)ok Leiden lieeft bezwaren tegen «mingbouw in Zwanburgerpolder Laatste Berichten lelangen recreatie worden door eventuele uitbreiding geschaad Stap verder in houw zwembad DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1961 Wannondse plannen in vergadering G.S. besproken Vanmorgen is in de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten n Zuid-Holland in Den Haag onder leiding van de voorzitter, mr. J. aasesz, behandeld het beroep van o.m. een aantal inwoners van farmond 17 particulieren en bedrijven tegen de plannen van jt gemeentebestuur om in de Zwanburgerpolder in een tijdsbestek van jaar 450 woningen, waaronder negen boerderijen, te bouwen. Er stond voor de behandeling van deze zaak vrijveel belangstelling, wat it te verwonderen valt omdat bij de doorvoering van de plannen |n het gemeentebestuur het watertoerisme in Warmond naar de jning van degenen die de bezwaren hadden ingediend onherstelbare hade wordt toegediend. Ook van de zijde van het gemeentebestuur van Leiden werden nstige bezwaren ingediend, die ter tafel werden gebracht door de jrtegenwoordigers van de raad, mr. C. H. Hins en ir. J. C. H. Drost. die bezwaren hebben ingediend. Deze wees er met nadruk op dat doorvoering van dit plan vooral ook het bevaren van de Leede onaantrekkelijk maakt omdat deze vaart wordt gedegradeerd tot een dorpssloot. Door dit plan zal het karak ter van Warmond geheel worden gewij zigd, aan deze verandering heeft War mond beslist geen behoefte. Wat heeft men als Warmond een forensenplaats wordt en uitgroeit van een kikker tot een os, vroeg jhr. de Brauw zich af. Namens de gemeente Leiden sprak mr. Hins, die wees op het Leidse Merenplan. Belangrijk gebied De rapportrice, mevrouw mr. C. A. de jyter-de Zeeuw, bracht het rapport uit n de adviseurs, waarna als eerste spre id de heer M. Ruytenschildt namens de NWB en de Koninklijke Verbonden derlandse Watersportverenigingen rak. Hij wees erop, dat de belangen van de creatie door het uitbreidingsplan iwanburgerpolder" ernstig zullen wor- ln geschaad. De Kagerplassen en hun omgeving zijn n van de belangrijkste gebieden voor i recreatie te water door de geva- »rde vaarmogelykheden hun land- bappelijke schoonheid en hun ligging een grote bevolkingsagglomeratie. De Zwanburgerpolder in de huidige aat is een functioneel onderdeel van t recreatiegebied mede dank zij het Bme uitzicht vanaf de Leede, de Zijl en (Groote Sloot. Door deze bouwplannen wordt de wa- roppervlakte voor de watersport ver- inderd, terwijl deze juist moet worden tgebreid. Door uitvoering van het jidse Merenplan is deze uitbreiding ogelijk. daarvoor moet de Zwanburger Mder worden open gehouden aldus ireker. Uitbreiding van de accommoda- t van de recreatie te water moet in de fes te plaats in de zuidoostelijke hoek in het plassengebied worden gezocht, ndat die zijde het dichtst bij de be- >lkingsagglomeratie van Leiden en Den laag is gelegen. Spreker stelde tot slot, dat de belan- in van recreatie te water dienen te pre_ lieren boven die van de plaatselijke ürpsuitbreiding. Dorpssloot jDaarna sprak jhr. J. H. de Brauw na. lens de 17 ingezetenen van Warmond, Bebouwing in de Zwanburgerpolder zou de uitvoering van dit Merenplan kunnen bemoeilijken. Mej. Ch. Noë sprak namens de Bond Heemschut. Elke bebouwing ook van boerderijen zal Heemschut betreuren, bovendien zullen daar uitsluitend foren sen gaan wonen. Daarna was het de vertegenwoordiger van de gemeente Warmond ir. Schut, die in de eerste plaats enkele beweringen van de rekwestranten meende te moeten weerleggen. Spreker begreep voorts de drukte van de tegenstanders niet omdat slechts 15 van de 230 ha. groot zijnde polder bebouwd zal worden. In het structuurplan van de gemeente is altijd gesproken van bebouwing