LUCKY... THE REAL NT CIGARE RNATIONAL E LUCKY IN NEDERLAND l.25 LUCKY STRIKE Afsluiting tv-dagen in Oud-Poelgeest R.k. scholennood Leiden Zuid-West nadert einde Filosoferen over amusement, kleinkunst en recreatie Wanneer is de mens „bejaard"? In 1962 begin niet bouw kerk Jpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 september 1961 Tweede blad no. 30453 Advertentie 2Ï7O Eén. (Van onze t.v.-medewerker) jtun, Gisteren was het leeuwendeel van onze beschouwingen gewijd aan de ameaP'sc^c benadering aan de hand van opiniërende televisie-makers, thans ARAjl de sluiting der t.v.-conferentie in Kasteel ..Oud-Poelgeest" willen we eispel/js meer bezinnen over hetgeen te berde werd gebracht, omdat daarin mede een belangrijk stuk sociaal-cultureel werk ligt. zij het van gans e-fidere structuur dan het gebruikelijke vormingswerk. 3I& Hier werd een uiterst welkome gele- geboden aan lieden van het vak j een ongedwongen wijze met elkaar in caart'ilatie te treden, dwars door alle zuil- 'icht'eerd, al vond Erik de Vries het jam tram. er, dat men elkaar nog niet voldoende zo korte tijd kon leren kennen, dat en onbedremmeld beledigend jegens 7-30 kander zijn kon. Als men begrijpen wil, ®lne- at hij hiermee bedoelde te zeggen, moe- ?uw. L we daartegenover toch constateren, it de gedachtenwisselingen (ook met and! i buitenlanders-Beneluxpartners) een Act! ilkomen los en ongedwongen karakter ram! foegen. De heer Stappershoef van het VARA- ^ne" nusement stelde, dat het onjuist is zich irIó genover het t.v.-amusement een air de tact &ain Seven- HiJ bezwoer, dat het ram' lingend nodig was zich serieus op dit gen- ieidsterrein te bezinnen, omdat met Act. »t steeds ruimer worden van de vrije 51nK- |d bij de besteding daarvan de t.v. te 81.00 jip geroepen zal worden en dus rela 40 een belangrijker functie in het le- aispatroon der burgers zal worden toe- imeten en daartoe een ruim scala van enselijkheden en mogelijkheden moet gmen leveren. Amerikaanse onderzoe- Dgen hebben uitgewezen, dat van de lnd. "ij komende tijd steeds een groter part RA: »r de t.v. wordt opgeëist. Nu was het trassende van die onderzoekingen, dat one- resultaten leerden, dat zowel op het irrein van de opinievorming als op het Drmenpatroon en op het denken een jrsterking van reeds heersende tenden- in constateerbaar waren. De eigenaar- 3 IQ Igheden in het volksleven worden dus 4 55 jor het meerdere t.v. zien geaccen- leerd, zowel in goede als in kwade zin. eu- Te hebben dus onze bijdrage aan de cul- iur te brengen door te pogen een om- ai ging in positieve zin te stimuleren. en bedenkelijk gebruik, zo noemde hij 0qI ïder algemene instemming zijner vak- (noten, het commentaar, dat kortge- -00 den werd gesproken bij het program- la „Rus zust". Indien men bereid is de )Ue drie weken de gast der Sowjets te ,.45 jn, geeft het geen pas een zo gezapige >al. idsigheid te demonstreren door een 00 |eks steken boven en onder water, want 6nin r l^kt op treffers onder de gordel. (We Wen het in eigen woorden weer, want iQ, gebruikte felle terminologie is niet ïheel geschikt voor reproductie). Dit Srraadt niet alleen gebrek aan respect gens de gastheren, maar bovenal je- ins de kijker en daartegen moet worden jgekomen met alle kracht. De heer Stappershoef toonde zich zeer 05 inkbaar voor de perskritiek en de on- en (lemmerde wijs, waarop de hoofdredac- es dez etoelieten, maar had wel be- fraar tegen de daarin soms tot uiting m, Wiende incompetentie. Ten aanzien van *r. in codificatie van hetgeen wel en niet fe, ag, waarin men in Hollywood zo u- erk is werd de mening aangehan- |n, dat bij een programma van niveau i auteur zich wel enige vrijheid op dit ant kan veroorloven, maar voor een rak produkt kan overschrijding van een J »uwer grens dodelijk zijn. Toch moet t v .