Laatste nieuws Arbeidsvoorwaardenwet „sprong in duister" W illem-word-wakker kan genezen niet laten Vertrouwen in de economische en politieke stabiliteit van Mexico Lijnen der buitenlandse politiek zijn vast en duidelijk getrokken Grootscheeps onderzoek naar de gevolgen van luchtverontreiniging Waarom zo laat spoedopleiding uloleerkrachten VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 Mening prof. dr. J. E. Andriessen „Moeten we op dit ogenblik de „sprong in het duister" doen?" Met deze vraag besloot prof. dr. J. E. Andriessen, hoogle raar in de staathuishoudkunde aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam, een inleiding over het voorontwerp arbeidsvoorwaardenwet. Hy sprak op een studieconferentie van het Christe lijk Vakverbond in Utrecht. Hoewel de gedifferentieerde loonpoli tiek voor de werknemers bepaald geen ongunstige resultaten heeft gehad, zijn de repercussies van deze politiek vooral STADSNIEUWS Afscheid mevr. M. Soomers In intieme kring is afscheid genomen van mevr. M. Soomers, sinds 41 jaar in dienst van Confectiefabriek Hartogs en Co. N.V. In een hartelijke speech gaf de heer H. D. Lens, thans directeur der N.V., een overzicht van hetgeen mevr. Soomers voor het bedrijf had betekend. Als blijk van waardering werd haar een bedrag onder couvert overhandigd. In aansluiting hierop sprak de heer C. van Es woorden van waardering na mens het gezamenlijk personeel, waarbij hij haar een gouden armband aanbood. Na afloop bleef men nog gezellig bij een, met de gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen van mevr. Soomers. RING TERECHT De platina-ring, die een dame uit Haifa eergisteren in een Leids restau rant kwijt raakte, is weer terecht. Bij het handenwassen had zij de ring op een glasplaat gelegd. Toen zij terug kwam was de ring verdwenen. Ten on rechte werd gedacht dat iemand anders zich over het sieraad ontfermd had. Vanochtend werd de ring teruggevon den. Hy lag rustig in de afvoer van de wasbak te wachten tot zyn eigenares hem weer kwam ophalen. Het Leidse Volkshuis zet deuren weer open Vanaf maandag 18 september staan de deuren van het Leidse Volkshuis weer open voor hen die onder deskun dige leiding hun vrUe tyd nuttig willen besteden. Er worden cursussen gegeven voor jong en oud. Ingeschreven kan worden voor aller lei clubs, zoals de mondorgel-, de tafel tennis-, de rock 'n roll-, de volksdans-, de teken- of de fotoclub. De Volkshuis- I bibliotheek stelt de leden van het Volks huis in de gelegenheid gratis boeken te lezen. In dezelfde bibliotheek kunnen de I kinderen rustig enkele uurtjes doorbren- I gen met lezen. Evenals in voorgaande jaren zullen op zondagmiddag weer filmvoorstellingen gegeven worden, waar men met het gehele gezin naar toe kan. Ook de bejaarden worden niet vergeten. Zij hebben hun by eenkomsten op vry- dagmiddag. Tydens deze bUeenkomsten kunnen zy onder leiding allerlei hand- I werken vervaardigen. Zo is er voor elck wat wils. Zy die nadere inlichtingen over het werk van het Leidse Volkshuis wen sen, kunnen er na 18 september iedere dinsdagavond terecht. LEIDERDORP De collecte voor de kankerbestry- dlng heeft f339,88 opgebracht. Woensdag 20 september om halfdrie wordt in het gebouw aan de Maurits- slngel 166 gelegenheid gegeven tot kos teloze (her)inenting tegen pokken. Het oranje inentingsboekje moet worden meegenomen. OEGSTGEEST Gezinsvoorlichting over