SUNIL SUNIL Vriendelijke woorden in Dorpskerk /oor Rijnlands Lyceum Wassenaar WASDAG - SUNILDAG WASDAG - SUNILDAG Expositie Vrijetijdsbestedin, smaakvol en overzichtelijk NEUROTISERENDE INVLOEDEN NIET TEVEEL OVERSCHATTEN C. J. PIENA VEERTIG JAAR BIJ ACADEMISCH ZIEKENHUIS „Oud Nieuws", Gas en Nippon ERLANDS ff MEEST - mm WASMIDDEL Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 14 september 1961 Tweede blad no. 30452 Gisteren is de viering begonnen an Het 25-jarig bestaan van het lijnlands Lyceum in Wassenaar, i alle vroegte voerde een groep jerlingen bij de school een z.g. wagenspel" op, dat zaterdag nog nkele keren zal worden herhaald, iet alleen voor de leerlingen van e lagere scholen, maar ook voor burgerij. Een officieel begin van de feestvie- ag was een nerdenkingssamenkomst de Dorpskerk, die door zeer velen »rd bijgewoond. Onder de genodigden e door de voorzitter van het bestuur r. J. J. Klaasesz verwelkomd werden, wonden zich burgemeester mr. W. J. eertsema en de wethouders dr. J. J. Veraart, E. M. Schade en mevrouw r. C. M. s'Jacob-des Bouvrie met ge- eentesecretaris K. van Boeijen, en de spectrice voor het middelbaar önder- js, mej. Van der Vliet-. In een reeks van toespraken werd i betekenis van de jubilerende school #rna belicht. De president-curator, Dr. Faber wees in het bijzonder op de ak van de middelbare school in deze d: het overdragen van cultuur aan de ilgende generatie. Behalve kennis moe- n ook een stuk vertrouwen in de men- Üjke samenleving en een stuk mense- kheid aan de jeugd worden overge- ragen. De rector van de school, Dr. P. J. ouvée liet in zijn toespraak allerlei istanties en personen de revue passeren, le op enigerlei wijze met het wel en ee van het lyceum te maken hadden 1 hebben. Als één van de nog onver- üde wensen noemde de rector het be- erkte terrein, waarover de school aan I Backershagenlaan beschikt. Synthese Burgemeester mr. W. J. Geertsema •acht de gelukwensen van het gemeen- ibestuur over. Het gemeentebestuur rijst zich gelukkig, aldus de burgemees- ir, dat het Rijnlands Lydeum geen jandenschool geworden is, maar een mthese heeft weten te vinden tussen „twee gezichten" van Wassenaar: de lla's en het dorp. Er is een eenneid «schapen, waarin ieder zich thuis kan >elen. De inspectrice, mej. v. d. Vliet tliciteerde het bestuur van de school imens de staatssecretaris van onder- ijs. Bij de rijksoverheid staat dit ly- um goed bekend, aldus spr. Prof. dr. de Sitter haalde, als een van de oprichters van 25 jaar geleden, herinneringen op uit de voorgeschiede nis van dit lyceum, dat ontstond uit een Leids initiatief. Spr. constateerde terugdenkend aan de idealen, die de op richters zich stelden, dat heel veel po sitiefs bereikt werd en dat de school een succes is geworden. Prof. dr. Koeke- bakker bracht de gelukwensen over van het Curatorium van het Lyceum te Oegstgeest, dat uit het lyceum te Was senaar is voortgekomen en dr. G. J. ten Veldhuys sprak als collega van dr. Couvée waarderende woorden. De rjj van sprekers werd besloten door Wim Noordanus, voorzitter van de leerlingenvereniging „De Rijnlandse .So ciëteit" en bood namens de leerlin gen een tweetal vulpenhouders in sta- daard en twee onderleggers aan, speci aal bedoeld voor het tekenen van de behaalde diploma's door geslaagde eindexamenkandidaten. Voorzitter Mr. Klaasesz beantwoordde de sprekers. Deze herdenkingsplechtig heid werd opgeluisterd met muziek door het schoolorkest, dat op het koor had plaats genomen. Na de samenkomst was er in de kerk gelegenheid bestuur en curatorium en rector en docenten geluk te wensen. Fraaie tentoonstelling Gisteravond werd in het schoolgebouw