UjVtD: DUITSLANDS PARTIJPOLITIEK HEEFT OOK „KLEINDUIMPJES" Prinses Beatrix opent liet Dijkzigtziekenhuis n NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN vredenburg gebouwen ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Liberale partij van Mende kan misschien een grote rol spelen en ook de DFU kan verrassen Bouwen kostte 70 miljoen en duurde 9 jaar SPIJS en DRANK Breitner van 70 mille hoofdprijs in een loterij CAL ——Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 15 september 1961 Vijfde blad no. 30453 NOAG S£f?£A<K(< Goedkope gekombloeertfe nemer- en loegengibewijzea verki tjgoooi aan de NS-nations. (Van onze correspondent in Bonn) Als twee honden vechten om een been loopt een derde er vaak mee leen. Deze weinig originele spreuk geeft zozeer de stemming weer die in de „derde partij" van West-Duitsland. de liberale Freie Demokra- Iische Parteiheerst dat wij ons er toch aan bezondigd hebben ons irtikel met dit spreekwoord te beginnen. Zeker is het zo. dat de twee reusachtige „honden" CDU en SPD in een weinig verhefend gevecht newikkeld zijn om de kluif der kiezersgunst. Of de liberalen hier echter lit af mogen leiden dat een groot deel van deze kluif hun daarom toe tal vallen is de vraag. Enig succes zullen zij echter zeker wèl boeken. Het grootste succes voor deze partijdie in 1957 7.7 procent van de \temmen en 43 zetels in de Bondsdag kreeg, zou zijn dat Adenauers :hristen-democraten hun absolute meerderheid verliezen en daardoor gedwongen worden uit te zien naar een coalitiepartner. De enige par- die daarvoor in aanmerking komt is de liberale en haar voorzitter ie oud-officier Mende, laat dan ook geen gelegenheid voorbijgaan om fe zeggen dat hij voor een dergelijke coalitie best voelt, ook al voelt hij niets voor een voortgezet kanselierschap van Konrad Adenauer. Grote groeperingen veronderstellen weinig verstand Het is echter niet waar, dat de libe rale verkiezingscampagne er uitsluitend lip gebaseerd is te betogen dat de kiezer, flie FDP stemt, kiest voor een christen democratisch liberale coalitie. Deze kwestie speelt wel een belangrijke rol in de propaganda, maar de FDP, evenals trouwens de andere Kleine partijen, ach ten de kiezers niet zo dom! De chris tendemocraten en de socialisten doen dat pel. Zy pryzen hun kandidaten aan klsof het wasmiddelen zijn en lijken Ér van uit te gaan dat de kiezer voor politiek denken te suf is. De liberalen en de andere kleinere groeperingen drin gen zich met meer intellectuele bagage lan de kiezers op. Zij proberen stern- pen te winnen via het menselyk denk vermogen, uiteraard een hachelijke on derneming. De liberale leus is daarom: wie verder denkt, stemt FDP. Wat denkt degene dan, die verder denkt? Wel, in de eerste plaats dat over de kwestie-Berlyn onderhandeld Advertentie PERUTZ-COLOR film Binnen 36 werkuren weer ontwikkeld aan U retour Londen heeft begrip voor bezwaren in Noord-Rliodesië De Britse regering heeft bekendge maakt bereid te zijn elk redelijk bezwaar tegen de voorgestelde nieuwe grondwet voor Noord-Rhodesië in overweging te nemen, op voorwaarde echter dat aan de huidige onlusten een einde komt. Deze verklaring werd uitgegeven na een aantal besprekingen in Londen op ministerieel niveau. De pubükatie op 26 juni J.L van een ontwerp-grondwet voor Noord-Rhodesië heeft aanleiding gegeven tot geweldple ging en wanordelijkheden op grote schaal in dat gebied, waar de Afrikaan se nationalisten zich fel tegen het ont werp keerden omdat zij meenden dat het neerkwam op voortduren van de Europese zeggenschap. Tijdens hierop volgende botsingen werden ongeveer 2000 Afrikanen gearresteerd, terwijl vol gens officiële cijfers ongeveer twintig Afrikanen werden gedood. De Britse Labour-party, alsmede de hoerale partij in Engeland en Noord- Rhodesië en de Afrikaanse nationalis ten onder leiding van Kenneth Kaoen- na hebben by de Britse regering aan gedrongen naar voorstellen te wijzigen. Sir Roy Welensky, de premier van de Federatie van Noord- en Zuid-Rhodesië en Njassaland, die gesteund wordt