DRAADTELEVISIE kan spoedig een feit zijn Enige overlevende ramp overleed 3 uur later mszBj KARELI Technisch gereedhet wachten is op de parlementaire behandeling Organisatie van de aanslag op De Gaulle zat goed in elkaar Twee explosies bij Nova Zembla Met een enkel woord Agenda Pi MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 Voorbereidingen op grote schaal Zijn onze inlichtingen juist, dan zal de televisiedistributie naar het voorbeeld van de draadomroep binnenkort een feit zijn. PTT- experts leggen thans in het diepste geheim een klein proefnet aan in één der IJsselmeerpolders, waar het nieuwe systeem nog enige tijd „uitgeprobeerd" zal worden. Maar technisch, aldus heeft men ons verzekerd, is het een bekeken zaak. Ook zijn reeds op grote schaal voorbereidingen getroffen voor de aanleg van een landelijk draadtelevisienet, dat overal in den lande een volstrekt storingvrije ontvangst van twee tot vier televi siezenders mogelijk zal maken. De uitvoering van het project wacht nu alleen nog op de parle mentaire behandeling. Zou het parlement echter bij wijze van spreken morgen het project goedkeuren, dan zou de PTT reeds overmorgen kunnen beginnen met de aansluiting van de eerste kijkers op de draadtelevisie. In ettelfjke Nederlandse woningen zijn namelijk reeds voorzieningen voor direc te aansluiting op het televisienet inge bouwd: het bewys van de bijzonder grote voortvarendheid, waarmee de PTT deze zaak heeft aangepakt. In vrijwel alle nieuwbouwwoningen worden tegenwoor dig namelijk z.g. „standaardverbindin gen" aangelegd: een nieuw soort com binatiekabel, waarop men later naar be hoefte een telefoontoestel, een draad omroepluidspreker, of een t.v.-draad- omroeptoestel kan aansluiten (of wel alle drie tegelijk), zonder dat dit extra aanlegkosten of brekeryen met zich meebrengt. Bijna normaal Zodra de kogel door de kerk is, zullen dus duizenden huisgezinnen in het genot van draadtelevisie gesteld worden. Zo'n draadontvanger zal overigens in ons land qua uiterlijk niet veel afwijken van een normaal t.v.-toestel. Zodra de gehoopte parlementaire goedkeuring verkregen wordt, zal niets meer de snelle realisering van 't t.v.-net in de weg staan. Een vraag is slechts of de industrie op korte termijn voldoende draadontvangers zal kunnen leveren om de verwachte aanvangsgolf van distri butieklanten te kunnen opvangen. Een andere, belangrijke vraag is: hoe zal de radio en t.v.-handel reageren. Men kan aannemen, dat de omzet van de detaillist door de invoering van de draadtelevisie een gevoelige knauw zal krijgen, en dat zelfs zijn toekomstig debiet (met name in die gebieden des lands, waar thans nog geen goede directe t.v.-ontvangst mogelijk is) priori schade zal lyden. En in deze precaire kwestie iz het laatste woord nog lang niet gesproken. Frisse start (Van onze t.v.-medewerker) De Belgisch-Nederlandse week vol te levisie-uitwisseling startte zaterdagavond Na een afwisselend programmaoverzicht, waarin de twee omroepsters nogal opge prikt by een zaten en knusjes praatten, kwam al direct de uitwisselingsgedachte om de hoek kijken. Hoe denkt DE Belg over DE Neder lander en omgekeerd? Men kan daarover deftig praten en schryven, maar als men het ons vraagt, geef dan maar een aantal flitsen, zo uit het volle leven gegrepen. We weten het: ze zijn natuurlijk voorbereid, vooral die met de officials. Maar we konden ons toch niet aan de indruk ontworstelen, dat dit alles het merkteken van ecntheid droeg: de weloverwogen woorden van Van Duinkerken en de spitse gedachte van onze Godfried over het zwakke thuisfront van de Vlamingen incluis, alsmede de materieel gerichte van Hugo Claus en de wat voorzichtiger hommage van Karei Jonckheere aan het Noor den. En niet vergeten: de ongezouten meningen van passanten. Toen was het hoog tijd voor de onwaarschijnlijke