Vliegtuig neergestort in de Shannon: 83 doden Autorace Monza werd dodenrit Aanslag op De Gaulle mislukt: dader gepakt Bij slachtoffers zijn twee Nederlanders WEERBERICHT Coureur Von Trips en 12 toeschouivers dood Wrakstukken in de modder VRAAGTEKENS Arrestatiegolf in Mexico Man en vrouw in auto verdronken Tragische „sport" in Italië Twee generaals en een kolonel (leiders van OAS) gearresteerd Grote orkaan teistert z.o.-kust VS (§uc/ ?)ïteuws> Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 SEPTEMBER 1961 No. 30449 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van uisnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) In de grijze modder van de monding van de rivier de Shannon aan de Ierse westkust liggen de wrakstukken van een Amerikaans charter-vliegtuigwaarin 83 mensen de dood hebben gevonden. Het toesteleen DC-6 van de Presi dent Airlinesverongelukte gistermorgen om enkele minu ten voor vier, vlak na de start van Shannon Airport. Tot de slachtoffers behoren twee Nederlanders. Het zijn de heer C. Waiboer, werkzaam bij het Bureau Gemeenschappelijke Diensten te Wageningen en wonende te Bennekom, en ir. J. W. C. Wesenberg uit Tilburg, bedrijfsleider in een textielfabriek te Goirle. weer op de startbaan te zetten. Het lukte niet en het vliegtuig stortte van een hoogte van ruim 150 meter in het water, dat hier bij vloed ongeveer drie meter diep is. Het toestel kwam ondersteboven te liggen en vrijwel alle inzittenden moeten op slag zijn gedood. Jonge vrouw Het is een mysterieus ongeluk. Daar is allereerst de vraag waarom het toestel op weg van Düsseldorf naar Chicago, met voornamelijk Duitse passagiers voor een agrarisch congres in deze Ameri kaanse stad aan boord in Shannon zes uur vertraging had. Oorspronkelijk zou het toestel slechts 40 minuten op het „laatste" vliegveld van Europa blijven voor het innemen van brandstof. Het vliegtuig arriveerde zaterdagavond om 21.52 uur op Shannon en vertrok pas zeven minuten voor drie zondagmorgen. De gezagvoerder van het toestel, een Amerikaan, rapporteerde geen mechani sche fouten. Waarom dan deze vertra ging? Een functionaris op het vliegveld verklaarde later, dat de voornaamste reden was, dat de bemanning die het toestel hier moest overnemen, voor de vlucht over de Atlantische Oceaan, niet de voorgeschreven rustperiode had ge had. Niettemin onderzoeken Ierse lucht vaartexperts wat de bemanning deed tijdens die rustperiode. Dikke mist Toen het toestel eindelyk opsteeg, hing er een dikke mist, zo dicht1 zelfs, dat vliegtuigfunctionarissen enigszins verbaasd waren dat het toestel toestem ming had gekregen de lucht in te gaan. Het werd nagestaard door ruim 90 Amerikanen, die met een ander toestel van de zelfde maatschappij, de President Airlines, naar Europa waren gevlogen en in Shannon strandden met motorpech. Een van hen, een student van de Cornell Universiteit, David Neufville, zei: „Het leek alsof de motoren meer lawaai maakten dan normaal. Af en toe was het of het geluid even wegviel en dan weer aanzwol. Plotseling hoorden we helemaal niets meer en dan even later een harde klap. Het was ontzettend, juist omdat we niets konden zien". Het toestel dat om vrijwel dezelfde tijd was opgestegen als de KLM-Con- stellation van Viruly op 5 september 1954, kwam terecht op een plek, ongeveer drie kilometer van de plaats, waar zeven jaar geleden 27 mensen omkwamen. De laatste boodschap die men in de con troletoren van het vliegveld van de gezagvoerder opving, was: „We vallen' Hij probeerde in een laatste wanhopige poging het toestel rond te trekken en De Mexicaanse autoriteiten nebben zondag bijna tweehonderd mensen, on der wie generaal Celestino Gasca, laten arresteren, omdat zij van plan zouden zijn de openbare orde te verstoren tij dens de onafhankelijkheidsfeesten, die op 15 september beginnen. De aange houdenen zijn allen aanhangers van generaal Miguel Henriquez, die bij de jongste verkiezingen de voornaamste kandidaat van de oppositie was. Uitwisseling van krijgsgevangenen Frankrijk -Tunesië Frankrijk en Tunesië zyn zondag be gonnen met de uitwisseling van perso nen, die gevangen genomen zyn tijdens de gevechten van juli in Bizerta. Volgens net Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er 700 Tune- siërs in Franse handen en 300 Fransen in Tunesische handen. ZELFDE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden tot mor genavond Veranderlijke bewolking, met plaatse lijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 SEPTEMBER Zon op: 6.08 uur; onder: 19.03 uur. Maan op: 8.22 uur: onder: 20.