door rector Dr. Couvée met een kort woord een tentoonstelling over „Vrije tijdsbesteding" geopend, die deze week hoofdzakelijk voor leerlingen en cuders en de volgende week gedurende drie da gen ook voor andere belangstellenden geopend zal blijven. Dr. Couvée sprak hartelijke woorden van bewondering en dankbaarheid voor het vele werk, dat door leerlingen en docenten en tech nisch personeel van de school voor deze expositie is verzet. Het idee voor deze tentoonstelling over vrijetijdsbesteding werd geboren nadat onder alle leerlingen van de school een enquête gehouden was over de wijze, waarop zij him vrije tijd besteden. Deze enquête heeft verrassende resultaten opgeleverd. Van de 558 ondervraagde leerlingen bleken er 485 sport te beoefe nen, 446 regelmatig te lezen, 345 te verzamelen, 227 muziek te beoefenen terwijl er 336 bepaalde liefhebberijen te beoefenen, zoals knutselen aan radio en elektrische toestellen, schilderen, hand werken, fotograferen enz. De tentoonstelling „Vrijetijdsbeste ding" is op smaakvolle wijze onderge bracht in een gymnastiekzaal, en geeft een interessant beeld van de verschil lende vormen van vrije tijdsbesteding. Er is veel ruimte ingenomen voor ge deelten uit verzamelingen, die door leer lingen zijn aangelegd. Men vindt er zo wel de suikerzakjes, de sigarenbandjes, de lucifermerken en de bierviltjes als speel goedbeesten, mechanisch speelgoed, post zegels, vliegtuig- en scheepsmodellen, insekten en vlinders, oude stenen en do cumentatiemateriaal over allerlei onder werpen. Vele vormen van handwerken blijken er door de meisjes beoefend te worden: borduren zowel als weven en kantklos sen. Er zijn inzendingen van fotogra fen, tekenaars en schilders, er is een standje van meisjes, die zeer thuis blij ken te zijn in de Keuken, er zijn staaltjes van bloemschikkunst, van houtsnijwerk enzovoorts. Een zeer grote maquette met een ingewikkeld spoorwegnet- waaraan door een hele groep leerlingen heel veel tijd is besteed, trekt zeer de aandacht. In een apart lokaal is de afdeling tech niek ondergebracht. Zondagmorgengesprek in Stadsgehoorzaal De bekende zondagmorgengesprekken in het Bijzonder Kerkewerk der Leid- Hervormde Gemeente, die jarenlang l het Luxortheater gehouden werden allen, zoals bekend, in het vervolg in e Stadsgehoorzaal plaats vinden. Zondagmorgen 24 september wordt de irste bijeenkomst van dit seizoen ge- ouden. De directeur van het Doof- fommeninstituut „Effatha" te Voor- Urg zal dan spreken over „Gehoor". De Avro zendt hedenmiddag om vijf ur een reportage uit van het jeugd- Uitencentrum „De Korte Vliet. De af- fcling Leiden van de „Minjon" heeft leze reportage samengesteld. Zoekt een GOUDEN RING voor een dame ol heer, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 lf heeft het. p Ook ln brlllant ringen. Ruime keuze ln alle prijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jannetje Jeanette, dr van A. Bavelaar J. van Leeuwen; John Mark, zn van M. van Leeuwen en W. A. Kattestaart; rohannes, zn van J. van Egmond en H. filippo; Henny, zn van J. van Egmond ju H. Filippo; Nicolaas, zn van D. M. van •liet en A. van Egmond; Petronella Alida JIaria, dr van W. P. van Boheemen en 1- M. G. Mooren. OVERLEDEN B. Apeldoorn, 70 jr, man; M. Bolhuis, PJr, e.v. H. Soldaat; H. A. Punt, 4 Jr. Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lelden Mengen ter openbare kennis, dat zij: i l-blj besluit van 18 Juli 1961 voor de weg over het Schuttersveld een stopverbod nebben Ingesteld; b-oy besluit van 5 september 1961 de Langegrachtbrug tijdelijk gesloten heb ben verklaard voor voertuigen, die een asdruk van 1000 kg te boven gaan. Afschriften van deze besluiten zijn ge bonden aan de Hoofdingenieur-Directeur »an de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland. Jan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be- Partlging van verkeersbelangen ten doel nebbende, en aan Gedeputeerde Staten »«n Zuld-Holland. Dr. L. J. Menges voor „Pedagogiek" „Neurotiserende factoren die vandaag de dag inwerken op het zenuw stelsel van de mens." Hierover sprak op de gisteravond in de grote hoven- zaal van „Het Gulden Vlies" gehouden bijeenkomst van de Leidse afdeling van de Vereniging voor Pedagogiek dr. L. J. Menges, die aanvankelijk was uitgenodigd voor een op vrijdag 2 maart 1962 te houden vergadering. Daar prof. dr. J. Waterink uit Amsterdam verhinderd bleek op deze eerste ver enigingsavond in het nieuwe seizoen het woord te voeren toas aan de Leidse psycholoog verzocht zijn lezing een half jaar eerder te houden. Dr. Menges begon met een opsomming te geven van een aantal neurotiserende invloeden, waarover in het algemeen zo veel wordt gepraat. Daar is in de eerste plaats de gecompliceerdheid van deze tijd, in de tweede plaats de gehaastheid van deze tijd en in de derde plaats het feit, dat de wereld kleiner is geworden. Wat dit laatste betreft merkte dr. Men ges op, dat door de moderne communi catiemiddelen zoals pers, radio en tele visie de wereld voor ons allen open ligt en er nauwelijks meer sprake is van een gesloten gemeenschap. „De verte is te genwoordig niet ver meer", aldus spre ker. Men kan echter volgens hem op het punt van de neurotische invloeden die per grijpen: het- niet meer alleen kunnen zijn tegenover de grote eenzaamheid. De eenzaamheid maakt de mensen angstig en de neerslag hiervan vindt men o.a. in de moderne literatuur en in het existentialisme. Spreker vroeg zich even wel af of er nu niet ergens een gemeen schappelijke factor is, die alle genoemde factoren samenvat. Zijn al deze facto ren niet een uitvloeisel van één neuroti sche grondfact-or? Twee stromingen tegen elkaar in Dr. Menges wees In dit verband op de twee krachtige stromingen, die op het ogenblik tegen elkaar ingaan en in de branding waar van wij thans leven. Enerzijds is er de stroom van het ra tionalisme, de natuurwetenschappelijke aanpak, waarbij het denken centraal wordt gesteld, anderzijds is ér in deze eeuw een grote tegenstroom ontstaan, een stroom, die ingaat tegen de ontzic- ling van het natuurwetenschappelijk denken. Nog steeds loopt de stroom van het rationalisme zeer sterk door, ook bij het onderwijs. Dr. Menges herinnerde er aan hoe ook de pedagogiek meer en meer een tech niek dreigde te worden. Met- nadruk zei spreker dat er meer nodig is dan adeen maar een bepaalde methodiek, nl. een mens die aan deze methodiek inhoud geeft. Er is in de psychologie het diepe besef ontstaan, dat een mens niet is te vangen in een natuurwetenschappelijke benadering. Ieder mens tracht zich daar automatisch aan te onttrekken. "Veel waarde wordt daarom in de moderne psychologie gehecht aan de persoonlijke ontmoeting. Er moet een wezenlijk con tact zijn van de ene mens met de ander. Onbegrijpelijk Wat wij in de ontmoeting beleven ls onbegrijpelijk, voor het verstand niet te vatten, maar het is essentiëler dan wat ook. Volgens dr. Menges zijn methodiek en systeem zeker niet waardeloos, maar ze krijgen vulling door de figuur die ze hanteert. Er zit in wat tegenwoordig neurotiserende invloed wordt genoemd o.a. dus de gecompliceerdheid en de ge haastheid van deze tijd een stukje romantisering van vroeger. „Laten wij ons daar vooral niet te veel in vastbij ten", zei dr. Menges. „Het rijtje neuro tiserende invloeden verschraalt wanneer