langs de Leede. Warmond heeft heus geen aspi raties voor forensen. Het hele plan „Zwanburgerpolder" omvat de bouw van 25 woningen per jaar uitgesmeerd over 25 jaar. De Groote Sloot naar de Zijl zal wor den verbreed. Nodig Ook de waarnemend burgemeester Smolders wees erop, dat Warmond deze uitbreiding nodig heeft. Wat het Leidse Merenplan betreft meende spreker zich te herinneren, dat Ged. Staten in haar vergadering van 17 juli 1958 dit plan hebben afgewezen. Dit werd later door mr. Hins ontzenuwd waaruit bleek, dat dit college niet gezegd heeft dat het in principe niet bereid zou zijn aan het Leidse merenplan mee te werken. Ir. Drost, de stedebouwkundige van Leiden, meende dat het Leidse Meren plan essentieel was voor de uitbreidings plannen in de omgeving van Leiden. Bezoekster uit Haïfa treurt om ring Het bezoek, dat een dame uit Haïfa (Israël) op het ogenblik aan Leiden brengt, heeft voor haar wel een zeer bit tere bijsmaak gekregen. Sinds gister avond treurt zij namelijk over het ver lies van haar platina-ring-met-parel. In een van Leidens café-restaurants deed zij gisteravond haar ring af. toen zij haar handen ging wassen. De ring legde zij zolang neer op een glasplaat en vergat hem weer aan te doen. Een uur later zij was toen nog in het restau rant bemerkte ze met schrik, dat ze de ring op de glasplaat had laten liggen. De glasplaat bleek echter leegVan deze vermissing heeft zij aangifte bij de politie gedaan. OEGSTGEEST Herstel afrastering töcli dringend Enige maanden geleden verzochten i besturen van de voetbalverenigingen p.O. en Oegst-geest B. en W. dringend ledewerking te verlenen om de grasmat 1 het rasterwerk in beter conditie te rengen. Alleen net verzoek om de gras- jat te verbeteren achtten B. en W. jen urgent. Een nader onderzoek heeft filter aangetoond, dat de afrastering, of edeeltelijk is vergaan, of geheel ont weekt. B. en W. stellen de raad voor Ei krediet van f. 1320 voor nerstel rvan beschikbaar te stellen. [)ud kleuterschooltje moet plaats maken Als de raad zijn medewerking verleent (al binnenkort het bijna honderd jaar ude kleuterschooltje aan de Hoge Sorsweg plaats maken voor een nieuw jebouw. Bij de te bouwen kleuterschool Üjn twee speelwerklokalen gedacht. Daar iet aantal kleuters, dat deze school be- iocht zo groot is vragen B. en W. de aad medewerking te verlenen. In de Overveerpolder wil men een jwembad bouwen. Gemeentelijke deskun digen hebben met de desbetreffende [rondeigenaren overleg gepleegd, wat jot resultaat had, dat de heer R. J. Oudshoom zijn. grond wil verkopen voor Jen bedrag van f. 10.6216. Hierin is een bedrag van f. 75.000 inkomensschade ver- Wat, De heer L. Zwart wil zijn giond terkopen voor f. 16.298 Deze grond is Échter verpacht aan de heer C. G. Juf- termans. Deze is bereid aan de pacht- öntbinding mee te werken tegen een ver goeding van f. 11.600. De commissie Voor openbare werken stelt voor de grond te kopen, doch heeft bezwaar tegen het bedrag van de inkomensschade van de heer Oudshoorn. Voorts geeft de com missie in overweging de ontbinding van de pachtovereenkomst met de heer Juf- lermans voorlopig aan te houden. B. en W. stellen de raad voor de gron den te kopen. Onderwijsvoorstellen Het bestuur van de Hofdijckschool heeft B. en W. om medewerking ver zocht voor het aanschaffen van een piano, een stalen opbergkast in Kamer van het hoofd en voor het aanbrengen van een eeiser. Bij de inrichting van de school werd een bedrag voor een piano toegestaan. Destijds is dit instrument niet aange- Jschaft, omdat- een piano in bruikleen Werd verkregen. Deze Is nu echter door de eigenaresse teruggevraagd. Het aan- i schaffen van een geiser is nodig voor het beter schoonhouden van de school en is bij bezoeken van de schoolarts van belang. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Door het overlijden van de heer D. M. van Nes is in de woonruimtecommis sie een vacature ontstaan. B. en W. stel- S len voor de heer F. L. Stenfert Kroese tot lid te benoemen en de periodiek af tredende leden te herbenoemen. Haarlemmerstraatweg moet verbeterd Tengevolge van de reconstructiewerk- zaamhedem aan Rijksweg 4 is het ver keer lange tijd over de Haarlemmer straatweg geleid. Door deze extra belas ting is de toestand van het wegdek zo verslechterd, dat de weg op korte ter mijn hersteld moet worden. De totale kosten worden geraamd op f. 13.500. B. en W. stellen voor een krediet van f. 13.500 beschikbaar te stellen. Dit be drag zal te zijner tijd door het Rijk worden terugbetaald. Een onderdeel van het plan voor het bouwrijp maken van de terreinen be stemd voor de uitbreiding van de Rijks universiteit is de aanleg van de Verleng de Wassenaarseweg. Leiden heeft aan 't verzoek voldaan de grond, die een opper vlakte van 33.300 m2 beslaat gratis be schikbaar te stellen. B. en W. stel len de raad voor deze grond in eigen dom te aanvaarden. Tevens delen zij de raad mee. dat te zijner tijd een voor stel tegemoet kan worden gezien, waar in krediet wordt gevraagd voor de aanleg van deze weg. Het ligt in de bedoeling, dat deze aanleg gelijktijdig met het weg gedeelte op het grondgebied van Leiden plaats vindt. De kosten van de aanleg zullen door het Rijk volledig worden vergoed. Raad woensdag bijeen De raad van Oegstgeest komt woens dag om half acht 's avond bijeen om een 23 punten tellende agenda te behande len, waarvan de belangrijkste voorstellen luiden: Bespreking van het rapport van de commissie ter bestudering van het vraagstuk van beschikbaarstelling van nieuwe gronden voor agrariërs; benoe ming leden woonruimtecommissie; aan. bieding gemeenterekening 1960 en van de rekening van het grondbedrijf 1960; aanbieding gemeentebegroting en van de begroting van het grondbedrijf 1962; lo ting van twee afdelingen uit de raad voor het onderzoek van de begrotingen; verkoop van grond in het uitbreidings plan Oegstgeest Noord/Noordoost aan het Algemeen Mijnwerkersfonds; ver koop van grond aan het Pensioenfonds „Kleinmetaal", aankoop van grond in de Overveerpolder voor de stichting van een zweminrichting; toekenning van een schade-uitkering aan G. J. van der Meer; ontbinding van de pachtovereen komst met L. H. Heemskerk met toeken ning van een schadeloosstelling; ontbin ding van overeenkomsten met enkele pachters van grond nabij de Abtspoelweg met toekenning van schadeloosstelling; overname van grond van de gemeente Leiden ten behoeve van de aanleg van de verlengde Wassenaarseweg; beschik baarstelling van een krediet voor het aanbrengen van een douchecel in de dienstwoning Poelgeesterweg 9; beschik baarstelling van een krediet van f. 13.500 voor herstel van de Haarlemmerstraat weg en tot aanvaarding van een gelijk bedrag van het rijk; beschikbaarstelling van een krediet voor vernieuwing van de afrastering van het voetbalveld aan de Laan van Alkemadeverzoek van de Vereniging voor Chr. voorbereidend on derwijs om medewerking te verlenen aan de stichting van een nieuwe school ter vervanging van de kleuterschool aan de Hoge Morsweg 48; aanvraag bestuur van de Hofdijcksschool betreffende aan schaffing van een opbergkast, een piano en een geiser, alsmede van het bestuur van de R.-K. Meisjesschool Duinzicht over aanschaffing van sets. gasfornuis, werktafels en leerlingkasten voor de v.g.l.o.-afdeling. 95 Gevechten in Jadotstad „A.F.P." heeft vandaag in Brazzaville, de hoofdstad van de (voormalig Franse) Kongolese republiek, vernomen „dat sinds 48 uur in en om het honderd kilometer ten noordwesten van Elisa- bethstad gelegen Jadotstad gevechten worden geleverd tussen Jatangese en V.N.