Car la" raast door Texas: enorme materiele schade Ondanks defensielasten belastingverlaging Half miljoen mensen voor orkaan gevlucht WEERBERICHT Vloedgolven overstromingen wervelstormen Met ingang van 1 januari 1962 INTERNATIONALISERING VAN DE STAD BERLIJN BEPLEIT (9ucf ?ïite teuwss Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1961 No. 30450 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A E van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De orkaan „Carla" heeft vannacht vanuit de Golf van Mexico de overstroomde kustgebieden van Texas bereikt en raasde vanochtend nog met windstoten van 240 kilometer per uur landinwaarts, een spoor van vernieling achter zich latend. De materiële schade wordt reeds geschat op honderden miljoenen dollars en deze was alleen nog maar aangericht door overstromingen en stormwinden die de orkaan vooraf gingen. Tot vanochtend vielen er nog geen mensenlevens te betreuren. Dit is te danken aan de massale evacuatie van de bevolking: naar schatting hebben ongeveer een half miljoen mensen uit de kustgebieden van Texas en Louisiana een goed heen komen naar het binnenland gezocht. „Carla" schijnt de hevigste orkaan volking in deze streken en de politie maakt er dan ook ijverig jacht op In Galveston schoot één politieman veertig slangen dood. Het weerkundig bureau van New Or leans heeft de bewoners van het kust gebied gewaarschuwd, dat er ook na het overtrekken van de kern van de or kaan hevige windstoten te verwachten zijn, zij het uit de tegenovergestelde richting. Twintig gewonden Wervelwinden die met de orkaan sa menhangen, hebben vannacht het gebied van Houston geteisterd, waardoor een twintigtal mensen verwondingen opliep. De schade, aangericht aan de rijst- en katoenoogst in de kustvlakte, wordt ge schat op honderd miljoen dollar. Op Ma tagorda verdronken 2.000 stuks vee te zijn die de Verenigde Staten ooit hebben meegemaakt. En het is een gril lige „dame": gisterochtend stond sij drie uur lang stil buiten de kust. Van Galve ston tot Corpus Christi, een afstand van 200 km, zat men in spanning over de koers die „Carla" zou nemen. Zij koos tenslotte de middenweg en raas de via Port O'Conner en Victoria de staat Texas binnen. De eilandstad Galveston in Texas kwam voor de helft onder water te staan. In de daarachter liggende baai werden jachten verbrijzeld. Trouwens de gehele kust van Corpus Christi in Texas tot Cameron in Louisiana lag bezaaid met wrakken van boten en over blijfselen van fabrieken en huizen. Te Port Aransas in Texas werden windsto ten van ruim 275 km per uur gemeten. Op het eiland Mataforda en te Port Lavaca werden windsnelheden van resp, 210 en 240 km per uur geregistreerd. Ratelslangen In Texas City zijn honderden ratel slangen gesignaleerd, die door drie me ter hoge vloedgolven uit het bij de stad gelegen moerasgebied zijn verdreven. Zij leveren een gevaar temeer op voor de be- Hammarskj öld bezoekt Kongo De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjöld, is van daag uit New York vertrokken voor een bezoek aan Kongo, waar hij besprekin gen zal voeren over verdere hulp van de Verenigde Naties. De Kongolese mi nister-president, Adoela, had hem uitge nodigd. Adoela deelde mee dat de rege ring eenstemmig achter deze uitnodiging staat. Adoela heeft gisteren het kernkabinet gepresideerd om te spreken over krach tiger maatregelen tegen Katanga, zoals zijn voorgesteld door het Kongolese na tionale parlement te Leopoldstad. In ambtelijke kringen in Leopoldstad werd vernomen dat het parlement na be sloten bijeenkomsten op vrijdag en za terdag een resolutie heeft aangenomen, Tsjombe van Katanga, de ontbinding waarin de aanhouding van president van het Katangese parlement, de ont wapening van de Katangese gendarmerie en de bezetting van Katanga door het nationale leger wordt geëist. De bijeenkomst van het kernkabinet werd bijgewoond door de opperbevelheb ber van de nationale strijdkrachten, ge neraal Moboetoe. Ongeregeldheden in Monrovia Stakers slaags met politie Na een oproep tot een algemene sta king is het gisteren in Monrovia ia Li- berië tot ongeregeldheden gekomen. De politie en de ordedienst van het leger raakten slaags met stakers die in vel schillende groepen in de richting van het paleis van de Dresident marcheerden. De stakers werden uiteengedreven. Vier arbeiders werden gewond en twaalf