ko medie van Gogolj, waarin David Koning zich als vertaler heerlijk had kunnen laten gaan. Het zelfde gevoel kregen we trouwens van regisseur Rekers. Die mocht en kon meer durven dan anders en van die vryheid maakte hij een passend gebruik, daarin kundig bijge staan door een uitstekende „crast". We zijn geen kenners van het Vlaams to neel, maar wat we er van tijd tot tyd van zagen, deed ons (enkele groten als Cammermans uitgezonderd) wel eens wat dilettantisch aan. Welnu, dat bleek een vertekening van de diepere werkelijkheid, want de toewijding, de vaart en het vak manschap, waarmee de vertoning van zaterdag voor de camera's werd ge bracht, verdient alleen maar lof. Die arme ds. Langstraat kwam er wel wat moeilijk bij te hangen, maar toch scheen het of het stuk hem op een idee had ge bracht. Daarin viel ons nl. bij lezing een nogal pittig zinnetje op De koppelaar ster zegt ergens, dat de vrouw in het huwelijk alleen maar heeft te delen of te vermenigvuldigen. De dagsluiter bracht een citaat ter sprake, dat ons be langrijk genoeg lijkt het door te geven: Als je het geluk wil vermenigvuldigen, dan moet je het delen. Daarmee had hij van zijn nood een deugd gemaakt. Hoe, niet bekend Hoe de tarieven en verdere details van de draadtelevisie geregeld zullen worden is nog niet bekend. Maar insiders ge loven, dat het staatsbedrijf alles dus ook de verhuur van de ontvangsttoestel len in eigen hand zal willen houden. Sommige ingewijden speculeren echter op de mogelijkheid, dat de radio- en t.v.-handel hier wellicht op één of andere wijze bij in te schakelen zou zijn, opdat ook deze nog een graantje van de t.v.-distributie zou meepikken. Van de zijde der PTT kon men ons nog geen commentaar of reactie ver strekken op bovenstaand bericht, aange zien de zaak nog op parlementaire be handeling wacht. Beste beentjes voor (Van deze t.v.-medewerker) Zijn wij goed ingelicht, dan leeft de grote Vlaamse liedjesmaker en zanger Emiel Hullebroeck nog steeds. Hij moet dan thans wel flink over de tachtig zijn. Hoe goed zal het hem hebben gedaan, dat hij op zijn oude dag heeft mogen beleven, dat een t.v.-uitzending, die ge heel aan zijn populaire levenswerk was gewijd, de hoogste lof verwierf en thans een ereplaats kreeg in de Belgisch- Nederlandse t.v.-uitwisseling. Een oor deel is voor een oudere welhaast niet te geven zonder daarin dierbare herken ning te verdisconteren. Toch moeten we pogen zo objectief mogelijk te blijven. Welnu, de Vlaamse t.v. had voor een alleraantrekkelijkste presentatie gezorgd, maar de dictie het helaas wel te wensen over. Sommige te slordig, dan weer wat te gezwollen. De balletintermezzi waren fleurig. We vragen ons af of een derge lijke onderneming voor onze t.v. geen aardig programma zo kunnen opleveren. We hebben toch ook onze liedjeszangers gehad? Hoe zou Speenhof's schutterij niet martiaal gebracht kunnen worden met geüniformeerde dans en al? Bijzonder belangrijk achten we het slot van Anstadt's Duitse documentaire. Tal van vraaggesprekjes puntig en ter zake, gaven licht over een aantal in teressante problemen, weliswaar niet re presentatief, maar men kreeg toch een indruk. Wat ons eerlijk gezegd hinderde, was dat op de vage Duitse antwoorden nu niet eens een enkele maal de waar heid met een enkel woord werd gesteld. Men kan nu wel zeggen, dat de t.v. niet. de taak heeft om op straat voorlichting te geven, maar we hadden de gezichten toch wel eens willen zien als de ver schrikking onthuld werd. Aan de andere kant moet worden gesteld dat aantallen slachtoffers tenslotte niet het belang rijkste zijn yterwijl daarop de vragen juist waren toegspitst. Veel lof verder over de eerlijkheid, waarmee de zaak was opgezet en uitgevoerd. Een verteke- 9 Vervolg van pag. 1 Daders precies op de hoogte ondanks zeer geraffineerde veiligheidsmaatregelen