1IK VAN LOOY hult zich ipnieuw in regenboogtrui SP0RTT0T0 DRIEVOUDIGE FRANSE ZEGE IN TITELSTRIJD AMATEURS Korfballers zijn het eens Twee nieuwe jeugdrecords Vijfde plaals voor Jo de Roo Vijf Nederlanders in kopgroep jgericht 1 maart 1860 Maandag 4 september 1961 Vierde blad no. 30443 f Jacques Anquetil J in de knel l De organisatie heeft bij de weg- t A wedstrijd van de amateurs veel te a wensen overgelaten. Tijdens de f J koers liepen voortdurend toeschou- f f wers over de weg, waarvan de Belg J Vandenberghe liet slachtoffer werd. (1 f Hij werd namelijk door een wat al f te enthousiaste kijker van de fiets A j gelopen en raakte daardoor ver a f achter zijn makkers. J A De toneeltjes bq de finish span- a den echter de kroon. De Zwitserse J politie, die hier voor de afzetting f zorgde, ontzag zich niet een Belgi- sche journalist, die zjjn werk wilde f doen, hardhandig tegen de grond te f slaan. Ook Jacques Anquetil, die uit A f enthousiasme over de drievoudige a f zege van zijn landgenoten door de J i afzetting probeerde te komen, kreeg het hard te verduren. De tengere winnaar van de Tour de France f werd al even hardhandig in de op- dringende menigte teruggeduwd en (1 f werd toen bijna onder de voet ge- lopen. Pas toen een paar hoofdbe- a i stuurders van de UCI zich met het f geval gingen bemoeien, kon Anque- J f til uit zjjn benarde positie worden bevrijd. bleven Oostduitsers, Eckstein en Schür werden resp. 14e en 23e. Dat Henk Nijdam in de uitslag ont breekt, behoeft niemand te verwonderen. Hij ondervond de terugslag van zijn fi- nalerit in de achtervolging tegen Jaap Oudkerk en verdween in de 8e ronde uit de strijd. Als excuus gaf hjj op dat de kabel van zijn derailleur was gebroken. Dat was ook zo, maar onder normale omstandigheden zou Nijdam wellicht hebben doorgefietst, want hij kon on middellijk het rijwiel van reserve Snep vangers krygen. Nu echter, met het we reldkampioenschap in Zürich nog in de benen, had Nijdam niet de moed om op die lage fiets de paar kilometer naar de hoofdverzorgingspost te overbruggen, waar hij zonder twijfel een ander vehikel had kunnen krijgen. Enige zwakke punt Nijdam was het enige zwakke punt in onze ploeg, waarop tevoren zoveel kri tiek was geleverd. Het moet voor de chef d'equipe, de heer Martin, een volledige genoegdoening zijn geweest te zien met welk een courage de twee Limburgse renners Knops en Schroeder aan de strijd deelnamen. Toen de amateur- wegploeg in Zürich bekend werd had de kritiek vooral de verkiezing van de twee Limburgers gegolden. Men ontzag zich daarbij niet de streekgevoelens van de heer Martin hij is burgemeester van Hoensbroek in het geding te brengen. De zuurpruimen hebben zaterdag wel geducht het lid op de neus gehad. Ook de andere drie Oranje-mannen waren voortdurend in de voorste gelederen te vinden. De KNWU heeft op het goede paard gewed door Joop Middelink als coach van de Nederlandse amateurs aan te stellen. Op zijn aanraden werd de voor bereiding van de ploeg terdege ter hand genomen en de resultaten zjjn niet uit gebleven. Want zowel vóór de vlucht van de drie Fransen als in de achtervolging speelden de Nederlanders een vooraan staande rol in deze titelstrijd. Er was bijna geen ontsnapping of éen of meer Oranje-truien presenteerden zich om het gevecht meer inhoud te geven. Daar om heerste er zaterdagavond in het Ne derlandse kamp een gevoel van tevre denheid: men had zich terdege laten gelden. Uitslag 1. en wereldkampioen Jean Jourden (Fr) de 181,5 km 4 49.54 igem. 37.570 km/h); 2. Henri Belena (Fn 4.50.16 (op 20 sec.; 3. Jacques Gestraud (Fr) z.t.: 4. Guido de Rosso (It) 4.51.22 (op 1 min. 28 sec.); 5. Frans Melckebeke (Belg) 4.51.36 (op 1 min 42 sec.); 6. Aldo Pifferi (It); 7. Jan Janssen (Ned.); 8. Erwin Jaisli (Zw); 9. Alfons Hellemans (Belg 10. Martin van den Bossche (Belg.)12. Jan Schroeder (Ned.); 13. Goesta Pet- terson (Zweden); 14. Bernhard Eckstein (O.