Nederlandse zeesleper in Indonesië aan de ketting BEKENTENIS IN DE MOORDZAAK SPRANG Boodschap na VIERDE Russische kernexplosie Rederij Wijsmuller: „In de grens vergist" WEERBERICHT VERBODEN HULP AAN GRIEKS SCHIP IN NOOD Noord-Holland' na twee jaar op weg naar liuis NA URENLANGE VERHOREN Boekhouder doodde beide broers Sprong naar de vrijheid Chroesjtsjow: met grote spijt besloten proeven te hervatten (§uct ?ïlt leuws, Opgericht 1 maart 18SC DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1961 No. 30446 EDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) De Indonesische Marine heeft de zeesleepboot „Noord-Holland" van het bureau Wijsmuller te IJmuiden opgebracht en aan de ketting ge legd, omdat het schip bezig was binnen de Indonesische wateren een op een rif gelopen Griekse vrachtboot te bergen. De „Noord-Holland" is opgebracht naar de haven van het eiland Poelau Samboe in de Riouw-Archipel, waar de officieren in een hotel zijn ondergebracht en de bemanning op het schip dient te blijven. Het incident heeft zich reeds vrijdag j.l. voorgedaan en als een ver tegenwoordiger van de Indonesische marine hiervan niet gisteren tegenover een verslaggever van Associated Press in Djakarta melding had gemaakt, zou niemand de „Noord-Holland" voorlopig hebben gemist. Niemand, behalve uiteraard de rederij, het Bureau Wijsmuller, dat gisteravond heeft medegedeeld zondag j.l. onofficieel op de hoogte te zyn gesteld van het feit, dat het schip door een Indonesisch patrouillevaartuig was opgebracht. Men heeft sindsdien echter gezwegen om te trachten via de beperkte kanalen, die er sinds het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië openstaan, op de hoogte te komen van de juiste toedracht en maatregelen te nemen om de sleepboot vrij te krijgen. Eerst in de loop van gisteren zijn de familieleden van de uit 26 koppen be staande bemanning van de „Noord- Holland" van het gebeurèn in kennis gesteld. De directie van het Bureau Wijsmuller stelt, dat hoewel voor het bergen van schepen in de Indonesische wateren een Advertentie. Halve gebr. kip 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN KOUD WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt afgewisseld door opkla ringen en op de meeste plaatsen enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Krachtige tot matige noordweste lijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 september Zon op; 6.02 uur; onder: 19.13 uur. Maan op: 4.06 uur; onder: 18.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.26 en 14.46 uur, laagwater te 10.32 en 22.47 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Morgen minder bui-n en wat meer op klaringen. Echter te koel by noordwesten wind. Overdag 15 tot 17 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: na tijdelijke verbete ring tegen het weekeinde meer depres sieactiviteit. Dit blad bestaat uit 20 pagina's De zeesleper Noord-Holland van de firma Wijsmuller, die door de Indonesische marine is aange houden bij een hulpverleningsactie in de Indonesische wateren. verguning vereist is men de kapitein van de „Noord-Holland" niet ten kwade mag duiden, dat hij aan zijn internatio nale verplichting om hulp te verlenen aan in nood verkerende schepen en op varenden voldoet. By het verzaken van deze plicht maakt hij zich bovendien schuldig aan een strafbaar feit. Niette min geeft de redery toe, dat er een misverstand heeft bestaan over de grens van het Indonesisch gebied. Het persbureau uit Djakarta vermeldt, dat de Indonesische consulaire ambte naren in Singapore, de gezagvoerder van de „Noord-Holland" hadden gewaar schuwd buiten dit gebied te blijven, maar deze waarschuwing werd in de wind geslagen. Het Bureau Wijsmuller zegt hierop: „Op ons kantoor hebben wij niets van een dergelijke waarschuwing vernomen. We hebben ook geen reden aan te nemen, dat de gezagvoerder een waarschuwing heeft ontvangen. Indien dit wel zo was zou hij zeer