Raad Wassenaar hield zich bezig met toezicht op verpleegtehuizen Touwtrekken neutralen bij beraad in Belgrado Mr. dr. van Glinsteren wethouder de commissie voor de strafverordeningen. ,T. J. v. d. Veen lid van de raad INSTALLATIE Prins Bernhardschool gaat onder H. van Meeuwen een nieuwe tijd tegemoet NUT VOORSCHOTEN BIEDT HEEL GOED PROGRAMMA Bibliotheek en zwembad gewenst DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 "M M I all worden ingesteld naast de reeds bestaan- Gemeenteraad en college van burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn sinds gisteravond weer voltallig. In de vacature, die in de raad ontstond door het vertrek van de heer Hazenberg werd voor zien door de benoeming van de heer T. J. van der Veen (A.R.). Deze werd geïnstalleerd en met enkele hartelijke woorden verwelkomd in de raad. De opengevallen plaats in het college van B. en W. door het ontslag van de heer Hazenberg zal worden bezet door mr. dr. W. F. van Gunsteren, die gisteravond met 18 stemmen en 3 stemmen blanco tot wethouder werd benoemd. Burgemeester mr. W. J. Geertsema wenste de heer Van Gunsteren, die al sinds 1946 zitting heeft in de raad, geluk met deze eervolle benoeming. Principiële vraag Het agendapunt dat de meeste aan dacht kreeg was het voorstel van burge meester en wethouders om in de politie verordening enkele bepalingen op te ne men omtrent het gemeentelijk toezicht op rust- en verpleegtehuizen. Mr. C. A. van Gorcum (P.v.d.A.) wierp de princi piële vraag op, of deze bepalingen wel thuis horen in een politieverordening. Bij dit toezicht gaat het immers meer om een sociale of sociaal-medische maatregel dan om een kwestie van open bare orde. In andere gemeenten in de omgeving is deze zaak ook in een aparte verordening geregeld. Controle op de naleving van de bepalingen zou veel eerder door ambtenaren van sociale za ken en van de geneeskundige en gezond heidsdienst dienen te geschieden dan door politie-ambtenaren. Ook de heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) was deze mening toegedaan. De heer H. L. J. van Dillen (K.V.P.) vroeg het college in voorkomende gevallen aan de betrokke nen duidelijk te maken, dat zü van een beslissing van B. en W. in beroep kun nen gaan bü de raad. De heer D. Bloe mendal (P.v.d.A.) zei liever gezien te hebben dat een preventieve regeling in het leven was geroepen in plaats van de nu voorgestelde repressieve bepalin gen. Mevrouw I. H. Eernstman-Steghers (VVD) pleitte voor het inschakelen van vrouwelijke krachten, als bij voor oeeld een maatschappelijk werkster bü de con troles. Wethouder dr. J. J. M. Veraart maak te duidelijk, waarom burgemeester en wethouders de thans voorgestelde rege ling hebben gekozen. Een preventieve regeling, d.w.z. een stelsel van vergun ningen achtte het college te ingrijpend. In Wassenaar is de situatie zo, dat tegenover de 400 personen, die in de grotere door stichtingen of andere in- stellingen beheerde tehuizen zijn onder gebracht er 60 mensen verblijven in kleinere particuliere tehuizen. Ook over deze kleinere tehuizen is nog nooit een ernstige klacht vernomen. Het gevaar voor mistoestanden zoals elders wel ge signaleerd zijn, achtte spreker in Was senaar niet zo groot, vanwege de open heid van de gemeenschap. Daarom heb ben B. en W. enkele bepalingen willen maken die het mogelijk maken in geval zich misstanden zouden voordoen, in te grijpen. De nu voorgestelde regeling omvat een meldingsplicht voor tehuizen en repressief toezicht. De raad ging na deze toelichting met de voorgestelde nieuwe bepaüngen in de politieverordening akkoord. Rechtskundige commissie Er werd verder gediscussieerd over het voorstel van B. en W. om een rechts kundige commissie in het leven te roe pen, die enerzijds zal worden belast