Altijd liever I VÖROL GEEN BLUE RADIO TELEVISIE .LIGIVOET Agenda Met een enkel woord Nieuw Minerva ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 /->i OMMIGE lezers zullen wellicht ge- troffen zijn door een tegenstrijdig- heid in do gisteren gepubliceerde mededeling van de Amerikaanse onder minister van Defensie Nitze. Enerzijds is Amerika allerminst onder de indruk van de Russische aankondiging kernwapens van honderd megaton te zullen ontwik kelen. anderzijds vindt Washington het nodig in de zeer nabije toekomst verdere maatregelen ter versterking van zijn pa. raatheid te nemen. Doch dit is slechts een schijnbare paradox. Want het bezit van een ruime mate van defensieve kracht is, vooral in Russische ogen, heel wat anders dan de bereidheid er inder daad gebruik van te maken als de nood aan de man komt. Anders gezegd: de voornaamste taak van het Westen is in deze spannende dagen de Sowjet-Unie te overtuigen van de ernst van zijn standpunt en van de wil gepaste maat regelen te nemen om dat standtpunt te doen eerbiedigen. Ten onrechte maken velen zich, openlijk of on bewust, beangst over een grotere macht van de Sowjet-Unie dan die van de vrije wereld. Doch niet alleen beschikt Ame rika over de mogelijkheden van een zeer afdoend antwoord, maar bovendien is het Westerse vermogen om dat „ant woord" ter plaatse te deponeren (dat wil dus zeggen: de transportmiddelen) beter dan van de eventuele tegenstander. HET gevaar schuilt dus niet in gerin. gere kracht aan Westelijke zijde, maar het bestaat hierin, dat de rode dictator de sterke neiging heeft aan te nemen, dat de vrije wereld „bluft" en de geestkracht mist om weerstand te bieden. Dat is wel een heel vreemde neiging, want de Russische premier kon weten, dat enkele tientallen jaren ge leden een andere despoot zijn ondergang tegemoet ging, toen hij aannam, dat de Geallieerden wel eieren voor hun geld zouden kiezen. Maar tirannen zullen wel nooit iets begrijpen van de sfeer van vrije discussie in de democratische we reld, waardoor de indruk van chaotische verdeeldheid kan ontstaan. Geen ge vaarlijker vergissing dan deze! En nu laten wij nog maar buiten beschouwing, dat de Russische premier ook om andere redenen tot een onjuiste beoordeling van de toestand kan zijn gekomen. Een on langs in Londen verschenen boek „ont hult", dat Chroesjtsjow een jaar gele den op het punt zou hebben gestaan een greep naar de wereldheerschappij te doen en wel tijdens de reis van de „Bal- tika" naar de Ver. Staten, waar de zeer opgewonden Russische premier in de Al gemene Vergadering van de V.N. het be ruchte „schoen-incident" ten beste gaf. Dit verhaal over een nieuwe Russische uitvinding van destructieve aard klinkt echter zó fantastisch ook al werd het boek gepubliceerd door een zeer gere nommeerde Britse uitgever dat het niet geloofwaardig kan heten, althans niet in de vorm, waarin het gepresen teerd werd. De mogelijkheid dat Chroesjtsjow op zeker ogenblik gehoopt heeft met behulp van de z.g. „anti-mate rie" Amerika een dodelijke slag te kun nen toebrengen, kan dus buiten beschou wing blijven. In elk geval moet hem dui delijk zijn geworden, dat het Westen geen vrees koestert. DIT laatste nu is van het grootste belang. De wereld is al half op weg naar een vernietigende oorlog, in dien het Kremlin gesterkt mocht wor den in zijn natuurlijke neiging de eens gezindheid van het Westen te onder schatten. Die neiging blijkt wel hieruit, dat geen middel ongebruikt wordt ge laten om de wezenlijke eendracht van het Westen te breken. Nog altijd hoort men van achter het Ijzeren gordijn het gevoelsmotief. dat Rusland het Oostduit- se grond gebied niet kan missen als dek king tegen „de Westduitse militaristen". Dan weer balanceert de rode premier op het slappe koord van juridische haar kloverijen inzake de positie van Berlijn. Even later klinkt het welbekende thema, dat als hij, Chroesjtsjow, zou komen te vallen, de onverbloemde militaristen aan de macht komen, waaruit terloops blijkt, dat er in de vredelievende Sowjet- Unie precies zulke „oorlogshitsers" zijn als (volgens de rode propaganda) in het Westen! Nog wat brutaler klinkt de mededeling aan een man als bijv. de Italiaanse premier Fanfani, dat