Pitmanschool Overheid wil met ons salaris voor dubbeltje op eerste rang zitten Kennedy krijgt minder steun voor het buitenland dan hij wel wenst Ambtenarencongres bij Zivolle Publieke dienst glijdt af tot het niveau uit grijs verleden De regering doet de ambtenaren tekort Bintoe weer vrij Duitse vrachtschip „L EVAN TE" van Hoekse strand losgetrokken Tegenwerking in Huis, ook uit de eigen kring der Democraten Het laatste woord is niet gesproken Beperkte levensduur auto-kentekenbewi j s FH, BN of GN Prinsessen te Yerseke Zij houden niet van oesters Maar de Commissaris at met veel smaak! Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 september 1961 Derde blad no. 30448 NOORS PAAR BIJ BOTSING GEWOND Op d« Rijksweg ouder Boxtel heefteen autobotsing plaats gehad, waarbij drie personen zeer ernstig gewond werden. Een personenauto, waarin een Noorse man en vrouw, de 31-jarige P. M. Land- fald en de 28-jarige A. J. Landfald uit Levanger (Noorwegen) waren gezeten, werd nagenoeg frontaal aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende personenauto. De bestuurder hiervan, een inwoner van Best, was by het passeren van andere wagens de macht over het stuur kwyt geraakt. Het Noorse paar werd in zorgwekken de toestand in het ziekenhuis te Boxtel opgenomen. Ook de man uit Best werd ernstig gewond. (Van onze correspondent) „Op al onze wensen en verlangens is ons wat franje uitgereikt. Wat betekent het overleg, het spreken over trend en moderne loonmethodie- ken, als de overheid alleen maar op een koopje uit is en voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten?" Eenzijdig wordt onze rechts positie bepaald. Maar betekent dit, dat de overheid het recht toekomt haar dienaren eenzijdig onrecht aan te doen? Dat zij maar te slikken hebben wat hun wordt gepresenteerd en dankbaar moeten zijn voor een handvol kruimels van de welvaartskoek? Moeten zij berusten in de noodtoestand, die dreigt te ontstaan, neen, die er al volop is? Deze niet mis te verstane woorden sprak gister burgemeester J. A. Hoog kamp, als voorzitter van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, by de ope ning van het Jaarlijks congres in Stads schouwburg „Odeon" te Zwolle. Onjuiste verhouding Het lag voor de hand, dat hy uit voerig op de salariskwestie zou ingaan, „de Nederlandse ambtenaar worden de voordelen van de welvaart onthouden en Bij worden behandeld als tweederangs werknemers, aldus spreker, die wees cp de recente grote ontevredenheid onder het personeel van de posterijen en van de Ned. Spoorwegen. „De regering be wandelt onjuiste wegen en doet de amb tenaren tekort", aldus de Bondsvoorzit ter. De heer Hoogkamp vervolgde dat al verschillende Jaren met klem is ge wezen op de achterstand in de bezol diging van de lagere en middelbare ambtenaren. Vooral is gewezen op de onjuiste verhouding tussen de bezoldi ging van de gemeente-secretarissen en de burgemeesters, of de achterstand in de salariëring van hoofden van gemeen tewerken (vooral in kleinere gemeenten) van ontvangers en van de eerste amb tenaren ter secretarie Uitvoerig ging spreker nog eens de geschiedenis van het teleurstellende overleg met de overheid na, om te con cluderen: „Er zyn problemen die zyn uitgegroeid tot voor ambtenaren onver teerbare brokken. De situatie is onhoud baar! Wie voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten, komt echter al- tyd bedrogen uit. Wie maakt zich nog illusies over de concurrentiepositie van de overheid op de arbeidsmarkt? Wie niet de publieke dienst langzamerhand afgiyden naar een niveau, waarvan wij allen dachten dat het tot een grys verleden behoorde?" Koopkracht kleiner Burgemeester