PANTER eijenoord start strijd om Europese [eker met zege op Goeteborg: 0-3 Vele sprekers bedolven bestuur van .Docos' onder waarderende woorden 59.7# 97.so 6.,d otterdammers beslisten in één kwartier de ontmoeting FEIJENOORD OP THUISREIS IN JUTLAND GESTRAND SENORITAS Bovendien zeer vele geschenken telegrammenbrieven en bloemen ericht 1 maart 1860 Donderdag 7 september 1961 Vijfde blad no. 30446 ia onge le. orlg. i2apart« kussen ensterke, heel veel i wit als Eddy Pieters Graafland in glanzende vorm (Van een speciale verslaggever) eijenoord heeft zich gisteravond voor slechts 5400 toeschouwers in Ullevi-stadion te Goeteborg nagenoeg verzekerd van een plaats in rweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale ipioenen door een overwinning met 3—0 op IFK Goeteborg. Een rwinning, die weliswaar de glans miste van een perfect spelend al, maar die overtuigend genoeg is om verdiend te zijn. In feite werd strijd in een kwartier beslist, toen in de 32ste minuut van de eerste Bouwmeester de basis legde voor de zege, nadat aanvankelijk de eden de toon hadden aangegeven, en dadelijk daarna Bennaars de ld op 0—2 bracht. Nog voor de Deense scheidsrechter Einer Poul- het rustsignaal blies, had Temming Feijenoord aan een alleszins ige voorsprong van 3-0 geholpen, welke de Rotterdammers na de met succes hebben verdedigd. overwinning die Henk van der t in het wereldkampioenschap atsenrijden op de ijspiste van het- le stadion bevocht, mocht van gro- allure zijn geweest, de Feijenoorders len toch het door de regen door- cte veld met ere verlaten, ït eerste werkelijke gevaar doemde er op voor het doel van Pieters afland, toen de snelle Bengt idtsson, Goeteborgs record-interna al, op rechts doorbrak en een hoge ■zet afgaf, waaronder Owe Ohlsson hoofd plaatste. Onder de lat be- »r de vuist van Pieters Graafland gevaar. Hoekschop en weer een l aangegeven bal van Berndtsson, ronder voor de tweede maal Ohlsson hoofd zette. Laag nu zocht Ohlsson doel, maar Pieters Graafland bleek voor één gat te vangen. Deze aan- actie leidde een lange reeks van aan- en in, waar de Rotterdammers niets mover wisten te stellen, behoudens enkele individuele poging, die bij rbaat reeds tot mislukken was ge- md door de onvoldoende steun, die lenoords aanvallers elkaar gaven. Plaagstootjes mmachtig tot het maken van een st zochten zü het in plaagstootjes, geen enkel effect hadden tegen de oluut ingrijpende Zweedse verdedi- s. De snelle Zweden, die vanuit hun Idenlinie het spel voortreffelijk op- nvden, noodzaakten de Rotterdamse 'ensie de noodvlag te hijsen. Met ierpe passes werd de Rotterdamse dediging ontwricht en onze landge- ten dankten het aan niemand anders a aan Eddy Pieters Graafland, dat het ■eedse geschut, dat soms van grof ka- er was, geen succes boekte. So dook Pieters Graafland in de 10de nuut prachtig in de baan van een lot van Berndtsson en vier minuten er moest Nils Johansson bij een ver ✓lot ondervinden, dat met onze nato- .le doelman niet viel te spotten. In de Igende minuut kreeg Berndtsson Pie rs Graafland wél op de knieën en trd het zelfs heel benauwd voor de itterdammer, toen hij de bal niet vast n krijgen. Hij herstelde zich echter ït een snelle reactie voortreffelijk en or de voeten van de aanstormende iksbinnen Bertil Johansson griste hij i bal weg. Het tam spelende Feijenoord is op dat moment maar een vage af- liegeling van het kampioenselftal en in de Zweden geenszins imponeren. In 17de minuut scheen dan eindelijk het irste Zweedse doelpunt op het score- >rd te komen, toen Berndtsson in ge- ;el vrije positie de bal voor de voet •eeg. Echter zijn verkeerde .uit de akervoet kwam slechts een half-zacht