Koninklijk brons voor J. de Koning Adriaan Engels zocht in zijn program „geestelijke eenheid" Majoor uit Leiderdorp zou met declaratie hebben geknoeid Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 september 1961 Tweede blad no. 30450 Het was vandaag een bijzondere dag oor de heer Jan de Koning, die door rethouder J. C. van Schaik werd on- erscheiden met de bronzen ere-medail- verbonden aan de Orde van Oranje- fassau. De heer De Koning is veertig jaar in [ienst van de heer J. van Iterson, louwkundige, taxateur en beëdigd ma- Klaar te Leiden, en hem viel als zo tenig hedenochtend een warme huldi- «ng te beurt. Als jongen van veertien jaar trad hij n 1921 in dienst van de heer Van Iter- lon. die zich drie maanden daarvoor ge- lestigd had als aannemer van timmer- hrken. De jubilaris legde al dadelijk jen groot talent als tekeninglezer en ammerman aan de dag De veertienjarige presteerde het zon- ler verdere bijstand een grote gedraaide rap van tekening af na te timmeren »n ook bij vele andere werken toonde jij zijn vakmanschap. Hij groeide met jet bedryf mee en getuige de woorden, lie door de heer J. van Iterson werden [esproken is de onderlinge verstandhou- ling steeds prima geweest. Loco-burgemeester. J. C. van Schaik, memoreerde de verdiensten van de heer De Koning en zag daarbij niet over het hoofd, dat deze in zyn prille onderwij- zerstijd nog een leerling van hem is ge weest. Mevrouw De Koning deelde in de hulde. Zij werd verrast met een boeker MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 september. - Vette varkens- jnarkt: aanvoer 133 varkens. Noteringen per kg levend gewicht: zware varkens niet genoteerd, lichte varkens f 1.72-1.78, sla gersvarkens f 1.79-1.82, zeugen f 1.50-1.60. Handel aanvankelijk goed, afloop minder. LEIDEN, 12 september. Leldse Coöp. Jroente- en Fruitveiling. Prijzen per ":g: appelen 30-58, andijvie 7-12, au- urken 60-140, pronkbonen 17-33, snij- onen 45-106, stambonen 50-78, stokbonen 0-110, kroten 19-21, kroten gekookt 35, ode kool 7-20, groene kool 7-16, postelein 8-46, prei 11-25, spinazie 31-44, kom- ommers 34, tomaten A 20-60, uien mld- elfijn 13. waspeen 31-44, winterpeen 5, rltlof 76-134; per 100 stuks: meloenen 29 f—116, bloemkool A 20-96, knolselderle 25- 28. komkommers A 16-34, sla A 10-19.40; per 100 bos: bospeen 40-51. ROTTERDAM, 12 september. Vee- jnarkt: totale aanvoer 2836 stuks, week- Banvoer 4740, vette koeien en ossen 205, gebruiksvee 831, vette kalveren 587, gras kalveren 400, nuchtere kalveren 280, var kens 6, lopers 45. biggen 54, paarden 52. veulens 39, schapen of lammeren 392, bokken of gelten 45. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwal.) vette koelen (in ets per kg) 320-340, 280- 310, 260-270; vette kalveren (ld.) 260-275, 220-260, 200-220: graskalveren (in gids per stuk) 440, 360, 260; nuchtere kalve ren (ld.) 180, 170, 150; lopers (ld.) 120, |100, 90; biggen (ld.) 70,65, 50; slacht- paarden (in ets per kg) 270, 230, 210; schapen (in gids per stuk) 120, 100, 90; lammeren (ld.) 110, 90, 80; kalf- en melk koeien (ld.) 1280, 1150, 990; vare koeien (id.) 900. 750, 650; vaarzen (ld.) 950. 750, 650: pinken (ld.) 600, 500, 420. Handel: aanvoer vette koeien als vorige week. handel redelijk, prijzen prijshou dend. vette kalveren kleiner, vlot. eerste kwaliteit iets stijver, tweede en derde [kwaliteit niet hoger; graskalveren minder, kalm. constant; nuchtere kalveren als vorige week. goed, prijshoudend: lopers en i biggen normaal, tamelijk, niet hoger: slachtpaarden iets minder, lui, le kwal. Jonge paarden goed prijshoudend. 