Nicolas Hoy IN DE MOESTUIN ZATERDAG 16 SEPTEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 I JEUGD M IST OUDERDOM BIJBEL INSPIREERT FILMMAKERS I maakte in Spanje „KONING DER KONINGEN" George Stevens blijft werken aan „The greatest story ever tolclf ONS MENU VAN DE g cuela, een dorpje vijftig kilometers ten zuidoosten van Madrid. De scène toont Christus als hij pre kend de berg afloopt. Om Jeffrey Hunter goed te kunnen volgen moest meer dan honderd meter rails langs de steile berghelling worden aangelegd om de camera te kunnen laten lijden. Een uitermate zwaar tegenwicht was- nodig om te voorkomen, dat de came ra zou omvallen. MET ZORG GEKOZEN De medewerkenden aaa deze lilm heeft men met grote zorg gekozen zo wordt beweerd. De jonge Amerikan- se acteur Jeffrey hunter werd dus uitverkoren de Christusrol te spelen. De Ierse actrice Siobhan McKenna werd unaniem gekozen als de Maagd Maria. Hurd Hatfield voor de rol lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ van Pontius Pilatus, Vivace Lindfor als Claudia, de Spaanse Carmen Se villa voor de rol van de zondige ria Magdalena, de 16-jarige Brig> Bazlen voor het uitvoeren van de bi faamde dans van Salome, Harry Huai dino voor de figuur van Barabba Rip Thorn als Judas, Frank Thrin als Herodes Antipas en Robert Ry& voor de uitbeelding van Johannes dfr Doper. In de folder staat ook. dat tj Nederlandse acteurs aan de produkü hebben deelgenomen, maar hun name staan er niet bij. Verbindende teksta worden gesproken door Orson Welle De Bybel heeft wel inspirerend g» werkt op de filmmakers de iaat» tijd. Want zoals gemeld staat er beha; ve de twee nu genoemde films 00 nog een rolprent over de figuur ,,Bs rabbas" op stapel met Anthony Quio 1 in de titelrol. Het kan dus niet op. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiin Een vertwijfelde Judas (Rip Thorn) na zijn verraad van Christus. pij hem had meegedeeld vorig jaar een verlies te hebben geleden van 25 miljoen dollar. „Ik vind het buiten gewoon jammer, dat ik mijn medewer king met Spyros Scouras moet opzeg gen", aldus Stevens. „Hij heeft net als ik het geloof in het potentiëel van deze film behouden. Ruim twee jaar geleden zei hij ml), dat „The greatest story ever told" goed zou zijn voor een incassering van honderd miljoen dollar en hoemeer ik in het project thuisraak, des te meer eerbiedig ik zijn mening'. Stevens zei voorts nog, dat 20th Century Fox hem zijn salaris van één miljoen dollar zou uitbetalen en zich ook zou houden aan haar andere fi nanciële verplichtingen van 1,3 mil joen dollar, waartoe zij zich reeds had verplicht. KING OF KINGS Bovendien had Stevens zich niet zoveel zorgen oehoeven te maken over die „ernstige morele verantwoordelijk heden inzake de grote betekenis van het onderwerp', want een andere maat schappij is hem reeds voor geweest wat de verfilming vasi het leven van Christus betreft. Volgende maand heeft in Loew's State Theatre in New York de wereldpremière plaats van de door Metro Goldwyn Mayer uitgebrachte, door Samuel Bronston geproduceerde en door Nicolaas Ray geregisseerde „Koning der Koningen". De Europese première zal dan in november in Londen volgen en tegen Kerstmis verscnijnt deze 70 mm kleu renfilm in de oioscopen op het vaste land van Europa o.m. in Amsterdam. En ook in deze rolprent, die met de pauze mee een vertoningsduur van on geveer drie uur vergt, wordt het le ven van Christus en Zijn tijd in beeld gebracht tegen de achtergrond van het Romeinse heidendom. HACHELIJK In de uiteraard alles overheersende hoofdrol staat Jeffrey Hunter als Je zus in de meeste directe vertolking van Christus, die ooit op 't witte doek is gebracht. Een hachelijke onderne ming, die niet zal nalaten de longen in beweging te brengen, zoals reeds Ben-Hur dat heeft gedaan, waarin de Christusfiguur slechts op de rug was gefilmd en waarbij het Lijden en Leven van Christus niet centraal in de handeling stond. Het moet gezegd, de maker van deze film, die volgens de beschikbare ge gevens in uitwerking sterk doet den ken aan het werk van de legendari sche Cecil B. De Mille hebben zich terdege geïnformeerd. Een langdurig en diepgaand onderzoek, gebaseerd op de huidige theologische kennis van alle grote geestelijke stromin gen, ging aan het schrijven van het