wij het van de andere kant bekijken". Volgens spreker blijkt de laatste tijd steeds meer, dat de tegenstroom, die de stroom van het rationalisme ontmoet heeft de stroom dus die de kwestie waar het om gaat tracht te bezielen geen methode gedoogt Deze tijd doet dikwijls een beroep op ons. terwijl wij er ongewapend tegenover staan. Dat is volgens dr. Menges een neurotiserende invloed. Wat het overdragen van kennis bij het- onderwijs betreft gaat het er dus nu vooral om wie deze kennis han teert en wie deze kennis opvult. Wan neer de pedagoog uitsluitend spreekt vanuit de zekerheid dan stoot dat de meeste jongeren alleen maai af. Daarom is het zo belangrijk dat de overdracht van de kennis beleefd wordt, zo eindig de dr. Menges. De voorzitter van de Leidse Vereni ging voor Pedagogiek, de heer H A. Vriend, stelde op deze goed bezochte avond het nieuwe bestuurslid, de heer A. Bogaard, aan de leden voor. Gereformeerde Kerk wordt lid van Oecumenische Raad De activiteiten van de Oecumenische Raad Leiden, die op initiatief van en kele predikanten van het Leidse Predi kanten-Convent vorig jaar opnieuw tot stand is gekomen, zfjn in dit eerste jaar nog vrjj beperkt gebleven. De Raad meende de Leidse situatie het beste te dienen door de leden van de verschil lende kerkgemeenschappen eerst maar eens op het bestaan van elkaar te wij zen, een bestaan als medeschristenen, en hen tot een werkelijke ontmoeting te brengen. Dergelijke ontmoetingen vonden plaats tijdens de gehouden Oecumenische zondag en de belegde oecumenische ge- sprekskringen. Op het programma voor het komende seizoen staat in de eerste plaats een voorbereidende bijeenkomst aan de vooravond van de Assemblee van de Wereldraad van Kerken te Nieuw- Delhi, daarnaast een forumavond, waar vertegenwoordigers van de kerken over de structuur van hun eigen kerken gaan vertellen. Tevens zal een gespreks- kring georganiseerd worden in verband met het thema van de Assemblee te New Delhi. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk heeft het verzoek tot de Oecume nische Raad gericht om mee te mogen spreken in het gesprek van de Raad en mee te mogen werken aan de ac tiviteiten, voorzover dat niet strijdig is met het eigen leven van de Gerefor meerde Kerken, een voorbehoud, dat ook bij de andere participerende kerken geldt. De Oecumenische Raad heeft be sloten afgevaardigden van de Geref. Kerk in zijn vergaderingen op te ne men. Voor de komende periode is het moderamen van de Raad als volgt sa mengesteld; pastoor A. J. Glazemaker voorzitter, drs. J. Heslinga, secretaris, J. G. A. van Sluys, tweede secretaris en ir. J. van Dorp, penningmeester. Tropische vlinders in de huiskamer Gisteravond hield de heer W. v. d. Broek voor leden van de Leidse Aquari- umhoudersvereniging „De Natuurvriend" in het Logegebouw een interessante lezing over het houden en kweken van tropi sche vlinders. Na het openingswoord van de voorzit ter, de heer C. Borghart, waarbij hij ondanks het minder prettige weer, toch nog een behoorlijk aantal leden kon ver welkomen, werd overgegaan tot het bal loteren van dertien nieuwe leden. Hier uit blijkt welk een propagandistische waarde er uit gaat van een goede ten toonstelling. Na enkele mededelingen werd het woord gegeven aan de heer W. v. d. Broek. Spreker, zelf lid van „De Natuurvriend", gaf voor de pauze een zeer boeiende uiteenzetting over de levenscyclus van tropische vlinders en toonde aan, dat het zeer goed mogelijk is voor ware liefhebbers om binnens kamers deze wonderlijke exoten te be studeren. De lezing won zeer veel in waarde daar de heer v. d. Broek aan de hand van levend materiaal het gespro kene