zijn land eventueel met zo- en zoveel atoom bommen uitgeschakeld kan worden. Om den nog maar te zwijgen van de uitbars tingen jegens de zogenaamde „Westerse revanchisten", wier defensieve maatre gelen als voorbereiding voor een atoom oorlog wórden gequalificeerd. NU zouden de betogen van de Sow- jetrussische premier ongetwijfeld geloofwaardiger klinken, indien hu uitsluitend over de noodzaak van een diepe defensiellnie zou spreken. Maar de rest van de argumentatie van hemzelf, de Russische bladen en het persbureau Tass onthult ongemerkt de ware bedoeling; het streven naar we reldheerschappij. in de eerste plaats door verzwakking van Europa. En hoe be reikt men geestelijke ontwrichting in Europa? Door Washinton ertoe te bren gen het vrUe deel van ons continent in de steek te laten, waarna geen mens ter wereld meer bereid is geloof te hechten aan Amerikaanse beloften, Dit is dan tevens het antwoord aan het gelukkig slinkende getal van hen, die „Berlijn geen oorlog waard" achten. Het gaat na melijk niet om Berlijn. „Berlijn" is toe vallig. Het gaat om de geloofwaardig heid van Amerikaanse toezeggingen en derhalve om het merg van het Ameri kaanse bondgenootschappelijke systeem over de gehele wereld. Het al of niet sympathiek zijn van de Duitsers heeft daarmede niets, maar dan ook volstrekt niets te maken, zomin als Engeland in 1939 ten strijde trok omdat het de Polen veel aardiger lieden vond dan de voor dien verraden Tsjechen. HET is allerminst ondenkbaar, dat premier Chroesjtsjow in de komen de weken nog enige alarmerende verrassingen voor het Westen in petto heeft. Zo deed op de conferentie van de neutrale landen in Belgrado het gerucht de ronde, dat hy „tot aan de rand van een oorlog" wil gaan, o.m. door het op roepen van een oorlogssfeer door het versterken van de 22 Russische divisies in Oost-Beriyn ml,i in Oost-Duitsland met nieuwe troepen, die reeds aan de Russisch-Oostduitse grens staan te wachten. Dat klinkt ver ontrustend. Wie daarbij de werkelijke situatie niet uit het oog wil verliezen, doet verstandig zich in deze dagen de woorden van president Kennedy te her inneren. die de Russische houding in de kwestie-Berlijn aldus formuleerde: „Mine is mine and yours is negotiable", wat van my, Chroesjtsjow Is, is van my en over uw bezit zullen we wel eens even gaan praten Een dergelijk standpunt, is voor de vrye wereld totaal onver- draaglyk. Want vandaag gaat het over Berlijn en morgen ryst de vraag: „waar om een atoomoorlog over het Roerge bied?" Overmorgen heet het: is dat oude Amsterdam heus een atoomoorlog waard? of: waarom wereldwijde Moeilijke gevallen (Van onze t.v.-medewerker) Het is niet aan ons de waarde, welke professor Gerbrandy voor ons volksleven heeft gehad te meten noch te schatten. Onze taak is slechts om een oordeel te geven over de wyze, waarop de NTS ge slaagd is (of gefaald zou hebben) in de moeilyke opgaaf, het samenstellen van een „in memoriam", hem gewyd. Wy hebben daarvoor maar één woord: het was treffend! In de eerste plaats had men dr. Drees gevraagd en vanzelfsprekend bereid ge vonden om een persoonlyk woord te spreken, maar de flitsen, die daarna uit het leven van de staatsman gebracht werden, leken op tovery. Niet om wat te vinden, is by een goed geordend archief de moeilykheid, maar een trefzekere keuze, daar ging het om. Al waren we nimmer één der zynen, hij was één der onzen, een nationaal bezit en een trots voor ons volk. Het geeft een gevoel van beuzelachtigheid nu iets over de rest van het programma te zeggen, maar het leven gaat ook in de t.v. en dus ook in de kritiek door. Flits vierde het afscheid van Nico van Vliet, die een beurs toegekend kreeg, die anderen ook graag hadden verworven. Maar hy werd nu eenmaal uitverkoren. Hy had niet zyn gelukkigste dag, naar onze smaak. Over de Italianen was zyn aanpak weinig evenwichtig. Hy kon daarin een voorbeeld nemen aan het evenwicht, door burgemeester Thomas sen tentoongespreid, die nochtans een duidelijke mening gaf. wy vonden Van Vliet het woord moet er nu maar uit een beetje erg ophitsend. Maar hy kon zyn afscheidskrans nog op een an dere manier verdienen. Een Amerikaans In memoriam prof. Gerbrandy „Oer-Nederlands" De minister