„Korte Vliet" maakte kennis met zijn toekomstige bewonertjes Egyptische katoenoogst grotendeels verwoest ^Vijftig bedden geadopteerd Overdracht van de Muziekschool „Toonkunst" is goedgekeurd Ds. A. W. Cramer Leids predikant en studie-secretaris V.C.S.B. Schade geraamd op een miljard Bestrijding faalde dit jaar Volksuniversiteit K 0 Kerkelijk L even ipgericht 1 maart I860 Maandag 11 september 1961 Tweede blad no. 30449 Jeugdbuitencentrum geopend ber 0 Gram, .00 Nws. Jw. 9.10 Waterst. 10.50 V. 5 V. d. gerings- n tuin. )0 Nws. eursber. is. 14.f as. muz. nermuz. z. 18.30 ik °i?e"Pc ^eer Eshuis heeft inwoning izik. ie-kregen. Tot voor kort was hij de Jb 23 oo fee bewoner van de boerderij iorte Vliet". Thans moet hij haar 5 Mor 'en met Weidse J'eugd. De stal rs. 8.18 n de boerderij is omgebouwd tot "lezing,*! prachtige recreatiezaal. Op de Gram. oizolder staan nu vijftig bedden, je zés-1 alles kon eerst echter gebeuren, ZoJine- Pat het gebouw grondig ge- Gram. jtaureerd was. ïlands- - jaterdagmiddag werd de boerderij of- ursber 661 voor de JeuSd opengesteld. Loco- ird en *gemeester Van Schaik onthulde de Ir. rte Vliet-plaat en hees de vlag, waar leden van Jong K en G enkele mar- lit. ie- speelden. Tevoren was een gezel- o?'10 aP v^u tien mensen. waarvan c.a. de 21 25 j-burgemeester, wethouder Stolp, de If nrctor Magnificus van de Leidse Uni- siteit, prof. mr. J. V. Rijpperda erdsma, en dr. P. Schoonheim, voor ter van de L.J.A., deel uitmaakten, boot vanaf Allemansgeest naar de iterair vliet gevaren. Namens de L.J.A. de S.L.J. werd het gezelschap begroet s w mr. Van Gennip. Loco-burgemeester Van Schaik hield de recreatiezaal een toespraak, vaat je hy er de nadruk op legde, dat een leugd" ondernomen moet worden om a thé as* het bestuur, dat de belangen van ankb. jeugd behartigt, een comité in te 22.00 dien, dat voortkomt uit de jongeren Voor- If. Dit comité zou het bestuur over -23.30 (erlei zaken kunnen adviseren. De heer in Schaik gebruikte hierbij al9 voor- 1500 eld het Leidse jeugdparlement. 1 Ge- Een plaats als deze, aldus de heer V. d. in Schaik, is voor Leiden uniek. Hier J het >rdt de jeugd de gelegenheid geboden Ultsi. it soms benauwende stadsleven te ont- 18.00 Bchten en tot bezinning te komen. De 1? stemming die men aan deze boerderij 20 ai geveïl heeft- zal zelfs tegenover agra- iram. *rs verdedigen en te rechtvaardigen muz. Ij1- Vervolgens speelde een trio, bestaande m t A. v. d. Bent (piano), E. Bongers »°°U en H- Ruzenaars (cello), enkele 17.45 Wkjes van Haydn. Nws. De Leidse padvinders, verkenners en leden van de verscheidenen Leidse ;dverenigingen zullen in deze boer- waarvan de wanden fraai gede- ;rd zijn met muurschilderingen van :i Steinbach, en in de omgeving er- de juiste atmosfeer vinden om con- :ten te leggen, die misschien ook voor van grote betekenis zullen zijn. i Nws, Lied- 0 Le 0.10 Advertentie. Zoekt een GOED ANKER BORLOGE voor f 30.en f 40.of het allerbeste van f200.- en f300.-. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. De vijftig bedden die het Jeugdbui tencentrum zoals het officieel heet telt, zijn alle geadopteerd door bedrij ven en verenigingen. De namen van de adoptanten prijken thans op een oor konde. Mr. Van Gennip stelde de ver tegenwoordigers van de bedrijven en verenigingen in de gelegenheid de oor konde te tekenen. Zaterdagmiddag heeft loco-bur gemeester Van Schaik het jeugd buitencentrum „Korte Vliet" offi cieel geopend door een muurplaat aan de gerestaureerde boerderij te onthullen. (Foto L.D./Holvast) Keesje slaapt onder hoede van politie Een uur lang heeft Keesje zaterdag- tiiddag op het Leidse politiebureau llg- (en slapen. Toen hij wakker werd moest lij nog eens een uur wachten, voordat lijn ongeruste moeder hem kwam af telen. Een buurmeisje was met hem laan wandelen. Op de markt bleek ech- ier zoveel gelegenheid tot spelen te zijn, lat zij het wandelwagentje met Keesje Ir in vergat. Het wagentje werd bijna loor voetgangers overlopen en door het [chudden van het kereltje dreigde het je water te geraken. Voorbijgangers hebben toen maar besloten om wagen Mi kind aan de goede zorgen van de Leidse politie toe te vertrouwen. Inbraken in Leiden In de nacht van zaterdag op zondag ls ingebroken in het zusterhuis van het Diaconessenhuis aan de Witte Singel. De buit van de insluiper(s) bedroeg f70, Die uit enige loonzakjes gehaald wer- j den. Van de dader (s) ontbreekt nog elk Bpoor. In de tyd, dat de bewoners van een buis aan de Kanaalweg naar de kerk Jaren, heeft een onbekende kans gezien bet huis binnen te dringen en een transistorradio en f20 te ontvreemden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge- geslaagd: voor het doet. ex. rechten vrije i jrtudierichting de heer N. A. W. Lunsingh Tonckens te Wassenaar; voor het doet. ex. Ned. recht mevr. T. BesselaarDe Kok te Leiden en de heren J. A. Stoor vogel te Overveen, P. Neleman te Rot terdam, P. Heering te Den Haag en J. A. J. Spoor te Voorburg. De heren A. J. v. d. Berg en W. J. Buys zijn gisteren gekozen tot ouderling van de Chr. Geref. Kerk en de heer J. Faas tot diaken. Een 53-jarige bewoonster van de Const. Huygenslaan liep een enkelfrac- I tuur op, toen zij in de keuken van een Krukje afviel. De G.G. en G.D. vervoer de haar naar het Academisch Ziek en - buis. Maatschappij zet het overige werk voort In de ledenvergadering van de Maatschap-pij voor Toonkunst heeft de voorzitter, jhr. ir. A. C. von Weiier, een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de ontwikkelingen, die de inbreng van de muziekschool in een Ge meentelijke Stichting onvermijdelijk maken. Hij sprak zijn vreugde erover uit, dat de Gemeenteraad op 7 augustus j.l. zijn goedkeuring aan de plan nen heeft gehecht. Voor de gemeente betekent dit een offer in de vorm van subsidieverhogingdaartegenover brengt Toonkunst het grootste deel van haar bezit, w.o. 't kapitale pand aan het Rapenburg, in de Stichting in. Na enige discussie verleende de ver gadering machtiging aan het bestuur om gebouw, inventaris en muziekbibliotheek in de Stichting in te brengen onder overname door de Stichting van de hy pothecaire schuld en van de obligatiele ning, die de aankoop van het gebouw in 1938 heeft mogelijk gemaakt, (de in breng vertegenwoordigt een waarde van zeker f 150.000.- a f 175.000.-. de ge noemde schulden bedragen rond een bedrag van f. 20.000.