Landarbeider kreeg argwaan en hielp onderzoek op weg Gearresteerd waren eveneens Lauzier- Savin, die bij de muiterijen van 1958 en 1960 een rol van betekenis heeft gespeeld en geacht wordt verantwoordelijk te zyn voor verscheidene plastic-aan slagen In Frankrijk, de journalist Bous- quet, redacteur van het rechts-radicale weekblad „Rivarol", en baronesse Bout- my, van wie bekend is, dat zij nauwe betrekkingen onderhield met activist! sche kringen van de OAS. De gehele organisatie van de OAS stond volgens minister Frey onder opper-commando van ex-generaal Salan. De organisatie van de aanslag zat voortreffelijk in elkaar. De daders wa ren precies op de hoogte van het ver trek van De Gaulle uit het Elysée, wat verwondering wekt, want telkens wan- De Gaulle naar Colomby wegrijdt, wordt de route pas op het allerlaatste ogenblik aan de chauffeurs bekendge maakt. Er vertrekken altijd twee stoeten uit het Elysée of uit Colomby: een echte en een valse. Men weet dus nooit precies in welke stoet de president van de repu bliek zich bevindt. Men rijdt onderweg met grote snelheid, vaak 140 tot 150 km per uur. Ook passeren de auto's elkaar meermalen onderweg om overvallen des te moeilijker te maken. Iedere stoet wordt voorafgegaan door motorrijders, terwijl in de volgauto's gewapende gen darmes voortdurend in radiocontact staan met de gendarmerieposten in alle dorpen, die De Gaulle passeert. Ook rijdt permanent een dokter mee. met verband en bloedplasma, terwijl de zie kenhuizen in de buurt een speciale wachtdienst hebben, om in geval van nood onmiddellijk te kunnen ingrypen. In de val De hoofddader, Martial de Villeman- dy, is door eigen schuld in de val gelo pen. Toen hij de vlammen had gezien en de ontploffing had gehoord, liep hij naar zijn auto, die in de buurt gepar keerd stond, en wilde met gedoofde lich ten wegrijden. Hij miste echter een bocht en kwam in een greppel terecht. Een 27-jarige landarbeider, Daniël Pil let, reed hem op zijn bromfiets achterop en hielp de wagen op het wegdek. De landarbeider stelde voor samen een glas bier te drinken in het enige café van Pont sur-Seine, dat nog open was. Daar toonde Martial zich ongerust. Hij was bang en beefde als een riet. De land arbeider dronk zijn glas niet leeg, maar ging in het donker andermaal de weg op, daar hy dacht dat er een verkeers ongeluk was gebeurd. Op de plaats van de aanslag ontmoette hij een kapitein van de gendarmerie, aan wie hij het voorval met de auto van Martial vertel de. De kapitein stelde er prys op Martial als getuige te horen, maar toen in de wagen van Martial een kyker werd ge vonden, waarvan het merk precies klop te met het merk van een tas, op de weg bij de plaats van de aanslag, vond de kapitein het raadzaam Martial vast te houden. Politiehonden volgden het spoor van de wagen en bleven tenslotte bij Martial staan. Op dat ogenblik werd Martial gearresteerd en naar het com missariaat van politie overgebracht. Daar legde hy een volledige bekentenis af en noemde ook de namen van zijn medeplichtigen, o.m. die van Dominique Cabanne de la Prade, sinds 9 september uit zyn woonplaats verdwenen. Zware slag In Parys werden zaterdagavond ex tra veiligheidsmaatregelen genomen. Men ziet voor de studio's van alle radio gebouwen vier agenten op post, van wie één gewapend met een stengun. Ook het Elysée-paleis wordt extra bewaakt. Zaterdagavond werden de rechter trot toirs langs alle kanten van het Elysée met ijzeren hekken voor het publiek af gezet. Zondagochtend werden de hekken verwijderd. Van enige opwinding in Pa rijs viel gisteren niets te bespeuren. Het weer was prachtig, zodat tienduizenden Parijzenaars naar de omgeving waren vertrokken. In Colomby-les-deux-Eglises moest men van de gendarmerie toe stemming hebben om in het dorp te mogen parkeren. Overigens ging het le ven in het dorp