2e en 3e kwal. Iets gedrukt; schapen en lamme ren ruimer, goed. schapen niet hoger, lammeren iets stijver, fokschapen werden redelijk verhandeld; kalf- en melkkoeien 'normaal, stil. ongewijzigd; vare koelen •tamelijk, redelijk, stabiel: vaarzen en pin ken Iets ruimer, traag, als vorige week. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Irene Margarethe Louise, dr van J. Koekkoek en C. C. Baart; Wybren Jan. zn van J. W. Buma en B. H. Bogaards; Hen drik. zn van L. Verhoek en R. J. Vink; Maria Wilhelmina Helena, dr van D. Wes- sendorp en T. de Knegt; Hermana Fran- clsca Maria, dr van W. P. M. Goddijn en H. M. Juffermans; Sylvia, dr van D. v. d. Kwaak en J. Wassenaar; Gerrlt Marinus Arie, zn van A. Mets en M. van Elswijk; Nicolaas, zn van H. Schaap en M. Kool; j Johannes, zn van W. J. M. Rijsbergen en T. C. Jonker; Leonardus Stephanus, zn v. W. van Egmond en K. van Grootveld; Ma- I ria, dr van N. Smlttenaar en P. Lagendijk; Margriet, dr van P. van Vliet en D. van der Wolf; Hendrlka, dr van H. Janzen en C. Honsbeek; Benjamin, zn van J. P. H. M. Willems en H. van Rooijen; Johannes Christoffel, zn van T. A. Denies en M. L. Hankart; Arie, zn van W. Raaphorst en S. Meijer; Johannes Jacobus Wilhelmus, zn van W. J. Augustlnus en E. L. van Leeu wen; Netty, dr. van H. Krijgsman en I. J. v. d. Plas; Hendrlka Maria Cornelia, dr v. N. C. Disseldorp en H. C. Meijer; Yvonne dr van L. P. Ruiter en E. v. d. Boom; Wil- co, zn van W. Dissevelt en H. M. van Gel deren; Aagje, dr van J Koolmoes en H. C. Keijzei; Jacobus Jan Nanne, zn van J. N. Pool en E. Harteveld; John, zn van C. E. Oberhof f en M. de Vries; Johannes, zn van J. Flanderhijn en A. Melet; Kniertje, dr van A. Klinkenberg en J. van Rhijn; Cornelia, dr van H. Brakhoven en M. Schlagweln; Mientje Gazlena, dr van L. J. J. Vogelaar en M. G. Bouwhuizen; Mlchè- Jc Louis, zn van L. van Wijk en G. G Heijns. GETROUWD G. J. de Kier en M. Wasslnk. OVERLEDEN C. L. Helmich, 40 Jaar, man; G. C. De- rogee, 50 Jaar, echtgen. van W. Sinteur; Y. O. Kneijber, 7 dagen, dochter; M. van den Berg, 82 Jaar. wed. van C. van der Kraan; J M. Brugglnk, 91 Jaar, wed. van G. J. Benerink. bloemen en voorts ontving de heer De Koning een geschenk in couvert. Be- drijfsgenoten en familieleden woonden de huldiging, die plaats vond ten huize van de heer Van Iterson, Sude Singel 190, bij. Orgelconcert Pieterskerk Meeslepend getuigenis van Bachs geest De zomerorgelconcerten van de Pieterskerk zijn weer zowat ten einde. Er volgt nog slechts één recital van leerlingen van Adriaan Blankenstein. Drie van de grootsten in den lande onder de organisten uit deze serie 1961 zal men niet licht vergeten: Blankenstein, Albert de Klerk en Adriaan Engels. Alle drie zijn zjj meesters op hun wapen. Hun virtuose kunde, het feilloze ervan, is dermate een vanzelfsprekendheid, dat we daarvan nog slechts „pro forma" gewagen. Men bewondert ze om iets anders: zjj zijn uitverkoren vertolkers, ideale her-scheppers. Opvallend bij hen is, hoe rustig, even wichtig en vrijwel „bovenpersoonlijk" zij de gespeelde werken ontvouwen. Iets als op „behaagzucht" concerteren kennen zij niet, Adriaan Engels, die uitslui tend zijn componisten spreken laat en van zich zelf niet het allergeringste blij ken laat, het minst van al. Programma tisch vrijbuiten is er evenmin