Hoogkamp vestigde de aandacht op één van de voornaamste argumenten van de ambtenaren: dat een koopkrachtvergeiyking tussen de jaren 1928, resp. 1938 en het jaar 1960 in het nadeel van het laatste jaar uit valt. Die vergeiyking toont duidelijk aan, dat er een depreciatie is van de ambte- ïyke arbeid, en dat de ambtenaren zelfs de vooroorlogse koopkracht wordt ont houden. Met belangstelling zien wy, aldus spre ker, dan ook uit naar de behandeling van het vraagstuk in het Rijksoverleg, hetwelk volgens de toezegging van de minister van Binnenlandse Zaken nog dit jaar zal plaats hebben. Over andere facetten zal eerder, en wel in oktober, worden overlegd, met name over de ver houding burgemeester-secretaris. De be zoldiging van de secretaris vormt de sleutel voor de salariëring van het overi ge administratieve personeel. Een verho ging voor de secretaris heeft belangrijke gevolgen voor het algemene niveau. Na er op gewezen te hebben, dat het overleg tussen het departement en de organisa ties veelal uit een ..hearing" bestaat, d.w.z. welke de overheid als een vrijge- vigheid ziet, bezag de bondsvoorzitter de kwestie van de verdienstebeloning. Vragen over Spanjaarden en Italianen Mej. Knol (KVP) lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schrifteiyke vragen gesteld over de ge beurtenissen rond de Spaanse en Italiaanse arbeiders in ons land. Mej. Knol vraagt of de minister over weegt een onderzoek in te stellen naar oorzaak en aanleiding van de „betreu renswaardige ontwikkelingen in de ver houding tussen buitenlandse arbeids krachten van Italiaanse of Spaanse nationaliteit in Twente en een deel der Twentse bevolking". Voorts vraagt mej. Knol, of er van de rijde van het ministerie stappen worden overwogen om on ver wy ld een meer bevredigende coördinatie van werkzaam heden te bevorderen by de instanties die direct of indirect by de immigratie van arbeidskrachten in Twente zyn betrok ken, dan wel om tot voorlopige stopzet ting van bedoelde immigratie te geraken. Tenslotte vraagt het Tweede Kamer lid: „Wordt voor die buitenlandse arbeidskrachten, die zich door bedoelde gebeurtenissen genoodzaakt achten hun arbeidscontract voortydig te doen ein digen, by gebleken urgentie, een rege ling overwogen, waarby de byzondere omstandigheden in aanmerking worden genomen?. Dervingstoeslag? De verhouding in beloning van de hoofd- en handarbeiders is verbroken als gevolg van de invoering van de verdienstebeloning. De handarbeiders is verbroken als gevolg van de invoering van de verdienstebeloning. De handar beiders hebben een toeslag ontvangen, maar steeds sterker rijst de vraag, al dus spreker, of er thans in dit opzicht ook niet iets moet gebeuren voor de hoofdarbeiders. Gedacht wordt b.v. aan het toekennen van een dervingstoeslag, in afwachting van een verdere ontwik keling op dit gebied. De verwachting is, dat een en ander binnenkort aan de orde zal komen in het Ryksoverleg. Over de gemeente classificatie zei de heer Hoogkamp, dat er per 1 juni weer een stap is gezet op de weg van volledige afschaffing. Hiermee is het doel echter nog niet bereikt. De standplaatsaftrek moet ge heel verdwynen, eerder rusten wij niet. „Met dit alles zyn onze wensen op sa- larisgebied niet bevredigd", aldus spre ker. Hy dacht hierby aan in tal van particuliere bedryven voorkomende ex- I traatjes, zoals kerstgratificatie, 13e maandsalaris en winstdeling die de amb tenaar alleen van horen zeggen kent, wat de achterstand nog meer accentu eert. Het optreden van de regering met betrekking tot het invoeren van de vyf- daagse werkweek noemde hij niet zo ge lukkig, met name niet, dat er geen be reidheid bleek te bestaan ook voor administratieve ambtenaren een werk tijdverkorting, evenredig aan die voor die voor de handarbeiders toe te staan. Bevreemdend was het, dat enkele ge meentebesturen een werktydverlenging wilden doorvoeren. 