van Koloniën in het eerste kabinet-Gerbrandy de heer Ch. J. I. M. Weiter schryft ons: Van ons is heengegaan een man met uitzonderlijke eigen schappen van hoofd, .karakter en hart. Eigenschappen, die bij hem tot uiting kwamen op een wijze, die niet vaak voor komt in de Nederlandse politiek. Dat gaf hem in die politiek een bijzondere plaats, en in ons land grote aanhang van mensen, die in hem de verpersoonlijking zagen van iets oer-Nederlands. Zo was het ook. Hij was oer-Nederlands in zijn taai verzet tegen de Duitse bezet ting van Nederland. Hij was ook oer-taai in zijn verzet tegen de regeringspolitiek van na de oorlog, die geleid heeft tot de afscheiding van Neder- lands-Indië uit het Koninkrijk. Ik heb zowel als minister als in de strijd om Nederlands-Indië nauw met hem mogen samen werken en ondanks somtijds verschil van inzicht, dat onder mannen onvermijdelijk is, heb ik aan de samenwerking met Gerbrandy behouden een diepe waardering voor de mens, de staatsman en de christen. Veel wat in ons land tal lozen tot steun en opwekking had kunnen strekken, is met hem ten ondergegaan. God hebbe zijn ziel. hotelconcern leek hy op de korrel te zul len nemen. Na de zich duidelijk uitende directie kwam een concurrerende Neder landse hotelier met een klacht jegens de overheid, die we niet aarzelen een aan klacht te noemen. De directeur-generaal voor het toerisme in hoogst eigen per soon kwam er aan te pas om olie op de golven te gieten, maar de man praatte er opgewekt op los, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. En toen nu komt de blunder liet Van Vliet de zaak verzanden, tenvyl er nu juist alle olie was aangedragen om uit een hoog op laaiend vuur de waarheid louterend omhoog te zien stijgen. De agressieve journalist gaf ineens niet thuis. Hy was al op weg naar Amerika, maar niet na dat hy zyn opvolger of tydeiyk waar nemer Joep Buttinghausen ook in de Leidse journalistieke kring geen onbe kende, vriendelijk had ingeleid. Voordien waren er nog twee goede „items" behandeld. Dr. Siderius, docent aan de Leidse Universiteit in de farma- coterapie, gaf zyn duidelyke mening over het medicijnkastje voor huisgebruik, waarbij hy vooral voor verkeerd gebruik Mannequin in circuswerk „Het was heerlijk, het was zalig", riep gisteravond de eerste Nederlandse vrouw die als „leek" op de schouders van een hoogdraadartist een tochtje door de nok van circus Boltini maakte. De 19-jarige Rotterdamse mannequin Caroline Schel ling leek geen zenuwen te kennen. Al in een zwarte maillot gekleed en in de piste gearriveerd, kreeg ze nog een kans zich terug te trekken. Maar zij deed het niet en kreeg toen maar de echte circuswens „Hals-und Beinbruch" mee Onder volmaakte stilte vol bracht de mannequin deze „show". waarschuwde, terwyi mevrouw Verwey- Jonker niet minder klaar haar mening gaf over het werken van de gehuwde vrouw buitenshuis. Tegenover de twee dikke onvoldoenden, die we zo juist ga ven, konden nu twee tienen met een griffel worden toegekend. Van Vliet ten afscheid wel zo aangenaam. De muis kon alles vermelde het pro gramma. Nu, in ieder geval wel veel. Hy deed het beter dan veel van de mense lijke geëngageerden. Het slotnummer van de AVRO was de onuitroeibare Durbridge, die al weer snel een lijk toverde en een ry van lie den, die best wel eens de moord ge pleegd zouden kunnen hebben, dat ganse moeilyke geval vrolijk voor alle leefty- denü! En toen kwam Eurovisie nog met één der wonderlijkste sporten, die we ooit zagen beoefenen, fietsballen. Dan zeker van frisse mond en witte tanden MOSSELEN EN OESTERS BRAKEN ALLE RECORDS! Het oesterseizoen 19601961 heeft alle records gebroken. Tijdens de opening van het nieuwe oesterseizoen, gisteren in Yerseke, is namelyk meegedeeld, dat in het afgelopen jaar 33.600.000 oesters zyn verkocht. Deze toename wordt voor al toegeschreven aan de liberalisatie van de markt. Frankrijk nam in het afgelopen jaar 10 miljoen oesters af, België 17 miljoen, terwyl de andere ruim 6.5 miljoen over diverse landen en het binnenland werd verdeeld. De oesterkwekers maken zich zorgen over de stijging van de kosten in dit zeer arbeidsintensief bedrijf. Daarbij zyn de oesterpryzen nagenoeg gelijk ge bleven aan die