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.52 u. Laagwater te 0.35 en 12.45 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Alleen het staartstuk was nog onbe schadigd en vermoedelijk zat in dit ge deelte de jonge vrouw, die door red dingsploegen rondzwemmend werd aan getroffen en die, voor zij enige tyd later toch aan haar verwondingen bezweek, nog een woord mompelde: „Motoren". In tegenstelling tot het ongeluk met het KLM-toestel werd bij deze ramp wel onmiddellijk alarm geslagen. Op de controletoren had men het opstijgen van het toestel namelijk gadegeslagen op het radarscherm. De radarwaarnemer zag dat het toestel een bocht naar links maakte inplaats van de voorgeschreven bocht naar rechts en toen volledig van het scherm verdween. Slot pag. 2 De 66-jarige bloembollenexporteur, de heer C. J. van Til uit Hillegom en zyn 53-jarige echtgenote C. van TilZijlstra, zijn zaterdagavond in een tocht langs de Venneperweg in de Haarlemmermeer verdronken, nadat hun auto over de kop was geslagen en onderste boven in het water terecht was gekomen. De heer Van Til was van Schiphol op weg naar huis en is waarschijnlijk door de mist mis leid. Op de Venneperweg kwam zijn wa gen eerst op het linker gedeelte van de weg terecht en vervolgens in de berm, waardoor de auto over de kop sloeg. Twaalf toeschouwers en de pro minente Westduitse coureur Wolf gang Graaf von Trips zijn gister middag te Monza in de tweede ronde van de Italiaanse Grand Prix om het leven gekomen. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de Lotus van Jimmy Clark en de Ferrari van Von Trips met elkaar in botsing kwamen. De Ferrari boorde zich door de af rastering heen en kwam in het publiek terecht. Tegelijkertijd raakte op dezelfde plaats ook de Lotus van de Brit Ashmore van de baan. Acht toeschouwers werden op slag gedood, vier overleden later in het ziekenhuis en de vrees moet worden uitgesproken, dat het dodencijfer nog hoger zal komen te liggen want drie van de 25 ernstig gewonden, die in het zie kenhuis van Monza moesten wor den opgenomen, verkeren nog in levensgevaar. President daclit aan „misplaatste grap" (Van onze Parijse correspondent) De organisatie van rechtse extre misten, de O.A.S., heeft vrijdag avond om tien uur een mislukte aanslag gepleegd op generaal De Gaulle. Ongeveer 100 km buiten Parijs, toen de stoet onderweg was naar het landgoed van de generaal in Colombey-les-deux-Eglises, ont plofte de ontsteker van een bom van omstreeks 10 kilo, maar niet de bom zelf, die onder het zand in een lege butagas-fles lag verborgen. De voornaamste dader, Martial de Villemandy, een man van 30 jaar. vroeger omroeper bij Radio- Saigon, is gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Sommigen van zijn medeplichti gen zijn eveneens gepakt, maar anderen zijn op de vlucht en ver toeven vermoedelijk al in het buitenland. Eveneens zijn gearres teerd, de generaals Crèvecoer en Vanuxem, leiders van de OAS in Frankrijk en kolonel De Blignières, chef van de generale staf van de OAS in Frankrijk. Het komplot legen De Gaulle was bedoeld om terstond na het verdwijnen van de generaal een militaire dictatuur uit te roepen onder leiding van ex- generaal Salan. De daders van de aan slag riskeren de doodstraf. De niet-ontplofte bom op de „nationale route-19" was volgens het eerste onder zoek gevuld met dynamiet, plastic en vermoedelijk napalm. Was de bom ontploft, dan zou er onder de wagen van De Gaulle zeker een gat