STIJKEL bepleit gelijke kansen voor wegvervoer „Verkeerd begin" goed begin van iet Nutsdepartement Voor schoten si R M I B S i jSjBuH}) I k, mM 1 f i i\ t V j f 0\ 1 :ty Hit Ieren bestuderen in ons land toerisme en ivoonwagenkampen PRINSES ALEXANDRA GAAT ZICH BINNENKORT VERLOVEN Dief loopt op stille getuigen ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1961 Studio bracht probleemstuk erg origineel |De Maatschappij tot Nut van 't Alge- leen, departement Voorschoten is gis- pavond ln het Cultureel Centrum het leuwe seizoen begonnen met het pre- mteren aan de leden van het toneel- Jel „Verkeerd begin:'. De toneelgroep ]tudlo bracht dit stuk voor het voetlicht. „Verkeerd begin", geschreven door Jan ^taal. boeit van begin tot eind. Niet door iet verhaal, voor zover althans van ver- tal kan worden gesproken, maar door J!|et onderwerp. Het probleem namelijk een ouder wordende vrouw en de lOging van een jong meisje om een zui- (ere liefde te beleven, nadat ze zich er O de praktijk van het liefdeleven te pedkoop heeft afgemaakt. Geen nieuw ibleem dus, maar wel verrassend ori- ieel gebracht. Het stuk beoogt te zeg- dat we zo vaak verkeerd beginnen a het leven, en dus ook in de Uefde. ;n we denken de ander voor ons te kunnen linemen, door ons voor te doen, zoals ie de ander het meest kunnen bekoren. Vanneer het Jonge meisje, Liesbeth Itruppert, zover is gekomen, dat ze on- OOGSTFEEST EN BAZAAR LEGER DES HEILS. Het jaarlijkse oogstfeest van het ^eger des Heils zal in de komende dagen sworden besloten met een dankdienst op t. pndag a.s. en een bazaar, welke van Mnsdagmiddag te 3 uur tot woensdag- wond zal worden gehouden in de korps- jaal aan de Hooigracht. Een grote hoeveelheid fruit en veld- setewassen, mede door de heilssoldaten t. jelf aangevoerd, zal zondag tijdens de jankdienst worden tentoongesteld en Jaarna onder leiding van de jeugdserg. jnajoor, zr. A. Hanno aan de zieken in jnze stad worden uitgereikt. sefZondag 24 september organiseert het Leger een getuigenlsdlenst in de Stads gehoorzaal. Medewerking zal o.a. wor- flen verleend door de Gospel-singers uit Eindhoven en de Amerikaanse pianiste se^uth Boyd. Veertig jaar Imenexco I FEESTAVOND IN STADSGEHOORZAAL I Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de N.V. Internationale Han- flelmaatschappij „Imenexco" vond gis- 1 jerftvond in de stampvolle Stadsgehoor zaal een feestelijke samenkomst plaats. Cees de Lange had het deze avond met fajn gezelschap voor het zeggen. Voor kÉet echter zo ver was deelde hij de uit- Ihl&g mede van de in het kader van dit '■jubileum onder de zakenrelaties gehou den rebuswedstrijd, waarvoor de directie .een groot aantal fraaie pi ijzen, w.o. twee dMelevisietoestellen, beschikbaar had ge- Iteld. 1 De twee Pico's, accordeonisten die wel IIÉr&t muziek in hun vingers hebben, zorg- Ben al direct voor een goede feestelijke 5 Jnzet van het programma, waaraan ver meer medewerkten Joe Andy, een handig jongleur. The Spotlights, 3 charmante meisjes bekend van radio en t.v., die er ten eigen, geestige styi van zingen op pa houden, het Cocktail Trio, zeer spits in het vinden van muzikaal amusement en de Osmanies, die acrobatiek van 7 flasse brachten. Een geanimeerd bal jn.m.v. The Lucky Stars besloot dit vro lijk lustrumfeest. danks haar bedenkelijke reputatie een goed begin in haar leven wil gaan ma ken, is er niemand meer die haar wil geloven. Met de inmiddels overleden kleedster van het cabaret waarbij zij werkt, houdt zij aan het slot een dia loog. Het brengt haar de troost, dat het er niet op aankomt of men haar op deze aarde gelooft. Hier waar ik ben, spreekt de tegenspeelster in deze dia loog, wordt je wèl geloofd. Zonder de andere