van voor de oorlog. Ook de mosselafzet is het afgelopen jaar gestegen. Er werd 70 miljoen kg mosselen verkocht voor ruim 13 miljoen gulden. Nederland is het eerste mossel- producerende land in de wereld, maar wordt hierbij op de voet gevolgd door Spanje. De Nederlandse mossel is, verge leken met andere landen, een zeer goed koop produkt. WEER VIER JAAR GEËIST VOOR OVERVAL Een 52-jarige kok, zander vaste woon plaats, die gisteren te Den Haag in hoger beroep terecht stond voor de roofoverval op de 67-jarige sigarenwin kelierster I. E. Boedart op 10 maart van dit jaair in haar winkeltj e aan de Nieu we Haven in Den Haag, heeft voor het Haagse Gerechtshof opnieuw een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek van het voorarrest tegen z-ich horen eisen. Arrest 22 september. m 4)3' 64/VGETJt hl IE/DEN-TEL.ZyKfo. Italianen gedood Gistermiddag zyn op de „Ganze weide" te Heerlen twee 25-jarige Ita lianen met een motor tegen een vracht wagen gebotst en gedood. De Italianen zyn. waarschynlyk als gevolg van het ry'den met een te hoge snelheid, in een bocht op het natte wegdek geslipt. Zij zyn toen op de lin- ker-weghelft terecht gekomen. Een botsing met een udt tegenoverge stelde richting komende vrachtauto was niet meer te voorkomen. De bestuurder van deze auto, die geladen was met vier ton groenten, was een 22-jarige inwoner van Linnen. De Italiaanse motorrijder. A. G. Lai, en zyn duo-passagier. V. Mura, over leden op weg naar een ziekenhuis te Heerlen. Beiden waren ongehuwd en woonden in een gezellenhuis „De Dem" te Hoensbroek. Zij behoorden tot de zeven Italianen, die gistermorgen het „houwersdiploma" hebben ontvangen en waren werkzaam in de mijn „Oranje Nassau II". MONUMENT VOOR STIER „ADEMA 21" De heer J. Leenheer, voorzitter van het „Nederlandse Rundvee Stamboek" zal maandag in Sybekarspel een menu- ment onthullen. Een bijzonder monument, omdat daar mee de stier „Adema 21 van de Woud hoeve" zal worden geëerd. Op zyn beurt is „Adema 21" weer bijzonder, omdat- hy gedurende een aantal jaren de enig- levende stier in ons land is geweest met de hoge onderscheiding „preferent in de eerste klasse". De „Adema 21", een stier van voorna me afstamming, is 17 februari 1946 te Ooster-Blokker geboren, en werd op bij na 15-jarige leeftijd een hoge ouder dom voor een stier wegens verval van krachten „afgevoerd". ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur n.m. Bevrijdingsplein en Vijf Meiplein: Plein- feest, film, concert accordeonorkest „Con Vlvezza 1 en tot slot taptoe door „K. en G.". 7-10.30 uur n.m. Imenexco (Hoge Rijndijk 25): Receptie 40-Jarig bestaan. 35 uur n.m. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde: Excursie plantenkwekerij te Lei derdorp (vertrek 2.30 uur Wllhelmina- brug). Korte Vliet. Opening Jeugdbuitencen- trum. 3.30 uur nam. Rem. Kerk: Bevestiging en intrede ds. W. Cramer. 3.30 uur n.m. BINNENLAND Van 25 november tot en met 11 december zal ln het polytechnisch mu seum ln Moskou een tentoonstelling wor den gehouden van Nederlandse industrle- produkten. 48 firma's zullen op deze ex positie vertegenwoordigd zijn. In Holterhoek (gem. Eibergen) heeft zich dezer dagen een ernstig geval van dierenmishandeling voorgedaan. Tenminste vijf honden zijn hiervan het slachtoffer geworden. De dieren bleken gecastreerd te zijn. De wijze van „behandeling" was zo ruw en wreed dat twee honden aan de gevolgen zyn overleden. - In de zitting van het Internationaal Statistisch Instituut, welke onlangs te Parijs gehouden werd, is prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de sta tistiek, gekozen tot secretaris-generaal van deze Instelling. Eerder was dr. Idenburg secretaris-generaal van 1951-1957. Gistermorgen is te Vierakker (gen». Warnsveld) een boerderij die het eigendom- was van de familie W. Roelofs afgebrand. Slechts een schuur bleef behouden. De schade bedraagt ruim f 100.000. De eige naar was tegen brand verzekerd. - Nabij Mantgum (gem Baarderadeel) in Friesland is gisteravond door tot nu toe onbekende oorzaak de kapitale boer derij van de veehouder D. Swierstra af gebrand. Een grote voorraad hooi, die ln de schuur lag opgeslagen, een tractor en een auto gingen verloren. De schuur brandde