-Dld); 15. Michael Wright (GB>; 16. Alfons Heremans (Belg.i; 17. Roby Hentges (Lux.); 18. Alexei Petrow (Rusl.); 19. Bruno Fantinato (It.); 20. Jaap de Waard (Ned.); 21. Giorgio Zan- carnaro (It.); 22. Leo Knops (Ned.); 23. Gustav-Adolf Schür (O-Dld.). allen in dezelfde tijd als Melckebeke. Wielerkeizer uit Herenthals won in sprint De 29-jarige Belg Rik van Looy is opnieuw npioen der kampioenen. Een beter slot van :e door schitterend weer begunstigde wereld- npioenschappen hadden de Belgen, die er bij titelstrijd op de baan en bij de amateurs op de g maar bekaaid van af waren gekomen, zich :t kunnen denken. Lang zullen de honderden sporters van de wielerkeizer uit Herenthals nog praten over de enerverende finish op het Brem- rten-circuit, waar Rik van Looy het puikje van wielrennerij na 285 afmattende maar ook zeer windende kilometers zijn wil oplegde. In grote kken deed dit slot denken aan de strijd om de treldtitel van een jaar geleden op de Sachsen- ig, toen eveneens bijna acht slopende wieleruren aan het sprintgevecht-van-het-jaar voorafgingen. Toen brak Rik van Looy, die jaren lang niet onder de schaduw van zijn grote landgenoot Rik van Steenbergen had kunnen uitkomen, uit zijn kluisters. André Darrigade, die de regenboog-trui uit Zandvoort had meegebracht, werd met enkele meters verschil onttroond. Ditmaal bleef de keizer van de wegrenners op zijn troon, al heeft het weinig gescheeld of door pech zou de sterkste man van het veld toch nog niet op het erepodium zijn gekomen. Onder de druk van de machtig gespierde benen van Van Looy sloeg tien meter na de verlossende streep zijn achteras door het frame van de fiets De cijfers van de sporttoto bedroegen deze week: Aantal deelnemers: 501.714, totale in leg f 610.062, totaal prjjzenbedrag f201.320, eerste prijs f 110.726, tweede prijs f 60.396, prijs voor de gelijke spe len f 30.198. Zondagavond was er nog geen melding van 13 goede uitslagen binnen gekomen. Twee deelnemers meldden zich met 12 goede uitslagen en circa 40 toto-enthou siasten kwamen in aanmerking voor de prijs van de gelijke spelen. Van Eysden kan geen tennisbal meer zien De veertiende tennis-interland tussen Nederland en Duitsland, die te Einmen werd gespeeld, is geheel volgens de verwachtingen trouwens de even zo veelste nederlaag geworden voor de Ne derlandse ploeg, die het echter zonder Maris, Goris en Van Dalsum moest stel len. De Duitsers, die zonder hun beste spelers Stuck, Bungert, Kuhnke, Ecklebe en Buding naar Emmen waren geko men, zegevierden met 15-7. Het spelpeil was over het algemeen matig, hetgeen behalve aan de drukken de warmte ook te wijten was aan het feit, dat een aantal spelers en speel sters tekenen van „tennis-moeheid" ver toonden. „Ik speel al sinds april", ver telde de Nederlandse kampioen Piet van Eysden, „ik kan geen tennisbal meer zien". De agenda was kort en niet belangrijk en aangezien men het in de jaarverga dering van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond, die in Utrecht werd ge houden, bovendien in alle opzichten roe rend met elkaar eens bleek te zijn, was het een zaak van korte duur. Uit de