CONSTANTE VERSNIPPERING NED. BEURSPATROON FATAAL IJzeren greep van China op Tibet iets verzacht Voor de in '55 ontdekte Waterpoort is nu een houten boot opgegraven Historische vondst in Hulst Wat voor water stroomde binnen Welke Nederlandse moeder Bondskanselier in radiorede: er komt geen grote oorlog Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 september 1961 Derde blad no. 30446 Jaarbeursdirecteur gaf opening van zaken Grenzen moeten doorbroken worden Bundeling van nationale krachten nodig (Van onze correspondent) Met nadruk waarschuwde vanmorgen jaarbeurs-directeur Van der Kwast tegen een voortdurende versnippering van het Nederlandse beurspatroon en hij drong dan ook aan op bundeling van krachten. Drs. J. H. D. van der Kwast, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, die vanochtend in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een openhartige inleiding hield ter gelegenheid van de najaars- beurs, die van 11 tot en met 16 september in de Domstad gehouden wordt, had overigens nog veel méér op 't hart. Of met alle eerbied gezegd nieuwe bezems nu wel of niet schoonvegen, de heer Van der Kwast veegde in ieder geval wèl stevig. Niet dat er nu stofwolken opwaaiden gelukkig niet maar hij was zeker resoluut in zijn bewegingen. En daé kan men verheugd over zijn. Insp; amien De Utrechtse Jaarbeurs is immers een nationaal instituut en alle krach ten moeten dan ook ingespannen worden om dat instituut de plaats te doen be houden, die wij Nederlanders haar zo gaarne toekennen. Daar zal men zich echter voor moeten inspannen. Nu, de jaarbeursleiding zélf heeft zich inge spannen en doet dat nog steeds. Dat bleek wel uit de woorden van drs. Van der Kwast. Zo kwam hty o.m. te spreken over de reorganisaties op verschillend niveau men kent ze tendele reeds het ruimtetekort, dat hoe dan ook over wonnen dient te worden, het te voeren beleid, de concentratie van het jaar beurswezen, de invloed van de Europese economische gemeenschap en de invloed van de structurele ontwikkeling van de detailhandel. Geen mens immers wil dat de Jaar beurs zich door het dreigende gevaar, dat zij, in de concurrentiestrijd met de buitenlandse beurzen in de EEG, ge declasseerd zal worden tot een beurs van louter regionale betekenis, willoos laat overspoelen. Het is dus „alle hens aan dek", zowel figuurlijk als min of meer letterlijk! De heer Van der Kwast gaf immers toe, dat alle problemen, waarmede het Jaarbeurs-instituut lang heeft geworsteld, nog niet tot een oplos sing zijn gekomen, alhoewel reeds be langrijke voortgang is geboekt. Inzake het ruimteprobleem, zeide de 6preker, dat niet alleen de Voorjaar- beurs '62 reeds geruime tijd volgeboekt is, daarnevens komt men aan onoverdekte expositieruimte al ruim 11.500 vierkante meter tekort. Men hoopt dan ook vurig dat het Utrechtse gemeentebestuur me dewerking zal verlenen bij bepaalde uit breidingen van het Croeselaanterrein, waardoor echter de veemarkt en het concours-hippiqueterrein hun veren wel zullen moeten verliezen. BELEIDSVOERING Met betrekking tot het te voeren be leid deelde drs. Van der Kwast mede, dat dit in nauw overleg met de deelne mers en het georganiseerde bedrijfsleven zal worden bepaald, er aan toevoegend, dat z.i. de economische functie van de Jaarbeurs het beste tot zjjn recht kan komen door een zo groot mogelijke con centratie van niet alleen het aanbod, maar ook de vraag per manifesta tie. „Willen wij", zo zeide heer Van der Kwast letterlijk, „het internationale ka rakter van het Nederlandse beurswezen stimuleren en de belangstelling van het buitenland trekken, dan zullen wij moe ten komen met beurzen? die niet alleen maar de binnenlandse, maar ook voor de buitenlandse kopers van grote, be paald Europese betekenis zijn", waarbij hU in 't midden liet of men nu op vak beurzen moest aansturen dan wel op handhaving van een algemene beurs. Versnippering dient echter voorkomen te worden. Het is spreker dan ook geheel onjuist dat regionale rivaliteit of de eco nomische belangen van de organisator een rol kunnen spelen bij de opzet van beurzen in ons land. Bij het organiseren van beurzen die nen de belangen van het bedrijfsleven volledig voorop te staan. In de tegen woordige tjjd met zijn tendens