leden van dit gezel schap tekort te doen, willen wij in het bijzonder noemen Carla de Raet en Liesbeth Struppert, die door hun spel veel hebben bijgedragen tot het behaal de succes. Medische Diensten Leiderdorp Dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat 10. tel. 22208. Oegstgeest Dokter Held, tel. 24649. Voorschoten Dokter J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2520 en dokter Abar- banel (voor eigen patiënten), Chopinlaan 32, tel. 3875. Wassenaar Dokter J. Paulides en dokter H. S. Boogaart. Apotheek 81de- rius, Langstraat. Warmond Zuster Muilerman, He renweg 57, tel. 879. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJK BUREAU ooi Burgemeester en Wethouders van Leiden Brengen ter openbare kennis, dat het bureau van de gemeentelijke dienst voor ;e Boclale Zaken op maandag 18 september "loten* 12 00 UUX VO°r hCt publlek 18 ge" [TI VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de spoorwegovergang tussen de Herenstraat en de Zoeterwoudseweg in verband met ig de uitvoering van werkzaamheden met in- xang van 18 september 1961, vermoedelijk ■ivoor de duur van twee weken, zal zijn __,afgesloten voor het verkeer met alle voer tuigen, rfj- en trekdieren en vee, alsmede rOföor voetgangers, tn beide richtingen. De door het verkeer t.e volgen route ïliftai ter plaatse worden aangegeven. Ri, BEKENDMAKING 1 De Commissaris van Politie, Hoofd van ^plaatselijke politie als bedoeld in artikel 1 van het vreemdellngenreglemient in de gemeente Lelden, vestigt nogmaals de l «andacht op artikel 27 van het Vreem- dellngenreglement waarin o.m. bepaald wordt, dat leder die aan een vreemdeling «^nachtverblijf verschaft verplicht is daar van binnen 24 uur, hetzij mondeling. betzij schriftelijk, kennis te geven aan de afdeling vreemdelingendienst, bureau van politie. Zonneveldstraat 10 te Lelden. k onder opgave van de naam. voornaam. nationaliteit. woonplaats. datum en f plaats van geboorte, zomede de datum van binnenkomst ln Nederland van de |jv vreemdeling. Gebleken ls. dat vele vreemdelingen ea do°r onwetendheid of nalatigheid niet worden aangemeld. Personen, die voornoemde aanmeldings plicht niet nakomen, kunnen worden ge straft met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. De Commissaris van Politie. Hoofd van plaatselijke politie voornoemd. J. DREEUWS. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Hendrlkus, zn van C. Gras man en J. A. v. d. Meer; Bartholomeus, zn van H. v. Dam en W. M. Harland; Michel Jacquet Henri, zn van J. L. Commandeur «n D. L. Le Ball; Ingrld, dr van S. Mazu- vel en E. Kuljvenhoven; Maria Helena, dr van A. van Soest en M. Baart; Arle Alber- tua Johannes, zn van L. Haasnoot en A. M. Nleuwenhuls; Johannes Jacobus, zn van J. J. Mleremet en C. C. Petit; Marie Louise, dr van H. J. Bellaart en M. Stel tenpool; Ronaldus Johannes Maria, zn v. A. W. van Haasteren en M. C. v. d. Zwaan. ONDERTROUWD P. J. van der Linden en A. D. Hamer- ung; C. van den Berg en C. G. M. Noom; E A. de Ruiter en L. Llevense; J. P. Fasel en E. M. C. van der Weijden; T. H. Ger ritsen en M. S. M. Llnschooten; J. W. Konijnenburg en M. van der Velden; M. HUlebrand en W. S. Vlasveld; G. Segyn en H Kret; C. P. Meijer en A. H. le Maitre; A van Vliet en C. H. van Goozen; W. van «en Brink en J. Noort; J. Vlncourt en H. oe Groot; G. Schlpaanboord en M. C. Kers Tang11' J" Nleuwenbur& en van der OVERLEDEN D- Maagdelljn. 