Pitmanschool Uit de diepte naar omhoog Geen plaats voor duizenden Franse leerlingen Een ton voor niet bouwen Met een enkel woord GANGEWl \1 SCHRIJFMACHINES TrUjmph" Agenda ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 HET optreden van de troepen der Verenigde Naties In Kongo's „af gescheiden" provincie Katanga heeft een pijnlijke situatie in het leven geroepen Op het eerste gezicht doet de actie van de wereldorganisatie in Elisa- bethstad, en elders in de „koperprovin cie", min of meer denken aan de hou ding van een politieagent, die bangelijk de handen op de rug heeft gehouden in een buurt, waar men van zijn ordedien sten niet gediend was, maar die nu, en nog wel op verzoek van de raddraaiers, even komt afrekenen met een nijvere en welvarende burger, die zich niet hele maal. en zeker niet zonder garanties, wenst te schikken naar de eisen van zijn minder ijverige en met minder zin voor tucht bedeelde medeburgers. Natuurlijk, elke vergelijking gaat mank, dus ook deze; Zo kan men aanvoeren, dat de op 11 juli van het vorig jaar afgekondigde onafhankelijkheid van Katanga nimmer is aanvaard. En volgens een rapport van de Zweedse VN-functionaris Sture Lin- ner zou de regering in Elisabethstad sterk negatief hebben gereageerd op de pogingen van de Verenigde Naties de ge schillen met de centrale regering in Leo- poldstad bij te leggen. De resolutie van de Veiligheidsraad, waarin het vertrek geëist werd van de buitenlanders, zou gesaboteerd zün en „huurlingen" - onder wie Franse officieren, die door hun re volutionaire activiteit niet naar hun land konden terugkeren zouden al het mo gelijke hebben gedaan het bewind van Katanga tegen het centrale bestuur op te hitsen. BIJZONDER overtuigend klinken de rapporten van de vN-functionaris- sen intussen niet. Ze zijn geschre ven in de trant van: „We hebben ons de laatste weken erg ingespannen om Katanga naar de hand te zetten van de regering-Adoela-Gizenga in Leopoldstad, maar daar hadden de Katangezen niet van terug"Ja, wat wil men: dit af gescheiden gebiedsdeel herinnert zich nog maar al te goed de ontreddering ten tijde van de charlatan Loemoemba, wiens politieke erfgenaam Gizenga thans vice- premier in de landsregering is. En dat Tsjombe weinig vertrouwen heeft in de even sluwe als slappe president Kasa- voeboe kan men hem evenmin kwalijk nemen na de verraderlijke wijze, waarop hij tijdens de conferentie in Coquilhat- stad werd gevangen genomen. Men her innert zich, dat hij die bijeenkomst had willen verlaten, toen hem bleek, dat de anderen de afspraken van het overleg in Tananarive op Madagascar kort en goed onder de tafel hadden geschoven: de fe deratieve denkbeelden waren om hals gebracht en het meest fanatieke centra lisme vierde weer hoogty. Alles goed en wel, heet het nu in het rapport van Linner, maar de V.N. hadden de veilig heid van Tsjombe gegarandeerd, wan neer hij voor besprekingen naar Leopold stad had willen reizen, doch hij beant woordde dit voorstel slechts met wan trouwen. DIT laatste punt: de mogelijkheid van een gesprek tussen Tsjombe en de Kongolese premier Adoela, is overigens niet helemaal duidelijk. Want een zo gezaghebbende bron als de Londense „Times" schrijft, dat de Katangese leider zich bereid had ge toond tot economische samenwerking en in een onderhoud met Adoela had toe gestemd, „al was het dan niet in Leo poldstad". Voor de keuze geplaatst tus sen de lezing van de „Times" en die van de heer Linner, geven wU vooralsnog de voorkeur aan eerstgenoemde. Tsjombe heeft zeker een bijdrage willen leveren aan de financiën van Kongo, maar en dat is begrijpelijk en alleen maar za kelijk toch niet onvoorwaardelijk. Ka- tanga moge gezegend zijn met een grote rijkdom aan delfstoffen, die elders ont breken. maar daarnaast dient erop ge wezen te worden, dat de bevolking van aanpakken weet en zich verre heeft ge houden van de chaotische sfeer, die ertoe geleid heeft, dat de staatsbegroting in Kongo een maandelijks tekort vertoont van 600 miljoen Kongolese franken. Het is wel erg simplistisch te zeggen, dat Tsjombe zo iets is als een satelliet van de Belgische kolonialisten, of dergelijke naar rode propaganda geurende uitspra ken. Als het opruimen van „kolonialis me" alleen maar betekent, dat een jonge staat zich ontdoet van de waardevolle bijstand van blanke adviseurs, is er geen grotere dwaasheid denkbaar. Tsjombe heeft zich van die hulp nooit willen ont doen en Katanga is er totnutoe wèl by gevaren. FORMEEL staan de V.N.