zijn normale gang. Ge neraal De Gaulle, zyn vrouw, zyn zoon Philippe en zyn drie kleinkinderen, heb' ben de zondagochtendmis van half elf bijgewoond. Voor het kerkgebouw ston den veel toeristen, die applaudiseerden toen de generaal naar binnen ging. De kerk was stampvol. De gendarmerie had zich zondag van de wegen teruggetrok ken en hield zich schuil op het land of in boerderijen. Minister Frey zei nog op zijn pers conferentie niet te geloven, dat door de arrestaties, huiszoekingen en in beslag genomen documenten de OAS volledig is opgerold, doch wel is de OAS in Frankrijk althans een zware slag toege bracht. Het Kremlin heeft zaterdag het Brits-Amerikaanse voorstel voor staken van de kernproeven in de dampkring verworpen. Premier Chroesjtsjow heeft geantwoord met een beroep zijnerzijds op Amerika en Engeland om gezamenlijk te werken aan volledige internatio nale ontwapening, „het voornaam ste probleem van onze tijd". Ook bepleitte hij opnieuw het sluiten van een Duits vredesverdrag, „op dat te rechter tijd kan worden voorkomen, dat de hel van een kernwapenoorlog losbreekt". Intussen heeft de Sowjet-Unie giste ren twee nieuwe explosies met kernwa pens in de dampkring teweegegebracht, resp. de vijfde en zesde. Beide vonden plaats in het gebied van Nova Zembla. Een dezer explosies was van geringe om vang, de andere was de zwaarste uit de ning werd echter bereikt, toen werd aangekondigd, dat nu eens getoond zou worden wat de jeugd bezig hield. Toen kwamen vragen over politieke opvoeding en het bleek, dat de jeugd zich daar voor gedeeltelijk maar matig interes seerde. Slot van de avond was alweer een show, die van Rudy Carrell, die mede voor België bestemd was. Aardige dingen zaten erin. Het tempo was vlot, in de dictie te snel dikwijls. Laat men zich tooh spiegelen aan het Duitse vakwerk. Daar zegt iedereen rustig of zijn of haar zegje en dan is het snel-wegwezen ge blazen. Daarin moet n.l. het tempo wor den gevonden. Het idee, dat aan Carrell's werk ten grondslag lag, pakte wel en was ook goed opgezet. Die opzet werd echter, naarmate de tijd verstreek, steeds losser. Toch heeft het jonge troepje zijn best gedaan. De beste beentjes werden voorgezet, maar het zal een toer zijn om dat bevredigende niveau te houden, zonder in herhalingen te vervallen. We moeten maar afwachten. Dat gold trou wens ook voor de verkiezingen in Duits land. Paus Johannes roept op tot bezinning Paus Johannes heeft gisteren een hartstochtelijk beroep op de verantwoor delijke wereldleiders gedaan, zich toch vooral bewust te zijn van hun grote ver antwoordelijkheid jegens God en de ge schiedenis. Hy drukt hun op het hart er voor te waken niet het slachtoffer te worden van bedriegelyke provocaties. Niet de macht maar het recht moet voorgaan. De wereld heeft geen behoefte aan oorlogen en verslagen volken, maar aan de hernieuwde kracht der verlossing en aan vrede", aldus Paus Johannes. 9 Vervolg van pag. 1 Reddingsploegen werden uitgezonden en het verongelukte toestel werd spoedig daarna gevonden. Het was echter \loed en men moest het lage ty afwachten voor men aan enige reddingspogingen kon denken. Toen men eindelyk de mod dervlakte kon oversteken en bij de wrakstukken komen, was de aanblik ont stellend. Verwrongen stukken metaal staken uit de gryze modder omhoog. Doorweekte bagage lag her en der ver spreid. De stoffelijke resten van de pas sagiers behajve de twee Nederlanders 65 Duitsers, acht Oostenrijkers en twee Zwitsers lagen in de modder. Som migen op een afstand van 40 meter van het verongelukte toestel. Andere slacht offers van de ramp zaten nog vastge bonden in hun stoelen in het staartstuk. Niemand van hen had ook maar de geringste kans gehad het leven er van af te brengen. De enige was de jonge Duitse vrouw van ongeveer 25 jaar die in half bewusteloze staat rondzwom