-) Voorts droeg de vergadering aan het bestuur op, een door de overdracht van de muziekschool nood zakelijk geworden statutenwijziging voor te bereiden en in de eerstvolgende al gemene ledenvergadering aan de orde te stellen. Tenslotte legde de voorzitter naar aan leiding van een vraag uit de vergadering de nadruk erop, dat de Maatschappij voor Toonkunst hiermede wel een be langrijk onderdeel van haar activitei ten aan de Stichting overdraagt, maar dat zy haar overige taken (concerten, jeugdconcerten, koor, orkest) blijft ver vullen. Van opheffing van de Maatschappij is dus geen sprake!. Natuurkundigen willen nauwe samenwerking De 41 natuurkundigen uit 12 landen (w.o. de Sowjet-Unie en Amerika), die te Stowe in de Amerikaanse staat Ver mont een congres houden, zijn het er over eens dat er een groot Internationaal natuurkundig centrum moet komen „om de mensheid te helpen behoeden voor vernietiging". De 41, die als particulier aan het congres deelnemen, zijn ook voor samenwerking by het onderzoek van de ruimte. Zij zijn van mening, dat volledige wetenschappelijke samenwer king pas mogelijk is als de bewapenings wedloop is geëindigd, de internationale spanning is verminderd en volledige en algehele ontwapening werkelijkheid gaat worden. De geleerden zullen de komende week over ontwapening spreken. Noorse minister van Handel in ons land Gistermiddag is de Noorse minister van Handed, Arne Skaug, uit Oslo op Schiphol aangekomen, waar hij werd begroet door de Noorse ambassadeur in ons land, de heer O. J. L. Kildal. De minister brengt een driedaags be zoek aan de Beneluxlanden ter bespre king van enkele EEG-problemen. Vandaag heeft hij een onderhoud met minister-president De Quay en de mi nister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra. Morgen hoopt de Noorse minister van Den Haag naar Brussel te reizen om daar soortgelijke besprekingen te voeren en woensdag zal hij dat in Luxemburg doen. Afscheid, bevestiging, intrede Neemt in Rem. Broederschap thans de plaats van dr. J. van Goudoever in Ds. A. W. Cramer sinds 3 maart 1958 remonstrants predikant te Nieuwkoop, Oude Wetering en Zwammerdam, deed gistermiddag, na bevestigd te zijn door ds. J. Th. Mackenzie, zijn intrede als predikant der Leidse Remonstrantse Gemeente, terwijl hij tevens werd geïnstalleerd als studie-secretaris van de Vrije Chr. Studentenbond. Hoewel ds. Cramer in de vacature van dir. J. van Goudoever, die naar Hilver sum vertrok, als tijdelijk predikant werd beroepen, zei ds. Mackenzie in zijn toespraak „dat deze termijn zeer ruim moet worden genomen". Afscheid van drie gemeenten Alvorens deze in het kerkgebouw der Rem. Gemeente aan de Hooglandse Kerkgracht gehouden plechtigheid plaats vond, nam ds. Cramer te Zwam merdam afscheid van zijn vorige ge meenten. Onder de vele aanwezigen, die dit af scheid bijwoonden bevond zich o.m. de burgemeester, de heer C. G. van Dobben de Bruyn. Na afloop der prediking, wel- Wormen hebben dit jaar een groot deel van de Egyptische katoenoogst wegge vreten. De schade, die geraamd wordt op ongeveer honderd miljoen pond sterling (een miljard gulden) is veroorzaakt door de „prodenia litura", zoals de officiële naam van de katoen- of legerworm luidt. Dit insekt is in Egypte al honderd jaar bekend. Dit jaar heeft het echter feller toegeslagen dan anders en naar schatting is 75 procent van de Egyptische katoenvelden erdoor aangetast. Men verwacht, dat de produktie dnt jaar slechts een derde van de normale opbrengst zal zijn. Men heeft ernstige financiële verliezen slechts kunnen vermijden door de katoen- reserves van vorige jaren aan te spreken. Kwam men te laat of hebben wormen zich aan gif aangepast Toen de katoenworm honderd jaar geleden op het toneel verscheen nam men het nieuwe verschijnsel niet bij zonder ernstig op. Maar in 1883 werd de gehele katoenoogst erdoor vernietigd en dat proces