CETALAC Kerkdiensten Leiden en omgeving Heel wat bollenexporteurs zien met zorg „grote verzoendag" tegemoet Scherpere oppositie van cle Franse socialisten Alle inkopen moeten op die datum betaald worden Mollet overweegt de censuur te zullen motie van indienen ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 Herv., Leldse Volkshuis: Zondag 10 september Lelden Herv. Ctem., Pieterskerk: 10 uur ds. P. Kloek; 7 uur dr. P. L. Schoon- helm. Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. J. Groot; 10.30 uur dr P. L. Schoonhelm Concordia) Marekerk: 10.30 uur «ls. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot; 7 uur ds. J. de Wit. Bethlehemkerk10 uur ds. W. H. •*- Jong te Nieuwkoop. Maranathakerk: 9 uur ds. H. J. v. Ach- ^B^vryilngskêrk: 11 uur ds. H. Bouter Herv. Ulo-school, Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Aula school Marnlxstraat: 10 uur ds. M. Ot te vanger. Ver. van Vrilz. 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Fr. Ie Cornu te Utrecht. Acad. Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. F. O Dlaconessenhuls10.30 uur ds. J. de WJeugdkerk, Aula Gymnasium: 10 uur dhr. L. de Liefde. J Geref. Kerk, Zulderkerk: 9 uur dr. Wes terink (wijk I. ds. de Boer); 10.45 uur dr. Westerink (wijk IV. dr. Westerink); 5 uur ds. H. v. d. Berg te Sassenhelm. Petrakerk, Surlnamestraat: 10 en 5 uur dr. Dronkert; 7 uur ds. A. W. Meeder te Den Haag-Loosd. Maranathakerk: 10.30 en 5 uur ds. K. Welbedacht te 's-Gravenhage. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 9 en 5 uur ds. Heule. Groenhoven: 10 uur ds. A. W. Meeder. (In alle diensten Heilig Avondmaal en nam. bovendien Dankzegging.) Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 uur ds. W. O. de Vries (H.A.). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. Vele- mGeref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst (donderdag 7.30 uur ds. Schlpaanboord). Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. J. G. Banhulse te Den Haag. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 3.30 uur bevestiging en Intrede ds. W. Cramer, als tijd. pred Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50)9.45 uur Hoogmis; woensdag 9 uur H. Mis Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H Mis Christian Science (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 en 5.30 uur dhr. H Schouten; vrijdag 8 uur bidstond Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste gracht 3: 10 en 5 uur dhr. Dlkkes (dins dag 8 uur; bijbelstudie ls een feest). Leger des Heils: 10 uur heillgingsdlenst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten oJ.v. kapt. C. Vermeulen. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds A. S. Klusener te Nieuwveen; 6.30 uur dhr Jac. Kooij te Lelden. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Alphen a/d R(Jn Herv. Gem., Julia- nastraat: 9.30 uur ds. A. de Leeuw te Boskoop; 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Aula Immanuelschool. Anna van Burenlaan: 9 30 uur ds. M. Hanemaaljer. Kapel Gouw- sluis: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber. Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber. Ka- Sel Hooftstraat: 9.30 uur ds. A. Boertje Moerkapelle. Oudshoornseweg10 uur ds G. C. Cadée; 6.30 uur ds. A. Breure. Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. W. A. Smit te Amsterdam. Geref. Kerk, Mara nathakerk, Raadhuisstraat: 10 uur ds. Mulder; 6.30 uur ds. W. Tom. Salvatorl- kerk, W. de Zwijgerlaan: 10 uur ds. Schu ring; 6.30 uur ds. Mulder. Hooftstraat: 10 uur ds. J. Wagenaar, Zwammerdam; 6 30 uur ds. Schuring. Geref. Kerk (vrij gemaakt) 10 uur leesdlenst; 5 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalem- kerk. Grl)pen6telnstraat: 9.30 en 5 uur ds. A. de Jong te Katwijk. Oud Geref. Gem., Van Mandersloostraat: onbekend Rem. Geref. Gem., Van Mandersloostraat: 7 uur ds. Th. Mackenzie te Lelden. Evan gelisatie. IJsbaangebouw: 10 uur eredienst; 6.30 uur dhr. F. Niemeijer. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Lauren8e, Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. de Lange; 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Bethlehemkerk: 6.30 uur ds. A. den Har- togh. Herv. Evangelisatie: 9 uur ds L. gchellevis te Gouda; 7 uur ds. A. Olie- mans te Dordrecht. Geref. Kerk: 10 uur ds. A. v. d. Kooy te Woerden; 6.30 uur ds. C. Griffioen te Woerden. Nleuwerbrug: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman. Geref Kerk (vrijgem.)9.30 en 3 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur lees dlenst (woensdag 7.15 uur ds. A. Elshout te Utrecht). Evang. Luth. Kerk: 10.30 uur ds. K. Berveling te Edam. Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans; 6.30 uur ds. A. J. Kret te Leiden. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. De preekstoel in de hervormde kerk te Nieuw-Vennep. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Van Embden te Zoeterwoude; 5 uur ds. Fok- kema. Kat «Uk aan den Rijn Herv. Gem.: 9.30 uur vie. J. van 't Kruis; 5.45 uur ds. J. Batelaan te Den Haag (Jeugddienst). Aula Prinses Beatrlxschool9.30 uur ds. F. Offerings te Katwijk aan Zee (HA.). Gymnastieklokaal school Narclsstr.: 10.30 uur dhr. J. Vink te Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk (HA.). KatwUk aan Zee Herv. Gem., Nieuwe Kerk: 10 uur ds. de Vos; 6 uur ds. Offe rings. Oude Kerk: 10 uur ds. van den Bosch te Bodegraven; 6 uur ds. de Vos (jeugddienst). Kapel: 10 uur ds. Over- gaauw te Woubrugge; 5 uur ds. Tukker HA.)Groen van Pr. school: 10 uur ds. Tukker. Aula Nieuwe Begraafpl.: 10 uur ds. Bouman. Zeehospitium: 6.45 uur ds. Bouman. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. Pijlman (H.A.); 5 en 6.30 uur ds. J. A. C. Rullmann te Buenos Aires. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur prof. L. H. van der Melden te 's-Gravenhage. Geref. Kerk (vrijgem.)8.30 en 3 uur ds. K. J. Kapteyn te 's-Gravenhage; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 uur lees dlenst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en 7 uur as. Koerselman. Geref. Kerk: 10 en 7 uur kand. Fldder uit Emmen. Lelniulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. G. Moen. em. pred. te Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. C. L. Tlmmers te Amstelveen; 7 uur ds. D. Rlngnalda te Overveen. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef; 6.30 uur (Jeugddienst) dr. C. P. van Andel te Den Haag. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 uur dhr. J. van den Hoek. Geref. Kerk: 10 uur kand. J. Rohaan uit Zeist; 6.30 uur ds. Mlnnema. Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 uur ds. Mlnnema; 5 uur kand. Rohaan. Vrljz. Herv., Lindelaan 12a: 10.30 uur ds. J. Balkenstein. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettlnga; 7 uur ds. Hanemaaljer te Alphen a/d Rijn. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur kand. H. Boersma te Apel doorn. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds H. van Gllst. Geref. Kerk (vrijgem): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdlenst (dinsdag 7.30 uur ds. B. Toes, van Kinderdijk; Openbare Geloofsbelijdenis). Ned. Prot. Bond: 10 uur mej. da. C. Soutendijk te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. G. Nleuwenhuysen te Den Haag; 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. W. WIJma te Alphen a/d Rijn. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Vuyk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdlenst; 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Noordwykerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits. Noordwyk-Blnnen Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. W. Dekker; 11 uur Bergh- stlchtlng ds. W. Dekker. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. P. M. Luca te Amsterdam. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 5 uur ds. N. J. Cupedo. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. B. Bouma (H.A.); 5 uur T. Ferwerda; Sole Mlo 10 uur ds. T. Ferwerda. Herv. Geref. Evang.: 10 uur dhr. C. Wildschut te Rotterdam; 5 uur ds. M. Ottevanger te Lelden. 'egstgeest Herv. Gem.: Groene- of Willibrorduskerk: 10.30 uur dr. M. v. d. Voet (Bergeijk). Pauluskerk: 10 uur ds. G. F. Callenbach, bevestiging van ds. J. Irlk; 3 uur ds. J. Irlk, intrede. Ver. Vrljz. Herv.: W. de Zw. kerk: 10.30 uur ds. H. Perdok. Geref. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. Meijer. Geref. Kerk (vrijgem.), W. de Zw. kerk: 8.30 en 3 uur drs. R. Brands (HA.). Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. G. Toornvliet te Bloemendaal; .30 uur ds. Thijs te Nleuw-Vennep. Rem. Geref. Gem.: 10 uur dhr. Hulsbos. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Rijnsburg Herv. Gem.: Grote Kerk: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. v. Gosliga. Bethelkerk: 9.30 uur ds. H. Gosliga; 5 uur ds. J. Vugst te Voor- Terwijl U gezellig winkelt. verzorgt de Hauknechf volledige wasautomaat Uw was van A-Z! Reeds compleet v.a. f. 1460.- draaistroomj en f. 1495.- 220 Volt wisselstroom Vraagt demonstr. '(fjauknechf Imp. N.V. Mentoi Imp. N.V. Mentor Apeldoorn^ burg (Jeugddienst). Geref. Kerk, Petra- kerk: 9.30 en 5 uur ds. Post. Rapenburg- kerk: 9.30 en 5 uur ds. BIJleveld. Mara nathakerk: 9.30 en 5 uur ds. Th. Struys te Amsterdam (alle diensten H.A.). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Kampman. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. J. Douma. Gem.: 10 uur Huls uit en 2.30 uur ds. (Van een speciale medewerker) Iedere dag weer kijken vele expor teurs van bloembollen in de catalogi van de veilingen. Even zovele keren zullen ze geheel of gedeeltelijk te leurgesteld worden, want ivat ze zoeken vinden ze in zeer geringe hoeveelheden of zelfs helemaal niet aangeboden. Het ongeluk is, dat Rose Copland, Krelage's Triumph, Kleu renpracht en nog zo'n rijtje geen bijzondere tulpen zijn, die maar bij kleine beetjes worden verkocht voor de echte kenners. Neen, het zijn tul pen die bij miljoenen aan broeiers en ook wel zaaihuizen worden ver kocht, omdat ze zo gemakkelijk in bloei te trekken zijn. Nu pas blijkt dat de oogst in de kleigebieden toch wel zo slecht is als de mensen, die toen voor pessimist werden uitge maakt, enkele maanden geleden durfden voorspellen. Juist uit die gebieden komen dergelijke zgn. mas sa-soorten. Het is gebruikelijk, dat de exporteurs in het voorjaar al een groot percentage kopen van die bollen, die ze denken no dig te hebben. Het voordeel is, dat zij dan ook zo ongeveer de prijzen kenneti en hun verkoopprijzen daarop baseren. Op die bollen kan dus wel een redelijke winst worden gemaakt. Deze winst kan echter aardig worden opgeslokt, als men in het veilingseizoen voor de laatste twintig of dertig procent prijzen moet gaan geven, die vijftig of misschien zelfs meer procent boven de verkoopprijzen liggen. Men kan wel zeggen, dat die mensen, die op het ogenblik nog veel Rose Cop- lands moeten kopen, zwaar zitten. Ver leden jaar kostte deze tulp tussen de vijf en zes gulden per honderd inkoop. Men kan bij zo'n bedrag heus wel tegen de officiële