toen een reddingboot als eerste bij het wrak arriveerde, nog voor de moddervlakte kwam droog te liggen. Zy werd aan boord getrokken en kreeg wat cognac te drinken. Zy mompelde „Dank u", waarna zij opnieuw het be wustzijn verloor. Zy werd in allerijl naar de ziekenkamer van het vliegveld gebracht waar men haar een bloedtrans fusie gaf. Alle pogingen haar leven te redden, mislukten echter en drie uur later over leed ook deze enige overlevende van de ramp aan de ernstige verwondingen, die zij aan het hoofd had opgelopen. Reddingsploegen slaagden er tijdens de zes uur dat de moddervlakte droog lag in, 63 lichamen te bergen. Daarna kwam de vloed op en de redders moesten terug naar de oever, terwijl later voor de twee de maal langzaam het vliegtuig werd overspoeld. Opnieuw stak alleen het staartstuk boven water uit, als een si nistere aanwijzing van de ramp die hier had plaatsgevonden. Onderzoek Leden van de commissie van onder zoek van de Ierse luchtvaartraad kwa men gisteren reeds naar Shannon om na te gaan wat de oorzaak van de ramp is. Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse maatschappij, die in Californië is gevestigd, zijn eveneens op weg naar Ierland. Ze zullen moeten proberen antwoord te geven op de vraag waarom, zoals functionarissen van het vliegveld ver moeden, alle motoren van het toestel tegelijk uitvielen, waardoor het vliegtuig als een dor herfstblad in de rivier tui melde. In Dusseldorf gingen gisteren geruch ten dat het vertrek van het toestel twee maal was vertraagd door een technische storing, hoewel een vertegenwoordiger van de President Airlines verklaarde dat het vliegtuig was verlaat door slecht weer. Zeker is in ieder geval, dat de gezag voerder, die het toestel naar Shannon vloog, geen mankementen rapporteerde en dat er tijdens het lange oponthoud op het Ierse vliegveld geen reparaties werden uitgevoerd. De bemanning van het toestel bestond uit vier Amerikanen plus een Oosten rijkse en Finse stewardess. BINNENLAND Te Delft is zaterdag onder grote be langstelling de Jaarlijkse tentoonstelling ..Wester van Delft" gehouden. De ochtend was gewijd aan de beoordeling van het In gezonden vee. 's middags had een hip pisch feest plaats, waaraan werd deelge nomen door landelijke rulterverenigingen uit Noord- en Zuid-Holland. De Nederlandse Orde van Advocaten houdt op 22 september haar jaarlijkse ver gadering te Eindhoven. Hierbij zal men zich beraden over het onderwerp „samen werkingsvormen ln het vrije beroep". Over dit onderwerp zyn pre-advlezen uitge bracht door mr. L. M. M. Nyst, advocaat te Eindhoven en door mr. A. Blom, ad vocaat te Rotterdam. Gisteravond zag een dame. die haar hondje uitliet, ln het water langs de spoordijk ln zuidwest Haarlem het lichaam van een meisje dryven. Inmiddels was de politie op de hoogte gesteld van de ver missing van de 3 >/2-Jarige Elisabeth War merdam uit de Teslastraat te Haarlem. Dit meisje was 's middags gaan spelen en is te water geraakt. BUITENLAND De Australische radio-omroep heeft meegedeeld, dat vorige week de grootste groep emigranten, die ooit Zuia-Afrlka verlaten heeft, met de „Orontes" vertrok ken ls. Het waren 600 personen, die naar Australië en Nleuw-Zeeland emigreren. Een Algerijnse mohammedaan heeft [terdag geschoten in een café te Rijssel waardoor twee Algerijnen ev. een Europese vrouw werden gedood en drie Algerynen werden gewond. Twee mensen zyn omgekomen en 73 gewond toen zich zaterdag by Pecos ln de Amerikaanse staat Texas een ontploffing ln een aardgasbron voordeed. Verscheidene gewonden hebben zeer ernstige brandwon den. Reeds verscheidene dagen had men de bron al niet meer onder controle. Het merendeel van de getroffenen was op het ogenblik van de ontploffing bezig aarde ln de bron te gooien om te proberen een einde te maken aan de toevoer van het aardgas. Van