PARIJS TONEEL: vooral veel buitenlandse premieres en reprises Naar de laatste mode EEN TWEE-MINUIEN MYSTERIE UIT NET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK MAÏZENA DU RYEA 2 ZATERDAG 16 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Naast nieuwe Franse werken ook steelse blikken naar de kassa's der bioscooppaleizen Heeft U een speurneus? Spiegeltje, spiegeltje aan de ivand (MAAR TOCH VAN VERLEDEN JAAR) WONDEREN DER NATUUR Kom er achter (Van onze Parijse correspondent) Het blijft altijd een wisselvallig bedrijf een toekomstbeeld te ontwerpen van het komende toneelseizoen in Parijs door nu al een stukje op te lichten van de voorgordijnen der Parijse theaters. Aan j klinkende namen ontbreekt het niet en aan dito beloften evenmin. Doch de ervaringen in Parijs met de theaterdirecteuren en vooral j de directrices, die tegenwoordig zelfs in de meerderheid zijn! hebben ons, zo niet wijs dan toch wel sceptisch ten aanzien van al hun seizoenplannen gemaakt. Geen directeur of directrice kan zomin als enig diplomaat de toekomst met zijn of haar blik veel verder doorboren dan over een afstand van enkele weken, de tijd die nodig Is om een eerste stuk in te studeren en op de planken te brengen. „Melkkoeien" in de zomer veelal op stal gehouden f De gebeurtenissen, die zich daarna In 't huls eventueel nog zullen afspelen, vormen ook voor zo'n directie op voor hand Immers een groot vraagteken. Slechts wanneer die eerste première op een misgreep zou berusten, bestaat de kans dat het programma verder zal worden afgewerkt. Een melkkoe wordt ondanks alle beloften en program ma's echter tot de laatste druppel uitgemolken. 1> Die melkkoeien worden tydens de zo mervakantie 't liefst op stal gehouden om ln het nieuwe seizoen terstond haar plicht weer te kunnen vervullen. Een hele kudde van het vorige seizoen staat „Je kunt Je moeiiyk voorstellen, dat we een paar uur geleden nog zaten te puffen van de hitte" zei Inspecteur Herlok, terwyi hy moeite deed zyn wagen door de dichte mist op de weg te houden. Het was een stralende najaarsdag geweest en hadden de Inspecteurs Herlok en Harjans en dokter Hompink besloten een dag „vrij-af" te nemen en naar de zeekust te rijden. Ze bleven tot laat in de middag van de gulle zon genieten, toen een kille mist kwam opzetten vanuit zee. „Wat een dag!" zuchtte inspecteur Harjans, „zo hebben we er van de zomer nog geen gehad, geloof ik!" De rood-verbrande dokter Hompink diepte uit zijn tas nog een krenten broodje op. „De laatste, jongens! Ik rammel van de honger." Hy had nauwelijks zijn kiezen ln het deeg gezet, of een heftige schok deed hem byna het hele broodje tegelijk inslikken. Herlok had zijn auto abrupt tot stilstand gebracht. Op de weg vóór hen stond een klein dik mannetje te gebaren dat ze moesten stoppen. .Heren, er ligt iets verschrikkelijks ln de grachtlk geloof een menskomt U als 't U blieft even meeI" Snel klom het drietal uit de wagen en wandelde met de man mee. Ze kwamen aan een open plek, waar een somber kasteel uit de mist opdoem de. „Ik wilde nog wat vers gras plukken voor m'n konijntjes" zei de man „en toen keek ik onwillekeurig in het water en toen zag ik het Even later kreeg ook het drietal dit luguber beeld onder ogen. Met vereende krachten wisten ze het lichaam een kwartier later op de gras kant te leggen Het was een vrouw van middelbare leeftijd met een grijze regenjas aan. „Wordt dit kasteel ook bewoond?" vroeg inspecteur Herlok aan de man. „Ja zeker," zei