wer den opgebracht. Tevoren hadden stakers werkwilligen afgeranseld en ruiten van winkels inge slagen. De staking heeft tengevolge dat han del en industrie in Monrovia geheel stil liggen. Voordat werd opgeroepen tot een al gemene staking nadden vakbonden reeds een weeklang een heftige actie gevoerd voor hogere lonen. De vijfhonderdduizend vluchtelin gen Het Amerikaanse Rode Kruis noemde het de grootste massale vlucht van mensen voor een natuurramp sinds mensenheugenis zijn in het binnen land gastvrij ontvangen Scholen en ker ken waren snel in gereedheid gebracht om al die evacué's te herbergen. Het Rode Kruis richtte honderden schuil plaatsen in. Marine helpt Twee vliegdekschepen en een snel „amfibie-schip van de marine zijn gis teren naar het rampgebied gestuurd om te helpen bij de reddingsoperaties. De drie schepen, die helikopters aan boord hebben, worden morgen in het gebied van de orkaan verwacht. Zonodig zullen geisoleerden geëvacueerd worden. In de streken die door het zeewater zijn over stroomd, is een groot tekort aan zoet water. In de straten van de steden en dorpen die gedeeltelijk of vrijwel geheel verla ten zijn, patrouilleren politie en gewa pende militairen om plundering te be letten. Vanochtend scheen overigens de kracht van de orkaan af te nemen. Het zal, naar men verwacht, nog wel da gen duren, voor men een balans kan opmaken van de schade die „Carla" heeft aangericht. DE „TRITON" BOORT NU NAAR OLIE Op het booreiland „Triton", dat ter hoogte van Kijkduin op 3,8 km uit de kust in de Noordzee ligt, zijn de voor bereidende werkzaamheden voor het bo ren nu beëindigd. „De boring ts nu aangezet", zo deelt de NV Nederlandse Aardolie Maatschappij mede. ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veel bewolking en tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde wind tussen zuid west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 SEPTEMBER Zon op: 5.10 uur; onder 19.01 uur. Maan op: 9.29 uur; onder: 20.36 uur. Hoogwater t- Katwijk te 5.03 en 17.23 uur; laagwater te 1.06 en 13.14 uur. Dit nummer bestaat nit 12 pagina's (Van onze Haagse correspondent) Met de Troonrede en de miljoenennota in zicht vandaag over een week wordt de nieuwe zitting der Staten-Generaal geopend wordt in politieke kringen druk gespeculeerd over hetgeen Prinsjesdag aan nieuws zal brengen. De belangstelling gaat vooral uit naar de vraag, hoe het nu zal gaan met de beloofde belastingverlaging. Naar men zich zal herinneren kondigde de Troonrede van vorig jaar een verlaging van de inkomsten -en de loonbelasting aan. Deze tariefsverlichting zou ingaan op 1 juli 1961.tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk zou maken". De verscherping van de conjunctuur trad inderdaad op, en belastingverlaging werd uitgesteld. In de nota aan de Twee de Kamer, waarin minister Zijlstra deze regeringsbeslissing motiveerde, beloofde hjj echter dat van uitstel geen afstel zou komen. De regering had besloten „in ieder geval in dit najaar een wetsont werp in te dienen, waarin een vaste en definitieve datum van het in werking treden van de verlaging van de inkom stenbelasting en de loonbelasting is ver vat". Op grond van deze verklaring moet men wel aannemen, dat de miljoenen nota volgende week een datum voor de invoering van de tariefsverlaging zal noemen. De nieuwe tarieven zijn reeds vastgesteld bij de wet van 18 december 1960. De vraag is alleen, wanneer deze wet in werking zal treden. Begrijpelijkerwijze gaan de gedachten uit naar 1 januari 1962. Belastingtech nisch is het gewenst een tariefswijziging te laten samenvallen met het begin van een nieuw kalenderjaar. De verlaging van de vennootschaps belasting (ook reeds vastgesteld zonder datum van inwerkingtreding) zal echter nog wel op zich laten wachten. Minister Zijlstra heeft wat dit betreft nog niets beloofd. De regering zou slechts „over wegen" of het verantwoord was dit na jaar ook al een datum vast te stellen voor het invoeren van de nieuwe tarie ven voor de vennootschapsbelasting. Met het oog op de hogere defensielasten ligt de veronderstelling voor de hand, dat dit „overwegen" een negatief resultaat zal hebben gehad. Wel wordt een verlichting van de be lastingdruk op het salaris van de ge huwde vrouw verwacht. De Staatssecre taris van Financiën, mr. dr. Van den Berge, heeft de Tweede Kamer immers (op 30 mei