GING WESTDUITSE KIEZERS HEBBEN HET VERRE VAN GEMAKKELIJK Prinses Beatrix neemt in Utrecht parade af De socialisten hebben hun taktiek toegespitst op de figuur van Berlijns burgemeester Brandt Stemmen op de sympathiekste Valse dollars in circulatie wist niet.... VAN NELLE's Twee bomaanslagen in Wenen in verband met kwestie Znid-Tirol Duizenden juichten Zittend op zadel van grootmoeder Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 september 1961 Derde blad no. 30452 (Van onze correspondent in Bonn) Zondag is het dan zo ver: dan trekken Heinrich en Trudl naar de stembus om hun democratische stem te laten vallen in de bussen, waar uit het antwoord zal moeten komen op de langzaam maar zeker naar voren komende vraag: willen de Westduitsers verder gaan op de weg van de 85-jarige Adenauer, of proberen zij het met de zo veel jongere Westberlijnse burgemeester Willy Brandt? De verkiezingsmachines lopen in Duitsland nu op volle toeren. Radio en televisie laten zich niet onbetuigd en op alle bomen van de Bondsrepubliek zijn plakkaten aangebracht, waarop men kan lezen, dat de christen-democraten waar schuwen tegen risico's en beloven ook in de toekomst vrede en vrijheid te waarborgen. „Vooraan, vooraan met Willy Brandt", roept de socialistische partij als wederwoord en verder: „Welvaart is er voor iedereen". Weinig verschil van de programma s Erg veel tekst staat er overigens niet op de biljetten. Belangrijker zijn de ge zichten, die de wandelende kiezer van alle bomen af monsterachtig vergroot aanstaren. Het gerimpelde, door een auto-ongeluk in elkaar gedrukte gezicht van Adenauer, het rozige welgedane ge laat van minister van Economische-Za ken, Erhard, het opgewekte gezicht van Willy Brandt, het decoratieve uiterlijk van de liberaal Mende, die de bijnaam de „Sjah van Bonn" draagt, omdat hij volgens sommige bewonderaarsters op de vorstelijke echtgenoot van Fara Dibah lijkt! Van Willy Brandt, het enige gezicht dat de socialisten over het hele land aan hun kiezers laten zien, zijn twee grote foto's gemaakt: een jolige, half van opzy, Jeugdig en vitaal, een vrolijke foto die de kiezer duidelijk moet maken dat Willy een charmante, vlotte man is; in een latere fase van de verkiezings strijd verschenen echter foto's waarop hij de toeschouwer ernstig, bezadigd, overvloeiend van verantwoordelijksheids- gevoel aanblikt. Dat is de foto, die dui delijk moet maken, dat Brandt de grote politicus en staatsman is die in de hui dige moeilijke tijd het schip van staat van de Bondsrepubliek moet leiden. Het is opvallend hoezeer de hele so cialistische verkiezingscampagne is toe gespitst op de figuur van Brandt. Nadat het de SPD bij de afgelopen verkiezin gen nimmer gelukt ..as grote groepen nieuwe kiezers aan te trekken met par tijprogramma's waarin een afwijzing van de NAVO, de kernbewapening en de li berale economie de hoofdpunten waren, hebben zij het roer omgegooid. Op het partijcongres van april jj. werd niet al leen de politieke lijn van de partij diep gaand gewijzigd, maar de hele stijl, waarmee men de verkiezingen in ging verschilde wezenlijk van vroeger: niet meer de denkbeelden en de politiek tel len, maar alleen de man. Natuurlijk Willy.. Welke man? Willy Brandt natuurlijk, de populaire burgemeester van de stad in prikkeldraad, de charmante revolu tionair, die met de vulpenhouder te werk ging en niet met het machinegeweer en zich daarom niet compromitteerde, de huisvader die zijn kleine gebrilde zoon tje aan het hart drukt midden tijdens een verkiezingsvergadering. Willy Brandt de man die in de hele wereld aanzien geniet, die de groten der aarde kent, die zich een vriend van Kennedy noemt en die, dat heeft in elk geval de Ame rikaanse senator Humphrey beweerd, in de Verenigde Staten zeker gekozen zou worden omdat hij zo'n aardige, open kerel is! De hele S.P.D. speelt verstoppertje achter de brede rug van Brandt. Een enkele keer mag prof. Carlo Schmid nog wel eens zijn culturele neus vertonen, maar in beginsel liever niet. Elke eer aan Brandt, die op zijn verkiezingsrei- zen in zyn open Mercedes handen drukt van kinderen en ouden van dagen, die bloemen uitreikt en kleuters knuffelt en