tot de grond toe af. Het woon huis bleef gespaard. De brandweer uit Mantgum bestreed het vuur. De boerderij was tegen brand verzekerd. verwoesting voor Londen of Parijs? Er gaat intussen, merkwaardig genoeg, een zekere geruststelling uit van de onbe schaamdheid, waarmee Chroesjtsjow de conferentie van de vredelievende neu tralen in Belgrado is tegemoetgetreden, toen hij zonder blikken of blozen de her vatting van de atoomproeven aankon digde. Wie zich zó weinig aantrekt van de openbare mening binnens- of bui tenslands, zal ook niet aarzelen snel in te binden wanneer het Westen onom wonden weigert voor zyn chantage door de knieën te gaan. Gistermorgen ls het bijna 4-Jarlge zoontje van de familie B. de Vries te Rinsumageest ln de Dokkumer Ee ver dronken. De twaalfde „Firato", de internatio nale tentoonstelling van elektronica, die gisteravond in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam haar poorten heeft ge sloten, heeft 95.510 bezoekers getrokken. Dat ls dertig procent betalende bezoekers meer dan vorig Jaar. Als gevolg van de vrije zaterdag was er op het weekeinde een duidelijk waarneembare spreiding van het bezoek. Ook deze „Firato" heeft weer talrijke buitenlandse bezoekers getrokken. Niet alleen uit Europa, maar ook uit o.m. de Verenigde Staten. Zuid-Afrlka, India, Canada, Australië, Israël en Japan. De derde elektrotechnische beurs ln de Apollohal is gisteravond gesloten. On geveer 10.000 bezoekers hebben er een kijkje genomen. De exposanten toonden zich over het algemeen zeer tevreden. Dit, ondanks het feit dat er t.a.v. de bestaande elektrische huishoudelijke apparaten een verzadiging lijkt te zijn ingetreden, waar door in deze branche de omzetten iets lager waren dan vorig jaar, met uitzon dering van de wasmachines en de koel kasten. Bij de Tweede Kamer is gisteren een wetsontwerp ingediend waarin wordt voor gesteld bij K.B. een verlaging van de ta baksaccijns te bewerkstelligen ter com pensatie van de verhoging van het in voerrecht op ruwe tabak in het kader van de aanpassing aan het gemeenschap pelijke douanetarief van de E.E.G. bij in voer uit derde landen. Het is de bedoe ling dat deze accijnsverlaging gelijktijdig met de verhoging van het invoerrecht per 1 Januari 1962 ingaat. BUITENLAND De Verenigde Staten hebben Natlo- nalistisch-China verzocht er voor te zor gen, dat de nationalistische straaljagers uitsluitend boven de Straat van Formosa patrouilleren en zich zullen onthouden van „provocerend" optreden, zoals het achternajagen van communistische straal jagers boven het vasteland van China. Indien aan dit verzoek geen gevolg wordt gegeven, zal de levering van onderdelen en brandstof worden gestaakt. De Sowjetrussische minister voor de Buitenlandse handel. Nikolai Patolitsjef. heeft ln Parijs met de Franse minister van Financiën, Wilfrid Baumgartner. ge sproken over uitbreiding van de handel tussen Frankrijk en de Sowjet-Unie ln het komende Jaar. Hij heeft de g-ondslag ge legd voor een nieuwe handelsovereenkomst voor drie jaar, welke in 1963 zal beginnen te lopen. De Griekse politieke party van ge neraal Grivas, eens leider van de geheime organisatie Eoka op Cyprus, is gisteravond zo goed als uit elkaar gevallen. De achttien parlementsleden van deze ln november opgerichte partij, de beweging voor nationaal herstel, hebben meegedeeld dat zij zich willen aansluiten by een Verenigde Democratisch centrumparty om het hiaat op te vullen tussen de regerende conservatieve partij van Karamanlis en de uiterst linkse E.D.A. Lester Pearson, leider van de libe rale oppositie in Canada en winnaar van de Nobelprys voor de vrede ln 1957, heeft gisteren ln het parlement in verband met de crisis om Berlijn voorgesteld dat de 6trydmacht der V.N. in het Midden- Oosten naar de omstreden stad wordt ge zonden totdat er een speciale strijdmacht voor Berlijn ls gevormd. Vele militairen van de V.N.