ZIJN DE LEIDSE KLAAR-OVERS VOLDOENDE BESCHERMD Op vele plaatsen zouden extra voorzieningen zeer gewenst zijn HOUDT DAF IN T OOG GEBR. VAN ULDEN Niet „als regel" op een zebra-pad Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 september 1961 Vierde blad no. 30446 Niet „strooien" Het zou onjuist zijn, zonder meer te besluiten tot het aanbrengen van zebra paden voor alle klaar-overtjes. Met be trekking tot enkele van de genoemde punten wezen wij reeds op incidentele bezwaren, maar er bestaat een veel be langrijker algemeen bezwaar tegen de uniforme invoering van deze bescher ming. Een overvloed van zebra-paden zou de beschermende waarde ervan ontegenzeg gelijk devalueren, ook daar waar de klaar-overs optreden. Een dergelijke waardevermindering moet ten enen ma le worden voorkomen. Na het mislukte experiment met de knipperbollen is het noodzakelijk, dat de nieuwe vorm van bescherming van de voetgangers ten volle geaccepteerd wordt. Wij kunnen ons, op straffe van een nimmer meer te orde nen chaos, niet een tweede fiasco ver oorloven. Wanneer wellicht pas na jaren de weggebruikers, dus voetgangers zowel als rijverkeer, geheel op de nieuwe bescher ming zijn ingesteld en wanneer men met het gebruik ervan volledig vertrouwd is geraakt, zou een aanzienlijke uitbrei ding van het aantal beschermende over steekplaatsen overwogen kunnen worden, doch uitbreiding thans roept het gevaar op, dat de „herscholing* 'niet wordt aan vaard. Van dit oogpunt uit bezien is het aan bevelenswaardig, het aantal zebra-paden voorlopig sterk te beperken. Anderzijds mag deze „heropvoeding" niet gaan ten koste van de veiligheid der klaar-overs, zodat nieuwe zebra-paden als extra be veiliging aanvaard zullen moeten wor den op die punten, waar door de omstan digheden beschermende maatregelen no dig zijn en waar geen andere effectieve vorm daarvoor gevonden kan worden. Effectieve borden Een van de mogelijkheden, om extra beveiliging te bieden, is het aanbrengen van opvallende waarschuwingsborden. Reeds tientallen jaren is het bekende driehoekige waarschuwingsbord in zwang .waarop twee hollende schoolkin deren in een rode rand prijken. Dit bord is echter op zovele plaatsen te vin den, dat het veel van zijn waarschuwen de werking verloren heeft. Dat is met meer waarschuwingsborden het geval, en het is niet doenlijk, telkens weer nieuwe borden in te voeren om zodoende de aan dacht gevangen te houden. Toch zouden wij voor de klaar-overs wel een nieuw waarschuwingsbord willen bepleiten in plaats van het genoemde waarschu wingsbord voor overstekende kinderen (dat overigens op slechts een enkele plaats te vinden is bij de operatieterrei nen van de verkeersbrigadiertjes). Sprekende borden zyn onder meer in Katwijk te vinden. Zou het niet moge lijk zijn, deze ook in Leiden in te voe ren? Wij zouden deze borden dan van wat groter formaat willen zien dan het Katwijkse, omdat zij zeer duidelijke blikvangers dienen te zijn in het toch al op zovele wijzen aandacht vragende rijverkeer. Een afbeelding van een der gelijk bord vindt U by deze beschou wing. Waar dit enigszins mogelijk is zou plaatsing van deze b.orden midden boven de rybaan de voorkeur verdienen. De zware last der verantwoordelijkheid Het gaat by dit alles niet om een „ge woon" verkeersprobleem, maar om een zeer bijzonder. De klaar-overs verrichten hun taak over het algemeen met groot enthousias me en een even groot verantwoordelijk heidsbesef. De ouderen, die de verant woordelijkheid aan de jeugd delegeren, zijn er daardoor niet van verlost, inte gendeel: hun verantwoordelijkheid is er te zwaarder door geworden. Het gaat nu immers niet meer al leen om de lichamelijke risico's van de jeugd in het verkeer, waarvoor de ouderen als gevaarlijksteweg gebruikers de verantwoordelijkheid blijven dragen, maar wat de ver keersbrigadiertjes betreft ook om de geestelijke risico's. Wanneer een van de overstekende kinderen het slachtoffer van een ongeluk zou worden (zoals in Leiden en om geving reeds meermalen is ge beurd), zullen in verreweg de meeste gevallen de begeleidende klaar-overtjes met een schuldgevoel voor het leven belast worden, ook al zou zonneklaar worden aange toond en verzekerd, dat de juridi sche schuld elders ligt. Door het op zichzelf zeer nuttige en paedagogisch bijzonder waar- Een waarschuwingsbord zoals dat in Katwijk te vinden is. In fors formaat zou het ook in Leiden uit stekende diensten kunnen bewijzen devolle instituut van de klaar-overs in het leven te roepen, hebben de ouderen de zware verantwoorde lijkheid op zich geladen voor een eventuele geestelijke schade waar door een jong leven voorgoed ten kwade kan worden beïnvloed. Er zijn reeds ouders geweest, die hun kind op grond van deze overwegin gen niet langer hebben toegestaan als verkeersbrigadiertje op te tre den, omdat zij de geboden bescher ming onvoldoende achtten. Op grond van al deze overwegingen is het een dringende eis, dat de grootste aandacht aan de bescherming van de klaar-overtjes wordt besteed door hen, die er direct of indirect mee te maken hebben. „De overval" Nieuwe film van Bert Haanstra De overval, die de Friese knokploegen op 8 december 1944 uitgevoerd nebben op het huis van bewaring in Leeuwarden, is het onderwerp van de volgende speel film, die Bert Haanstra zal gaan ma ken. weer in samenwerking met de pro ducent Rudolf Meyer. Het scenario van „De Overval" is aan de hand van authentieke gegevens geschreven door dr. L. de Jong, directeur van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie. TONEELSCHRIJVERS PROTESTEREN Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Toneelschrijvers heeft er bij de minister van O. K. en W. tegen geprotesteerd, dat de gesubsidieerde to neelgezelschappen zich naar de mening van het bestuur in het algemeen niet houden aan de by het verlenen van de subsidie gestelde voorwaarde, dat ten minste één maal per jaar een Neder lands toneelstuk moet worden opgevoerd. Tevens verzocht het bestuur de minis ter die maatregelen te nemen die er toe zullen leiden, dat de Nederlandse auteur in voldoende mate bij de Nederlandse televisie wordt ingeschakeld „om te voor komen dat de Nederlandse auteur ver drongen wordt door het vele buiten landse materiaal, dat aan de televisie wordt aangeboden." Portugeees protest tegen Indiase „agressie" Portugal heeft gisteravond by de Vei ligheidsraad geprotesteerd tegen het feit dat India Goa, „de Portuggese staat in India", met „agressie" heeft bedreigd. De Portugese regering nodigt ieder die onbevoordeeld de toestand in Goa wil onderzoeken uit dit te doen, aldus de verklaring waarin uitlatingen van pre mier Nehroe ter staving van het protest worden aangehaald. De Indiase premier had onder meer op 17 augustus gezegd dat eventueel op het geschikte ogenblik gebruik van het leger zou kunnen wor den gemaakt als een der middelen om Goa te bevryden, zo wordt gezegd. deze oversteekplaats voor de verkeers brigadiertjes zonder verdere beveiligin gen te handhaven. Wanneer er bezwa ren zouden bestaan om hier een zebra pad aan te brengen, dan zou hier in ieder geval een enorm waarschuwings