met een voorbehandeling van aan de raad gerichte beroepschriften en anderzijds met het geven van adviezen aan het college van B. en W. over juridische kwesties. Aan de raad was voorgesteld in deze commissie dezelfde leden te benoemen, die zitting hebben in de com missie voor de strafverordeningen en de burgemeester aan te wijzen als voor zitter. De heer C. E. van den Berg (KVP) constateerde, dat deze commissie belast zal worden met twee taken, die wat ka rakter betreft nogal uiteen kunnen lo pen. Zal voor juridische kwesties het MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 september. Vettevarkens- markt: aanvoer 91 varkens. Noteringen (ln gids per kg levend gew.)zware var kens geen notering, lichte varkens fl.74- I.78-1.80, slagersvarkens f 1.81-1.85, zeugen II.57-1.63. Handel flauw. Leiden 5 september, Coöp. Groente en Fruitveiling: Per 100 kg: Appelen 41—57, Andijvie 7—13, Pronkbonen 17-36, Snijbonen 40-67. Stambonen 35-68, Kro ten 19, Kroten, gekookt 35, Rodekool 10-19, Groenekool 10-16, Postelein 21-44, Prei 16-33. Spinazie 7-20. Komkommers Per 100 kg.: Tomaten A 35-95, Uien Picklers 19-80, Uien Drielingen 20-70, Uien Middelfijn 15-10, Uien Grof 10. Per 100 stuks: Meloenen 60-151, Perziken 10-30, Bloemkool A 15-46. Knolselderij 19, Komkommers A 17-49. Per 100 bos: Bospeen 35-48. Veemarkt, Rotterdam, 5 september. Totale aanvoer 2668. Weekaanvoer 4577, vette koeien en ossen 200, gebruiksvee 710, vette kalveren 670, Graskalveren 376. nuchtere kalveren 280, varkens 8, Lopers 53, biggen 40, paarden 65, veulens 40, schapen of lammeren 200, bokken of geiten 26. Prijzen: vette koeien 320-340, 280-310, 260-270; vette kalveren 260-270, 220-260. 200-220; graskalveren 440, 360. 260; nuchtere kalveren 80, 68, 58; lopers 120, 100. 90; biggen 70, 65, 50; slachtpaarden 270, 240, 220; schapen 125, 100, 90; lam meren 105, 90, 80; kalf- en melkkoeien 1280, 1150, 90; vare koeien 900, 750, 650; vaarzen 950 750. 650; pinken 600, 500, 420. Vette koeien, aanvoer normaal, handel slepend, prijzen als gisteren; vette kal veren, aanvoer minder, handel slepend, prijzen eerste kwaliteit prijshoudend, tweede en derde kwaliteit gedrukt; gras- kalveren aanvoer korter, handel stroef, prijzen als vorige week; nuchtere kalve ren aanvoer even kleiner, handel tame lijk prijzen ongewijzigd; lopers en big gen, aanvoer matig, handel stug, prijzen gedrukt; slachtpaarden, aanvoer als vo rige week, handel kalm, prijzen beste jonge paarden goed prijshoudend, verder als vorige week; schapen en lammeren aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen stabiel; kalf- en melkkoeien, aanvoer kleiner, handel lui, prijzen constant; vare koeien aanvoer iets kleiner, handel flauw, prijzen prijshoudend; vaarzen en pinken, aanvoer even minder, handel traag, prijzen ongewijzigd. advies van juristen van belang kunnen zijn, bij de behandeling van beroep schriften aan de raad, die beleidskwes ties raken, zullen andere vormen van deskundigheid misschien meer gewenst zijn. Namens een meerderheid in de KVP-fractie vroeg spreker het college te willen overwegen of het benoemen van twee aparte commissies niet een betere oplossing zou kunnen bieden. Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) zei, dat de bezwaren die de heer van den Berg vreest ook zouden kunnen worden opgevangen door het uitbreiden van de te benoemen commissie met enkele niet- juristen. Daardoor zou het ook moge lijk worden de grotere fracties in deze commissie vertegenwoordigd te doen zijn, wat nu niet het geval is. De voorzitter antwoordde, dat ook in het college van B. en W. uitvoerig is gesproken over de vraag, of er een of twee nieuwe commissies zouden moeten Gekozen is voor een rechtskundige com missie. B. en W. willen echter de toe zegging