-strijdmacht ln het Midden- Oosten zijn Canadezen: duizend op een totaal van vijfduizend. Sammy, een zeehond die dezer dagen ln de dierentuin van Seattle ln de V.S. overleed, blijkt te zijn bezweken aan „kopervergiftiging". Bezoekers hadde hem 324 geldstukken met een totaal gewicht van 1,2 kg te eten gegeven. Een vliegtuig van de Pan-American World Airways zou heden politieke vluch telingen, die in buitenlandse ambassades ln Havanna hun toevlucht hadden ge zocht, overbrengen naar Miami In Florida. De betrokkenen hebben van de regering- Castro een vrijgeleide gekregen om het land te verlaten. De leiders van de Wereldraad van Kerken hebben gisteren in Genëve een verklaring uitgegeven waarin wordt aan gedrongen op onderhandelingen ter be ëindiging van kernwapenproeven en waar in uiting wordt gegeven aan „grote be zorgdheid en ontsteltenis" over de Rus sische hervatting der proeven. Een der gelijke hervatting zal het gevaar van een oorlog doen toenemen en van Invloed zijn op de gezondheid van huidige en toekom stige generaties, aldus de verklaring. Het voltallige personeel van de „A- H. Gerhardschool". Valentijnkade 62 ln Amsterdam (een school voor moeilijk op voedbare jongens) ls bereid adhesiebetui gingen in ontvangst te nemen van allen, die van hun verontrusting willen getuigen over de ter dood veroordeling van de 15- Jarige Preston Cobb, ln de staat Georgia in de Ver. Staten. Deze Jongen zal op 22 september worden geëlektrocuteerd. Het personeel meent, dat moet worden ge tracht herziening van dit vonnis t-» ver- krygen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.10 V d. Jeugd. 14.45 Van de wieg tot het graf, praatje. 15.00 Gram. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Het spanningsveld Angola, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Onderwijs als basis, lezing. 19.45 Gram. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Marlnlerskapel. 20.40 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Vocaal-ln8trum. ens. 23.00 Gram. 23.65-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 V. d. jeugd. 15.00 Pol. by- eenkomst. 17.00 Amateursprogr. 17.20 Sportperiscoop. 17.30 Gram. 18.00 Kunst- kron. 18.30 Promenade- ork. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Kamerork. 20.50 Gram. 21.00 Vocaal ens. 21.25 Goyescas, opera. (gr.), lulden de zondag in. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00 Eurovisie: Vliegfeest te Farn- borough. NCRV: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Progr.-overz. Belg.-Nederlandse week. 20.30 Nederland-Belglë. discussie. 20.55 Trouwen, komedie. 22.25 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 10 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 beantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken, Remonstrantse Kerkdienst. 11.30 Vragen- lezlng. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Me- ded. en postdulvenber. 12.32 Gram. 13.00 zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz. Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, le- progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boek bespr. 14.20 Zangrecltal. 14.55 Vijf hinder nissen, lezing, 15.10 Omr. ork. en solist. 16.00 Amus. muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 De verhouding kunstenaar en publiek, lezing. 17.15 Gram. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. 18.30 Gram. 19.30 Cabaret- progr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Promenade en meded. 22.45 Journ. Pianospel en zang. 23.15 Sportultsl. 23.20 New York calling. 23.25 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwydlng. 9.15 Orgelspel. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 99.55 Inl. Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Klass. muz. 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Klass. gram. 12.40 Lichte muz. 113.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 Strljkork. 13.50 Boekbespr. 14.00 Gram. 14.45 De vliegende Hollander, le zing. 14.55 Zangrecltal. 15.20 Gram. 16.00 Sport. 16.30 Paushulde ln de Dom van Keulen. IKOR: 17.00 Kerkdienst v. d. Jeugd. 17.15 Kerkmuz. 17 45 Mensen, le zing. 18.00 Het Geladen Schip, lezingen. 18 30 De Kerk aan het werk, act. 18.40 Hoenderloo. klankb. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 Gemeenschap der Heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.35 Gram. 21.30 Eigen haard ls moord waard, hoorspel. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA RKK: 9.50 Pontificale Mis (overn. v. d. Duitse TV). NTS: 14.30-15.45 Paardesport. Advertentie Oud-Holl. Hotel-Restaurant VROUWENSTEEG 11 - TEL. 26358 heeft voor Uw gasten kamers beschik baar met privé-douche en toilet. Eenvoudige kamers met gebruik van douche. Alle kamers zijn voorzien van c.v. en koud- en warmstr. water. MAANDAG De Doelen: Leidse Amateurfotografen- ver. Kleurendia's Vakantie-oogst. 8 uur n.m. Pieterskerk: Orgelbespeling Adriaan En gels. 8.30 uur n.m. Zomerzorg: Ned. Kath. Kappersbond. Spr. dhr. H. Doeleman. 7.45 uur nam. WOENSDAG Pieterskerk: Avondstilte. 7.30 uur nm. BIOSCOPEN Luxor: „Pygmalion". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Meneer Hulot met vakantie". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: ..Trottoirmeisjes van Parijs". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Indiscreet". 14 jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De Prins en de showgirl". Rex: „Het uur der vergelding". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „Het eiland der vergelding". Astra-Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur; zat. en zond. 7 en 9.15 uur „All Hands on Deck". A.l. Maandag en woensdag 8 uur „Duinkerken". 18 Jaar. Donder dag 8 uur „De Grote Caruso". A.l. Zon dagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „Liever Lui dan Moe". A.l. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u Zon- en feestdagen 2-4 u Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur: 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Ryksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting" Werkd van 105 uur. zondags van 15 uur (tot 1 oktober) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober) Avond- en nachtdienst der Apotheken Te Lelden geopend voor spoedeisende •theek Reyst, Steenstraat 35, De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. Weekelndedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts J. de Bruyn, tel. 24172. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Veld- huyzen. tel. 20617; Van Wingerden, tel. 30791; Coutlnho, tel. 30363; De Jong, tel. 32877 en Schaefer, tel. 21481. Te Oegstgeest dr Van Walchren, tel. 22030. H) geen gehoor van Uw huisarts of specialist (or diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. 16.00-17.00 Autosport. VARA: 20.00 Lled- jesprogr. 20.45 Filmdocumentaire. 21.30 Gevar. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Muzlk. lezing. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (15.30-15.45: Lezing). 16.15 Hersengym. 17.00 Jeugdkoren. 17.20 De geschiedenis v. d. Engelse Bybel. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. uitz. 20125 Liefdadigheid, oproep. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Zangrecital. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Hoorsp. 14.30 Hoorsp. 15.00 Fllm- progr. 16.00 Lichte muz. 17.00 Interviews en gram. 18.00 Populaire liedjes. 18.30 Ge var. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Verz. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Gevar. muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Lichte muz. 14.30 Barokmuz. 15.00 Ver. progr. 16.45 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 19.00 Nws. 21.00 Lichte muz. 21.45 Nws. 22.15 Hoor spel. 22.50 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.42 Hoor spel. 15.45 Operettemuz. 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 21.00 Hoorsp. 22.15 Gram. 22.45 Gevar. muz. 23.53-24.00 Gram. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12.00 Nws. 12.02 Spaanse volks liederen. 12.15 Gram. 121.30 Weerber. 12.35 Amus. ork. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.30 Sportuitz. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sport- uitsl. 17.50 Gram. 18.00 Zangrecital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Amus. muz. 20.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws, 23.05 Dansmuz. 23.55-24.00 484 m.: 12.00 V. d. landb. en gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.-progr. 14.00 Verz.- progr. (verv.). 15.45 Verz.-progr. (verv. en slot). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Hol land Festival 1961Ork. conc. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 11 SEPTEMBER Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Kamerork. 