bord op voldoende afstand van de over steekplaats gerechtvaardigd zijn. Over dergelijke waarschuwingsborden zullen wy later nog iets meer zeggen. Hoge Rijndijk bij Burggra- venlaan. Een zebra-pad komt ons hier zeer gewenst voor JDe straat is hier breed, er wordt over het algemeen hard gereden, en er zijn geen vluchtheuvels als rustpunten tussen het oversteken van de verkeersstromen in de twee rich tingen. Over deze eventuele beschermde oversteekplaats handelt het schrijven dat oudercommissie en hoofd van de Pestalozzischool dezer dagen aan B. en W. hebben gericht. Hierbij moet worden aangetekend, dat zich op deze plaats reeds een ongeluk heeft voorgedaan, waarbij een door klaar-overtjes begeleid kind 'n zware hersenschudding opliep, terwijl voorts opmerkelijk is, dat op de gehele Hoge Rijndijk geen enkel zebra pad voorkomt. Men zou naar 't oosten tot buiten de grenzen van de gemeente Lei den en naar het westen tot de over steekplaats over het Levendaal bij de Kraaierstraat moeten gaan, om „be schermd" te kunnen oversteken. Dat is voor een van de belangrijkste invals wegen met intensief snelverkeer en be langrijke kruispunten een onaanvaard bare situatie. BBfll Burggravenlaan bij Oppen- heimstraat. Op dit punt is een zebra pad of een ander bijzondere beveiliging voor de klaar-overtjes beslist niet nodig, aangezien hier goed overzichtelijke ge scheiden rijbanen overgestoken moeten worden. HBQB Lorentzkade nabij pastorie Pe- truskerk. Op enige afstand is een zebra pad gelegen, namelijk op de hoek Lo rentzkadePhilosofenpad, doch dit kan door de klaar-overs niet gebruikt wor- dne omdat de kinderen dan vandaar naar de betrokken school zouden moe ten lopen langs de Lorentzkade aan de zijde, waar zich geen trottoir bevindt. Overigens lijkt een extra beveiliging op deze oversteekplaats van klaar-overs niet nodig. BBBB Herenstraat bij Drie Oktober- straat. De situatie is hier vrij overzich telijk en de over te steken weg zeer smal, zodat geen bijzondere maatregelen nodig zyn. 3 E 9 Herenstraat bij Koninginne- laan. De weg is hier iets breder dan bij de Drie Octoberstraat, maar deson danks geldt hetzelfde als voor de andere oversteekplaats op de Herenstraat: de huidige situatie is bevredigend. BBBB Levendaal bij zeepfabriek. Een gevaarlijk punt voor oversteken van kin deren over een zeer brede en zeer drukke verkeersweg. Het is evenwel niet gewenst op dit punt een zebra-pad aan te bren gen, omdat dit te dicht zou liggen bij het zebra-pad over het Levendaal bij de Ko- revaarstraat. Het lijkt ook niet gewenst, de verkeersbrigadiertjes hier te laten op treden op dit bestaande zebra-pad, want dit ligt toch altijd nog zover van de be trokken school, dat de vrees gerechtvaar digd is dat vele kinderen een „onbe schermde" oversteek prefereren boven een eindje omlopen met bescherming, waardoor de verplaatsing van het over steken der klaar-overs hier een averecht se uitwerking zou hebben. Een zeer op vallend waarschuwingsbord zou hier ze ker goede diensten kunnen bewijzen. BBBifl Boshuizerlaan bij Telderskade. Over lange afstand is de situatie hier zeer overzichtelijk. Geen bijzondere maatregelen nodig. E3BBB Haagweg bij Leonarduskerk. Een bijzonder gevaarlyk punt voor niet extra beschermde klaarovertjes. Een ze bra-pad is hier dringend gewenst, ge combineerd zelfs met zeer opvallende waarschuwingsborden. Het zebra-pad zou zeer wel zo gelegen kunnen zijn, dat ook het „normale" voetgangersver keer komende van de Rijnzichtbrug, er mee gebaat zou zijn. B fl Lage Morsweg bij Damlaan. De situatie