Laatste nieuws Hartslag per radio T.V.-dagen in kasteel „Oud-Poelgeest" V Over de ontspanningsfunctie en het amusementsprogramma fijne sigaar C. WALENKAMP Met een enkel woord Sonapirij Deurwaarder in Miami wacht de „Oranje" op Agenda l 1 DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 (Van onze t.v.-medewerker) Enige jaren geleden op kleine schaal begonnen, bleek gisteren, dat de animo om zich onderling te beraden op de televisie-problematiek zich in steeds ruimer kring gaat manifesteren. Het aantal deelnemers op de daartoe door de leiding van het vormingscentrum „Oud-Poelgeest" georganiseerde t.v.-dagen bedroeg bijkans het dubbele van vorige jaren. Vooral de grotere deskundigheid er waren verschil lende sectorhoofden, meerdere regisseurs en veel t.v.-journalisten van het gezelschap leek het bewijs te leveren, dat tegelijk met een zekere groei naar de volwassenheid van „het medium", deze bijeenkomsten ln vakkringen definitief hun plaats hebben gevonden. Sprekers op deze conferentie zijn de heren Gijs Stappershoef, de man, die in eerste aanleg verantwoordelijk is voor de amusementsprogramma's van de VARA- t.v., de heer Wim lbo, overbekend „producer" van kleinkunstprogramma's en tenslotte de hoogleraar Van Peursen, die het verschijnsel „recreatie en ontspan ning in onze maatschappij" aan een dieper gaande beschouwing zal onderwerpen. De openingsdag werd besteed aan het beluisteren en bespreken van een inlei ding van Gijs Stappershoef en een ana lyse van een tweetal amusementspro gramma's onder leiding van ds. Van Nieuwenhuyzen van de VPRO. Hoewel het interessant was wat over de achtergrond te vernemen van waaruit bij de t.v. aan uitzendingen wordt ge dokterd en geleden, willen we hier en nu liever iets releveren van de ervaringen, welke het gemeenschappelijk kijken op leverde voor hen, die zulks professioneel dagelijks in hun eentje moeten doen: de t.v.-critici. Daartoe aanschouwen zU als groepskijkers een oude aflevering van Hommeles en het gisteren uitgezon den Piste-programma. Vooral dit laatste gaf aanleiding tot een gedifferentieerde gedachtenwisseling, waarbij met ds. Van Nieuwenhuyzen, de socioloog in dienst van de AVRO, drs. Dubbelboer en de va der aller Nederlandse regisseurs ,Erik de Vries leiding gaven. Men kwam daarbij tot een algemene oordeelvorming, welke de moeite waard was. Het programma werd te lang ge vonden het kwam uit Treslong uit Hillegom en werd „trés long" bevonden terwijl de duidelijke routine, die uit de regie sprak, werd gegispt. Vele critici bleken de serie, die een frequentie van twee maanden heeft, in lange tijd niet te hebben gezien, omdat hun belangstel ling ervoor in de loop van de tijd was ge daald tot nul. Niettemin keken ze als groep met veel aandacht. Om het alge meen gevoelen duidelijker vorm te geven en kwetsbaar te maken werd aan het deskundige gezelschap een tweetal vra gen ter beantwoording voorgelegd, te we ten: Hoe beoordeelt u het programma naar eigen smaak? En zou u als omroep dit de kijkers regelmatig voorzetten? On geveer de helft van de aanwezigen be oordeelde de uitzending als voldoende aan de eisen, die voor regelmatige terug keer pleiten, terwijl slechts een kwart van de aanwezigen er zelf genoegzaam plezier aan bleek te hebben beleefd. Dit was voor de insiders overigens niet hele maal een verrassing, want bij de KRO, die Piste verzorgt, bleek een kwart van alle binnengekomen correspondentie lof voor Piste te behelzen, terwijl ook bij een summier kykersonderzoek, door één der andere omroepen verricht, van waar dering voor het circusprogramma was gebleken. Dit weerhield anderen niet het een verschrikkelijke uitzending te vin den, waarbij Erik de Vries aan zijn col lega's bijzonder nuttige directieven ver strekte hoe er uit het circus op t.v.