Invasie van zuiderlingen in Duitse Bondsrepubliek ê9° Stranding „Levante" te wijten aan ankerbreuk meisjestruien CêVMOW* Gevolg van krappe arbeidsmarkt Wervingsbureaus in het buitenland Stikker in Canada VAKLEERKRACHT LICH. OEF. Patates Frites-kraam Lompensorteertler ADMINISTRATIEVE KRACHT Tarief „SLEUTELTJES" SECRETARESSE TYPEN STENO TALEN BOEKHOUDEN MIDDENSTAND INSTITUUT PONT kamer SLECHTS DAGEN: MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 (Van onze correspondent in Bonn) Men moet in het Duitsland van heden niet verbaasd zijn als men op stations en in vele parken getuige wordt van 'n Babylonische spraak' verwarring. En dat niet tussen toeristen, bij wie dat altijd te verwach- ten is, maar tussen ingezetenen van de Bondsrepubliek. En nu maken wij geen flauwe toespeling op de moeilijkheden, die sommige Duitse dialecten, zoals het Beiers en het Zwabisch, opleveren, maar wij denken aan een spraakverwarring waarin zeker vier echte talen een rol spelen, n.l. Grieks, Duits, Italiaans en Spaans en als men geluk of pech heeft ook nog Turks. Hoe komt het dat men by het uitgaan van een fabriek in plaats van rustige, ronde Germaantjes vaak een opgewon den troep donkerogige, zwartharige, druk gebarende zuiderlingen de fabrlekspoor- ten uit ziet komen? Dat komt door de toevloed van vreemde arbeiders naar de Bondsrepubliek, die zit te springen om arbeidskrachten. Zo krap is de arbeidsmarkt, dat er speciale wervingsbureaus in het buiten land zijn, waar werklustigen zich kun nen aanmelden en de voorwaarden kun nen horen voor een verhuizing naar noordelijker streken. Ja, noordelijker, want de ruime arbeidsmarkten liggen nu eenmaal in het zuiden en de Westduitse werkgever zoekt dus expansie in Italië, Spanje en Griekenland. Op het ogenblik werken er in West- Duitsland 504.000 buitenlanders, van wie de Italianen het leeuwedeel uitmaken. In verhouding met het totale aantal werknemers is dit nog niet eens zo veel. Slechts 2,5 procent tegen 20 procent in Zwitserland en 8 procent in Frankrijk. Het grote verschil met deze twee lan den is echter dat die zelf een groot con tingent zuiderlingen onder hun bevolking hebben. In de Bondsrepubliek is dat niet het geval en de zuidelijke werknemer valt hier door uiterlijk, temperament, maar vooral door leefwijze op. Op straat MARKTBERICHTEN AALSMEER, 8 sept. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling GA. Gerbera per stuk 45-70, Bouvardla 15-23, Calla 26-41, Clematis 18-40. Chrysanten gr.bl. 45-03, ld. kl.bl. 15-29. Lelies per kelk 70-95, Fre sia per bos 80-100, Cyclamen 30-47, Iris 80-145, Ornlthogalum 25-42, Gladiolen 40- 55, Dahlia 25-43. Zinnia 25-45; Anjers: rood per stuk 15-26, roze 12-30, wit 15-38, Orchid. Beauty 20-36; Rozen: Roselandla 6-14, Parel van Aalsmeer 7-16, Geh. Duia- berg 10-21, Pechtold 5-11, Towny Gold 6- 16, Mad Ofman 5-12, Baccarat 35-80, Mon tezuma 12-28. Floriade 8-20. Newyorker 12 25, Carol 7-18. Garnette 8-17, Pink Sen sation 15-30, Sweetheart 6-12, Nymph 12- KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 sept. Groenteveiling: waspeen per kist Al f3.- f4.50, A2 2.50-5.90, BI 3.20-5, B2 1.90, Cl 1.90-2.50, 02 1.60, bloemkool per 100 stuks Al 45-75, A2 22-65, BI 27-43, B2 17-28, bospeen per 100 bos 27-45, sla per 100 stuks 4-11, groene kooi 11-13, rode kool 10-18. uien per kist 2-2.50, tomaten 41-50, selderie per 100 bos 5.20-6.40. Aanvoer: waspeen 130.000 kg, waarvan 16.00 kg voor export, bloemkool 4700 st., waarvan 400 stuk6 voor export. LISSE. 