Tsjecho-Slowakije De Commissie voor Huishoudelyke en Gezinsvoorlichting opende gisteren het seizoen met een lezing met dia's over Tsjecho-Slowakye van mevrouw J. Staal-van Sandvliet uit Oegstgeest. Mevr. P. Smits-Witvliet opende de ver gadering. zy deed mededeling van een reis naar de Damesbeui's op 5 oktober in de Houtrusthallen te Den Haag. Op 15 januari zai dr. Sanders een lezing hou den Mevr. Staal gaf eerst een kort over zicht van de geschiedenis van Tsjecho- Slowakije. Daarna vertoonde zy dia's over een reis, die zy in 1959 heeft ge maakt. De aanwezigen maakten een tocht langs steden als Praag, Tabot, Karlooy en Vary en genoten van burch ten, bossen, wouden en kerken, die overal in Tsjecho-Slowakye te vinden zyn. VOORSCHOTEN Op de te Den Haag ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling ..Spijs en drank" gehouden finale van de nationale kampioenschappen voor cock tails en longdrinks, behaalde de heer J. P. v. Gelderen uit deze gemeente de eerste prys in de afdeling longdrinks. De heer van Gelderen bereikte na een felle stryd in de eerder gespeelde voor ronden zyn succes met de door hem zelf samengestelde longdrink ..Capito" met een punt verschil op de tweede prys- winnaar. WARMOND St.-Agnes verstevigt onderlinge band De retraitevereniging St. Agnes is het nieuwe verenigingsjaar begonnen met een buitenkerkelijke byeenkomst, tydens welke de ouderlingen bond flink ver stevigd werd. Mevr. M. v. d. Zalm-Lange- zaal leidde deze byeenkomst. Rector De Greef uit Sassenheim, die de dames toe sprak, noemde de St. Agnes vereniging een geesteiyk schoonmaakbedryf. Het bevorderen en in stand houden van het geestelyk leven is het grote doel waar naar moet worden gestreefd. Door de grote stuwkracht van de kerkelyke over heid zal het retraite werk steeds blyven bestaan. Spreker vroeg met klem steeds gehoor te geven aan de wens van het bestuur van de vereniging, om door het bywonen van recollectie dagen en biduren het retraitwerk te blyven steu nen en bevorderen. Na de pauze wer den dia's vertoond met als onderwerp „de diepere zin van het leven", in de sfeer van het overleg met de over heid. volgens prof. Andriessen, „niet on verdeeld gunstig" te noemen. Hy vraagt zich daarom af, of men nu al een tweede stap de verdere vrij making van de loonpolitiek moet zet ten. Hij ziet het voorontwerp zeker niet als een remedie tegen de thans als hin- deriyk gevoelde overheidsbemoeiing. Omdat het voorontwerp in dit opzicht verwachtingen wekt. die waarschynlyk niet op korte termyn zyn te realiseren, noemde prof. Andriessen het aan twy- fel onderhevig, of het moment van overgang op een ander institutioneel systeem thans wel zo gelukkig is geko zen. Misschien kan men het wetsont werp beter in de yskast zetten, zo zei hy. Prof. Andriessen voorziet onder meer grote problemen voor de eventueel in te stellen Loonraad. De vertegenwoordigers van het bedryfsleven in die raad komen, volgens hem. tussen twee vuren te staan: enerzyds moeten zy het alge meen belang in de gaten houden en an- derzyds moeten zy beslissen over C.A.O.'s van hun „eigen" mensen. Prof. Andriessen vreest, dat deze situatie tot gewetensconflicten zal leiden. Lunchen in Parijs Koninklijk paar naar de Gaulle President De Gaulle heeft by het be kend worden van hun voorgenomen be zoek aan Nederlandse legeronderdelen in La Courtine Koningin Juliana en Prins Bernhard uitgenodigd