-militairen. De V.N.-eenheden zouden in Jadotstad zelf stellingen hebben ingenomen. Zij zouden door Katangese militairen van uit posities buiten de stad met geschut worden beschoten. Executie van Cobb voorlopig uitgesteld De executie van de 15-jarige neger- Jongen Preston Cobb jr., die was be paald tegen 22 september, is voor onbe paalde tijd uitgesteld, hangende een actie voor een nieuw proces. De elektro- cutie van de jongen zou de straf zyn voor de moord op Coleman Dumas sr., een blanke boer van 70 jaar, die de jon gen gestraft had wegens een onbelang rijk vergrijp. Procureur Donald L. Hollowell heeft bij rechter George S. Carpenter van het opperste hof van het district Jasper in de staat Georgia een motie voor een nieuw proces ingediend. Deze motie zal op 6 oktober worden behandeld. Door indiening er van werd de datum van executie uitgesteld. Nu de executie is uitgesteld, zet de A. H. Gerhardschool (Valentijnkade 62) in Amsterdam haar actie niet stop. Zij gaat voort met haar protestactie omdat uitstel nog geen afstel betekent en voorts om te voorkomen, dat deze jongen maanden of jaren (zoals met de volwas sen Chessman het geval was) op een beslissing zal moeten wachten. De school blijft dus adhesiebetuigingen voor haar actie in ontvangst nemen. Man poogde vrouw en dochter te doden Een 63-jarige metaalarbeider uit Til burg heeft gisteren gepoogd zyn vrouw en dochter te doden. De gezondheids toestand van de man, die woont aan de Keldcrmanstraat, liet te wensen over. Gistermiddag was hü naar een arts geweest en nogal gedeprimeerd thuisge komen. Blijkbaar heeft hy zich toen voorgenomen zijn vrouw en dochter het huis uit te zetten. Hij kreeg in zoverre zyn zin, dat zijn vrouw de straat op ging om daar haar 18-jarige dochter, die buitenshuis was, op te wachten. De dochter ging echter het huis binnen en heeft getracht haar vader te kalmeren. Hij heeft toen toegegeven en gezegd zijn vrouw ook weer binnen te willen laten. Toen het tweetal eenmaal binnen was heeft de man de voordeur afgesloten. Toen de man bezig was een pistool met zes scherpe patronen te laden, heb ben zijn vrouw en dochter kans gezien de woning te ontvluchten. Bij een poging hen te achterhalen heeft de politie de arbeider kunnen arresteren. Hij heeft bekend zijn vrouw en dochter te willen doden om daarna de hand aan zichzelf te slaan. Dr DE RIJK VERLAAT DE EERSTE KAMER Naar wij vernemen heeft de heer dr. L. M. de Rijk te Amersfoort zijn lid maatschap van de Eerste Kamer be ëindigd wegens uitbreiding van zijn uni versitaire werkzaamheden. Dr. de Rijk had zitting voor de P. v. d. A. Burgerlijke Stand Geboren: Geertrui C., dr van L. Hoog straten en H. Glas; Peter, zn van J. H. W. de Jong en C. C. Duyndam; Veronica E. M., dr van C. van Velzen en M. J. van Schle; Wilhelmlna M., dr van H. van Rees en H. André de la Porte; Jacobus J., zn van A. Ruijgrok en M. Luca; Elisabeth, dr van W. H. Pott Hofstede en A. H. War- moltz; Caroline, dr van R. Louw en F. Hamers; Carla Y., dr van J. Post en H. H. Schipper. Getrouwd: H. P. J. Witteman, 22 Jr en A. Th. G. Vreijling. 23 jr. W. Peursem. 26 jr en P. L. Buijtendijk, 19 jr; J. de Wilde, 22 jr en A. van der Luit, 21 Jr. Overleden: D. M. van Nes, e.v. A. E. Schramm; C. M. de Haas. „Ik kan er niet meer voor zorgen „Ik kan er niet langer voor zorgen. Houdt u ze maar", zo riep een 23-jarige vrouw tegen een ambtenaar van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Belan gen te Den Haag. De vrouw liep hard weg en liet haar kinderen van 2 jaar en 2 maanden in het kantoortje van de ver bouwereerde ambtenaar achter. Dat was op l september. Gisteren is de vrouw aangehouden en geverbaliseerd wegens het