door ■nvloedrijke leden van de conservatie ve regeringspartij, verzet zich echter te gen verdere concessies aan het Afrikaan se nationalisme in dit stadium. Zal de kiezer zich sterk laten be ïnvloeden door al die plakkaten? moet worden met het been styf. Nim mer mag de concessie worden gedaan, dat West-Berlijn zijn banden met de Bondsrepubliek kwyt raakt. Als basis voor onderhandelingen moet de rede van Bondsdagpresident Gerstenmaier van 30 juni j.l. worden gebruikt. In de binnenlandse politiek komen de liberale beginselen van de FDP iets duidelijker naar voren. De sociale politiek mag niet zo ver gaan dat de bezitsvorming in het gedrang komt, of dat inflatie onver mijdelijk wordt. Voorts mag de geloofs overtuiging in nieuwe wetten niet zulk een grote rol spelen als in het verleden gebeurd is by de echtscheidingswet of de regeling van zondagsarbeid in de staalindustrie. Geen samenwerking met SPD Daarmee, aldus voorzitter Mende, die zyn partij overigens een christelijke par tij noemt, bedreigt men de confessionele vrede in Duitsland. Tenslotte betogen de liberalen, dat zij zich speciaal om de wensen van de verdrukte middenstand zullen bekommeren als zij kans krijgen regelrechte invloed op de regering uit te oefenen. Opwindend As het liberale programma zeker niet, maar toch is er een kans dat de F.D.P. flink zal groeien, al was het alleen maar omdat zij zo ferm heeft laten weten, dat een coalitie met de socialisten uitgesloten is. Daar de kie zers van de F.D.P. alleen van uitge sproken rechts komen is samenwerking met de SPD hun een gruwel en vele nemen dan ook aan dat de verliezen, die de partij de laatste jaren geleden heeft, een gevolg zijn geweest van een liberaal-rode coalitie in Noordrynland- Westfalen, de volkrijkste deelstaat der Bondrepubliek. De kleintjes Niet alleen de F.D.P. appelleert aan de rechter vleugel van het Duitse poli tieke leven. Dat doen nog twee andere partijen, n.l. de Deutsche Reichspartei en de Gesamtdeutsche Partei, die is ontstaan uit een fusie van de voormalige Deutsche Partei en de groepering van Heimatvertriebene, de B.H.E. Het grote probleem voor deze klei ne partyen is de zogenaamde vyf pro cent-clausule, dat wil zeggen dat par tyen meer dan vyf procent van de stem men op zich moeten verenigen om een zetel in de Bondsdag te krijgen. Een andere mogelijkheid voor een kleine par tij om in het parlement te komen is het veroveren van drie kieskringen. By het invullen van een stembiljet geeft elke kiezer n.l. twee stemmen af. Eén voor een kandidaat uit zijn kieskring en voor de landelijke kandidaten. Be haalt nu bijvoorbeeld de Gesamtdeutsche Partei in drie kieskringen een meer derheid met deze eerste stemmen, dan heeft de partij de drempel van de Bonds dag overschreden en wordt haar totaal aantal stemmen bij de landelijke telling ook al bedraagt dat niet meer dan vier procent-, omgezet in Bondsdagzetels. WU hebben niet voor niets het voor beeld van de Gesamtdeutsche Partei ge kozen. Het ziet er n.l. naar uit dat zy van alle piepkleine partijen de meeste kans maakt afgevaardigden in de Bonds dag te krygen en wel omdat zij in de deelstaat Nedersaksen een goede kans maakt in drie kieskringen te win nen. „Gelukkig hebben wy nog het scho ne Nedersaksen", heeft partyvoorzitter Schneider, de kaarsrechte oud-officier uit Bremerhaven al verzucht. In diskrediet Schneiders medevoorzitter Seiboth heeft echter enig roet in het optimisme gegooid door een paar verklaringen af te leggen, die zo redelijk waren dat grote groepen van de ultra-rechtse aanhangers van de pary woedend werden. De ge baarde Seiboth zei n.l. dat hij een voor stander is van goede betrekkingen met Advertentie PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur Deze tekening van de resultaten van de verkiezingen in 1957 geeft de zetelverdeling per land en per partij. Het cirkelvlakdiagram laat tevens de zetelverdeling voor de ge hele Bondsdag zien. De huidige samenstelling van de Bondsdag is niet meer geheel in overeenstem ming met de resultaten van de ver kiezingen