-ge- bied meer te halen is „om de autentieke zaagsellucht over te brengen". Algemeen bleek men van mening, dat een zo pretentieloos verstrooiingspro gramma niet beslag mag leggen op de tjjd, waarop de meeste kijkers het Vervolg van pag. 1 Belgisch protest en Britse bezorgheid over Katanga In een officieel communiqué heeft de Belgische regering gisteravond „de meest stellige verzekering" gegeven, dat de van VN-zijde in Katanga geuite be schuldigingen over beschietingen door Belgische militairen en burgers van eenheden van de Verenigde Naties „van alle grond ontbloot zijn". In het communiqué wordt gezegd, dat een stap is ondernomen bij secretaris generaal Hammarksjöld van de VN om na te gaan hoe een dergelijke verkla ring door zijn vertegenwoordiger in Ka- tanga, O'Brien, kon worden afgelegd. „Afhankelijk van diens antwoord zal de Belgische regering gepaste maatregelen treffen tegen diegenen, die zonder de juistheid ervan na te gaan, berichten van een dergelijk belang verspreiden". Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: De Britse regering is niet bepaald opgetogen over de actie van de troepen van de Verenigde Naties in Katanga. De Britse regering eist opheldering en zijn nieuwe ambassadeur in Leopold- stad, Derek Riches, kreeg gisteravond per telegram opdracht zo snel mogelijk naar secretaris-generaal Hammarksjöld te gaan, ten eerste om het waarom van deze actie te weten te komen en ten tweede om hem op de hoogte te stellen van de bezorgdheid in Londen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteren: „Het is altijd het standpunt van Engeland geweest, dat Katanga bij Kongo behoort, maar dat de hereniging op vredelievende wijze diende te worden geregeld. De regering is zeer bezorgd over de huidige toe stand" De onder-minister van Buitenlandse Zaken, Lord Lansdowne, vertrok van daag naar Kongo voor een onderzoek naar de toestand daar, waarvoor hjj op dracht had gekregen van premier Mac- millan, kort voor de actie van de Ver enigde Naties in Katanga werd begon nen. De Britse regering wil kennelijk uit de eerste hand informaties hebben over de toestand in de voormalige Bel gische bezitting om haar houding te kunnen bepalen voor het Kongo-debat in de komende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die op 19 september in New York be gint. Uitstel behandeling kinderbijslagverzekering Begin september is meegedeeld, dat de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. Veldkamp, woensdag 20 dezer in de vergadering van de Tweede Kamer een verklaring zou afleggen met betrekking tot het wetsontwerp „alge mene kinderbijslagverzekering" en de daarmee samenhangende ontwerpen. In een nadere agenda van de Tweede Kamer wordt opgemerkt, dat uit een brief van minister Veldkamp blijkt, dat de regering in de vergadering van woens dag 20 september géén verklaring zal af leggen. De minister verzoekt in bedoelde brief de betrokken wetsontwerpen „op een nader door de Kamer te bepalen tijdstip op de agenda te plaatsen en de algemene beraadslagingen erover te her openen". Op dit verzoek zal in de ver gadering van 20 dezer worden beslist. Dc Aristona televisie-serie '62 is uit. Haarscherp beeld, fan tastische klank! Prijzen van af f. 6.45.—U kunt deze toestellen pas goed beoorde len, als ze in werking zijn. Daarom laten wij U in onze toonzaal de complete tv-serie in actie zien! Elke ochtend en iedere middag. De belich ting is daar zoals bij U thuis. En: een rustige sfeer. Op uw gemak gaat li vergelijken, keuren en kiezen. Kunt U in de toonzaal niet beslissen, dan komen wij vrijblijvend bij U. thuis. Niet met één toestel, maar met verscheidene! Bel ons eens voor een af spraak. Of loop zó maar bij ons binnen. Onze vakmensen staan steeds voor U klaar! Eigen, zeer voordelige financiering. •k Betaling in 3 maanden zonder kosten. Radio- en t.v.