PROF. MR. P. S. GERBRANDY - 76 JAAR - OVERLEDEN Duits scliip strandt in de vroege najaarsstorm IEMCO WEERBERICHT Groot Nederlander ging heen: In Londen een krachtig leider van de Nederlandse belangen DRIE WESTELIJKE LANDEN VERHOGEN HUN PARAATHEID Nodeloze hulp voor Griekse schip radio- of televisietoestel Vlotte service Ruime sortering Ervaring Het adres voor Philips radio televisie (§ucf ?ÏCieuwS\ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 No. 30447 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Sprak in oorlogstijd ons volk moed in In zijn woning te 's-Gravenhage is gisteravond overleden prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat en Oud-minister-president tijdens de tweede wereldoorlog, in welke functie hij zich alom grote bekendheid heeft verworven, ook door de wijze waarop hij het Nederlandse volk steeds weer tot krachtig verzet tegen de Duitse overheersing heeft aangespoord. Een belangrijke levensloop Prof. mr. Pieter Sjoerd Gerbrandy werd 13 april 1885 te Wijmbritseradeel (Fr.) geboren. Hij doorliep de chr. normaalschool te Sneek en het geref. gymnasium te Zetten, waarna hy zich in 1904 als student aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam liet inschrijven. In 1911 promoveerde hij in de rechts wetenschappen op een proefschrift ge titeld: „Het Heimstattenrecht". Van 1911 tot 1914 was hij als advocaat en procureur te Leiden gevestigd en daarna tot 1930 te Sneek. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot hoogleraar in de rechtswetenschappen, het handelsrecht en burgerlijk procesrecht aan de Vrye Universiteit, welke functie hij tot 1939 bekleedde. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van de Ged. Staten van Fries land. VELE FUNCTIES Op 10 augustus 1939 trad prof. Ger brandy voor het eerst als minister op. Hij aanvaardde toen de portefeuille van Justitie in het tweede kabinet De Geer, dat bij het uitbreken van de oorlog in mei 1940, naar Londen vertrok en waar van hij op 3 september van dat jaar minister-president werd. In die hoe danigheid heeft hy gedurende de oorlog via Radio-Oranje vele malen het woord gericht tot het Nederlandse volk. Van 23 februari tot 24 juni 1945 was hij ook voorzitter van het tweede kabinet Ger brandy, dat na de bevrijding door het ministerie-Schermerhorn opgevolgd werd. Bij de verkiezingen van 1948 nam prof. Gerbrandy zitting in de Tweede Kamer voor de A.R.-partij. Talrijk zijn de nevenfuncties, door prof. Gerbrandy in de loop der jaren waargenomen. Hier van kunnen als de voornaamste ge noemd worden: voorzitter van de Radio- raad, lid van de Hoge Raad van Arbeid, van de Radio-omroep-controle commis sie, van de Algemene- en de Indische programma-commissie, lid van de Raad van Beheer van de Nozema en van de Bakkerij-stichting, van welke laatste hij voorzitter was. Ook had hij zitting in verscheidene commissies. In augustus 1945 werd prof. Gerbrandy benoemd tot voorzitter van de Raad voor Rechtsherstel, uit welke functie hij bij K.b. van 5 oktober 1948 eervol ontslag verkreeg. Op de dag na de bevrijding, 5 mei 1945, gaf prof. Gerbrandy de bevrijdings aankondiging via Radio-Oranje. Nadien heeft hij verscheidene malen via de radio het woord tot het Nederlandse volk gericht, waarby hy scherp stelling Arbeidsovereenkomsten", „Het religieus socialisme" en het „Radio-recht". Voorts het boek: „Het vraagstuk van de radio- omroep". Prof. Gerbrandy is drager van vele onderscheidingen. Nederland en Frank rijk kenden hem hoge onderscheidingen toe, n.l. het Grootkruis van de Neder landse Leeuw en dat van het Legioen van Eer. In 1959 benoemde de A.R.