herhaald zich, zij het in iets mindere mate, gedurende de vier volgende jaren. De worm verdween toen om in 1904 terug te komen en sedert dien heeft men er elk jaar last van ge had. Het iinsekt gaat heel anders te werk dan de „boll weevil" (katoenkalander) die in de zuidelijke staten van Amerika zo berucht is en die de katoenbollen van de plant zelf aantast. De katoen worm doet een aanval op de bladeren van de plant. Het gevaar begint, wan neer zwermen motten op de katoenvel den neerdalen om eigeren te leggen. Die eieren komen spoedig uit, wan neer het warm, vochtig weer is. Zodra de wormpjes uit het ei zijn, beginnen zij te eten en daarmee gaan zij door, totdat zij vijf dagen later sterven. De Egyptische boeren hebben deze plaag jarenlang met hun blote handen Advertentie MONDELINGE TAALLESSEN? vraagt het jaarprogramma aan PLANTSOEN 25 TELEF. 31841 GELDKISTJE MET F. 16.000 TE AMSTERDAM GESTOLEN Uit de woning van een caféhouder aan De Oude Zijds Voorburgwal te Amster dam is 's nachts, tijdens de afwezigheid aer bewoners, een geldkistje, inhouden- De f16.000.gestolen. Het kistje stond in het bureau van de caféhouder in de woonkamer op de eerste etage. Decafé- i «ouder en zyn vrouw, die een zaak op De Zeedijk hebben, ontdekten de dief- stal na hun thuiskomst omstreeks vijf uur 's morgens. Het geld was bestemd voor een nieuwe z&ak en de caféhouder had het reeds een week in huis. Het politieonderzoek neeft nog geen positieve aanwijzingen opgeleverd. bevochten en dat gebeurt hier en daar nog wel, al maakt men de laatste ja ren ook gebruik van chemische verdel gingsmiddelen. Zodra de motten hun eieren gelegd hebben, gaan honderden jongens en meisjes uit de omtrek schou der aan schouder in de katoenvelden staan. Van plant voor plant worden dan de bladeren geïnspecteerd, die dan met de hand van de trossen eitjes wor den ontdaan. Dit lykt een primitieve, vermoeiende manier van werken, maar elk jaar heeft men daarmee toch de oogst voor een groot deel gered. Nieuwe methode Men heeft uiteraard ook andere me thoden geprobeerd, o.a. het invoeren van een insekt, waarvan men zei, dat het de katoenworm opat. Dat insekt werd in massa uit Californië, India en Aus tralië geïmporteerd, maar de diertjes konden in Egypte het leven niet houden. Zij stierven en de „prodenia litura" was even talrijk als altijd. Het met de hand afvegen van de bladeren werd voortgezet, tot de rege ring besloot om de moderne sproeitech- niek te gebruiken. Zodra de motten hun eitjes hadden gelegd, werden de planten met gif bestoven. Kwam het wormpje dan uit en had het zijn eerste maal met een stukje katoenblad gedaan, dan viel het dood neer. Maar dit jaar heeft de methode om nog onbekende redenen heel weinig suc ces geboekt. Volgens sommigen is men met de bespuiting te laat begonnen, vol gens anderen hebben de wormen zich aan het gif aangepast, zodat zij er niet meer door gedood worden. Men is toen begon nen veel krachtiger verdelgingsmidde len uit het buitenland in te voeren, vooral uit Amerika en West-Duitsland. Toestellen van een reeks luchtvaart maatschappijen, waaronder ook de KLM vormen een soort „luchtbrug", die Egypte voorzag van tonnen chemische middelen. Maar zij kwamen veelal aan, toen de velden al door de wormen waren verwoest. In Egypte zeggen de boeren dat een door wormen aangetast j veld „verbrand" is, hetgeen een goed be- schry ving is voor wat men ziet. In één