van 10 meter diep in het wegdek zijn geslagen. De president zou de aanslag niet hebben overleefd. De wagen van De Gaulle reed bij de explosie met een snelheid van 100 km. per uur en pas seerde een ware vlammenzee. De Gaulle liet zijn chauffeur stoppen, stapte uit om te zien of er niemand gewond was, haalde de schouders op en zei bedaard: „Een misplaatste grap". Daarna reed de chauffeur door en kwam op de vastgestelde tijd op het landgoed van Colombey-les-deux-Eglises aan. Van de auto zijn de rechter kop lamp en de achterruit gebroken. De Gaulle wilde aanvankelijk de aan slag geheim houden, maar dat vonden de ministers in Parijs niet aan te be velen. De publikatie werd pas zaterdagoch tend vrijgegeven, zodat de ochtendbla den er geen woord van hadden. Ook de France Soir, die om 11 uur op straat komt, vermeldde het bericht nog niet. Om 2 uur in de middag verschenen de eerste extra-edities van de France Soir en van de Paris Presse, die druk werden verkocht. Maar van enige opwinding onder het publiek was geen sprake. Tijdens twee persconferenties, in het ministerie van Binnenlandse Zaken, heeft minister Frey zaterdagmiddag en zondagavond enkele mededelingen ge daan over de aanslag, die volgens hem het werk is van de O.A.S. Aanvankelijk weigerde hy te zeggen of de dader een burger of een militair was en evenmin wilde hij antwoord geven op een vraag, of op de route Parijs-Colom- bey-les-deux-Eglises een huis was ge huurd van waaruit de auto van De Gaulle kon worden gemitrailleerd. Pas op de persconferentie van zaterdagavond werd de naam van de dader bekend ge maakt: de eerdergenoemde dertigjarige, die in zijn woonplaats, Livry Gargan, zijn brood verdiende als verzekerings agent en daar stond aangeschreven als een weinig evenwichtig man. Slot pag. 2 Op deze plaats werd zaterdag- i hoop was een explosieve lading avond een aanslag gepleegd op laangebracht. Op het moment waar president De Gaulle. In deze zand-op De Gaulle in zijn auto pas seerde, ontplofte de ontsteker van de bom van 10 kilo, maar niet de bom zelf. f v v - fZ ;v, 1 -/ B j 4VB De 33-jarige Von Trips kwam onder zijn wagen terecht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. Ashmore en Clark liepen slechts onbeduidende ver wondingen op. De race werd alsof er niets was gebeurd voortgezet Von Trips, die in verband met het grote aantal ongelukken waarbij hij be trokken is geweest, vaak schertsend „Graaf Ongeluk" werd genoemd, was als favoriet voor de race gestart. Aangezien zijn Ferrari aanzienlijk sneller was dan de andere merken werd hij algemeen als winnaar gedoodverfd. Een zege zou de Rijnlander het wereldkampioenschap der coureurs hebben gebracht. De titel ging nu naar de winnaar van de race te Monza, de Amerikaan Phil Hill. Ook vorig jaar is de Italiaanse Grand Prix op het bijzonder gevaarlijke circuit van Monza gehouden. Toen hebben met uitzondering van de Italianen en de Westduitsers alle prominente coureurs na een actie van Stirling Moss de race geboycot. Te gevaarlijk! De Grote Prijs van Italië dit jaar was echter van groot belang was voor het eindklassement van de competitie om de wereldtitel. Derhalve hebben de coureurs dit jaar slechts zwakjes tegen de aanwijzing van het Monza-circuit geageerd. Toedracht Uit de verhalen van ooggetuigen heeft men de toedracht van het ongeluk kun nen destilleren. De Duitse coureur Von Trips, die op slag werd gedood in het ongeluk, deed zijn uiterste best even voor beëindiging van de tweede ronde de z.g. zuidbocht eerder te bereiken dan wie ook. Hij voerde zyn snelheid op tot omstreeks 200 kilometer, doch moest inhouden voor hij de bocht inging. Toen raakte de Cooper van de Nieuwzeelander Bruce McLaren even het linker achtex-wiel van de Ferrari van Von Trips. De Ferrari dwaalde daardoor naar links af en kwam in de baan van de Lotus van de Engelsman Jim Clark. Met een zware klap werd de achterzijde van de Ferrari geramd door de Lotus. De Ferrari schoot blijkens de wielsporen nog 36 meter door op de baan alvorens over een 10 