r Feest in 't Hofje van Nieuwkoop EÜH233 Reeks bomaanslagenin Italië, zelfs in Rome In testament slechts plaats voor eerbare alleenstaanden Door snelheid bezeten trio Tentoonstelling Des Graven Haghe klare spiegel voor Bodegraven De daders zijn Oostenrijkers of Duitsers ECHTE TV Slachtoffers van verkeer Opgericht 1 maart 1860 Maandag 11 september 1961 Derde blad no. 30449 Zaterdag was het 300 jaar ge leden dat het Hofje van Nieuw koop, gelegen aan de Prinsegracht en gesticht in opdracht van Johan de Bruijn van Buitenwech, Heer van Nieuwkoop, Noorden en Acht tienhoven in gebruik werd geno men. Dit feit werd op officiële en enigszins feestelijke wijze gevierd. Hoewel het eigenlijk een Haagse aangelegenheid was zijn het oude banden die Nieuwkoop nog met dit bouwwerk binden en daarom was ook een Nieuwkoopse vertegen woordiging naar Den Haag ge komen onder leiding van burge meester Van der Weijden, de wethouders E. H. van Dam en A. Bloos een gemeentesecretaris P. Oskam. Het Hofje was met vlaggen versierd en er heerste in deze beslotenheid van het overigens zo stille hofje een opge wekte stemming. De vrouwtjes stonden druk pratend aan de deuren, een piere ment deed een feestlied klinken en een dikke Schepen, begeleid door een twee tal rakkers gevolgd door een stoet van in 17e-eeuwse kledij gestoken dames pas ten uitstekend in deze historische omge ving. PROTESTMARS TEGEN KERN- EN ATOOMWAPENS „Het comité 1961 voor de vrede" heeft gisteren in Den Haag een demonstra tieve protestmars gehouden tegen het beproeven van kernwapens en tegen atoomwapens in het algemeen. De ongeveer 75 deelnemers zijn van het Binnenhof naar de Russische ambas sade gegaan, waar zij een half uur zwij gend hebben gestaan. Vijf deelnemers (mr. A. H. Heering, ir. J. D. Hoepelman, mej. J. ten Hove, de heer E. Schuurman en de voorzitter van het comité de heer A. J. Bruggeman) zijn door de Russische ambassadeur ontvangen. Vervolgens heeft de stoet zich begeven naar de Amerikaanse ambassade, waar de 5 vertegenwoordigers op het bordes door een functionaris werden te woord gestaan. Ook hier werd een half uur zwijgend gedemonstreerd. IR. H .H. BADINGS GAAT DOCEREN IN UTRECHT Bij ministerieel besluit is aan ir. H. H. Badings opdracht verleend in de facul teit der letteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in de ge- luidsleer der muziek in het bijzonder de elektro-akoestische vormgeving) Ir. Badings studeerde geologie aan de Technische Hogeschool in Delft. In 1931 was hij daar als assistent-paleontologie werkzaam. In 1934 werd hij als hoofd leraar compositie aangesteld aan het conservatorium in Rotterdam en het muzieklyceum ir. Amsterdam, in 1937 werd hij mededirecteur van het Muziek lyceum in Amsterdam. In 1941 volgde zijn benoeming tot directeur van het Rijksconservatorium in Den Haag. Sedert 1945 wijdde ir. Badings zich uitsluitend aan zijn composities. Wraak van Europeanen na aanslagen in Bone en Oran Een Algerijn heeft zondagavond een handgranaat gegooid in een restaurant in de Algerijnse stad Bone. Een Euro pese kok werd ernstig gewond. De dader opende het vuur op een menigte die hem achtervolgde. Een Europeaan kwam om het leven en een mohammedaan liep ernstige verwondingen op. Europese jongelui mishandelden, uit woede over het incident, mohamme daanse voorbijgangers, van wie er zes in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. Franse militairen herstelden de orde. In Oran kwam een Europeaan om het leven, doordat een Algerijn een handgranaat in een café gooide. Verbol gen Europeanen st aken daarop twee win kels van Algerijnen in brand. In de periode van 7 mei tot eind augustus hebben zich