nacht kunnen de wormen I een vrij uitgestrekt katoenveld verwoes- j ten. Onlangs stond een boer ongelovig naar zijn katoenaanplant te kyken. „Gisteren was het nog helemaal groen, toen ik met zonsondergang naar huis ging. En kijk nu eens", zei hij. Voor zijn ogen strekte zich een veld uit, dat geheel bruin en dor was en waar men alleen de naakte stengels* van de ka- toenplanten op een sinistere manier uit zag steken. De regering verstrekt leningen aan boeren, wier oogst op deze wijze te gronde is gegaan. Zy heeft ook order gegeven voor een diepgaande studie van de katoenworm om een dergelijke ramp in de toekomst te voorkomen. En in tussen duurt de stryd voort. Nadat het personeel reeds zater- ochtend in de gelegenheid was ge steld om de directie van de N.V. Internationale Handelmaatschappij „Imenexco" te huldigen, waarbij o.m. een kostbaar wandmozaiek (zie foto) werd aangeboden, heb ben in de middaguren enkele hon derden hun gelukwensen aangebo den. Tijdens deze receptie, welke plaats vond in het bedrijfspand aan de Hoge Rijndijk, gaven, be halve zeer vele zakenrelaties, o.m. van hun belangstelling blijk, de heren G. J. den Heeten en mr. Van Rooyen, resp. ondervoorzitter en adj. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, secretaris van de Schade- commissie „Rijnland", vertegen woordigers van diverse gemeente lijke gasbedrijven en een deputatie van de woningbouwverenigingen Ons Doel" en „Eensgezindheid". (Foto L.D./Holvast) NIEUW LUXUEUS HOTEL IN DJAKARTA Kosten 11 miljoen dollar In april 1962 hoopt de Indonesische regering in Djakarta een van de meest moderne en luxueuze hotels van Zuid- Oost-Azië te openen. Duizenden arbei ders werken dag en nacht aan de tot standkoming van dit gebouw van 14 ver diepingen, dat „Hotel Indonesia" zal he ten. Het naar een Amerikaans ontwerp opgezette hotel maakt deel uit van het prestigevertoon, dat de Indonesische re gering by de Aziatische spelen, die in september 1962 worden gehouden, wil maken. Ook wil men hiermee meer toe risten naar de Indonesische Republiek trekken Het hotel, dat 11 miljoen dollar kost, zal 432 kamers, voorzien van „aircondi tioning" bevatten. Het zal uit twee blok ken bestaan, een van 14 en een van 8 verdiepingen. Voorts zullen er o.m. twee zalen, die ieder enkele honderden men sen kunnen bevatten, een zwembad en restaurants komen. Het hotel wordt door een hotelonderneming van „Panameri- can World Airways" geëxploiteerd. Het personeel zal uit Indonesiërs bestaan. Ds. A. W. Cramer ke gebaseerd was op Rom. 8 27. richtte de voorzitter van de kerkeraad. de heer C. F. Blok, zich tot de scheidende predi kant. Bij ieder afscheid, maar vooral hier, aldus spreker, krijgen wij een ge voel van weemoed. Het is, zoals de Fran sen zeggen: „Partir c'est mourir un peu". vooral om dat wij allen U hebben leren kennen als een goed en waarachtig mens en christen, maar ook als een begaafd predikant, die veel voor de gemeente en vooral voor de jongeren heeft gedaan. Het is voor een gemeente als de onze zeker niet goed, als de ziel ervan gaat vertreken. Daarom sprak hij de hoop uit, dat de leden eendrachtig samen zullen blijven en vooral tijdens de vacature hun kerk niet zullen vergeten. De heer Blok besloot met een gebed tot predikant en diens echtgenote, dat het hun in de nieuwe werkkring wei moge gaan. Aan de scheidende predikant overhan digde hij namens de gemeente een theo logisch boek. Nadat