om dan by hem een maaltijd te gebruiken. De Koningin en de Prins zyn voornemens, ook nu hun bezoek aan La Courtine geen doorgang kan vinden, aan deze uitnodiging toch gevolg te geven. Daartoe zullen zy op 20 september per regeringsvliegtuig op en neer naar Parijs vliegen om daar by de presi dent de lunch te gebruiken. De legeronderdelen, die Koningin en Prins oorspronkelijk in La Courtine had den willen bezoeken, zullen nu door hen binnenkort in Nederland worden be zocht. Vanochtend heeft de landsvrouwe de tentoonstelling van de oorlogsgraven stichting in de tuinzaal van de Haagse Dierentuin bezocht. De Koningin, gekleed in een licht blauw ensemble en met een gekleurde strohoed op, arriveerde omstreeks elf uur in de tentoonstellingszaal. Zy werd ontvangen door het bestuur. Met grote belangstelling bekeek de landsvrouwe de talryke platen en fo to's, die een treffend beeld geven van het werk van de Oorlogsgravenstichting. Intussen woonde Prins Bernhard de 50ste jaarvergadering by van het Ko- ninkiyk Instituut voor den Tropen in Amsterdam. De prins is erevoorzitter van het Instituut. De vergadering werd geopend door prof. dr. V. Koningsber ger, die tijdens het uitspreken van zijn jaarrede de voorzittershamer overdroeg aan Prins Bernhard. Na de vergadering zat de Prins aan een lunch aan. Ty dens welke de voormalige ambassadeur in Caracas thans hoofd van de gecom bineerde Nederlandse vertegenwoordi ging by de Noordatlantische Raad en de ÖEES te Parys, dr. H. N. Boon sprak over „Venezuela als buur van het Ko- ninkryk". Ieren gebombardeerd door straaljagers Een Katangese straaljager, bestuurd door een Rhodesiër, heeft gisteren meer dan 150 Ierse militairen van de V.N., die het in Jadotstad tegen een overmacht van Katangezen moeten opnemen, ge bombardeerd en beschoten, aldus een woordvoerder van de V.N. in Leopold- stad, die hieraan toevoegde dat de Eu ropese bevelhebbers van de Katangese strijdmacht de Ierse militairen later sommeerden zich over te geven. De jeug dige Ieren zijn reeds verscheidene dagen omsingeld. Duizend krijgers van de Aye- ke-stam zyn opgeroepen een aanval op hen te doen en hebben de opdracht ge kregen „geen kwartier te geven". De Ieren bevinden zich niet In een versterkt kamp in Jadotstad (119 km. ten noord westen van Elisabethstad) maar in vil la's langs de hoofdweg. Belangrijke prestaties op sociaal-economisch gebied (Van onze correspondente in Mexico) De redevoering (van ruim drie-en-een-half uur) die de president van Mexico Adolfo Lopez Mateos begin september voor het Congres en de natie hield en waarin hij een overzicht gaf van de prestaties en de pro blemen in het derde jaar van zijn regering, was voor ieder die met zorg de onrust in diverse landen van Latijns-Amerika gadeslaat, een besliste geruststelling. Vooral tegen de achtergrond van hetgeen nu weer in Brazilië gaande is, kon Mexicaan of vreemdeling na bestudering van die kalme, realistische rede vertrouwen hebben in de zowel politieke als economische stabiliteit van Mexico. Dat betekent niet dat Mexico geen extreme elementen zou kennen, maar wèl dat de regering een ferme een heid vertoont en door geen Interne of externe pressies uit het lood wordt geslagen. Dit is een ware zegen voor Latijns-Amerika, daar Mexico op het continent een belangrijk en invloedryk land is, naar wiens stem en advies wordt geluisterd. Het feit dat Mexico zyn revolutie nu