-maker zich steeds afvragen wat s_ ij mag doen en aanrichten in een an- trmans gezin. Daarom is de personeels- pleiding, maar vooral ook de selectie in zo eminent belang. Want tenslotte loet men zich niet bewust gaan zetten an een verhoging van het peil, maar at moet doodeenvoudig voortkomen uit igen persoonlijk „engagement". Dit werd q Dderstreept door Erik de Vries, die in 0 #n begintijd de illusie had gehad door Kistiek verantwoorde décors een verbe- king in de wooncultuur te kunnen Wngen. Maar zij, die uitriepen: „Wat 8n leuke huiskamer", hadden er zelf al In en de anderen vonden het maar gek. an volksuniversiteitszijde werd op grond in reeds bereikte resultaten op het punt Si smaakverbetering een optimistischer uid vernomen. Gisteren was het woord in de eerste laats aan de heer Wim lbo, die in een etoog, zowel geestig als begeesterend, de j onferentie vergastte op veel idealen en ïleurstellingen met en door zijn werk erkregen. Bron van aanhoudende zorg 'r j|n de beperkte materiële middelen, om- 1 at het artistieke potentieel niet kan brden uitgediept met sluitpostbedragen, Ie resten van de tientallen miljoenen Dldens, welke jaarlijks door de kijkers Kden opgebracht. Neem daarbij de in- ciënte gevolgen van ons zuilenstelsel Q men behoeft geen profeet te zijn om e voorspellen, dat het wel kwakkelen lyven zal, totdat er een nieuwe geld- Ojectie van andere zijde werkelijkheid W zijn geworden. En dan moet men bet denken, dat ik dol ben op de com- Zoekt moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v- d. WATER, Haariemmerstr. 207, beeft het. Zeer grote keuze. OP het graveren kunt u wachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrikus Johannes Jacobus, zn van L J;,v- d- MeU en w- A- H- J- Ver- «eeg; Gerardus Nicolaas, zn van G. A. «ats en T. M. Brakel; Maria Elisabeth. F.van A. RIJsbergen en T. de Jong; Ja- »ous Adrianus Johannes, zn van J. B M. hin' ?ulst en c- A- v- d- Berg: Wilhel- •"na Jacoba, dr van N. Holswilder en W. Ooijendyk. GETROUWD i„T' van Zyp en T. Ranselaar; K. Kiyn P. M. Droogers; P. Landesbergen en H Nieuwkerk; C. A. Klein en M. C. onderop; a. van der Spek en G. A. Be- |;mann: N. Ju en G. Bey; H. Bekkerin P H. van Eljgen; M. H. Brandt en A. poolen; D. J. Blom en M. J. Heruer; A. P-Akerboom en G. C. Lenting; J. C. de Faaf en J M. A. A. Martijn; R. L. Kal- t^^erg en J. C. M. v. d. Werf; H. J. Baas G KlaiJ; G. L. van der Luit en E. van nonü. OVERLEDEN 9 Terpstra. 8 maanden, zoon; W. paerlof, 68 Jr, man; B. van Helden, 53 J». man; A. C. de Boer, 1 jr, zoon. mercie, z~ riep de heer lbo uit, ik vraag domweg redelijke betaling voor de men sen en betere outillage. Het moet niet zó zijn, dat een acteur, bij het noemen van zijn honorarium zegt, dat hij die reiskostenvergoeding aan de hoge kant vindt, maar nu we lgraag zou vernemen hoe hoog zijn honorarium ligt. Of in een ander geval na een geslaagde uitzending desgevraagd om nog eens op te treden, geantwoord wordt: „Ik zal ervoor gaan sparen". Aan de andere kant waarschuwde de heer lbo voor de desastreuze artistieke gevolgen van een tweede net, omdat we dat niet kunnen bedienen zonder een uitgebreid beroep te doen op buitenland se produkties. Waartegen hij overigens op zichzelf geen enkel bezwaar had, mits ze maar goed zijn, het vakmanschap „eraf springt". Op