illertje, dat niemand kon verontrusten. !aar de Zweden bleven komen. Een vlie- ïnd schot van Ohlsson zou het dan >ch doen, maar weer was het in groot- stijl zijn doel verdedigende Pieters fraafland die ingreep. Donderslag Inmiddels was er bijna een half uur espeeld en juist toen iedereen zich af- roeg waar Feijenoord bleef, gaven de totterdammers plotseling op ondubbel- innige wijze van hun aanwezigheid ilijk. Het begon in de 30ste minuut met en mooie combinatie Temming-Bouw- aeester, waarbij laatstgenoemde tot teel dicht tij het Zweedse doel door- Irong. Met enig geluk bleef doelman Sunro Lindberg meester van de situ- itie. Twee minuten later echter moest IÜ capituleren voor een hoog schot van iouwmeester uit een vrije schop, die de Nederlanders was toegekend wegens ob structie tegen Bennaars (0-1). Nauwe- ijks bekomen van de schrik die dit loelpunt, dat als een donderslag bij hel lere hemel was gevallen, had veroor- laakt, lag de bal in de volgende minuut foor de tweede maal in het net achter Lindberg, toen Bennaars volgens de Zweden in buitenspelpositie, wat mis schien niet geheel onjuist was een pass van de naar rechts afgezwenkte Moulijn afrondde met een voltreffer: •-2. De regen, die in de 24 uur tevoren reeds overvloedig was gevallen, kwam deze ommekeer in de wedstrijd op over vloedige wijze besproeien. De Rotter dammers bleken tegen de abominabele weersomstandigheden en het gladde veld beter opgewassen te zijn dan de Zweden. Nu trokken zij het spel tot zich en de druk op de Goetenborgse defensie werd sterker. Nadat Temming een mooie schietkans onbenut had gelaten zijn schot ging boog en meters ver naast bewees hij in de 42ste minuut het ook beter te kun nen. Toen Bouwmeester hem dt bal yoor Eddy Pieters Graafland in glanzende vorm de voeten speelde, bedacht hij zich geen moment en met een ver schot bouwde hij de voorsprong uit tot 0—3. Fel duel Bij het begin van de tweede helft, ter wijl de regen nog steeds gestadig neer- plensde, ontspon zich een fel duel om de heerschappij, waarbij beide partijen met grote overgave streden. Aanvankelijk schenen de Zweden in hun opzet te sla gen. Zij wonnen terrein, maar telkens zo weinig dat de Rotterdamse defensie iedere keer weer de gelegenheid kreeg zich te herstellen. Het spel van IFK Goe teborg bleef mooi van opzet en verschei dene spelers loochenden hun capacitei ten niet, maar het spel miste het raffi nement om de geroutineerde Feijenoord- verdedigers te kunnen verrassen. Boven dien schenen de schutters, na zo duide lijk te zijn geconfronteerd met de talen ten van Pieters Graafland, angst te heb ben gekregen een schot te lossen. De oogst, die de veldmeerderheid IFK Goe teborg opleverde, was dan ook schraal. Daarbij kwam, dat de Zweden geen mo ment hun defensieve taak konden ver waarlozen, want de lange passes uit de Rotterdamse verdediging bleven gevaar lijk, ofschoon de speerpunten als Mou lijn, Bergholtz en de voor de geblesseer de Cor van der Gijp (dijbeenblessure) spelende Temming hiervan onvoldoende profijt trokken. De samenhang in de Feijenoord-aanval was soms heel ver te zoeken en de ragfijne combinaties, die zo menige tegenpartij tot wanhoop heb ben gebracht, bleven een illusie. Machteloosheid Na een half uur in de tweede helft was de strijd gestreden, maar de Zweden bleven komen om tenminste nog de eer te kunnen redden. De machteloosheid van hun aanval demonstreerden zij ech ter het duidelijkst in de 37ste minuut, toen bij een pass van Berndtsson achter eenvolgens Owe Ohlsson en Bertil Jo hansson hopeloos faalden bij de finishing touch. Het rechterbeen van Pieters Graafland was voldoende om de atmos feer te zuiveren. Het