zeker, indien geen direct gevaar voor de opvarenden van het Griekse schip bestond, zijn bergingswerk tijdelijk hebben gestaakt in afwachting van het verlenen van de vergunning. Voor alle zekerheid is hem I hierop nog gewezen voor hij met de berging begon". Op thuisreis De sleepboot was op de thuisreis van de Japanse haven Onomichi naar IJmuiden. Het schip was twee jaar weg geweest, in welke periode het oude vliegdekschepen van Amerikaanse havens naar sloopwerven in Japan en Hong kong bracht. De huidige bemanning, onder commando van de 35-jarige kapitein O. Edelenbosch uit IJmuiden, was in maart van dit jaar per vliegtuig naar Japan gebracht om de vorige be manning af te lossen. De thuisreis werd gemaakt zonder sleep, via de Zuidchinese Zee om ver volgens via de Indische Oceaan en het Suez-Kanaal te gaan. Op 29 augustus voer de „Noord-Holland" in de met kleine eilandjes bezaaide straat van Singapore, toen zij het 5654 ton meten de Griekse vrachtschip „Georgios Tsa- vliris" passeerde, dat geladen met fosfor op een rif was gelopen, dat deel uit maakt van het tien mijl ten zuiden van Singapore liggende eilandje Nipas. Kapitein Edelenbosch meldde dit aan het hoofdkantoor te IJmuiden, terwijl hy de Griekse kapitein aanbood, diens schip te bergen op basis van Lloyds open form „no cure no pay". Toen dit bericht op de telex in IJmuiden binnenkwam, werd de directie van Wijsmuller tege lijkertijd per telefoon door de reder van de „Georgios Tsavliris" uit Londen be naderd met de vraag of er een sleepboot in de omgeving was en zo ja, dat deze dan „standby" (in de buurt) moest blij ven. De reder van het Griekse schip zou zyn kapitein instrueren om de hulp van de „Noord-Holland" op genoemde basis te accepteren. Dit speelde zich dus af op de 29ste augustus. Grens niet duidelijk In een verklaring, die Wysmuller in overleg met de assuradeuren van de „Georgios Tsavliris" en de „Noord-Hol land" heeft opgesteld, werd gisteravond gezegd: „Aangezien op dat moment nog niet duidelijk was of Poeloe Nipas bin nen de Indonesische of binnen de Britse wateren lag en bovendien van IJmuiden uit niet kon worden vastgesteld of de bemanning van het Griekse schip zich al of niet in levensgevaar bevond, werd door de directie van Wysmuller aan kapitein Edelenbosch opdracht gegeven om „standby" te blyven en zo nodig hulp te bieden. Toen later (op 1 september) bleek, dat de bewuste positie inderdaad binnen de territoriale wateren van Indonesië was gelegen, werd door het Bureau Wysmuller onmiddellijk de voor de berging noodzakelijke verguning te Djakarta en via de vertegenwoordiger van het Bureau te Singapore bij de Indonesische consul-generaal aldaar aangevraagd. Tot dusver is hierop nog geen antwoord ontvangen. Op 3 septem ber bereikte het Bureau Wysmuller on officieel namelijk via de kapitein van de Griekse vrachtboot het bericht dat de „Noord-Holland" door een Indone sisch patrouillevaartuig was opgebracht. Inmiddels is de bergingsinspecteur van Wysmuller, de heer B. Gatersleben, die in Calcutta verbleef, naar Singapore gevlogen, vanwaar hij telefonisch con tact met kapitein Edelenbosch heeft gehad. Volgens de kapitein zou de be manning zich in goede welstand bevin den. Berging begonnen Desgevraagd deelde een vertegenwoor diger van het bureau Wijsmuller ons mede, dat de „Noord-Holland" op de „Georgios Tsavliris" had vastgemaakt en dat de berging dus in feite reeds was begonnen. Is de kapitein, die in onzeker heid zou verkeren over de grens van de Indonesische wateren die op zijn zeekaart niet zou zyn aangegeven buiten zyn boekje gegaan? De redery zegt: „Kapitein Edelenbosch kennende, kunnen wij dat niet aannemen. Hy moet gegronde redenen hebben gehad om het schip vast te maken. Bijvoorbeeld, door dat de weersomstandigheden de op varenden van het gestrande schip in levensgevaar hadden doen verkeren en langer uitstel niet verantwoord was". Volgens de redery was er in de wijde omgeving