40 uur: uiterste grens In dit stadium, aldus de voorzitter, zien wij een 40-urige werkweek als een uiterste grens. Hy kantte zich daarnaast tegen vermindering van het aantal ver lofdagen als gevolg van de vyfdaagse werkweek. Burgemeester Hoogkamp drong er tenslotte op aan dat einde- lyk de nu al zo lang aangekondigde pensioenwet zal worden ingediend. Aan het begin van zyn openingsre de had de voorzitter 33 overleden le den herdacht. Op zyn voorstel werd ver volgens een telegram aan de Koningin gezonden, waarin aanhankelijkheid en trouw werden betuigd. Tot de gasten be hoorden vertegenwoordigers van de zusterorganisaties in België en West- Duitsland, van het internationaal docu mentatiecentrum, van het Instituut voor Beheerswetenschappen, van het Ambte- narencentrum, alsmede burgemeester L. Rasterhoff. burgemeester van Sneek, die in de middagbyeenkomst een inlei ding hield over de opleiding van ge- meentepersoneel. Motie Tenslotte is een motie van de afdeling Zeeland aangenomen. Hierin wordt aan gedrongen een einde te maken aan de achterstand van de salariëring van de gemeenteambtenaren. Het congres heeft het ambtenarencentrum, waarby de 7200 leden tellende „Nederlandse Bond van gemeenteambtenaren" is aangeslo ten, verzocht deze motie ter kennis te brengen van de minister van Binnen landse Zaken. De Katangese regering heeft Rafael Bintoe, minister-president van Zuid- Kasai, die twaalf dagen geleden op be schuldiging van het in gevaar brengen van Katanga's veiligheid werd gearres teerd, gisteren vrygelaten. Deze maatregel wordt gezien als een poging om de huidige spanning als ge volg van de vlucht van ongeveer 25.000 leden van de Baloebastam naar een kamp van de V.N. te verlichten. De vluchtelingen, afkomstig van het gebied van Bakwanga in noord-Kasai, deelden de V.N. mee, dat zy na de arrestatie van Bintoe massale arrestaties en mishan delingen vreesden. President Tsjombe heeft de V.N. gis teren meegedeeld, dat hy iemand heeft benoemd die een onderzoek moet instellen naar de massale vlucht welke volgens zyn regering is georganiseerd door provocateurs die de economie van het land willen vernietigen. AFSCHEIDSPLECHTIGHEID TE LA COURTINE De commandant van het Nederlandse eerste legerkorps, luitenant-generaal P. Gips, heeft gisteren op een vriend- schaps- en afscheidsplechtigheid te La Courtine de burgemeester van deze ge meente, Antoine Besse, een aandenken van het Nederlandse leger voor La Courtine, een stuk kunstaardewerk, overhandigd. Deze plechtigheid werd gehouden voor het vertrek van de laatste Nederlandse troepen uit het kamp. Door de ontwik keling van de internationale toestand worden de manoeuvres van de Neder landse vierde divisie te La Courtine op geschort. Luitenant-generaal Gips bracht in een korte toespraak hulde aan Frankrijk en aan La Courtine. Burgemeester Besse zei in een dankwoord te hopen, dat er volgend jaar weer Nederlandse troepen in La Courtine zullen zijn. GROTE ZUIGER NAAR HAVEN IJMUIDEN Volgende week zal een begin worden gemaakt met het opruimen van de zuid- pier te IJmuiden in verband met Je uit breiding van de IJmuidense havenkop. Hiertoe wordt o.m. dit weekeinde een van de grootste zuigers ter wereld, die eigendom is van de Franse staat, uit Brest in IJmuiden verwacht. Deze zuiger, de „Kala-Nag", die ver sleept zal worden door de Franse zee sleper „Abeille-20", is een zogenaamde dipper-dredge (lepelbagger) die de brok ken steen en beton van de met dyna miet