tegenwoordig vrij zeldzame feit van het te vondeling leggen van de twee kinderen. De kinderen zijn intus sen ondergebracht in het tehuis „Stella Maris" te Scheveningen. De kinderrech ter zal over hun lot hebben te beslissen. Pornografische lectuur in beslag genomen (Van onze correspondent) De Rotterdamse zedenpolitie heeft voor de zoveelste maal in een boekwin keltje aan de Goudserijweg te Rotter dam een grote hoeveelheid pornografi sche afbeeldingen en lectuur in beslag genomen. De 68-jarige handelaar is reeds ver scheidene malen in verband met de han del in pornografie met de justitie in aanraking geweest. Hij is in het hoofd bureau van politie in bewaring gesteld. Het is de politie gebleken dat de man zijn cliënten in het gehele land had. De in beslag genomen voorraad beslaat een grote ruimte. Proces tegen Worms op 28 september Het proces dat de heer D. P. Spieren burg, lid van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S., heeft aangespannen tegen de Haagse schroothandelaar L. Worms, zal 28 september in Den Haag beginnen. De heer Spierenburg heeft op 19 mei j.l. de heer Worms aangeklaagd wegens laster, nadat deze laatste een telegram aan het ministerie van Economische Zaken in de publiciteit had gebracht waarin hy beschuldigingen aan het adres van de heer Spierenburg had geuit. De heer Worms deelde onze Haagse correspondent desgevraagd mede, dat nem tot nu toe nog steeds geweigerd is inzage te nemen van alle stukken, be trekking hebbend op het tegen hem aangespannen proces. Hij verkeert thans in dubio om zich al of niet te verdedi gen, daar hy volgens de wet recht heeft op inzage van alle processtukken. Mocht hij er onder deze omstandigheden van afzien zich in de rechtzaal te ver dedigen, dan zal hij echter op een pers conferentie voor de landelijke en de internationale pers, zo deelde hij mede, een volledige uiteenzetting geven van de bezwaren, die hij heeft en de motieven, die hem hebben geleid. BESCHULDIGINGEN TEGEN LEIDER REISBUREAU Tegen de Nederlander, leider van het bureau te Melbourne van het reisbureau „Seven seas", zyn thans officieel 14 be schuldigingen ingebracht van fraude met betrekking tot een som van byna 40.000 Australische ponden, waarop hij berecht zal worden. Hy verklaarde zich niet- schuldig en behield zich zyn verdediging voor maar verzocht geen vrijlating op borgtocht. De leider had aan de politie gezegd dat hij geld op Zwitserse banken had staan. Hij wist niet waarom zijn vrouw, die naar Zürich was gestuurd geen geld had overgemaakt. Zijn vrouw was onder haar meisjesnaam uit Australië vertrok ken, zeggend dat zij naar Ned. Nieuw- Guinea ging, maar in feite was zij naar Frankfort en Amsterdam gegaan. Het geld, dat ten behoeve van scheepvaart ondernemingen was geind was niet meer in het bezit van hemzelf of zijn maat schappij. Hij had verder toegegeven dat sommen gelds die voor overmaking naar Nederland waren betaald in feite waren gebruikt ten bate van „Seven Seas". NAVO-oefening in duikbootbestri j ding De Amerikaanse admiraal Robert L. Dennison, opperbevelhebber der NAVO- zeestrijdkrachten in het gebied -van de Atlantische Oceaan, heeft medegedeeld dat van 19 tot 29 september in het wes telijke deel van de Atlantische Oceaan onderzeebootbestrijdingsoefeningen zul len worden gehouden. Hieraan zullen de Ver. Staten, Engeland, Canada en Nederland deelnemen. Deze NAVO- oefening, „Fish-play VI" genaamd, staat onder leiding van vice-admiraal Ed mund B. Taylor van de Noordamerikaan- se onderwaterstrydkrachten in de At lantische Oceaan. Deze zesde vlootoefening heeft ten doel de kennis der deelnemende landen met betrekking tot dc onderzeeboot- bestryding te bevorderen, alsmede de on derlinge samenwerking tussen de onder water- en luchtstrijdkrachten