68 Jaar. man; A. J. Jan sen, 87 Jaar, wed. van D. J. den Os; E. A. Aartsma, 48 Jaar, man; N. Vis, 79 laar. wed. van P. Cardol; H. de Smit, 9 jaar. dochter. etaoiun etaoln etaoin etaoln etaoln etae Looddiefstal van Hooglandse Kerk „Vindt u het nu zelf ook niet een kwalijke zaak, dat u terwijl u lid van de hervormde kerk bent lood van het dak van deze hervormde kerk rooft?" Deze vraag stelde de officier van Jus titie bij de Haagse politierechter giste ren aan een 34-jarige Rotterdamse monteur, die samen met zijn 22-jarige collega voor het hekje stond. Deze verdachten waren in Juni van dit jaar werkzaam bij een bedrijf uit Aalsmeer, dat opdracht had gekregen in het kader van de restauratiewerkzaam heden aan de Hooglandse Kerk een brandbeveiligingsinstallatie in de kap van de kerk aan te brengen. Naar hun zeggen hebben de verdach ten toen ongeveer 80 kilo lood van het dak losgescheurd en verkocht. Volgens een hoofdopzichter, die als getuige werd gehoord, gaat het echter om 400 kilo lood. terwijl de door de verdachten aan gericht schade tenminste f 1.100.be draagt. De officier van Justitie sprak van een „kwalijke vorm van kerkdiefstal". Hij eiste tegen de oudste verdachte, die hij als de initiatiefnemer zag, zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De andere verdachte hoorde een maand voorwaardelijk tegen zich eisen. De politierechter besloot het deze keer nog bij voorwaardelijke straffen te la ten. De oudste verdachte kreeg zes maanden voorwaardelijk, de jongste werd conform de eis veroordeeld. Oud-katholieken komen naar Leiden Ter gelegenheid van het internatio nale congres van Oud Katholieken, dat van 20 tot 25 september te Haarlem wordt gehouden, vindt, zaterdagmiddag 23 september in ,De Lakenhal" een bij eenkomst plaats van de internationale liga van vrouwenbonden. Omstreeks drie uur zal het gezelschap arriveren. Een bezoek wordt gebracht aan het museum en met name aan de Oud-Katholieke kapel aldaar. In een der zalen is een expositie ingericht van kerkelijke kle ding, die door Nederlandse vrouwen is vervaardigd of gerestaureerd, waaronder enkele zeer fraaie stukken. In de Grote Pers zal de Nederlandse presidente, mevr. H. H. Struyckde Hoogh een toespraak houden. Indien de tijd het toelaat zal het gezelschap ook het kerkgebouw van de oud-katholieken aan de Zoeterwoudsesingel bezoeken. Lezers schrijven... Het plan Zwanburg Als ingezetene, tevens belanghebben de bij het uitbreidingsplan van de Ge meente Warmond, het z.g. plan Zwan burg. heb ik de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land op donderdag 14 dezer bijgewoond. Uw verslaggever bericht aan het slot van de beschouwing in uw blad, dat de wnd. burgemeester Smolders van Warmond zich meende te herinneren, dat G.S. in haar vergadering dd. 17-7-58 het Leidse Merenplan hebben afgewezen. De heer Smolders ging echter niet slechts op zijn herinnering af, doch had een afschrift bij zich van een brief ge richt aan de gemeente Warmond, waar in G.S. deze afwijzing berichten, waar uit hij de betreffende passages voorlas. Burgemeester Smolders sprak er voorts zijn bevreemding over uit, dat enige door hem met name genoemde adviseurs van G.S. die in hun adviezen het War- mondse plan van de hand wezen, onder meer naar voren hebben gebracht dat door deze bebouwing het Leidse Me renplan in de toekomst niet meer uit te voeren zou zijn. Hij voerde m.i. terecht aan dat dit argument na afwijzing door G.S. zelf, van dit Merenplan, niet meer ter zake dienend is. Mr. Hins bracht hierop een brief van G.S. aan Leiden ter sprake, waaruit zou zijn op te maken, dat over een ev. zand winning in het N.W. van Leiden op een later tijdstip nog wel eens te pra ten zij zijn. Burgemeester Smolders toonde zich zeer verwonderd over dit hem onbeken de schrijven, dat kennelijk in tegen spraak is met het besluit van G.S. dd. 17-7-58. En vroeg aan de voorzitter van G.S. om nadere informatie hieromtrent. Het lid van G.S. de heer Deerenberg gaf burgemeester Smolderci de