doen, de door de sprekers ge maakte opmerkingen nader in studie te nemen en daaromtrent te zijner tijd rapport uit te brengen. De raad besloot enkele salarismaat regelen te nemen, die beogen de ge meentelijke salarisregeling aan te pas sen aan de voor de rijksambtenaren geldende rangen. De heer H. L. J. van Dillen (KVP) kreeg op een vraag over de kwestie van de arbeidstijdverkorting by de brandweer van de voorzitter ten antwoord, dat daarover besprekingen gaande zijn. De zittende leden en plaats vervangende leden van de huisvesting en vorderingscommissie werden alle voor de tijd van een jaar herkozen. Beslo ten werd een brief van een ingezetene met klachten over café-bedrijven aan de Rijksstraatweg in handen te stellen van de burgemeester ter afdoening, omdat het hier een kwestie van openbare orde betreft. Met marktbedrijf Jac. v. d. Veen zal opnieuw een contract voor 10 jaar worden aangegaan betreffende de verhuur van uniforme kramen op het marktterrein aan de Berkheistraat. Aankoop molen De raad had geen bezwaren tegen het voorstel van B. en W. om voor een be drag van f. 20.200.- van de heer C. Mansvelt de molen aan het Molenplein te kopen. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) deed de suggestie in deze molen de historische verzameling van de gemeente onder te brengen. Wet houder E. M. Schade antwoordde, dat de kwestie van de bestemming van de molen nader zal worden bezien als het woonhuis onder de molen ontruimd zal z\jn. Sinds gisteravond mag de heer H. van Meeuwen zich officiéél hoofd van de Prins tBernhardschoot aan het Noord einde noemen. Zyn Installatie vond plaats tijdens een bijeenkomst in het gymnastieklokaal van de school. Ook de echtgenote van de heer Van Meeuwen was bü de plechtigheid aanwezig. Na mens het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs werd het echtpaar welkom geheten door ds. D. J. Vossers, voorzitter van de vereniging. Aangezien ds. Vossers bekend was met de schroom van het nieuwe hoofd voor officiële plechtigheden, stelde hij hem gerust met de opmerking, dat deze in stallatie als een wederzijdse kennisma king beschouwd moest worden. Spreker merkte op, dat de Prins Bernhardschool, vroeger de parel onder de Leidse scho len, een naam heeft goed te maken. Het leerlingenaantal was door allerlei oor zaken teruggelopen. Met de benoeming van de heer Van Meeuwen hoopt men hierin verandering te brengen. Ds. Vos sers was zich ervan bewust, dat de keuze, die het nieuwe hoofd gemaakt heeft om naar Leiden te gaan, een waagstuk is. Waar zou hy het ooit beter kunnen krügen dan in zijn vorige woonplaats, Eibergen? Namens de gemeentelijke inspectie van het onderwijs, werd het echtpaar Van Meeuwen welkom geheten door in specteur Swanenberg. By de installatie was ook een deputatie collega's van an dere scholen aanwezig. Hun woordvoer der was de heer De Jong. De heer De Jonge wees op het grote verschil tussen Leiden en Eibergen. In Eibergen was de school van de heer Van Meeuwen het „troetelkind". Het schoolbestuur daar hoefde zich slechts met één school te bemoeien. Hier in Leiden is dat anders, aldus spreker, hier gaat u deel uitma ken van een groot gezin, waarvan de leden zoveel mogelyk zelfstandigheid ge nieten. De nieuwe hoofdonderwyzer van de Prins Bernhardschool sprak een kort dankwoord. In een school moet ge werkt worden met liefde tot het kind. aldus de heer Van Meeuwen. Die liefde tot het kind moet bovenal geput worden uit de bron van alle liefde, Christus. De heer Van Meeuwen besloot met de opmerking, dat de bloei van de Prins Bernhardschool het meest gediend wordt door de samenwerking tussen ouders en onderwüzend personeel. Na de pauze was men nog enige tijd genoegelyk byeen. De ouders kregen gelegenheid kennis te maken met het nieuwe