bij, een ere-code bindt hem. De Klerk leek de meest avontuurlijke, in speelsheid, kleur- liefde en contrasten, zeker naast zijn collega Engels der Haagse Grote Kerk. Engels liet een aanzienlijk deel van de orgelmogelijkheden on verbruikt. Dit volg de uit zijn programma-opbouw, waarin kennelijk vóór alles naar een geestelijke eenheid was gezocht. Driemaal stond het koraal „Komm heiliger Geist, Herre Gott" vermeld. Allereerst met de varia ties, die Matthias Weckmann erover schreef, dan in Buxtehude's visie, ten slotte in Bachs Fantasie erover. En elk werd door een fuga gevolgd en afgewis seld van Buxtehude met de voorafgaan de Toccata in F. van Bach met Praelu- dium in a (uit 2de Peters-band) en van Reger met Praeludium in F. Alles om eerst op het eind in een heel andere sfeer uit te monden bij Engels' eigen variaties over „De Lofzang van Maria". In de drievoudigheid van het éne ko raal heeft de organist misschien willen wijzen op een ontwikkeling van de vor men in de tijd. Weckmann heeft nog met Schutz te maken gehad en ligt ge heel vóór Bach's tijd. Maar hoe interes sant ook, zowel deze Weckmann als Bux tehude's allersoberste bewerking moes ten verbleken naast Bach s geniale en onbegrijpelijk schone Fantasie. En En gels heeft daarin een waarlijk meesle pend getuigenis gegeven van de adelaars vlucht van Bachs hoge geest, zoals dat evenzeer het geval werd in Bachs Prae ludium en Fuga. De concertgever zocht daarbij aller minst naar een majestueuse toespitsing, hij kan juist opvallend lang in éénzelfde geluidssterkte verwijlen, maar wel over dekt hij ten laatste zijn grote stukken met een briljante glanzing. Buxtehude's frisse Toccata en Fuga is meer bekend, men herkent er de nog Leidse schakers terug uit Eastbourne Gisteren keerden de vier Leidse scha ker Berg, Van den Bosch, Etmans en Kohlbeck terug uit de Zuidengelse bad plaats Eastbourne. Zij hebben zich in het toernooi en het kampioenschap van Zuid-Engeland en in de premier-group alleszins bevredigend geweerd. In de kampioensgreep (56 deelnemers) eindig de Etmans met 6 pt uit 11 partijen op de twaalfde tot en met zestiende plaats, slechts een half puntje achter internationaal meester Wade. terwijl Kohlbeck met 4% pt het eveneens bij zonder verdienstelijk gedaan heeft. De titel ging met 9 pt naar grootmees ter O. Kelly de Galway, met. als tweede meester Perez 9 pt; 3. Rumens 8 pt, 4./5. Hindle en Lleyd 7 6 t. m. 11 Wa de, Tayar, Sherman, Matchett, Walsh, Pollitt 7 pt, 12. T. M. 16 Etmans. Seitz. Mac Bain en Hall 6% pt. Kohlbeck ontmoette van deze kopgroep Mac Bain (remise), Perez, Hindle, Walsh, Pollitt (verlies)Etmans speelde tegen Hindle en Mac Bain (remise), Perez, Rumens (verlies). In de premier-group bleef Berg ongeslagen: drie overwinningen, acht remises leverden een vierde prijs op. Met iets meer durf in gunstige stellin gen zou het resultaat nog iets beter zijn geweest. Van den Bosch boekte 5% pt. Hij heeft beslist enigszins teleurgesteld door enkele totaal gewonnen stellingen weg te blunderen. De organisatie verliep onder leiding van B. H. Wood perfect. Elke avond werden gongtoernooien gehouden en waardebonnen, om te zetten in schaak boeken, hetgeen ten gevolge had dat on ze stadgenoten bij de terugreis te kam pen hadden met gebre aan bagageruim te Een leerzaam toernooi en een plezierige vakantie bekender kantateschrijver in Regers Praeludium en Fuga zijn daarentegen zo goed als onbekend. Een Reger, die nu eens