-partij hem tot erelid. Met hem is een groot Nederlander heengegaan! „Stoere strijder Naar aanleiding van het overlijden van mr. P. S. Gerbrandy heeft minister-pre sident, prof. dr. J. E. de Quay in onder staande verklaring getuigd van zyn medeleven: Prof Gerbrandy was een groot Neder lander. Hy was een markante persoon lijkheid, wiens karaktereigenschappen hem bijzonder geschikt maakten voor de zware taak, waarvoor hij tijdens de tweede wereldoorlog werd gesteld. Zyn onverzettelijke wilskracht en niet te schokken vertrouwen in de overwinning van de bondgenootschappelijke strijd om de vrijheid, hebben de bewondering van velen en de dankbaarheid van ons allen verworven. Ik zal het altijd een voor recht achten, dat ik vlak na de bevrij ding in het tweede kabinet, dat zijn naam wroeg, als minister heb mogen dienen, zij het ook slechts voor korte tijd. Prof. Gerbrandy zal voor ons blijven voortleven als de verpersoonlijking van een stoere, onverzettelijke strijder, wiens bezielend voorbeeld, ons volk in bange tijden heeft bemoedigd en versterkt". Bourguiba bereid tot overleg? (Van onze Parijse correspondent) Men had gisteravond in Parijs goede hoop, dat het Frans-Tunesische geschil inzake Bizerta een oplossing tegemoet zou gaan. Ofschoon de bijzonder vast beraden toon, waarmee Frankrijks staatshoofd, generaal De Gaulle, op zijn laatste persconferentie over Bizerta en de houding van Bourguiba gesproken heeft, in Tunis uiteraard niet zonder bitterheid beluisterd werd, zijn de reac ties op die verklaringen in de Tunesi sche hoofdstad niettemin onverwacht positief gebleken. „Ik heb de indruk", zo heeft Bour guiba gisteren gezegd, „dat we misschien spoedig uit de impasse zullen kunnen geraken". Nu de normale diplomatieke betrekkingen tussen beide landen ver broken zijn, heeft Frankrijk via de Zwitserse ambassade Tunesië nieuwe voorstellen gedaan, die in goede aarde schijnen te zijn gevallen. In Parijs neemt men aan, dat de duidelijke steun, die de Verenigde Sta ten bij monde van hun ambassadeur in Parijs, Gavin, de generaal zowel ten aanzien van Algerije als van Bizerta hebben gegeven. Bourguiba tot het in zicht heeft gebracht, dat hij nu toch maar beter eieren voor zijn geld kan kiezen. Bovendien zouden vooral ook de zeer verrassende uitlatingen van De Gaulle over de Sahara, die, gelijk hjj nu schijnt te verwachten, vroeg of laat toch bij Algerije zal worden ingelijfd, veel tot de positieverandering van Bourguiba hebben bijgedragen. Bourguiba zou beslist van de party willen zijn, wanneer in de vroege of verdere toekomst het lot van de Sahara op het tapijt wordt gebracht. In elk ge val heerste vanmorgen in Parijs de hoop, dat Bourguiba vandaag op zijn persconferentie zich publiekelijk mis> schien al tot een nieuw contact en over leg met Frankrijk bereid zou tonen. Amerika niet onder indruk van Russische dreiging met kernwapens van 100 megaton In de zeer nabije toekomst zal Amerika verdere maatregelen nemen ter versterking van zijn paraatheid, aldus verklaarde gisteren de assistent-minister van Defensie, Paul H. Nitze. Deze maatregelen zijn bedoeld om de leemten in de Amerikaanse strijdkrachten, voornamelijk die in Europa, aan te vullen. Amerika, zo ging Nitze voort, is niet erg onder de indruk van de Sowjetrussische dreiging kernwapens van honderd megaton te ontwikkelen. „Wij hebben een geweldig uitgebreide verzameling atoomkoppen, die ons de nodige buigzaamheid geeft acties met kernwapens van het niveau van vernietiging op grote schaal tot louter werk van afbraak neer te halen". Het Britse 22-ste lichte luchtdoelregiment zal zich in oktober bij het Britse Rijnleger in West-Duitsland voegen, aldus deelde het minis terie van Oorlog gisteren mede. De Canadese premier John Diefenbaker heeft gisteren uitbreiding van het leger met 15.000 man aangekondigd, waardoor de sterkte op 135.000 man komt. De Canadese troepen voor de NAVO in Europa zullen van 12.000 op 14.000 man worden gebracht. KOUDE NACHT De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht met hier en daar mist, morgen overdag iets hogere temperaturen. Overwegend zwak ke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 SEPTEMBER Zon op: 6.04 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 5.09 uur; onder: 19.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.01 en 15.20 uur. Laagwater te 11.10 en 23.23 uur. Strandverwachting (Van een weerkundige medewerker) Morgen overwegend droog, iets zonni ger en minder koud. Afnemende naar zuidwest draaiende wind. Overdag 18 a 20 graden, zeewater 17 eraden. Vooruit zichten: warmere oceaanlucht zal tijdens weekeinde aangenamer strandweer bren gen. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Prof. mr. P. S. Gerbrandy nam tegen het beleid van onderschei dene Nederlandse regeringen in de Indonesische kwestie. Als voorzitter van het Comité voor de handhaving van de Rijkseenheid verzette hy zich tegen het beleid van de luitenant-gouverneur- generaal dr. Van Mook, en van de Nederlandse regering. De wijze waarop hij dit deed, was voor de regeringscom missaris voor het Radio-wezen aanlei ding om hem met ingang van 3 septem ber 1947 een spreekverbod van drie maanden op te leggen. VERDIENSTEN GEËERD In 1955 werden de grote verdiensten van prof. Gerbrandy geëerd door zijn benoeming tot Minister van Staat. In 1956 verschenen er in buitenlandse bladen artikelen over ons Koninklijk Huis. Prof. Gerbrandy, prof. Beel en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwei- namen op verzoek van H.M. de Konin- gin zitting in de commissie, die ten ge- volge hiervan een onderzoek instelde. Hij bedankte voor al zijn politieke func ties, maar keerde, nadat de commissie haar taak had volbracht, wederom in de Tweede Kamer terug. Van zijn hand verschenen verscheiden geschriften, o.m.: „De strijd voor nieuwe maatschappij vormen", „Kleine geschrif ten over de schoolstrijd", „De Collectieve Canadezen staan pal naast NAVO-partners Premier Diefenbaker maakte voorts bekend, dat ongeveer honderdduizend mannelijke vrijwilligers door middel van I een speciale zesweekse militiecursus voor I de burgerlijke verdediging zullen worden opgeleid. Door toevoeging van 1.749 officieren en manschappen zullen de oorlogsschepen een volledige bezetting krijgen. De sterkte van de Canadese luchtmacht in Europa zal met 250 man worden vermeerderd tot 6.750. De uitbreiding van de Canadese troe pen in Europa zal geschieden door het overbrengen van volledig geoefend per soneel, dat nu in Canada verblyft. Het leger in Canada zal met 8.950 man wor den versterkt, de luchtmacht in Canada met 989 man. „Deze maatregelen zullen een aanvulling van 15.000 man vragen en het is de bedoeling onmiddellijk met de aanwerving hiervan te beginnen", al dus Diefenbaker. Nieuwe eenheden zullen niet worden gevormd, maar de bestaande zullen een hogere graad van paraatheid krijgen, aldus Diefenbaker. „Gehoopt wordt dat deze besluiten niet als uitdagend zullen worden beschouwd, maar eerder als een bevestiging van het voornemen van Canada om pal te staan met de NAVO-partners", zo zei hij. Wanneer Canada met kernwapens zou worden aangevallen, zullen meer man nen nodig zijn voor de nationale hulp dan de uit 42.000 leden bestaande mili tie en het leger kunnen opbrengen. De cursussen voor burgerlijke verdediging voor mannen tussen de 18 en 50 jaar zullen midden november beginnen. Diefenbaker zei tenslotte: „Ik zou graag zien dat deze maatregelen niet worden opgevat als noodzakelijk wegens het spoedig uitbreken van een oorlog, maar eerder als een veiligstelling die iedere voorzichtige regering, die de mo gelijkheden overweegt, moet nemen als voorzorgsmaatregel". Russische beschuldiging De Russische premier Chroesjtsjow en de Indiase premier Nehroe hebben giste ren een gesprek van 2Vz uur gevoerd uit sluitend over de internationale situatie. Op een door Nehroe aangeboden lunch zei Chroesjtjsow gisteren, dat het Rus sische volk geen oorlog wil. Volgens het Russische persbureau Tass zei hij echter ook, dat het Russische volk niet rustig kon toekijken terwijl het Westen militaire voorbereidingen trof „op een tot dusver ongekende schaal". Volgens Chroestjsjow zouden de volken in de huidige interna tionale situatie hun krachten moeten verenigen en voor de vrede moeten vech ten teneinde „de agressors te doen af zien van hun inbreuk op de onafhanke lijkheid en vrijheid van de volken". Het Amerikaanse huis van Afgevaar digden heeft met 90 tegen 1 stem beslo ten, dat een commissie een onderzoek zal instellen naar de Amerikaanse uit voer naar de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen. Een