-functiona- rissen vrij sterk in hun betoog, dat de resoluties van de Veilig heidsraad dienden te worden uitgevoerd. Vandaar, dat Amerika zeker niet afwij zend staat tegenover de huidige gang van zaken. In Washington zei een woord voerder van de regering, dat „de V.S., in overeenstemming met een aantal door de Veiligheidsraad en de Algemene Verga dering aangenomen resoluties, voortdu rend de gedachte hebben gesteund van een verenigd en evenwichtig Kongo. De eenheid in dat land is noodzakelijk voor de economische vooruitgang en stabili teit". Een typisch-Amerikaanse opvat ting: praktisch en pragmatisch, waarbij echter sterk de vraag naar voren komt, of het doel de middelen heiligt! Het burgerlijk hoofd van de V.N. in Kongo, de Ier Conor O'Brien, heeft gepoogd de actie van de wereldorganisatie op een andere wijze te motiveren. Wij moesten, zei hij, een burgeroorlog voorkomen, om dat het gevaar bestond, dat troepen van het centrale bewind 'n Leopoldstad Ka- tanga zouden binnenvallen. En aan de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 februari J.l. ontleenden wij daarom het recht geweld te gebruikenEen eigenaardig betoog. Want nu wordt de mogelijke aanvaller beschermd en de be dreigde wordt onder de voet gelopen! Men kan het eens zijn met secretaris generaal Hammarskjöld, die de Verenig de Naties gaarne ziet als „een dyna misch werktuig van bestuur („dyna mic instrument of government") in een groeiende georganiseerde internationale gemeenschap", maar dan dienen zijn ondergeschikten zich in hun uitspraken wat minder formalistisch en dus duide lijker uit te drukken. RIJ alle goede bedoelingen en hoge idealen, welke thans naar voren worden geschoven ter verdediging van deze V.N.-activiteit, is er althans op dit ogenblik weinig reden tot Jui chen. De Londense „Daily Express" maakte het de traditie getrouw wel heel bont door een vergelijking te trekken metHitiers koelbloedige agressie": eerst verzekeringen van vre delievende oogmerken aan Tsjombe, toen een Blitzkrieg In de ochtendschemering en tenslotte een communiqué van het V.N.-hoofdkwartier, waarin de triomf van het geweld werd aangekondigd. Hammarskjöld, zegt het blad verder, heeft geen schijn van rechtvaardiging voor zijn aanval. Het was eenvoudig zo, dat zijn geduld was uitgeput. En dus zond hij zijn troepen „om een gelijkver- deeld pauperisme in te voeren" (to es tablish an equality of misery). Tot zo ver het Engelse blad in zijn woedende uitval, die bepaald te ver gaat, omdat men nog lang niet alle achtergronden kent. Zo is het niet ondenkbaar, dat de (Van onze t.v.-medewerker) De zesde aflevering van de bezettings serie werd ons gisteren voorgezet. Uit de diepte dier jaren zijn wij omhoog geko men, maar veel van het ergste moest nog gebeuren, want dr. De Jong nam de gang van het dagelijks leven van de eerste vier oorlogsjaren in beschouwing. Hij legde een zwaar accent op het econo misch leven. Vanzelfsprekend voor het louter fysieke bestaan wat de bloeds omloop voor het lichaam is, maar be paald niet het meest spectaculaire. Eer lijk gezegd Interesseert ons maar matig hoe het met de paarden van boer A is gegaan en met de kippetjes van Juffrouw B. Waarmee we maar zeggen willen, dat een boeiende aanpak in het vlak der mogelijkheden had gelegen. Instede van een verlevendiging door het menselijk element en een persoonlijk accent werd de focus dermate op het niet meer inte ressante gericht, dat het voor de span ning funest was. Daarbij kwam nog, dat die hele kwestie van de Arbeitseinsatz werd voorgesteld, alsof het nu voor de Nederlanders wel vervelend was geweest, maar van Duits oogpunt logisch. We hadden wel graag eens gehoord in hoeverre daarmee internationaal-rech- telijk iets onwelvoeglijks had plaats ge vonden, maar daarover liet men ons in het onzekere. Misschien was het alleen voor ons, die de oorlog elders te verwer ken hadden, niet sprekend en was het dagelijks leven zo tam en zonder veel aanwijsbare spanning, afgezien van de acute dramatiek. In dat geval willen we geacht worden niets te hebben gezegd. Daarop kwam een pauze en toen Mieke Verstraete om iets over een komende quiz te vertellen. Vervolgens moesten