al een jaar of veertig achter de rug heeft, plaatst het land in een byzondere positie waarvan met betrekking tot de inter-Amerikaanse politiek overi gens misschien veel meer dan tot he den geprofiteerd zou kunnen worden. Mexico staat, stevig in zyn politieke schoenen en als president Lopez Mateos zegt. dat het Mexicaanse volk onalhan- kelyk is en blyven zal (in denken en handelen), dan is dat een feit. De hele houding ten aanzien van de Cubaanse kwestie toont dan ook aan: zowel wat handhaving van non-interventie betreft (hetgeen de president uitdrukkeiyk her haalde in zijn rede) als wat Mexico's sympathie voor Cuba betreft (een sym pathie waar hy ook nog eens de aan dacht op vestigde). Mdar en dit is een typisch voor beeld, dat de regering zich boven de ex treme elementen weet te houden en werkeiyk die onafhankelijkheid in den ken en handelen handhaaft toen in april de links-radicale Mexicaanse ex- president Lazaro Cardenas naar Cuba wilde vliegen om Fidel Castro hulp in verband met de invasie aan te bieden, stak de regering daar een stokje voor. Ruggegraat Van deze regering kan niet worden ?zegd, dat het een kleurloze regering van het centrum is Daarvoor staat zy ook te dicht by eigen revolutie en revolutionaire gedachten. Wat deze rege ring een ferme ruggegraat geeft, is dat de grootste politieke party, de P.R.I. (revolutionaire party), ook de rege- ringsparty is, waartegen de zeer k'eine partijen van de oppositie niet veel ver mogen. Dit heeft uiteraard zyn aan- zieniyke nadelen, maar misschien we gen die uiteindeiyk althans op dit woelige continent toch niet op tegen het voordeel van een vast centraal ge regeerde party en centraleregerings- politiek. De meningsverschillen daarover worden in de party zelf uitgevochten. Het deel van president Lopez Mateos' redevoering aangaande de buitenlandse politiek, getuigt van een hoogst realis tisch inzicht in de internationale toe stand, maar tevens van de afstand welke de Mexicaanse regering houdt van de brandpunten van de internationale twisten. Nadat de president op de ernst van de internationale spanningen had gewezen („de wereld schynt de erva ringen van twee wereldoorlogen in deze eeuw te hebben vergeten"), sprak hij over de moeilykheden van al die landen, „kleinere of zulke als Mexico, die de vrede zo nodig hebben voor de oplossing van hun grote problemen", en op wie door die spanningen voortdurende druk wordt uitgeoefend. Hy maakt het glashelder, dat niet tegenstaande die druk Mexico „tot geen enkel (landen)-blok behoort, dat geor ganiseerd is voor doeleinden van de koude oorlog En ik herhaal," zei hy tevens, „Ons vast besluit, dat Mexi caans grondgebied niet zal worden ge bruikt voor de doorvoer van wapens, be stemd voor vreemde subversieve bewe gingen, noch zal ons gebied worden ge bruikt voor het organiseren van expedi ties tegen andere regeringenEn: „De Mexicaanse regering kan niet mee doen aan internationale bewegingen van imperialistisch karakter, of deze ook van extreem linkse of rechtse zyde zyn politieke ontwrichting, zoals die in ver schillende Latyns-Amerikaanse landen mogeiyk is en zoals in Brazilië weer is gedemonstreerd, vrywel uitgesloten. Deze politieke stabiliteit is ook de reden dat Mexico de meest bestendige ontwlkkelings-vooruitgang op het conti nent maakt. Maar ook op dit punt sprak de Mexicaanse president met realisme en zonder valse voorspiegelingen: „Toch hebben wü nog geen graad van ont wikkeling bereikt, die ons zou veroorlo ven zonder diepe zorg aan de toekomst te denken en Mexicanen van ver schillende toekomstige generaties zul len hun beste krachten moeten wijden aan 't verhogen van de levensstandaard die nu nog de vooruitgang van grote de len van ons volk tegenhoudt Dat moge waar zyn. Maar het is dan ook een kolossale arbeid, die Mexico naar alle zyden tegelyk moet voltrek ken, wil het in enkele tientallen jaren de ontwikkelings-achterst-and inhalen waar Europese landen eeuwen tyd voor hebben gehad. Met dat al wordt er een enorm veel werk verzet. Er gaat geen dag voorby of nieuwe openbare gebouwen, fabrie ken of scholen worden geopend. Doch tegelyk moeten meer wegen worden aan gelegd om de geïsoleerde gemeenten te bereiken, net elektriciteitsnet moet wor den uitgebreid, water toegevoegd, hygiëne by gebracht, ziekten uitgeroeid Prestaties Hier volgen enkele van Mexico's pres taties zoals president Lopez Mateos ze noemde: Iedere twee uur komt er een nieuwe schoolklas by. Jaariyks worden gratis 30 miljoen maaltyden (ontbyt) aan schoolkinde ren in het land uitgereikt. In 1960 zyn gratis 17 miljoen school boeken en schriften aan schoolkinde ren verstrekt. Buiten de scholen functioneren 11.000 centra voor opheffing van het analfa betisme. Grote vooruitgang De ïynen van Mexico's buitenlandse Eolitiek zyn vast en duldeiyk getrok- en en mede hierdoor ls cm Intens Om de economische belangen van de armere klassen te beschermen zyn 54 rydende winkels ingericht. Deze „win kels op wielen" (ondergebracht in fraaie moderne vrachtwagens) gaan dagelijks naar de arbeidersbuurten en verkopen kleding, schoenen en voedsel voor zeer lage prys. In 179 gemeenten met een totale bevolking van een half miljoen zijn drinkwater-installaties aangelegd. De elektriciteitsproduktie is met 133.000 kilowatt in 26 nieuwe fabrieken verhoogd. Gedurende de drie jaar dat Lopez Ma teos president is, zyn 6.674.053 ha land onder voormalige bezitloze boeren gedis tribueerd. Malaria is voor 82 percent in Mexi co's malaria-gebieden uitgewist. 1.028 gemeenten hebben complete sanitaire reiniging ondergaan 3.102.000 kinderen hebben anti-polio injecties gekregen, enzovoorts. De adhesie-betuigingen die president Lopez Mateos na zyn rede tot Congres en natie in een nog niet geëindigde stroom heeft ontvangen, zeggen de rest. Zy drukken uit. dat Mexico in gestage vooruitgang is, dank zy een solide poli tieke basis. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Spiritistisch prediker Officier van justitie gelooft echter niet in 'gave'poppenkast (Van onze Rotterdamse correspondent) In hoger beroep heeft voor de Rotter damse rechtbank terecht gestaan een 49-jarlge, zich noemende spiritistisch prediker, alias „Willcm-word-wakker" uit Den Haag. H(j was begin januari jl. door de kantonrechter te Rotterdam wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst veroordeeld tot driemaal zeven dagen hechtenis. De man was in appel gegaan van dit vonnis, evenals van een vonnis, dat de kantonrechter vorige week tegen verdachte had gewe zen: driemaal twee weken hechtenis. „De mensen stromen naar mij toe", zei hy „Ik kan het niet laten hen te behandelen". De behandeling kwam volgens hem hierop neer, dat „een zingende meneer" zoals de president van de strafkamer, mr. P. J. C. Schipper opmerkte, hem in «ea biieenkoevè