j.l.) toegezegd hiervoor op korte termijn een regeling te treffen, „al was het bij wijze van noodoplossing". Plan van Canadese premier Diefenbaker Adenauer zinspeelt op voorbereiding van onderhandelingen met de Sowjet-Unie Canada's premier John Dief enbaker heeft gisteren een beroep op de Verenigde Naties gedaan de „internationalisering" van Berlijn onder de Verenigde Naties in overweging te nemen. Dief enbaker stelde dit voor ingeval de onderhandelingen tussen Oost en West zouden mislukken. Het Westen zou, onder auspiciën en garanties van de Verenigde Naties, toegangswegen naar Berlijn dienen te krijgen. De secretaris-generaal van de NAVO, de Nederlander Stikker gaf gisteren als zijn mening op een persconferentie in Ottawa: „Als de Russen met betrekking tot Berlijn een aanval zouden doen, zullen wij terugslaan." Mr. Stikker, die een tweedaags bezoek aan de Canadese hoofdstad brengt, zei verder in antwoord op vragen van journalisten, dat het „dom" zou zijn een oorlog te ontketenen. Het alternatief voor een kernoorlog is niet: overgave, maar: onderhandelen. Tien van de vijftien landen van de NAVO hebben gunstig geantwoord op de vraag van de NAVO hun strijdkrachten met het oog op de crisis in Berlijn te versterken. Ontketenen van een oorlog is dom, zegt mr. Stikker Het Westen is druk bezig met voorbe reidingen voor onderhandelingen met de Sowjet-Unie, deelde Bondskanselier Adenauer gisteren op een verkiezings- Gisteren arriveerde de Russi sche vice-president Justus Palezkis (linksvoor een kort verblijf in ons land. Na een bezoek aan Amster dam is hij inmiddels doorgereisd naar Brussel. De vice-president op Schiphol in gezelschap van de Russische ambassadeur in ons land, P. K. Ronomarenko. Boot omgeslagen in India: vijftig doden Tenminste 50 personen zijn giste ren verdronken bij het omslaan van een boot op de Narbada-rivier bij Soerat in India. De boot was in gebruik bij het evacueren van men sen van het eiland Govali, dat door een overstroming van de Narbada- rivier was getroffen. Dubbele moord in Engeland (Van onze Londense correspondent) Een wandeling van een jongen en een meisje uit Gravesend in Kent, (Enge land), na de avonddienst in de kerk, eindigde in een dubbele moord. De da der, een 28-jarige timmermansknecht, werd gisteren gearresteerd en zou van daag voor de magistraten van de stad worden geleid. Lilian Edmeades, een 16-jarig win kelmeisje, en haar vriendje, de 17-jari- ge Malcolm Johnson, gingen samen zon dagavond naar de baptistenkerk vlaK bij het huis van net meisje. Na de dienst stonden zij nog even met vrienden te jraten en vertelden, dat zy een wande- ;ing gingen maken. Toen zij om tien uur nog niet thuis waren, belden de ongeruste ouders de politie op. De hele nacht zaten de ouders van het meisje te wachten, maar hun dochter kwam, evenmin als Malcolm, naar huis. De volgende ochtend vond een 14-jarige jongen, die ging vissen, het lichaam van het meisje aan de kant van een sloot in de moerassen bij de rivier Medway. Zij bleek te zijn aan gerand en ernstig mishandeld. Van Malcolm vond men echter geen spoor. De politie oesloot toen een beroep te doen op kikvorsmannen en gisteren tegen het einde van de middag werd ook zijn lichaam gevonden. Het lag op de bodem van de sloot, dicht bij de plaats waar zijn vriendin was vermoord. De moordenaar was inmiddels naar Londen gegaan en meldde zich gister middag op het politiebureau in Snow Hille in de Londense City Hij vertelde daar welke misdaad hij had begaan.1 bijeenkomst in Minden mede. „De Rus sen zullen er geen zwakke gesprekspart ners tegenover zich aantreffen", aldus Adenauer. „Het Westen moet sterk zyn. Een aanval uit het oosten kan alleen met kernwapens worden tegengehouden en wy willen, dat onze troepen in de frontlinie dezelfde wapens hebben als de anderen". Op een verkiezingsbijeenkomst in Herford zei Adenauer verder, dat het Westen tijdens de aanstaande Algemene Vergadering van de V.N. waarschijnlijk voeling zal zoeken met de Sowjet-Unie over de mogelijkheden voor onderhande lingen. De conferentie van Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, die donderdag in Washington begint, zal waarschijnlijk enkele weken duren. Daarna kunnen onderhandelingen met de Sowjet-Unie worden verwacht. Hulp aan Berlijn Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend: Als eerste regelrechte hulp voor