naar gro tere markteenheden en toenemende con currentie in het internationale vlak, is bundeling van nationale krachten rond een centraal instituut voor de handha ving en uitbreiding van onze positie noodzakelijk. Hier ligt ook het zwaartepunt, waarop het beleid van de Kon. Ned. Jaarbeurs zich dient te richten. Willen wij in de nabije toekomst niet achterblijven in de Internationale wedijver tussen de West- Europese beursorganisaties, dan is een Centraal Instituut dat in nauwe samen werking met het georganiseerde bedrijfs leven aan het Nederlandse beurswezen richting geeft, dringend gewenst. Alleen dan zijn wij in staat een beurs patroon op te bouwen dat in sterkere mate in de internationale belangstelling sfeer kan komen te staan. MAATREGELEN Nationale bedrijfsorganisaties uit de verschillende sectoren van handel en in dustrie der EEG-partners groeperen zich al internationaal om in gezamenlijk overleg de problemen, waarvoor het Euro- (Advertcntle) Een PERUTZ-COLOR film 36 prachtige kleuren-dia's Prijs baconvarkens verlaagd pese bedrijfsleven door de zich veran derende marktstructuur is komen te staan, onder het oog te zien. Men telt thans reeds circa 140 Europese organi saties van industrie en handel! De vaak chaotische toestand, welke zich ook in de Euromarkt op beurs- gebied voordoet, dwingt het bedrijfsle ven tot maatregelen. Het is dan ook al leszins begrijpelijk dat men in het ka der van dit internationaal overleg be zig is een ordening na te streven van het Europese beurspatroon. De ordening, zoals deze tot nog toe in de Euromarkt tot uiting isgekomen, heeft de beteke nis van een verdeling van vakbeurzen onder de grote partners van de EEG. Wanneer ons land bij de verdeling van deze internationale koek aanspraak wil maken op zijn deel daarvan, dan zal dit moeten gebeuren in nauw overleg met degenen in het georganiseerd bedrijfsle ven, die hierover op internationaal ni veau meepraten. De minimum beurs- outillage, die internationaal vereist wordt, is echter groter dan de outillage waarover ons land thans de beschikking heeft! PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur Voorts wees drs. Van der Kwast er op dat de aan de gang zynde structurele ontwikkeling in de detailhandel met name de concentratie op het vlak van de inkoop ook andere verhoudingen op het gebied van het beurswezen met zich zal gaan meebrengen. BUS IN ROLDE GESLIPT EN TEGEN BOOM GEBOTST 14 passagiers gewond Omstreeks half tien gistermorgen is een EDS-bus, afkomstig uit Emmen, op de Grote Brink te Rolde in de bocht ge slipt en met het front tegen een boom gebotst. Veertien passagiers werden ge wond, van wie er acht naar ziekenhui zen in Assen en Groningen werden ge bracht. De chauffeur liep een shock op. Van de slachtoffers liep er één een kaakfractuur op, terwijl enkele anderen een been braken. Voorts werden tal van vry ernstige snijwonden geconstateerd. De bus werd nogal beschadigd. De laatste ijzeren greep van China op Tibet is thans iets verzacht, aldus de laatste berichten die zijn ontvangen in het Indiase dorp Gangtok, aan de Tibet aanse grens. Naar het schijnt is er geen verande ring gekomen in China's uiteindelijke doel: totale overheersing. Om dit doel te bereiken wordt echter, tenminste in sommige delen van Tibet, geen gebruik van geweld meer gemaakt. Volgens de berichten zouden de Chi nezen hun hervormingsprogramma's tot laat in het jaar 1962 hebben uitgesteld. Tegen deze tijd verwachten zij de gunst der Tibetanen te hebben gewonnen. Een Indiase zakenman, die onlangs vier maanden in Jatoeng, dat ongeveer 56 km over de Tibetaanse grens ligt, heeft doorgebracht, zei dat iedere Chi nese soldaat, wat ook zijn rang was, ver plicht was aan de zijde der Tibetaanse werklieden aan de wegenbouw te wer ken. Het doel van deze verordening was om de discipline onder de bezettings macht te handhaven en de gunst der Tibetanen te winnen. De zakenman verklaarde voorts, dat er in het Jatoeng-district geen gevaar meer bestond van het uitbreken van een ge wapende opstand. Hij vertelde dat alle kloosters waren gesloten en dat de voor werpen die bij de eredienst werden ge bruikt en de schilderijen die zich in de kloosters bevonden naar Peking waren overgebracht. De Lama's en