in Algerije 1.311 ontploffingen voorgedaan. Vorige maand werden 441 explosies geregistreerd, waar door in totaal negen mensen het leven verloren en negentig werden gewond. Vele gasten In de ontvangruimte begroette de stadsarchivarus van Den Haag, de heer H. M. Mensonides de verschillende ge nodigden o.w. de Belgische ambassadeur, Baron van der Straete-Waillet, de wet houder van Soc. Zaken van Den Haag, regenten van verschillende hofjes en het gemeentebestuur van Nieuwkoop. De heer Mensonides hield een interes sante lezing over de persoon van Johan de Bruijn van Buitenwech, die in 1581 als zoon uit een regentengeslacht werd j geboren. Evenals zijn familie bleef hij j het oude geloof trouw en kwam daarom niet voor het bekleden van een openbare j functie in aanmerking. Wel werd hij in j 1644 hoogheemraad van Rijnland. Het grootste deel van zijn leven woonde hij j in Den Haag en hij liet zich aan de rand van de stad een kapitale woning i bouwen. In 1608 huwde hij met Corne lia van Duvelandt, eveneens uit een aan zienlijk katholiek geslacht. In 1617 kocht hij de Heerlijkheid i Nieuwkoop en bouwde er in 1627 een woonhuis met toren en een jaar later I een Rechthuis. Het woonhuis werd in j 1855 echter afgebroken. In deze beide i monumenten, beiden onlangs fraai ge- restaureerd, is de nagedachtenis van de Heer van Nieuwkoop bewaard gebleven. In 1648 kocht hij reeds terreinen aan de Prinsegracht in Den Haag. Toen is wellicht al het plan tot het stichten van het Hofje bij hem gerijpt. De Bruijn van Buitenwech was een zeer gefortu neerd man. Toen hij 1657 stierf werd zijn stoffelijk overschot bij zijn vrouw in Nieuwkoop bijgezet. Zijn grafzerk is be waard gebleven. Alleen voor eerbare alleenstaande vrouwen Toen zijn testament bekend werd, bleek tot teleurstelling van zün erfge namen, dat de Bruins laatste wil was, dat op de door hem gekochte grond een Hofje gebouwd zou worden met huisjes voor eerbare alleenstaande vrouwen, die behalve vrij wonen ook nog een toelage zouden krijgen. Uit de rente van het vermogen zou alles bekostigd moeten worden, hetgeen tot op de huidige dag nog het geval is. Kortgeleden moest men echter verbeteringen aanbrengen die een aanzienlijk bedrag vergden en zag men zich genoodzaakt de huur te bepalen op f9 per maand! Burgemeester Van der Weyden, de beide wethouders en gemeente secretaris Oskam van Nieuwkoop in gesprek met enige dames van het Haagse hofje, de Schepen en twee van zijn rakkers. Een anachro nisme in beeld (Foto Leidscli Dagblad) S ENIGE MAN B B Het heeft beslist niet in de be- doeling van de heer Van Nieuw- koop gelegen om het hofje ook te laten bewonen door alleen- staande mannen. Nu, er woont er toch een. En of ie nu hele- a maal alleenstaand genoemd kan H worden Die ene man is 107 B vrouwen niet te veel. Hij voelt zich er best op z'n gemak en M heeft zaterdag het feest vrolijk IS meegevierd. a Het zat zo. In de oorlog was 13 hij op de vlucht voor de Duit- H sers. In het hofje vond hij een voortreffelijk onderduikadres. Maar toen de oorlog over was, 5 wilden de vrouwen hem niet B meer kwijt. Bepalingen of geen H bepalingen, haar enige man ivil- B den zij niet meer laten gaan. B En daarom vierde hij gisteren s het feest mee. Na een dankwoord van de rentmeeste- resse, mevrouw Berger, geboren van der Schueren, richtte burgemeester Van der Weijden zich tot de aanwezigen en her innerde eraan, dat Nieuwkoop zeer aan de stichter verwant is, want overal in Nieuwkoop wordt veel voor de minder bedeelde medemens gedaan, waarvan de twee grote bejaardentehuizen getuigen. Hy hoopte, dat het Hofje nog vele jaren aan het doel van de Stichter mag blijven