In Elisabethstad wordt nog verwoed gevochten Europese officieren leiders van het verzet" WEERBERICHT Kennedy (nog) niet op bezoek bij Soekarno Palace Hotel (9u</ teuwSs Dr. Soebandrio naar Moskou Nederlandse industrie bouwt kernreactor voor Italië Volgende week: overleg tussen RuskGr omyko Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 No. 30453 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: Ei. A E. van Dlshoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 5705# Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 so emése Er is gisteren in de Katangese hoofdstad Elisabethstad verwoed ge vochten tussen V.N-troepen en Katangese militairen. De V.N.-strijd krachten zouden volgens een bericht van Reuter volkomen in het defen sief zijn gedrongen. Het V.N.-opperbevel laat thans per vliegtuig ver sterkingen aanvoeren. Volgens een niet-officiële schatting zijn aan beide zijden ongeveer honderd doden gevallen. Europese officieren, die vroeger bij de gendarmerie hebben gediend en op repatriëring door de V.N. wachtten, zouden zich bij de Katangese troepen hebben aangesloten. Dit zou verklaren, waarom Indiase V.N.-troepen vaak op ongewapende bur gers schieten. Het Belgische consulaat dat in de gevechtszone ligt, zit vol kogelgaten. De Franse consul heeft zijn gezin in een hotel onder gebracht, nadat Katangese gendarmerie zich in zijn tuin had verschanst. Troepen van de V.N. hebben zich in het stadspark ingegraven. De oostelijke helft van de stad zou in handen van de V.N. zijn, de westelijke in die van de troepen van Tsjombe. In Jadotstad verdedigt een Ierse compagnie V.N.-troeepn zich tegen aanvallen van de Katangese gendarmerie, die met mortieren schieten. De loemoembistisch-gezinde generaal Victor Loendoela in Stanley stad heeft premier Adoela aangeboden Katanga binnen te vallen. Adoela zou nog geen besluit hebben genomen. Hanmiarskjöld voert besprekingen in tie Kongolese hoofdstad Secretaris-generaal Hammarskjöld, die woensdag j.I. in Leopoldstad een onderhoud had met de Kongolese pre mier Adoela, had gisteren een gesprek met president Kasavoeboe. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin het ver lies aan mensenlevens in Katanga wordt betreurd en waarin een beroep op deze provincie wordt gedaan „een construc- tieve rol te spelen in de centrale rege ring van de republiek Kongo". India heeft gisteren bekendgemaakt, dat het de actie om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga steunt. In dia is van gevoelen, dat de V.N. ten- volle gerechtigd zijn tot deze actie: het gaat om het toepassen van de resolutie van de Veiligheidsraad van februari, die de V.N. machtigde desnoods geweld te gebruiken om een burgeroorlog te voor komen. De Engelse regering daaren tegen heeft Hammarskjöld „niet in twijfel gelaten" over haar bezorgdheid inzake het optreden van de V.N. Het hoofd van de V.N. in Kongo, Sture Linner, heeft gisteren in een rap port aan secretaris-generaal Ham- marksjöld de recente gebeurtenissen in Elisabethstad geweten aan de niet-Kon- golese leden van het Katangese leger en politie. Deze zouden een aanval tegen de VN. hebben willen ondernemen en het door Tsjombe uitgevaardigde bevel tot het staken van het vuren hebben gene geerd. „De voornaamsten hiervan wa ren enige Franse officieren, die niet naar hun land kunnen terugkeren wegens hun aandeel bij de opstand van april in Algerije", aldus het rapport. Linner zegt verder in zijn rapport dat de V.N. contact met Tsjombe hadden opgenomen om een staken van de vij andelijkheden te bereiken. „Tsjombe gaf inderdaad bevel tot staken van het vu ren, maar dit werd genegeerd door de huurlingen die bij de strijd betrokken zijn". Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft in antwoord op een telegram van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, een bood schap gezonden, waarin gezegd wordt dat de strijdkrachten van de Verenigde Naties gedwongen waren tegen „buiten landse elementen" in Katanga tot actie over te gaan. In het telegram had Spaak geprotesteerd tegen het sluiten van het vliegveld van Elisabethstad, waardoor de evacuatie van burgers wordt bemoei lijkt, en uiting gegeven aan zijn „diepe bezorgdheid over de ernstige incidenten in Katanga". Spaak had daarna nog twee boodschappen aan Hammarskjöld gestuurd, waarin hij er op wijst dat „de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de bevolking in de toekomst uitslui tend bij de Ver. Naties berust". „Daar om heeft de Belgische regering aan de Advertentie Treslong, Hillegom (Tel. 0 2520—5347) Rest, a la carte. Dag. diner dansant. ONBEPERKT KIP-ETEN f 6.