van 1957, daar in juli 1960 negen leden van de Bondsdag die voor de Duitse Partij waren ge kozen, overgingen naar de christen democraten. Commandopost B.B. te Hoogeveen Dezer dagen heeft mr. F. R. Mijnlieff, directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, de officiële opening ver richt van de eerste kring comman do post van de „Bescherming Bevolking" in Nederland, die is aangepast aan de omstandigheden van de nucleaire oorlogvoering. Deze commandopost van de kring Drente, die 13 gemeenten omvat, be vindt zich in Hoogeveen in het souter rain van het raadhuis. Burgemeester Bakker zei dat de dynamiek van de BB blijkt uit het feit dat zes jaar na de opening van de vorige commandopost de inrichting van een nieuw hoofdkwar tier noodzakelijk bleek. „Laten we ho pen", zei hij, „dat het bij oefenen blijft". Mr. Mijnlieff legde de nadruk op de noodzaak van mentale weerstand bij de BB-ers. Hij hoopte dat het voorbeeld van Drente spoedig door andere kringen zou worden nagevolgd. Na een uiteen zetting door het kringhoofd, de heer J. H. Broersma, vond een rondleiding plaats door de nieuwe commandopost, ale met eigen stroom en watervoorzie ning en een ingenieus luchtverversings systeem berekend is op een bezetting van 48 personen onafgebroken geduren de een week. Maandag feest in Rotterdam Het wordt maandag een groot feest in Rotterdam:. Prinses Beatrix komt dan naar de Maasstad om 's middags om vier uur het Dijk zigtziekenhuis officieel in gebruik te stellen. De vlaggen zullen wapperen, zo wel ter ere van het bezoek van onze oudste Prinses als uit vreugde dat één van de grootste Rotterdamse bouwwerken, waaraan negen jaren De lekkerbek komt er aan z'n trelc. 8 tot en met 17 september a.a. HoutrusthaUen ÏO -17 en 19 - 93 uur (zondag 13 «17 en 19-93 uur) Gratie smullen, proeven en monster*. Entree f 1,- Vanavond DICK DOORN Maandag beginnen ln Londen diep gaande besprekingen tussen Engeland en de landen van het Britse Gemenebest over de mogelijke toetreding van Engeland tot de E.E.G., zo verluidt In de Britse hoofd stad. Om dit overleg ls gevraagd door Australië, Canada. Nleuw-Zeeland, de Fe deratie Rhodeslë-NJassaland, India, Pa kistan en Ceylon. Advertentie PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur Polen en dat hfj vond dat de Bondsre publiek Polen by zyn opbouw zou moe ten helpen. Verder zei hy wel te willen dat de Sudetenduitsers naar hun land terug kunnen keren, maar er kon volgens hem geen sprake zyn dat Sudetenland weer bij Duitsland zou moeten worden in gelijfd. Nu, dat is by de ex-nazi's, die dachten in de Gesamtdeutsche Partei een veilig onderkomen gevonden heb ben, slecht aangeslagen Het veelgelezen maar stuitende blad Soldatenzeitung (ondertitel: onafhankelijk blad voor eer, recht en vrijheid, Europese veiligheid en kameraadschap) heeft zich uiterst ver ontwaardigd getoond over Seiboths uitla tingen en uit brieven van lezers kan men opmaken dat de Gesamtdeutsche Partei bij diegenen, die de groot-Duitse gedachten van wijlen Hitier nog koes teren, in diskrediet is geraakt! DFU: pacifistisch Aan het andere uiterste van de Duitse politieke scala staat de gloednieuwe par tij: Deutsche Friedens Union, die plak katen verspreidt waarop achter party- voorzitster prof. Renate Riemeck het harige gelaat van dr. Albert Schweitzer uit de mist opdoemt. In Schweitzers geest beweert de D.F.U. haar politiek te willen bedrijven en dat betekent: eer bied voor het leven in al zijn facetten. Daarom is de D.F.U. pacifistisch, neu- tralistisch en anti-kapitalistisch Men kan niet zeggen dat de party veel van de Russen moet hebben, ook al is een groot, aantal oud-communisten lid, maar zeker is de D.F.U. de party, die Moskou in de kaart zou sotlen indien het volmaakt onwaarschynhjke geval zich zou voordoen dat deze party van idealisten, hoogleraren, dominees, leraren en in het algemeen „zwevende intellectuelen" plotseling aan de rege ring zou komen. Nu, daarvoor hoeft men niet bang te zijn. Het is al niet waarschynlyk dat zy de vyf-procentbarrière zal ne