minimumprijs van acht gul den per honderd in het buitenland gaan verkopen. Zelfs als men er een strop van een revaluatie van vijf procent bij moet nemen. Maar als men later nog moet beko pen en de prijs loopt in augustus van f 8.50 naar f 12.50 op dan wordt het ver schil tussen verkoop en inkoop, want zo ligt de situatie, wel bijzonder groot. Al die tulpen, die niet door andere zijn te vervangen, zijn zo duur. Deze Rose Copland zou men door wat anders gekleurde nakomelingen kunnen ver vangen. Iedereen doet dat blijkbaar, want ook die zijn even duur. Frappante stijgingen Er zijn wel meer frappante stijgingen. De enkele vroege tulp Ibis kostte ver leden Jaar om deze tijd f 6.per hon derd. Vijftien gulden is nu de prijs. Dat zal ook wel vijftig procent boven de verkoopprijs liggen. Er zijn rassen tulpen, waarvan men weet dat ze duur zijn. Die worden dan ook tegen hoge prijzen verkocht. Bril liant Star is er een van. Dit kleine kersttulpje kostte verleden jaar op de veiling al twintig gulden. Een mooie prijs voor dit zeer vroege tulpje, dat de bloemisten zo graag in de kerstmandjes verwerken. Het staat nu echter in de veilingnoteringen met f 28.50 tot f 24.50 per honderd. Parkiettulpen zijn geen beste groeiers, ze zijn echt- niet helemaal normaal. Als er iets verkeerd gaat dan gaat het daar dubbel op. Het is aan de prijzen wel te merken. Ook hier liggen ze bij de mas- sasoorten zo'n procent of vijftig boven het niveau van verleder. jaar. Men moet nooit tegen een exporteur vertellen, dat er ook nog wel goedkopere dan verleden jaar zijn. Hij zal u dan haarfijn uitleggen, dat die dingen alleen goedkoop zyn. omdat- ze op de een of andere wijze bij iedereen over zijn. Er zijn vele oorzaken daarvoor te vinden, die de exporteurs in feite niet interes seren op het ogenblik. Daar zit dus wei nig verdienste in. Met afgunst Zij die nu nog moeten kopen, kijken met afgunst naar de paar inkopers, die met aanbodlijsten in de handen lopen. Deze inkopers hebben vermoedelijk alle geruchten over een toch nog wel goede oogst aan hun laars gelapt en hebben ruimschoots ingekocht.. Een van hen vertelde ons, dat hij dit jaar alleen bij die kwekers had ingekocht, die ieder jaar weer regelmatig leveren en bekend staan als uitstekende vakmensen. Hij had dit voorjaar het risico genomen om meer dan de geldende marktprijs te be talen om zoveel mogelijk bollen van hen los te krijgen. Het is hem gelukt. Hij kan nu aanbieden en maakt een beste winst. Een ander had zoveel gekocht, dat hij ondanks slechte leveringen zijn in koopprijzen van dit ogenblik ruim goed maakte met wat hij verkocht. Zulke ge vallen zullen er wel meer zijn. Raadsels genoeg Al jarenlang zijn handelaren bezig om van hun collega's medewerking te ver krijgen bij het vervaardigen van een soort verkoopstatistiek. Zy zouden dan op een bepaalde datum een opgave krij gen van de verkochte hoeveelheden. Er is, als men de hyacintenhandel van dit jaar beschouwt, wel iets voor te zeggen. De hyacinten zouden best zijn gegroeid. Dat betekent, dat er veel „dikke" zijn en niet zo veel kleintjes. Begin augus tus heerste die mening nog. Maar nu is de situatie anders. De dikke zijn duur en de kleintjes zijn vijfentwintig tot der tig procent in prijs gezakt. Een teken dus, dat men veel dikke nodig heeft en dat er voldoende kleintjes zijn. De oogst is niet anders dan de verwachting was. Heeft men dus zoveel dikke hyacinten meer verkocht en uit angst de verkoop van de andere wat afgeremd? Raadsels zijn er genoeg. Ze worden pas over tien maanden opgelost door de cijfers in het jaarverslag van het Produktschap voor Siergewassen. Zo dol als verleden jaar zijn de hya- cintenprijzen nu overigens nog niet. Men