-service óók voor niet-klanten. Haarlemmerstraat 55 t.o. REX Tel. 20593 's avonds 20231 hoofdnummer van de uitzending ver wachten m.a.w. er werd een tè zwaar accent ontleend aan het tijdstip, dat niet overeenkwam met waarde en betekenis van dit vermaak. Over „Hommeles" bleek iedereen uiterst content, behalve de maker De Vries, die het als een pijniging onderging via een filmprojector een plat beeld zon der dimensies te moeten consumeren. En dat was geen valse bescheidenheid, want hij kwam er rond voor uit, dat hij graag een serieprogramma met zo'n tekst en een prima „cast" met zijn brede schou ders zou willen ondersteunen. De lange avonden maakt U gezelliger met een uit de grote sortering van SIGARENHANDEL PRINSESSEKADE 1 TELEFOON 2112G - LEIDEN Naar het ANP verneemt is het Me disch Fysische Instituut van TNO er in samenwerking met de medische af deling van de Nederlandsche Spoorwe gen in geslaagd, een apparaat te ont wikkelen, waarmee de hartslag van een te onderzoeken persoon tijdens diens normale arbeid per radio wordt opge nomen. De Nederlandsche Spoorwegen nebben met kracht de ontwikkeling van het nieuwe apparaat gestimuleerd, toen de bedrijfsarts van de spoorwegen in Nij megen een nauwkeurig onderzoek ver langde naar de arbeidsinspanningen van een aantal spoormannen in het seinhuis van dit station. Er waren namelijk van de zijde der werknemers klachten ver nomen over de volgens hen, te grote in spanning die nodig was voor het over halen van bepaaiae wissels. Ook uit andere overwegingen had de medische afdeling van N.S. een apparaat nodig waarmee de hartslag van het per soneel tijdens de arbeid nauwkeurig kon worden gecontroleerd. Zo wilde men met name in verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek onderzoeken aan welke fysieke en psychische spanningen bijvoorbeeld een seinhuiswachter of ma chinist, die een lange diensttijd heeft, onderhevig is. Men zocht naar een sys teem, waarbij de „belastbaarheid" van bepaalde personen kon worden geregis treerd, terwijl deze normaal hun ar beid konden verrichten en niet gehin derd werden door het meevoeren van meterslange draden 01 antennes. Na tal van proefnemingen heeft het Med. Fysische Instituut van T.N.O. nu een apparaat ontwikkeld, dat, volgens de medische afdeling van N.S., betrouw baar werkt. De te onderzoeken persoon krijgt drie electroden op zijn borst be vestigd en draagt voorts nog twee kleine Daders aanslag op De Gaulle zijn mogelijk in Spanje (Van onze Parijse correpondent) De minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, heeft in een bijeenkomst van de Franse regering, die gisteren onder leiding van het staatshoofd, ge neraal De Gaulle, gehouden werd, zijn collega's nog maar weinig nieuws kun nen vertellen over de klopjacht, die de politie vrijdagavond is begonnen op de daders van de moordaanslag op de pre sident der republiek. Men is er nu zeker van dat het „com mando" uit vier leden heeft bestaan, waarover de verzekeringsagent Henri Manoury de leiding voerde. Tot dusver bevindt alleen Martial de Villemandy, die een uur na de aanslag ter plaatse al kon worden gegrepen, zich in handen van de politie. De Villemandy blijkt overigens maar een dilettant in het vak te zijn en bij zijn eerste verhoor is hij al doorgeslagen om al zijn medeplichti gen met naam, toenaam en functie te noemen. Het vermoeden en de vrees heerst nu, dat die medeplichtigen intussen het buitenland en waarschijnlijk Spanje hebben bereikt, dat ook als toevluchts oord fungeerde voor hun grote opper- leider, ex-generaal Salan. doosjes in zijn zakken meer waarin een zendertje is gebouwd. Hij kan rustig zijn werk verrichten, terwijl zijn hart slag door middel van een elders opge stelde ontvanger wordt geregistreerd. De medische afdeling van de Neder landsche Spoorwegen verwacht van dit apparaat grote mogelijkheden. Niet al leen is het een indicator van fysieke inspanning, maar ook wordt de mentaal- zintuigelijke belasting geregistreerd. Zo reageert het hart, en dus het instru ment onmiddellijk wanneer de te onder zoeken persoon reacties vertoont, bijvoor beeld bij het aannemen van een telefoon tje, het turen over ce spoorbaan naar een aankomende trein, en dergelijke. Ook van de zijde van andere grote be drijven bestaat voor dit nieuw ontwik kelde apparaat grote belangstelling. Zonder vrees voor de rode luistervinken.... Het Amerikaance ministerie van Buitenlandse Zaken wil 1.600.000 dol lar betalen voor een uitvinding, die het Amerikaanse diplomaten in het buitenland mogelijk maakt contact op te nemen met Washington zon der de vrees te worden afgeluisterd. De uitvinding is gedaan door de Na tional