men. Wat de D.F.U. echter zeker zal doen is het onttrekken van stemmen aan de socialisten. AI diegenen, die het niet eens zijn met de nieuwe socialistische koers, die aanvaarding van de N.A.V.O. de kernbewapening etc. inhoudt, kunnen nu namelyk terecht by de D.F.U. die zich de enige ware oppositie in het Duitse politieke leven noemt. Met enig recht overigens, sinds de socialisten op het vlak van politiek handelen en den ken eigeniyk wenend in de armen der christen-democraten gevallen zyn. Zulk een gevaar betekent de DJF.U. voor de socialisten (men vreest dat zy twee a drie procent stemmen aan de S.PX>. gaat onttrekken), dat de SJP.D. in sommige steden zoals Hamburg, waar het socialistische element sterk is al haar aanvalskracht richt op de kleine D.F.U. Gemeen met de andere kleine party en van uiterst recht heeft de DF.U. overi gens, dat zy de kiezers met een betoog trant-, een denkwereld tegemoet treedt. Deze denkwereld moge gevaren in zich bergen (niet voor niets adviseren de Oostduitse communistische autoriteiten de kiezers in het westen DF.U. te stem men!!), zeker is dat de D.F.U. meer intelligentie by de kiezers veronderstelt dan de gigantische partyen, die hun verkiezingsstryd in een tameiyk oanale reclamewedloop hebben laten uitmon den. Bezitsvorming in effecten Fiscus komt „kleine" spaarders tegemoet By de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend inzake fiscale tege moet koming voor bezitsvorming m ef fecten. De strekking is, enkele belemme ringen by de vorming van effectenbe zit voor „kleine spaarders" weg te ne men. De beoogde maatregelen zullen op een enkele uitzondering na voor lopig alleen gelden voor de deelnemers aan de premie- of winstdelingsspaarre- geling, waarover lndertyd een wetsont werp is ingediend. Het is echter de be doeling, de thans voorgestelde maatre gelen te zynertijd ook te laten gelden voor de aangekondigde algemene pre- miespaarregeling. In het kort behelst het wetsontwerp het volgende: Beleggingsmaatschappyen die uitsluitend werkzaam zyn voor klei ne spaarders worden vry gesteld van ven nootschapsbelasting (beleggingsdepots) zyn niet aan deze belasting onderwor pen). Eventueel vry stelling of teruggave van dividendbelasting voor uitkeringen door beleggingsmaatschappyen of -depots aan kleine spaarders. Vrystelling van registratierecht, effec tenzegelrecht en beurszegelrecht voor aandelen en bewijzen van deelneming in beleggingsmaatschappijen en -depots voor zover het kleine spaarders betreft. Geen effectenzegelrecht, op kleine cou pures (ten hoogste nominaal f 100.-) van obligaties en certificaten van aan delen. De staatssecretaris van Algemene Za ken en Financien, resp. drs. Schmelzer en dr. Van den Berge, zeggen in hun toelichting op het voorstel, dat het tyd- stip nadert waarop ook voor de kleine spaarder effectenbezit voor de hand ligt Dit bezit vergroot de weerstandskracht en vormt een extra bron van inkomsten. (Van onze Amsterdamse correspondent) In plaat-s van een huis, auto of koel kast heeft de vereniging „Ons Huis" te Amsterdam, als pryzen van een de zer dagen begonnen lotery kunstwerken gekozen. De hoofdprys is een schilderij van Breitner, „Cavalerie" genaamd. De waar de hiervan moet uitgaande van de pryzen, die de Breitners uit de collec tie „Dreesmann" onlangs op de veiling maakten geschat worden op circa een bedrag van f. 70.000.-. Daarnaast zyn er zestig pryzen, die bestaan uit grafische kunstwerken. De kansen, die de deelnemers hebben zyn groot, want het aantal loten is slechts duizend. De prys per lot is dan ook vry hoog: honderd gulden. Omdat „Ons Huis" de Breitner goed koop in handen heeft gekregen zal de netto-opbrengst van de loterij ongeveer f. 60.000 kunnen bedragen, met welk bedrag een begin zal worden gemaakt met de wel broodnodige restauratie van het verenigingsgebouw in de Rozenstraat in het hartje van de Jordaan. „Ons Huis" in de Jordaan is precies 70 jaar geleden gesticht door een hand jevol vooraanstaande Amsterdammers om, zoals het heette, „een oase te schep ten temidden van