op te blazen zuidpier tot op grote diepte uit het water zal lichten. De Rykswaterstaat heeft derhalve moeten besluiten om de zuidpier van maandag a.s. af voor het pubhek te sluiten. De pier is van het begin van de bouwvak- vakantie af opgengesteld geweest voor de talryke sportvissers. Veel belangstelling voor kort karwei (Van onze Rotterdamse correspondent) gen. De sleeptros op de „Schelde", de De „Levante" is vry. Na 14 uur vast te hebben gezeten op het strand van Hoek v. Holland is het Duitse vrachtschop, dat in de nacht van donderdag op vrydag tijdens de eerste najaarsstorm aan de grond liep, vlot getrokken. Amper had het weer water onder de bodem of het bevryde schip koerste de Waterweg op om opnieuw op het droge te worden ge zet. Op de werf van Wilton-Feyenoord zal worden nagegaan of de „Levante" ernstige schade heeft opgelopen na zyn ongelukkige manoeuvre, die nog heel goed is afgelopen. Twee sleepboten hebben na een korte gezamenlijke krachtsinspanning de „Le vante" in een recordtyd bevrijd van zijn gekluisterde positie op het Hoekse strand waarop het zo druk was als op een aan komende zomerdag. De „Schelde" en de Noordzee", zeeslepers van L. Smit en Co., bijgestaan door het bergingsvaartuig de „Zeeleeuw" van Van den Tak, heb ben het werk gedaan met een nauwkeu righeid waarvoor een kwartier-schema was opgesteld. Nadat er de hele morgen vrywel niets was gebeurd bij laag wa ter kon men ook moeilyk enige verande ring in de situatie brengen begon om twee uur de vertoning voor de honder den toeschouwers, die als stuurlieden aan de wal meeleefden met de belevenissen op zee als keken ze naar een spectacu laire stranding in een cinerama-film. Kwart over twee kwam er enig leven aan boord van het vrachtschip, halfdrie kwamen de sleepboten in slagorde te lig- „Schelde" weer vervonden met de „Noordzee". Rookwolken uit de schoor steen avn de „Levante" waren het teken, dat het schip met een krachtige schroefslag mee zou helpen aan zijn bevrijding. Precies kwart voor drie klonken drie lange stoten, het sein, dat het trekken kon beginnen. In het be gin was er geen enkel resultaat te zien. De spanning steeg, naarmate de minuten verstreken. Steeds meer beweging kwam er in het schip. Tot het ineens gebeurde: om drie uur werd het anker gelicht en toen ging het, ontnuchterend snel naar dieper water. Kwart over drie was het afgelopen. Geen scheepsfluit als vreug dekreet. alleen het losmaken van de tros en het koers leggen naar de pieren. NOG ZEVENDUIZEND OPSTANDELINGEN Een woordvoerder van het Indonesi sche leger heeft verklaard, dat er „nog maar ongeveer 7.000 opstandelingen in Indonesië zyn". Drie jaar geleden wa ren er 200.000 opstandelingen. Geduren de de laatste maanden hebben vele op standelingenleiders zich met hun troe pen overgegeven aan de regeringsstryd- krachten na een amnestieaanbod van president Soekarno. (Van onze correspondent te Washington) Het Amerikaanse Congres zal niet ten volle voldoen aan Kennedy's verzoek tot grootscheepse en voor vyf jaar gegarandeerde hulp voor het buitenland. Over ongeveer twee weken gaat het Congres naar huis en in deze laatste periode zal de regering hard werken om althans een zo gunstig mogelyk compromis te bereiken over de economische steun aan diverse vreemde mogendheden. Indien alleen de Senaat had moeten beslissen, dan had de president wtl ongeveer zyn zin gekregen, maar vele leden van het Huis zitten hem dwars. Die afgevaardigden zyn namelyk uitermate afhankelijk van de kiezers, die hulp aan het buitenland nog te vaak als pure weggevery beschouwen. steun behoefden voor ontwikkelings plannen op lange termyn. Het Huis heeft zich daar echter tegen