begelekk» waasbü fcti in trance geraakt en dan strykende be wegingen gaat .naken, waarvan gene zende werking zou uitgaan. Hy rekende daarvoor fl.Hy zou met de „zingen de meneer", die eigenaar is van een gal- vaniseerbedryf per auto door het land trekken om „genezingen" te verrienten. Als „spiritistisch prediker" trad „Wil lem", naar hy verklaarde al twintig jaar op". „Ik kan ze t-och niet wegjagen", aldus verdachte. Volgens zyn cpgave verdiende hij ongeveer f 100.per week. Op een vraag van het openbaar mi nisterie antwoordde hy. dat hy zowel aan huis als in oyeenkomsten patiën ten „behandelde". In zyn requisitoir sprak de officier van Justitie over hokus-pokus en pop penkast by het „optreden". De officier noemde het „optreden" gevaariyke charlatannerie en eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De gekozen raadsman, mr. W. Noor- dijk verklaarde, 1at verdachte er niet op uit was om geld te maken. De narigheid is dat de man overstroomd wordt door mensen met allerlei klachten, die hy wil helpen. Pleiter verzocht de geëiste hechtenisstraf in een voorwaardelijke te veranderen met een geldboete. Uitspraak 38 Volgend jaar in Rotterdam (Van onze correspondent) Als ook de laatste voorbereidende be sprekingen succes hebben, zal volgend jaar in Rotterdam en mogeiyk in het gehele Waterweggebied een onderzoek beginnen naar de invloed van veront reinigde lucht op ziek en gezonde men sen. Het is een veel omvattende en tyd- rovende studie, die enkele jaren zal ver gen en enkele miljoenen zal kosten. Be halve op de medewerking van de ge zondheidsorganisatie en de afdeling ge zondheidstechniek van het TNO. dat zyn gehele laboratorium ter beschikking In Brussel wordt uit Elisabethstad ver nomen dat de artsen in de Katangese hoofdstad geprotesteerd hebben tegen het optreden van de VN-troepen. In een protest, waarvan kennis wordt gegeven aan de gehele medische wereld, wordt gezegd dat VN-troepen u„ hun actie in Elisabethstad een ziekenhuis hebben ge bruikt als artilleriestelling. Voorts zou den Katangese ziekenauto's en het per soneel daarvan door VN-troepen zijn be schoten. Katangese strijdkrachten hebben gis teren ook de basis Kamina in het wes ten van Katanga met pantserwagens en zwaar mortiervuur aangevallen. De ra dioverbindingen met de basis zyn sedert donderdagavond verbroken. De V.N. evacueerden ongeveer 35 burgers en hun gezinnen en 20 niet-Kongolese „huur lingen". Zy zyn veilig in Leopoldstad aangekomen. Vragen aan minister Het tweede Kamerlid, de heer Van Bennekom (A.R.) heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen schriftelyke vragen gesteld over de spoedopleiding voor ulo-leerkrachten. Hy vraagt onder meer om welke reden eerst in augustus 1961 de mogelijkheid is geopend aan de kweekscholen een spoedopleiding voor ulo-leerkrachten te verbinden, terwyi de gezameniyke on- derwysorganisaties reeds in oktober 1960 een noodoplossing hiervoor hadden ont worpen en kort daarna hebben Inge diend. Vindt de minister niet dat dit tyd- stip augustus 1961 buitengewoon ongeschikt is daar de eventuele kandi daten voor deze opleiding toen praktisch allen reeds een betrekking hadden aan vaard en ook de kweekscholen op deze korte termyn niet in staat moesten worden geacht de nodige regelingen te treffen? Het Kamerlid vraagt voorts of de mi nister kan meedelen waarom aan de ge gadigden voor deze opleiding geen uitstel van