aantrekkelijk kon demonstreren. Spreker ging bijzonder diep in op de bouw en de functies der dieren. Na de pauze vertoonde hij prachtige kleurenopnamen van zeer vele tropische vlinders. Interesseert zich sterk voor politiek, jeugd en vakbeiveging De administrateur van de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis, de heer C. J. Piena, viert dinsdag zijn veertigjarig dienst- jubileum. De heer Piena kwam op de afdeling in dienst als leerling-instrument maker en heeft daarna verschillende functies bij „keel, nees en oor bekleed. De heer Piena heeft echter vooral bekendheid gekregen door zijn werk in de Leidse gemeenschap. De heer Piena kwam in zjjn jeugd via het Leidse Volkshuis bij de Arbeiders Jeugd Centrale. Hij was vele jaren be stuurslid van de AJC en leider van de jongerengroep de Rode Valken. Geruime tijd was de heer Piena voor zitter van de vakgroep Hoger onderwijs personeel van de Centrale Nederlandse Ambtenarenbond, thans Algemene Bond Lezers schrijven „Oud Nieuws", in het Leidsch Dag blad, rukt nu en dan Leidse heerlijkhe den uit de vergetelheid. We lezen: Zes tien procent profijt honderd jaar geleden op het in de gasfabriek gestoken kapi taal! Hoeveel procent zou dit thans zijn? Hoeveel netto winst op het gas? Enkele dagen hiervoor, op 7 septem ber, lezen we over jonkheer Ph. F. von Siebold en Decima, waar hij gewoond heeft. De lezers begrijpen vanzelfspre kend, dat Leiden te maken had met Von Siebold en Decima. Hij heeft hier ge woond en gewerkt. We hebben dus een Sieboldstraat en een Decimastraat. In de zelfde buurt loopt nog de Floresstraat. Met nadenken komt men niet tot 'n ver klaring; ook niet met onderzoek omtrent het leven en werken van Von Siebold. Want al moge hij het eiland Flores be zocht hebben, het hing niet innig samen met zijn werk en onderzoekingen. De verklaring waarom hier een Floresstraat is, ligt niet in een heerlijke gebeurtenis, doch in een intens droeve handelwijze van het Bestuur van de gemeente Lei den. En dat terwijl het cellege van Bur gemeester en Wethouders, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid geen enkel recht hadden de aanwezige NIPPONSTRAAT te verdopen in Flores straat! Want op 5 september 1950 was alleen de Raad van de gemeente Leiden bevoegd tot naamgeving aan straten, niet B. en W. De naam Nipponstraat tegelijk met de namen Sieboldstraat en Decimastraat, zo genoemd ter eer en ter De Oostduitse volkspolitie is be gonnen om zware betonplaten aan te brengen op enige afstand achter de muur van kleinere betonblokken, welke op de scheiding tussen West en Oost-Berlijn is gebouwd, om te voorkomen dat zware vrachtauto's de muur rammen en een weg naar de vrijheid banen. De Volkspolitie bezig met het afladen van de beton platen. nagedachtenis, terecht, van een groot man, door de Raad van Leiden in het jaar 1900, diende om de tuin en het bui ten, door Von Siebold NIPPON genoemd, vol bijzondere planten en bomen en kwekerijen, in de gedachten levendig te houden. Er zijn nog steeds planten en bomen, gebracht door Von Siebold in de Hortus Botanicus in Leiden; de Staat der Ne derlanden heeft veel van zijn collecties gekocht voor de musea. Het bestuur van Leiden gaf in 1950 toe aan enige verzoeken om het woord Nippon te laten verdwijnen, wegens de moorden begaan door Japan, en verving de naam door Floresstraat, zodoende de historie van Von Siebold geweld aan doende. Dit komt ten opzichte van Von Siebold, eminente Nederlander, doctor in de medicijnen, verloskundige, be kwaam onderzoeker van flora en fauna in Nederlands-Indië, Japan en Neder land (in zijn kweektuin Nippon in Lei den), onderzoeker van mineralen, proef