hoofd. Bromfietser rijdt kind aan Gistermiddag liep de zesjarige Anneke Paridon, wonende aan de Haagweg, een hersenschudding op toen zy, zonder eerst uit te küken, ter hoogte van de molen van Noordman het rywielpad van de Haagweg overstak. Zü werd aangere den door een bromfiets. Met een zieken auto moest het kind naar het Acade misch ziekenhuis vervoerd worden De bromfietser bleef ongedeerd. Rib gebroken bij val van bromfiets Door onbekendheid met de situatie ter plaatse kwam een zestienjarige brom fietser uit Den Haag op de hoek van de Churchilllaan in de wegberm van de Voorschoterweg terecht. Zyn duopassa gier, een 14-jarige scholier uit Den Haag kwam hierdoor zodanig te vallen, dat hij een rib brak. Hij werd naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. OEGSTGEEST Bejaarde dame aangereden Gistermiddag omstreeks vüf uur is een 84-jarige Leidse dame op de Kempenaer- straat in Oegstgeest door een 38-jarige bromfietser uit Oegstgeest aangereden. De Leidse dame Werd met een gapende hoofdwond naar huis vervoerd. Zij zou geweifeld hebben by het oversteken. WARMOND De scholieren Frits Scheepers, Jan Adriaanse en Arie Verhoef, allen onge veer 15 jaar, hebben in Teriet by Arn hem het B-brevet zweefvliegen behaald. VOORSCHOTEN Grootmeester Guimard speelde simultaan De schaakvereniging „Voorschoten", heeft het schaakseizoen ingezet met een simultaanwedstrüd tegen de internatio nale grootmeester Carlos Enrique Gui mard uit Buenos Aires. De Voorschotense club was voor deze gelegenheid versterkt met spelers van Philidor en LSG uit Leiden en een twee tal spelers uit Den Haag. Wedstrijdlei der was de heer W. H. van Boekei. In zün openingswoord sprak hij zün genoe gen erover uit, dat praktisch het vol tallige bestuur van de Sportraad aan wezig was. De conversatie met de grootmeester, die Spaans spreekt, verliep via een tolk van de Argentijnse ambassade. De strijd had plaats aan 26 borden en had een geanimeerd verloop. De heer J. J. Wouters, oud-Haags Kampioen, die thans in Voorschoten woont, slaagde er als eerste in remise te bereiken. De 13- jarige J.Kyne en de heren J. Piket, Th. Piket en Barkemar zagen kans hun party in winst om te zetten; de heren Ketting. Waasdorp, Van Dijk, Van Os, Verstraeten en Van der Spek speelden remise. Daardoor was het eindresultaat: 15 door de Argentynse gast gewonnen, 7 remise en 4 verloren partyen. De wedstrijdleider, de heer Van Boe kei overhandigde de grootmeester na de partyen enkele attenties. Voor Voorschoten, en in het byzonder voor de schaakvereniging, was deze si- multaanavond een zeer büzondere ge beurtenis. HUISHOUD- EN VERWARMINGSSHOW Van vandaag t.e.m. vrüdagavond heeft de firma M. Langezaal en Zn., gevestigd aan de Stille Ryn, in alle zalen van „Den Burcht" een huishoud- en verwarmings show ingericht. Op deze expositie een jaarbeurs in zakformaat is een uitge breide collectie artikelen ondergebracht. Nu het kille jaargetijde weer nadert, is een ruime plaats voor haarden en kachels ingeruimd, terwyl men hier o.a. kan zien, dat de verzorging van de gezins- was geen problemen meer behoeft op te roepen. Interessant is verder de demon stratie met stereofonische geluidsweer gave. Bovendien demonstreert de firma Vlasveld met de Passapbreimachine en toont de firma Van Steyn de vele ge makken. welke er aan de volautomati sche Elna-naaimachine verbonden zijn. NOG EEN VERWARMINGSSHOW. „Weet U werkelijk alles over een goede en zuinige verwarming? Onder dit motto wordt vandaag onder auspiciën van de firma J. de Nie en Zn. in „Het Gulden Vlies" een grote verwarmingsshow ge houden, waar de nieuwste Hoenson ko- lenconvectors en oliehaarden worden ge demonstreerd. Negentien slachtoffers van snelheids-controle Negentien bromfietsers zün gisteren het slachtoffer