verzet. De president kan wel een machtiging krij gen om op lange termijn beloften te doen, maar het Huis wil toch het recht behouden om ieder jaar de nodige toe wijzingen te verlenen. De regering heeft zich akkoord verklaard met dit compro mis, hopende dat het Congres zich al thans moreel gebonden zal achten wan neer de president voor lange termyn gelden in het vooruitzicht heeft gesteld voor buitenlandse ontwikkelingsplannen. Hoe karig het Huis echter is, bleek dezer dagen toen onverwachts de toe- wyzingscommissie geweldig ging snoeien aan steunfondsen waarvoor officieel machtiging was verleend. Dat onder scheid tussen machtiging en toewijzing sticht veel verwarring en niet alleen on der buitenlanders. Pas by de toewijzing van gelden komt definitief uit de bus hoeveel geld een regeripg mag uitgeven. De machtiging van 4.2 miljard werd nu in_ de toewijzingscommissie met niet minder dan één miljard besnoeid. Daarmee is niet het laatste woord ge sproken. Het is mogelyk (maar niet waarschijnlyk) dat het Huis zelf meer zal toewijzen. Het laat zich aanzien, dat het bedrag zeker nog naar boven zal gaan, wanneer Senaat en Huis het eens moeten worden over hef definitieve plan. De neiging echter in het Huis (onder leiding van Kennedy' partijgenoot Passman uit Louisiana) om heel zuinig aan te doen met de hulp aan het buiten land, is zó sterk, dat de regering be ducht is tenslotte een bedrag te krijgen toegewezen, dat onvoldoende is om op effectieve wyze de hulp te verlenen, die men noodzakelijk acht. Vandaar dat de Hoe staat het in feite met de plannen voor grootscheepse hulp aan het buiten land, die president Kennedy zo belang rijk acht? Het antwoord moet luiden: niet al te best. Zowel Kennedy's bezie lende wijze van regeren als de moeilijke internationale positie van Amerika zou den tot gevolg dienen te hebben, dat het Congres vlot de fondsen ter beschik king stelde voor deze vitale zaak. maar de hulp aan het buitenland blyft even onpopulair als altyd. De Senatoren wor den slechts eenmaal in de zes jaar ge kozen. Zy kunnen zich wat onafhanke lijker voelen van de volksgunst dan de leden van het Huis, die iedere twee jaar hun herverkiezing in het oog moeten houden. Dat is een van de redenen waarom Kennedy in de Senaat meer steun vindt voor zyn plannen dan in het Huis. Machtiging en toewijzing De president had gewenst, dat hy een machtiging kreeg om gedurende vyf jaar ongeveer acht miljard dollar van de schatkist te lenen. Die gelden konden dan worden toegezegd aan staten, die Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS - ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. INSCHRIJVING DAGELIJKS. Het Duitse schip „Levante", toen het nog hoog op het strand zat. regering die in deze crisistyd overi gens al zorgen en werk te over heeft in deze periode krachtige pogingen doet om althans zo veel mogelyk voor steun aan het buitenland los te krijgen van het Congres. Minister Korthals van Verkeer en Waterstaat heeft voorgesteld de speciale autokentekens voor niet-ingezetenen en voor de autohandel te beperken. De be windsman is tot dit voorstel gekomen, nadat misbruik van de GN en BN-ken- tekens (voor nlet-ingezetenen), evenals onrechtmatig gebruik van FH-kente- kens. Een zeer groot aantal FH-tekens wordt niet meer gebruikt. De kentekenbewijzen voor auto's van ntet-lngezetenen zullen volgens het in gediende ontwerp van wet voortaan een looptijd van een jaar, of indien afge geven in het laatste kwartaal een loop tijd van ten hoogste vyftien maanden kunnen hebben. Houders van BN en GN-kentekens genieten vrijstelling van diverse op auto's drukkende belastingen, op voor waarde van uitvoer van hun