we heenbijten door „Verticaal" en we kun nen bezweren, dat het ons niet makke lijk is gevallen. Men zal dan kunnen zeggen, dat we het niet begrepen heb- (Van onze Parijse correspondent) Negen miljoen Franse kinderen hebben gisterochtend om half negen met droe fenis, gelatenheid, vreugde of andere ge mengde gevoelens hun zomervakantie van twee maanden weer beëindigd en die rentree heeft zich ook dit keer weer niet zonder problemen voltrokken. Het voornaamste probleem was wel, hoe al die kinderen onder te brengen in klas lokalen die op de aanwas der laatste Jaren nog altijd niet berekend zijn. Wel iswaar zijn er weer zo'n 20.000 klassen bijgebouwd, maar daarmee is het tekort aan schoolruimte toch nog altijd niet opgeheven. Bovendien is er dan nog een bijna even nijpend gebrek aan leerkrachten. Vooral het vakonderwijs heeft veel van die dubbele achterstand te lijden. Tach tigduizend leerlingen van ambachtsscho len met een tekort van 2.000 leraren! moesten gisteren onverrichterzake weer naar huis worden teruggezonden. Ook op de lagere scholen smaakten duizenden kinderen gisteren het genoe gen of ondervonden de tegenslag hun vakantie, wegens gebrek aan plaats op de banken voor onbepaalde tyd ge prolongeerd te zien. ben, maar dat voelen we dan allerminst als een fout. Niettegenstaande al het vernuft aan decors besteed, vonden we het zendtydverspilling, waar de VPRO vanwege de uitwisseling met België wel niet onderuit zal hebben kunnen komen. We hadden daarna graag een opgewekt filmpje gezien, maar werden plompver loren in een vreemd huls geworpen, waar men ons aan muziek wilde binden. We hebben ons niet laten boeien, maar had den graag wat meer van het huis gezien en gehoord. Veel verwachtingen tenslotte van de gesprekken, die Simon Vinkenoog had laten leiden, hadden we ook al niet, want sinds hij een vorige maal met één artiest al had staan stuntelen, hielden we ons hart vast, dat dit scheef zou lopen. We kunnen tot ons genoegen bekennen, dat we aan deze zes korte bezoeken het meeste plezier van de hele uitzending hebben beleefd, zij het dan, dat Vinken oog ook nu niet naliet vraag op vraag te stapelen zonder rustig antwoord af te wachten. Het ging natuurlijk allemaal te vlug om te kunnen bekijken maar de be heerste regie maakte welhaast van die nood een deugd door Intelligente over gangen. We hebben in leder geval en dat moet toch de bedoeling op de ach tergrond zijn geweest de indruk ge kregen, dat onder de moderne beelden de kunstenaars in Vlaanderen aan talent geen gebrek is. En dat is dan zeker niet het geringste winstpunt, dat de uitwis- sellngsweek opleverde. (Van onze Hilversumse correspondent) In het welgestelde Gooise schil dersdorp Laren heeft een klein aan tal ingezetenen een bedrag van f 100.000,- toegezegd, indien in hun omgeving geen rooms katholieke middelbare school wordt gesticht. De grond waarop men de school wil bouwen ligt aan de Werkdroger, een der fraaiste plekjes van Laren. Daar om heeft de gemeente indertijd het terrein in het uitbreidingsplan een agrarische bestemming gegeven, waardoor bebouwing niet mogelijk was. Voor de eigenaren van de grond was dit een financiële strop en zij gingen dan ook in beroep. Tenslotte stond de Kroon voor het terrein een beperkte bebouwing toe. Vandaar dat er nu plannen zijn een middelbare school te stichten op deze grond. Een aantal omwonenden heeft tegen de plannen geageerd door de indiening van een bezwaarschrift. Zij betogen dat het landschappelijk schoon ern stig zal worden aangetast, de rust ter plaatse wordt verstoord, en dien tengevolge hun percelen in waarde zullen dalen. Een der reclamanten is het Eerste Kamerlid prof. mr. H. J. Hellema. B. en W. van Laren hebben de raad voorgesteld reclamanten niet ontvankelijk te verklaren in hun bezwaren. Deze op hun beurt hebben de gemeente nu toegezegd, dat als de landelijke bestemming van het ter rein gehandhaafd zal blijven, door aankoop van de grond door de ge meente of anderszins, zij daaraan steun willen verlenen door het be schikbaar stellen van een bedrag van f 100.000,-. BINNENLAND De politierechter van Dordrecht is akkoord gegaan met de bijzondere voor waarden, die de officier van justitie aan zijn eis tegen een inwoner van Zwyn- ürecht had verbonden, n.l. dat deze ge durende twee jaar niet meer met een fiets mag