woord was hierna nog eenmaal aan Feijenoord. Moulijn, geprikkeld door een iets te hardhandige charge van rechtsachter Kenny Karls- son, werd op de valreep nog agressief en sleepte hierin zijn medespelers mee. Een kopbal van Temming kon doelman Lind berg slechts ternauwernood keren en enige breed opgezette aanvallen smoor den in de Zweedse defensie. Feijenoord, dat door deze overwinning een grote stap verder is gekomen naar de tweede ronde immers, IFK Goeteborg moet met een verschil van meer dan drie doelpun ten te Rotterdam (13 september a.s.) winnen om de Feijenoorders nog te kun nen overvleugelen kan tevreden zijn met dit, onder moeilijke omstandigheden behaalde resultaat. REAL MADRID WON Wedstrijden om Europese beker Voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor clubs is woensdag in Boedapest de ontmoeting VasasReal Madrid gespeeld. De Span jaarden wonnen met 2b. Beide doel punten werden in de eerste helft ge scoord. De uitslagen van de overige wedstrij den luiden: CDNA SofiaDukla Praag 44; Standaard LuikFrederikstad 2-1. De wedstrijd Servette (Genève)Hi bernian (Malta) eindigde in een 50 zege voor Servette. Bij de rust hadden de Zwitsers reeds een 30 voorsprong. Jeugdcompetitie KNVB Het bondsbestuur van de KNVB heeft thans de jeugdelftallen ingedeeld, die aan de landelijke jeugdcompetitie be taald voetbal zullen deelnemen. Vermoe. delijk zal zondag 24 september a.s. met deze competitie worden gestart. De in deling ziet er als volgt uit: Afdeling A: Alkmaar, Ajax, Blauw wit, DOS. DWS-A, Volewijckers, Volen- dam, Elinkwijk, GVAV, Leeuwarden. Sportclub Enschede en Enschedese Boys. Afdeling B: ADO, Feijenoord, Sparta] Fortuna '54, MVV, Rapid JC, VVV, NAC, Willem 2. NO AD en PSV. Vliegtuig kreeg motorstoring Spelers willen niet meer vliegen Feijenoords eerste elftal, om elf uur gisteravond in Goeteburg na de eer ste Europacup-wedstrijd in het vliegtuig gestapt voor de thuisreis, is in de Deense stad Aalborg in de kop van Jutland gestrand. Het vliegtuig, 'n gecharterde Dakota van Fairways, de Rotterdamse Lucht vaartexpeditie Mij N.V., kreeg toen men al een dik uur op weg was, motorstoring en gezagvoerder Beek, een Noorse piloot, die de Scandina vische vliegroutes op zijn duimpje kent, besloot terug te keren naar het vliegveldje van Aalborg, waar bij wijze van spreken iedereen al naar huis was, en één man present was om het vliegtuig behouden binnen te loodsen. Motorproeven wezen uit, dat het euvel midden in de nacht niet meteen verholpen kon worden, en dat betekende wachten in de koude, kale lokalen van het kleine luchthaventje. Uiteindelijk werd, na uitgebreide telefonades met Rotter dam, besloten te wachten op een mecanicien, die uit Kopenhagen moest komen. Het elftal kreeg on derdak in een hotel, de 7 Neder landse journalisten kwamen terecht in het zeemanshuis van Aalborg. In de loop van vanmorgen hoopte men het toestel weer vliegklaar te heb ben. Dat alles was min of meer koren op de molen van een aantal spelers, die al op de heenreis een soort „op stand" hadden ontketend, en dure eden hebben gezworen nooit meer in een vliegtuig te stappen. In Goete borg hadden ze de trein al willen ne men, maar uiteraard was daarvan niets gekomen. Maar toen het toe stel een „tussenlanding" geen noodlanding in Aalborg moest maken, hadden ze weer volop stof om van hun vliegangst te vertellen en te bezweren verder met de trein te gaan. Bouwmeester, Moulijn, Veld hoen, Temming en op den duur bijna het hele elftal komen er rond voor uit net zo lief niet in het buitenland te spelen als er voor ge vlogen moet worden. Ze willen voort aan met de trein. En daarbij heb ben ze de steun van trainer