betaalde toen voor de beide gele rassen City of Haarlem en Yellow Hammer on geveer vijfenzestig cent voor een bol. De rode Jan Bos kostte bijna zestig cent. De prijzen blijven nu wel tussen de veer tig en vijfenveertig cent. Maar ja als men begin augustus zo iets van een kwartje betaalde dan is dat nu toch twintig cent per bol meer. De vijf of zes cent, die de kleinere maten achteruit gaan zy kunnen daar niet tegen op. „Grote verzoendag" Men mag wel aannemen, dat heel wat exporteurs met grote zorg de „grote ver zoendag", 1 november tegemoet zien. Vol gens de gebruiken moeten alle inkopen dan betaald worden. Veel mensen zullen met hun exportpapieren naar de bank of de velling moeten om geld los te krij gen voor die betalingen. Ze hebben het zwaarder dan vele van hun klanten in het buitenland, die gewend zijn zo tus sen maart en juli te betalen. In die maanden verkopen ze namelijk hun zaadplanten en daarvan betalen ze de leveranciers van bloembollen. De kruidenier en de koleman of olieman gaan nu eenmaal voor. Men zegt dat dit de enige manier is om de export groot te houden. De exporteurs weten ook wel, dat dergelijke lange kredieten eigenlijk onzinnig zijn en ook dat het in feite onzinnig is om bollen te gaan verkopen met de kans dat ze straks niet in te kopen zijn. Ze weten het beslist wel, maar ze zitten in het schuitje en moeten doorvaren. En bovendien, ze hopen ieder jaar weer dat het beter wordt, dat zy dan eens aan de beurt zijn voor het verdie nen. Voorlopig zijn de prijzen van iris sen behoorlijk en als de gladiolen nu maar willen groeien, beter gezegd nog wat zon krijgen in september, dan zal daar misschien wel wat van het verlies van de bollen op goed te maken zyn. Exporteurs van bloembollen zijn nogal optimistisch. Zonder dat zouden er geen zeshonderd zyn, hoogstens de enkele tientallen die grote eigen kwekerijen hebben. „Die zitten altijd goed, verdie nen ze niet op de kwekerij dan vinden ze het wel in de export" aldus de me ning van een toch wat mistroostige man, I die alleen maar exporteert. Ter Aar Herv. Llndenburg: 6.30 uur Gouda. Geref. Kerk: 9 Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur (HD.); 6 30 uur ds. D. Lekkerkerker. Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler (H.A.). Geref. Kerk (vrijgem.): 10.15 uur (H.A.) en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Meijering (H.D.); 7 uur ds. Saraber. Rijn dijk: 10 uur ds. Saraber. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Jeugdkapel: 10 uur geen opgave ontvangen. Rem. Doopsgez. Kring( in Cult. Centr.)10.30 dr. J. van Goudoever. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Smit. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. J. Bos. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus; 6.30 uur ds. Joh. Ver- we Hue. Esdoornlaan: 9.30 uur ds. Joh. Verwelius; 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Stationsstraat: 9.30 uur ds. E. H. Kalk man: 7 uur dr. W. H. Beekenkamp Delft (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J Snoeij. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 en 7 uur Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur drs. Fr. van Raalten te Voorburg; 7 uur ds. J. Bossert. oecumenische dienst. Kieviet- kerk: 9.30 uur ds. J. T. Wiersma (Gezlns- dienst). Deylerhuis: 10.15 uur ds. J. Vis ser te 's-Gravenhage. Geref. Kerk, Kie- vietkerk: 11 en 5 uur ds. E. Pijlman. Zijllaan: 10 en 5 uur ds. E. A. van Es te Rotterdam-Hilllgersberg. Ned. Prot. Bond. Lange Kerkdam: 10 35 uur ds. H. W. Mei hulzen (Dg) te Den Haag. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem.. Johannahuis: 10.30 uur ds. J. Zuurdeeg. Soefibeweging. Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele ere dienst. Ziekenhuizen. Dorestad: 10 uur: St.-Ursulaklintek: 11 uur ds. J. C. Brus- saard. Herv. Evangelisatie, Dorpshuls: 10 en 5 uur dhr. J. Matze te Hazerswoude. Woubrugge Herv. Gem.: 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw (Jeugddienst); 9.30 uur ds. Groenewoud te Amersfoort. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Koffrle te Lelmuiden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genuït. Zoeterwoude Herv Gem.: 10 uur ds. M. Fokkema te Den Haag. Zwammerdam Herv. Gem.: geen op gave ontvangen. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. Tom te Alphen a d Rijn; 6.30 uur ds. ds. A. W. Cramer te Nieuwkoop (Afscheid). J Waeenaar. Rem. Geref. Gem.: 7 uur Verf met gemak en... van Ceta Bever Belgische koelhuizen overvol met boter (Van onze Brusselse correspondent) De handelsdienst voor ravltalllering, een dienst van het Belgische ministerie van Economische Zaken, die de overtol- lige boter uit de binnenlandse markt neemt en deze opslaat, zit thans met zulke grote hoeveelheden, dat zijn koel huizen vol zijn en hij een beroep heeft moeten doen op particuliere vriesinrich- tingen in verscheidene steden van Bel gië. Half augustus was er een voorraad van meer dan 11.000 ton. waarbij slechts 4 ton boter van Nederlandse herkomst en 883 ton van Luxemburgse. Wat is de oorzaak van het aanhouden van deze grote voorraden? De melkaan- voer bij de Belgische zuivelfabrieken be draagt circa 15 procent meer dan op de overeenkomstige datum van het vorige jaar. Als gevolg daarvan is de boterpro- duktie evenredig groter en de handels- dienst voor ravitaillering. die de prijzen ophoudt, neemt wekelijks nog circa 300 ton overtollige boter uit de markt. Deed hij dat niet. dan zou er ongetwijfeld een crisis ontstaan in de Belgische zuivelin dustrie. Uitvoer van boter heeft België bijna niet. De prijzen liggen daarvoor te hoog. In België begint men thans langza merhand tot de overtuiging te komen, dat de boterprijs (voor de consument f. 1,75 per half pond) verlaagd zal moe ten worden. Het verbruik loopt namelijk terug, de produktie op. De consumptie zal. zo heeft de directeur van de Natio nale zuiveldienst verklaard, alleen kun nen worden gestimuleerd, wanneer de prijs aanzienlijk wordt verlaagd en zo dicht mogelijk bij die van de margarine wordt gebracht. Nationale schoenmakerswedstri[den (Van onze Haagse correspondent) In de zalen van de Haagse Dierentuin zullen op 18, 19 en 20 september a.s. nationale schoenmakerswedstrijden wor den gehouden, waaraan zal worden deel genomen door schoenmakerspatroons, gezellen en junioren. Aan deze wedstrijd is tevens een expositie verbonden, waar op behalve de ingezonden werkstukken, ook produkten van de handel, die in de schoenenbranche haar afzetgebied heeft, zullen worden getoond. De tentoonstelling, die om de twee jaar wordt gehouden, draagt de titel „Het I gulden voetspoor", wordt georganiseerd door het Bureau voorlichting schoenma kerij, en heeft tot doel de verhoging 1 van de vaktechnische prestatie, waarbij het reclameaspect zeker niet uit het oog wordt verloren. By de wedstrijden van patroons wor den drie klassen onderscheiden: de hoofdklasse (hoofdprijs: het wisselschild „Het gulden voetspoor"), de handwerk- klasse (prijzen: gouden, zilveren en bronzen medailles) en de machinale klasse (prijzen: gouden, zilveren en bronzen medailles). Voor de gezellen zijn er geldprijzen en de Junioren wor den materiaalprijzen in het vooruitzicht gesteld. (Van onze Parijse correspondent) In een hoofdartikel in zyn socialistische partyblad „Le Populaire" heeft oud premier Guy Mollet gisteren duidelijk uiting gegeven aan de toenemende