—. 's Maandags gesloten. VRIJ WARM De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veel bewolking en plaat selijk wat motregen, n.aar morgen in de loop van de dag kans op opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Vrij warm. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 SEPTEMBER Zon op: 6.15 uur; onder: 18.54 uur. Maan op: 12.51 uur; onder: 22.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.47 en 19.C5 uur; laagwater te 2.37 en 14.45 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's secretaris-generaal dringend verzocht de maatregelen, die in de praktijk ter ver zekering van deze veiligheid genomen zijn, bekend te maken". In antwoord hierop heeft Hammarskjöld verzekerd, dat de strijdkrachten van de V.N. al het mogelijke doen om de veiligheid van personen en goederen te verzekeren. „Totale oorlog" De premier van de federatie van Rho- desië en Njassaland, Sir Roy Welensky, heeft in het parlement te Salisbury ver klaard dat een Kantangees radiostation gistermiddag heeft meegedeeld, dat pre sident Tsjombe „zich te midden van zijn volk bevindt en een totale oorlog tegen de Verenigde Naties leidt". Volgens dit radiostation hebben zich in Katanga „gruwelen" voorgedaan die „nog erger zijn dan die van Boedapest", aldus Sir Roy. Tsjombe heeft alle lan den dringend om „morele en materiële hulp" verzocht. Hij zou vast besloten zijn „tot het einde voor de vrijheid van zijn volk te strijden". Volgens in Salisbury ontvangen be richten, zou in de stad een algehele chaos heersen. Alle winkels zijn dicht en de voedselvoorraden raken uitgeput. De elektrische stroom is afgesneden. Alle telefoon- en telexverbindingen tussen Elisabethstad en Salisbury zijn verbro ken. De telegraaf installaties in Elisa bethstad werden door handgranaten van de V.N.-troepen vernield. De V.N.-troepen hebben alle wegen naar Rhodesië geblokkeerd en niemand krij0t toestemming Katanga te verlaten. De premier van Rhodesië, Sir Roy Welensky, heeft Tsjombe asiel beloofd als hij naar Rhodesië mocht vluchten. Volgens BBC-correspondent Richard Williams hebben V.N.-troepen m itrail- leurs geplaatst op de bakons en het ter ras van het Rode-Kruisziekenhuis. Williams verklaarde tweemaal zelf te hebben gezien dat V.N.-troepen op Rode Kruis-voertuigen hebben geschoten. In een van deze gevallen hield een wit ge schilderde en duidelijk gewaarmerkte ambulance-auto van het Rode Kruis in het midden van het voornaamste plein van Elisabethstad stil, waarna de be stuurder en een ambulancedrager uit de wagen stapten. Indiase troepen in het postkantoor opende onmiddellijk het vuur, waarop beide mannen zwaar ge wond neerstortten. Volgens de BBC- correspondent zijn in deze campagne alle regels van de oorlogvoering over boord gezet, doch de Katangezen vech ten moedig en verbitterd door. Ba jar en Menderes ter dood veroordeeld De voormalige Turkse president Djelal Bajar en oud-premier Adnan Menderes zijn door het Turkse hooggerechtshof m het proces, dat op het nabij de Turkse kust gelegen eiland Jassi is gevoerd, ter dood veroordeeld. Het hooggerechtshof heeft in totaal tien terdoodveroordelingen uitgesproken. Vijftien beklaagden zijn tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. 35 kregen ge vangenisstraffen, vijf werden vrijgespro ken. Ter dood veroordeeld werden: oud president Bajar, oud-premier Menderes, ex-minister van Buitenlandse Zaken Zorloe, de gewezen minister van Finan ciën Polatkan, de voormalige voorzitter van de Nationale Vergadering Koraltan, de vroegere vice-voorzitfcers van het parlement Kirazogloe en Erozan. voorts Santar en Kirisciogloe. die lid zijn ge weest van de commissie van onderzoek, die de afgezette regering-Menderes aan de vooravond van de militaire staats greep. waardoor zij ten val werd ge bracht. had ingesteld en de vroegere af gevaardigde Doelgor. Witte Huis ontkent Het Witte Huis heeft zich ge haast te ontkennen, dat president Kennedy de uitnodiging van Soe karno