geheel vrij blijft van overladen- heid, en aan de contrapuntiek van een mediterend en helder, zij het nogal abstract lijnenspel z'n meeste waarde ontleent. In Engels' eigen Maria-vajiaties wordt de abstractie op afstand gehouden en roept de auteur juist zinnelijk-kleurige beelden of vertelde taferelen op. Het ge geven doet veronderstellen dat concrete voorstellingen de componist door het hoofd gespeeld hebben, met iets slavlsch erin, iets impressionistisch en uiter aard naïviteit, als bij die donkere lage uitkomende stem. De twee laatste varia ties pasten daar minder goed bij, omdat zü aan de klankkleurigheid van al de voorgaande een einde maakten. V. Mr. dr. W. Hugenholtz Treedt af als voorzitter Dierenbescherming Onze stadgenoot, mr. dr. W. Hugen holtz, zal tijdens een kaderconferentie, welke die dag in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Utrecht wordt gehouden, aftreden als voorzitter van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door tal van autoriteiten. Na de opening der conferentie zal de aftredende voor zitter een afscheidsrede houden over het onderwerp „Heden en toekomst van de nationale en de internationale dieren bescherming". Vervolgens zal hij zijn opvolger installeren, die daarna het woord zal voeren. In de middaguren zullen de deelne mers aan de kaderconferentie ruim schoots gelegenheid krijgen tot het stel len van vragen. Mr. dr. Hugenholtz zal vragen beantwoorden over de toepassing der dierenbeschermingswet; prof. Theu- nissen uit Utrecht over veterinaire kwesties; de heer Kooistra uit Leeuwar den over het asielwezen en de heer Visser, hoofdinspecteur der Nederland- sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren, over het inspectiewezen. Dezer dagen heeft de nationale ver eniging voor dierenbescherming van Chili (gevestigd te Santiago) mr. Hugenholtz voor zijn baanbrekend werk voor de internationale dierenbescher ming, onder meer voor de oprichting en de opbouw van de Wereldfederatie tot bescherming van dieren, tot haar erelid benoemd. JUBILEUM IN DANSWERELD Het ls deze maand 25 jaar geleden, dat mevr. L. G. Maas-Wielinga als jong meisje haar vader voor het eerst mocht assisteren bij het geven van lessen in de dansacademie Wielinga aan de nieuwe Rijn. In de loop van deze kwart eeuw heeft zij heel wat passen op de dans vloer gezet en tientallen figuren aan de leerlingen gedemonstreerd. De viering van dit jubileum ging gisteren gepaard met de heropening van de geheel ver nieuwde zaal. Behalve zeer vele leer lingen en oud-leerlingen, kwamen ook vrienden en dansleraren gelukwensen aanbieden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer P. C. Porrey te Rotterdam. Amateurfotografen zagen nieuwe „dia-oogst" De Leidse Amateur-Fotografenver eniging opende gisteravond in de boven zaal van restaurant „De Doelen" het nieuwe seizoen met een bijeenkomst die in het teken stond van het projecteren van de „nieuwe dia-oogst", welke de kleuren-amateurs in de afgelopen zo mermaanden wisten te vergaren. Het deed de voorzitter, de heer G. J. Gompelman, zichtbaar genoegen, dat hij op deze eerste bijeenkomst weer zo'n groot aantal trouwe leden welkom mocht heten en dat hij hen na een lange pe riode van non-activiteit weer een actief seizoen met vele leerzame avonden in het vooruitzicht kon stellen. In dit kader kon hij nog meedelen, dat de vereni gingsbibliotheek weer met een groot aantal boeken was verrijkt, dat de nieu we fotocursus o.l.v. de heer G. Kikkert binnenkort weer begint en dat het ver dedigen van de wisselbeker in de komen de Bondswedstrijden weer de nodige ac tiviteit met zich mee zal brengen. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heer J. B. Smit, die hij met een toepasselijk woord als nieuw lid installeerde en vele leerzame vereni gingsjaren toewenste. Vervolgens feli citeerde hij dr. J. Versteeg met diens verkiezing tot vice-voorzitter van de landelijke Bond op welke verkiezing de Leidse afdeling bijzonder trots kon zijn, aldus de voorzitter. Nadat de afgevaar digden naar de bondsvergadering een kort verslag van deze vergadering had den uitgebracht, volgde de projectie van de „nieuwe oogst". Hoewel de medewer kers hieraan in verband met de komende competitie ongetwijfeld de beste resul taten „achter de hand hebben gehou den" bleek deze nieuwe oogst weer een groot aantal fraaie dia's te bevatten. Lichtreclame aan LEIDERDORP Burgerlijke Stand Geboren: Irma, dr van H. Maat en E. van Ravens; Johanna M,, dr van T. A. Baak en A. G. Wouters; Johannes H. G. J M.. zn van J. W. van der Meer en P. M. Hoogenboom; Margaretha C., dr van H. J. van Dalen en J. J. van Santbrink. Ondertrouwd: O. C. van Belle. 29 Jr en A. van der Ster. 23 Jr; J. de Lange, 26 Jr en G. A. DoziJ, 25 Jr. OEGSTGEEST A. Schlatmann 70 jaar Een bekende figuur in het r.k.-leven van onze gemeente, de heer A. Schlat mann, die vele jaren deel uitmaakte van de directie van „De Faam" en het vorig jaar met pensioen is gegaan, be weegt zich reeds talrijke jaren op veler lei charitatief en maatschappelijk ter rein. Er kan geen missietentoonstelling in Oegstgeesit gehouden worden of de heer Schlatmann heeft een actief aan deel in de organisatie. Daarnaast hebben fancy-fairs, collectes of kerkelijke plech tigheden steeds zijn grote belangstelling en is hij reeds jaren de stuwende kracht van het jaarlijkse zieken triuüm te Leiden. Over gebrek aan belangstelling zal de heer Schlatmann die armmeester van de St. Willibrordusparochie is, zon dag zeker niet te klagen hebben. VOORSCHOTEN De EHBO afdeling Voorschoten, zal eind september weer met een cursus beginnen. De cursus, die zal worden gehouden in de school aan de Prof. Ein- steinlaan, zal onder leiding staan van dokter J. M. Ababarnel. Jeugdwerk Geref. Kerk De Jeugdcentrale van de Gereformeer de Kerk van Voorschoten zal dit jaar de jeugdweek houden van 16 tot 20 september. In deze week zal op zater dagavond 16 september in het Cultureel Centrum een filmavond worden gehou den. Zondag 17 september is er jeugd- zondag, waarop de Modderaar en de Smit een „beurt" zullen vervullen. WARMOND Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia G., dr van M. A. de Vroomen en M. A. W. van der Salm; Adrle J., zn van A. Schrier en J. de Blieck. Getrouwd: T. van Tongeren, 36 Jr en A. F. M. van Huiten, 30 Jr. lantaarns Naar wij vernemen heeft het college van B. en W. besloten om de mogelijk heid te openen tot het aanbrengen van lichtreclames aan de openbare verlich ting. Een aantal plaatsen, welke alle op mar kante punten van de stad liggen, is daartoe aangewezen. Vanzelfsprekend zal deze verlichting aan bepaalde eisen moeten voldoen. Binnenkort zullen B. en W. ook een beslissing nemen op de door het raads lid, de heer L. Questroo, gedane sugges tie inzake het aanbrereen van reclame op de in de stad te plaatsen papierbak ken. Prof. Gloi stra van Loon gewoon hoogleraar Bij K.B. is