daar tussendoor korte kernachtige toe spraakjes houdt, die maar een enkele keer ontaarden in het demagogische ge brul, dat de Duitser (evenals het veel vuldig knuffelen van kinderen trouwens) nog maar al te goed in hun geheugen moeten hebben. Sinds de kritieke toe stand in Berlijn Brandt verhinderde zo veel op stap te gaan, zijn ook een paar andere socialisten aan het woord geko men! Partijvoorzitter Ollenhauer, die tot nu toe de kiezers niet vermocht te pakken, heeft tourneetjes gemaakt en verder lijkt Erler met zijn zakelijke re devoeringen geen slecht resultaat ge boekt te hebben, maar dat zijn allemaal bijverschijnselen. Niet één man, maar een groep zegt de CDU Hoofddoel van de S.P.D. is Willy Brandt de grote staatsman, die hij nog niet is, als de man, die in de uren des gevaars pal stat, de man, wiens brief aan pre sident Kennedy toch maar meteen leid de tot de komst van vice-president Johnson, kortom de redder des vader lands in de bange uren, die Duitsland onder communistische dreiging nu door maakt. De christen-democraten van Adenauer zijn zeker niet opgetogen over deze so cialistische verkiezingsstijl. In enorme advertenties in couranten en op pam fletten verkondigen zij, dat het niet aangaat een man te kiezen. Nee, men moet een groep leiders kiezen, die door hun ervaring bewezen hebben dat zij we ten wat regeren is. „Geeft uw stem niet aan een man, achter wie onervaren lie den, of erger ex- en aartscommunisten staan (een toespeling op de ex-commu nist Herbert Wehner, die in de S.P.D. een sleutelpositie inneemt, maar stemt op Adenauer, Erhard en hun mannen. Zy zullen er verder voor zorgen dat wij de vrede, de vrijheid en de zekerheid behouden". Op de plakkaten van de C.D.U. kan men dan ook naast Adenauer en Erhard de gezichten zien van minister van Bin nenlandse Zaken Schroder, bondsdag president Gerstenmaier, minister van Defensie Strauss en het alleen door de hoornen bril opvallende gezicht van tte eeuwige vrijgezel: minister jran Buiten-i landse Zaken Von Brentano. overigens een van de meest bespotte politici van de Bondsrepubliek, en wel om zijn gewich tige manier van praten en zijn niet be paald beduidende persoonlijkheid. Weer absolute meerderheid? De christen-democraten maken zich zeker zorgen over de campagne van de socialisten. Toch twijfelen zij er niet aan dat zij weer als grootste partij uit de bus zullen komen. Het belangrijkste punt is echter of zij opnieuw de absolute meerderheid zullen behalen. In 1957 kregen zij 50,1 procent van de stemmen, een krappe meerderheid, die evenwel in de Bondsdag resulteerde in 277 zetels van het totaal van 497 stemgerechtigde afgevaardigden. Als de C.D.U. het ditmaal niet klaar speelt de absolute meerderheid opnieuw te veroveren, bijvoorbeeld omdat de so cialisten te sterk vooruitgaan, of de libe ralen, dan ontstaat de toestand dat een coalitieregering nodig zal zijn. En dat zal dar wel betekenen dat Bondskanse lier Audenauer tenslotte toch afstand zal moeten doen van de kanselierstroon, want er is in de Bondsrepubliek geen coalitiepartner te vinden, die onder Ade nauer aan een kabinet wil meewerken. Waarom niet? Omdat Adenauer te ei gengereid is en omdat hij sinds de 13de augustus een aantal politieke steken heeft laten vallen, die algemeen op zijn ouderdom worden geschoven. Ook in zijn eigen party kampt Adenauer trouwens met een groep, die graag Er hard op de trooi: zouden zien. Adenauers uitspraak dat hij, als hij wordt herko zen, zijn ambtstijd van vier jaar niet ge heel zal uitzitten, maar wellicht na twee jaar het veld zal ruimen is dan ook in de eerste plaats bedoeld als een poging de ontevredenen in eigen gelederen te sussen. Dat Adenauer zich nu al vast zou willen leggen op een datum, waarop hy het roer uit handen geeft is bijkans onvoorstelbaar! In de verkiezingsstrijd is alles nog open. Er liggen nog enige dagen voor ons, waarin beide grote partijen elkaar weer naar het hoofd zullen slingeren, dat Chroesjtsjow de ander het liefst ziet winnen. Verder zullen de persoonlijke verdachtmakingen, waarin Adenauer een twijfelachtige meesterschap bezit, wel hun hoogtepunt bereiken. Hij heeft het moeilijk Degene, die er