Security Agency, en ontwik keld door Western Electric. De regering wil het apparaat in stalleren in het ministerie van Bui tenlandse Zaken, in het gebouw van de Verenigde Naties in New York. in Parijs, Genève, Londen, Bonn, Berlijn en Rome. De uitvinding werkt over de normale telefoonnet ten en kan worden gébruikt voor transatlantisch verkeer. De aard van de uitvinding ivordi natuurlijk ge heim gehouden, maar het bestaan ervan is bekend geworden uit be sprekingen in de subcommissie voor de toewijzingen van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden. Kerstvakantie 10 dagen - bij N.S. niet bindend (Van onze correspondent) De directie van de Ned. Spoorwegen heeft na overleg met de personeelsraad besloten het personeel geheel vrü te laten in het opnemen van drie verlof dagen om daarmee met inschakeling van* kerstdagen, nieuwjaar en vrije zaterdagen een tiendaagse kerstvakantie van 23 december tot 2 januari te berei ken. Oorspronkelijk dacht men in de administratieve sector, voor zover de dienst dit toelaat, de drie dagen vakantie verplicht te kunnen stellen. Deze binding zou echter tot ongewenste consequenties kunnen leiden, omdat niet iedereen meer over 3 vrije dagen beschikt en ver plicht opnemen van een deel van de vakantie van volgend jaar een onge wenst wisseltrekken op de toekomst zou zijn. Het wordt nu aan de werknemers zelf overgelaten of zij, voor zover het dienstbelang dit toelaat, een tiendaagse kerstvakantie zullen opnemen. BINNENLAND Op het Lijnsheike te Tilburg ls de 8-Jarlge J. A. H. van Gestel uit Tilburg bij het spel verongelukt. De Jongen reed op het trottoir in een trapautootje en draalde onverwachts de weg op. Het autootje kwam in botsing met een Juist passerende vrachtauto. Het knaapje sloeg met het hoofd tegen het linker voorwiel en werd in zorgwekkende toestand naar het St.-Elizabeth Ziekenhuis overgebracht, waar het in de loop van de avond is overleden. Tot voorzitter van de Stichting Ne derlands Impresariaat is benoemd Jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek. De aftre dende voorzitter, de heer E. Th. Schel- tinga Koopman, zal als bestuurslid aan de Stichting verbonden blijven. De 54-jarige G. Knol uit Utrecht ls gistermiddag op slag gedood toen hij op de hoek Kanaalweg/Everhard Meysterlaan werd gegrepen door een vrachtauto. De bestuurder van deze wagen, een 19-jarige inwoner van Utrecht week naar rechts uit toen een voor hem rijdende auto linksaf sloeg. De vrachtauto greep de heer Knol, die op dat ogenblik de weg over stak. De Amerikaanse choreograaf William Dollar ls op het ogenblik in ons land. Hij ls door de Amerikaanse regering uitge stuurd om bij het Amsterdams Ballet een van zijn werken ln te studeren. Nu het Amsterdams Ballet is opgeheven, hoopt het Nederlands Dans Theater Dollar be reid te vinden een choreografie over te dragen. Wellicht zal hij tevens bij het Nationaal Ballet werkzaam kunnen zijn. In alle stilte heeft gistermiddag de crematie plaatsgevonden van het stoffe lijk overschot van de heer W. Kist. in leven brigade-generaal van de Kon. Ma rechaussee b.d. Generaal Kist is op 9 september op 64-Jarige leeftijd ln Den Haag overleden. Gisterochtend heeft de Rijkspolitie te water uit het Johan van Nassaukanaal te Amsterdam-West het stoffelijk over schot opgehaald van de 68-Jarige bewaker H. Wagenaar, die vermist werd. De be waker was niet teruggekeerd van een ronde over de terreinen van de elektrische centrale Noord. Waarschijnlijk ls hij mis leid door de duisternis te water geraakt. De man had de prikklok nog in zijn hand. 92 nabestaanden van in de oorlog ln Nederland gesneuvelde geallieerde mi litairen zullen 22 september in Hoek van Holland aankomen voor een bezoek aan militaire kerkhoven in Nederland. Tijdens de viering van het derde lustrum van de „Oorlogsgravenstichting" gisteren ln het Haagse Dierentuinge bouw heeft de minister van Binnen landse Zaken. mr. E. H. Toxopeus, het werk van de stichting geroemd. Hij noem de het „een werk van piëteit voor hen, die het leven lieten, opdat wij verder kunnen leven". In verband met de verhuizing