nemer met gewassen, overbrenger van vele schatten uit verre landen, adviseur van de Nederlandsche Handelmaat schappij, etc., niet te pas. Nu in vele gezinnen er geen bezwaar meer aanwezig blijkt te zijn gefotogra feerd te worden met toestellen uit Japan (goed en goedkoop), er geen bezwaar meer aanwezig is de bacteriën van kwa len of ziekten te laten bekijken met be hulp van Japanse microscopen, en Nip pon of Japan grote zaken met ons doet, spreek ik de hoop en verwachting uit, dat uiteindelijk gevolg zal worden gege ven aan een verzoek van de Ver. Oud- Leiden om de oude Nipponstraat te laten herleven. Moge het Bestuur van de gemeente Leiden, dat thans wèl bevoegd is tot wijziging krachtens delegatie door de Raad, spoedig overgaan tot verwisseling van de naamborden in Nipponstraat ter nagedachtenis aan het buiten NIPPON van Von Siebold. Leiden, 13 september 1961. J, JESSE. van Ambtenaren. Nu is hij secretaris van deze bond. Voor de tweede wereld oorlog had de heer Piena reeds zitting in het bestuur van de Leidse Bestuur- dersbond van het NW, welke functie hij in 1955 opgaf. Veel en goed werk deed de heer Piena in de crisisjaren als voor zitter van de werklozenorganisatie van het NVV. Hij werd later belast met het vakbondsjeugdwerk. Groot aandeel in verzet Vooral in de oorlogsjaren zijn de goede eigenschappen van de heer Piena sterk naar voren getreden. Samen met Gerrit Advertentie 3 iJTrn SUNII.IKSOB OPEN DEUR-DIENST Uitgaande van de Commissie Bijzon der Kerkewerk der Leidse Hervormde Gemeente wordt zondagavond in d e Pieterskerk een Open Deur-dienst ge houden. Ds. H. J. A. Haan, luthers predikant zal spreken over de vraag: „Wie is He noch?" en dr. P. L. Schoonheim, predi- Kastein had hij een aandeel in het laten onderduiken en verzorgen van joodse landgenoten, werd lid van de verzets groep van de Raad van Verzet en later commandant van deze groep. Hij werd contactman tussen de illegale groepen, raakte in de gevangenis, maar kwam er met steun van anderen en vervalste papieren snel weer uit. Hij was mede-op richter van de Binnenlandse Strijd krachten in Leiden en zorgde voor de inrichting van twee noodziekenhuizen en een verbandpost van de BS in de Sleu telstad. Begin juni 1945 werd hij door het Militair Gezag benoemd als hoofd van afdeling Arbeidszaken van het M.G. Twee maanden later werd de heer Piena hoofd van de afdeling arbeidszaken van het militair district Zuid-Holland van het M.G. Na de oorlog trad hij in de politiek op de voorgrond. Hij kwam als vertrouwens man van de illegaliteit in het adviescol lege, dat aan de eerste gemeenteraad na de oorlog voorafging. Bij de eerste nor male verkiezingen kwam hij als lid van de fractie der Partij van de Arbeid in de Raad. Na het vertrek van Eibert Meester heeft hij de functie van voorzit ter der fractie aanvaard. Thans is hij ook voorzitter van de afdeling Oost van de P. v. d. A., lid van het federatie bestuur en namens het gewest Zuid- Holland lid van de studiecommissie Rijn land. Voorts is hij bestuurslid van de Leidse Jeugd Actie. Kortgeleden heeft hij zijn werk voor de Raad van Arbeid neergelegd. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt dinsdagmiddag van half vijf tot zes uur in de nieuwe polikliniek van de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde van het Academisch Ziekenhuis een receptie plaats. kant voor het Open Deur-werk over de vraag: „Wie is Melchizedek?" Het is de bedoeling van de sprekers een korte schets te geven van de bijbelfiguren Henoch en Melchizedek met het oog op hun betekenis voor het christelijk geloof in de wereld van nu.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3