raad aan de Juistneid van het aan Warmond ge zonden schrijven, waarin de afwijzing van het Merenplan wordt bericht, maar niet te twijfelen. Dat mr. Hins de bezwaren van bur gemeester Smolders zou hebben ontze nuwd is dus pertinent onjuist en deze bewering geeft dan ook een vertekend beeld van deze discussie. A. C. Haarsma, Padoxlaan 22 Warmond. Nippon- of Floresstraat Vurig hoop ik dat het Leidse Gemeen tebestuur niet zal voldoen aan de wens van de heer J. Jesse, vervat in zijn in gezonden stuk van 14 september jJ. en de naamswijziging Nipponstraat - Flo resstraat ongedaan zal maken. Zij die de Japanse bezetting in Ned. Indië heb ben meegemaakt en getuigen zijn ge weest >an de Japanse wreedheden, heb ben niet de minste behoefte aan een straatnaam, die aan die droevige tijd herinnert. Met dank voor de plaatsing. H. de Vries, Margrietstraat 2, Leiden. Scholier brak been Gistermiddag omstreeks één uur brak de 14-jarige Leidse scholier P. Gerris het linkerbeen, toen hij op de Lammen- schansweg ter hoogte van de Zoeter- woudse Singel aangereden werd door een personenauto. De jongen was plotseling de straat overgestoken. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. LEZINGAVOND V.O.L.A. Vrijdagavond opende de Vereniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool haar nieuwe seizoen met een voordracht door mevr. ir. T. de Boerv. d. Hoek, van de Kon. Neder. Glasfabriek te Leer dam. De heer C. v. d. Kaay opende de avond en heette de vel eaanwezigen, in het bij zonder de nieuwe leden, van harte wel kom. De spreekster behandelde de ver schillende glassoorten, zoals verpak- kings-, sier-, venster- en optisch glas. Aan de hand van verschillende model len besprak zij de fabricatie van 't wijn glas. Hieraan komen de glasblazer, de glasmaker, de keier en de drager te pas. Vervolgens besprak zij de diverse ver sieringen op het glas, zoals het inbran den van glasverf, het etsen, het grave ren en het inpersen van de versiering. Na de pauze werden twe efilms ver toond: „De geschiedenis en de moderne produktie van glas" en de bekroonde kleurenfilm van Bert Haanstra: „Glas en Kristal". Aan het einde van de avond sprak de heer v. d Kaay een dankwoord. WASSENAAR KERKDIENSTEN Wassenaar Herv. Gem., Dorpskerk: 10 uur ds. J. W. Sepmeijer, hoofd vl. pred. te Den Haag; 7 uur drs. H. B. de Roest, bijzondere Jeugddienst. Kieviets- kerk: 8.30 uur Jeugdkerk; 9.30 ds. J. T. Wiersma. Deylerhuis: 10.15 uur dr. H. Beker. Geref. Kerk, Kievietkerk; 11 en 5 uur ds. E. Pijlman. Zijllaan: 10 en 5 uur ds. D. Ringnalda, uit Overveen. Ned. Prot. Bond, Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. Zuurdeeg. Johamiahuis: 10.30 uur jhr. ir. A. C. D. de Graefi. Herv. Evan gelisatie. Dorpshuis: 10 en 3 uur ds. J. Lekkerkerker uit Bergambacht. LEIDERDORP D. v. d. Blom kwart eeuw bij Touwf abrieken De heer D. F. v. d. Blom was vrijdag een kwart eeuw in dienst van de Ver- eenigde Touwfabrieken in Leiderdorp. Daarom werd hij gisteren met vrouw, zoon en dochter door de directie ontvan gen Mevr. Blom kreeg een boeket an jers. De jubilaris heeft, al die tijd in de spinnerij gewerkt. Spoelen, scheren, twisten en spinnen, dat alles heeft voor de jubilaris geen geheimen meer. De directeur, de heer H. B. Haanappel, prees het vakmanschap, de trouw en de plichtsbetrachting van de Jubilaris. Een prettige eigenschap vond hij. dat de ju bilaris zijn werk opgewekt doet. Hij gaf de jubilaris het zilveren ere metaal van dp V.T., alsmede een ge schenk onder couvert. Vervolgens boden de bedrijfsleiders D. J. v. d. Moortel en I. Vogelenzang hun gelukwensen aan. De heer J. Nievaart. chef van de spin nerij, die zelf meer dan veertig dienst jaren heeft, ging terug tot de tijd, dat de jubilaris als klein jongetje in de spoelerij kwam. Spreker onderstreepte evenals baas P. Kijk i. d. Vegte de prettige samen werking met de jubilaris. Namens de jubileumcommissie bood baas Jac. Stouten een radiotafel aan. Burgerlijke Stand Geboren: Nynke W dr van H. de Jong en C. J. Stoets, Sophia H.. dr van W. M. de Greef en E D van Unen. Ondertrouwd: N. van Helden, 28 Jr en S. van Leeuwen, 23 Jr. Getrouwd: W. Demmendal, 28 jr en J. E. Sanders, 25 Jr; J. H, van Osnabrugge. 