scenario door de Oscar-winnaar Philip Yordan vooraf. Volgens de introductiefolder, die wij kortge leden ontvingen, zou producer Sa muel Bronston het draaiboek zelfs hebben doorgenomen met Paus Jo hannes XXIII tijdens een speciaal aangevraagde audiëntie. Een en an der wil echter nog niet zeggen, dat de Amerikaanse filmmakers met hun „eeuwige" hang naar glamour en show zich voldoende hebben kunnen inhouden om het onderwerp met de noodzakelijke terughoudendheid en gepaste eerbied te behandelen. ^<^<*<«CS<S<S0S<*<8<aScfc8CScK8CSS<80Scfcg0Sc«»ScK8cm<»<K0f«cgaK»<»S<acS«c»0Saf<»<aScK»0S<a<SCScKgQ^ Maar dit betekende dus niet het einde van de plannen. George Ste vens zei: „We zullen de film over het leven van Christus" buiten de studio om maken. We gaan normaal met de produktie door. In heb de di rectie van 20th Century Fox laten weten, dat ik op haar voorwaarden geen genoegen kon nemen met de op schorting van dit project. „En hij voegde er ten overstaan van vele pers vertegenwoordigers aan toe: „Ik heb mij bij mijn beslissing laten leiden door ernstige morele verantwoordelijk heden inzake de grote betekenis van het onderwerp". Maar wat hij daarna zei, doet toch wel enige twijfel rijzen aan de op rechtheid van deze zwaar principiële bewering. Stevens vertelde namelijk, dat de directie van de betrokken maatschap- De kleurige paarse aubergines en en groene paprika's zijn nog volop krijgen en kunnen met de meest uiteen lopende vullingen als vlees-, Kip 0! kaasragout, roerei, kerrierijst of risot to. spaghetti of wat men b.v. aar restjes groenten toevallig over heen worden gevuld, met geraspte kaas be kaasragoüt, roerei, kerrierijst of risot- neerd en vormen zo een heerlijk voor gerecht of onderdeel van de hoofd schotel. MAANDAG: salade speciaal; kaiserschmarret DINSDAG: eierkoek met spinazie; yoghurtvli met gember. WOENSDAG: varkenscotelet, snijbonen, aardappe len; appelschoteltje. DONDERDAG: gebakken aardappelen met kaai bloemkool; hangop met pruimen. VRIJDAG: bloemkoolsoep: paprika's gevuld mei gehakt of gebakken champignon* rijst, kerriesaus, gemengde sla. ZATERDAG: pavese; fruit. ZONDAG: gevulde aubergines; Wiener schnit-j zeis, prinsessenbonen, aardappelen; vruchtensla met slagroom. SALADE SPECIAAL pond brussels lof of bleekselderi in fijne ringetjes snijden en vermen gen met 1 kg kleine stukjes gare aard appel, 1 rauw geraspt uitje. 100 ff geraspte kaas, fijn gehakte tuinkrui den, 100 gr fijn gesneden ham er mayonaise. De sla met wat zout, pa prika en worcestersauce en zo nodig' wat azijn op smaak afmaken. KAISERSCHMARREN Een echt Oostenrijks gerecht! 250 gr bloem in een kom vermengen met ieti zout, 50 gr suiker. 4 eierdooiers en 1 liter melk. Als het beslag mooi glad is met nog 1/4 liter melk verdunner en er bovendien 50 gr gesmolten bo ter en 100 gr rozijnen en amandelen' (of één van beide) doordoen. Het beslag daarna door de stijf ge- slagen eiwitten scheppen. In een koe- kepan boter laten smelten, wat van het beslag erin doen en steeds om scheppend (als bij roerei) bakken. Op een verwarmde schotel overdoen et de rest van het beslag op dezelfde] manier bakken. Opdienen met poedersuiker betrooid. PAVESE In een koekepan sneetjes brood in ruim boter krokant bakken en op ieder soepbord een gebakken sneetje leggen Voor ieder sneetje een ei bakken, dit hier bovenop leggen, flink geraspte, kaas erover strooien en er daarna hete bouillon opgieten. De Amerikaanse producent en regisseur George Stevens, die eens ,,Het dakboek van Anne Frank" verfilmde, heeft nu in Hollywood meegedeeld, dat hij alle rechten heeft verkregen van ,,The greatest story ever told", nadat Twentieth Century Fox haar deelneming aan het miljoe nenproject had opgezegd. Zoals wij vorige week schreven, heeft deze maatschappij laten weten, dat het werk aan de film was stopgezet, omdat men met finan ciële moeilijkheden te kampen had. De Spaanse actrice Carmen Seville als de overspelige vrouw Maria Magdalena. De martiale figuur van Johannes de Doper (Robet Ryan), zoals hij volgens „King of Kings" gedoopt zou hebben in de Jordaan. Spaanse hoofdstad gekomen om requi- sieten en décors te vervaardigen. Het grootste stuk van alles was de tempel, opgetrokken in de buurt van Sevilia met zijn massieve pilaren van meer dan dertig meter