beantwoorden. Hierna bood hij als geschenk twee fraaie ingelijste foto's van Nieuwkoops oudste bezit, n.l. de to ren en het Oude Raadhuis aan, welke de Bruijn bouwde. Hierna waren de aan wezigen de gasten van het regentencol lege op de feestmiddag die voor de be woonsters werd gehouden. Het bijzonder aardige geveltje van het drie eeuwen oude hofje. (Foto Leiclsch Dagblad) <|Pr M._JI Met gestolen au tos of bromfietsen.... Als nasleep van een zeer omvangrijke zaak, waarbjj talrijke jongens in Den Haag zijn aangehouden wegens inbra ken, diefstal en joyriding, zijn nu nog drie jongens door de Haagse politie ge arresteerd die, naar is gebleken, het afgelopen jaar nagenoeg ieder weekend hebben benut om hun snelheidsmanie bot te vieren met gestolen bromfietsen en auto's. Het waren twee 19-jarige mi litairen en een 17-jarige varensgezel. Een van de militairen was de techni cus van het drietal. Hij zorgde voor het maken van contact, waarna zijn col lega-militair zich over de besturing van de auto's ontfermde. Het mag een won der heten, dat de jongens nooit zijn verongelukt want zij raasden met snel heden van ver over de 100 km per uur kriskras door Nederland. De jongens lie ten de auto's en bromfietsen meestal ergens in Den Haag weer staan, tenzij de benzine al voor hun terugkeer op was. Dan liftten zij verder. Eenmaal heb ben zij gepoogd aan benzine te komen door twee benzinestations in Haarlem mermeer en Leiderdorp open te breken, maar zij vonden niets van hun gading. Bij zijn aanhouding had de „technicus' een sleuteltje van een CD wagen op zak. Het personeel van de betreffende am bassade was nog aan het zoeken naar de wagen, toen de politie al arriveerde. De militaire „technicus" vertelde met deze auto naar zijn onderdeel in Utrecht te hebben willen rijden. Advertentie Den Haag van vandaag Vanavond om half negen zal de loco-burgemeester van Den Haag, wethouder Van Reenen de ten toonstelling „Des Graven Haghe" officieel openen. In twee zalen van de Groen van Prinstererschool aan de Willem de Zwijgerstraat in Bodegraven heeft het Haagse gemeentebestuur er naar gestreefd met enkele maquettes, een zo leven dig mogelijk beeld te geven van Den Haag als stad aan zee, als residentie en regeringscentrum. Deze tentoonstelling, die werd in gericht met medewerking van het Museum voor Onderwijs in Den Haag, heeft ten doel, om in het kader van de Haagse dag in Bode graven, de stad Den Haag dichter bij de Bodegraafse bevolking te brengen, en om haar uit te nodigen zelf eens te komen zien en beleven, wat in een expositie niet kan wor den ondergebracht. Zjj.d ie vanavond of morgen de ten toonstelling zullen bezoeken, worden bij de ingang begroet door een manshoge ooievaar, het Haagse stadswapen. Deze ooievaar heeft enige eeuwen als wind vaan de Haagse toren gesierd, totdat ze onlangs plaats moest maken voor een jongere soortgenoot. In de benedenzaal treft men allereerst een reusachtige plaquette aan van het regeringscentrum rond het Binnenhof. Het is een bijzonder fraai werkstuk uit het rijke historische bezit van het Haag se Gemeentemuseum. In deze zelfde zaal Kwestie-Zuid-Tirol iveer actueel staat nog een tweede plaquette, eveneens van zeer grote afmetingen. Deze splin ternieuwe maquette geeft een beeld van het moderne Den Haag, en wel zo nauw keurig dat zelfs de schuurtjes achter de huizen zijn nagemaakt. Om duidelijk de groei van de stad te illustreren bevindt zich naast deze maquette een kaart van het eind der 17e eeuw. In deze zaal zijn verder diverse tableaux te zien en een foto- en tekeningenmontage. Groei De bovenzaal is geheel gewijd aan Den Haag van vandaag. Een werkmaquette van de Dienst