23 Jr en C. S. Boonstra. 20 jr. OEGSTGEEST Kerkdiensten Oegstgeest Herv. Gem., Groene Kerk: 10.30 uur ds. J. Irik. Pauluskerk: 10 uur wika M. A. de Vlieger en ds. B. C. Visser (opening winterwerk)7 uur ds. G. F. Callenbach. Geref. Kerk: 10 uur ds. Kappers; 5 uur ds. G. Th. Rot huizen te Leiden. Geref. Kerk (vrijge maakt)8.30 uur drs. R. Brands; 3 uur stud. M. Heemskerk. Vrijz. Herv.; 10.30 uur ds C, J. Rasch te Den Helder. VOORSCHOTEN Symphonisch Kamerorkest Maamdag a.s. zal in de Herv. Kerk aan de Schoolstraat een concert worden gegeven door het Symphonisch Kamer orkest onder leiding van Dick Broekarts. Als solisten zullen optreden Lucius Voor horst, fluit, en John Huber, fagot. Er zullen o.a. werken worden uitgevoerd van Haydn, Vivaldi en Honegger. ..Verzet tegen een moderne ont wikkeling van het wegvervoer is onvruchtbaar, omdat het van het begin af aan tot mislukken ge doemd is", zo heeft de Nederlandse SB) ZOETERWOUDE Raadsagenda De raad van deze gemeente komt op woensdag 20 september te 8 uur in het gemeentehuis in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m. de volgende pun ten vermeld: Voorstel tot nadere vaststelling van het bouwvoorschot voor 17 woningwet woningen; alsvoren tot wijziging van de algemene politieverordening in verband met het ophalen van huisvuil; Alsvoren tot het verlenen van een krediet voor het uitvoeren van enige werkzaamheden aan de garage Miening 32; alsvoren tot wijziging van het Algemeen Ambtena renreglement; Alsvoren tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting voor de thuislozenzorg; wijziging begroting 1961 van het Grondbedrijf; wijziging gemeentebegrotingen 1960 en 1961. Raadsstukken De minister van Volkshuisvesting heeft het Rij ksbouwvoorschot voor de bouw van 17 woningwetwoningen nader be paald op f. 236.877.99. Aanvankelijk was dit bedrag hoger, doch daarbij was een te hoog bedrag voor opschuivingsrente berekend. B. en W. stellen nu voor het bouwvoorschot vast te stellen op het hiervoor genoemde bedrag. Binnenkort (vermoedelijk 1 oktober a.s.) zal het huisvuil worden opgehaald met de nieuwe draaitrommelvuilnisauto. Dan zal ook de verordening op de heffing van reinigingsrechten in werking treden. De gemeente stelt uniforme vuilnisemmers ter beschikking. In verband hiermede moet artikel 67 van de algemene politie verordening worden gewyzigd, zodat alleen in de door de gemeente verstrekte emmers het vuil mag worden verzameld en aan de weg gezet. B. en W. stellen nog voor aan de Stichting voor de thuislozenzorg een subsidie te verlenen van f. 25 per jaar, gedurende de jaren 1961 tot en met 1963. Onlangs zijn in een kasteel in Zuid-Bohemen enkele schilderijen van grote waarde gevonden. Dit is een van de kostbaarste stukken, een Rembrandt welke Saskia van Uylenburgh, de eerste vrouw van de grote schilder, voorstelt. Het portret wordt thans geëxposeerd in de Pinacotheek van Liberec. staatssecretaris van Verkeer. E. G. Stijkel. gisteren in een rede te Straatsburg verklaard. De heer Stekel, die sprak op een Nederlandse dag op de Europese Jaar beurs in die stad, verdedigde met klem het Nederlandse standpunt ten aanzien van een gemeenschappelijk vervoerbeleid ln de Europese Economische