11 6ept. Plantgoedveillng. De aanvoer van plantgoed was behoorlijk groot. Ruim 4.000 manden en ongeveer 2.0000 manden telgoed. De animo voor telgoed en zift 10 was zeer groot en bracht beate prijzen op. Het plantgoed ls of duur Mensen uit het zonnige zuiden hou den er immers van veel op straat te zijn. Gezelligheid binnenskamers telt in die streken weinig, de samenleving is vooral een mannenmaatschappij en de heren der schepping treffen elkaar op straat, op pleinen en in parken, waar zij kosteloos met elkaar kunnen debatte ren over de onderwerpen, die onder een azuren hemel vooral schijnen te tellen: vrouwen, auto's en politiek. Deze leefwijze zetten de arbeiders uit het zuiden uiteraard voort in het stroe ve noorden. Zij bevolken de stadsplei- en of de stations, zij zitten in parken op de bankjes, die vroeger alleen werden ingenomen door moeders met kinderen en gepensioneerden. Van café's zijn zij niet principieel afkerig, maar het is hen te duur om een café als vaste plaats van samenkomst te hebben. Uit dat „te duur" moet men niet af leiden dat de buitenlanders hier optre den als zuinigheidsapostelen, of dat zij slecht verdienen. Dat is geen van beide het geval. Maar geld over de balk gooien doen zij zeker niet. Hun grootste ideaal blijft immers een zo groot mogelijke som naar huis te sturen, naar vrouw en kin deren, die in de regel niet meegaan op het onoverzienbare avontuur dat een ver blijf in het buitenland toch altijd be tekent en die vaak ook niet mee kunnen door gebrek aan voldoende huisvesting. of erg'göedkoop; wat de kwekers voor hun kraam willen kopen om door telen brengt hoge prijzen op, rmnj Orange Parrot f 125, Thomas Edison f 90, irengt hoge TULPEN per h Edith Eddy f 125. "hl: Yellow Giant f50, Oranje Nassau 7-10 f 100 5, Ti Orange Early Queen f 60, Paris f 180, Aris tocrat f 180, Copland's Record f 100, Brll- lant Star f 100, Holland's Glory f 140, Apel doorn f 200, Bellona ben. zift 7 f 200, Son- Ja f 60, Van der Eerden f 135, Prinses Bea trix f 200. May Wonder f 250, Christmas Gold f 125, Preludium f 170, Yellow Gem f 110, Roland f200, Apeldoorn ben. zift 7 f 100, Paul Richter f 300, Rose Beauty f 165 Joffre f 325, Korango f 125, Electra 7-10 f 100, Gudoshnlok ongeraapt f 180, Malorl Bowen f 80, Lustige Wltwe zaad f 110, Krelage's Triumph f 125, Atom f 175, Bril liant Star Max. best f200. Couleur Cardi nal f 110, Elmus f 160. NARCISSEN per mand: Fortuna f 15, Flower Record 1 8, King Alfred f 20. Wrest ler 13, Rembrandt f 20. Mrs. R. O. Back house f 20, Mount Hood f 25. Unsurpas sable f 20, Carlton f 18. Cheerfulness f 8, Scarlet Elegance f 9, Geranium f 15, Crag- ford f 15. ROTTERDAM, 11 sept. Veemarkt. Totale aanvoer 1904. Vette koelen en os sen 1003, varkens 601. schapen of lam meren 240. Prijzen (resp. voor le, 2en en 3e kw.): vette koelen f 3.20-3.40, 2.80-3.10, 2.60-2.70 per kg; varkens (levend gew.l 1.80 1.78 en 1.75 per kg, schapen per stuk 125 100 90, lammeren 110 90 80. Aanvoer: vette koelen Iets groter, han del: levendiger: prijzen: vaster, prima Jon ge vleeskoelen boven notering; varkens (levend gew.) korter, tamelijk, goed als vo rige week, prima vleesvarkens boven note ring, zware varkens 170-172, slachtzeugen 150-155, schapen en lammeren ruimer, willig, prijshoudend, extra kwaliteit Iets hoger. RIJNSBURG. 