rijden. De man had in be schonken toestand aan het verkeer deel genomen. Hij is voorts veroordeeld tot Zeer velen hebben gistermiddag in Carlton te Amsterdam de 75-jarige, maar nog lang niet oude heer I. Keeslng Jr. en zijn mededirectieleden, t.w. de heren H. W. J. R. M. Dlesveld en L. Th. Keeslng, en de adjunct-directeur mr. J. A. Mom- mersteeg. gelukgewenst met het 60-jarige bestaan van hun als „Systemen Kee6lng" bekend geworden bedrijf. Het was in feite een dubbel Jubileum, want de felicitaties waren ook bestemd voor de persoon van de vitale heer Keeslng. die kortgeleden 76 Jaar werd. Enkele honderden gasten waren er op een receptie in de met tal rijke bloemstukken versierde zalen van Carlton. Daartoe in staat gesteld door een grote maatschappij hoopt de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Voet gangers een nieuwe film in roulatie te Advertentie \LE/DEN- TEL. ZïWft secretaris-generaal een aanval van de centrale Kongolese regering Juist vóór wilde zijn. En in die centrale regering neemt de loemoembist Gizenga een be langrijke plaats in. waarbij men loe moembist desgewenst kan vervangen door communist. Nogmaals: zolang niet alle feiten ook de nu nog geheime bekend zijn, is het gevaarlijk een defini tief oordeel uit te spreken. De eerste in druk is hoogst ongunstig, En wie weet welk een hachelijke wending de strijd nog kan nemen! Maar anderzijds is het niet onmogelijk, dat Hammarskjöld te rechter tijd blijkt te hebben ingegrepen om véél erger te voorkomen. brengen. Deze film beoogt Jong en oud Instructies te geven over het gebruik van oversteekzebra's in de praktyk na 1 no vember aanstaande. Zoals men weet zal na die datum de voetganger onder be paalde voorwaarden voorrang op zebra's krijgen. De bedoeling van de film is om op aanschouwelijke wijze een goed samen spel tussen lopend en rijdend verkeer te tonen. Met ingang van gisteren is het ta rief voor daggeld met 1/4 procent ver hoogd tot een procent. Naar wij in geld marktkringen vernemen houdt de verho ging verband met een op de geldmarkt opgetreden krapte, nadat de banken reed6 J.l. dinsdag grote betalingen hebben moeten verrichten. Het daggeldtarief is ongewoon lang ongewijzigd gebleven. Slnd6 1 februari van dit Jaar noteerde het 3/4 procent. Mevrouw J. M. van Walsum-Qulspel echtgenote van de Rotterdamse burge meester. heeft gisteren, ten overstaan van vele genodigden, de veertiende „Femina". beurs voor mode en huishouding, in het paviljoen Rotterdam van het Ahoy gebouw geopend. Het gehele Ahoycomplex, inclu sief de Energiehal. is herschapen in een uitgestrekte tentoonstelling van honderd en één apparaten, stoffen speelgoed en andere zaken, die huisvrouwen kunnen Interesseren. De Nederlandse delegatie naar de zestiende Assemblee der Verenigde Naties, die op 19 september in New York begint, zal onder leiding staan van de minister van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse ambassadeur in New York zal als vlce- voorzltter optreden. Voorts maken van de delegatie deel uit het lid van de Eerste Kamer prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort O. F. M. en de leden van de Tweede Kamer prof. S. Korteweg. mej. mr. A. P. Schilt- huls en mei. mr. J. C. H. H. de Vink. de heer A. H. Kloos. prof. Jhr. mr. H. F. van Panhuys, en mr. N. Debrot, vertegenwoor diger van de Nederlandse Antillen. Om trent de vertegenwoordiging van Surina me zal alsnog een beslissing worden ge nomen. Nog dit najaar wordt in Nederland door de N.V. Philips de aflevering van het miljoenste t.v.-toestel verwacht. Het huis orgaan van de N.V. Philips „De Phllips- koerler" heeft voor zijn lezers een prijs vraag uitgeschreven in welke provincie en wanneer alt toestel geplaatst zal worden. Na de Spoorwegen is thans ook de gemeente Amsterdam begonnen met het werven van arbeidskrachten in Vlaande ren. In een advertentie in de Vlaamse dagbladen vraagt zij conducteurs voor de gemeentetram, kraandrijvers bij de dienst der havens en handelsinrichtingen en schippersknechten voor de gemeentelijke veerpont. Ambtenaren van de gemeente Amsterdam zullen te Antwerpen in het gebouw van de Arbeidsbeurs aanwezig zijn voor het geven van nadere inlichtin gen. Ter gelegenheid van de viering van het 250-jarig bestaan heeft de N.V. Ko ninklijke Berghulzer Papierfabriek, voor heen B. Cramer, een zwembad geschonken aan de bevolking van Wapenveld en omge ving. De directie van de onderneming heeft daartoe en cheque ter waarde van f 100.000 overhandigd aan de loco-burge meester van Heerde, de heer W. D. van Dommelen. BUITENLAND Westduitse automobilisten mogen niet meer stilstaan op de over Oostduits gebied lopende autoweg van Helmstedt naar Berlijn. Automobilisten, die gisteren bij de Westelijke controlepost ln West- Advertentie VOOR HET MODERNE GEZIN KOLIBRI, reisportable ln kunstledercn t*s f 245.