te ont wikkelen. Nederland zal worden vertegenwoor digd door de onderzeeboot „Zeeleeuw". De deelnemende luchtstrijdkrachten wor den gevormd door Canadese, Engelse en Amerikaanse squadrons. Franse Kamerleden in staking gegaan Op de leden van de gaullistische UNJt. na zijn alle Franse parlementsleden in staking. Zy zijn ontevreden over premier Debré en over de weigering van presi dent De Gaulle om het parlement wets voorstellen te laten doen in de land- bouwkwestie tijdens de lopende zitting, die een buitengewone is. Gisteren gaf de nieuwe minister van Landbouw, Pisani, in het parlement een uiteenzetting van het landbouwprogram van de regering. De stakende afgevaardigden betwisten het regeringsstandpunt dat de assem blee niet het recht zou hebben tydens een buitengewone zitting wetsvoorstellen te doen. Vele afgevaardigden zijn boven dien van mening, dat het parlement een grotere rol moet spelen in het bestuur van het land. Vele arrestaties in Algerije Na een onderzoek naar aanleiding van de „zeer ernstige incidenten" van maan dag en dinsdag in Algiers en Oran heeft de politie tot dusver zeventig arrestaties verricht. In de nacht van dinsdag op gisteren werden 225 arrestaties verricht. In een communiqué wordt de bevolking van Algiers en Oran gewaarschuwd, dat de ordetroepen thans de strengste con signes hebben gekregen om de orde te handhaven. Bovengenoemde arrestaties konden ver richt worden dank zij in beslaggenomen documenten en inlichtingen, die verkre gen zyn na de arrestatie van 33 leden van de anti-gaullistische Europees-ex tremistische O.A.S. (Organisatie van het geheime leger). In Parijs is het gisteren tot een vuur gevecht gekomen tussen politiemannen en twee Algerijnen wier identiteitspa pieren werden gecontroleerd. De Algerij nen werden doodgeschoten. In de voor stad St.-Denis werd een agent bij een aanslag zwaar gewond. De daders wisten te ontkomen. Vertrek ir. Raptis is nu geregeld De leider van de Trotzkistische vierde internationale ir. Michel Raptis, die morgenochtend zijn gevangenisstraf van 15 maanden wegens medeplichtigheid aan een poging tot valsemunterij ten be hoeve van het Algerijnse bevrij dingsfront FLN heeft uitgezeten Nederland in de loop van de vol gende week op het in zijn bezit zijnde Griekse reisdocument in de richting Griekenland verlaten. Over zijn uitgeleiding als onge wenste vreemdeling hebben de beide raadslieden van de Griek, mrs. G. P. Cammelbeeck uit Eindhoven en H. G. W. Worst uit Amsterdam gisteren overeenstem ming bereikt met de hoogste regeringsautoriteiten. Deze regeling heeft de instemming gekregen van ir. Raptis. Om stagnatie in het door ir. Raptis spoedig gewenste vertrek te voorkomen, hebben de autori teiten zich niet meer verdiept in de nieuwe nationaliteitspapieren, die ir. Raptis dezer dagen zou hebben verwor ven. Het controleren van deze beschei den, waaruit volgens het Santen Rap- tis comité de nieuwe geheim gehou den nationaliteit zou blijken, zou ze ker geruime tijd hebben gevergd, om dat voor de Nederlandse autoriteiten op dit moment alleen het geldige Griekse reisdocument wordt erkend. Op grond van deze overwegingen is besloten dat ir. Raptis en zijn echtge note met het Griekse reisdocument ons land zullen verlaten. Het is geldig voor heen enkele reis naar Griekenland. Het echtpaar heeft_hier. sinds ir. Raptis in 1959 in Frankryx persona non grata was geworden, geruime tyd gewoond. Het wordt waarschijnlijk geacht dat ir. Rap tis de tijd die tussen zijn „vrijlating" en vertrek verloopt als passant zal MUSEUM „7 DECEMBER" Het ligt in het voornemen te komen tot de oprichting van een museum „7 december". Hiermee wordt beoogd de tastbare herinneringen van de „7 de- cember-divisie" bijeen te brengen en te bewaren. De aan te leggen verzameling zal worden onder gebracht in het staf kwartier van de eerste divisie 7decem- ber" te Schaarsbergen, waar vorig jaar het divisie-monument is onthuld. GELD VERDUISTERD UIT EXPRESSE-BRIEVEN De postale recherche in Amsterdam heeft begin augustus een 44-jarige P.T.T. hoofdbesteller gearresteerd wegens ver duistering van gelden uit expresseone ven. De man heeft een bekentenis af gelegd. De hoofdbesteller, die reeds bij na 30 jaar in P.T.T.