de eerste twee schepen van een reeks Russische tankschepen van 60.000 ton is ln Leningrad de kiel gelegd, zo meldt het Russische nieuwsbureau Tass. De tankschepen, die ln de loop van de komende vier Jaar gebouwd zullen wor den, zullen 230 meter lang zyn en 43.500 ton olleprodukten kunnen bevatten. De Britse raketdeskundlge Klnlock is in levensgevaariyke toestand ln een ziekenhuis te Newport op Wight opge nomen na een ontploffing op het proef- terrein voor "Black-Knignt"-raketten op Wight. Klnlock demonstreerde raket brandstof toen de ontploffing zich voor deed. Nog drie mensen werden ln het zie kenhuis opgenomen. Een Russische woordvoerder heeft ln Washington meegedeeld, dat zaterdag een poging tot brandstichting ln de Sow- Jetrusslsche ambassade ls gedaan. De brand die als gevolg van deze poging uitbrak, kon snel worden geblust. De woordvoerder zei dat men niet heeft kunnen vaststellen wie de daders waren. Ambassadepersoneel wist de brand te blussen. De zaakgelastig de Smirnowski heeft by de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk „zeer krachtig geprotesteerd tegen deze ongehoorde misdaad". Men vraagt zich ln Washington af hoe een ander dan een Rus ongezien op de derde etage van het ge bouw kan zyn gekomen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Kamermuz. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. en voordr. 20.50 Voordr. 21.05 Me- tropole-ork. en zang. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Madrigaalkoor. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Lichte muz. 23.15 Utrechts kamerkoor. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Oude muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. muz. 20.45 Dekblad eerste soort, hoorspel 21.25 Pianorecital. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizler. 20.35 Amus. progr. 21.15 Fllmverslag. 21.30 Muzik. progr. nu lopende serie en had de kracht van verscheidene miljoenen tonnen T.N.T. Van 13 september tot 15 oktober zal Sowjet-Rusland in het middelste deel van de Stille Oceaan proeven r.-emen met meertrapsraketten. Dit gebied ligt 1600 km ten zuidwesten van Hawaii. De ministers van Defensie en chefs van staven van de mogendheden, die aangesloten zyn bij het Verdrag van Warschau, hebben op een bijeenkomst die vrijdag en zaterdag in Warschau is gehouden, kwesties besproken aan gaande vergroting van de militaire pa raatheid van de strijdkrachten. Aan de chefs van staven is opdracht gegeven maatregelen uit te werken voor de ver dere versterking van de defensie, „we gens de vergroting van de militaire voor bereidingen en de bewapeningswedloop van de NAVO-landen". Premier Nehroe van India en premier Chroesjtsjow hebben gisteren in een ge meenschappelijk communiqué aan het eind van Nehroes bezoek gezegd, dat al gemene en volledige ontwapening onder strikte internationale controle de be langrijkste kwestie is waarvoor de we reld zich vandaag gesteld ziet. Chroesjtsjow heeft gisteren bjj het In- gebruiknemen van een nieuwe elektri sche waterkrachtcentrale In Stalingrad met een capaciteit van 2.500 miljoen kilowatt de grootste ter wereld o.m. gezegd, dat hij begrepen had, dat presi den Kennedy onderhandelingen wilde en premier Macmillan eveneens. H(j hoopte, dat De Gaulle zich daarby zou aanslui ten. onua)j9&pv TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT WPU&Ï& 20 X KWALITEIT VOOR F f.-] Voorzieningen remmen uittocht Nieuw-Guinea „De nieuwe personeelsvoorzieningen, die in de eerste plaats bedoeld zyn om de uittocht uit Ned. Nieuw-Guinea tegen te gaan, hebben reeds succes geboekt. Ik vernam by aankomst in Biak dat ver scheidene personen hun ontslagaanvrage hadden ingetrokken". Dit deelde de di recteur van Financiën in Ned. Nieuw- Guinea. mr. G. W. baron van der Feltz, vanmorgen mee bjj zijn terugkeer uit Nederland in Hollandia. Mr. Van der Feltz zei voorts, dat het in de bedoeling ligt, dat de nieuwe maatregelen van 1 september j.l. af gel den. „Uiteraard moeten wij afwachten of de maatregelen voldoende zijn om in leder geval een remmende werking op de uittocht te hebben." De Doelen: Leldse Amateurfotografen- ver. Kleurendia's Vakantie-oogst. 