— SWiSSA koffermachine, Zwitsers fabrikaat f 2»5.— model GABRIELE f 320.— Model Gabriele E f340. met tabulator KOFFERS, onbreekbaar f30.- Kantoormachinebedrijf Haarlemmerstraat 167171 ZATERDAG Antonlusclubhuis: Toneelavond Smit Röntgen Ontspanningsvereniging. Opvoe ring van de model-ecntgenoot. 8 uur nam. Beestenmarkt: Openluchteamenkomst Leger des Hells. 8 uur n.m. ZONDAG Pieterskerk: Open Deurdienst. Spr. ds. H. j. A. Haan en dr. P. L. Schoonheim. 7 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Wassenaar Dorpskerk: Bijzon dere Jeugddienst. Drs. H. B. de Roest over „Klei7 uur nam. Volkshuis: Voorlichtingsavond L. J. A.- cursussen. 8 uur non. Zoeterwoudseweg 1: Receptie 38-Jarlg bestaan Speeltulnver. ..Zuiderkwartier'*. 8-10 uur n.m. Acad. Ziekenhuis ('polikliniek afd. keel-, neus- en oorheelkunde). Receptie C. J. Piena. 4.30-6 uur n.m. In den vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. Mldenstandsbond. Spr. J. Michels over het midden- en kleinbedrijf ln de V.8. 8 uur n.m. Leger des Heils (Hooigracht 30)Bazar. 3-10 uur n.m. Stadsgehoorzaal (foyer): K. en O. Kleu renfilm .Droomwereld achter de horizon". 8 uur n.m. V. en D.: Leydens ontzet en de nieuwe mode. 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkaaal): Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Aula Ulo-Asserstraat: Kerv. gemeente avond. Bespreking plannen bouw Vredes- kerk. 8 uur n.m. Gulden Vlies: Ledenvergadering Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur n.m. Leger des Hells (Hooigracht 30)Bazar. 3-10 uur n.m. Nieuw Minerva: Ned. Vor. van Ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd. Spr. dhr. J. Cohen over „Israëlitische muziek van de bijbel tot het cabaret. 8 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur n.m. Rest. v. d. Heijden. Modeshow Futura. 8 uur n.m. Schouwburg. Sempre Avantl met „Shaw's Pygmalion". 8 uur n.m. Zomerzorg: Lezing voor Kynologenver. „Rijnland" door mevr. A. Grondrexon Ives Browne. „Introductie ln de kynolo- gie". 8 uur n.m. DONDERDAG Rijksherbarium (Nonnensteeg 1)Le- denverg. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 8 uur n.m. Schouwburg. K. en O. Haagse Comedle met „Een mal meisje". 8 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. Berlijn arriveerden deelden mee. dat zU, zodra zij aanstalten maakten om op de Earkeerstroken langs de weg even stil te ouden, van de motorpolitie opdracht kre gen door te rijden. De Westduitse filmacteur Horst Buchholz, die drie weken geleden met zijn auto tegen een boom reed en zwaar ge wond werd. is door een rechtbank ln Mun- chen veroordeeld tot betaling van 25.000 mark (22.500 gulden) aan het Rode Kruis omdat gebleken ls dat hij dronken achter het stuur zat. Voorts kreeg hy een voor waardelijke gevangenisstraf van 25 dagen, terwijl zijn rijbewijs voor tien maanden werd Ingetrokken. Buchholz werd deze week uit het ziekenhuis ontslagen. Volgens de "Daily Express' zou de Britse luchtmacht op het ogenblik over meer dan honderd waterstofbommen van Engels fabrikaat beschikken, waardoor zij wat dit wapen betreft onafhankelijk ls van de Verenigde Staten. Deze bommen heb ben tezamen een ver ||g or.gevger 200 miljoen Een Westduitse spoorwegarbeider met een houten rechterbeen en een gedeelte lijk geamputeerde linkervoet heeft deze week de 4.807 meter hoge Mont Blanc be klommen. Het was de 40-Jarlge Franz Merkt, uit Speichlngen in West-Duitsland. Binnenkort zal op de plaats van het oude Babyion, nabij het Iraakse dorp Hil- len op 115 km ten zuiden van Bagdad, een begin worden gemaakt met de herbouw van de toren van Babel, die ln 479 voor Christus door de Perzen onder Xerxes werd verwoest. De nieuwe toren, die een getrouwe nabootsing moet worden, zal ruim honderd meter hoog worden en een prachtig uitzicht bieden. India heeft bij communistlsch-Chlna geprotesteerd tegen onlangs verschenen nieuwsberichten waarin kritiek geleverd werd op de president van India. Nehroe, en waarin beweerd werd dat hij het neu- tralistische kamp heeft verlaten om zich aan de zyde van het Westen te voegen. President Kennedy heeft gisteren een beroep op Portugal gedaan gelijke tred te houden met de snelle veranderingen in Afrika. Hij beschreef de toestand in An gola als „zo ernstig dat dit een oorzaak van bezorgdheid onder de wereldgemeen schap van volkeren is geworden". VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 streekultz. 