West- Berlijn, dat door de Oostduitse maat regelen van 13 augustus j.l. economisch benadeeld is, stelt de Westduitse regering 500 miljoen mark ter beschikking. Met dit bedrag zal men pogen bijzondere noodtoestanden te verhelpen, zo ook de grotere financiële lasten van de deel- De Deense Kroonprinses Mar- grethe heeft zich laten inschrijven aan de Universiteit van Aarhuus, waar zij politieke wetenschappen gaat studeren. Bij de universiteit werd zij begroet door prof. Illum en diens echtgenote. PRINS BERNHARD WEER IN ONS LAND TERUG Prins Bernhard is gisteravond per vliegtuig van een kort bezoek buitens lands in Nederland teruggekeerd. Hij bracht, na in Italië te zijn geweest, het weekeinde door in Oostenrijk, waar hij de president van de Wereldbank, de heer E. Black, bezocht, die een persoon lijke vriend van hem is. Uit Oostenryk reed hy per auto naar Frankfort, van waar het regeringsvliegtuig hem naar Nederland terugbracht. staat West-Berlijn, het arbeidstekort in vele fabrieken door het wegblijven van de „grensgangers" en de verliezen van vele middenstanders door het wegvallen van de Oostberlynse klanten. De rege ring in Bonn wijst er in een verklaring op, dat tot nu toe al voor een bedrag van l.l miljard mark per jaar hulp aan Berlijn werd verleend. Dit gebeurde in de vorm van belastingfaciliteiten en door bijdragen van de kosten van bedrijf s- rationalisering enz. Tenslotte staat de Bondsregering steeds borg voor de West- berlijnse industrie om zo haar ontwik keling te bevorderen. Het Bondsinstituut voor werkgelegenheid en werkloosheids verzekering heeft nieuwe kredieten van 115 miljoen mark aan West-Berlijn verleend. Ook gaat het zich beijveren om Westduitse arbeiders naar Berlijn te krijgen. Daartoe zullen speciale reis kostenvergoedingen en toeslagen in het vooruitzicht worden gesteld. Tenslotte zijn er talloze privé-initiatieven te ver melden bij de hulp aan West-Berlijn. Zo zijn verscheidene bedrijven er toe over gegaan, Berlijnse bestellingen met voor rang af te doen, hetgeen van groot belang is als men bedenkt, dat de leveringstermijnen in West-Duitsland meestal in de maanden lopen. Naar Oost-Berlijn gelokt Twee jongemannen, die door de West- berlijnse politie zyn gearresteerd op verdenking van het beschadigen van de luchttram op Oostduits bevel, worden er eveneens van beschuldigd verschei dene Westberlynse jongeren naar Oost- Berlijn te hebben gelokt. De slachtoffers zouden op het station Friedrichstrasse zijn gearresteerd. De twee jongemannen hebben toegegeven voor iedere gearres teerde 50 mark beloning te hebben ontvangen Slot pag. 2 i EEN PR0DUKT VAM Noorse socialisten verliezen absolute meerderheid De Noorse sociaal-democraten, die sinds 1935 aan de macht zijn, hebben bij de gisteren gehouden parlementsverkiezingen hun abso lute meerderheid verloren. De 150 zetels in het Storting zullen waarschijnlijk als volgt worden verdeeld: Sociaal-democraten 75 of 74 zetels (in 1957 78 zetels)conservatieven 29 zetels (29); centrumpartij 16 zetels (15); christelijke partij 15 zetels (12); libera len 13 of 14 zetels (15)socialistische volkspartij 2 zetels (0)communisten 0 zetels (1). De conservatieven bleven ondanks een stemmenwinst van ruim 40.000 stemmen op hetzelfde zetelaantal. De socialisti sche volksparty, die een neutralistische politiek voorstaat, werd pas een half jaar geleden opgericht. De leider van de sociaal-democraten, premier Gerhardsen, heeft vroeger her haaldelijk verklaard, dat hij zfjn post van eerste-minister zou opgeven, als zijn partij niet langer over een absolute meerderheid zou beschikken. Uit het Leidsch Dagblad van 12 Sept. 1861: De Leidsche Gasfabriek heeft over 1860 wederom opgeleverd een zuivere winst van f40118.35 of 16 pet. van het tot de stich ting en exploitatie van die ste delijke inrigting gebezigd kapi taal; terwijl voor de som van f 10.000 die de gemeentekas daarvoor betaalt, de fabriek zorgt voor eene uitstekende openbare straatverlichting. In het departement de Marne in Frankrijk kwam dezer dagen een lid der geneesk. commissie in een huis, waar hij een ver pestende stank aantrof afkom- tig van een hoop oude schoenen Toen hij vraagde, waarom die niet werden weggeruimd, kreeg hij tot anwoord, dat zij naar Rheims moesten worden verzon den, om er kandijsuiker van te maken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1