Gemeen schap, een standpunt dat ervan uit gaat dat het vervoer een zelfstandige vorm van economische bedrijvigheid is. De staatssecretaris somde drie redenen op voor het Nederlandse verzet tegen bevoordeling van de spoorwegen een uitvloeisel van de negentiende eeuwse spoorwegmonopolies boven de andere takken van vervoer. In de eerste plaats heeft een regering niet het recht, andere sectoren van beroepsvervoer een dwangbuis aan te leggen ter bescher ming van een vervoersmethode waarin zij zelf sterke belangen heeft. Daarnaast geldt de overweging, dat die overheids bescherming de ontwikkeling van goed kopere vervoersmethoden belemmert en dat betaalt uiteindelijk de consument. En tenslotte heeft die politiek tot ge volg dat het particuliere vervoer door verladers zelf begunstigd wordt, waar door de regering haar doel voorbij schiet. De heer Stykel sprak de hoop uit. dat de meningswisseling over de toe komst van het Europese vervoer die nu in de EEG op gang komt spoedig zal leiden tot oplossingen die in over eenstemming zijn met de dynamiek van onze eeuw en die geheel beantwoorden aan de behoeften van het zich integre rende Europa. Wijziging wet maakt beperking van aantal woonwagens mogelijk De minister van Maatschappelijk Werk stelt aan de Tweede Kamer voor een wijziging in de wet op woonwagens en woonschepen aan te brengen. Deze ver andering beoogt het verwezenlijken van de mogelijkheid om een maximum te stellen aan het aantal woonwagens, dat in een gemeentelijk of regionaal woon wagenkamp kan worden geplaatst. Zoals men weet hebben zich de laatste tijd moeilijkheden voorgedaan, omdat woonwagenbewoners plaatsen opeisten, ook als een kamp vol was. Zo is in kort geding voor de rechtbank in Utrecht en in hoger beroep by het Hof in Amster dam de gemeente Amersfoort genood zaakt geworden om door haar uit een vol kamp weggesleepte woonwagens nieuwe standplaatsen binnen de gemeente te verschaffen. Door deze wetswijziging zouden gede puteerde staten de mogelijkheid krijgen om de capaciteit van gemeentelijke of regionale woonwagenkampen vast te stellen. Daarnaast kan een regeling voor tijdelijke voorzieningen buiten kampen door gemeentebesturen worden getrof fen. De Ierse regeringscommissie welke de opdracht heeft het probleem van de trekkende bevolking (woonwagenbewo ners) te bestuderen en die onder lei ding van mr. Brian Walsh, lid van het Ierse Hooggerechtshof, van 17 tot en met 24 september een oriëntatiebezoek aan Nederland bregnt, zal op maan- Samen met Lord O'Neil naar de Hebriden Ierse edelman is een handig zakenman (Van onze Londense correspondent) In Londen wordt zeer binnen kort de aankondiging verwacht van de verloving van Prinses Alexandra van Kent, nichtje van Koningin Elizabeth II van Enge land, met de Ierse edelman Lord O'Neil. Zowel de Prinses als Lord O'Neil is op het ogenblik met vakantie op een eilandje in de Hebriden. Islay, eigendom van majoor Morrison. De Prinses was aanvankelijk met het Koninklijke gezin op Balmoral in Schotland, maar ging kort geleden naar Islay, waar Lord O'Neil enkele dagen later arriveerde. Naar verluidt, zou hij, voor hij naar het noorden vertrok, in Londen bij de zelfde juwelier, waar de Hertog van Kent onlangs zijn verlovingsring kocht, een ring hebben uitgezocht van om streeks 70.000 gulden en deze hebben meegenomen naar het eiland, waar ze elkaar reeds eerder hebben ontmoet Het is niet onmogelijk, dat de verloving reeds eerder bekend zou zijn gemaakt, als het vorstenhuis niet een week rouw had in verband met de dood van een oom van Koningin Elizabeth. De prinses en Lord O'Neil kennen elkaar al ruim 10 Jaar, doordat zyn zuster Fionn sa men met de Prinses op school was. En kele