gevoelens van onbehagen en ongerustheid, waarmee in politieke kringen de gang van zaken onder De Gaulle's Vijfde Republiek nu gevolgd wordt. De katholieke M.R.P. heeft voor 8 oktober a.s. een partycongres uitgeschreven, waarvan verwacht wordt, dat het de drie resterende ministers één hunner, Le Coure, werd by de jongste kabinetshervorming door Debré aan de dijk gezet bevelen zal hun porteleuilles in de steek te laten. De conservatieven verkeren sedert het Franse Algerije door de generaal werd afgezworen, al lange lyd in openlyke rebellie en zelfs in de gaullistische gelederen rommelt het de laatste dagen. Slag in de lucht De communisten en de linkse libera len zijn vanaf het begin verklaarde te genstanders van het „experiment-De Gaulle" geweest. De directe aanleiding van deze politieke woelingen vormt de malaise onder de boeren wier invloed op het parlement altijd bijzonder groot is geweest. De eis van de boeren alle landbouw prijzen te koppelen aan de indexcijfers van het algemene levenspeil, heeft de regering zo juist van de hand gewezen. Wel is beloofd dat die landbouwprijzen elk jaar zullen worden herzien. Die ge nuanceerde weigering werpt, om een toe passelijke beeldspraak te gebruiken, nieuw koren op de molen der agrarische gramschap en het is wel zeker dat de parlementariërs in alle partijen zich graag de tolk dier ontevredenheid zul len maken. Mollet kondigde nu in zijn hoofdarti kel zelfs al aan, dat zijn fractie over weegt dinsdag, wanneer het parlement (tegen de zin der regering) in vervroeg de zitting bijeenkomt, de motie van censuur in te dienen. Dat dreigement is het directe antwoord op het verbod van het staatshoofd aan het parlement zyn gevoelens over de landbouwcrisis in een stemming tot uitdrukking te brengen. Veel meer dan een slag in de lucht zal het eventuele socialistische initiatief evenwel niet kunnen betekenen. De mo tie van censuur of van wantrouwen is weliswaar het enige wapen dat het par lement thans nog bezit om de regering j ten val te brengen, maar aangezien de zal sturen indien het kabinet mocht struikelen, bedenken ze zich wel meer dan twee keer alvorens hier de uiterste daden by hun woorden te voegen. Verzet tegen artikel 16 En bovendien wordt onder de huidige omstandigheden het effect van zo'n in diening opgeheven vanwege de omstan digheid dat door het befaamde artikel 16 van de grondwet, dat bij de laatste putsch in werking werd gesteld, de po sitie van het staatshoofd en van de regering ook tegen parlementaire aan vallen gevrijwaard blyft. Het is dan ook datzelfde artikel 16, waarop in werke lijkheid de algemene oppositie van het parlement zich steeds krachtiger begint te concentreren. Men ziet de urgentie niet langer in van de bestendiging der dictatoriale bevoegdheden van het staatshoofd, waartegen de rechtse acti visten hun machteloze woede voorname lijk schynen uit te leven door links en rechts plasticbommen te deponeren. Er gaan geruchten, dat De Gaulle be gin oktober de normale gang van con stitutionele zaken weer herstellen zou, doch op zijn persconferentie van dins dag j.l. heeft hij geen enkele zinspeling op zijn voornemen gemaakt. Wanneer dus de wind der ontevreden heid in politieke kringen tot een storm aanwakkert, dan blyft die storm voor lopig nog tot een glas water beperkt. Niettemin is het feit onmiskenbaar, dat sinds het begin der Vijfde Republiek de teleurstellingen en de desillusies over de tastbare resultaten en de vooruitzichten van het bewind van generaal De Gaulle parlementariërs ook wel weten, dat het I een dieptepunt of zo men wil een hoog- staatshoofd hen onmiddellijk de laan uit tepunt hebben bereikt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4