monniken, die bijna een derde van de bevolking van Jatoeng uit maakten, zijn ter dood gebracht of bij de wegenbouw te werk gesteld, zo zei hij. Voedseltekort Het ernstigste probleem waarmee de Chinese landmacht en de Tibetanen te kampen hebben, zo verklaarde de Indi ase zakenman, is een acuut voedselte kort. Men leeft aan de rand van de hongersnood. Het probleem wordt blijk baar veroorzaakt door de ernstige voed seltekorten in China waardoor dat land genoodzaakt is alle verkrijgbare Tibe taanse voedselvoorraden in te voeren. Naar het oordeel van de Indiase za kenman is het momenteel hoogst on waarschijnlijk dat China zou pogen de len van India of Bhoetan te bezetten. De bevoorradingsweg van Jatoeng naar de hoofdstad van Tibet, Lhasa, is ge reed gekomen. De weg is ongeveer 320 km lang. Door het gereedkomen van de ze weg is er thans een regelrechte ver binding met Peking. Hoewel de Chine zen misschien een onbeperkt aantal mensen op de been zouden kunnen brengen, zouden zij hen niet van vol doende voedsel kunnen voorzien. In het kader van hun propagandapro- gramma hebben de Chinezen onlangs een aantal vlugschriften verspreid on der de Tibetaanse refugés in het Indiase grensdorp Kalimpong. In de pamfletten werd verklaard, dat de spanningen in Tibet waren verminderd en dat de re fugés naar Tibet terug konden keren, Tot dusve1* hebben weinig refugés hier aan gevolg gegeven, hoewel onder vele van hen de hoop leeft eenmaal terug te gaan. AO verten tie PERUTZ-COLOR films Kleuren-fleur Advertentie VT'* In verband met de prijsdaling op de varkensmarkt heeft het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens ingaande maandag, 11 sep tember a.s. met 5 cent per kg te verla gen. Dientengevolge zal met ingang van genoemde datum voor baconvarkens in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van resp. f. 2.33, f. 2.27, f. 2.24 en f, 2.21 per kg koud geslacht gewicht. (Van een speciale medewerker) De heer P. Brand uit Hulst heeft een nieuwe trofee toegevoegd aan de collectie, die hij heeft veroverd op het verleden. Het laatste succes van deze amateur archeoloog uit Zeeuws-Vlaan- deren is de opgraving van een eeuwenoude boot, voor de oude stads poort. Deze ontdekking past precies bij wat hij reeds had gevonden: een oude stadspoort met daaronder een waterpoort. Het is met de boot vreemd gesteld. De meeste bezoekers, die bij de opgravingen van de heer Brand komen kijken, vragen hem, of ,,dat nu inderdaad een boot is". Ze wijzen hierbij op het houten gevaarte van 9 meter lengte, dat de heer Brand tevoorschijn bracht. De planken van het vaartuig zijn niet minder dan 5 centimeter dik, terwijl er balken in zijn verwerkt, die men eerder in een boerenschuur verwacht aan te treffen: palen met een doorsnee van 20 centimeter. De onderzoekende Hulstenaar is er echter van overtuigd, dat hij een boot heeft opgegraven. De nieuwe vondst ligt precies voor de Waterpoort, die in 1955 aan het licht kwam. Hij zou, samen met de poort en de stadswallen, door solda ten van Albertus van Oostenrijk onder de aarde zijn bedolven. Toen de Span jaarden Hulst op Prins Maurits heroverd hadden, maakten zij nieuwe wallen, rui mer om de stad. De oude wallen bedek ten ze met aarde, omdat deze in het ge vecht grotendeels kapot waren gescho ten. De boot is toen „begraven" met de vestingwerken. Misschien heeft zij dienst gedaan als onderdeel van een haastig opgetrokken gevechtstoren, van waaruit de Spanjaarden de stadspoort bevoch ten. Ook is het mogelijk, dat het schip is gebruikt als „caisson". Men zou er in dat geval een waterkering mee hebben opgebouwd. De vondst van de boot heeft opnieuw de vraag opgeroepen, wat het toch voor een water is geweest, dat >n de tijd van de 80-jarige oorlog aan de zuidkant van Hulst binnenkwam. Er is van een rivier of kanaal nu niets meer te bekennen en De gevonden boot voor de indertijd ontdekte „Dobbele Poort" te Hulst. ook uit de oude documenten verneemt men niets over het bestaan van een wa terloop. Dat er zo'n waterloop is geweest werd intussen bewezen door het bestaan van de Waterpoort, onder de „Dobbele"- poort, die de heer Brand jaren geleden reeds opgroef. Hij bracht toen een stads poort te voorschijn, die in Europa zijn gelijke niet heeft. Dit