meter brede, met gras begroeide strook langs de baan te razen. Er was veel publiek achter het ruim twee meter hoge gaas aan het begin van de bocht. De Ferrari raakte dat gaas op volle snelheid en dook toen weer terug d berm op. Daarna werd het hek van gaas opnieuw geraakt en op beide plek ken vielen de slachtoffers. De Lotus van Clark kwam wel op de berm terecht, maar raakte geen toeschouwers of het hek. De Lotus ramde de Ferrari een tweede maal en sloeg toen om. Dat red de Clark het leven. Hij werd uit de wa gen gesmeten en kwam in de wei te recht. Onmiddellijk stond hij op, prac- tisch ongedeerd. „Toen ik opstond was ik meer verbaasd dan overstuur. Ik had nooit gedacht, dat ik dat zou overleven", aldus Clark. „Maar het was mij onmo gelijk hem te ontwijken. We gingen te snel. Ik probeerde hem juist te passe ren". Pas 2\<2 uur, nadat het ongeluk was ge beurd bevestigde de wedstrijdleiding, die aanvankelijx geweigerd had de dood van Von Trips toe te geven, het dodelijk ver ongelukken van de Duitser in een com muniqué, dat ook de dood van acht toe schouwers meldde. Voor het tragische ongeluk van giste ren, waren de grote ongelukken bij auto- mobielwedstrijden gedurende de laatste jaren: 1952 Gladsbach, Duitsland: door een lekke band raakte de wagen van de Duitser Niedmayer tussen de toeschou wers: 13 doden en 20 gewonden. 1953 Buenos Aires: de Italiaan Fari na raakte tijdens de wedstrijd om de grote prys van Argentinië tussen de toe schouwers: 10 doden. Zaterdag zijn in het Westland de oogstfeesten begonnen. De druiven- prinses 1961. Êdith van der Wel, vormde een charmant sluitstuk van de kleurige stoet, die door de „tuin van Holland" reed. Een van de grootste orkanen sinds men senheugenis, genaamd Carla, heeft vannacht de kust van Texas en Lousi- ana bereikt. De winden die haar voor afgingen, stortten zich met een snel heid van meer dan 125 km per uur op de kust en deden de golven huizen hoog steigeren. Een tornado trof de stad Kaplan in Lousiana met windsnelheden van meer dan 240 km. per uur. Twintig tot der tig inwoners werden gewond en vele gebouwen stortten als kaartenhuisjes in elkaar. De orkaan had zulk een omvang en kracht dat de meteorologen verwacht ten dat zy tot meer dan 150 km ver het land in haar vernielend werk zou doen. Naar schatting 300.000 inwoners van kuststeden waren naar het binnenland gevlucht. Het Amerikaanse Rode Kruis dat belast was met de voeding en huisvesting dezer evacué's, meldde dat het nog nimmer werk van een derge lijke omvang op zich had moeten nemen. Freeport, een industriestad met 14.000 inwoners, was de eerste stad die totaal werd ontruimd. Twee dijken waren be zweken onder het meedogenloos ge- beuk der golven en het water stroom de door de straten. De burgemeester gaf alle achtergebleven bewoners bevel de stad te verlaten. Iedereen gehoor zaamde. Galveston, in 1900 het slachtoffer van een orkaan-met-springgety die 6000 mensenlevens eiste, stond blank. In de binnenstad stond het water tot aan het middel van een volwassene en steeg vyf centimeter per uur ondanks devyf meter hoge zeeweringen. De gehele kust, van Grand Isle (Loui siana) tot in het zuiden van Texas, werd een groot moeras en nog was het ergste niet gekomen. De regen viel in stromen neer als bij een zondvloed. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Sept. 1861: Maandag l.l. had te Katwijk a/Zee in de duinen het schijf schieten plaats door de korpo raals en onderofficieren der dienstdoende Schutterij van Lei den. De prijzen werden behaald door H. Selier, C. Selier, J. P. Duijverman en Jan de Koning. 1953 Le Mans in Frankrijk: 82 doden en 100 gewonden in de grootste ramp van de geschiedenis der autorensport. 1956 Mille Miglia Italië: 7 doden en 21 gewonden, onder de doden de Duitse coureur Wolfgang Piwko en zijn co-equi- pier de Zwitser Max Berney. 1956 Chimay België: twee wagens trof fen een groep toeschouwers: 4 doden 13 gewonden. 1957 Mille Migla Italië: 13 doden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1