prof. mr. J. F. Glastra van Loon, tot dusver buitengewoon hoog leraar in de inleiding tot de rechtswe tenschap, benoemd tot gewoon hoogle raar om onderwijs te geven in de inlei ding tot de rechtswetenschap alsmede de wijsbegeerte van het recht. Mr. Jonkman herdacht prof. Gerbrandy „Bezieling putten uit zijn voorbeeld" Bij de aanvang van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzit ter, mr. J. A. Jonkman, het overlijden van prof. Gerbrandy herdacht. Mr. Jonkman herinnerde er o.a. aan, dat prof. Gerbrandy in „Onderdrukking en Verzet" heeft geschreven, dat er onder zijn minister-presidentschap in de alge mene visie op het regeringsbeleid tussen Koningin en ministers op het funda ment van de ministeriële verantwoorde lijkheid volstrekte eensgezindheid be stond.. Men had hetzelfde ideaal: „alles instellen op de bevrijding." De alles af doende reden voor het gaan van de Koningin naar Engeland vat Gerbrandy samen in één woord: „regeren". Ko ningin Wilhelmina zo schreef hij „is er zich bewust van geweest, dat haar regeertaak alleen vervuld kon en zou worden in het perspectief der bevrijding. Mr. Jonkman zei tenslotte: „Die Ko ninklijke taak is vervuld. Nederland ls bevrijd, dankzij naast God mede aan een groot Nederlander als Gerbrandy." „Tegen nieuwe rampen is Nederland evenwel niet gevrijwaard. Wanneer die ooit zich mochten voordoen, in welke ge daante dan ook, binnen afzienbare tijd of in later jaren, dan zal menig Neder lander in het licht van, en naar de eisen van die tijd uit Gerbrandy's voorbeeld in de tweede wereldoorlog be zieling putten." Zware eis voor prima voorlichtingsmaii (Van onze Haagse correspondent) „Niemand heeft uit te maken hoeveel representatiegeld hij voor z'n werk kan uitgeven. Is het budget niet toereikend, dan moeten er minder kosten worden gemaakt. En dan lijkt het zeker ner gens naar, als de te hoge kosten op ge fingeerde declaraties op de Staat wor den verhaald." Zo zag mr. J. Zaajjer, advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag vanmorgen de zaak tegen een 46-jarige reserve-ma joor uit Leiderdorp, die toegaf ten on rechte f 256 te hebben gedeclareerd. De beklaagde, die door de krijgsraad is veroordeeld tot een maand voorwaar delijke gevangenisstraf, een boete van f 250 en ontslag uit de dienst, was ove rigens ook in beroep gekomen. De majoor, zowel door zijn superieuren als door zijn relaties zeer gewaardeerd op zijn plaats bij de Legervoorlichtings- dienst, had een verklaring voor de valse declaraties. „Ik heb de kosten werkelijk gemaakt. Het was nodig voor mijn werk en ik kon er onmogelijk op toeleggen." Hij gaf toe „formeel" fout gehandeld te hebben, „maar" zo zei hij. „er zijn vaak posten van mijn onkostennota's ge schrapt, waardoor ik heel wat geld te kort kwam." Mr. Zaaijer bleek er in zijn requisitor vrede mee te hebben als het krijgsraad- vonnis zou worden bevestigd met uit zondering van het ontslag uit de dienst. „Hij zal toch worden afgekeurd", zei mr. Zaaijer. Mevrouw R. E. Andringa-Blok, de raadsvrouwe, schilderde aan de hand van verklaringen van allerlei relaties van Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker. V. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Jung hans - Kienzle - Mauthe. Ambonese gezinnen bereikten Ambon Screening in Djakarta vergt twee maanden Van de „eerste" groep uit Nederland vertrokken Ambonezen, de z.g. Siwalette- groep, die eind mei in Djakarta aan kwam, is bericht ontvangen, dat enige gezinnen inmiddels op 8 augustus Ambon hebben bereikt. De tweede groep kwam in Djakarta aan op 26 juli. Dat was de groep I.A.M.U.T.A.I.R., onder leiding van Pot- toe. Zij verblijven nog in Djakarta. De screening schijnt ongeveer twee maan den te vergen. Van de zijde van het Ministerie van Maatschappelijk Werk deelde men ons mede, dat men tegen half november weer een groep scheeps gelegenheid hoopt te kunnen geven. Daar is men nu nog niet in geslaagd. Het schijnt, dat men per twee maan den 100 Ambonezen naar Indonesië kan laten gaan. Het aantal gegadigden zou rond 1500 bedragen. de majoor, het portret van een dyna mische contactman tussen televisie, om roepverenigingen en de Landmacht, met weinig begrip voor administratie. Van de zijde van de Rijksvoorlichtingsdienst las mevrouw Andringa zelfs een verkla ring voor dat de functie van de majoor geen zuiver ambtelijke was, maar dat het in de lijn van zijn werk lag goede contacten in een losse gastvrije sfeer te onderhouden. Daarin heeft de beklaag de. aldus de Rijksvoorlichtingsdienst, zeer veel bereikt. Kritiek leverde de raadsvrouwe op be- klaagdes superieuren, die hem liever geen beperkingen oplegden uit vrees voor het verminderen van de resultaten van zijn werk. „Er was enerzijds geen verbod veel geld uit te geven", zei me vrouw Andringa, „maar anderzijds mocht het ook niets kosten." Zij vroeg clementie. Het H.M.G. zal uitspraak doen op 26 september. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS MET VASTE ONDERTOON Amsterdam 12 september. Ondanks de dalende richting waarin Wall Street zich bewoog als gevolg van de staking bij de General Motors, heerste er aan het Damrak voor de internatio nale fondsen, speciaal voor Unilever, een vastere ondertoon. De markt voelde zich gesteund door de betere stemming aan de West-Duitse beurzen, een gevolg van een gevoel van ontspanning na de jong ste meer geruststellende uitlatingen van de Russische premier. Zondag a.s zijn in West-Duitsland de verkiezingen. Men verwacht dat daarna in het Berlijnse conflict naar een regeling zal worden ge streefd. Het viel niet te verwonderen dat de markt onder invloed van deze nog han gende problemen het rustig aan deed. Gisteren zorgde de scheepvaartafdeling voor de nodige levendigheid maar van daag bleek daar de rust te zijn weer gekeerd. Alle scheepvaartfondsen waren een kleinigheid in reactie, maar toch bleef een belangrijk deel van de gisteren behaalde koerswinsten behouden. Nie- velt-Goudriaan, die gisteren in het cen trum van de belangstelling stond, was vandaag aanmerkelijk kalmer. Het fonds opende op 168 (vorige slotkoers 169 3/4) en herstelde tot 169%, waarmee het slot- peil van gisteren benaderd werd. Hol landAmerika Lijn werd een punt ho ger gewaardeerd. Kon. Boot opende zwakker op 202 maar herstelde tot 204. Scheepvaart Unie moest 1% punt prijs geven. Onder de internationals viel Unilever op door een vastere stemming, die resul teerde in een stijging van 7 punten. Philips was goed prijshoudend. AKU lag 3 punten hoger. Hoogovens kon zich slechts met moeite handhaven en Kon. Olie moest circa 40 cent prijsgeven. In cultuurfondsen ging heel weinig om. HVA was 2 punten lager. In Deli en Amsterdam rubber kwam pas tegen het sluiten van de markt een notering tot stand. Staatsfondsen prijshoudend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 september Londen 10.16%—10.16%; New York 3.61 A—3.61H; Montreal 3.50ft—3.50H; Parijs 