is hier niet erg ingewikkeld, zo dat extra maatregelen niet beslist no dig zijn. Maar op deze brede weg zou ook in ander opzicht een zebra-pad geen overbodige luxe zijn, terwijl de klaar- overtjes ermee zouden worden gediend. door een zebrapad en door opval lende waarschuwingsborden vóór de gevaarlijke bochten aanbevelens waardig zijn. Advertentie Eenvoudiger - Goedkoper. Off. Dealer VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Namens heth oofdbestuur van de landelijke Vereniging van Hoofden van Scholen werd in maart 1960 aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht, een wettelijke basis te ver schaffen aan het instituut van de verkeersbriga diertjes of „klaar-overs", de schoolkinderen die de verantwoordelijke taak op zich hebben genomen om dag in dag uit hun medeleerlingen nabij hun school veilig over de dikwijls drukke verkeers wegen te loodsen. Het sierde minister Korthals, dat hij nog diezelf de maand op dit schrijven antwoordde, niet door de invoering van maatregelen maar met een uiteenzetting over de bestaande situatie. Met de snelheid van dit antwoord gaf hij min of meer te kennen, zich bewust te zijn van het belang van deze aangelegenheid. Aan deze briefwisseling werden wij herinnerd toen wij vernamen, dat dezer dagen door het hoofd en de oudercommissie van een der Leidse lagere scholen een adres aan B. en W. is gericht met het verzoek, zo spoedig mogelijk voor de klaar-overs van deze school een zebra-pad aan te doen leggen als extra beveiliging. Wij zouden deze wens willen onderstrepen omdat er naar onze mening alles aan moet worden gedaan wat moge lijk is, om de veiligheid van de verkeersbrigadier tjes te verzekeren en daardoor het instituut der klaar-overs in stand te houden. Minister Korthals heeft in zijn antwoord onder meer het volgende gzegd: „De verkeersbrigadiertjes zullen als regel hun taak uitoefenen bij zebra-over paden. Ter plaatse waar dit niet het geval is ware door het betrokken schoolhoofd te bevorderen, dat de te volgen route zodanig wordt gekozen, dat bij het oversteken van de rijbaan gebruik wordt gemaakt van de dichtstbijzijnde zebra's en, mocht dit niet mogelyk blijken, dan zou hy er by de betrokken gemeentelijke instanties op kunnen aandringen, dat ter plaatse, waar dit gewenst voorkomt, een zebra patroon op het wegdek wordt aangebracht". lemmerend e veiligheidsmaatregelen op het kruispunt RijnsburgerwegWar- monderweg in overweging zyn. Bflflfl Stationsweg naby Luxor. Hier bestaat niet een dringende noodzaak tot aanleg van een zebra-pad. De situatie is vrij overzichtelijk, al is het verkeers snel en intensief. Een zebra-pad op deze plaats zou niet juist zyn in verband met de nabijheid van de overpaden op het Stationsplein. 1IBI Rijnsburgersingel bij Schut- tersveldschool. Op deze plaats is o.i. een zebra-pad dringend gewenst. De gecom pliceerde en onverzichtelijke situatie, die zelfs ouderen telkens weer voor proble men stelt, veroorlooft naar onze mening niet, dat klaar-overs hier zonder extra beveiliging hun taak verrichten. Een ze bra-pad zou hier bovendien voor het normale voetgangersverkeer zeer nuttig Vijf op negentien Thans, anderhalf jaar later, is de si tuatie in Leiden bepaald niet in over eenstemming met deze opvatting van het betrokken ministerie. In haar alge meenheid zouden wij overigens de me ning van de minister over de wenselijk heid van een zebrapad op de plaatsen waar klaar-overs opereren zeker niet willen onderschrijven. Er zijn echter wel degelijk omstandigheden, die op bepaal de plaatsen een zodanige