voor Wederopbouw en Stadsontwikkeling geeft een beeld van de laatste grote nieuwbouwwijk: de woonwijk Mariahoeve, waar 24.000 men sen zullen worden gehuisvest. Er zijn in deze zaal 7 stadsplattegronden bijeenge bracht, die vertellen van de groei van de stad door de eeuwen. Ook de Scheve- ningse pier is als maquette aanwezig, tegen de achtergrond van het Kurhaua I en andere Scheveningse hotels. Belang rijke bijdragen tot deze buitengewoon interessante tentoonstelling leverden de Haagse Dienst voor school- en kinder tuinen, het Museum voor het Onderwijs en de afdeling Moderne Kunst van het Gemeentemuseum. O.a. zijn tentoonge steld het beroemde werk, dat de schilder Sjabot maakte van de brand van Rotter dam, een indringend zelfportret van Charley Toorop, en het hartroerende beeld „man voor het vuurpeloton" van Mari Andriessen. Verrassend is ook hoe de Haagse Plantsoenendienst kans heeft gezien uit te beelden, dat Den Haag een stad van groen en bloemen is. Een prachtige serie kleurendia's completeert de tentoonstelling. Met „Des Graven Hagehe" presenteert I Den Haag zichzelf in Bodegraven met I een tentoonstelling, waarin het beeld van de aloude Residentie zo veelzijdig 1 mogelijk is samengevat. De tentoonstel ling is vanavond geopend tot 11 uur, en morgen van 9.00-12.30, van 13.30-18.00 en van 19.00-22.00. (Van onze correspondent in Rome) Nadat het gedurende een paar weken rustig is geweest in Alto Adige, doen thans de terroristen opnieuw van zich spreken en hun activiteiten beperken zich ditmaal niet tot Zuid-Tirol. In het afgelo pen weekeinde zijn in Italië bom aanslagen gepleegd in plaatsen tussen Verona en Trento in het noorden tot Rome toe. Bij Monza, in de buurt van Milaan, werden zondag een politieman en een bomdeskundige gewond, toen zij een bom onschadelijk wilden maken, die onder een bank op het station gevonden was. Zaterdagavond zijn er in Rome niet minder dan zes bomaanslagen gepleegd, alle in de onmiddellijke nabijheid van het station Termini. Er is slechts één slachtofer en dat is toevallig ook een der aanslagplegers. Om kwart over negen ontplofte in een autobus van lijn 99, dicht bij het eindpunt, op het sta tionsplein een bom die een jongeman in een pakje gewikkeld bij zich droeg. De man liep zelf zeer zware verwon dingen op en de geneesheren van het ziekenhuis waar hij is opgenomen, me nen dat hü het niet overleven zal. Er werden papieren op hem gevon den. waaruit blijkt dat hij de 26-jarige Helmutlh Winterkerker is. Oostenrijker uit het plaatsje Vols, dicht bij Inns bruck. Nog vier andere passagiers van de autobus liepen zeer ernstige verwondin gen op. Zaterdagavond reed een Duitse automobiel op het stationsplein van Trento tegen een boom en sprongen arie jongemannen uit de wagen die een koffer weggooiden. De koffer vatte on middellijk vlam en ontplofte zonder veel schade aan te richten. Een carabi nieri slaagde erin de drie mannen te grijpen. Bij het doorzoeken van de wa gen werden nog twee koffers gevonden, vol met trotyl, en nog enige flessen met benzine. Twee van de jongelui waren Duitsers uit Neurenberg, de derde is een Oostenrijker. In de stad Verona is een koffer, ge vuld met springstof en flessen vol Een officier van het Amerikaanse leger, luitenant-kolonel Hoadley, voorlichtingsfunctionaris van het Amerikaanse hoofdkwartier in Ber lijn, is zaterdag ontslagen en een andere officier heeft een waarschu wing gekregen wegens de rol die een afdeling van het Amerikaanse leger donderdag heeft gespeeld bij tele visie-opnamen aan de sectorgrens van Berlijn. Eerder was gemeld dat een aantal Amerikaanse officieren en man schappen materieel, waaronder mi trailleurs