PALTHE VE R AMÏN-H 0 L LANDN. V. WONINGRUIL IN LEIDEN MAGAZIJNPERSONEEL Zelfbeschikking van Nieuw-Guinea in Verenigde Naties veilig stellen Franse boeren besloten tot tegenmaatregelen.... Voor militaire korpsen alleen nog marsmuziek Metaaiwarenfabriek Paul Kuppel HOUTBOUW- EN TIMMERFABRIEK N.V. PADOX - WARMOND 1 Vrouwelijk personeel 2 Aankomend fijnbankwerker enige energieke meisjes HYGIA TER MEER EN ZONEN N.V. y.N.-missie zal welkom zijn Zij kan lachen! kwaliteits behandeling De aanranding in Oudewater werd geënsceneerd door een sergeant Wat anders nu streng verboden Luiken en deuren van de huizen dicht als De Gaulle passeert.... AUTOPUZZELKIT Timmerlieden Machinale houtbewerkers Afschrijver Kantoorbediende (mnl. of vrl.) WOONRUIMTE RESTAURANT „TRESLONG" - HILLEGOM Vakbekwame palissier Commis de rang en leerling-kelners ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 Tien leden Nieuw-Guinearaad bepleiten (Van onze Haagse corespondent) In de afgelopen dagen hebben wij bij herhaling de gelegenheid gehad te spreken met de thans in Nederland vertoevende tien leden van de Nieuw-Guinearaad. Zij vertegenwoordigen de grootst mo gelijke territoriaal verspreide be volking (zij komen uit Hollandia, Japen, Waropen, Manokwari, Mappi, Sarini, Nimboran, Fak- Fak, het Asmatgebied en Sorong). En al hebben zij dan geen man daat om in Nederland namens de Nieuw-Guinearaad te spreken, toch is het interessant om kennis te nemen, welke de standpunten zijn van deze tien mensen ten aan zien van het zelfbeschikkingsrecht en andere problemen, die het pro bleem Nieuw-Guinea betreffen. De delegatieleden voor zichzelf sprekend brengen zonder uitzonde ring naar voren, dat zy het zelfbe schikkingsrecht, zoals dat vele malen door de Nederlandse regering is erkend en dat verankerd ligt in het Handvest van de Verenigde Naties, voor hen een onvervreemdbaar recht achten. Zij zijn van mening, dat het. volk van Nieuw- Guinea in volle vrijheid moet kunnen beslissen wanneer en op welke wijze het dit recht verwezenlijkt wenst te zien. Zij wijzen aanspraken van derden op westelijk Nieuw-Guinea uitdrukkelijk af en willen, dat het volk van Nieuw- Guinea te zijner tijd zelf zal beslissen over zijn politieke toekomst. Vrede „Wij wensen" aldus de delegatie leden „in vrede te leven met allen, in het bijzonder met onze naaste buren. Wij zijn dankbaar voor hetgeen Neder land met veel opofferingen voor ons heeft gedaan en nog doet. Ons volk zou er zeker de voorkeur aan geven, indien Nederland de op zich genomen taak van opvoeding tot zelfbestuur zou kunnen voortzetten en beëindigen". Het noemen van een termijn, waar binnen het zelfbeschikkingsrecht zal dienen te worden verwerkelijkt, wordt over het algemeen, gezien het huidige stadium van ontwikkeling, prematuur geacht. De Nieuw-Guinearaad zal zich hierover nog nader dienen te beraden. De delegatieleden hebben er met klem op aangedrongen, dat de Nederlandse regering naar wegen en middelen zoekt om het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea veilig te stellen in de Verenigde Naties. Een missie uit de VN zal in Ne derlands Nieuw-Guinea welkom zjjn, opdat zy zich persoonlek en ter plaatse op de hoogte kan stellen van de omstan digheden en van de vorderingen van de ontwikkelingen op politiek, economisch, sociaal en cultureel terrein, alsmede van de politieke wensen en verlangens van de bevolking. Aangedrongen is op het opnemen van Papoea's in Nederlandse delegaties naar internationale bijeenkomsten, in het bijzonder naar de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties te New