de vraag of hijzelf r.iet eens zou regisseren, antwoordde hij, dat hij dan eerst vele maanden bij de BBC tegast diende te zijn om te kijken en te onderzoeken en dan dagen lang zou moeten praten met vader Erik de Vries. Na groepsbesprekingen en daarmee ge paard gaande gedachtenwisseling besloot professor Van Peuren met een even ge leerd als geestig geïllustreerd betoog de conferentie, waarna mr. Kist het dank en slotwoord sprak. Herv. Vrouwendienst Leiden Een misschatting van tien jaar in leeftijdsverschil geen uitsondering „Een ieder, die het besluit genomen heeft om actief deel te nemen aan het werk ten behoeve van bejaarden, dient iets af te weten van het verouderingsproces om tot een beter begrip te komen van de levens instelling en van het levensgevoel van de oude mens en van zijn noden en behoeften"Aldus begon mr. J. W. C. Couwenberg. provinciaal adviseur voor het bejaardenwerk te Amsterdam, zijn inleiding over dit veelomvattende werk op een zeer goed bezochte bijeenkomst in het Wijkgebouw Pniël. waarmede de Centrale Hervormde Vrouwendienst- Leiden gisteravond het nieuwe werkseizoen opende. Alvorens de noden en behoeften van ten, die er zich niet om hebben bekom- de bejaarden nader te belichten, stond mr. Couwenberg geruime tijd stil bij de beantwoording van de vraag: wan neer is de mens bejaard?. Nemen we de kalenderleeftijd als maatstaf en zeggen we, dat de mens op de pensioengerech tigde leeftijd, dus met 65 jaar. tot de bejaarden gaat behoren, dan blijkt veel al, dat de leeftijd alléén niet toereikend is om het verouderingsproces aan t-e dui den. Want hoewel op 65-jarige leeftijd altijd wel onmiskenbaar ouderdomsver- schijnselen aan de mens zijn waar te nemen, valt het op, dat tussen een be paald aantal 65 jarigen aanmerkelijke verschillen bestaan wat betreft hun vitaliteit en verschijning. De een lijkt ouder dan de ander en een misschatting van 10 jaar in leeftijdsverschil behoort niet tot de uitzonderingen. Dit is be grijpelijk als we bedenken, dat de mens een levende ziel is, een lichamelijk-psy- ohisch wezen, dat in een gemeenschap leeft en daarin een plaats inneemt, die zo belangrijk is, dat ook van een sociaal verouderen kan worden gesproken, wan neer bij het vorderen van de leeftijd veranderingen plaatsgrijpen in de sociale positie van de mens. Men zou dus ook de vraag kunnen stellen wanneer de maatschappij iemand oud gaat noemen. Teneinde deze vraag enigermate te kunnen beant woorden, heeft men de levensloop van de mens ingedeeld in drie fasen, waar bij men wel spreekt van de gvoei, bloei en neergangsperiode of van de „morgen, de middag en de avond" van het leven. Drie levensfasen Nadat mr. Couwenburg deze drie fa sen, die globaal genomen een periode van 25 jaar omvatten, nader had toe gelicht, wees hij er op, dat het vraag stuk van die z.g. levensfasen in zijn geheel erg gecompliceerd is, en de we tenschappelijke bestudering ervan hoewel al zeer oud nog in haar kin derschoenen staat. Aan de hand van enkele geschetste belevenissen, maakte hij duidelijk, dat iedere fase hoewel alleen maar te waarderen in verband met de vooraf- gaznde en de navolgende 'telkens een qualitatief andere structuur representeert en dat om van de ene frase in de andere over te gaan steeds een desintre- gatie van de persoonlijkheid nodig is, waarop dan een geheel nieuwe intregatie volgt. Met verwijzing naar het feit, dat tal van verschillende en afwijkende reac ties op de beleving van het ouder wor den voor een goeddeel terug te vinden zijn in de vorming en misvorming