geworden van de snel heidscontrole, die de politie op de Rijns- burgerweg hield. Zü werden allen beboet. Auto te water; chauffeur bleef ongedeerd De 28-jarige Leidenaar G. van Gin- kel kreeg gisteravond omstreeks elf uur de schrik van zyn leven, toen hy met zün auto het water van de Herengracht inreed. De auto was gaan slippen ten gevolge van het gladde en natte wegdek. Het voertuig verdween geheel onder wa ter. Zonder hulp van omstanders wist hy de auto te verlaten. Omwonenden voorzagen hem van droge kleren. Een ga ragebedrijf bracht zün auto weer op het droge. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) De conferentie der 24 niet aan een blok gebonden staten in Belgrado zal zo goed als zeker een dringende oproep aan de grote mogendheden richten om een oorlog te voorkomen en de geschillen door onderhan delingen te regelen. Premier Nehroe zou de tekst opstellen van dit appèl. De Indiase premier en de Ghanees Kwame N'kroemah, zouden het appèl in Moskou aan premier Chroesjtsjow ter hand gaan stellen, misschien al morgen. Soekarno en de president van Mali, Modibo Keita, zouden dit in Washington bij president Kennedy afleveren. Een poging om algemene officiële erkenning van Oost-Duitsland los te krijgen van de Belgradose conferentie schijnt tot mislukking ge doemd. Het initiatief, waarvan president Soekarno een van de vaders was, is gestuit op verzet van de groep gematigde Aziatische landen, die Nehroe volgen en de meeste Arabische afgevaardigden, onder wie Nasser, die lange termijn-kredieten van de Bondsrepubliek krijgen. Figuur en rede van Ben Khedda maakten een diepe indruk Dit was maar een van de onderwerpen, waarover de 24 delegaties der niet aan een blok gebonden staten gisteravond en vanochtend in besloten zitting vergader den. Nu de openbare zittingen met hun beginsel-verklaringen voorbij zyn, staat de conferentie voor de pyniyk lastige taak de op sommige punten zeer ver schillende opinies van zeer verschillende landen met zeer verschillende belangen in een voor iedereen aanvaardbaar eind- communiqué onder te brengen! By de vele vormen van druk, waaraan zü bloot staan, kwam gisteravond een nieuwe: het bericht, dat de Sowjet-Unie weder om een atoomwapen tot explosie heeft gebracht. De delegatie-chefs met de ministers van Buitenlandse Zaken bogen zich gis teravond tot halfnegen over de ontwerp resoluties, die de twee redactiecommis sies hadden voorbereid. Het eerste be treft het reeds genoemde appèl aan de grote mogendheden om een oorlog te voorkomen door hun geschillen in on derhandelingen te beslechten. De andere resolutie of beginselverkla ring zou een hele waslüst moe,ten omvat ten van specifieke wensen omtrent re organisatie van de V.N., ontwapening, economische hulp en het einde van het kolonialisme. De Indonesische delegatie heeft geprobeerd de kwestie Nieuw-Gui- na als een apart punt aanvaard te krij gen. Ook dit initiatief van Soekarno lijkt weinig kans te hebben. Men vindt Alge- rüe en Angola wèl zo belangryk! De Arabieren blüven aandringen op een ver oordeling van Iéraël. Adoela sprak vanochtend De conferentie brak ook haar hoofd over de Kongolese afvaardiging. De Kon golese premier Adoela en de vice-premier de Loemoemba-opvolger Gizenga, kwa men weliswaar gisterochtend vroeg in Belgrado aan, maar zij ontbraken nog op de ochtendzitting gisteren. Een aan tal pro-loemoembistische delegaties, waaronder die van Guinea en Ghana, probeerden alsnog Gizenga als afgevaar digde geaccrediteerd te krijgen. Maar dat conflict bleek opgelost te zün: Adoela zal vanochtend het woord mogen voeren op een openbare zitting, die na zijn rede weer een besloten karakter zal krygen om zich aan de redactie van het eind- communiqué te wijden. Met enig voorbehoud mag men voor spellen, dat