York. Bovendien leeft de wens goodwill- missies uit te zenden, bestaande uit Pa poea's, naar diverse, in het bijzonder Aziatische en Afrikaanse landen, opdat de stem van de Papoea-zelf gehoord zal worden inzake de inzichten van het volk van Nieuw-Guinea omtrent zijn politie ke toekomst. Burgerschap Een ander belangrijk punt, dat be sproken is, betreft de eventuele instel ling van een Nieuw-Guineaburgerschap Anti-lionger-actie N.J.G. „10 x 10" De Nederlandse Jeugdgemeen schap gaat in het kader der anti- honger-actie, die de Nederlandse organisatie voor internationale bij stand (Novib) houdt onder auspi ciën van het Nederlands comité van de landbouw- en voedselorga- nisatie der V.N. (FAO), onder de jeugd en jongeren een nationale actie voeren onder de naam ,,10 x 10". Gevraagd wordt aan de jongelui gedurende 10 weken 10% van hun zakgeld af te staan ten bate van de hongerende mede- wereldburgers. Deze weken zullen liggen tussen 8 januari en 17 maart van het volgend jaar. Door middel van vier soorten kaarten in de nationale kleuren zal 10% van het zakgeld worden geïnd. Voor de verschillende leeftijden zijn er kaarten naar keuze en wel: rode van f. 1, witte van f. 2.50, blauwe van f. 5 en oranje van f. 10. Deze actie start met een Jeugdappèl op zaterdag 11 november in het Jaar beursgebouw te Utrecht, waar uit alle gemeenten twee jeugdafgevaardigden aanwezig zullen zijn die daarna in hun woonplaatsen als „gangmaker" zullen optreden voor de plaatselijk op te rich ten jeugdcomité's. Op dit jeugdappèl zullen de plannen voor de nationale actie worden uitge stippeld. Met een speciaal programma zal de Jongeren een inzicht worden ge geven in de dringende noodzaak van deze anti-hongeractie. als voorloper van een toekomstige eigen Nieuw-Guinea nationaliteit. De delegatieleden zijn verheugd te kunnen constateren, een open oor en volledig begrip te hebben gevonden bij de regeringsvertegenwoordigers, met wie besprekingen zijn gevoerd. Tenslotte verklaarden de delegatieleden zich ern stig teleurgesteld en gegriefd te voelen, dat de laatste tijd personen en groe peringen in Nederland bij herhaling en met aandrang pleiten voor overdracht zonder meer van Nederlands Nieuw- Guinea aan Indonesië. Nederland heeft steeds gegolden als de bakermat van het recht, in het bijzon der van het internationale recht. Het is daarom onbegrijpelijk, hoe vorenbedoel de personen en groeperingen naar eer en geweten kunnen pleiten voor over dracht van de Papoea's aan een land, waar dictatuur en chaos heersen en geen eerbied bestaat voor de menselijke rechten, zo zeggen de leden van de Nieuw-Guinearaad. Belofte Het Koninkrijk der Nederlanden heeft bij de ondertekening van het Handvest der Verenigde Naties plechtig beloofd in Nederlands Nieuw-Guinea zelfbe stuur te ontwikkelen, de politieke aspi raties van het volk van Nieuw-Guinea behoorlijk in aanmerking te nemen, en het bij te staan in de geleidelijke ont wikkeling van zijn vrije politieke instel lingen, overeenkomstig de bijzondere omstandigheden van het gebied en zijn volk en de verschillende stadia van ont wikkeling. De delegatie uit de Nieuw-Guinearaad heeft het volste vertrouwen dat de Ne derlandse regering, de Nederlandse Sta- ten-Generaal en het Nederlandse volk deze plechtige belofte gestand zullen doen. Een woorf^oerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde naar aanleiding van deze verklaring dat er herhaaldelijk met Nederlandse auto riteiten van gedachten is gewisseld door de gasten. Zij hebben weliswaar geen onderhandelingen gevoerd maar het werkbezoek aan Nederland bood hun gelegenheid