om een bezoek te brengen aan Indonesië zou hebben aan vaard. De woordvoerder van het Witte Huis Salinger, bevestigde, dat Soekarno inder daad het Amerikaanse staatshoofd had uitgenodigd. President Kennedy heeft er zich volgens Salinger echter toe beperkt uiting te geven aan de hoop, dat hij eens een dergelijke reis zou kunnen maken. Maar er was geen datum vastgesteld. De interpretatie, die Djakarta aan Kennedy's woorden heeft gegeven, kan dus op zijn minst voorbarig ge noemd worden. President Soekarno heeft intussen in New York aan journalisten verteld, dat hij zijn minister van Buitenlandse Za ken, dr. Soebandrio. naar Moskou zal zenden voor besprekingen met premier Chroesjtsjow „over de gemeenschappe lijke vredesbelangen". De Indonesische president deed deze mededeling na een onderhoud van vijf kwartier met Adlai Stevenson, Amerika's afgevaardigde bij de Verenigde Naties. Soekarno zendt Soebandrio op pad in zijn hoedanigheid als Indonesisch pre sident en niet als afgezant van de Bel- gradose conferentie van niet-gebonden j landen. Dr. Soebandrio zou vandaag of I morgen vertrekken. Stevenson zei later op vragen van journalisten, dat er „zaken van weder zijds belang" waren besproken, zoals kernwapenproeven, West-Irian en „de houding van Aziatische landen, waaron der Indonesië ten aanzien van vele van deze kwesties, waarbij het kolonialisme is inbegrepen". Op de vraag of er enige wijziging is gekomen in het Amerikaanse standpunt aangaande Nieuw-Guinea zei Stevenson: „Voor zover ik weet niet'.' Euraton-opdracht voor Neratoom De N.V. Neratoom in Den Haag heeft van Euratom in Brussel opdracht ont vangen voor het construeren van een kernreactor. Deze reactor is bestemd voor het gemeenschappelijk onderzoekcen trum van Euratom bij Ispra in Italië en zal daar door Neratoom ter plaatse worden gebouwd. De reactor is een zogenaamd kritisch experiment (kleine reactor van maxi maal 1 kilowatt), beter bekend als het ECO-project. Het ontwerp voor de reactor is deze zomer door Neratoom uitgevoerd in sa menwerking o.a. met het Reactor Cen trum Nederland. De reactor zal in de loop van 1963 worden opgeleverd. PRINSES BEATRIX heeft gisteren in Leeuwarden de of ficiele opening verricht van de bui* tenschool van de Vereniging Park herstellingsoordVrolijk lachend dankt de Prinses de kinderendie haar bij de begroeting bloemen hadU den aangeboden Op 12 en 13 oktober a.s. wordt in Nijmegen het jaarlijkse congres van de Nederlandse gemeente-secretarissen ge houden, onder voorzitterschap van de heer P. Bergsma uit Hilversum. In de avond van de openingsdag zal het gemeente bestuur van Nijmegen de congressisten met hun dames officieel ten stadhulze ontvangen. V i IBBS» $8 .uttmm* I mt «MM ïSJ Adviseur minister: Hoogcon j u nc tu u r nadert haar top (Van onze Utrechtse correspondent) „Binnen niet al te lange tijd, misschien al volgend jaar, zal de top van de hui dige hoogconjunctuur zijn bereikt, waar door de waarschuwingen van de over heid tegen overbestedingen en tegen te hoge looneisen zullen moeten worden omgezet in beperkende maatregelen". Dit verklaarde gistermiddag prof. dr. J. J. Andriessen, hoogleraar in de eco nomie te Amsterdam en adviseur van de minister van Economische Zaken, drs. De Pous, bU een studieconferentie van het kader van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Utrecht. Prof. Andriessen noemde het tempo, waarin 't overschot van de Nederlandse betalingsbalans daalt, onrustbarend. De geringe produktiviteitsstijging van 2 pet. per jaar weet hij aan diverse fac toren, waaronder de vrije zaterdag, het ontbreken van een reële arbeidsreserve, de grote gezinnen in Nederland en het feit dat de Nederlandse gehuwde vrouw vrijwel niet in het produktieproces is in geschakeld. Hij meende dat de vakbewe ging en overheid zich nu reeds moesten bezinnen op de ernst van deze situatie. (Men zie elders voor de rede van prof. Andriessen) Het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam, dat maandag door Prinses Beatrix officieel zal worden ge opend. Dit ziekenhuis, een van de modernste van Europa, is reeds enige tijd in gebruik. Elders schrij ven wij uitvoerig over dit zieken huis. De tiende proef De Sowjet-Unie heeft gisteren in de buurt van Nova Zembla weer een kern bom tot ontploffing