73.51—73.56; Brussel 7.26%—7.26% Frankfort 90.44—90.49; Stockholm 69.75 —69.80; Zürich 8.74%—83.79%Milaan 58.19%58.24%Kopenhagen 52.46%— 52.51%; Oslo 50.74—50.79; Wenen 14.00% 14.01%; Lissabon 12.65%—12.67%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 12 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 101%GB lOltf Ned'59 4%101 %GB 101H Ned. '60-1 4% 102% 102 GB Ned. '60 II 4% 102ft 102A Ned. '59 4% 100% 100fi Ned. '60 4% 100% 100fi Ned. '61 4% 100% lOOfJ Ned. '53 3% 98 97% Ned. Grtb. obi. 3% 94% Ned. '47 3% 94A 94% Ned. '51 3% 98% 98% Ned. '53 I-n 3% 97% 97 Ned. '56 3% 96% 96 Ned. '48 3% 91 90% Ned. bel. cert. 3% 90% Ned. '50 I-H 3% 90% 90% Ned. *54 I-H 3% 92% 92% Ned. '55 I 3% 92% 92% Ned. '55-11 3% 94% 94% Ned. "37 3 92H 92% Ned. Grtbk. obi. '46 3 93% 93% Ned. doll. In. '47 3 90% 91GB Ned. Inv. cert. 3 99%GB 99HGB Ned. 62-64 3 100% lOOftGB Indië '37 3 99% Indië '37 A 3 95% 95H Ned. won. bi.'57 6 110 110ft Ned. won.bJ. '58 4% lOltfGL 101ft ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 115% 114 Ver. HVA-mi|125% 123% A.K.U381 GB 383% Dell My cert145 147 Hoogovens cert888 887 Philips gem. bez. 981 982% Unilever cert734% 742% Dordtse Petr516% Kon. Petr. (50 120) 111.80 111.50 Holl. Amer. iyn 160 160% Java China Paket 162 160 KIM67 67.— Kon. Ned. Stoomb.204% 203 Kon. Paket My154% 154% Stoomvaart Mij Ned. 187 186 Nievelt Goudr. cert. 169% 168% v. Ommeren cert. 337% 336 Kon. Rott. Lloyd.... 150% 149% Ned. Scheepv. Unie 167% 166% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% 97% idem '48 (3%) 98% 97% R'dam *52-1 (4%) 100% 100% id. id. -37 I-H (3%) 97% Z.-Holland '55 4% 100% Bankwezen Bank N. Gem. *58 5% 105% 105ft id. N.W.B. '52 (4%) 100% 100H BVG rspbr f.500 198% 198% BVG rspbr. '52 142 142 Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95 94% Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 108 107 A'dam *51 I 2% 88% 88% A'dam '56 I 2% 83% 83% A'dam'56 II2% 88% 88% A'dam '56 m 2% 88% 83% Eindhoven '54 2% 83% 88% Enschede '54 2%82% 83% Den Haag '52 I 2% 92 Idem n 2% 92% 92% R'dam '52 I 2% 95%' Idem n 2% 93 92% Idem '57 2%96% 98% Utrecht '52 2% 95 95% Z.-Holl. 1957 2% 96% 97% Zuid-Holland '59 2% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 243.50 243 Amst. Bank352 352 Cultuurbank 31% 30% Holl. Bank Unie cert. 210% 211% Ned. Handelmy 308 313 Rott. Bank 331% 333% Twentsche Bank 305 307 Senembah470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn596 596 Berkel's Patent (v.) 305 308% Borsumy41 41 Calvé Delft cert. 720% 728 Electrolasmy345 Kon. Pap. v. Gelder 340 341% Kon. Ned. Grofsm. 185% 185% Holl. Constructie ..422 Ing. bur.v. Bouwnyv. 245 Internatio 168% 168 Int. Kunststoff Ind. 75% 75 v. Kempen en Begeer 124% 125 Leidse Wolspinnery 550 552 Miiller en Co. N.B 515% 515 Ned. Kabelfabr569 570 Philips pref290% 292 Rott. Droogdok My. 525 B 526 Sikkens Groep 834 824 Ver. Touwf abrieken 31 335 Walvisvaart 95% 95% Wernlnk's Betonmy. 184 183 Wilton Feyenoord 271 273 Van Wyk en Heringa 94% 94 Zaalberg 136 135 L Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r484 482 Kon. Petr. (f.20) 112.50 113.50 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 24ft 24 Intern. Nickel82% 82% Anaconda 54% 54 Bethlehem Steel42% exd. 42% Cities Service 52 52% General Motors 46% 46 Kennecott83% 84% Republic Steel 62% 61% Shell OU 40% 40% Union Pacific 34ft 34% Un. States Steel 84% 83

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3