discussies kwam vast te staan dat men zich met het bestuursbeleid over de gehele linie kon verenigen, ook met de gang van zaken in de hoofd klasse. Aan de heren Wilson en Heyboer, die er op konden bogen 50 jaar deel te heb ben uitgemaakt van de KNKB werd door de voorzitter, ir. H. A. Duns, een onderscheiding uitgereikt. Ir. Duns en de andere bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, ir. J. Del cour, H. W. ter Maat en J. W. Rogge, werden herkozen. Fidel houdt niet van boksen Voor wie het nog niet wist: Fidel Castro houdt niet van boksen. Op zijn order heeft het nationale instituut voor de sport en de vrijetijdsbesteding van Cuba alle licenties van organisatoren, managers en boksers ingetrokken. Als motief werd opgegeven, dat het bij bok sen gaat om de „exploitatie van man tegen man, hetgeen in strijd is met de beginselen die aan de socialistische re volutie van Cuba ten grondslag liggen". De Nederlandse junioren-atletiekploeg heeft zaterdag te Leuven met 141 tegen 150 punten verloren van het Belgische nationale jeugdteam. Beide teams be haalden op zeven nummers de overwin ning. De Nederlandse atleten verbeter den twee nationale jeugdrecords. Op de 4x100 meter estafette liep een ploeg, be staande uit Van der Wulp. Van Herpen, D'Hondt en Boss, een tijd van 43,5 sec. (oude record met 43,8 sec. sinds 1958 op naam van de ploeg Steenbergen- Duits-Noordenbos-Beker). De Amster dammer Krikke vestigde voorts een nieuw jeugdrecord polsstokhoogsprin gen. Hjj maakte een sprong van 3.69 m. drie centimeter boven het oude re cord dat sinds 1956 op naam van Eddy van Praagh stond. VOETBAL. Quick Boys-junioren wonnen De junioren A van Quick Boys hebben het er in de eerste wedstrijd voor de interregionale jeugdcompetitie goed af gebracht. In Dordrecht versloegen zij DFC met 2-0. Beide doelpunten werden gescoord door midvoor Van Leeuwen. Zaterdag a.s. spelen de Katwijkers wederom een uitwedstrijd en wel tegen Feyvnoord. Snper-kampioen Jean Jonrden greep zijn kans Leed vergeten De genoemde vier Nederlanders lever- :n een prestatie, die veel leed uit de «rgaande teleurstellende jaren heeft >en vergeten. Oranje streed mee in de torhoede tot het bittere einde. Vooral iolker verzette bergen werk toen kort i het begin van de tweede helft van ïze race de definitieve kopgroep ont- ond. Dat Jo de Haan, Ab Geldermans, lap Kersten en debutant Jacques van ;r Klundert toen in de laatste groep even hangen, kan men hen niet ver- ij ten. Het is nu eenmaal onmogelijk n er allemaal bij te zijn als de slag ilt. Dit gelukte alleen de Italianen, 'ant tot de achterblijvers behoorden )k mannen als Charly Gaul en Louison obet. Toen de achterstand van deze •oep zo groot werd dat er geen eer meer behalen viel, zochten de Nederlanders pits op. Zij hadden gelijk, want in ai wedstrijd als deze gaat het slechts u één plaats: de eerste. En die was nbereikbaar geworden. Waarom zouden j zich dan verder uitputten? Zelfmoord-coureur Meer dan 280 km onder de schroeien- e zon lagen nog voor de boeg toen de panjaard Menendez als een jonge on- ezonnen amateur in zjjn eentje voor et veld uit ging rijden. Zjjn voorbeeld 'erkte aanstekelijk op de enige Japan- er in het gezelschap, Yasumitsu Na- ano, die zich eveneens roekeloos in het vontuur stortte. De „zelfmoordcoureur" it het land van de rijzende zon had unnen weten wat voor hem de afloop ou zijn. Hij had in eigen land ternau wernood grote afstanden gereden en na uim 25 km. lank in het gat te hebben ezweefd, stortte de gedrongen Japan ier