gebracht, ditmaal weer een bom ter sterkte van verschei dene megatonnen of miljoenen tonnen T.N.T. De proef is volgens de )meri- kaanse Commissie voor Atoomenergie gisterochtend vroeg genomen. Het was de tiende proef van de lopende serie. Van onze correspondent in Washington Amerika wildat deze herfst se rieuze besprekingen gehouden wor den met de Russen over het Duitse vraagstuk. Dean Rusk, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken heeft thans gedurende drie dagen gelegenheid zijn Westerse collega's te polsen over dat contact tussen Oost en West. Gistermiddag werd in Washing ton de eerste bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote Westelijke mogend heden gehouden. Vandaag en zaterdag zouden ook de Westduit sers deelnemen aan de conferentie, die Rusk, Home en Couve de Mur- ville gedrieën begonnen zijn. De eerste zitting duurde twee uur en een kwartier. De ministers bespra ken, zonder te veel in details te tre den, de situatie in Laos, Kongo en Berlijn. Wat Rusk gedurende de confe rentie wil bereiken, is toestemming van zijn Westelijke collega's om voorzich tig te beginnen met arrangementen voor onderhandelingen tussen Oost en West. Deze onderhandelingen zouden dan ge durende de herfst moeten plaatsvinden. In feite is Rusk reeds sedert zes weken in deze richting aan het werk. De Fran sen schijnen nog steeds weinig haast te maken ten aanzien van onderhan delingen met de Russen, doch recente berichten uit Eonn wijzen erop, dat de Duitsers een begin met de onderhan delingen wensen te maken vóórdat het partijcongres te Moskou bijeenkomt. Het feit, dat de verkiezingen in Duits land nog niet gehouden zijn, moet ech ter Von Brentano een ietwat onzekere stem in dit kapittel geven. Tot zover onze correspondent in Wash ington. De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko is bereid tot een gedachtenwisseling met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dean Rusk over de kwestie Duitsland en andere problemen, aldus heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou meegedeeld. Gromyko leidt de Sowjetrussische dele gatie, die aanwezig zal zijn bü de ope ning van de zitting van de Assemblee der Verenigde Naties, volgende week in New York. Deze verklaring van het Sowjetrus sische ministerie van Buitenlandse Za ken is het antwoord op de verklaring die president Kennedy woensdag afleg de, dat de Sowjet-Unie en de Verenig de Staten „ernstige besprekingen over Duitsland en andere kwesties" dienen te houden, Kennedy stelde toen voor dat Rusk en Gromyko elkaar bij de opening van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties ontmoeten NOORD WIJK AAN ZEE Telefoon 01719—2345 Het gehele jaar geopend. Iedere zaterdag en zondag DINER-DANSANT (Menu f 9.50) Iedere zondag vanaf 15.30 uur THE DANSANT (normale prijzen) Trio Herre Jager Anneke van Hoof chansonnière V.S.-kunstmaan geborgen De capsule van de kunstmaan Dis coverer, die dinsdag door de Amerika nen werd gelanceerd, is gisteren in de lucht opgevangen, zo heeft de Ameri kaanse luchtmacht in Los Angeles be kendgemaakt. Een viermotorig vliegtuig van het type C-130 pikte de capsule bij Hawaii boven de Stille Oceaan uit de lucht, toen deze aan een valscherm naar benedendaal- de. De 136 kg wegende goudkleurige capsule was van de Discoverer geschei den, nadat deze 33 maal om de aarde had gedraaid. Het toestel dat de capsule opving is tweemaal zo groot als de vliegtuigen van het type C-119 die tot dusver voor der gelijke operaties werden gebruikt. IN APRIL GOUDEN FEEST HUISVROUWENVERENIGING (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, die volgend jaar vijftig jaar bestaat, heeft plannen op stapel gezet om dit gouden jubileum op bijzondere wijze te vieren. De vereniging, die 40.000 leden telt, zal in april van het volgend jaar een feestdag houden in de Expohal te Hil versum, die plaats biedt aan vijfduizend personen. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Sept. 1861: Zondag l.l. heeft de predikant Spurgeon te Londen, een preek gehouden, waarin hij de mee ning van sommige geestelijken bestreed, die het spoorwegonge luk tusschen Londen en Brigh ton willen toeschrijven aan de schending van den Zondag, door het rijden van pleziertreinen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1