deze, „daar woont Baron Schrik van Pruttelburgh, een eenzame manJe ziet hem haast nooit Toen ze even later door de baron zèèlf werden opengedaan, schrok deze kennelijk zeer van de melding van de vondst; zijn gezicht verbleekte toen Herlok hem vertelde, dat er een vrouw gevonden was in zijn gracht, verdronken De baron trok snel een Jas aan. nam een oude stallantaarn in de hand en ging mee. „Mijn hemel!" riep hij uit, toen Herlok het gezicht van de verdronkene belichtte. „Mmmaar.dddat is Jeanne mUn huishoud ster! Ze had vandaag: vrij genomen ziet U, vanwege het mooie weer en zou pas laat terugkeren.ze móet door de mist misleid zijn en te water zijn geraaktwat ontzettend De baron wendde zijn gelaat af van het macabere tafreel. „Hoe lang was uw huishoudster al bij U in dienst?" informeerde inspecteur Herlok. „Ruim vijftien Jaar" zei de baron, „een hele tijd.„Dan had ze toch de weg hier wel kunnen weten," vond Herlok, „de mist is toch niet zó dik, dat ze helemaal niets meer kon zien vreemd". „Zelfmoord, misschien?" opperde dokter Hompink. „Mogelijk," zei Herlok, „maar tóch denk ik aan iets héél anders; lk heb zo'n idee, dat de huishoudster helemaal niet weg is geweest vandaag maar is vermoord en in de gracht geworpenmisschien heeft de baron dezelfde gedach ten. hramm?" Vraag: WAAROM DACHT INSPECTEUR HERLOK AAN MOORD? jU35JUOJpJ3A U3 ppzeJaB SBM J3JBAV 3} piaiSIUI JSIUI 3p joop AVnOJA 3p JBp U3J3J36BnS 3J rao 3p -J33UOd3p JlpBJÖ 3p UI U35JOJS36 SB.f U33 UI BUJBBp 3Z us peq pjoorajSA jsjspnoqsinq 3p uoieq 3p jsp 'ubb meu (jh '(Buijmis sp U3iz36) ésojp scfu363JU3J3i{ U33 AUIOJA U35JUOJpJ3A 3p }ep 'do ^0[J3J4 J3IA }3pj :pJOOM}UY Arabië" (naar Terence Rattigan), waarbij Pierre Fresnay in de titelrol zijn entree op de planken zal vieren, Brecht's toneelherschepping van Ha- sek's fameuze „Soldaat Schweick", en een adaptie (door de Italiaanse film ster Raf Vallone die ook de hoofdrol vertolkt) van Christiana Rochefort's bekende en bekroonde roman ,Le repos du guerrier" (De rust des kriJgsmans). Met een steelse blik naar de kassa's der bioscooppaleizen werden, als ge zegd, dus ook nog al wat filmtriomfen pasklaar voor de planken gemaakt, zo als: „Ik en de kolonel" (naar Franz Werfel), waarmee Dany Kay en Curd Jurgens honderdduizenden aan zich hebben verplicht. Of Achard's bewer king van het Monroe-succes „Some like it hot". Onder de titel „Miracle en Ala bama" hoopt verder Hebertot met Gib son's toneelbiografie over Helen Keiler Broadway naar de recettekroon te kun nen steken. En wanneer ik dan ook nog vertalingen of bewerkingen van Dosto- Jewsky's „Schuld en boete" (in de Co- medie Fran?aise), het „Chinese paard" (uit het Italiaans), Brecht's „Wildernis der steden" en Wedekind's „Lulu" heb nu al weer te wachten en ze luisteren naar namen als Tsjechow's „Meeuw", Roussin's „Glorieuses" die al haar derde Jaar Ingaat Sagan's „Kasteel in Zweden", Ford's „Dommage qu'elle soit une p (in Viscounti's super- montering), Shaw's „Dear Har", Ca mus' bewerking van het „Requiem voor een non" en Achard's „Patate" dat al vijf Jaar in de eerste gelederen mee loopt. Ook de noviteiten vallen te verdelen over diezelfde categorieën van toneel bewerkingen van bestsellers, succes films of klassieke romans, vertalingen van buitenlandse kasstukken en ten slotte, als minderheid, de Franse crea ties. Filmtriomfen pasklaar gemaakt voor de planken In die eerste groep van bewerkingen staan nu definitief voor de affiches ge noteerd: Daninos' persiflerend