geen andere zeesleper, die het Griekse schip hulp zou kunnen bieden. De dichtsbyzijnde sleepboot was de „Golden Cape" uit Hongkong, die 2000 mijl uit de buurt was. Heeft de Indone sische Marine door het opbrengen van de „Noord-Holland" dan de „Georgios Tsavliris", een in nood verkerend schip, aan zijn lot overgelaten met alle risico voor de bemanning? „Ja", aldus het Bureau Wysmuller. „Een schip, dat aan de grond zit, verkeert altijd in nood en zeker in dit tropische gebied met de daar heersende weersomstandigheden kan men stellen, dat de bemanning van een gestrand schip in gevaar is". Of de bemanning van de „Georgios Tsavliris" inmiddels door een ander schip van boord is gehaald, is niet bekend. De „Noord-Holland", die een waarde vertegenwoordigt van drie miljoen gul den, heeft reeds eerder in de Indonesi sche wateren geopereerd. Toen de sleep boot eind juli 1960 in Singapore was, kreeg het bericht dat de Panamese boot „Metropolitan" op de kust van Sumatra aan de grond zat. Onmiddellijk werd aan de Indonesische consul-generaal te Singapore toestemming gevraagd om voor de berging uit te varen. De vergun ning werd toen zonder verwijl verleend. De „Noord-Holland" slaagde er in het schip vlot te krijgen en naar Singapore te brengen. Na urenlange intensieve verhoren in het groepsbureau van de Rijkspolitie te Kaatsheuvel heeft de 25-jarige boek houder M. van der S. uit Sprang-Capelle gisteravond om kwart voor elf bekend de gebroeders A. en H. van Zeist te hebben vermoord. Verdachte was na zyn arrestatie naar het groepsbureau in Kaatsheuvel over gebracht teneinde het verhoor te kun nen laten plaats hebben buiten de door de stroom van geruchten nogal gespan nen atmosfeer in het Brabantse dorpje, waar het gruwelijk misdrijf was gebeurd. Bovendien werden de slachtoffers juist gistermiddag begraven. De beiangsteiling was groter dan het 6200 zielen telle de plaatsje ooit gekend had. Duizenden uit Sprang en Capelle en uit de omgeving dromden samen op en by de begraaf plaats. Burgemeester M. van Prooijen betuig de namens het gemeentebestuur in de aula de familie zijn medeleven. „Een afschuwelijk gebeuren heeft onze ge dachten in de afgelopen vier dagen be heerst. Jarenlang behoorden de overle denen tot de dorpsgemeenschap als hardwerkende, rustige mannen. Wie is toch tot zulk een daad in staat?", zo vroeg hij zich af. Enkele uren later kreeg hy antwoord op deze allesoverheersende vraag. Het net had zich zo nauw gespannen om de ge arresteerde boekhouder, dat hij gisteren laat in de avond zyn fel verzet staakte De Westberlijnse politie heeft gisteren meegedeeld dat twee vrouwen en een kind dinsdag uit een raam van de eerste verdieping van een aan West- Berlyn grenzend huis in Oost-Berlyn in het westelyke stadsdeel zijn ge sprongen. Onder het raam stonden de verloofde van een van de vrouwen en acht an dere mannen met een deken die zy als een springzeil gereed hielden. Een twintigjarige Oostberlynse had haar verloofde in West-Berlijn geschreven dat zy kennissen in het bewuste huis wilde bezoeken en dan van de gelegen heid gebruik wilde maken naar West- Berlyn uit te wijken. De mannen met de deken in West-Ber lijn vingen niet alleen haar en haar zoontje maar ook nog een 47-jarige vriendin op. De eigenaar van het huis riep de Oost- duitse politie toen hy zag wat zich af speelde maar de agenten kwamen te laat om de twee vrouwen en het kind te vatten. en bekende. Ruim 24 uur na zijn ar restatie gaf hy toe de bejaarde broers om het leven te hebben gebracht. Hij legde zijn bekentenis af ten overstaan van o.a. de subsitituut-officier van justi tie, mr. J. Booster uit Den Bosch en overste M. J. Ruigrok, districtscomman dant van de Rijkspolitie te Tilburg. Reconstructie Tot diep in de nacht is daarna het verhoor voortgezet teneinde een nauw keurig relaas van het gebeurde te kun nen opstellen. Ook wilde men een duide lijk inzicht in de motieven van de moor denaar