militaire dienst kan worden ver leend, gelet op de grote behoefte aan bevoegde ulo-leerkrachten. De heer Van Bennekom wil ook ver nemen waarom op bepaalde punten (het bedrag der financiële vergoeding, het hoge gemiddelde examencyfer) belang- ryk is afgeweken van het concept der organisaties, daar, zo stelt hy, moet wor den gevreesd, dat onder deze omstan digheden de voorgenomen spoedopleiding weinig of geen rendement zal opleveren. Welke andere middelen staan de mi nister ten dienste om te voorzien in de nog steeds groeiende behoefte aan ulo leerkrachten?", zo besluit de heer Van Bennekom zyn schriftelyke vragen. zal moeten stellen, is men ook aange wezen op de medewerking van huisart sen en bedryfsartsen. Een dergeiyk on derzoek, maar in kleinere omvang is kortgeleden in Geleen gereed gekomen en de resultaten daarvan zullen aan het einde van dit jaa-r bekend worden. In het buitenland zyn al meer van derge- lyke studies gemaakt, zy het niet zo veel omvattend als men het zich in Rotter dam voorstelt te doen. Het onderzoek zal zich vooral uitstrek ken tot de vraag hoe bepaalde ziekten, als hart- en longziekten, waaronder longkanker, en bepaalde doodsoorzaken door luchtverontreiniging worden be ïnvloed om tot een selectieve bestrijding van de luchtverontreiniging te kunnen komen. Aldus werd medegedeeld bij het bekendmaken van het verslag van de Rotterdamse Commissie Bodem. Water en Lucht over 1960. WASSENAAR SCHIETOEFENING BIJ WASSENAARSE SLAG De Commissie voor proefneming van de dienst van de kwartiermeester-gene raal van de Koninklijke Landmacht zal, zo is namens deze commisie meegedeeld, maandag 18 september aan het Wasse- naarse Slag (het Scheveningse strand) een schietoefening houden. Deze oefe ning begint om 13.00 en duurt tot 17.00 uur. BEURSOVERZICHT VASTE MARKT Amsterdam 15 september. Zeer tot verrassing van vele beursbe zoekers was het Damrak vandaag vast gestemd en vertoonden sommige inter nationale waarden vry belangrijke koers stijgingen. In tegenstelling tot Wall Street was men in Amsterdam aanmer- keiyk optimistischer en scheen men het nog altijd niet definitief geëindigde conflict by General Motors niet zo zwaar op te vatten als dit op de Newyorkse beurs gisteren het geval was. Eerder is men geneigd de internationale politieke verwikkelingen met iets meer optimisme te bezien, nu alom de roep om onder handeling over de Beriynse kwestie in kracht toeneemt. De beursberichten uit West-Duitsland waren een stuk beter. Zo kon het gebeuren dat Philips van middag weer boven de 1000 procent kwam en wel op 1006, een verbetering van 15 punten. Unilever lag 10 punten hoger, Aku 5 punten en ook Hoogovens ging in de richting van 900 maar be perkte zich tot 894, een verbetering van 8 punten. Ook Kon. Olie deed aan de styging mee en werd 1 gulden hoger gewaardeerd. De stemming was alge meen vriendeiyker en ook de affaire was groter van omvang. Wat de overige hoeken betreft werden ook scheepvaartaandelen door de vastere stemming meegetrokken. Ditmaal waren vooral Holland-Amerikaiyn, KNSM en Scheepvaart-Unie de gangmakers. Nie- velt-Goudriaan handhaafde zich uitste kend op 171. De Cultuurfondsen, die deze week iets zyn afgebrokkeld, lieten een herstel zien, vooral voor HVA die tot 125 opliep. WISSELKOERSEN Amsterdam, 15 sept. Londen 10.16% —10.16%; Montreal 3.50A—3.50H. Brus sel 7.26%7.26%; Stockholm 69.871 69.92%; Milaan 