in het vroegere leven l.q. vroegere fa sen waarbij zpwel in de jeugdfase als in de periode van volwassenheid de kiemen worden gelegd voor een ge zonde of ziekelijke reactie, bouwde spre ker een typologie op, waarin hij drie grondtypen van bejaarden onderscheid de t.w. de z.g. negativisten, de stille tobbers en de z.g. „aanpassers", die de laatste levensfase aanvaarden en al- doende hun positieve instelling behou den en, zij het dan beperkt, toch be heerst verder leven. In tegenstelling tot de z.g. negativis- merd zich tijdig aan te passen en onder de leuze: Mij kan niets gebeuren ik kan nog best mee" een onharmo nische levensavond hebben, hebben de „stille tobbers" zeer duidelijk het ver kwijnen en doffer worden van allerlei lichamelijke en psychische functies on derkend. Maar zij denken er liefst maar niet dieper over na en spelen bij gemis aan een passende weerbaarheid een z.g. struisvogelpolitiek, die veelal een ver snelde aftakeling tot gevolg heeft. Geen wondermiddel Na uitvoerig te hebben gewezen op de noden en behoeften van de bejaarde mens, legde spreker er de nadruk op, dat in de mogelijkheden voor tijdsbe steding door bejaarden geen wonder middel moet worden gezien tegen alle kwalen. Meer dan eens rijst de vraag of het wel gewenst is iedere bejaarde aan bezigheden te helpen. Er moet, al dus spreker, ook respect zijn voor het verlangen van bepaalde bejaarden naar rust en om met rust gelaten te worden. Degenen onder hen, die, zij het vaak onbewust, bezig zijn met het bewust wordingsproces: „dat het leven in de laatste fase is", mag tot geen prijs lastig gevallen worden met een aanmaning tot een andere tijdsbesteding en moet de ruimte hebben voor overpeinzingen in de rust en de stilte, die nodig zijn voor de innerlijke vrede, waarin geluisterd kan worden naar wat uit- de Eeuwigheid naar hem toe komt. Na de pauze beantwoordde mr. Cou wenberg een aantal vragen en ontstond een levendige discussie over het onder werp. Aan deze inleiding ging een kort huishoudelijk gedeelte vooraf, waarin de presidente, mevrouw B. G. Kloek-Pott, o.m. wees op de landelijke bijeenkomst, die donderdag 21 september te Utrecht zal plaats vinden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Hervormde Vrouwendienst. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch all» landen ter wereld gerookt. LUCKY STRIKE ...vliegt op' haast alle Internationale luchtlijnen me». LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld mee. Eindexamen hoofdakte Aan de Chr. Kweekschool te Leiden zijn geslaagd voor het eindexamen derde leerkring (hoofdakte) Mej. J. G. Atsma te Wassenaar, mej. M. Baayen te Apeldoorn, de heren J. Be- kooy te Leiden, B. Buwalda te Lisse, mej. A. K. Ciggaar te Leiden, de heer J .A. van Eek te Boskoop, mej. M. L. E. van Eijbergen te Katwijk, mej. K. J. Keij te Leiden, de heren A. Faas te Nieuw- Vennep, R. Huijssoon te Alphen aan den Rijn. mej. M. J. Snel te Alphen aan den Rijn, mej. D. A. Streefkerk te Voorburg, mej. B. Tijmstra te Leiden en mej. D. A. M. H. Uiterwijk Winkel te Leiden. Lezers schrijven De Luifelbaan (I) Twee dagen is er feest op het Be vrijdingsplein ter gelgenheid van de opening van De Luifelbaan. Getuige de zeer grote belangstelling, is dit feest zeer in de smaak gevallen. Zaterdag avond van tien tot elf uur gaf het kra nige tamboer- en pijperkorps van K. en G. een uitvoering. Jammer vond ik het, dat men voor deze wel zeer bijzon dere gelegenheid geen schijnwerpers op het Bevrijdingsplein had aangebracht. Vele kijkers moesten nu in het donker