krijgen. Het is gebleken, dat M. van der S. tot zijn afgrijselijke daad gekomen is. omdat hij van de gebroeders Van Zeist enkele honderden guldens had geleend precies hoeveel is nog niet bekend die hy vrijdagavond had moeten terugbetalen. De broers hadden gedreigd er bekendheid aan te geven als Van der S. niet met het geld op de proppen kwam. Verdachte wilde een laatste poging doen om de broers te be wegen niets te zeggen. Maar uit de krui denierswinkel van zyn tante stak hij een gewicht van twee kilo in zijn zak. Hij moet dus haast wel de bedoeling gehad hebben te slaan, als hij met de broers niet tot overeenstemming kon ko men. Twistgesprek En het. gelukte hem inderdaad niet de broers tot verdere uitstel te bewegen. Er volgde een twistgesprek, tijdens welke verdachte een van de broers greep en hem met het gewicht op het hoofd sloeg. De andere broer wilde weglopen, maar in de gang had Van der S. hem al te pakken en hij sloeg ook deze bejaarde man met het gewicht op het hoofd. Verdachte is vervolgens gaan ioeken naar een portemonnee. Hij vond ook een portefeuille, waarin enkele honder den guldens zaten. Beiden nam hij mee. maar zowel de portemonnee als de por tefeuille zyn later in een greppel te ruggevonden. De inhoud was onaange roerd. Het geldkistje, dat voor het grij pen stond, had Van der S. echter laten staan. Onopgemerkt had Van der S. het boer derijtje van de broers verlaten. Hij reed wat rond voor hy terugkeerde naar het huis van zijn tante. Daar spoelde hij het moordwapen af en zette het weer bij de andere gewichten. Vervolgens reinigde hy zyn kleren en gedroeg zich verder alsof de zaak hem niet aanging. Hij bracht ondermeer een bezoek aan de kapper en aan zijn ver loofde in Capelle. Ook na zijn langdurig verhoor en confrontatie met de slacht offers toonde Van der S. geen spoor van berouw. De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat ir, A. G. Maris heeft gisteren in Hagestein het sluwcomplex in de Lek in gebruik gesteld. Een foto van het complex dat het eerste kunstwerk is dat ge reed is gekomen in het kader van de Rijnkanalisatie In de Sowjet-Unie is gisteroch tend een vierde kernwapen in de dampkring tot ontploffing ge bracht. Dit heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie gis teren bekendgemaakt. De proef werd ten oosten van Stalingrad genomen. De kracht was van gering tot middelmatig. De Russische minister-president, Chroesjtsjow, zegt in een boodschap tot de zevende Pugwash-conferentie van na tuurkundigen dat de Sowjet-Unie met bezwaard hart en grote spijt heeft be sloten tot hervatting van proeven met kernwapens. Hij voegde er echter aan toe ervan overtuigd te zijn dat deze maatregel zal bijdragen tot het voorko men van een nieuwe wereldoorlog. De zevende Pugwash-conferentie over ontwapening, internationale veiligheid en samenwerking van natuurkundigen begint zondag aanstaande in Washing ton. Volgens Chroesjtsjow wordt in het centrum van Europa licht ontvlambaar materiaal opgehoopt dat op elk ogen blik kan ontbranden en tot een derde wereldoorlog kan leiden, tenzij de krach ten van de vrede vastbesloten maatre gelen nemen. In deze sfeer heeft de Sowjet-Unie onlangs maatregelen genomen tot ver- Razzia in Parijs: honderden verdachte Algerijnen opgepakt De Parijse politie heeft sinds dinsdag avond in Parijs en omgeving 643 ver dachte Algerijnen opgepakt bij een groot scheepse controle naar de identiteit van Algerijnen. De verdachten zijn in een kamp ondergebracht voor een nader ver hoor. In de afgelopen vier dagen zijn in Parijs twee politiemannen doodgescho ten en ernstig gewond door gewapende Algerijnen. Dinsdag werd in Rijssel een inspecteur van politie door Noordafrika nen uit een hinderlaag doodgeschoten. In Noord-Parijs is een man doodgescho ten, die kennelijk voor'zijn broer, die politie-agent is, werd aangezien. Maandag maakte de Parijse politie nieuwe maatregelen bekend met het oog op de nieuwe