echter het slechts aan toe is, is de Westduitse kiezer. Hij moet uit het geharrewar tussen de partijen opmaken wie hem de zo verlangde vei ligheid en vrede het best kan verschaf fen. De grote partijen maken gebruik van de alom heersende vrees voor oor log door te verkondigen dat zij de beste waarborg zyn tegen een oorlog of sowje- tisering van Duitsland. De kleine Duitse kiezer, die hier bij voorkeur met een slaapmuts wordt af gebeeld, kan zich bij zijn beslissing nauwelijks richten naar de politieke pro gramma's van de partijreuzen, want die verschillen maar weinig. Het enige, wat hy kan doen. is te zeggen: „Ik vind die Willy toch een fijnere vent", of: sluwe Konrad bevalt mij beter." Daarmee is de Westduitse verkiezings strijd teruggebracht tot de primitieve vorm van democratie in onderontwikkel de landen, waar die kiezers, die analfa beten zijn, stemmen op de bij de stem bus opgestelde man, die er volgens hem het sympathiekste uitziet. Onweerstaanbaar dringt dan ook de befaamde uitspraak zich aan een waar nemer van de Duitse situatie op: „Er zijn twee soorten analfabeten: zy die niet lezen en schrijven kunnen, en zij die dat wel kunnen." Voor U het weet is Uw MIDZA spaarkaart volgeplakt En U kunt hem inwisselen voor klinkende munt. De Engelse hoogleraar Cyril N. Parkinson, die zich bekendheid heeft verworven door zijn „wef' over, de groei van ambtenarenkorps Gouverneur Platteel terug naar N.-Guinea De gouverneur van Nieuw-Guinea. dr. P. J. Platteel. die met zijn echtgenote deze zomer zijn verlof in Nederland heeft doorgebracht, zal woensdag 20 september a.s. per vliegtuig van Schip hol naar Nieuw-Guinea terug reizen. c t.' l f zyn echtgenote blijft voorlopig in Ne- na zijn ontvangst eg Sclupjiel sen, is gisteren op Schiphol aan gekomen om in ons land enige lezingen te houden. De hoogleraar De Amsterdamse recherche zoekt met andere politiekorpsen in Ne derland en Interpol naar twee man nen, die valse 20-dollar biljetten in omloop hebben gebracht. De falsi- ficaten zijn gesignaleerd onder meer in Edam, Zandvoort ei Amsterdam. Een van de mannen, die de dollarbil jetten in circulatie heeft gebracht, is vermoedelijk een Fransman, de ander een Frans sprekende Nederlander. Het tweetal rijdt rond in een Renault of een Peugeot. De beide mannen, die fors gebouwd en ongeveer 1.70 meter lang zijn, zyn 35 a 40 jaar oud. De Fransman heeft donker haar, is boven op het hoofd nogal kaal, draagt een donkerblauw kostuum en een donker sportoverhemd. Van de Frans sprekende Nederlander is alleen bekend, dat hij een bolrond gezicht heeft en een beige sportcolbert draagt. Het publiek wordt aangeraden de nodige voorzichtigheid te betrachten bij accepteren van 20-dollarbiljetten. De valse exemplaren zijn herkenbaar aan een grof lijnenwerk op die plaatsen, waar op de echte biljetten een fyne arcering te zien is. Bovendien zijn ze flets gedrukt en het papier is minder stevig dan van de echte. Dekkingspercentage 85 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in augustus 1961 f. 1.435 min (v.m. f. 1.443 min). Er werd voor een waarde van f. 1.215 min (v.m. f. 1.223 min) uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 85 van de in voer (v.m. eveneens 85). In augustus 1961 is t.o.v. augustus 1960 de invoer gestegen met 11% en de uit voer met 4%. Het dekkingspercentage viel terug van 90 tot 85. C.A.O. BAKKERSBEDRIJVEN Loonsverhoging van 5 De aan het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersorganisaties in bakkersbedrijven deelnemende par tijen, hebben in een gisteren gehouden vergadering na ryp beraad, met alge mene stemmen besloten tot onderteke ning over te gaan van een CAO met inachtneming van de door het College van Rijksbemiddelaars gestelde voor waarden. Naar wy vernemen gaat de nieuwe CAO die na moeilijke onderhandelingen tot stand is gekomen met terugwerkende kracht in op 1 juli j.I. Zy zal gelden tot oktober 1962. Zy houdt over de hele linie een loonsverhoging van 5% in. Daar naast is er een aparte regeling die het mogelijk maakt uitsluitend aan het bin- nenpersoneel de werknemers in de bakkerij die niet tevens bezorgers zyn nog een extra verhoging van 5%, dus een