en jeeps, tot aan de secto- rengrens hadden gebracht om tele visie-operateurs boeiende opna men te kunnen laten maken. Verontwaardigde senatoren had den verklaard dat een dergelijk in cident schandelijk was en gevaarlijk met het oog op de delicate toestand aan de grens. Zij uitten in de Senaat ernstige kritiek op deze vorm van gebruik van Amerikaanse soldaten en leg er materieel voor filmopnamen aan de sectorengrens. benzine, ontploft in de bagage-bewaar plaats van het station. Bij onderzoek bleek de koffer Oosten rijkse dagbladen bevat te hebben. Aanleiding Dit plotselinge oplaaien van terroris me hangt kennelijk samen met de om standigheid. dat woensdag aanstaande in Rome de eerste zitting zal worden gehouden van de commissie voor Alto Adige, waarin naast Italiaanstalige po litici ook de meest bekende leiders der Zuid-Tiroler Volkspartij zitting hebben, dus Duitstalige Italianen. Het is niet uitgesloten dat dankzij de grote gema tigdheid der tlaliaanse regering deze commissie de laatste moeilijkheden in Alto Adige tot een redelijke oplossing zal brengen, en ook minister Kreisky heeft zich over de samenstelling van de commissie gunstig uitgelaten. Maar bepaalde elementen in Oosten rijk en Beieren willen beslist niet dat deze zaak tot een goed einde wordt ge bracht. Vandaar dat zij opnieuw in ac tie zijn gekomen. In de loop van zater dagavond zijn in Rome veertig perso nen aangehouden en is nog heel wat springstof door de politie in beslag ge nomen. Het 'is er de Oostenrijkse terroristen uitsluitend om te doen paniek te ver wekken. Zij laten een helse machine achter in stations, postkantoren, restau rants, autobussen, overal waar verwacht mag worden dat veel mensen samen komen en dius gemakkelijk slachtoffers kunnen worden gemaakt. Men is te recht verontwaardigd en wijst er op dat het wenselijk is de controle aan de Oostenrijkse grens afdoende te ver scherpen. Er wordt aangedrongen op grondig onderzoek van de bagage van alle Oostenrijkers die per trein of auto Italië willen binnenkomen. Dr. Adenauer treedt binnen twee jaar af Dr. Adenauer zal, als zyn christen democratische partij bij de Bondsdag verkiezingen op 17 september weer de overwinning behaalt, binnen twee jaar als Bondskanselier aftreden, zo heeft de Westduitse minister van Defensie, .Strauss, te Bad Tölz in Beieren ver klaard. Volgens hem zal de Bondskan selier aanblijven, zolang de huidige crisis om Berlijn voortduurt. De „Christen-Democratische Unie" en de met haar verbonden „Beierse Chris- telijk-Sociale Unie", waarvan Strauss voorzitter is, zijn het er over eens dat prof. Erhard, de vice-kanselier en mi nister van Economische Zaken, dan dr. Adenauer moet opvolgen, aldus de mi nister van Defensie. Djakarta verklaart: NOORD-HOLLAND schond Indonesische territoriale wateren Het Indonesische consulaat in Singapore heeft bevestigd, dat de Indonesische marine op 1 september de Nederlandse sleepboot „Noord-Holland" heeft opge bracht wegens wat genoemd werd schending van de territoriale wateren. Een woordvoerder van het consulaat ver klaarde, dat de kapitein van de sleep boot eerder een waarschuwing van de Marine, de Indonesische wateren niet onwettig binnen te varen, had ge negeerd. Indonesische functionarissen zijn nog niet tot een besluit gekomen over de maatregelen, die tegen de bemanning van de sleepboot zullen worden geno men. Zoals gemeld werd de „Noord-Holland" aangehouden, toen zij probeerde een Grieks schip te helpen, dat in de Riouw-Archipel aan de grond was ge lopen. Demonstratie tegen Duitse militaire bases in België In Brussel is zondag een betoging ge houden tegen de bouw van een Duitse militaire basis