golf van aanvallen van nationalistische mohammedanen op poli tiemannen in Frankrijk. Algerijnen die bij een controle niet kunnen aantonen, dat zij vast werk hebben en een vaste woonplaats of die wanneer zij veel geld bij zich hebben, niet de herkomst ervan aannemelijk kunnen maken, zullen naar Algerije teruggezonden worden en door de politie in het oog worden gehouden. De Franse politie hoopt op deze manier de geldinzamelaars van het nationale bevrijdingsfront (FLN) te kunnen op sporen. De politie meent, dat er enkele duizenden van deze mensen in Frankrijk zyn, die niets anders doen dan contri buties innen van Algerijnse arbeiders in Frankrijk. Norstadt in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De opperbevelhebber van de strijd krachten van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, Norstadt. brengt van daag in Bonn een bezoek aan Bonds kanselier Adenauer. Het gesprek, waaraan de ministers Von Brentano en Strauss deelnemen, is gewijd aan de stappen die het Westen moet ondernemen om het hoofd te kun nen bieden aan de bewapeningsmaat regelen van de Russen. Algemeen wordt verwacht, dat de diensttijd in de Bondsrepubliek van 12 tot 18 maanden zal worden verlengd. sterking van haar defensie, waaronder het besluit tot hervatting van de proe ven met kernwapens. De Sowjet-Unie blijft een vredelievende politiek voeren, aldus Chroesjtsjow. Neerslag Radio-actieve neerslag van de nieuwe serie Russische Kernproeven is door het station voor het vaststellen der radio activiteit in Anchorage (Alaska) ont dekt. Dit heeft Abraham Rubicoff, mi nister van Openbare Gezondheid, giste ren in Washington meegedeeld. De ra dio-activiteit was 35 maal het dagelijks gemiddelde voor augustus. Japanse weerkundigen hebben een verhoging van de radio-activiteit in re gen op Japans zuidelijkste eiland, Kioes- joe, geconstateerd, maar zijn er niet zeker van of dit te wijten is aan de jongste Russische proeven. John McCone, de voormalige voorzit ter van de atoomenergie-commissie, die op hervatting van de ondergrondse kern proeven in de VS heeft aangedrongen, heeft gisteren tegenover verslaggevers verklaard dat zeer belangrijk lijkende verbeteringen ondergronds konden wor den beproefd. In de toekomst zal het misschien nodig zijn enige proeven in de ruimte uit te voeren, „maar het meest essentiële kan onder de grond gebeuren". De recente Russische kernproeven zyn volgens hem een voorbereiding voor het beproeven van grote wapens. Slot pag. 2 PRINSES BEATRIX NAAR UTRECHT EN AMSTERDAM Prinses Beatrix zal op woensdag 13 september in Utrecht, als bescherm vrouwe van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen, de parade afnemen van de deelnemers aan de na tionale kampioenschappen van deze federatie, die gehouden worden ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan. De kampioenschappen worden verre den tijdens het tweedaags concours hip- pique, dat georganiseerd wordt door de Utrechtse concours hippique vereniging. Voorts heeft Prinses Beatrix het voornemen op donderdag 14 september de première bij te wonen van de film „Exodus" in het Theater Tuschinski te Amsterdam. Uit het Leidsch Dagblad van 7 Sept. 1861: Dezer dagen is verkrijgbaar gesteld een op het eiland Deci- ma, in 1861, ter Nederl. drukke rij van den heer Indermann ge drukt werk, getiteld: Open brie ven uit Japan, door Jhr. Ph. F. von Siebold. In deze brieven be handelt de heer Von Siebold de voornaamste handels-questiën en politieke gebeurtenissen van den dag, waarvan de kennisge ving geen vertraging gedoogt. Burgem. en Weth. van Leiden doen te weten, dat zij wenschen over te gaan tot het benoemen van personeel aan de Openb. L. school voor minvermogenden o.a.: Een hoofdonderwijzer die een jaarwedde geniet van f 1150, benevens 5 pet. der schoolgelden ad 1 cent per dag voor elk kind en vrije woning of voor het ge mis daarvan f 200.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1