9 sept. Bloemenveiling Flora. Dahlia's: Purity 270-300, Bacchus 380-420. Gerrle Hoek 320-340, Kochelsee 300-310, Helianthen 270-360, Gladiolen: Beatrix 630, Sneeuw Prinses 230-420, Jo Wagenaar 380-40, alles per 100; Troschry- santhen: Bright Eye 50-55, Chatsworth 50-65-80, Marianne 65-70, Shlrly Bruin 55- 65. Enkele Asters 30-45-58, Rozenasters 28- 45. alles per bos. TER AAR, 9 sept. Augurken: Fijn 1.74, fijnbasterd 1.50. basterd 1.06, grof A 99. grof 90-93, AB 83, CD 80. ld. afw. 60, Idem groot 47, E 55, ld. groot kg. i alles per Verdienen goed Taalmoeilijkheden De taalbarrière maakt natuurlijk ook dat van een versmelting van de 500.000 arbeiders in de Westduitse bevolking niet meteen sprake is. Vooral de Grieken en de Turken hebben met de taal veel moeilijkheden. In de eerste plaats kost het hen een oneindige moeite om Duits te leren en in de tweede plaats is er vrijwel geen sterveling, die ook maar een woord begrijpt van wat zij in hun moe dertaal zeggen, ook al praten zij nog zo hard en nadrukkelijk, het beproefde middel. Een bron van potentiële moeilijkheden ligt natuurlijk in de verhouding tussen de seksen. Vooral de Italianen vinden dat zij het aan hun eer als man ver plicht zijn hun erotische bedoelingen niet onder stoelen of banken te steken en dat kan wel eens tot ruzie leiden met Heinrichs, die er niets voor voelen hun blonde Gretchens weg te laten ka pen. Aan de andere kant zijn het vrijwel alleen maar mannen die hun gezinnen thuis hebben gelaten, die nu als „Fremdarbeiter" in West-Duitsland wer ken, zodat hun belangstelling voor Duit se meisjes moeilijk te voorkomen is. Veel huwelijken van buitenlanders met Duit se meisjes schijnen er nog niet gesloten te zijn. Meer begrip Behalve de grotere politieke oriënte ring op het Westen draagt ook zeker de stroom buitenlandse werknemers ertoe bij dat de Duitser meer belangstelling, begrip en sympathie voor de vreemde ling krijgt, hetgeen voor de overspannen nationaal-Duitse gevoelens alleen maar heilzaam kan zijn. Totnutoe kon men in de Bondsrepu bliek van alle kanten horen dat de be trekkingen met vreemdelingen door het grootste deel van de bevolking negatief werden beoordeeld, omdat men dacht aan de ervaringen van na 1945, toen men de bezettende buitenlandse solda ten slechts ervoer als overwinnaars, die de verslagen Duitsers kwamen vernede ren. Het contact met vele toeristen en nog sterker met de buitenlandse arbei ders heeft de stemming onder de be volking zeker veranderd. Drie Oostduitse jongemannen hebben de vrijheid veroverd door met een zware vrachtauto de be tonnen muur tussen de twee delen van Berlijn te rammen. De foto toont dat de zware betonblokken tientallen meters in het rond vlogen, toen de wagen een bres in de muur sloeg. De auto u>as slechts licht beschadigd en de drie inzittenden liepen geen verwondingen op! Verdienen doen de buitenlandse arbei ders goed. Werkgevers, die de hoop koes teren hun produktiekosten te kunnen drukken door wat te kunnen sparen op de Ionen van de nieuwe arbeiders „die immers toch uit zulke arme landen kwamen", hebben de kous op de kop ge kregen. De buitenlandse arbeiders staan net zo op hun rechten als hun Duitse collega's. Een moeilijk punt is echter dat zij bijna allen tot de laagst betaalde groep behoren omdat zij volstrekt ongeschoold naar Duitsland komen. Zij werken dan ook meestal als hulparbeider en dat be tekent natuurlijk dat hun salaris in de laagste categorie ligt. Het blijkt echter moeilijk te zijn daar wat tegen te doen. In sommige bedrijven heeft men de schranderste arbeiders er uitgepikt om hen op te laten leiden tot geschoolde ar beider, maar dat heeft een storm van