van de onderzeedienst van Rotterdam naar Den Helder, heeft de commandant van deze dienst, kapitein ter zee J. L. Dencher. zijn neven-functies van commandant Marine- Maas en commandant maritime middelen- Rotterdam overgedragen aan kapitein ter zee N. J. A. C. Swellengrebel. Dezer dagen is opgericht de Stich ting Interscholalr Muziekconcours te Den Haag, welke zich ten doel stelt door ge heel Nederland muziekavonden voor en sembles van middelbare- en kweekscholen te organiseren op een cultureel verant woord niveau en geheel ln de „school sfeer". BUITENLAND De geschillen over de rechten van de arbeiders in de fabrieken van General Motors zijn nog steeds niet opgelost en het zag er gisteren naar uit. dat een volledige sluiting van het gehele bedrijf op handen is. De onderhandelingen met de vertegenwoordigers der vakbonden zijn in een impasse. De Verenigde Auto-arbei dersbond heeft de aangesloten arbeiders van ongeveer 45 fabrieken, waar reeds overeenstemming ls bereikt over plaatse lijke kwesties, opgedragen het werk te hervatten. Van de 220 Cubanen die maanden lang in de Venezolaanse ambassade in Havanna politiek asiel hebben genoten zijn woensdag 69 personen met een Ve- nezolaans vliegtuig naar Caracas over gebracht. Onder hen is een meisje dat in de ambassade geboren is. Voor nog 120 Cubanen ls door de Cubaanse regering een vrijgeleide verstrekt. Ex-president Manuel Urrutia, die eveneens in de am bassade verblijft, heeft echter nog geen vrijgeleide gekregen. De Amerikaanse troepen in Europa zullen worden uitgerust met de nieuwste gevechtswapens van het Amerikaanse le ger: het M-14-geweer, M-60-machlnege- weer. de M-60-tank ,de M-151-jeep en de M-113- troepentransportwagen. De nieuwe typen geweer en machinegeweer zijn aan de Amerikaanse troepen in West-Berlijn uitgereikt. Vijfhonderd leden van de Zweedse sociaaldemocratische jeugdbeweging zijn gisteren ln optocht naar de Sowjetrus- slsche ambassade ln Stockholm getrokken en hebben er een brief overhandigd waar in geprotesteerd wordt tegen de Sowjet- russlsche kernproeven. De wervelstorm „PPamela", die dins dag Formosa teisterde, heeft ruim duizend slachtoffers gemaakt; 98 mensen vonden de dood en 964 werden gewond ,van wie 485 zwaar; 27 personen worden vermist. Bijna 6000 huizen werden geheel verwoest en 13.000 beschadigd. Op 21 september zal generaal De Gaulle opnieuw op tournee gaan in de provincie, aldus is officieel bekendge maakt. Dit is de twaalfde reeks bezoeken aan de provincie sinds De Gaulle president werd. De laatste tournee was reeds vast gesteld voordat de aanslag op zijn leven van vorige week werd gepleegd. De Gaulle heeft er echter op gestaan, dat de plan nen ongewijzigd blijven. Een Romeins amfitheater van twee duizend jaar geleden, onlangs aan de Middellandse-Zeekust te Caesarea bloot gelegd, wordt opnieuw voor het publiek opengesteld. Het half-cirkelvormlge thea ter heeft drieduizend zitplaatsen. Bij elk van de twee hoofd- en de zes bij-ingangen vond men bouwsels die op kaartjesloket ten leken. Stefan Piecknlck, die de oorlog in een Duits concentratiekamp doorbracht en in 1949 zonder een cent ln Engeland aankwam, heeft woensdag 68.542 pond sterling (bijna 700.000 gulden) in de voet balpool gewonnen. Piecknlk ls een harts tochtelijk bloemenkweker. Een achttienjarige Oostdultse politie man is in de nacht van dinsdag op woensdag in ondergoed over de Spree ge zwommen en heeft in West-Berlijn poli tiek asiel gevraagd. Ook een echtpaar met een dochter van twaalf Jaar bereikte zwemmend het westelijk stadsdeel. Bij overstromingen ln noord-Siam zijn ca veertig personen, voor het meren deel vrouwen en kinderen, omgekomen, aldus ls in Bangkok meegedeeld. Het meteorologisch Instituut van de Vrije Universiteit ln West-Berlijn heeft vastgesteld dat de radio-activiteit van re gen in de nacht van maandag op dinsdag twintig keer en die van een volgende bui honderd maal zo groot was als ln de vorige week, hetgeen een gevolg van de Russische atoomproeven zou zijn. Het geconstateerde peil was echter nog ver onder het gevaar- punt. In de Oostenrijkse