extra bescher ming wél zeer wenselijk en derhalve noodzakelijk maken, en één van deze punten is de Hoge Rijndijk bij de Burggravenlaan, waarover het recente schrijven aan B. en W. van de zijde van hoofd en oudercommissie van de Pestalozzischool in de Kernstraat han delt. In het kort samengevat is de situatie in Leiden als volgt. Er zijn in de Sleu telstad negentien plaatsen, waar klaar- overs hun verantwoordelijk werk ver richten. In tegenstelling tot de mening van minister Korthals zijn er hiervan slechts vyf gelegen op punten, waar het over zetten kan geschieden via een zebra pad, slechts twee in de nabijheid ervan in welke gevallen echter om diverse re denen het gebruik van dit zebra-pad niet aanbevelenswaardig is, en twaalf op plaatsen, waar in geen velden of wegen een zebra-pad te bekennen valt. Nu het probleem van de zebra-paden toch onder de loep moet worden geno men in verband met de wettelijke be scherming welke de voetganger hier in plaats van tussen de onbevredigend ge bleken knipperbollen op 1 november gaat genieten, is het nuttig de veiligheid van de klaar-overs nauw by deze studie te betrekken. Waar wel? De klaar-overs in Leiden beschikken over een zebra-pad op de Vijf Meilaan (bij en over de Boshuizerkade, dus dub bel), de Churchilllaan bij de Telderska de, de Hoge Morsweg bij het viaduct en de Warmonderweg bij de Van Slinge- landtlaan (overigens niet volledig in dienst). Waar niet? Geen zebra-bescherming genieten de verkeersbrigadiertjes op de volgende punten in de stad. BBBB Rijnsburgerweg bij Adriaan Pauwstraat. Dit punt is zeer onover zichtelijk door de bomenrijen langs de fietspaden, waarop en waarbuiten dik wijls zeer hard gereden wordt door bromfietsers, terwijl ook het overige ry- verkeer op de hoofdweg snel, intensief en dikwijls rommelig is. Het lijkt echter moeilijk, hier een zebra-pad aan te leg gen, omdat op Vrij korte afstand een zebra-pad zal worden gevestigd bij de naar- de Annakliniek leidende Lijster straat, terwyl ook bepaalde verkeersbe- Klaar -overtjcs in actie op de Hoge Rijndijk bij de Burg gravenlaan. Over deze verkeersbri gadiertjes handelt het schrijven aan B. en W., dat aanleiding werd tot bijgaande beschouwing. zijn, vooral ook omdat aan één zijde van de singel een trottoir ontbreekt. BBBB Maresingel bij Marnixstraat. Voor deze dubbele oversteekplaats zou één zebra-pad aan ie bevelen zijn, na melijk over de singel naar de Huigbrug, aan welke zijde van de singel zich geen voetpad bevindt. Een dergelijke zebra zou ook voor het normale voetgangers verkeer een aanzienlijke verlichting be tekenen, terwijl het rijverkeer zich waarlijk niet zou mogen beklagen over een te korte afstand tussen dit zebra pad en het eerder genoemde bij het Schuttersveld. De oversteekplaats van klaar-overs over de Marnixstraat is zon der zebra-pad veilig genoeg door grote overzichtelijkheid en smalle rijweg. BBBB Zijlsingel bij Meelfabriek. Dit zeer gevaarlijke punt is zelfs voor het normale verkeer bijzonder moeilijk, laat staan voor kinderen die niet alleen op het verkeer moeten letten maar ook op het gedrag van andere kinderen. Het is naar onze mening onverantwoordelijk, Een overzicht van het zeer ge vaarlijke punt op de Zijlsingel bij de meelfabriek, waar verkeersbriga diertjes (op de foto met andere kin deren wachtend op de trottoirs) zonder enige duidelijke bescher ming moeten werken. Op dit punt, waar bochten in de singel een rede lijk overzicht van de situatie on mogelijk makenzou een beveiliging

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13