verontwaardiging bij de andere ontke tend, die vonden dat Guiseppe of Anto nio of Pablo werd voorgetrokken. Harde werkers Men is overigens in de fabrieken zeer tevreden over de vreemdelingen. Zij wer ken hard en accuraat en zijn er steeds op uit overuren te maken, iets wat niet altijd in de smaak valt van de zoveel huiselijker ingestelde Duitse collega's. Maar vooral de Italianen willen in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld verdienen, zodat zij snel een aardig spaarduitje hebben en terug kunnen gaan naar „Italia bella", voor elke recht geaarde Italiaan altijd een synoniem voor het paradijs. Een boeiend punt is in hoeverre de vreemde arbeiders opgenomen worden in de Westduitse samenleving. Het Duitse volk is met zijn provincialisme, bloed en rassenmystiek altijd sterk vatbaar geweest voor vreemdelingenhaat en men zou zich dus voor kunnen stellen dat het plotseling binnenstromen van hon derdduizenden buitenlanders voor velen een harde noot was. Aanvankelijk was dit ook wei zo. Op dit moment schijnt de verhouding tus sen Westduitser en „Fremdarbeiter" ech ter steeds beter te worden, vooral in die gebieden, zoals de deelstaat Baden Wurttemberg, waar een buitenlandse ar beider tot de dagelijks voorkomende ver schijnselen hoort. Van echte inburgering is evenwel zel den sprake. Dat ligt echter niet zozeer aan de Duitsers als wel aan de buiten landse arbeiders zélf, die hun verblijf in het noorden als uiterst tijdelijk be schouwen en die vaak niet eens prijs tellen op een huis of een flat, maar lie ver wonen in een barak, waar zij weinig voor hoeven te betalen. Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO, is zondagavond voor zijn eerste officiële bezoek aan Canada te Ottawa aangeko men. Hij zal van gedachten wisselen met premier Diefenbaker, minister van Buitenlandse Zaken Green en andere leden van het kabinet. Zyn bezoek zal twee dagen duren. Mr. Stikker kwam uit de V.S., waar hij in Washington en Norfolk met leden van het Amerikaanse kabinet en opper- officieren van het NAVO-opperbevel in het gebied van de Atlantische Oceaan overleg heeft gepleegd. SMALDEEL V IN CANADA Vrijdagmorgen Is smaldeel V, be staande uit het vliegkampschip „Karei Doorman" de jagers „Limburg' 'en „Gro ningen" en de onderzeeboot „Zeeleeuw" de haven van Halifax binnen gevaren. De jagers en de onderzeeboot meerden bij het centrum van de stad en het vliegkampschip heeft in de buurt van het marinevliegveld „Shearwater" ligplaats gekozen. Na aankomst zijn volgens internatio naal gebruik, de nodige beleefdneids- bezoeken over en weer afgelegd. Er zyn aan de Nederlandse eenheden „gastheerschepen" toegewezen die het bezoek aan Halifax ongetwijfeld zullen veraangenamen, aan de „Karei Door man" is het marinevliegveld als gast heer toegewezen. Het Canadese jagerflottielje, dat met ons smaldeel zal oefenen, is zaterdag binnen gekomen, een dag eerder dan was vastgesteld. De ontvangst door de Canadese burge rij van onze marinemannen is voortref felijk. Van de aangeboden bustochten in Nova Scottia is druk gebruik ge maakt. Gisteren, zijn er protestantse en rooms-katholieke kerkdiensten gehouden aan boord van het vliegkampschip. Vanochtend gaat het gecombineerde Nederland-Canadese oefensmaldeel naar zee teneinde de oefening „Cannedex" uit te voeren. Links-centrum-regering op Sicilië Op het Italiaanse eiland Sicilië, dat semi-zelfbestuur heeft, is, na zes maan den van politieke verwarring, een coali tieregering gevormd, waarin links