provincie Stier marken hebben in augustus 171 vluchte lingen uit Joego-Slavië politiek asiel ge vraagd; 29 van hen keerden later vrij willig naar hun land terug, terwijl er 27 werden teruggezonden. Prinses Liliane van België, de echt genote van Koning Leopold, heeft gisteren in het Academisch ziekenhuis van Gent een ingrijpende hartoperatie bij een kind bijgewoond. De operatie werd verricht door een Amerikaanse hoogleraar van de universiteit te Houston, dr. Michael de Bakey. Met talrijke hartspecialisten volgde de Prinses ln de operatiezaal van de kin derafdeling de demonstratie van prof. De Bakey van de heelkundige behandeling van de hartslagader. aangetast door letsel aan de nierslagaders. De Argentijnse regering is vastbe sloten. het internationale communisme te bestrijden, zo heeft de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, dr. Miguel Angel Carcano. op zijn eerste persconferentie in Buenos Aires bekendgemaakt. Hij legde de nadruk op de noodzaak, dat alle landen vreedzaam naast elkaar leven. De Israëlische minister van Finan ciën, Levi Esjkol, heeft van de Arbeiders partij Mapai opdracht gekregen, te pogen de regeringscrisis op te lossen, welke is ontstaan door het resultaat van de op 15 augustus gehouden parlementsverkie zingen. De Mapai wil trachten te bereiken, dat Ben Goerion weer een kabinet vormt. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Gevar. muz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Amus. muz. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. (21.00: Prinsjesdag, klankb.). 22.05 Jazz- muz. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pollt. lezing. 20.00 Metropole-ork. 20.30 Dekblad eerste soort, hoorsp. 21.25 Lichte muz. 21.45 Kerkorgel. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Enkele kenmerken van de actuele literaire stro mingen, lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 De Oog getuige, TV-spel. 21.15 Sportduel Belglë- Nederland. 22.20 De andere, detectlvespel. i" U raakt pijn en pijntjes kwijt. 90 «i (Van onze Amsterdamse correpondent) De federale rechter te Mi AMI (Flo rida) heeft de gerechtsdeurwaarder al daar opdracht gegeven het vlaggeschip van de Stoomvaartmaatschappij Neder land, de „Oranje", aan de ketting te leggen. De „Oranje", die thans een reis om de wereld maakt en op het ogenblik aan Amerika's westkust vertoeft, zal volgens het reisschema op 25 november Miami aandoen. De maatregel van de rechter is een uitvloeisel van een pro ces, dat een Amerikaans echtpaar, de heer en mevrouw Throner, voeren om schadevergoeding te krijgen in verband met een val, die mevrouw Throner maakte tijdens een vroegere reis van de „Oranje" aan boord van dit schip. Welke verwonding zij opliep is niet bé kend. Bij de Maatschappij Nederland ln Amsterdam heeft men met enige ver wondering van het bericht kennisgeno men. Er is geen sprake van dat de „Oranje" zijn koers zal wijzigen. Het komende winterseizoen zal het schip trouwens tot driemaal toe in Miami ko men. Tot een in beslagneming zal de maatschappij het uiteraard niet laten komen. Overigen zou de familie Thro ner de maatschappij Nederland nooit een verzoek om schadevergoeding heb ben doen toekomen. Mevrouw Throner, die aan boord van een trap was gevallen en op dek terecht was gekomen, heeft bij de rechtbank in Miami 75.000 dollar wegens blijvende in validiteit geëist, terwijl haar man daar een eis van 15.000 dollar heeft naastge- legd, wegens onkosten, wegens het leed, dat hij als echtgenoot ondervindt, en wegens „verlies van verdiensten van zijn vrouw"! Het bevel van de rechter kan worden beschouwd als een gebruikelijke gang van zaken. Men verwacht, dat de Stoomvaartmaatschappij Nederland een bedrag van 90.000 dollar zal deponeren. DONDERDAG Rehoboth: Ledenvergadering Veron. Spr. dhr. Grimbergen. 8 uur n.m. Prediker: Evangelisatie „Ecclesia". 8 uur nam. Chrlstengem. Rest. Van der Heijden: Modeshow Mode huis De Groot. 2.30 en 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Ver. van Huisvrouwen. Voordracht Vera Bondam. 