lid van het Huis gaf de mening van vele leden als volgt weer: „Het lijkt volkomen belache lijk om in een koude oorlog, die warmer dreigt te worden, handel te drijven met communistische landen die van plan zijn ons te begraven". VS leren Fransen met kernwapens omgaan President Kennedy heeft gisteren mee gedeeld, dat de VS en Frankrijk een akkoord hebben gesloten op grond waar van Amerika Franse strijdkrachten zal opleiden in het gebruik van Amerikaanse atoomwapens. Het akkoord moet nog door het Amerikaanse Congres worden goedgekeurd. Dit akkoord is van gelyke aard als ak koorden die reeds met een aantal an dere, NAVO-landen zijn aangegaan. Kennedy zei over de overeenkomsten met andere NAVO-landen, dat deze reeds gedurende enige tyd maatregelen nemen tot invoering van de modernste wapens in de NAVO-strijdkrachten. Hieronder valt de uitrusting van de ne gers van Amerika's bondgenoten met wapens die van kernladingen kunnen worden voorzien. Geen van de wapens waarmee de Franse strijdkrachten worden geoefend, bevindt zich binnen de continentale grenzen van Frankrijk. Daar de Franse regering ge entoestemming heeft willen geven voor het opslaan van kernwapens in Frankrijk, heeft het akkoord alleen praktische betekenis voor de Franse NA VO-strijdkrachten in Duitsland. In Parijs heeft men verklaard, dat het Amerikaans-Franse akkoord noodzake lijk is geworden door de huidige inter nationale toestand, in het bijzonder door die in Berlijn. Windkracht acht tot tien Een kleine depressie, welke gis teravond over de Noordzee ons land bereikte, heeft er voor ge zorgd, dat na de slechte zomer, die we gehad hebben ook de eerste onvervalste najaarsstorm zich vroeg in het seizoen heeft aangediend. Op het land heeft het storm achtige weer er werd wind kracht acht tot negen, met uitschie ters naar tien gemeten weinig schade aangericht, maar op zee was de situatie niet aangenaam. Enkele schepen hebben dat moeten ervaren. En ook het personeel van de loodsdiensten werd in de loop van de avond ernstig in zjjn werkzaamheden belemmerd. In IJmuiden moesten de loodsdiensten al tamelijk vroeg gestaakt worden. Hoek van Holland volgde later, waarna Oostgat en Wielingen voor klei ne schepen verstek moesten laten gaan. De loodsdienst was voor kleinere sche pen ook in Hoek van Holland al ge staakt, toen het Duitse vrachtschip „Le- vante" nog beloodst werd. Het verliet de koesterende rust van de pieren om ne gen uur met bestemming Rouaan. Erg ver is de Duitser niet gekomen. In de seinpost zag men al spoedig, dat het mis ging. Het schip voer in noordelijke rich ting inplaats van zuidelijke. Noodseinen werden niet opgevangen, maar voor de ogen van de mensen in de seinpost liep de tien jaar oude en 2758 ton metende Levante om even over half tien tijdens een striemende regenbui en stormachtige windvlagen bij het zeebad van Hoek van Holland op het strand. Aanvankelijk lag het schip met de neus loodrecht op het strand, maar in de loop van de nacht Rijksgoedkeuring voor bouw IJ-tunnel De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan het gemeen tebestuur van Amsterdam meegedeeld, dat hy bereid is de Ryksgoedkeuring voor de bouw van de IJ-tunnel thans te verlenen. Op grond van een werkschema, dat na overleg tussen de dienst van Publieke Werken van Amsterdam, de Rijkswater staat en de centrale directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid is opgesteld, mag worden aangenomen, dat overmatige aanspraken op het arbeidspotentieel door een gelijktijdige uitvoering van de Coen- en de IJ-tunnel zullen worden vermeden. Verder dient te worden vastgehouden aan de voorwaarde, dat het bouwdok voor de Coentunnel ook dienstbaar wordt gemaakt aan de bouw van de IJ-tunnel, aldus het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. werd het door de briesende noordwester storm tot op de voorlaatste zandbank ge schoven met de voorsteven in de rich ting van het dorp. De onmiddellijk uit gevaren zeesleper „Schouwenbank" van L. Smit en Co kon niets doen, zolang het weer ruw bleef. Vandaag