het eindcommuniqué aan de gematigde kant zal zijn, behalve uiter aard op het punt van het anti-kolonia- lisme. Die Afrikanen en Aziaten, die ge detailleerde oplossingen voor alle acute problemen aan de hand willen doen, zijn het ten zeerste onderling niet helemaal met elkaar eens, het besef groeit dat zij niet de macht hebben die oplossingen aan de grote mogendheden op te leggen, en zü weten vooral dat er tenslotte een eenstemming aanvaarde tekst uit de bus moet komen. Zij mogen Nehroe een ver ouderde figuur vinden, een resolutie waaraan de kolos India zich zal ont trekken zou weinig effect hebben. Zü kunnen ook hun nieuw verworven broze eenheid niet onmiddellyk in gevaar brengen. Rede van Ben Khedda in het Frans De staart van de sprekerslijst leverde nog één belangwekkende figuur op: de nieuwe Algerijnse premier Joessoef Ben Khedda, de opvolger van Ferhat Abbas, hield een korte, zakelijke en intelligente rede in het Frans; het was opvallend dat hy de enige Arabier was die zich van deze zaal bediende! Hij vroeg doeltref fende solidariteit met de Algerynse op standelingen, drong aan op verdere er kenning van de voorlopige Algerynse re gering en zei, dat het FLN gereed is zo wel om verder te stryden als om verder te onderhandelen. De man zowel als zün toespraak maak te indruk. Deze 41-jarige revolutionair vertegenwoordigt in leeftüd, strüderva- ring en denkwüze veel meer de nu zeven jaar oude Algerijnse opstand dan de ge matigde maar twüfelende Ferhat Abbas. Na Abbas, die steeds weer tegenover het strüdende contingent zün vastbesloten heid moest bewüzen, vindt Frankrijk nu een harde tegenstander tegenover zich, die echter één voordeel heeft: men weet met hem prcies waar men aan toe is. hy heeft een werkelyk mandaat omdat hy de revolutie vertegenwoordigt. Onder voorzitterschap van dr. J. F. Sirks heeft het departement Voorscho ten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zyn jaarvergadering gehou den. De voorzitter was verheugd te kun nen constateren, dat de laatste jaren de vereniging tot grote bloei is geko men, nadat enkele jaren geleden nog de stemming mineur was. Ook de fi nanciële positie is sterk verbeterd. Het afgelopen jaar werd door de voor zitter byzonder succesvol genoemd. Wel waren er een paar evenementen geweest, die niet zo slaagden (büv. het oezoek aan het kamerorkest was beslist onvol doende), maar de toneelvoorstellingen wa ren byzonder goed bezocht en ook finan- ciëel leverden deze voorstellingen geen moeiiykheden op. De teenagerdansavond was zeer geslaagd en was bovendien ook voor het hoofdbestuur iets geheel nieuws. In het jaarverslag van de secretares se, mevrouw Veldhuyzen van Zanten- Roest van Limburg, klonk een optimis tisch geluid door. De penningmeester heeft in het vorig seizoen met f. 7000 gewerkt (tegen f. 6000 in het seizoen *59-'60). Er is thans nog f. 48 in kas. In verband daarmee was het bestuur er voorstander van te trachten meer vaste inkomsten te verkrügen om even tuele risico's te kunnen opvangen. Het afsluiten van contracten met beroeps gezelschappen is zeer riskant en het Viervoudig oordeel over scheidsrechter De scheidsrechterscommissie belegde gisteren in samenwerking met de afde ling Leiden van de Centrale Organisatie Voetbalscheidsrechters een contactavond in de bovenzaal van „De Kleine Burcht". Vier sprekers hielden korte inleidingen. Achtereenvolgens spraken de heren J. F. Breedeveld, W. M. Offringa, J. M. J.Post en G. J. G. Verschuur over de positie van de scheidsrechter in verhouding resp. tot de verenigingen, de jeugd, de pers en de strafcommissie. Na de pauze kregen de ongeveer vüftig aanwezigen gelegen heid vragen af te vuren op een forum, dat werd gevormd door de vier inleiders onder voorzitterschap van de heer A. A. C. Dusée. Uit