2.30 uur nam. Zomerzorg: Vola. Spr. mevr. Ir. T. de Boer over „De geschiedenis en de moderne produktie van glas". 8 uur nam. ZATERDAG Antonlusclubhuis: Toneelavond Smit Röntgen Ontspanningsvereniging. Opvoe ring van de model-echtgenoot. 8 uur nam, Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm. Bijbelstudie: 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. MAANDAG Volkshuls: Voorlichtingsavond L. J. A.- cursussen. 8 uur n.m. Zoeterwoudseweg 1Receptie 35-Jarlg bestaan Speeltuinver. „Zuiderkwartier". 8-10 uur nm. DINSDAG In den vergulden Turk: Ledenvergade ring Kon. Ned. Midenstandsbond. Spr. J. Mlchels over het midden- en kleinbedrijf ln de V.S. 8 uur nm. Stadsgehoorzaal (foyer)K. en O. Kleu renfilm „Droomwereld achter de horizon". 8 uur n.m. V. en D.: Leydens ontzet en de nieuwe mode. 10.30 uur v.m. en 2.30 en 4 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 1-1.25 uur n.m. Aula Ulo-Asserstraat: Kerv. gemeente avond. Bespreking plannen bouw Vredes- kerk. 8 uur n.m. Nieuw Minerva: Ned. Ver. van Ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd. Spr. dhr. J. Cohen over „Israëlitische muziek van de bijbel tot het cabaret. 8 uur n.m. BIOSCOPEN Luxor: „Pygmalion". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Meneer Hulot met vakantie". AJ. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Trottoirmeisjes van Parijs". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Indiscreet". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Prins en de showgirl". Trianon: „Ben Hur". A.l. Dag. 2 en 7.30 uur. Rex: „Het uur der vergelding". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Het eiland der vergelding". Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. en zond. 7 en 9.15 uur „All Hands on Deck". A.l. Maandag en woensdag 8 uur „Duinkerken". 18 Jaar. Donder dag 8 uur „De Grote Caruso". A.l. Zon dagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Liever Lui dan Moe". A.l. VOOR VRIJDAG 15 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vr. 9.10 Progr. v. d. vrouw. 985 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uit zicht. lezing. 10.06 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Promenade-ork. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Klavecimbel-recital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.20 ~-}gerlngsultz.: V. d. landb. 12.30 Land- en v-inb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Theaterork. r en zang. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voordr. (j 14.50 Orgelspel. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Lich- d" te muz. 17.25 Gevar. muz. 'jjr VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. 1 kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu. lezing. 19.45 VPRO-nws. 5n nn Nws i :er 20.00 Nws. 20.05 Filmkron. 20.15 Negro- w£- Spirituals. 20.35 Voordr. 20.50 Regerings- uitz.: Een nieuwe ronde ln da Verenigde UK Naties, door J. Meyer, econ. drs.. directeur Intern. Organisaties v. h. Ministereie v. 't Bultenlandse Zaken. VARA: 21.00 Gram. g 21.55 Op zoek naar chimpansees in Afrika, lezing. 22,15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 6 VPRO: 22.40 Reclassering, lezing. 22.50 Dagsluiting. VARA: 23.00 Soc. nws. in Es- Ee Seranto. 23.10 Muzlek-revue. 23.55-24.00 Qg ws. Hilversum II, 298 m. ere KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor- e gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 r Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram 'vt 11.50 Als de Ziele luistert, lezing, lezing, eei 12.00 Middagklok - Noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte r. muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne- ee: wijzer. 13.20 Dansork. 13.45 Vrouwen- 5p vraagbaak. 14.00 Gram. 14.30 Pianorecital. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespreking v. d. jeugd. 111 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 1 Amateursprogr. KRO: 18.25 Koorzang. 18.50 Regerings- uitz.: Het emigratiepraatje van H. A. van ai Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. d; 19.30 Politieke lezing. 