hoogte. Maar kort voor de opnamen daar zouden be ginnen, stak een verschrikkelijke storm op, die het werkstuk tot de grond toe afbrak. Er waren drie maanden voor nodig om het weer op te bouwen. Het rijke paleis van Herodes, waarin Salome danste, vereiste de vaardigheid van twee dozijn artiesten, die mini- tueus de mozaieken schilderden, welke muren, plafonds en vloeren hebben versierd. Het gehele stadje Nazareth werd gebouwd in Manzanares en een helder stroompje nabij Aldea del Fres no werd de Jordaan, waarin Jezus door Johannes de Doper werd gedoopt. BERGREDE In totaal werden zo'n 20.000 figuran ten gehuurd van wie er alleen al ze venduizend nodig waren voor de ver filming van de Bergrede. Regisseur Nicolas Ray had meer dan een maand nodig om dit indrukwekkende gebeu ren voor te bereiden en te verfilmen. Meer dan tachtig camera-instellingen waren nodig voor de 21 dagen van werkelijk filmen. Meer dan vijfhonderd mjjlen brachten de regisseur en ziin adviseurs tussen de wielen door op zoek naar de juiste plaats. Zij vonden die in de nabijheid van Venta de Fras- Maurice Chevalier, 72 jaar, maar nog steeds bruisend van en vitaliteit. Het lijkt alsof het stijgen van de jaren hem geen extra last op schouders legt. In zijn nieuwe film „De schipbreukelingen", gemaakt door Disney naar het avonturenverhaal van Jules „De kinderen van tein Grantt", staat de bejaarde Franse acteur naast de vijftienjarige Hayley Mills, dochter van de bekende Briise John MillsIn de film, die in Londen wordt opgenomen, Chevalier de rol van professor Jacques Paganel en Hayley die Mary Grant. De jeugd naast de ouderdom levert natuurlijk een plaatje op. Noordhollandse strogele uien het kweken van groenten be stemd zyn. De uien moet men nu oprui men; ze kunnen gedroogd wor den en moeten dan op zolder of in de schuur opgeborgen wor den. Zorg er voor dat ze flink in zon en wind kunnen drogen; ze moeten goed hard zijn. Boerenkool zal nu al wel door groeien ook deze planten moet men nu nog een lichte overbe mesting geven. Overigens kan men nu ook nog boerenkool- planten poten; het moeten dan wel stevige planten zijn; het duurt anders te lang voor ze doorgroeien. De late bloemkool is nu bezig met het vormen van de witte kooltjes. Als men die hard en wit wil houden, moet men ze tegen het daglicht be schermen en dient men de zich vormende kooltjes met wat Foto Turkenburg, Bodegraven hartbladeren af te dekken. Als die er niet voldoende zijn, kan men van onderen een paar bla deren wegnemen, die dan over de kool gelegd worden. Krootjes en speciaal de zo- merkroten kan men nu volop eten. Het is nuttig er de dikste tussenuit te trekken; de andere krijgen dan wat meer ruimte en kunnen dan nog lekker door groeien. Afgedragen takken van de frambozen moet men nu ver' wijderen; er komt dan meer ruimte voor de jonge scheuten. Die mag men niet wegsnoeien, want ze moeten zorgen voor de vruchten van de volgende zo mer. Als er echter te veel tak ken zyn, kan men de zwakste wegnemen en kunnen de ster kere doorgroeien. G. KROMDIJK IN SPANJE Na twee jaar intensieve voorbereiding kwam het filmapparaat op 24 april van vorig jaar in werking in Spanje. Men had dit land gekozen, omdat het landschap daar volgens de filmma kers het meest gelijkt op het Heilige Land van 2000 jaar geleden. Voor de binnenopnamen was beslag gelegd op twee grote Madrileense studio's. Vak mensen van her en der waren naar de De rol van Maria wordt inge togen gespeeld door de Ierse actrice Siobhan McKenna. In de moestuin is er nog volop werk; vele groenten kun nen nu geoogst worden. Hetgeen men over heeft, is voor de diep vries of de weckflessen bestemd; inmaken in het zout doet men tegenwoordig niet veel meer. Dankbaar profiteren we van de snijbiet; een kostelijke blad groente in de late herfst, die als afwisseling met de bonen best smaakt. Snijbiet groeit steeds opnieuw aan; als men nu snijdt en men geeft een lichte overbe mesting, zal men voor de winter nog eens kunnen oogsten. De laat gezaaide zomerworteltjes zullen nu ook nog eens een lich te overbemesting moeten heb ben; de bekende tuin- en ga- zonkorrelmest kan men er wel voor gebruiken. Tegenwoordig zijn er ook speciale mestmeng- sels in de zaadhandel, die voor

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 18