vestingwerk be heerste drie wegen die naar de stad voerden. De „Dobbele poort" is in 1506 gebouwd door de beroemde Antwerpse architect Dominicus de Waghemakere. Niet alleen voor archeologen en histo rici. maar ook voor de leerlingen van de militaire academie in Breda vormt de poort een studieobject. De jongste ontdekking van de heer Brand, die directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau en tevens wethouder is, zal in september worden bekeken door een deskundige van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, de heer Van der Heijde. De heer Brand twijfelt er niet aan of deze archeoloog zal tot dezelfde conclu sie komen, als .waartoe zijn onderzoe kingen hebben geleid. Binnen een maand zal overigens van de laatste vondst van de heer Brand vermoedelijk niet veel meer te zien zijn. De boot. die drie eeuwen door de aarde werd be schermd. kan het namelijk, blootgesteld aan weer en wind, niet bolwerken. Het hout is vermolmd en verrot en zal wel dra uit elkaar vallen. is in het bezit van een pakje Molenaar's Kindermeel (of Bordklaar), waarin zich een brief van de Directie bevindt. Wil deze moeder zicli bekend maken? Ed wel op de wijze, als in die brief omschre ven? De verpakking en het gewicht van het bedoelde pakje onderscheiden zich op geen enkele wijze van de bekende pakjes Molenaar's Kindermeel of Bordklaar. De brief komt eerst bij gebruik van de inhoud tevoorschijn. Het is mogelijk, dat dit speciale pakje, het 200.000.000ste (ja, tweehonderd- millioenste!) sinds 1888 door Molenaar ge fabriceerd, zich thans nog bij de handel be vindt. Het heeft eerst kortgeleden ons bedrijf verlaten De hieraan verbonden serie ver rassingen verklappen we nu nog niet. We geven slechts de goede raad: maak het pakje op normale wijze open; wje die brief vindt^ kan zichzelf feliciteren! Directie P. Molenaar en Co's Meelfabrieken N.V. Wcstzaan. P.S. Molenaar's Kindermeel en Bordklaar:1 ook voor ouderen gezonde tractaties in allerlei variaties. Snel gaar - Bordklaar - Molenaar. Recepten zijn op aanvraag gratis verkrijgbaar. De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft gisteravond in een ra diorede gezegd, dat „ondanks de veront rustende gebeurtenissen" van de laatste tijd er geen grote oorlog zal komen". Een vermindering van de spanning zou door onderhandelingen bereikt moe ten worden. Het was echter niet verstandig om mo gelijke Westelijke voorstellen in het openbaar te bespreken voordat de on derhandelingen beginnen, aldus Ade nauer. De communisten hadden door het sluiten van de grens tussen Oost- en West-Berlijn onderhandelingen bemoei lijkt. Nieuwe besprekingen konden niet beginnen met aanvaarding door het Westen van de „rechtschending", in Ber lijn en Oost-Duitsland als voldongen feiten. Adenauer is van mening, dat premier Westen van de „rechtsschending", in Ber lijn en zijn besluit om de kernwapen proeven te hervatten bewijzen, dat hij wil dat de hele wereld naar zijn pijpen danst uit vrees voor een kernoorlog. De Bondskanselier zei, dat de bijeen komst op 14 september van de Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken in Washington van grote betekenis zou zijn. President Kennedy heeft Bondskanse lier Adenauer in de brief die gisteren is overhandigd verzekerd dat hij bereid is tot onderhandelingen met premier Chroesjtsjow maar dat dit niet als een teken van zwakheid moet worden be schouwd, zo is in regeringskringen in Bonn meegedeeld. Kennedy legt de na druk op de solidariteit tussen de V.S. en West-Duitsland en op zijn wens nauw overleg met Adenauer te blijven plegen. Vier divisies van de Amerikaanse na tionale garde hebben de mededeling ge kregen dat zij kunnen worden opgeroe pen voor actieve dienst. Deze maatregel maakt deel uit van de versterking van de defensie die ongeveer een maand ge leden is begonnen. Het leger heeft in een officiële bekendmaking gezegd dat onge veer 148.000 officieren en manschappen betrokken zijn bij de uitvoering van het nieuwe opleidings- en versterkingspro gram. Radiozender in Oran gesaboteerd In de kelders van de studio's van de Franse radio en televisie in Oran heeft zich gistermiddag een zware ontplof fing, naar men meent van een trotyl lading, voorgedaan.; In deze kelders be vindt zich