ineen. De verklaring die hy later 'oor zjjn overmoedige gedrag gaf, was ïogal simpel: „Ik wist dat ik deze wed- itrijd nooit uit kon rijden en daarom »eb ik in het begin maar voor wat af- elding gezorgd". Dat was beslist niet de bedoeling van Menendez geweest. Maar ook hij werd De lach van triomf ligt al op het gezicht van de Belg Rik van Looy. weer achterhaald en zag toen Massignan, Manzaneque en Bas Maliepaard weg springen. Bij hen voegden zich Jean Graczyk, Rolf Wolfshohl, de Zesdaagse specialist Klaus Bugdahl en de Belgen Aerenhouts en Schroeders. Dit werd de hoofdmacht toch te gek eri in de vijfde ronde werd de vrede weer getekend. In drie stukken Bas Maliepaard wisselde van fiets, raakte daarbij een goede 300 meter achter maar kwam weer bij. De ont spanningspogingen volgden elkaar nu in snel tempo op, maar hadden vrijwel niets te betekenen. Ook de vlucht van Brian Robinson niet, die een grootste winst van 2Vz minuut boekte. Ook hij werd nog vóór de helft van de afstand achter haald. Het peloton was toen inmiddels in drie stukken uiteen gevallen. Jo de Roo reed in de eerste groep, Stolker en Maliepaard in de tweede op 5 seconden, waarna de overige Nederlanders in de laatste groep volgden op 18 seconden. In de 12e ronde ontbrandde de strijd. De demarrage van Rik van Looy werd beantwoord door de Italianen Nencini, Massignan, Ronchini en Defilippis, de Fransen Poulidor, Stablinski en Cazala, de Brit Simpson, de Spanjaarden Ba- hamontes en Botella en de Belgen Planckaert, Schroeders en Demulder. Zij hadden na 155 een voorsprong van 51 se conden op de hoofdmacht. De Neder landers hadden dus de boot gemist .rnaar zij niet alleen. Want in de hoofdgroep bevond zich Jacques Anquetil en de win naar van de Tour de France opende het offensief waarbij zich Maliepaard, Stol ker, De Roo. Rentmeester en de overige Italianen aansloten. Na de 13e ronde had de groep Van Looy al veel winst moeten prijsgeven en een paar kilome ter verder werd de aansluiting een feit. Alleen Michel Stolker maakte van dit mo- 'ment gebruik om alleen aan de haal te In Romloiii's auto Men moet maar lef hebben. Tjj- f dens de wedstrijd van de professio- (I nals op het Bremgarten-circuit bij f Bern werd zondag door de speaker een dringende oproep aan de politie gericht. Onverlaten hadden de wa gen van de president van de UCI, de Italiaan Rodoni, in bezit geno men en reden vorstelijk in dit door borden geautoriseerde vehikel tus sen de diverse groepen op het par koers rond. Het duurde natuurlijk niet lang of de joyriders werden klemgereden en toen was de pret voor hen uit. Misschien zullen zij nog lang over deze stunt napra ten, maar veel vertellen over de titelstrijd kunnen zij dan niet meer, want zq werden zonder pardon in gesloten (Van een speciale verslaggever) De Fransen hebben gelijk gekregen. Vóór de Ronde van de Toekomst werd de 19-jarige Jean Jourden in de Franse sportbladen opgehemeld als een nieuwe super-kampioen, die in het experiment van Jacques Goddet zijn klasse zou gaan bewijzen. Jourden kreeg zijn kans niet, want enkele dagen voor de start werd hem op medische gronden een startverbod opgelegd. Welnu, de Franse troef heeft zaterdag in de wegwedstrijd aange toond tot de allergrootsten op wielergebied gerekend te moeten worden. Met een voorsprong van 20 seconden op zijn landgenoten Belena en Gestraud veroverde de blonde Jourden op ondubbelzinnige wijze zijn eerste regenboog-tricot. Drie Fransen op het erepodium. Een stunt die in de historie van de wegwedstrijden om de