deze vragen kwam nog eens naar voren het gebrek aan spelregelkennis, dat de scheidsrechter zo vaak op en om de velden tegen komt. Op verenigingen, op scheidsrechterorganisaties, op jeugd leiders, enfin op iedereen werd aandrang uitgeoefend om zoveel mogelyk te trach ten de kennis van de spelregels te ver breden. In dit verband deelcre de heer Dusée mede, dat men in de afdeling Leiden van de C.O.V.S. de beschikking heeft gekre gen over een projectie-apparaat en door deskundigen samengestelde kleurendia's. Twee docenten zyn thans in Utrecht in opleiding. Met de aantrekkelyke dia's zullen zij zich binnenkort inzetten voor de opleiding van scheidsrechters van jeugdleiders en voor de voorlichting aan spelers en zo mogelyk ook publiek. Manoeuvres afgelast in Duitsland De militaire oefeningen op interna tionaal niveau, die midden september in Duitsland zouden worden gehouden, zyn voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van Nederlandse zyde zouden aan deze oefe ning onderdelen van de landmacht en de luchtmacht deelnemen. Aangenomen wordt, dat de reden voor dit uitstel de zelfde is als die waarom de oefeningen in La Courtine zün afgelast, zulks als ge volg van de internationale politieke toe stand. bestuur acht deze risico's voor het vol gend seizoen nog groter dan in het verleden. Besloten werd de contributie te ver hogen van f. 6 tot f. 7,50. De begro ting voor het nieuwe verenigingsjaar (gebaseerd o.m. op 335 leden op heden) sluit op f. 7230. De plannen voor het winterseizoen werden daarna uitvoerig besproken. In september reeds komt „Studio met „Ver keerd Begin", in oktober zullen Theo Olof en Herman Krebbers concerteren met Marinus Flipse. Deze avond komt weer tot stand met een garantie van de gemeente Voorschoten. Uit de verde re programma voorstellen vermelden we: het 50-jarig jubileum van Utile Dulci, een filmavond van Ted de Wit, een kin dermiddag met Circus Elleboog, een teenagerdansavond. Charlotte Kohier met „Lady L", een Spaanse dansavond, opnieuw „Studio" met „Oranjehotel (3 mei), een toneelavond verzorgd door het eigen toneelgezelschap, een excursie een bezoek aan de Ned. Opera. Langdurig ls gesproken over de plan nen tot het stichten van een Nutsbi- bliotheek. De voorzitter kon nog slechts mededelen, dat er met man en macht aan wordt gewerkt en dat de kans op realisatie van deze plannen weer groot ls. Uitvoerig werd bü de rondvraag stil gestaan bij de plannen om een zwem bad te stichten. Het resultaat van de besprekingen was, dat aan B. en W. van Voorschoten een brief gezonden zal worden om het stichten van een zwem bad te propageren. BEURSOVERZICHT AFWACHTENDE STEMMING De beurs was vandaag in sterke mate op zichzelf aangewezen aangezien de markt het moest stellen zonder de koer sen van Wall Street, waar de handel gis teren heeft stilgestaan wegens Labour Day. De heropening van New York werd vanmiddag aan het Damrak dan ook met spanning afgewacht. Van Londen en West-Duitsland ging in het geheel geen stimulans uit. Ingrij- pende gebeurtenissen hebben zich niet voorgedaan, dus verkeerde de markt in een afwachtende en zeer kalme stem ming. Ten aanzien van de cultuurfond sen bleef de speculatie actief, zodat de koersen van Amsterdam Rubber en HVA het verhoogde peil van gisteren goed konden handhaven. Deli Maatschappy sloot gisteren op f. 152.50 en deed van daag f. 155. Diverse kleinere Indonesi sche fondsen, waarvan de aandelen tot een fracte van hun vroegere koerswaar de zün ingezakt, hebben gisteren specu latieve steun genoten. Er zal echter heel wat meer moeten gebeuren, zo redeneerde men, om het verloren gegane vertrouwen te herstellen Dit nam niet weg dat Deli Maatschappy ook vandaag speculatieve belangstelling genoot. Amsterdam Rubber liep op tot 118%, HVA tot 130. De internationale waarden bleven me rendeels op prüs. Philips kwam Juist iets boven de 1000% uit: Tegen het sluiten van de markt ontstond een lichte reac tie. Hoogovens keerde terug naar 900, Unilever was op 748 goed prüshoudend. Scheepvaartaandelen konden zich moei- lük handhaven. WISSELKOERSEN Amsterdam. 