die afschuwelyke tegenstelling tussen armoede en ryk- dom, diemand daarbuiten als een nachtmerrie beklemt". Dat tehuis en de Jordaan, waarin duizenden jonge en oude Jordaners in de afgelopen 70 jaar gezelligheid hebben gevonden, maar zich arbeid is besteed, tot algehele vol tooiing is gekomen. Rotterdam kan er trots op zyn, dat het met het Dijkzigtziekenhuis één van de modernste behandel- en verpleegin richtingen van Europa bezit. Met zyn 903 bedden, 30 wiegen en tien couveuses, verdeeld over 25 verpleegeenheden. is het Dijkzigtziekenhuis tevens het groot ste ziekenhuis onder één dak in Neder land. Daar het met zyn byzonder uit gebreide en meest geavanceerde outilla ge mede ten dienst staat van het kli nisch hoger onderwys, kan met recht worden gezegd dat het Dykzigtzieken- huis geen „gewoon" ziekenhuis is, maar een instelling die. naast de zorg voor de patiënt, een belangrijke functie gaat vervullen ter bevordering van de volks gezondheid en de ontwikkeling van de medische wetenschap. Al jaar in gebruik Met de zorg voor de patiënt is het nieuwe Dijkzigtziekenhuis. dat langs de tunneltraverse en dicht bij het park zo'n prachtige plaats heeft gekregen, reeds vorig jaar op 18 augustus begon nen, want op die dag werden de eerste zieken opgenomen. Al van januari 1958 af werden geleidelyk diverse afdelingen in gebruik gesteld en nu zyn reeds ge middeld 800 van de 903 bedden bezet. Het ziekenhuis, dat 70 miljoen gulden kostte, „draait" dus al geruime tyd op volle toeren, maar met de officiële ope ning heeft men willen wachten totdat ook de verschillende bijgebouwen van het omvangryke complex, zoals het pa thologisch anatomisch instituut, het centraal magazyn, de technische afde ling, de kerkzaal en het mortuarium waren voltooid. Voor de tweede maal krygt het Dijk zigtziekenhuis nu een lid van het vorste- lyk huis op bezoek. Op 24 oktober 1959 was het Koningin Juliana, die uitvoerig kennis nam van de toen reeds in ge bruik genomen onderdelen van het ge bouw. Aan haar dochter Prinses Bea trix wordt de eer gelaten de officiële in gebruikstelling van het ziekenhuis te verrichten. Prinses Beatrix zal maan dagmiddag om half vier tevens een be zoek brengen aan „De Ark" by het Zui derziekenhuis, het Rotterdamse tehuis voor patiënten met chronische verlam ming van de ademhaling door polio. Talrijke bezoekers In de afgelopen elf maanden werden er al een kleine zesduizend bezoekers door het Dykzigtziekenhuis rondgeleid en voorgelicht en die belangstelling van deskundigen in binnen- en buitenland groeit nog steeds. Zy kwamen uit alle delen van de wereld: uit alle Europese landen met inbegrip van die achter het yzeren gordyn, uit Zuid-Afrika, Rhode sia, Ceylon, Israël, Japan, India, Cana da en de Verenigde Staten en al die be zoekers, vooral die uit Denemarken, Zwe den en Zwitserland waar men druk bezig is met uitbreidingen en het bou wen van moderne ziekenhuizen wa ren byzonder enthousiast. Een Duitse ziekenhuisdelegatie, die Dykzigt had gezien, zag van een voor genomen bezoek aan de Verenigde Sta ten af, omdat „alle vragen, die er waren gerezen, inmiddels beantwoord waren. Advertentie Een PERUTZ-COLOR film' 36 prachtige kleurendia's VARIA Gebouw in Birmingham in tachtig minuten opgetrokken Op een demonstratie van bouwen met hoge snelheid, die dezer dagen in Bir mingham werd gegeven, heeft een ploeg van zes man in een uur en twintig mi nuten een gebouw opgetrokken waarin een staf van 80 man kantoorpersoneel kan worden ondergebracht. Zij demon streerden een techniek die door Ter rapin in Londen is ontwikkeld. Deze firma beroept zich er op, dat haar bouwsysteem het snelste ter wereld is. De gebouwen kunnen meer dan eens worden gebruikt, op verschillende plaat sen, zonder dat hierdoor structurele schade wordt veroorzaakt. Advertentie HAARDEN VAN BECKING BONGERS ULFT ook hebben kunnen ontwikkelen via tal van cursussen, is de oudste van de tien gebouwen, welke .Ons Huis" in Amster dam in de loop der jaren heeft geopend.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15