8 uur n.m. Pieterskerk: Orgelbespeling Adrlaan En gels. 8.30 urn: n.m. Wassenaar. Clubgebouw Blauw zwart. Kaartavond voor leden en dona teurs. 8 uur nam. Prediker: Spr. Z. J. van Wierlngen. 8 uur nam. Zomerzorg: Ned. Kath. Kappersbond. Spr. dhr. H. Doeleman. 7.45 uur nam. WOENSDAG Het Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Dr. L. J. Menges over „Neurotlserende factoren ln deze tyd". 8 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur n.m. VRIJDAG Prediker: Evangelisatie Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rest. Van der Heyden: Modeshow Mode huls De Groot. 2.30 en 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Ver. van Huisvrouwen. Voordracht Vera Bondam, 2.30 uur nam. Zomerzorg: Vola. Spr. mevr. Ir. T. de Boer over „De geschiedenis en de moderne produktie van glas". 8 uur nam. ZATERDAG Antoniusclubhuls: Toneelavond Smit Röntgen Ontspanningsvereniging. Opvoe ring van de model-echtgenoot. 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm. Bijbelstudie; 11-12 uur ds. K. C. van Oossanen. ZONDAG Steenschuur 6: Kerk van Jezus Chris tus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Luxor: „Pygmalion". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Meneer Hulot met vakantie". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Trottoirmeisjes van Parys". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Indiscreet". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Prins en de showgirl". VOOR DINSDAG 12 SEPTEMBER Hilversum I, 402 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram, VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V, d. kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngs- ultz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuin-I bouwmeded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. W 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Barok-ens. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Amus. muz. 15.30 Literaire lezing. 16.00 Kamermuz. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Der Rosenkavaller, ope-n, rette. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 Ik vlieg, door het geloof, hoorsp. 22.00 Muzlk. le-kr zing. 22.20 Gram. 22.30 Nws., beursber. v.. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 '9 Gram. 23.55-24.00 Nws. |q: Hilversum II, 298 m. L KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 n Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V- d- kind. 10.15 Lichtbaken, lezing. 1 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram, 0i 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben Je zes- t tig? 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 j. Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne- D' wyzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Gram. jti 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Zaakwaarnemers, hoorsp. 15.40 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.Levensstandaard en levenspeil ln tropische landen, door Ir. ft J. Ham. 1 KRO: 18 00 Lichte muz. 18.20 Polit. Ie- zing. 18 30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Omr. ork. 21.25 Pianorecital. 21.35 Gram. 22.25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22.40 Kamerork. 23.55-24.00 f' Nws. 5 TELEVISIEPROGRAMMA J NTS: 20.00 Journ. 20.25 Documentaire, 21.00-22.10 Speelfilm. 22.10-22.55 Literair r progr. -( BUITENLANDSE PROGRAMMA'S 01 Engeland, BBC Home Service, 330 m. r. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. i 13.10 Onbekend. 