5 september 1961 Londen 10.13%— 10.13%; New York 3.60%3.60%; Montreal 3.49%3.50; Parüs 73.38%—73.43%; Brussel 7.24%— 7.24Frankfort 90.26—90.31; Stock holm 69.56%—69.61%; Zürich 83.59— 83.64; Milaan 58.12%—58.17%Kopen hagen 52.35—52.40; Oslo 50.58%—50.63%; Wenen 13.98—13.99; Lissabon 12.62%— 12.63%. BEURS VAN AMSTERDAM Dinsdag 5 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Ned. '60-1 4% Ned '60 II 4% Ned. '59 4% 100% Ned. '60 4% Ned. '61 4% 100% Ned. '53 3% Ned. Grtb. obi. 3% Ned. '47 3% Ned. '51 3% Ned. '53 I-II 3% Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. bel. cert. 3% Ned. '50 I-II 3% Ned. '54 I-n 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55-11 3% Ned '37 3 Ned. Grtbk. obi. '46 3 Ned doll. ln. '47 3 Ned Inv cert. 3 Vorige Slotkoers koers v. heden 102 102% 102% 102 ft 102% 102% 102ft 102% 100% 100}} 100% 100% 100% 100% 98% 98% 86% 94 ft 94% 92% 98% 97% 97% 96 ft 96 ft 91 91 89% 90% 90% 92% 92% 92% 92% 94% 94% 92% 92% 92% 92% 90%GB 96 ft 99*} L 99% 100ft 100ft 99% 99% 96 95% 109% 109% 101ft 101ft Vorige Slotkoers koers v. heden 109 B 110% 88% 88% 83% 84 90 89% 89% L 87% 83% 83 B 84 82% 93 93% 96 93% 99% 95% 99% 96% 95% 97% 102% 102% Indië *37 3 Indië *37 A 3 Ned. won. b.l. '57 6 Ned. won.b.1. '58 4% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 113% iter. HVA-mü125% A.K.U385% Deli MÜ cert152% GL Hoogovens cert901% Philips gem. bez. 1000%GL Unilever cert745% Dordtse Petr521 Kon. Petr. (50 f 20) 113.25GL Holl. Amer. hjn 162% Java China Paket 161 K.LM70 Kon. Ned. Stoomb.203 Kon. Paket My155 GB Stoomvaart MÜ Ned. 189 %GL Nievelt Goudr. cert. 161% v. Ommeren cert. 334 %GL Kon. Rott. Lloyd151 Ned. Scheepv. Unie 166 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 97% idem '48 (3%) 97% R'dam '52-1 (4%) 100 id. id "37 I-II (3%) 97 Z.-Holland '55 4% 104 Bankwezen Bank N. Gem. '58 5% 105% id. N W.B. '52 (4%) 100ft I BVG rspbr f.500 196% BVG rspbr '52 143 I Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 92% 117 129 385 153 902 999 747 521% 113 GB 161 160 70 200 154 186% 164% 335 150 164% Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12%.. A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 in 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem H 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuld-Holland '59 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 246 243.50 Amst. Bank 353 356 Cultuurbank 34 32 Holl. Bank Unle cert. 211 211% Ned. Handelmy312 312 Rott. Bank 333% 335 Twentsche Bank 305 302 Senembah470 Industrie Ondernemingen Albert Heyn597 Berkel's Patent (v.) 303 Borsumü43% Calvé Delft cert. 731 Electrolasmy346 B Kon. Pap. v. Gelder 345 Kon. Ned. Grofsm. 183 Holl. Constructie 422 Ing. bur. v. BouwnUv. 245 Intematio 170 Int. Kunststof!. Ind. 74 v. Kempen en Begeer 125% Leidse Wolspinnerij 559 Mtiller en Co. N.B. 525 Ned. Kabelfabr572 97% 97% 97% 105% 100 L 197 142% Philips pref295 Rott. Droogdok My. 530L Sikkens Groep 820 Ver. Touwfabrieken 332 Walvisvaart Wemink's Betonmy. Wilton Feyenoord Van Wük en Heringa Zaalberg 596 301 44% 730 346 345 182 j 422 j 171 74 1 125 556 528% 576 296 520 B 825 334 Kon. Petr. (f.20) Amerik. fondsen Canadian Paclfio R. Intern. Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 95% 190 188 274% 272 90L 90 137% 135 a 492 497 114.40 25 24% 82% 82% 54 54ft 43% 44 53% 53% 46% 46% 84 83% 62% 62% 40% 40% 34*} 34*} 85 85

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9