staan. Men heeft toch ook de moeite genomen om de molen „De Valk" en het Stadhuis ten gerieve van velen in een zee van licht te doen baden. Ik hoop, dat dit ingezonden stuk er toe mag bijdragen, dat de gemeente Leiden bij de nog komende feestelijke gelegen heden voor de onmisbare verlichting zal zorgdragen. M. T. van Tongeren. Van de zijde van der Winkeliers ver eniging vernemen wij, dat op de be wuste avond wel degelijk zes grote schijnwerpers opgesteld zijn geweest. Als gevolg van de dichte mist bleef het effect evenwel beneden de verwachtin gen Red. L.D. De Luifelbaan (II) In het Leidsch Dagblad van 1 sep tember j.l. geven de winkeliers van de Luifelbaan" in z.w. enige wensen te kennen met betrekking tot bevordering van de winkelverkoop. Het volgende stond op pag. 7: „En voor brommers en fietsen zouden zij graag een rijwiel pad over het plein hebben langs de win kels. Vanzelfsprekend met een flink trottoir ertussen. Het is in theorie wel zo, dat er niet gefietst mag worden op de pleinen, maar de praktijk is wel eens andersEn dat zou hierdoor verhol pen worden. Al is het maar een grote vraag of het mooi zou zijn". Nu, mooi is het in geen geval, doch wel levensgevaarlijk, want het brede trottoir wordt dan in de lengte gesplitst door een pad waar de dood loert. De keurig aangelegde en goed onderhouden grasvelden met bloemen worden hier door tevens ernstig aangetast in hun vormen. Dat het euvel hiermee opge lost zou zijn, trek ik sterk in twijfel, omdat men, zoals dat dagelijks gebeurt, ook dan van de Vijf Meilaan naar dit pad op elk gewenst punt over het trot toir blijft fietsen of brommen. Hoe den ken de winkeliers over het fietsen en brommen vanaf de achtergelegen straat onder de z.g. poorten door? En hoe is de oplossing voor het fietsen en brom men onder de luifel naar een winkel, die 50 m. verder ligt? De winkeliers zouden graag zien dat „De Luifelbaan" een begrip werd zoals de „Lijnbaan" in Rotterdam. Welnu, laat het dan ook een begrip worden, dat men bij „De Luifelbaan" niet fietst, zoals in de „Lijnbaan"! Daar mag men zelfs de fiets niet meenemen aan de hand! Daar is rustig winkelen een be grip en is het dan ook een grote wens van de wandelende klanten, dat er strenger wordt opgetreden tegen over treders. Wat denken de winkeliers b.v. van een trottoir langs de singels van Lei den aan de zijde van het water terwille van een aantal voetgangers, die daar let U maar eens op geen gebruik willen maken van het trottoir? Het zou absurd zijn. Zo is het ook te wensen dat er op „De Luifelbaan" geen fietspad komt ter- wille van een aantal verkeersovertre- ders. Met dank voor de plaatsing. G. de Jong, Vijf Meilaan 69. Drs. J. Wiertz sprak verlossende woord KORAALMUZIE K Liederenbundel geeft dit jaar geen toegang Ieder jaar komt het op 3 oktober by de koraalzang in het Van der Werf park voor, dat velen, die de repetities in het Waaggebouw niet hebben bijgewoond, op vertoon van de bekende liederenbundel toch tot deze massale koorzang werden toe gelaten. Dit geschiedde dan uit de overweging, dat men tot bijwoning van de repetities niet in de gelegen, heid was en de liederen wel kent. Dit jaar zal daar echter geen sprake van kunnen zijn. Deelnemers (sters) aan de koraalzang ontvan gen dit jaar een speciale toegangs kaart. Wil men voor deze kaart in aan merking komen, dan is het nood zakelijk om de beide repetities, wel ke op vrijdag 22 en woensdag 27 september in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg worden gehou den. bij te wonen. Nog beter doet men om ook de