58.23%—58-28%Oslo 50.7450.79; Lissabon 12.6612 67^- New York 3.61 A—3.61H: Parys 73.53% —73.58%; Frankfort 90.44%—90.49% Zürich 83.76%—83.81%; Kopenhage'n 52.46%—52.51%; Wenen 14.00%—14.01%. BEURS VAN AMSTERDAM Vrijdag 15 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 102 102 Ned'59 4%102 101% Ned. '60-1 4% 102% 102 A Ned. '60 n 4% 102% 102%GB Ned. '59 4% 10011 100% Ned. '60 4% looiJ 100% Ned. '61 4% 10014 100% Ned. '53 3% 973; 973/4 Ned. Grtb. obi. 3% 9414 Ned. '47 3% 94^ 94A Ned. '51 3% 98 97%GB Ned. '53 I-II 3%97 97 Ned. '56 3% 96 96 Ned. '48 3% 91 90% Ned. bel. cert. 3% 90% Ned. '50 I-II 3% 90% 90% Ned. '54 I-II 3% 92% 92 Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned. '55-11 3% 95 95 Ned. *37 3 92% 92% Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% 93A Ned. doll. In. '47 3 91% 91% Ned. Inv. cert. 3 991* 99% Ned. 62-64 3 100 ',GL 100A Indië '37 3 99% Indië "37 A 3 95*4 Ned. won. b.l. '57 6 110% 110% Ned. won.bJ. '58 4% 101A 101A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 110% 113% GL tfer. HVA-my122% 124" AKU389% 392 Deli My cert144.50 147 Hoogovens cert. 886 890 Philips gem. bez. 991 1001 GB Unilever cert752 759 Dordtse Petr512% 514 Kon. Petr. (50 f20) 110.80 111.10 Holl. Amer. lijn 162% 163%GB Java China Paket 161 162 K.LJV166 65.20 Kon. Ned. Stoomb.205% 207 Kon. Paket My 161 *4 161 GL Stoomvaart My Ned 186 187% Nievelt Goudr cert 170% 170% v Ommeren cert 333% GB 333 GB Kon Rott. Lloyd150% 152% Ned Scheepv Unie 168 168% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97 A 97 A idem '48 (3%) 97% 97% R'dam '52-1 (4%) 100A 10011 id id -37 I-II (3%) 97% 97% Z.-Holland '55 4% 100% 100% Bankwezen Bank N Gem '58 5% 105% id N W.B '52 (4%) 100% BVG rspbr f. 500 ..199 BVG rspbr. '52 142 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 105% 107 A'dam '51 I 2% 88% 89% AS*™ *2 in. 83 83% Adam 56 112% 88% 88% A'dam '56 III 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 84% 86% Enschede ^4 2% 82% Den Haag '52 I 2% 93 83% Idem H 2% 92% 82% R'dam "52 I 2% 95% 94% Idem H 2% 93% 95% Idem '57 2%97 98% Utrecht '52 2% 95 95% Z.-Holl. 1957 2% 95% Zuid-Holland '59 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 245 245 Amst. Bank 353 360 Cultuurbank 30% 30% Holl. Bank Unle cert. 211 212 Ned. Handelmy.316 318 Rott. Bank 338 340 Twentsche Bank 307 309 Senembah445 L 440 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn603 619 Berkel's Patent (v.) 309 309% Borsumy40% 4174 Calvé Delft cert. 734% 736 Electrolasmy345 Kon. Pap. v. Gelder 352 354 Kon. Ned. Grofsm 179 180% Holl. Constructie 421% Ing. bur. v. Bouwnyv 245 245 Internatio 168% 169% Int Kunststoff Ind 75 72% v. Kempen en Begeer 125 125% Leidse Wolspinnerij 552 540 Miiller en Co N_B 525 529 Ned. Kabelfabr560 561 Philips pref293 295 Rott. Droogdok My 534% 538 Sikkens Groep 855 830 Ver. Touwfabrieken 336 332 Walvisvaart 97Vi 98 Wernink's Betonmy 184 185 Wilton Feyenoord 277 280 Van WUk en Heringa 91 B 93 Zaalberg 134 L 132 Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r484% 485 Kon. Petr. (f.20) 113 112.50 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 24% 24% Intern Nickel 82% 82% Anaconda 54 54,1, Bethlehem Steel.... 43 43 Cities Service 53 53% General Motors 47A 47A <ennecott 84% 84 Republic Steel 62% 61 Shell Oil 39% 39 Union Pacific 3411 3411 Un. States Steal 84% 83%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7