jaren geleden verwachtte men alge meen dat de verloving voor de deur stond, maar plotseling werd aangekon digd dat geruchten hierover uit de lucht waren gegrepen. Er werd toen gefluis terd dat de Hertog van Kent toen niet in een huwelijk wilde toestemmen. Prin ses Alexandra ging voor een officieel bezoek naar Duitsland en kwam daar na steeds meer bij officiële gelegenhe den naar voren als vertegenwoordigster van de Britse vorstin. Ze maakte een reis naar Australië, waar haar bezoek een groot succes werd door de volkomen ongedwongenheid en charme van de Prinses, die altijd min of meer op de achtergrond was gebleven. Sindsdien is Prinses Alexandra vrijwel niet meer weg te denken uit de kringen van het Britse vorstenhuis. Lord O'Neil stamt uit een Iers geslacht dat zijn zetel heeft in County Antrim in Ulster. Het kasteel van de O'Neils in Shane werd in 1922 door de Ierse republikei nen verwoest. Zyn vader was in de oorlog commandant van een tankregi ment en sneuvelde ln Italië. Lord O'Neil erfde een miljoen gulden van zijn va der en aangezien hy een bijzonder han dig zakenman bleek te zyn, belegde hy dit met groot inzicht in de commerciële t.v. ln Noord-Ierland. Bovendien heeft hU garages In Belfast en zakelyke be langen in Londen. Hij staat bekend als een zeer charmante en humoristische jongeman met een grote liefde voor oude auto's en jazzplaten. dag 18 september door de secretaris generaal van het ministerie van Maat schappelijk Werk, mr. Ph. H. M. Werner, ten departemente worden ontvangen. Intussen brengen twee levendige Ieren, de heer K. Fox en G. Clark reeds een bezoek aan ons land om de Ne derlandse toeristische accommodatie te bestuderen. „Wij moeten vooruit. Wtf moeten onze toeristische accomodatie aanzienlijk ver beteren. Ons groene eiland is een uniek toeristenland. De inkomsten uit toeris me staan als deviezenbron op de tweede plaats en zijn in sterke mate bepalend voor onze handelsbalans", aldus deze heren, die in ons land zyn in opdracht van het Ierse Nationale Bureau voor Toerisme. Hotels, motels, bungalows, campings enz. zullen aan een nauwgezet onderzoek worden onderworpen. „De ac comodatie in Ierland is bij die van an dere landen ver achtergebleven", zo zeg gen de heren Fox en Clark. Dit geeft ons natuurlijk de kans om het beste te bouwen wat er is, zoveel mogelijk naar de smaak van de buitenlandse be zoekers en aangepast aan hun behoef ten". Helaas is echter risicodragend ka pitaal in Ierland zelf byzonder schaars. Om verbeteringen en projekten te ont werpen en verwezenlijking van plannen te stimuleren stelt de Ierse regering jaarlijks tien miljoen gulden ter be schikking. Verwacht kan worden, dat in 1962 ongeveer 25 miljoen gulden in Ierse toeristische bedrijven zal worden geïnvesteerd. Ierland ontvangt jaarlijks van 800.000 buitenlandse toeristen on geveer 430 miljoen gulden, aanschaffin gen inbegrepen. Van deze bezoekers ko men 700.000 uit Engeland, 75.000 uit de Ver. Staten. „Wie de schoen past trekke hem aan". De dief, die ln de nacht van 2 op 3 sep tember inbrak ln een villa aan de Nieu we 's-Gravelandse weg te Bussum paste dit bezegde letterlijk toe door behalve gouden en zilveren sieraden in zijn zak te steken, óók een paar schoenen aan te trekken, die hij in de villa vond. Dit werd de dief noodlottig, want toen de politie hem in Amsterdam oppikte droeg hij de gestolen schoenen. De 25- Gereformeerde Synode: Wel of niet naar New Dellii? De generale synode der Geref. Kerken heeft haar vrijdag te Apeldoorn gehou den vergadering voornamelijk besteed aan de bespreking van zaken van oecumenische aard. Allereerst kwam aan de orde het rapport van deputaten voor bestudering van de vraagstukken der pluriformiteit