portret van de doorsnee-Fransman, „Un cer tain monsieur Blot", „Lawrence van MARCEL ACHARD. genoemd, zijn tevens de voornaamste titels van buitenlandse oorsprong de revue of het voetlicht wel gepasseerd. Franse noviteiten Rest dus het hoofdstuk: Franse no viteiten. Uiteraard, mag men wel zeg gen, staat Anouilh de overmoeibare, die ook dit Jaar zijn naam gelijktijdig weer op verschillende affiches zal zien prij ken, bovenaan op de lijst: „Foire d'Em- poigne", het stuk dat Nederland al kent, gaat nu eindelijk ook zijn Pa rijse vuurdoop beleven, terwijl zijn „La Grotte" nog nooit ergens eerder werd opgevoerd. Armand Salacrou heeft „Boulevard Durand" als première in het vooruitzicht gesteld en André Rous- sin voegde een nieuwe naam („La Co- quine") aan zijn veeltallig oeuvre ter hogere glorie van de boulevard bij. Marcel Aymé behandelde op zyn beurt in zijn nieuwe opus „Louislane" het Amerikaanse negervraagstuk en onder de wat minder wereldwijdbekende na men signaleren we dan nog Augiberti met „Equator", Jean Vauthier met „Le reveur", en Francois Billetdoux met „Va done chez Torpe" en Robert Tho mas detective-story „Acht vrouwen" (waarmee Nederland Parijs ook al voor is geweest). Allemaal stukken, die ko mende maanden dus eveneens ter ken nismaking zullen worden voorgedragen. In de sector van de musical, die zich ook in Parijs in een toenemende be langstelling verheugen mag, zijn de blikken bij voorbaat al gericht op Cha- telet, waarvoor Marcel Achard al weer een libretto heeft ontworpen en, zo mogelijk met nog meer intensi teit, op het Theatre des Champs Ely- sées, dat zich de rechten moet hebben verworven van de „opera" of ope rette waaraan chansonnier-compo- Pierre Fresnay, die als kolonel Lawrence zijn rentree op de planken gaat maken. nlst Gilbert Becaud de laatste jaren al weer vrije uren heeft opgeofferd. Door nu nog meer namen en gebeur- tenissen-in-voorbereiding te noemen, dreig ik me wat al te ver in het kreu- pelbos der hypotheses te begeven, zodat we, met deze vogels in de hand, de rest voorlopig maar liever vrij in de lucht laten vliegen om intussen af te wach ten wat er komen gaat. Frank Onnen. Londen, september 1961. In Parijs is wintermode 1961—'62 alweer oud nieuws; ze werd eind Juli al uit de doeken gedaan. Maar voor U die geen confectionair bent en bij het heengaan van de zomerzon aan eigen garderobe denkt, is de wintermode het nieuws van het ogenblik. En door dat nieuws laat U zich natuurlijk leiden, wanneer U in de confectiewinkel iets uitzoekt, dat al voor de geboorte van wintermode 1961 in de toonkamer van de fabriek hing. En leiden laat U zich ook wanneer U een of meerdere van uw overjarige garderobestukken moderniseren wilt. Dat moderniseren kunt u op ver schillende, meer of minder spectacu laire manleren, bijvoorbeeld met: 1) een rand bont lang de halsope ning en d« lange zevenachtste mouwen van een tailleur of een deux-pièces. Het origineel waarop u zich inspireert, stamt uit de collectie van Dior, die onder andere duifgrijs fluweel met chinchilla en perzik-fluweel met nertz combineerde. Maar minder kostbaar en minder feestelijk kan het vanzelfspre kend ook, èn met lofwaardig resultaat. 