19.40 Gram. 20.30 le Metropole-ork. en zang. 21.00 Lichte muz. B 21.40 Jong - oud -eeuwig: Godsd. gedach- j» tenwisseling. 21.55 Gram. 22.25 Boekbespr. W 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 25 jaar Actie kl voor God. lezing. 23.20 Gram. 23.35 Gram. ;ai 23.55-24.00 Nws. D TELEVISIEPROGRAMMA j>t NTS: 20.00 Documentaire. VPRO: 21.10 r Inleiding v. e. quizprogramma. 21.15 Eén- akter. 21.40 Film. 22.00-22.30 Op bezoek ee bij 6 Jonge Vlaamse kunstenaars. tl BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Doe. progr. 12.15 Muz. vragenbe- antw. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 opi 16.00 Ork. conc. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South- p East. 19.00 Klankb. 19.30 Henry Wood Promenade conc.: Symf. ork., koor en sol. (20.10-20.30: voordr.) 21.45 Voordr. 22.00 ib Nws. 22.30 Zangrecital. 22.45 Voordr. 23.00 ril Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. jr, Engeland, BBC Light Programme, 1500 A en 247 m. 12.31 Gevar. progr. 13.31 Gram. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte n muz. 15.31 1C1C Dale's dagb 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. K j's dagb. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Gevar. muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. n en Journ. 19.25 Sport. 19.31 HoorsD. 20.00 U Hoorsp. 20.31 Discussie. 21.15 Gevar. muz. |j 22.30 Nws. en sport. 22.40 Ouderw. dans- u muz. 23.31 Orgelspel. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. L 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Volksliederen. 17.00 Nws. 17.40 Gram. 19.00 Nws. 19.25 Simone Boccane- gra, opera. 21.45 Nws. 22.20 Simone Boc- canegra, opera (verv.) 23.00 Amus. muz. 23.20 Gram. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.35 Gram. 15.00 Symf. ork. 18.30 Nieuwe gram. 19.00 Nws. 19.20 Kamermuz. 20.00 Gram. 20.05 Toneelstuk. 22.15 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Festival v. Straats burg: Le docteur Miracle, opera buffa. 15.00 Gevar. muz. 16.00 Beursber. 16 06 Kamermuz. 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Kamermuz. 18.00 Amus. muz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Festival v. Vlaanderen: Or kesten. koren en sol. 22.00 Nws. 22.15 Jazz muz. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Lichte muz. 16.07 Operamuz. (Om 17.00 nws.). 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festi val v. Bordeaux 1961: Vioolrecital. 21.00 Uitz. v. d. Franstalige radiostations: daar na: nws. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat 1»): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 10—5 uur, zondags i van 15 uur (tot 1 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten- i toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden geopend voor spoedeisende fevallen: Apotheek Rejjst, Steenstraat 35, el. 20136. B(J geen gehoor van Uw halsarts ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 6 a 5 2 f Sa I K S cm Amsterdam regen wzw 17 16 3 Den Helder regen zzw 18 15 16 Ypenburg Vlisslngen zwaar bew. z 8 19 15 4 zwaar bew. zw 6 18 15 5 Eelde regen zzw 4 19 14 4 De Bilt zwaar bew. zw 4 21 15 5 Twente regen z 4 22 15 2 Eindhoven zwaar bew. zzw 6 22 14 4 Z.-Limburg zwaar bew. o 1 13 7 0.1 Helsinki zwaar bew. zo 3 17 8 0 Stockholm half bew. Windst 16 13 1 Oslo regen zzw 7 15 15 11 Kopenhagen zwaar bew. windst. 17 4 0 Aberdeen regen n 4 20 13 32 Londen regen z 4 18 13 16 Brussel regen z 7 22 14 0.1 Luxemburg zwaar bew. zzw 6 22 13 6 Parijs Bordeaux regen zzw 6 26 15 4 licht bew. zzo 1 28 15 0 Grenoble half bew. windst. 28 13 0 Nice zwaar bew. n 2 25 18 0 Berlijn Frankfort regen zzw 4 19 14 1 zwaar bew. zw 4 24 16 3 München regen zzw 4 25 14 2 Zlirlch zwaar bew. windst. 24 16 3 Genève zwaar bew. zw 5 26 9 0 Locarno zwaar bew. windst. 24 12 0 Wenen zwaar bew. z 2 24 11 0 Innsbruck zwaar bew. verand. 26 10 0 Belgrado onbew. windst. 12 0 0 Athene onbew. windst. 19 0 Rome onbew. windst. 30 14 0 AJaccio onbew. n 3 25 14 0 Madrid licht bew. windst. 33 13 0 Mallorca onbew. windst. 29 18 0 Lissabon geheel bew. windst. 27 18 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2