voertuigen. Reeds uitgegeven GN en BN-kenteken bewijzen zullen him geldigheid 15 maan den na het in werking treden van deze voorgestelde wijziging in de wegenver keerswet verliezen. Ook wordt voorgesteld do looptijd van de sinds 1951 uitgegeven tienduizend FH-kentekenbewijzen te beëindigen en nieuwe FH-bewijzen aan een termijn te binden. Bestaande, meer dan vyf jaar oude FH-bewijzen zouden hun geldig heid een jaar na het totstandkomen van de wetswijziging moeten verliezen. Nieuwere FH-bewijzen zouden vyf jaar na hun afgifte ongeldig worden. DINSDAG BEGRAFENIS PROF. MR. P. S. GERBRANDY De begrafenis van prof. mr. P. S. Ger- brandy heeft dinsdagmiddag plaats om 14.00 uur op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te Den Plaag. (Van onze correspondent) Wat niemand had durven verwachten, maar wat reeds fluisterend werd verteld, bleek gistermiddag inderdaad waar te zijn. Onze Prinsessen Beatrix en Margriet houden niet van oesters en rauwe mosselen. Dit heeft haar er niet van weerhouden het Zeeuwse oesterseizoen in te wijden, maar de eerste oester hebben zij doorgegeven aan de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. pgl|i Nadat de Prinsessen gistermorgen om elf uur in Yerseke waren gearriveerd, hebben zij eerst kennig gemaakt met een aantal Yersekenaren, waarna zy ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte, met een aantal schoolkinderen ballonnetjes hebben opgelaten. Om tien voor twee begon na de lunch de vloot- schouw. Aan boord van de Beatrix, de Yerseke 64, voeren de beide Prinsessen aan de kop van een vloot van 100 gepa- voiseerde schepen. De tocht naar de oes terpercelen duurde ongeveer 20 minuten, waarna om 10 minuten over twee de eerste oesters die van de Oosterschelde- bodem waren gevist, op het dek van de Yerseke 60 gesmeten werden. De Prin sessen waren toen inmiddels, geholpen door schipper Koster, overgestapt. Prin ses Beatrix mocht op het dek aanwijzen welke oester voor haar geopend mocht worden. Prof. Korringa, de directeur van het Ryksinstituut voor vissery on derzoek in IJmuiden, heeft toen de Prinsessen aan de hand van de levende oester duidelijke verklaard, hoe het beestje precies in elkaar zit. Voor iemand die toch al niet dol is op de levende glibberige, ongeveer 6 centi meter grote beestjes, kan een dergelyk minutieus bestuderen de maat van tegenzin doen overlopen. Of dit bfj de Prinses ook het geval was, zal wel nooit bekend worden, maar in elk geval gaf zij op een gegeven moment de oester met een resoluut gebaar aan de Com missaris der Koningin. Met een blik waarin zowel bewondering als afschuw te lezen was, keken de beide Prinsessen toe, hoe de Commissaris het beestje met zichtbaar genoegen opat. Jhr. De Casembroot, die in het vis sersdorp Tholen geboren is, is een groot liefhebber van het vooral in het buiten land bekende Zeeuwse zeebanket, hy heeft het tezamen met een groot aantal genodigden niet by deze ene oester ge laten. De Prinsessen zyn na de opening van het oesterseizoen nogmaals in volle zee overgestapt, ditmaal naar de snell Rykspolitieboot. Met grote snelhei dwer- den de hoge gasten naar de haven van Yerseke teruggebracht. Op een dry vend toneel werd daar het openluchtspel „90 jaren in nullen" opgevoerd. Aan het slot van dit spel, dat het wel en we van de oestercultuur in Yerseke behandelt, kre gen de Prinsessen door een zestal Yerse- kese scholen vaatjes oesters en mosselen aangeboden. Voor ieder lid van het Ko- ninklyk gezin was er iets by. „En ik hoop nu maar", aldus de Commissaris der Koningin", dat jullie de boodschap op zn' Zeeuws gezegd, goed „overbrin- gen".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5