wereldtitels slechts drie maal eerder is vertoond. Tergend langzaam gaan. Toen hij voor de 14e maal langs de grote tribune kwam, had Stolker een voorsprong van 50 sec op de groep met Anquetil en de Italianen, terwijl de der de met de Nederlanders Geldermans, Kersten, Van der Klundert en De Haan op 3 min 10 sec volgde. De rol van dit peloton, waarin zich ook Rik van Steen bergen en Charly Gaul bevonden was uitgespeeld. Hoe lofwaardig het streven van Stol ker ook was en hoe hard de Nederlan ders rond het Bremgartencircuit ook juichten, de Bredenaar had wijzer moe ten zijn. Hij verspilde zijn krachten in deze nutteloze poging met nog 100 km. voor de boeg. En het duurde dan ook niet lang of hij was achterhaald. De achterstand van de groep met De Haan en Geldermans was inmiddels ge groeid tot 4 min 42 sec en dit was het sein voor Jaap Kersten om als eerste bij de pits af te stappen. De Haan volgde een paar ronden later zijn voor beeld en tenslotte gaven twee ronde voor het einde ook Geldermans en Van der Klundert de strijd op. De wereldkampioen zou te voorschijn moeten komen uit de kopgroep, die bij het ingaan van de laatste zes ronden (nog ruim 77 km) uit 26 renners be stond, te weten, de Belgen Van Looy, Planckaert, Schroeders en Demulder, de gehele „squadra Italia", de Nederlan ders Stolker, De Roo, Rentmeester en Maliepaard, de Fransen Anquetil. Pouli dor, Stablinski en Cazala, de Spanjaar den Bahamontes, Bernardez en Botella, de Zwitser Gimmi, de Duitser Junker- mann en de Brit Simpson. De ene ont snappingspoging volgde na de andere. Zij hadden voorlopig alleen tot resultaat dat Botella en Carlesi werden afgehaakt. In 1922 was het goud, zilver en brons voor drie Britten, waarna in 1927 bij de beroepsrijders Alfredo Binda, Girarden- go en Piemontesi en tenslotte in 1955 op het circuit van Frascati bij de amateurs weer drie Italianen een dergelijke pres tatie leverden. Maar de verrichting van het Franse drietal van nu mag hoger worden aangeslagen in dit bijzonder sterke veld, waarin de Italiaanse win naar van de Ronde van de Toekomst, Guido de Rosso, de Belgische troef Mel ckebeke. de Oostduitse titelhouder Bern hard Eckstein, diens beroemde landge noot „Taeve" Schür en onze uitstekend rijdende Nederlandse jongens op ruim anderhalve minuut werden gezet. Het Franse trio sloeg zijn slag na on geveer 145 km in de zware klim na de Neubruecke, waarop voordien vele ren ners figuurlijk de nek hadden gebroken. Zelfs de meest chauvinistisch Franse re porter keek bezorgd over zoveel over moed. Maar Jourden, Belena en Gestraud hadden wel degelijk het juiste moment afgewacht. Het ogenblik namelijk, waar op onze Limburgse Leo Knops door krampen werd gekweld en de Italiaan Storai en de Belg Heremans uit angst voor elkaar het gat niet durfden te dich ten. De Fransen waren weg en bleven weg, ondanks de vertwijfelde pogingen van de Nederlanders, de Italianen en de Belgen, die in de slotfase de handen in een sloegen en ondanks de laatste actie van Schür, die door de westelijke gealli eerden werd verijdeld. Bijna anderhalve minuut nadat Jourden, die in de laatste ronde zijn strijdmakkers had gelost, op zittend, met beide armen omhoog, over de meet was gegaan, bevochten de ove rigen de ereplaatsen achter de tricolo res. Tergend langzaam verstreek de voor laatste ronde. Zouden de Nederlanders er in slagen in de ongetwijfeld volgende felle strijd tussen de grootmachten een graantje mee te pikken? Stolker had er goede zin in. Hij was voortdurend op zijn hoede als een der