repetitie van he denavond bij te wonen. De Com missie Koraalmuziek heeft deze maatregel moeten nemen omdat dit jaar voor het eerst de Drie Okto- bercantate van Han de Wilde op muziek gezet door Herman Stenz wordt uitgevoerd. Zoals bekend is deze cantate door een grote groep zangers reeds enkele weken in stu die genomen. Het Nationaal Ballet is gisteren begonnen met de eerste buitenland se tournee. Het uit 52 personen be staande gezelschap vertrok gisteren van Schiphol naar Madrid. In Spanje zullen drie prgramma s worden uitgevoerd. Drs. J. W. J. Wiertz, secretaris van het rooms katholiek schoolbestuur in Leiden, heeft gisteravond het verlos sende woord kunnen spreken. Vele ouders van r.-k. scholieren in Lei- den-zuidwest waren naar een van de za len van de Bevrijdingskerk gekomen in de vage hoop van drs. Wiertz dat verlos sende woord te horen in de noodsituatie, waarin het r.-k. onderwijs in deze snel groeiende woonwijk verkeert. Had de heer Wiertz zijn toespraak enkele dagen eerder moeten houden, hij had zijn toe hoorders onbevredigd naar huis moeten sturen. Nu kon hij hun vertellen, dat juist dezer dagen de toestemming was verkregen voor de bouw van vijf nood- lokalen aan de Cesar Franckstraat en dat de redelijke verwachting bestaat, dat binnen afzienbare tijd een begin kan worden gemaakt van een serie van zes scholen in systeembouw in Leiden, waar onder een r.-k. lagere school in de For- tuynwijk. Als dat allemaal gerealiseerd is kan gezegd worden, dat de r.-k. scholen nood in zuid-west tot het verleden be hoort. Ook de bouwpastoor Commandeur kwam met een nieuwtje, hoewel heel wat minder positief. Hij zei in zijn geestig slotwoord, dat hij goede hoop had, dat begin volgend jaar de eerste paal in de grond zal gaan voor de St. Antoniuskerk, die zal verrijzen op de hoek van de Vijf Meilaan en de Bos- huizerlaan. Eerder had hij zich al la ten ontvallen, dat dit in ieder geval een kerk zonder toren zal worden. Veel inwoning Toen in september vorig jaar de An- toniusschool aan de Boshuizerkade in gebruik genomen werd, schreven wij reeds, dat dit gebouw eigenlijk al te klein was. Dit heeft zich dit jaar nog duidelijker gemanifesteerd. Eén klas kon worden ondergebracht in de Leo- nardusschool aan de Potgieterlaan. Dankzij de zeer gewaardeerde mede werking van het gereformeerd school bestuur kon één klas ook onderdak krij gen in de fraaie nieuwe gereformeerde ulo aan de Diepenbrocklaan, maar één klas kon niet meer in Zuid-West in woning vinden. De jongens van de zesde klas moeten iedere dag helemaal naar de Franschimontlaan trekken. Geen wonder, dat de ouders gister avond met luid applaus de mededeling ontvingen, dat aan de Cesar Franck straat een noodschool van vijf lokalen zal gebouwd worden, die waarschijnlijk reeds met de kerstvakantie gereed zal zijn. Nog mooier werd het, toen drs. Wiertz er aan kon toevoegen, dat er van de vijf noodlokalen voor het openbaar onderwijs, die in oktober aan de Ber- lagestraat zullen gereed komen, er tij delijk een beschikbaar gesteld zal wor den voor de jongens, die nu nog naar de Franchimontlaan moeten. Vanzelf sprekend slechts tot het moment, dat het houten noodgebouw aan de Cesar Franckstraat betrokken kan worden. Plannen Voor drs. Wiertz tot deze verheugen de mededelingen kwam, had hij eerst een overzicht gegeven van de plannen van het r.k. schoolbestuur. Dat hoopt in Zuid-West vier lagere-, vier kleuter en twee uloscholen te bouwen. De vier achtklassige lagere scholen zijn reeds of zullen verrijzen aan de Boshuizer kade, Ter