totale verhoging van 10% te geven. Vergunning voor die tweede 5% moet per onderneming worden aangevraagd bij de adviescommissie arbeidsvoorwaar den bakkersbedrijf. Zy kan gegeven wor den als de ondernemer een produktivi- teitsverhoging kan aantonen, een prij- zenverklaring tekent en een kwaliteits onderzoek toelaat. Voor de „tweede 5%" komt slechts een kleine categorie in aanmerking, zo ver nemen wij, omdat de bakkers-bezorgers 90% van het totale aantal werknemers in het bakkersbedrijf vormen. dat j'e met één Afternoon - thee - builtje zo'n l héérlijke pot thee kon toveren. En wat een gemak! Ikneem voortaan altijd „Afternoon" theebuiltjes. Oostenrijkse minister van Justitie neemt enige zeer scherpe tegenmaatregelen (Van onze Weense correspondent) Gisteren is in Wenen met een molotof-cocktail een aanslag gepleegd op een auto van de Italiaanse tenor Carlo Bergonzi, die als gast in de Weense Opera optreedt. Taxistauffeurs en twee monteurs van een garage konden de brand echter spoedig blussen. Toen de Italiaanse zanger gisteravond als Radames in „Aida" optrad, werd hij door het Weense publiek in de Opera bijzonder hartelijk toegejuicht. Van de daders ontbreekt elk spoor. Een tweede aanslag, eveneens met een molotof-cocktail, werd gisteren op een Italiaanse ijssalon, in de Alserstrasse, gepleegd. De eigenaar van de ijssalon kon de bom echter nog op tijd verwijderen, zodat er geen schade werd aangericht. Arrestanten zijn lid van een nazi-liga De minister van Justitie Afritsch, heeft de volgende verklaring afgelegd: „In tegenstelling met de regering en de democratisch denkende bevolking, die dit terroristische optreden veroordelen, zijn enkele onverantwoordelijke en meestal jeugdige mensen van mening dat met terroristische acties politiek kan worden gemaakt. In Italië hebben tydens het afgelo- Prinses Beatrix heeft gistermiddag, gezeten op de prachtige Ierse schimmel Cortina" uit de Koninklijke stallen, een parade afgenomen van deelnemers aan de nationale kampioenschappen van de Kon. Ned. Federatie van landelijke rijverenigingen die dezer dagen in Utrecht worden gehouden. De Prinses, die beschermvrouwe is van de federatie, zette met haar aanwezigheid extra luister bij aan het jubileum van haar beschermeling, die 35 jaar oud is. De duizenden toeschouwers begroet ten de Prinses met een hartelijk ap plaus toen zij aan de zyde van de Fe deratievoorzitter, jhr. C. van Eysinga, aan het hoofd van een stoet van 200 ruiters en amazones het concours hip- piqueterrein opreed. De Prinses, die een donkerblauw amazone kostuum droeg, zat in een dameszadel dat zij van haar grootmoeder, Prinses Wilhelmina, heeft gekregen. Dit zadel is meer dan 100 jaar oud. Prinses Beatrix en jhr. Van Eysinga begaven zich naar een plaats midden voor de ere-tribune, en zagen met ken nelijk genoegen toe hoe de ruiters hun goed gedresseerde paarden in een enorm carré opstelden. Nadat het trompetters- korps van de Federatie het Wilhelmus had gespeeld meldde de parade-com mandant, de heer D. J. Mellema ,zich by de Prinses. Vervolgens reed zy het terrein rond voor een inspectie van de deelnemers. Toen zy teruggekeerd was by de eretribune defileerden de ruiters en amazones voor hun beschermvrouw van wier lachend gezicht men kon af lezen hoe veel plezier zij in dit ruiter- festijn had. De verschillende ingewik kelde figuren werden perfect uitgevoerd en de deelnemers oogstten dan ook van alle toeschouwers hartelijke toejuichin gen. Aan het hoofd van de ruiters verlie ten Prinses Beatrix en jhr. Van Eysinga aan het slot van het défilé het terrein. In enkele minuten had de Koninklijke amazone haar lange rok verwisseld voor een meer sportieve rijbroek, waarna zy terugkeerde naar de eretribune. Hier werd zy o.m. begroet door de Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, graaf C. Th. E. van Lynden van Sandenburg en de burgemeester van de Domstad, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Twee tienjarige adspirant-leden van de Federatie, Marijke van Woudenberg en Hans ter Maat, boden Prinses Bea trix bloemen aan. Als een „gewoon" toeschouwster volg de de Prinses toen nog een half uurtje het verdere programma, genietend