buitenlanders op de pedalen ging staan en zo begon de laatste ronde. Rond het circuit naderde de spanning het toppunt. De Italiaanse en Belgische toeschouwers, uitgerust met grote borden, spandoeken en portretten van hun favorieten, begonnen zich te roeren. Maar met al hun enthousiasme konden zij het gevecht niet beinvloeden. De beslissing lag bij de 24 renners, die elkaar scherp zaten te beloeren. De sprinters hoopten op een massale finish de klimmers zaten in gedachten al uit te rekenen hoeveel voorsprong zij eventueel in de klim na de Neubruecke zouden kunnen veroveren. Breed waaier de de groep over de weg om positie te zoeken. In de klim werd de groep ge dund tot vijftien man, onder wie Stol ker, De Roo en Rentmeester. De klim mers kregen geen kans, zelfs niet Baha montes, die hier moest lossen. De Ne derlandse kolonie kon tenslotte zijn ogen niet geloven, toen de kopgroep een paar honderd meter voor de eindstreep zicht baar werd. Aan de uiterste rechterzijde leidde een oranjetrui de spurt. Het was Piet Rentmeester, die voluit sprintend probeerde de titel voor Nederland te veroveren. Maar in de laatste honderd meter kwam titelverdediger Rik van Looy onweerstaanbaar naar voren en prolongeerde zijn kampioenschap met een wiel voorsprong op De Filippis. De waren wereldkampioen had opnieuw ge wonnen. Uitslag 1. Rik van Looy (Belg de 285,252 km in 7 uur 46 min 35 sec (gem 31,750 km/u); 2. Nino de Filippis (It); 3. Ray mond Poulidor (Fr)4. Jose Bernardez (Sp)5. Jo de Roo (Nederland); 6. Jean Stablinsky (Fr)7. Jos Planckaert 1 (Belg)8. Gastone Nencini (It)9. Thom Simpson (GB); 10. Hans Junkermann (W.-Dld)11. Piet Rentmeester (Neder land); 12. Angolo Conterno (It); 13. Jacques Anquetil (Fr)14. Michel Stolker (Nederland); allen in dezelfde tijd als Van Looy. 15. Imerio Massignan (It) 7.47.08 (op 33 sec.); 16. Diego Ronchini (It.) zelfde tijd; 17 Federico Bahamontes (Sp) z.t.; 18. Ercole Baldini (It) 7.47.12 (Op 37 sec); 19. Frans de Mulder (Belg) z.t.; 20. Kurt Gimmi (Zw) z.t.; 21. Robert Cazala (Fr) z.t.; 22. Arnaldo Pambian- co (It) z.t.; 23. Bas Maliepaard (Neder land) z.t.; 24. Willy Schroeders (Belg) 7.47.27 (op 52 sec). De nieuwe wereldkampioen bij de amateurs, de Fransman Jean Jour- den, passeert de finish. Tol betalen Toen moesten de werkers van de eerste uren de tol voor hun inspanningen be talen. De Italiaan De Rosso veroverde namelijk de vierde plaats vóór Melcke beke, de Italiaan Pifferi en onze Jan Janssen. Maar Nederland kon toch te vreden zijn, want achter Janssen bezet ten Leon Sebregts, Jan Schroeder, Jaap de Waard en Leo Knops resp. de 11e, 12e, 20e en 22e plaats. De beide overge- De grootste tegenstrever van Van Looy in het slotgevecht was Nino Defilippis, gevreesde wegspurter uit vele rondes, die nu echter een wiel te kort kwam. De onzen medaille viel ten deel aan de Franse troef Raymond Poulidor. Achter de ansman legde de onbekende Spanjaard Bernardez beslag op de vierde plaats, vlak or Jo de Roo, die van de vier overgebleven Nederlanders het best werd ilasseerd. De Roo, die in de slotfase van het midden komend nog naar de fde plaats was gespurt, Piet Rentmeester (lie), Michel Stolker (14e), en Bas iliepaard (23e op 37 seconden) hebben een grote rol gespeeld in dit kampioen- ïap, dat voor de Italianen een enorme teleurstelling bracht. Want de „squadra" is voltallig de eindstrijd binnengewandeld en kon tenslotte alleen dankzij de ude" De Filippis nog een prijsje in de wacht slepen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11