14.35 Fanfare korps. 15.00 Matinee op de vrye zaterdag: I. Koorzang. 2. Concertgebouw-ork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. m. comm. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 De Libanon, klankb. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nwa. 20.05 Metropole-ork. 20.35 Boe. comm. 20.50 Gram. 21.00 BBC Symf. ork. en soll6te. 22.00 Sportact. 22.30 Nws. 22.40 Licht Ïrogr. 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 3.65-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 15.00 Prome- nade-ork. en sol. 15.40 Gram. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Inetrum. octet. 16.50 Koorzang. 17.15 Gram. 17.20 Sportact. 17 30 Oram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 En nu mijn geval, vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Intern, vocalisten concours. 21.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wy lulden de zondag ln. 23.00 Meester werken van de religieuze muziek, reli gieuze muz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.30-16.30 Eurovisie: 6-landen- wedstr. zwemmen. VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nwa. 20.30 Quiz. NTS: 21.30 Eurovisie: BBC Promenade conc. VARA: 22.00 Gevar. progr. VOOR ZONDAG 17 SEPTEMBER. Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nwa. en poatdülvenber. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. 10.00 Gram. 10.35 Brieven v. beroemde kinderen. 10.55 Pro- menade-ork. 11.30 Licht progr. AVRO: 12.00 Theater-ork. en zang. 12.30 Meded. en sportber. 12.32 Verz. progr. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 boekbespr. 14.20 Kamerork. .koor en sol. 15.00 Toneelbeschouwing. 15.15 Gltaarmuz. 15.45 Gram. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Amus. muz. 17.30 V d. Jeugd. 17.50 Nws. sportuitsl. en sport Journ. VPRO: 18.30 Remonstrantse Kerk- dnst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en zang. 20.45 By ons thuis, gesprek. 20.56 Gram. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Aot. 23.00 Volksliederen. 23.15 Sportuitsl. 23.20 New York calling. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 208 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 ïnl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Muz. v. d. zondag. 10.15 Wat verwachten wij van New Delhi?, lezing. 10.30 Kerkdnst. II.30 Vragenbeantw. 11.45 De Kerk ln de spiegel van de pers. lezing. NCRV 12.00 Zangrecital. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Oram. 12.35 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, le zing. 13.10 Gram. 13.30 Lichte muz. 13.50 Boelcbe6pr. 14.00 Zangrecital. 14.25 Let terkundige persooniykneden die ik gekend heb. lezing. 14.35 Gram. 15.10 Gram. 15.30 Muzik. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gere formeerde Kerkdnst. NCRV: 18.30 Gewil de muz. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Knapenkoor. 19.30 Gemeenschap der hei ligen. lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.30 Brabants ork. en sol. 21.30 Eigen haard ls moord waard, hoorsp. 22.10 PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS - ENGELS FRANS SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. INSCHRIJVING DAGELIJKS. Den Burcht Jacobazaal)Bijeenkomst W&ndelkrlng Leiden en omstreken met deelnemers Vierdaagse te Nymegen. 8 uur nm. BIOSCOPEN Lido: „Misdaad na schooltyd". 18 laar. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur, zond. 2.30, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Pygmalion". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur: zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Meneer Hulot met vakantie". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.46, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Ben Hur". A.l. Dag. 2 en 7.30 u. Casino: „Inspecteur Hardesty F.B.I." 