van een kopje thee dat door drie charmante amazones werd gepresenteerd. Snelheid van „Carla" geslonken tot 80 k m. Het aantal slachtoffers van de orkaan Carla is tot 31 gestegen. In Texas alleen verloren 21 mensen het leven, onder wie acht leden van hetzelfde gezin. De staten Oklahoma, Illinois en Mis souri hebben als gevolg van de orkaan van zware regenval te lijden. De rivier de Blue in Missouri heeft een peil be reikt dat ruim tien meter boven normaal ligt! Gisteren zyn vele van de 500.000 men sen, die hun huizen hadden verlaten voor de orkaan „Carla", teruggekeerd naar hun woonoorden in de geteisterde gebieden van Texas en het westen van Louisiana. De kracht van Carla is intussen ge slonken tot 80 km per uur en zij vervolgt haar weg over Oklahoma en waarschijn- ïyk verder door het dal van de Missis sippi naar Canada. Volgens de gouverneur van Texas blijken Galveston en Texas City de meeste hulp nodig te hebben. In Edna, een plaats van 10.000 zielen, is het dak afgerukt van een school waarin 300 schuilden pen weekeinde enkele betreurenswaar dige aanslagen plaatsgehad, waarmee ook enkele Oostenrijkers in verband worden gebracht. Deze betreurenswaar dige voorvallen zijn voor mij een aan leiding geweest om de veiligheidsorga nen opnieuw opdracht te geven zeer scherp tegen terroristen op te treden. De autoriteiten, die verantwoordelijk zyn voor de handhaving van de open bare rust en orde, zijn ervan overtuigd dat hun maatregelen by de bevolking steun en begrip zullen vinden". Ook de studentenvereniging „Ring Freiheitlicher Studenten", waarvan en kele van de terroristen lid zyn, heeft zich uitdrukkelyk gedistantieerd van de bomaanslagen en deze veroordeeld. En kele van de Oostenrykse terroristen, die nu in Italië werden gearresteerd, blij ken lid te zyn van een nationaal-socia- listische organisatie, die zich „Liga' noemt, maar deze organisatie is al lange tyd in Oostenryk verboden. Bonn laat in Rome excuses aanbieden De Westduitse regering betreurt de deelneming van Duitsers aan de recen te incidenten in Italië zeer en keurt ze ten scherpste af, aldus heeft een woord voerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. Hy zei, dat de Westduitse ambassa deur in Rome dit aan de Italiaanse autoriteiten had meegedeeld na de ar restatie van drie Duitsers in Italië in het afgelopen weekeinde, naar aanlei ding van bomincidenten die in verband gebracht worden met de Zuidtiroolse campagne voor autonomie. De Italiaanse minister van Binnen landse Zaken Mario Scelba heeft giste ren een commissie geinstalleerd die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de situatie in Alto Adige (Zuid- Tirol). De commissie telt negentien le den-parlementariërs en vertegenwoordi gers van de Italiaans-, Duits- en Rhae- to-Romaans-sprekenden. Zij vertrekt volgende week naar Bolzano en zal de regering aanbevelingen doen ter oplos sing van de moeilijkheden met de Duits-talige bevolking van Alto Adige. Minister Scelba verklaarde dat de grens met Oostenryk, bij de Brenner- pas. „onaantastbaar" ;s. Hiermee wil de Italiaanse regering niemands gevoelens geweld aandoen. „Het democratische Italië eerbiedigt de gevoelens en garan deert het leven en de ontwikkeling van de etischet minderheden", aldus minis ter Scelba. Drs. F. GIJZELS ereburger Eindhoven Staatssecretaris drs. F. Gyzels van Economische Zaken heeft gisteren tij dens een buitengewone zitting van de gemeenteraad afscheid genomen van Eindhoven. Drs. Gyzels, die wethouder van Fi nanciën en de Bedryven van de Licht stad was, is benoemd tot ereburger van Eindhoven. Hy ontving de gouden leg penning van de gemeente, waarin ge graveerd staat: „Uit waardering voor zyn grote verdiensten voor stad en be volking als stuwende en bindende per- soonlykheid". De burgemeester, ir. H. J. B. Witte, roemde de vele kwaliteiten van drs. Gij zeis en herinnerde er aan. dat hij twee grote liefdes heeft: zyn vrouw en de stad Eindhoven. De scheidende wethouder heeft meer dan 40 functies in het verenigingsleven bekleed. Het zal niet makkelyk zyn, voor de thans ontstane vacatures «te Juiste xamx te vindas.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5