12.00 Zang en piano. 12.20 V. h. platteland. 12.30 Land- en tulnb. me ded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gitaarmuz. 14.30 De vrouw van boven, hoorsp. 15.50 Gram. 17.20 Gram. v. d. jeugd. 17.50 Milit. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pollt. lezing. 18.25 Amateursprogr. 19.00 Kamermuz. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. en voordr. 20.50 Voordr. 21.05 Me- tropole-ork. en zang. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Madrigaalkoor. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Lichte muz. 23.15 Utrechts kamerkoor. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw 10.10 Gram. 10.20 Theolo gische etherleergang. 11.05 Psalmen en liederen. 11.35 Voordr. 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Tlvoll-ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Lichte muz. 15.00 Gram. 15.40 Vocaal- ens. 16.00 Blj- beloverdenklng. 16.30 Hobokwartet. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsuitz.: De vak beweging ln Nederl. Nleuw-Guinea, door Mr. R. J. Schreuel. NCRV: 18 00 Orgelspel. 18.30 Oude muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. muz. 20.45 Dekblad eerste soort, hoorspel 21.25 Pianorecital. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.05 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lUn van 18-20 uur) I. Johann Sebastian Bach. 1. Branden- burgs Concert nr. 4 ln gr. t. BWV 1049. Allegro. Andante. Presto. Walter Kagi. viool. Gustav Scheck, Valerie Kagl, blok fluit. Concertgroep van de Schola Can torum Basillenses o.l.v. August Wenzlnger. 2. Concert voor 3 cembali nr. 2 ln c gr. t. BWV 1064. Allegro. Adagio. Allegro. Li Stadelmann, Edlth Plcht-Axenfeld. Llse- dore Hage-Praetorlus. cembalo; Solisten vereniging van de Bachwoche Ansbach oJ.v. Frletz Rleger. II. Gustav Mahler. Symphonle nr. 2 in c kl. t. Allegro maestoso. Mlt durchaus ernstem und felerlichem Ausdruck. An dante maestoso. Sehr gem&chllch. In ru- hlg fllessender Bewegung. „Uyllcht". Sehr feierllch aber schlicht. Im Tempo des Scherzos. Wild herausfahrend. Emilia Cundari, sopraan. Maureen Forrester, alt. Het Westminster Koor. Het New Yorks Philharmonlsch Orkest. Dirigent: Bruno Walter. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizler. 20.35 Amus. progr. 21.15 Fllmverslag. 21.30 Muzlk. progr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Hersengym. 14.10 Gram. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecltal. 16.45 Progr. v. oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Negro-Spirituals. 19.30 Henry Wood Promenade concert: Symf. ork. en sol. (20.50-21.10: lezing). 211.45 Voordr. 22.00 Nws. 22.30 Kamermuz. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.31 Lichte muz. 131.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagboek. 16.31 Uitsl. races. 16.34 Gram. 17.31 Ork. muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.40 Sport nws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. muz. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gram. 21.31 Liederen. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Ber. 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.20 Jazz. 23.10 Gram. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Orgelreci- tal. 15.00 Gram. 16.00 Grote organisten. 16.15 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamer muz. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.05 Fes tival v. Besangon: Filh. ork. 21.50 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.60 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Lichte opera-buffa. 15.00 Amus. muz. 16.00 Beurs- muz. 14.00 Amalia gaat naar het bal, cpera-buffa. 15.00 Amus. muz. 16.00 Beurs ber. 16.06 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 Balletmuz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Kamerork.. koren en sol. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.35 Pianorecital. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 14.03 Sol. conc. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Pianorecital. 18.30 Gram. 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Operettemuz. 20.50 Gram. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2