en der oecumeniciteit. De synode besloot dit deputaatschap uit te breiden en de conclusies van deze commissie nog nader vast te stellen. De synode besloot tevens zich thans te onthouden van enige uitspraak met be trekking tot eenwording van de kerken en de verhouding tot enige oecumenische organisaties. Breedvoerig heeft de synode gedis cussieerd over de uitnodiging van de Wereldraad van Kerken om naar de assemblee van New Delhi een waarne mer te zenden. Deze zaak diende reeds eerder ter synode. De commissie kwam met een gewijzigde conclusie en stelde voor één of zo mogelijk twee waarnemers naar New Delhi te zenden, aangezien het hier gaat om waarneming zonder meer. Sommige synodeleden achtten het zenden van waarnemers naar New Delhi ln stryd met het beleid van de synode van Assen ln 1957, die zich tegen aan sluiting aan de Wereldraad uitsprak. Daarom onthield Assen zich ook van afvaardiging naar de A.C.C.C. De synode van Utrecht 1959 stond deputaten toe om zich op de conferentie van de ACCC te Woudschoten te doen vertegenwoor digen. Daarom meenden verscheidene synode-leden, dat men nu ook naar New Delhi waarnemers moest zenden. Prof. dr. G. C. Berkouwer legde er de nadruk op, dat voor een duidelijke beslissing van de Geref. Kerken ten aanzien van deze dingen de waarneming een wezen lijk element kan zijn. Prof. dr. D. Nauta vond het beroep op de synode van Assen zonder meer niet afdoende, omdat elke synode een zelfstandig lichaam is. Al moet men een zekere continuïteit bewa ren. Een synode is geen statisch lichaam, zei hij. De hoogleraar wilde èn naar de Wereldraad èn naar de ACCC waar nemers zenden, dan volgde men z.i. een correcte lijn. Nieuwe aanpak van evangelisatiewerk In een stampvol Concertgebouw „De verdeeldheid van het protestan tisme is niet te permitteren, zij is bij zonder nadelig voor het evangelisatie werk. De evangelisatie kan niet meer gescheiden worden verricht", aldus de Sredikanten voor bijzonder kerkewerk Amsterdam, ds. W. van Boeijen (ge ref.) en ds. W. A. Smit (herv.) op de eerste van een reeks nieuwe evangeli satieactiviteiten, gisteravond in het uit verkochte Concertgebouw. De evangeli satiebijeenkomst werd gehouden onder het motto „Ik zou wel eens willen we ten". Aan het programma, dat onder lei ding stond van Johan Bodegraven, werk ten o.a. mee; Jules de Corte, Piet van Egmond, Phia Berhout, Wim Paauw, het meisjeskoor „Sweet Sixteen" en het or kest Frans Mijts, met zang van Jan van der Most. De samenzang Btond onder leiding van Kees Deenik. De noodzaak van de samenwerking der protestantse kerkelijke groeperingen werd door ds. Van Boeijen en ds. Smit ln een inderview met Johan Bodegra ven door enkele cijfers onderstreept. In 1880 was één procent van de Amster damse bevolking onkerkelijk. Dit percen tage bedraagt op het ogenblik 50; 95 procent van de gedoopten in de hoofd stad bezoekt nooit een kerk. Volgens de beide predikanten voor het bij zond ere kerkewerk woont een vijfde gedeelte van alle onkerkelijke Nederlanders in Am sterdam. Tot slot van de bijeenkomst sprak ds. A Klamer over het thema van de avond: „Ik zou wel eens willen weten". jarige man kon doordat hij op .stille ge tuigen" liep moeilijk ontkennen. Hy gaf toe de inbraak met twee helpers ge pleegd te hebben. Hun namen heeft nij echter tot nu toe nog niet meegedeeld. Toen de politie hem nader aan de tand voelde, bleek dat hij de laatste weken inbraken heeft gepleegd in fa brieken te Hilversum Amersfoort. Hui zen, Naarden en Haarlem. De politie vermoedt echter, dat zijn zondenregister hiermee nog niet vol is, want de laatste tijd zijn talloze bedrijfsdiefstallen aan gegeven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11