zal een poging gedaan worden, maar het zal een zwaar karwei worden. Gevaar voor de beman ning was er van het begin af niet, maar om op alles voorbereid te zijn werd de manning van de reddingboot „President Jan Leis" in alarm gehouden. „Fram" op sleeptouw De sleepboot „Scaldis" heeft de Ne derlandse kustvaarder „Fram" voor de kust van Kent op sleeptouw genomen. Aan boord van de kustvaarder waa brand uitgebroken. Deze is wel geblust, maar het schip blijft water maken en de machines zjjn beschadigd. De bemanning is aan boord gebleven, terwijl de sleep via Duinkerken koers zette naar Neder land. Het Griekse schip „Anglia" liet weten, dat het ten zuidwesten van het licht schip „Texel" in moeilijkheden verkeer de. De stuurinrichting was defect. Het had dringend sleepboothulp nodig. De „Anglia" dreigde op de beruchte Haaks- gronden te lopen. De zeeslepers „Hol land" van Rederij Doeksen" en „Titan" van Bureau Wysmuller gingen onmid dellijk op weg, terwijl later de redding boot „Prins Hendrik" uit Den Helder vertrok. Daar de „Anglia" echter snel afdreef moest de reddingboot worden terugge haald. De „Titan" won de race tussen de slepers, maar toen deze hulp langszij lag, liet de „Anglia" weten, dat het niet meer nodig was. Het schip kon op eigen kracht verder. Maar misschien wilde da „Titan" in de buurt blijven. Men kon nooit weten Het booreiland „Triton" van de Ne derlandse Aardoliemaatschappij, dat gis teren zijn winddoop onderging, heeft deze uitstekend doorstaan. Geen mens aan boord maakte zich enige zorgen. De stemming is voortreffelijk. Over de vor deringen bij het boren kon nog geen mededeling gedaan worden. Dat komt binnenkort wel. Prins Bernhard en Prinses Beatrix naar studentenconferentie De „Fondation Europeenne de la cul ture" houdt in de Franse universiteits stad Toulouse een internationale studen tenconferentie die van 25 tot 30 septem ber zal duren. Prins Bernhard die voor zitter is van de Fondation, zal op de laatste dag de conferentie leiden. Prinses Beatrix heeft zich bereid ver klaard het slotwoord uit te spreken. Op de conferentie zullen 400 studen ten uit 18 landen discussieren over de wijze waarop de Europese maatschappij zich in de komende decaden zou moeten ontwikkelen. Op het program staat een aantal inleidingen van hoogleraren. Zo zullen prof. H. Brugmans van het Euro- pa-college in Brugge en prof. Vedel uit Parijs, facetten van de politieke constel latie in het Europa van de toekomst be spreken. Vertrouw de levering van een toe aan een firma met Aan deze eisen voldoet NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244* Voorlichting over zelfbescherming Op goede gronden kan worden aan genomen, dat de minister van Binnen landse Zaken zeer binnenkort uitvoering zal geven aan zyn reeds eerder in de beide Kamers der Staten Generaal aan gekondigde voornemen de bevolking voorlichting te verstrekken over de eventuele zelfbescherming in gevül van oorlog, ook wanneer daarby van kern wapens gebruik wordt gemaakt. Ex-generaal Salan hij na gegrepen In politiekringen te Algiers is gisteren vernomen dat ex-generaal Salan die bij verstek ttr dood is veroordeeld wegens zijn aandeel in de militaire opstand in april, vorige week ternauwernood aan gevangenneming is ontkomen. De oud-generaal had een boerderij in het gebied van Boufarik, ten zuiden van Algiers, een paar uur vóór een razzia in dat gebied verlaten. Verscheidene mensen werden in hech tenis genomen, maar verdere bijzonder heden zijn niet bekend, zo werd in ge noemde kringen vernomen. n Advertentie Treslong, Hillegom (Tel. 0 2520-5347) Rest, a la carte. Dag. diner dansant. ONBEPERKT KIP-ETEN f6.—. 's Maandags gesloten. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Sept. 1861: Men verzekert ons, dat Ds. E. Laurillard het beroep naar de Nederduitsch Herv. gemeente te Amsterdam heelt aangenomen. In geen land van Europa worden zooveel onechte kinde ren geboren als in Beijeren. Te München alleen werden in Junij 1861 geboren 434 kinderen, waarvan 215' onechte.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1