Frans Fuchs, die ook vindt zijn elftal per trein in een betere conditie te kun nen overbrengen. Zo veel Feijenoor ders hebben last van luchtziekte en vliegangst, die aan de conditie geen goed doen, zei hij. Het duurt min stens 24 uur voor ze weer helemaal de oude zijn, dat is medisch aange toond, aldus Fuchs, die zelf trouwens ook niet graag vliegt. Al met al zit het bestuur van Feijenoord nu met de problemen. Intertoto en Europa cup zijn juist op vliegervoer geba seerd. Onbetwist de meest gerookte SENORITAS in deze prijsklasse! Receptie bij het zilveren feest Anderhalf uur had de r.-k. sport vereniging „Docos" uitgetrokken voor de receptie in restaurant Van der Heijden ter gelegenheid van het zilveren feest, maar het bleek niet voldoende. De vijftien spre kers hadden meer dan twee uur nodig om hun lof over de jubileren de vereniging te kunnen uitstorten. Voorzitter P. F. S. Biegstraaten kon met recht en met gerechtvaar digde trots aan het slot' van de avond constateren, dat hij in ,,alle lagen van de voetbalbevolking" erkenning en waardering had ge vonden voor het werk, dat Docos in die 25 jaar heeft gedaan en waarbij de geestelijke en lichame lijke vorming van de jeugd altijd heeft voorop gestaan. En zal blij ven staan. van de door de heer Coers aangeboden enveloppe wel een goede bestemming vinden. Ook de heer G. Been, bestuurslid van de K.N.V.B. uitte zijn waardering voor hetgeen Docos vooral voor eigen jeugd en de jeugd van de tegenstan ders heeft gedaan. Een herinnering aan de K.N.V.B. en een bal „voor uw eer ste competitiewedstrijd" bood hij als geschenk aan. Lawine En zo ging het door. Als een lawine van waarderende woorden, die vaak ver gezeld werden van geschenken, al of niet onder couvert. De heer G. Kruy- ver sprak als voorzitter van de N.K.S. over de ontwikkeling van geest en li chaam, waar Docos met zo'n opvallend gelukkig resultaaat naar streefde, de heer K. J. A. van Rijswijk bood na mens de Landelijke Bond van Voetbal- amateurverenigingen een vaantje aan en de heer E. J. Velthuyzen offreerde na mens de afdeling leiden K.N.V.B. na dat hij de goede samenwerking had ge prezen, een maquette. De heer A. A. C. Dusée had twee De heer W. Noordman wenste met twee junioren in roodwit in dichtvorm zijn eigen bestuur en namens leden, oud-leden, donateurs en nog vele ande ren kon hij een enveloppe aanbieden met geld voor de twee kleedlokalen, die nodig moeten verrijzen. De heer W. van Weizen, tweede voor zitter van UVS, huldigde de goede buur en deze vriendschap kreeg tastbare vorm in een schilderij voor de bestuurskamer. Daarna volgden nog als sprekers de heer J. van Waveren namens de Delan- gencommissie van de Leidse K.N.V.B.- verenigingen die twee ballen aan bood de heer K. Huner namens de belangencommissie L.V.B., de heer D. v. d. Klugt namens de afdeling Leiden van de C.O.V.S., de heer C. Castien namens de R.-K. v.v. „Lisse" ook een bal als geschenk de heer J. van der Meer, voorzitter van S. J. C. en tenslotte de heer J. Huijning van de tafeltennisafdeling van Docos, die de vijfde bal vergezeld deed gaan van twee grensrechtervlaggen. Tenslotte deelde de heer A. van Schie nog mede, dat er talrijke telegrammen en brieven waren binnengekomen. Voeg daar de vele bloemstukken nog bij, die de zaal sierden, dan is het te begrijpen, dat voorzitter Biegstraaten velen te be danken had. Hy deed dat in samenvat tingen, maar het deed niets af aan „zijn ontroering over zoveel belangstel ling en waardering. Wij zijn er trots op zoveel vrienden te hebben gevonden". Het was kon na acht uur, dat feest commissievoorzitter A. van Schie de ve le belangstellenden aankondigde, dat wethouder