in België, waaraan naar schatting 2.000 personen hebben deelge nomen. Vooraan in de door het centrum van Brussel trekkende stoet liepen twee politieke gevangenen uit de bezettings tijd in hun gevangeniskledij en werden borden meegevoerd met onder de afbeel ding van de Duitse militaire laars het opschrift: „Dat nooit meer". Aan de de monstratie werd door een aantal be stuurders van de Belgische partij deel genomen. De Duitse militaire basis, die wordt gebouwd aan de BelgischNederlandse grens bij Arendonk en waartoe het vorige jaar een overeenkomst werd getekend tussen de regeringen van België en de Bondsrepubliek, zal bijna 100 ha be slaan. De eerste werken vergen een be drag van meer dan 100 miljoen frank. Er zullen een tachtigtal bunkers ver rijzen voor het opslaan van wapens, ma terieel en conventionale munitie. Dode bij frontale botsing in Leimuiden Zaterdagavond omstreeks half acht is de 27-jarige heer C. Markman uit Ter Aar bij een verkeersongeluk op de Tol huiskade in Leimuiden om het leven ge komen. Zijn auto botste frontaal tegen de wagen van de heer G. Verburg uit Leimuiden. Laatstgenoemde werd met een borstfractuur en ernstige beenwon den naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. Beide wagens wer den vernield. De rijkspolitie stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk in. Ook ditmaal heeft het verkeer in het weekeinde weer een aantal mensenlevens geëist. In het Julianaziekenhuis te Rhenen overleed de 59-jarige landbouwer G. van Laar, die bij het ovrsteken was gegre pen door een motorrijder, eveneens uit Rhenen. Te Naaldijk overleed de 79-jarige mevrouw M. Lange-De Hoed, die zater dagavond door een bromfietser werd aangereden, toen zij de Herenstraat overstak. De 20-jarige B. Kampos uit Heiloo kwam met zijn bromfiets zaterdagavond op de Kennemerstraatweg in botsing met een bestelauto. De Hongaarse jon geling stierf kort na het ongeval. Een 24-jarige scooterberijder uit Ben- nebroek overleefde de frontale botsing niet, die hij zaterdagnacht in Zand- voort met een auto had. De autobestuur der werd gearresteerd. De politie wilde niet meedelen waarom. in het Duitse grensplaatsje Kalden- kirchen is zaterdagnacht de 32-jarige boekhouder N. Marks uit Venlo veron gelukt. Zijn echtgenote liep bij het auto ongeval inwendige kneuzingen op. Zij ligt in het ziekenhuis te Venlo. In de nacht van zaterdag op zondag reed een personenauto, waarin twee Bel gische beroepsmilitairen zaten, op de helling van de „Gulpener Berg" in Gul pen tegen een boom. De naast de be stuurder gezeten 20-jarige sergeant J. Jacquemin uit Luik werd op slag gedood. De bestuurder, de 25-jarige sergeant J. A. P. Tonneau uit Libramont, overleed gisteren in een ziekenhuis. Twe eauto's zijn door treinen gegre pen, maar gelukkig zijn er geen doden bij gevallen, ah is de toestand van de Deventer ebroeders, die met hun kleine personenauto nabij Diepenveen door een trein werden gegrepen, zorgwekkend. Zij werden zwaar gewond. Nog gelukkiger was de afloop op de Arnhemse Bovenweg te Driebergen, waar een personenauto met vijf inzittenden door een extra trein werd gegrepen. De 64-jarige spoorweprbe- waker had vergeten de bomen te sluiten. Een passerende student, M. Nijhof uit Zeist wist door hevig te zwaaien de aan dacht van de machinst te trekken, waar door deze nog hevig kon afremmen. Maar hij kon niet voorkomen, dat de stalen kolos zich in de auto boorde en deze van de rails duwde. Vier inzittenden hadden toen de wagen al verlaten. Al leen een elfjarig Haarlems jongetje kon er niet tijdig uitkomen, maar hij werd slechts licht gewond.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9