleine rechtopstaande bloemen, die een stompe spoor hebben. Deze plant heeft een sappige, half doorschijnende, kale stengel en langwerpig eivormige bladeren. Als de bloemen zijn uitgebloeid ont staan er peulvormige vruchtjes. Bij de geringste aanraking, rollen deze vruchtjes plotseling him kleppen spi raalvormig op en slingeren de zaden met grote kracht, dikwijls wel een me ter weg. Vrij talrijk in het natuurreservaat Kijfhoek-Bierlap zyn de Teunisbloe men met hun citroengele bloeiwijzen en onaangename geur. De Teunisbloem heeft wereldbekend heid gekregen door de onderzoekingen verricht door de Nederlandse plantkun dige prof. Hugo de Vries, bekend door de naar hem genoemde mutatietheorie. Professor de Vries vond in 1886 op een terrein bij Hilversum de Teunisbloem Oenothera Lamarckiana in muterende toestand, terwijl hij die mutaties, welke constant bleken te zyn, in de Amster damse Hortus heeft voortgekweekt en de proefnemingen ermee heeft voort gezet. De bloemen nu van de Teunisbloem gaan 's avonds open. De vier kroon- bladen kan men in enige minuten schoksgewijs uiteen zien draaien. De bloem schijnt ultra-violet stralen uit te zenden. Deze stralen zijn voor het menselyk oog niet waarneembaar. Alleen de insekten zien ze wel en deze insekten zijn de nachtvlinders. Tenslotte vermeld ik nog de aanwe zigheid van een zeer zeldzame plant uit het natuurreservaat n.l. de Kruis- gentiaan. Als enige plaats in Neder land, komt deze plant hier talrijk voor, afgezien van een als floravervalsing te beschouwen opzettelijke aanplant in Voome's Duin. De Kruisgentiaan heeft van buiten blauwgrijze, van binnen hemelsblauwe bloemen. De naam Kruisgentiaan is afkomstig van de tegenoverstaande bla deren, die van boven gezien een kruis vormen. Bovenstaand artikel geeft slechts een beknopt overzicht van de plantenrijk- dom van het natuurreservaat, dat bo tanisch veel te bieden heeft. F. VAN OMMEN. Klein Springzaad. De zeer zeldzame Kruisgentiaan. Als een nachtmerrie herinne ren tallozen zich de tyd, waarin de werkloosheid ons land teisterde, de files arbeid- zoekenden eindeloos waren en duizenden de dag van morgen met zorgen tegemoet zagen. Het leek toen zo hèèl gewoon. Er is géén werk, dus maar om ondersteuning gevraagd. En zij werd gegeven, omdat óók de overheid het „hèèl gewoon" vond en de mensen niet wilde laten verhongeren Dat ging zo ln die crisisjaren maar door. En er was niemand, die er raad op wist, zelfs de knapste koppen der economen braken er hun hoofd over. 't Is grappig of eigenlijk triest dat er zo'n tyd geweest is en tal lozen er gewoon „onder-door" zijn gegaan. Hoe anders is 't nu! Werkloosheid is er geluk kig eigenlijk niet meer. Integendeel: steeds meer ar beidskrachten zyn nodig om al les reilende en zeilende te hou den. De industrialisatie van ons land maakt de werkgelegenheid groter en groter en aan degenen, die nu nog met gekruist» armen voor zich uitstaren, moet iets mankeren. Bedrijven komen hersens en handen tekort, directeuren zit ten met de handen in 't haar om de mensen te vinden, die ze broodnodig hebben, 't Is geen wonder, dat er op alle manieren naar gezocht wordt en dat de verleidelijkste aanbiedingen dag na dag de advertentiekolommen vullèn. Kortom: de mannen alléén kunnen 't werk niet meer Maar er zijn toch altijd ook nog devrouwen En waarom zouden zij niet doen wat er gedaan moet wor den? Zo redenerep nu al ver schillende leiders van garagebe drijven. In Amsterdam en Utrecht zijn er al heel wat vrou wen, die ijverig op de „smeer- brug" of in de „auto-wasplaats" bezig zijn om de mannen gele genheid te geven zich met de zwaardere karweitjes bezig te houden. Na de vrouwelijke pompbe diende heeft dus nu het vrouwe lijk personeel in de garage zélf zijn intrede gedaan. Daarmee is nu al wèèr een werkprobleem opgelost. Opnieuw een bewijs, dat de gelijkstelling „man-vrouw" met snelle schreden vordert: wie nog mocht denken, dat de „zwakke", „tere" vrouwtjes van weleer zich niet kunnen hand haven, komt bedrogen uit. Integendeel: het vrouwelijk ge slacht laat die woorden „zwak" en „teer" niet meer op zich zit ten. Het weert zich krachtig. Zelfs in zo'n typisch manne lijk beroep als dat bij de door- smeerinstallatie. Wèl is men zo verstandig de dames van keurige bijpassende uniformkledy te voorzien en mo gen zij, op kosten van het be drijf éénmaal in de 14 dagen het haar laten wassen en water golven, waarbij zij dan nog een paar elegante laarsjes cadeau krijgen, maar „voor wat, hoort wat!", niet waar?. Speculatie op de vrouwelijke ijdelheid, die zij ondanks alle mannelijk heid! toch niet graag aflegt. Vrouwen blijven immers on danks alles altijd vrouwen?. FANTASIO Een van de meest voor komende temperatuur- gevoelige elementen in een temperatuurregelaar (thermostaat) is het bi- metaal. i TECH.-V. DIJK Een bimetaal wordt gevormd door twee op elkaar gesoldeer de, gelaste of gewalste lagen metaal. Deze metalen hebben een sterk verschillende uitzet- tingscoëfficient, zodat bij ver warming van het pakket de laag met de grootste uitzettlngs- coëfficient meer zal uitzetten dan de andere, en het geheel zich kromt. klokveer"! Er bestaan verschillende vormen van bimetaalele- menten. Zo onderscheidt men rechte, U-vormige en spiraal-of klokveer modellen. —WH Pil Meestal wordt daarbij een electrische schakelaar (b.v.een kwikschakelaar) omgezet, ook wel een toevoerklep voor brandstof of lucht. Daarmee wordt dan de verwarmingsinstallqtie of koel installatie ingeschakeld totdat de inge stelde temperatuur bereikt is. rnrr '■I i huis met re gelmechanisme Afhankelijk van het gebruikte type ontstaat een rechtlijnige of een draaiende (kantelende) beweging die dan op het regel mechanisme wordt overgebracht buis met element EE In de meest voorkomende thermostaten wordt het bimetaalelement, beschermd door een huls of buis in de te meten ruimte gestoken terwijl het huis met het regel mechanisme hier buiten s blijft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 20