2) een capuchon, die de voortzetting is van een Jersey blouse en indien mo gelijk afgewerkt met een rand tweed: dezelfde tweed van het mantelpakje, ofwel de mantel en rok, waarbij de blouse nieuwe toebehoren wordt. Het origineel, dat u leidt, is een geheel van Guy Laroche: een kraagloos tweed mantelpakje met een zwarte Jersey blouse. (Indien uw te moderniseren kledingstuk een kraag bezit om een ronde halsopening wordt die kraag verwijderd; de rok van het overjarige stuk wordt zo nodig verkort en moge lijk vindt u daar het materiaal voor een tweed bies langs capuchon en eventueel de knoopsluiting van de blouse.) 3) een toque van bont met ultra- lange „Davy Crockett-staart" (een staart, die eigenlijk sjaal is en om de hals wordt gedrapeerd op een kleding stuk met kraagloze, ronde halsopening. Het origineel: 'n groene Shetland tail leur en een toque van zwart vossebont, gesigneerd Cardin. 4) een rand bont langs het ronde of ovale decolleté van een mouwloze, crépezljden of mousseline Japon. De originelen, die u tot voorbeeld staan, zijn legio: bij Cardin nertzbont op een rechte crêpezijden japon met rugdecol leté en diep bloezend rugpand bij Heim een prinsessenjapon met boothals van witte nertz, by Dior een beige crêpe- Japon, geheel recht, met donker nertz, by Heim nog zwart nertzbont op een gepailleteerde, mousseline deux-pièces. enzovoort, enzovoort. Voor een der gelijke modernisering, waarvoor u ten slotte niet nertz hoeft te gebruiken, komt mogelijk de modieuze en geklede overtrokken gesp op een deux-pièces van zwarte corduroy; ook hier stamt het voorbeeld uit de collectie van Dior. 6) een badmutsachtig hoofddeksel met aangebouwde sjaal, die om de kraagloze hals van een tailleur of mantel wordt geslagen. Wanneer u zich letteriyk aan het origineel wilt houden, is deze mogelijkheid als mo dernisering niet altyd uitvoerbaar, ten- zy u van een aangemeten tailleur nog een lapje over heeft. Cardin maakt een diergelyke muts-sjaalcombinatie name- lyk van dezelfde tweed als het mantel pak, waarby het toebehoren is. 7) een baret van tweed, een klassieke even schuin gedragen baret, die de aanvulling is van een tailleur maar van een tailleur van dezelfde tweed, wanneer u zich tenminste spiegelt aan het origineel, dat op naam staat van Nina Ricci. J.V. m ousel Ine of crêpejapon van de afge lopen zomer in aanmerking.) 5) een carseletje van zwart fluweel op een dofzwarte korte avondjapon en op dat corseletje linksvoor een groot byoux van parelen of stenen. Het oor- spronkeiyke model bevindt zich by Dior en is een japonnetje van niets dan grosgrainlint, of ook een eenvou dige zwart satynen ceintuur met stof- maakt Uw groenten zo lekker. 1. hoed links 5 weg 2. rechter lamp, 3. gordyntjes, t.kraag linker dame, 6. beugel handtas, 6. extra knoop middelste dame, 7. linker hand middelste dame, 8. hand rechter dame. Een zeer merkwaardig diertje is de rugzwemmer. Hoewel deze roofkever, zoals zyn naam reeds zegt, voortdurend op de rug zwemt, doet hy dit toch noodgedwongen. Hy moet in zijn bestaan onder water ervoor zorgdragen steeds voldoende zuurstof mee te voeren. De ademhalingsorga nen bevinden zich aan de buikzyde, waar een zuurstof- voorraad wordt vastgehouden door een kapsel van haren. Is de voorraad byna opgebruikt, dan merkt de kever dat aan het veranderen van zyn evenwicht. De zuurstofbei zorgt namely k, dat hy steeds op zyn rug zwemt. Is de voorraad op, dan stygt de rugzwemmer naar het water oppervlak, de haren openen zich en er wordt een nieuwe hoeveelheid lucht opgenomen. De haren zyn vettig en vormen zo een prachtige bergplaats voor de zuurstofvoor- raad. Na het „winkelen" duikt de rugzwemmer weer naar beneden, waar hy geruime tyd kan vertoeven voordat de zuurstof op is.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19