13.40 Voordr. 14.25 Lied jes. 15.00 Hoorsp. 15.30 Gram. 16.30 Le- zing. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. jeugd. P 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork. muz. 19.30 Klankb. 20.30 Hoorsp. 21.30 Twintig vragen. 22.00 jl Nws. 22.30 Klarinet en plano. 22.45 Voor- |J dracht. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. u Engeland, BBC Light Programme, 1500 t en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 V. d. arb. 13.00 Ge- f var. muz. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. I vrouw. 15.00 Dansmuz. 15.31 Muz. by het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Gevar. progr. 20.00 Hoorsp. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Hoorsp. 21.31 Gram. 22 30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.16 Lich te muz. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 18.15 Hammondorgelspel. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.45 Nws. 23.40 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gram. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.50 Gram. Gram. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.05 Kamerork. 21.46 Gram. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. 12 30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beurs ber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Gevar. muz. 14.45 Ork.. koor en sol. 16.00 Beurs ber. 16.06 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.30 Klankb. 22.55-23.00 Nws. 484 fn.: 13.00 Nws. 14.03 Gram. 15.30 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.10 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nw6. 20.00 Ork. conc. 22.55 Nws. Trianon: „Ben Hur". A.l. Dag. 2 en 7.30 uur. Rev: „Het uur der vergelding". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Het eiland der vergelding". Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur; zat. en zond. 7 en 9.15 uur „All Hands on Deck". A.l. Maandag en woensdag 8 uur „Duinkerken". 18 Jaar. Donder dag 8 uur „De Grote Caruso". A.l. Zon dagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Liever Lui dan Moe". A.l. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling boeken en prenten van K. Okamura. Werkd. 10-5 uur, zondags 1-5 uur (tot 1 november). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 —12 en 2—4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „vierhonderd Jaar Romeinse be zetting" Werkd. van 10—5 uur, zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang, die vlsl" (tot 1 ok tober) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, lel. 20136. Bh geen gehoor van Uw hnlsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 6 a weer I s 1 l Amsterdam regen z 2 21 13 0 Den Helder regen z 6 18 13 0 Ypenburg zwaar bew. zzw 3 22 8 0 VUsslngen zwaar bew. z 6 22 15 0 Eelde zwaar bew. zzw 4 20 11 0 De Bilt geh. bew. z 2 20 10 0 Twente zwaar bew. zzw 4 20 12 0 Eindhoven zwaar bew. zzo 2 21 11 0 Z.-Limburg zwaar bew. zzw 4 21 10 0 Helsinki licht bew. wnw 2 18 4 1 Stookholm zwaar bew. w.stil 16 10 0 Oslo regen mist w.stil 19 Kopenhagen wzw 5 14 10 0 Aberdeen zwaar bew. w.stil 19 10 0 Londen licht bew. zw 2 24 15 0 Brussel zwaar bew. z 4 21 13 0 Luxemburg zwaar bew. ono 2 19 8 0 Parys zwaar bew. o 1 24 13 0 Bordeaux geh. bew. w 2 28 15 0 Grenoble onbewolkt w.stil 24 9 0 Nice onbewolkt n 5 25 16 0 Berlijn Frankfort zwaar bew. wzw 2 15 12 0. mist ono 1 21 6 0 München onbewolkt O 2 18 6 0 Zürlch mist w.stil 18 8 0 Genéve mist w.stil 19 7 0 Locarno licht bew. ono 1 25 9 0 Wenen zwaar bew. w 2 17 12 0 Innsbruck mist w.stil 22 4 0 Belgrado half bew. zw 2 20 10 0 Rome onbewolkt no 2 29 11 0 Aiacclo Madrid onbewolkt O 3 26 12 O onbewolkt w.stil Mall ore a zwaar bew. w.stil 29 20 0 Lissabon onbewolkt nnw 8 26 17 0

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2