-dienst was, neeft gedurende enkele maanden een oelang- rijk geldsbedrag uit expressebrieven ge stolen. Hy werd op heterdaad oetrapt toen hij, zoals hij gewoon was geraakt te doen, op een toilet in het Amster damse hoofdpostkantoor het geld uit enkele expressebrieven verwydercle. Hij verscheurde dan meestal de brieven en spoelde deze door. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 september. Coöp. Groen te- en Fruitveiling: appelen 40-72, peren 35-47, aardappelen 10-15, andijvie 7-10, augurken 50-1.50, pronkbonen 20-35, snij bonen 67-1.09, stambonen 40-70, kroten 3, ld. gekookt 35, rodekool 7-19, groene- kool 7-15, postelein 30-44, prei 11-17, spi nazie 32-45, spruiten A 28-45, komkom mers 30, tomaten A 20-35, uien picklers 3-8, waspeen 25-32, witlof 75-1.38 per 100 kg, meloenen 50-95. bloemkool A 30-71, knolselderij 8-25, komkommers A 15-40, sla A 6.5-20 40 per 100 stuks, bospeen 32- 1 45 per 100 bos. BEURSOVERZICHT Na lagere opening in herstel AMSTERDAM, 14 september De koersbeweging op de effectenbeurs is vandaag nogal fluctuerend geweest. Vanmorgen in de voorbeurshanael is de stemming zwakker geworden, .blijkbaar voelde men zich enigszins teleurgesteld over de houding van Wan Street, nu de staking bij General Motors nog aityd niet tot een definitief einde is gekomen. Daarenboven gaven de Duitse beurzen vanmorgen een tamelijke flauwe ten dentie te zien, hetgeen het sentiment ten onzent uiteraard evenmm ten goeue kwam. In aansluiting op deze zwakkere stem ming opende de oificiële markt voor de internationale soorten overwegend lager, maar nadat ongeveer een haif uur van de beurstyd was verstreken werd oe stemming merkbaar beter. Van Ameri kaanse zijde bleken er toen nameiyk kooporders voor Philips en Unilever bin nen te komen. Hoe wei de omvang van deze aankopen niet groot was, oeienaen zij op de koersontwikkeling onmidoeiiyk een duidelijk effect uit omdat er siecncs zeer weinig aanbod was. Philips kon zien van 985 begin beurs opwerken tot ruim 990, waardoor het verlies ten opzicnte van de officiële slotprys van gisteren uiteindelijk nog slechts 3 punten oedroeg Unilever ging van 7431- naar 752, waar mee het niveau van gisteren weer onge veer was bereikt, AkU toonde eveneens een oplopende beweging, waardoor een aanvankelijk verlies van 2 punten per saldo in een stijging van 2 punten kon worden omgezet. Hoogovens bleven op 886 nog een paar punten onder het vorige slot. Tegen de algemene markttendentie in bewogen aandelen Kon. Olie zich in dalende richting. Nadat aanvankelijk f. 111.20 was be taald zakte de notering tot f. 110.70, d.i. 50 cent lager dan gisteren en ook een halve gulden onder het Amerikaanse niveau. Scheepvaartaandelen gaven by een nauwelijks pryshoudenoe opening te zien; later ontwikkelde zich enig herstel. Claims Rijnstaal, die vandaag voor net eerst weroen verhandeld werden f. 100 f. 110 geadviseerd, hetgeen lager is dan de theoretische waarde, die zich op basis van de beurskoers van de aandelen van gisteren liet berekenen op f. 117.50. Gewone aandelen Rouppe van der Voort werden op ongeveer oe prys van het overnemingsaanbod (130%) van de In- ternatio geadviseerd. De Staatsfondsen- markt was licht verdeeld, maar eerder iets lager. Cultures werden lager ge adviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 sept. Londen 10.15% —10.16%; Montreal 3.50%—3.50%Brus sel 7.25%—7.26%; Stockholm 69.89%— 69.94%; Milaan 58.22%—58.27%Oslo 50.73—50.78; Lissabon 12.65%—12.66% New York 3.61%—3.61%; Parys 73.50— 73.55; Frankfort 90.41—90.46; Zürich 83.74%83.79%; Kopenhagen 52.45% 52.50%; Wenen 14.00%—14.01%. BEURS VAN AMSTERDAM Donderdag 14 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Ned. '58 4% Ned '59 4% Ned. '60-1 4% Ned. '60 II 4% Ned. '59 4% Ned. '60 4% Ned. '61 4% Ned. '53 3% Ned. Grtb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-n 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% 91A Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-II 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55-11 3% Ned. '37 3 Ned. Grtbk. obi. '46 3 Ned. doll. In. '47 3 Ned. Inv. cert. 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 3 Indië "37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. won.b.l. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Vorige Slotkoers koers v. heden 102 102 102 102 102% 102% 102 ft 102% 100 li 10015 1001* 100 li 100! 5 1001Ï 97% 97% 94% 94% 94% 97 97 96 96 91 ft 91 90% 90% 90% 92 ft 92% 92% 92% 95 95 92% 92% 93% 93% 91% 91% 99% 99H lOOftGL O 0 0 99% 95% 9511 110% 110% 101% 101ft Amst. Rubber Ver. HVA-my AJC.Ü Deli My cert Hoogovens cert Philips gem. bez. Unilever cert Dordtse Petr Kon. Petr. (50 A f 20) Holl. Amer. lyn Java China Paket K.L.M Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paket My Stoomvaart My Ned. Nievelt Goudr cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd Ned. Scheepv. Unie NIET-ACTIEVE 111% 122 387 143.50 886 992 752% 511% 111.10 161% 161 110% 122% 389% 144.50 752 512% 110.80 162% 161 20* 205 147% 161% 185% 186 170% 170% 335% 333% GB 151 150% 166% 163 OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem '48 (3%) R'dam '52-1 (4%) id. id. -37 I-II (3%) Z.-Holland '55 4% Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% id. NWJB. '52 (4%) BVG rspbr f.500 BVG rspbr '52 Industr. Obligaties I Philips Dollarlng '51 9515 9515 97 ft 97% 100ft 97% 97% 100% 105 B 105% 100% 199 199 142 142 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 107 105". Adam '51 12%.. 88% 88% Adam '56 I 2% 83% 83% A'dam '56 n 2% 89 88% A'dam '56 m 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 84% 84% Enschede '54 2% 82% Den Haag '52 I 2% 92% 93 Idem H 2% 92% 92% R'dam '52 I 2% 92% 95% Idem n 2% 92% 93% Idem '57 2%97% 97 Utrecht '52 2% 94 95 Z.-Holl. 1957 2% 96% 95% Zuid-Holland '59 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 245 245 Amst. Bank 353 353 Cultuurbank 31 30% Holl. Bank Unie eert. 211% 211 Ned. Handelmy313 316 Rott. Bank 356 338 Twentsche Bank 307 307 Senembah450 L 445 L Industrie Ondernemingen Albert Heyn598 603 Berkel's Patent (v.) 309 309 Borsumy41 40% Calvé Delft eert. 734 734% Electrolasmy345 345 Kon. Pap. v. Gelder 348% 352 Kon. Ned. Grofsm 185 179 Holl. Constructie 421% Ing. bur. v. Bouwnyv 245 Intematio 168 168% Int. Kunststof f. Ind 74 75 v. Kempen en Begeer 125 125 Leidse Wolspinnery 552 Muller en Co. N£ 517 525 Ned. Kabelfabr561 560 Philips pref293 Rott. Droogdok My 526 534% Sikkens Groep 825 855 Ver. Touwfabrieken 336 Walvisvaart 95% 97>/4 Wemink's Betonmy. 184 184 Wilton Feyenoord 275 277 Van wyk en Heringa 91 91 B Zaalberg 734 134 L Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r480% 484 u Kon. Petr. (f.20) 113.— 113 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24% Intern. Nickel83 Va 82% Anaconda 54% 54 Bethlehem Steel43% 43 Cities Service 42% 53 General Motors 47 47ft Kennecott 85 84% Republic Steel 62% 62% Shell Oil 39% 39% Union Pacific 34% 34 ij Un. States Steel 84 84%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11