en centrum samen gaan. De regering staat onder leiding van de christen-democraat Giuseppe d'Angelo. De Siciliaanse volksvertegenwoordiging heeft zaterdag in een stemming haar vertrouwen m de nieuwe regering uitge sproken. IN PRUIMEPIT GESTIKT (Van onze correspondent) De 52-jarige weduwe S. Veneman-Ab- bink te Vriezenveen is zaterdagavond overleden, doordat bjj het eten van prui men een pit in de luchtpijp kwam. Al leen door een medische ingreep kon de pit verwijderd worden. Op weg naar een ziekenhuis te Almelo is mevrouw Vene man echter overleden. „De stranding van de „Levante" is te wijten geweest aan een breuk in de ankerketting, waaraan het schip in de storm van donderdag avond twee-en-half uur heeft ge hangen". Dat is de visie van kapitein Siegfried Wirth (47) uit Bremen, gezagvoerder van de on fortuinlijke Duitse vrachtvaarder, die nu in dok 5 van Wilton- Fijenoord ligt. De kapitein had het anker uitgegooid om wat rustiger weer af te wachten. De 50 millimeter dikke ketting moet halverwege de ankerkluis en de water spiegel zyn gebroken, zo heeft men ge reconstrueerd. Het schip lag toen met de voorsteven in de wind op twee mijl ten noord-noord-westen van het noor- derhoofd, in afwachting van beter weer. Materiaalmoeheid? Het is moeilijk te zeggen. De kapitein en de Nederlandse loods waren op het fatale moment juist gaan slapen. Op de brug stonden de officier van de wacht en twee leden van de be manning. Geen van hen heeft gemerkt dat het schip op drift sloeg, een zwen king maakte van 120 a 150 graden en naar de kust dreef. Dat werd het wacht- personeel in de aardsdonkere nacht pas duidelijk, toen de „Levante" de bran ding had bereikt. Maar toen was geen redding meer mogelijk. „We hebben achteraf bezien, nog ge luk gehad", zegt kapitein Wirth ervan. „We hadden veel vaster in het zand kunnen komen, we hadden zelfs tegen de pier te pletter kunnen slaan". Waarom zo laat? Een raadsel voor kapitein Wirth is nog. dat hij het stormsein pas zo laat heeft ontvangen. Vlak voor het vertrek uit Rotterdamse Waalhaven, omstreeks zeven uur, had hij, zoals gebruikelijk, nog naar het weer geinformeerd. De be richten waren niet verontrustend. Ook de loods, die hjj op de Waterweg aan boord nam, duchtte geen moeilijkheden. Maar toen de „Levante" de „semafoor" bij Hoek van Holland passeerde, hing daar het stormsein en onmiddellijk daarop kwam ook over de radio de waarschuwing voor storm. Omkeren was toen niet meer mogelijk, de kapitein moest met het in ballast varende schip, dat hij zes jaar onder zijn commando heeft, de onstuimige zee op. Noodlottige manoeuvre Een manoeuvre om de loodsboot te bereiken, is hem daar uiteindelijk nood lottig geworden. De gezagvoerder wilde de loods op de gebruikelijke plaats aan bakboordzijde afzetten. Teneinde de tocht- naar het Kanaal te kunnen ver volgen zonder voor het lege schip ris kante zwenkingen te maken. Maar de loodsboot vroeg nadrukkelijk aan stuur boordzijde langszij te mogen komen. Voor kapitein Wirth was er toen geen andere mogelijkheid meer dan het schip over bakboord 300 graden te laten draaien, maar toen dat eenmaal ge beurd was, durfde men op de loodsboot in het steeds slechter wordende weer geen risico's meer te nemen. De loods bleef aan boord van de „Levante', die vervolgens achteruit zeewaarts stoomde, tot twee mijl ten noord-noord-westen van het Noorderhoofd, een plek buiten de scheepvaartroute. Daar werd om even voor tien uur het bakboordanker ge vierd, tot op 175 meter, omdat