Haarkade, Churchilllaan bij Voorschoterweg en in de Fortuyn- wijk. De drieklassige kleuterscholen aan de Potgieterlaan, Boshuizerkade, Chur chilllaan en ook in de Fortuynwijk. De meisjesulo van de Haarlemmerstraat zal worden ondergebracht in de school aan de Potgieterlaan, waaruit de lagere school verhuist naar de Ter Haarkade. En de jongensulo zal moeten verrijzen bij de andere twee scholen aan de Churchilllaan b ij de Voorschoterweg. Over de datum van het begin met de bouw van de nog te zetten scholen, waarvoor in vrijwel alle gevallen reeds medewerking van de gemeenteraad is verkregen, kon hij vanzelfsprekend nog Diets mededelen. Huldeblijk Leidse burgerij Wordt donderdag 28 september aangeboden Na vele besprekingen is het Comité Huldeblijk 3 October-vereeniging er thans verzekerd van dat het geschenk, dat namens de Leidse burgerij zal wor den aangeboden en waaraan een his torische gedachte ten grondslag ligt, op tüd gereed zal zijn. De aanbieding gaat vooraf aan de receptie, welke het be stuur van de 3 October-vereeniging donderdagavond 28 september in de Burgerzaal van het Stadhuis zal hou den. Zoals bekend is voor dit huldeblijk onder leden van de 3 October-vereeni ging een financiële actie gevoerd, ter wijl ook het bedrijfsleven, de univer sitaire gemeenschap, het grootwinkel bedrijf en de middenstand zich eveneens voor deze actie hebben geinterresseerd. Teneinde voor geheel Leiden de moge lijkheid tot deelname te openen en ook voor hen, die totnutoe niet reageer den op de ontvangen circulaire delen wij mede, dat giften alsnog kunnen worden overgemaakt op giro 58680 van de heer A. W. Taselaar te Leiden, met vermelding „Huldeblijk 3 October-Ver- eeniging". Uitbreiding geref. zending De generale synode van de Geref. Kerken heeft in haar donderdag te Apeldoorn gehouden vergadering als eerste punt behandeld het rapport van deputaten voor de geestelijke verzorging van zee, land- en luchtmacht. De synode keurde de handelingen van deputaten goed en besloot opnieuw acht deputaten te benoemen met nader omschreven opdracht. Vervolgens heeft de synode zich uit voerig bezig gehouden met de behande ling van het zendingsrapport. Zendings- deputaten boden de synode een uitvoerig rapport van 112 pagina's aan. Hierover rapporteerde commissie V aan de synode. Zij kwam met tal van voorstellen die bij de synode geen ernstige tegenstand ondervonden. De commissie stelde o.m. aan de synode voor: in principe de vier zendingstaken in West-Pakistan, Ruan- da-Urundi, Brazilië en Argentinië te aanvaarden en goed te keuren, dat in de Aruba-commissie samenwerkende kerken in overleg met deputaten dit principe besluit gaan uitvoeren. Voorts stelde zij voor het lidmaatschap van de Neder landse Zendingsraad voort te zetten en daarvoor financiële bijdragen ter be schikking te stellen. De synode heeft besloten dat de Ger. Kerken naast het zendingswerk in Indo nesië en de zendingstaken op boven omschreven zendingsgebieden in elk geval voorlopig geen zendingswerk zul len aanvaarden in Zuid-Afrika en Nieuw-Guinea. De synode stelde de begroting 1962— 1963 van de zending vast met een eind cijfer van f. 612.000. Het aantal Palestynse vluchtelingen bedroeg eind Juni 1.151.024 of ruim 30.000 meer dan een Jaar geleden, zo heeft de VN-organlsatle die zich met hun lot bezighoudt, bekendgemaakt. Ruim 630.000 vluchtelingen verbhjven ln Jordanië, ruim 260.000 ln de kuststrook van Gaza. onge veer 105.000 in Libanon en byna 120.000 ln het Syrische deel van de VAR.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3