ds. Cramer voor de tot hem gesproken woorden had bedankt en afscheid had genomen, bestond aan de uitgang nog gelegenheid de vertrek kende predikant en diens echtgenote de hand te drukken. Bevestiging en intrede Onder hen, die de bevestiging en in stallatie in het Leidse kerkgebouw bij woonden, waren o.m. mr. J. Dryber na mens het gemeente bestuur, de rector- magnificus. prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma, prof. dr. G. Sevenster, secre taris van de Academische Senaat, da. M. Klomp namens de Centrale Commissie voor Vrijz. Christendom, de heer J- R. Nienhuis, praeses van de V.C.S.B. en een vertegenwoordiging van de Leidse her vormde Gemeente, de Doopsgezinde Ge meente. de Evang. Lutherse Gemeente en het Leger des Heils. Bij de bevestiging stond ds. Mackenzie uitvoerig stil bij het tekstwoord uit Psalm 51 12 „Schep my een rein hart, o God. en vernieuw in myn binnenste een vaste geest", waarby hij tevens de nadruk liet vallen op de woorden „Leidt my op een recht spoor". Als centrale gedachte stelde spreker, dat gemeente en predikant samen spoorzoekers zijn, waarby het gaat om op Gods kompas een levensrichting te zoeken. Ds. Mackenzie hoopte, dat ds. Cramer, in wiens eerste gemeente Sommelsdyk hij een aanzet tot het ambt vond, waarna de gemeenten Nieuwkoop, Oude-Wete ring en Zwammerdam voor ontplooiing hebben gezorgd, in Leiden, leidend, in spirerend en dienend zou weten te wer ken. Nadat de bevestiging had plaats ge vonden bepaalde ds. Cramer de aanwe zigen by Paulus' woord uit 1 Cor. 12 3 „Daarom maak ik U bekend, dat nie mand, door de Geest Gods sprekende zegt: vervloekt is Jezus; en dat niemand kan zeggen: Jezus is Here, dan door de Heilige Geest". Spreker, die er van uit ging dat wy in velerlei werkelijkheid le ven en tevens terugriep op het woord van zijn bevestiger stond speciaal stil bij de reinheid van hart en de vastheid van geest. De heer Nienhuis, die ds. Cramer na afloop van de prediking installeerde als studie-secretaris van de V.C.S.B., wees op de toenemende werkzaamheden- van de Bond. o.a. de liturgische vernieuwing, waarvan het getijdenboek een uitvloei sel is en de internationale contacten, en sprak de wens uit, dat het werk van ds. Cramer ook binnen de V.C.S.B. zijn vruchten zou afwerpen. Na de dienst was er gelegenheid om met ds. en mevr. Cramer nader kennis te maken. Viscompetitie „Oosthoek" Zaterdagmiddag werd voor de leden van de personeelsvereniging Oosthoek de laatste van de vier viswedstrijden gehou den met als inzet de fraaie Oosthoek- wisselbeker. Die vorig jaar door R. Ver kade gewonnen beker ging dit jaar over in handen van C. de Wit die in totaal in de vier wedstrijden 207 bovenmaatse vis had gevangen. Er werd dit keer gevist in de, Oude Rijn nabij ,De Bonte Paal" waar mede dank zy het uitstekende weer goed werd gevangen. De uitslag van deze 4de wedstrijd was- de Wit 138 cm; 3. W. van Donk 79'2 cm; 3. J. Noomen 64% cm; 4 J de Wit 56% cm: 5. J. Snel 56% cm:" 6 R Verkade 32 cm; 7. N. Hoogeveen 23% cm; 8. B. van Dockum 18% cm; 9. J. van der Gaag 17 cm en 10. C. van den Hoek 15% cm. NED. HERV. KERK Beroepen te Bergen op Zoom A. J. Hol lander te Anlo (Dr.) te Wltteveen (toez.) D. J. Bouwstra. kand. te Koudum. Aangenomen naar Gartshuizen J. H. Ber- tellnk, kand. te Jubbega. GEREF. KERKEN Beroepen te Bruchterveld C. Lugtlgheid te Suawoude.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3