J. C. van Schaik van On derwijs en Sportzaken de spits zou af bijten. De heer Van Schaik die ver gezeld was van wethouder S. Menken van Sociale Zaken herinnerde zich het begin van Docos nog maar al te goed. Hij kende de vele moeilijkheden, die de vereniging heeft moeten door staan. „Een bewogen historie in plaats en samenstelling", zo noemde hij de le vensloop van de vereniging, maar de laatste jaren heeft de zaak zich goed gestabiliseerd in de Kikkerpolder met fraaie velden en een juweel van een kantine. „Alles wijst nu op een vereni ging in goede doen", aldus de wethouder, die dit mede een gelukwens waard acht te. En voor de toekomst wenste hij Docos een hogere trede op de K.N.V.B.- ladder toe. De heer J. C. F. Coers, die namens de Sportstichting sprak, sprak ook over een „rijke vereniging", maar hij bedoel de dit in andere zin. Dit n.l. gezien het grote aantal jeugdleden, die men mede dankzij de idiële doelstelling een bepaalde vorming voor het leven kan meegeven. De feestelijkheden wa ren ook niet tot de ouderen beperkt gebleven. De jeugd heeft haar voor treffelijk georganiseerde toernooien ge had!! Handhaaf de uitstekende sfeer in uw vereniging. Blijf voetbal als op voeding en ontspanning zien. De resul taten van uw acties en werk zijn goed". En daar Docos nog lang niet uitgebouwd is in de Kikkerpolder zal de inhoud geschenken aan te bieden. Als vooizit- ter van het district Leiden van de K.N.S. bracht hij Docos hulde voor het prach tige korps jeugdleiders en schonk hij onder couvert een bijdrage voor het toekomstige bouwwerk. Namens het scheidsrechtersinternaat van de afdeling Leiden van de K.N.V.B., dat- steeds gastvrijheid vindt bij Docos was een omlijst kunstwerk van alle bij dit inter naat betrokken organisaties en vereni gingen. FIFA betreurt het Nederlandse besluit Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities meldden zal de wedstrijd NederlandOost-Duitsland, welke zon dag 1 oktober a.s. zou worden gespeeld, geen doorgang kunnen vinden omdat het ministerie van Buitenlandse Zaken weigert visa voor de Oostduitse spelers af te geven. Naar wij van de zijde van het KNVB- bestuur vernemen zal men geen pogingen aanwenden de wedstrijd als nog doorgang te laten vinden. Men zal waarschijnlijk trachten voor 1 oktober een andere tegenstander voor de oranjeploeg aan te trekken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat de grote mogendheden, die bijzondere verantwoordelijkheid hebben met betrekking tot Berlijn, be sloten hebben het reizigersverkeer uit K.N.V.B.-bestuurslid G. Been (rechts) biedt voorzitter P. F. S. Biegstraaten van het jubilerende „DOCOS" het geschenk van de Bond aan. Voetbal in Engeland De uitslagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Cardif City—Chelsea 5—2; Everton Manchester City 0—2; Fulham—Bolton Wanderers 22; West Bromwich Albion —Birmingham City 0—0. Oost-Duitsland aan beperkingen te onderwerpen. In bondgenootschappe lijk overleg heeft Nederland besloten gelijksoortige beperkingen in te stel len. Deze beperkingen worden thans scherper in acht genomen in verband met de Oostduitse maatregelen in Berlijn. In FIFA-kringen te Zürich wordt alge meen betreurd, dat politieke tegenstel lingen van invloed zijn op de afwik keling van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, vooral nadat de eerste ont moeting tussen beide landen (op 14 mei j.l. te Leipzig) zonder moeilijkheden is verlopen. Het Oostduitse persbureau ADN noemde het weigeren van inreisvisa een flagrante inbreuk op de regels van de internationale sportbetrekldngen. Advertentie 9k SJ. IN HET BEKENDE RODE BLIK

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15