ook kapi tein Wirth het verstandiger vond om beter weer af te wachten. De gezagvoerder en de loods zijn daarna tot half twaalf op de brug ge bleven. Het schip lag goed. Toen beslo ten zij een paar uur te gaan slapen. Kort daarop sloeg het schip los. By de inspectie bij Wilton-FUenoord, waar het schip zaterdag in het dok is gegaan, is aangetoond, dat de „Levante" uitwendig niet veel schade heeft gekre gen, inwendig wel enigermate. Het schip blijft tot vrydag in het dok, o.m. zullen de motor en de tanks worden getest. Vrijdag vertrekt de „Levante' opnieuw naar Rouaan. VOETGANGER HOUD RECHTS OP DE ZEBRi Als een „kluit" voetgangers eenmaal <j kans krijgt om vielig over te steken c een zebra-oversteekplaats, dan spoede zij zich vaak „ris-kras" over de wit- banen naar het andere traotoir. Wanneer de twee groepen elkaar het midden van de oversteekplaats on: moeten dan wordt soms bijna een „vele slag" geleverd, wie van beide partije het eerste en het veiligste de overkac bereikt. Meestal resulteert zo'n „voetgan gers-veldslag" op een zebra nóch m ee veilig noch in een snel oversteken. Naar de mening van de ANWB is het daarom voor een goede regeling van het voetgangersverkeer bij het oversteken van een rijbaan gewenst, dat ook zy ten opzichte van elkaar rechts houden. Op deze wijze gaan de twee stromen van voetgangers Tangs elkaar en niet door elkaar. Hiermee wordt bereikt dat het over steken veel sopeler en sneller verloopt zonder oponthoud, botsingen e.d. Ook de voetganger zal moeten wennen aan een ordelijk gedrag, niet alleen ten opzichte van het verkeer, dat zich op de rijbaan bevindt, maar ook tegenover me de-voetgangers. gevraagd aan de R.-K. Scholen en de School met de Bijbel te WARMOND. Aantal klokuren plm. 20. Goed ingericht gymn. lokaal. Brieven: R.-K. SCHOOLBESTUUR, Herenweg 78, Warmond. TE KOOP AANGEBODEN in bedrijf zynde met gemeubileerde woonbus. In centrum van Leiden. Prys f5200.—. Zonder contanten onnodig te reflecteren. Tel. 20197 of brieven bureau van dit blad onder no. 29193. GEVRAAGD: een ervaren HOOG LOON. FA. J. VAN SCHIE ZONEN Zwammerdam - Telefoon 0 172620662824 De directeur van het Instituut Kern te Leiden zoekt met ingang van 1 oktober 1961 een voor administratieve en bibliotheekwerkzaamheden. Aanmeldingen op dinsdag 12 september tussen 2 en 4 uur n.m. in het Instituut, 1ste Binncnvestgracht 33. 1—20 woorden IL— 1—30 woerden fL50 (een woord ooogstena 12 letters). Bewijsnummers fOJO extra Toezending nummertrieveD 1020 meer. „Sleuteltjes' worden behoudens gebrek aan plaatsruimte dagelijks opgenomen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllll DAG- OF AVONDLESSEN. AANVANG HALF SEPTEMBER. In kleine clubs nog enkele plaatsen beschikbaar. Inschrijving dagelijks 10—12, 2—4, 79 uur. Uitsluitend: BREESTRAAT 89A, TELEFOON 23757 - LEIDEN Gevr. door werkend echtpaar zonder kinderen, gem. of ged. gemeubileerde of KAMERS. Brieven met prijsopg. aan het bureau van dit blad no. 29192. Te koop aangeboden in het centrum 4-KAMERWONING geschikt voor dubbele woning, 2 keukens aanwezig. Leeg te aanvaarden. Prijs f 6000.—. Br. bur. v. d. blad no. 4922a. voor 5-1S jaar Gerzon zorgt weer op het juiste ogenblik voor een daverende verrassing: Jumpers, truien, ideaal voor 't nieuwe schoolseizoenZuiver wol, lange mouwen, V-hals en... keuze uit liefst elf op en top moderne kleurenVoor 15 jaar (normaal 17.90) 12*90, voor 5 jaar (normaal 12.75) slechts 2 dagen: M LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4