de voornaamste zenduitrus- ting. Op het program van gisteren van het station in Oran stond de volledige heruitzending van de persconferentie die generaal De Gaulle dinsdag heeft gege ven en die op die dag niet'kon worden uitgezonden door het ontploffen van een transformator. De hei-uitzending gisteren van De Gaulles persconferentie geschiedde nor maal tot op het ogenblik, dat het Franse staatshoofd over Bizerta sprak. De schade is aanzienlijk en het station Oran zweeg gisteravond. Thomas Carey wint voealisteiiconcours Van de 70 vocalisten, die hebben deel genomen aan het achtste internationaal vocalistenconcours dat in de afgelopen dagen in 's Hertogenbosch is gehouden, werden er uiteindelijk 16 tot de finale toegelaten. Tot de beste zanger van het concours is uitgeroepen de Amerikaanse neger bariton Thomas Carey, aan wie de titel door de jury met eenparigheid van stemmen is toegekend, en die ook door het publiek reeds zonder meer als het grootste talent van dit concours werd beschouwd. Hem werd ook de door de Nederlandse Opera beschikbaar gestelde prijs toegekend. Aan de Maastrichtse zangeres, de 20- jarige Maria Magnee is de „aanmoedi gingsprijs" van de Vereniging tot bevor dering der Toonkunst" toegekend. De overige uitslagen van het concours zijn als volgt: Sopranen: geen eerste prijs; tweede prijzen voor Olga Maddelena (Italië) en Karin Ostar (Nederland, eervolle ver melding voor Marie Madeleine Famelaer (België). Alten, eerste prijs Yvonne Fay Minton (Australië), tweede prijs Margaret Duckworth (Engeland). Tenoren; eerste prijs: Alfons Barta (Hongarije), tweede prijs Kenneth John Bowen (Engeland), eervolle vermelding Adrian de Peyer (Engeland). Bassen: eerste prijs Thomas Carey (Amerika) (tevens de prijs van de Ned. Opera en beste zanger van het con cours); tweede prijs John Wiles (Ame rika» en Hendrik Smith (Canada). Eer volle vermeldingen Hans Martin Schwedberg (Oostenrijk) en Ryzzard Lisiecki (Polen). Neliroe en Nkroemah bij Chroesjtsjow „Onderhandel met Kennedy" De Indiase premier, Nehroe, en de Ghanese president, Nkroemah. hebben de Russische minister-president, Chroesjtsjow, gisteren het beroep van de niet-gebonden landen overhandigd, waarin wordt aangedrongen op onder handelingen met president Kennedy. Later aan een diner zei premier Nehroe dat het ontketenen van een oorlog „de uiterste krankzinnigheid" zou zijn. Hij zei dit in antwoord op een toespraak van Chroesjtsjow waarin deze had gezegd: „Als de toestand in de we reld alleen van ons en de andere vre delievende landen afhing, zou er geen oorlogsgevaar bestaan". Chroesjtsjow zei aan het ter ere van Nehroe en Nkroemah gegeven diner dat de landen die met Hitler-Duitsland in oorlog zijn geweest, bijeen moeten ko men voor het sluiten van vredesver drag met Duitsland. Nehroe zei nog in zijn tafelrede: „Thans, nu elk land zozeer de gelegen heid heeft voor werk en nog niet be studeerde mogelijkheden heeft van ont wikkeling, zou het onlogisch, onredelijk, ongerechtvaardigd en ronduit dwaas zijn een oorlog te beginnen". KINDEREN GEDOOD Het 5-jarige Duitse meisje Hendrina Jansen uit Elten is gisteren even buiten de bebouwde kom in haar woonplaats door een Duitse personenauto overreden en om het leven gekomen. Het kind stak met een autoped onverwacht de weg over. Het was op slag dood. Gistermiddag is in Gouda de 4-jarige Tonny Groenendaal bij het oversteken van de provinciale weg door een per sonenauto gegrepen. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij in de loop van de avond in het Iterson Ziekenhuis in Gou da is overleden. (Advertentie) PERUTZ-COLOR film Binnen 36 werkuren weer ontwikkeld aan U retour SCHAKEN Schaaktoernooi in Bied Gisteren werden de uitgestelde en af gebroken partijen van het internationale schaaktoernooi in Bied gespeeld. Najdorf (Argentinië)—Olafsson (IJs land) 10; Parma (Zuid-Slavië)Keres (Rusl.) afgebroken; Pachman (Tsj.)— Matanovic (Zuidsl.) afgebroken. Trifunovic (Zuidsl.)— Bisquier (VS) en Geiler (Rusland) hebben allen 21- pnt; Petrosian (Rusland), Fischer <VS» en Darga (W.-Dld) allen 2 punten: Najdorf (Arg.) l'L- pnt en 1 afgebr. partij en Bertok (Zuidsl.) en Donner (Ned) scoor, den ieder 1% punt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5