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9,15 uur. Donderdag- cyclus „Tea for two". Rex: „Safari". 14 Jr. Werkd 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus .De vijand was een generaal". Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur „Voor Schurken geen genade". 14 Jr; zondag om 7 en 9.15 uur en maandag en woensdag 8 uur „Een Stem in de Mist". 18 Jr. Donder dag 8 uur „Battle Hymn" (Stryd voor de vrUheid). 14 Jr. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur voor de Jeugd „In Old Santa Fé. A.l. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur. zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u Rijksmuseum voor de Geschiedenis aer Natuurwetenschappen (Steen6traat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 13—16 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting" Werkd, van 105 uur. zondags van 1—5 uur (tot 1 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober) WEEKEINDEDIENST DER TANDARTSEN Voor spoedgevallen neemt waar tand arts W. u. van Leeuwen, tel. 23868. Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek. Wilhelmina- park 8. tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Jan sen. tel. 31024; Langezaal, tel. 24855; Verhoef, tel. 32505; Pleterse, tel. 24403 en Postel, tel. 23089. Te Oegstgeest dr Held, tel. 24649. HM geen gehoor »an Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.50 Comm. op de West-Dultee verkiezingen. 23.65. Ca- 24.00 Nws. I eif TELEVISIEPROGRAMMA. ®,e> NTS: 16.00 Eurovisie: Zwemmen. CVK- 17.00-18.30 Geref. Jeugdkerkd. KRO: 20.ÖO*': In woord en beeld. 20.20 Breughellanü®" zang- en dansspel. 20.46 Film. 21.10 Ork.**8"' conc. m.m.v. sol. NTS: 22.00-22.30 Sport. jje act- piso BUITENLANDSE PROGRAMMA'S r&l- Engeland. BBC Home Service 330 m. ;esci 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 De Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00fcerd Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (16.17-,_n 15.32 Lezing). 16.15 Hersengymn. 16.4571', Gram. 17.00 Jeugdkoren. 17.20 Hoorsp.0^? 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws u* en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 BrlelD d uit Amerika. 19.45 Godsd. ultz. 20.25 Llef-frij dadigh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Kamer-eor| muz. 22.00 Nws. 22.10 Gesprek. 22.50 Epl-)Ubi loog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36" Kamermuz. z Engeland, BBC Light Programme 1500fo en 247 m. kier 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr.1".?, 14.00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15.00 iV1 Fllmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Inter-pns views, en gram. 18.00 Popul. liedjes. 18.30|et Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz.rn 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Verz. pro-en gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws, 22.401^,, n.,..m.m O'i OA T Inhta mitv 913 RA rei Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 23.60 Me-1 dltatle. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. -0É 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Ope-Rrf rettemuz. 14.30 Zangrecital. 16.00 Amus.^" muz. 18.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc.Pf1 18.40 Zangrecital. 19.00 Nws. 19.30 Opera-./hl muz. 21.00 Amus. muz. 21.45 Nws. 22.15 pet Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Amus. muz.jrri 1.00 Weerber. en gevar. muz. hje FrankrUk 3, 280 en 235 m. E 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoorsp. (e 15.50 Operettemuz. 17.35 Gram. 17.45 Festival v. Besancon: Ork. conc. 19.25 i Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 22.45 Gram »II 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gevar. muz. i 12.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 re Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Oram. 1530 P. Sportultz. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte K muz. 17.45 Sportuitsl. 17.60 Pianorecital. Pu 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Ge- L. var. muz. 22.00 Nws. 22.15 Amus. muz. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 18.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Gevar. muz. 22.00 We- reldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 18 SEPTEMBER Hilversum I, 402 ni. VARA: 7.00 Nwb. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.36-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Morgenwydlng. VARA: 10.20 i Gram. 11.10 Voordr. 11.30 Kamermuz. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammond orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de mid denstand. 13.20 Jazzmuz. 13.45 Weerzien met Rusland, lezing. 14.00 Planorecltul. 14.30 De film en de Fiscus, hoorsp. 15.30 Gram. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Lichte muz. 17.60 Millt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Gram. 19 15 Rege- ringsultz.: Bescherming Bevolking vraagt Uw aandacht. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.35 Eén op twaalf, discussie. 21.05 Gram. 21.40 Kamer ork. 22.30 Nws. 22.40 Radio Filharm. ork. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en S.OS.-ber. 7.13 Gram. 7.30 Gewyde muz. 7.50 Meditatie. k 8.00 Nws, 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.45 1 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 i V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theolo- 1 fische etherleergang. 11.05 Hobo en plano, i 1.35 Voordr. 11.56 Metropole ork., m.m.v. solist en koor. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Mele- Jeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bljbeloverdenklng. 16.30 Bas-bariton en plano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Amus. muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: De culturele raad en de Ned. Antillen, door Henk Dennert. NCRV: 18.00 Orgelspel. 13.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radio- krant. 19.50 Koperork. 20.10 Pionier van het leven, hoorsp. 21.25 Pianorecitals. 22.00 Volk en 8taat: Pari. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Promenade ork. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(Jn van 18-20 uur) I. Béla Bartók. 1. Dans suite. Moderato. Allegro molto. Allegro vivace. Molto tran- quillo. Comodo. Finale. Allegro. Rias Sym- phonie-Orkest. Beriyn o.l.v. Ferenc Frlc- say. 2. Concert voor piano en orkest nr. 3. Allegretto. Adagio rellgloso. Allegro vivace. Monique Haas. piano. Rias Symphonle- Orkest, Beriyn o.l.v. Ferenc Fricsay. II. Bedrlch 8metana. „Ma Vlast" (Myn Vaderland, cyclus van symphonische ge dichten). Vysehrad. Vltava (De Moldau). Sérka. Over Bohemens bossen en velden. T&bor. Blanik. Phllharmonlsch Orkest van Wenen o.l.v. Rafael Kubellk. TELEVISIEPROGRAMMA NT8: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo. 20.35 Film. 21.00 Documen taire. 21.20 Jazzconc. 22.00 Byeenkomst v. Hervormde en Geref. Kerken. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.03 Kamermuz. 16.45 Progr. v. oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- East. 19.00 Negro-splrituals. 19.30 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.45 Gitaarspel. 22.00 Nw6. 22.30 Kamermuz. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.38 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Gevar. muz. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Ork. muz. 18.00 Gram. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gram. 21.31 Gevar. muz. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 ni. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 17 00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 in. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 20.00 Festival v. Besangon: Ork. conc. 23.10 Solisten. 23.37 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 321 m.: 12.00 Nws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Piano recital. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gevar. muz. 15.45 Film- muz. 16.00 Beursber. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Kamer muz. 18.00 Protest, ultz. 18.15 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Festival Aix-en-Provence: Kamerork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Amus. ork. 22.36 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram 14.03 Sibelius Festival 1961: Ork. conc. 14.45 Gram. 15.15 Lichte muz. 16.07 Gram. 17.00 Gr&m. 17.10 Gram. 17.15 Rep. Televl6le-tentoonst. te Parys. 19.30 Nws. 21.00 Gram. 21.15 Lichte muz. 22.00 We- reldnws. 22.30 Gram. 22.55 Nws. iel

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2