zich te oriënteren. Dolle achtervolging door Rotterdam Zes auto's hebben gisteravond een dol le rit door Rotterdam gemaakt om een dronken joy-rijder te pakken. Dit was een 23-jarige houtbewerker uit Schiedam. Hij had 's middags in Schie dam In een cafe aldaar een autobezit ter ontmoet. Samen gingen zij naar Rotterdam om ook daar een borreltje te drinken. De nieuwe vriend achtte het tenslotte, gezien de grote hoeveel heid alkohol, die hij had gebruikt, niet verstandig met zijn auto naar huis te rijden. Hij belde een taxi plus nog een extra chauffeur, om zijn eigen auto mee te nemen. Net voordat zij zouden vertrek ken stapte de houtbewerker niet in de taxi maar in de andere wagen en reed zelf weg, uiteraard achtervolgd door de taxi. Op de toch door het westelijk stads deel liet de dronken chauffeur een spoor van aanrijdingen achter. De eigenaars van drie geraakte auto's zetten ook een achtervolging in. Twee surveillancewa gens van de politie completeerden de stoet. Toen een van de achtervolgers kans zag de dronken chauffeur klem te rij den, hoopte zich zoveel woedend pu bliek op, dat de arriverende politieman nen hem met moeite voor een pak slaag of erger konden behoeden. De politie deelde mee, dat de houtbe werker vervolgd zal worden voor: 1) joy-rijden, 2) dronken rijden, 3) door rijden na een botsing, 4) het verkeer in gevaar brengen door roekeloos rijden, 5) rijden zonder rijbewijs. De man was al eerder voor joy-rijden veroordeeld en had nog een proeftijd. Premier Jonckheer naar de West vertrokken Gisteravond is de premier van de Ne derlandse Antillen, de heer E. Jonck heer, van Schiphol naar New York ver trokken. Vandaar zal hij onmiddellijk doorreizen naar Curasao. Vlak voor zijn vertrek deelde de heer Jonckheer mede dat er nog geen be slissing gevallen is in de kwestie van het Venezolaanse vllegtuiglncident. De heer Jonckheer heeft veelvuldig overleg gepleegd met Nederlandse rege ringsfunctionarissen, o.a. over de benoe ming van een nieuwe gouverneur. Ver schillende kandidaten zijn gepolst, maar een beslissing is nog niet gevallen. Pre mier Jonckheer zei de conferentie van Punta del Este van enorm veel belang te achten. Over definitieve resultaten kon hij echter nog niets zeggen. Kort na zijn aankomst op Curasao zal de premier naar Porto Rico vertrekken waar op 6 september de inauguratie ge schied van de nieuwe Caraibische orga nisatie. Midden september zal de heer Jonckheer naar New York reizen om daar met minister Luns overleg te ple gen over aangelegenheden betreffende de algemene vergadering van de V.N. Op Schiphol werd de Antilliaanse premier uitgeleide gedaan door de vice- minister-president, de heer H. A. Kort hals, de directeur van diens kabinet, drs. Jonkers, de gevolmachtigd minister van de Nederl. Antillen in Den Haag, mr. W. F. M. Lampe en mr. N. Debrot, de waarnemend gevolmachtigd minister. Op 13 september wordt in het Brook- haven laboratorium in de staat New York een synchrotron in gebruik genomen dat driemaal zo krachtig is als de grootste Russische „atoomkraker". De machine werkt met spanningen van 33 miljard electronvolts en heeft 31 miljoen dollar gekost. Haar suède-jasje ziet er weer on berispelijk uit. Het aparte cachet van de suède is volledig terugge keerd dank zij de ■juïde jasje reinigen 14.50 De aanranding in Oudewater, waar van de technisch hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie F. H. van der Putten uit Bussum de dader had moeten zjjn, is geënsceneerd door een sergeant, een vroegere medewerker van de heer Van der Putten. Dit is gebleken uit een nader onderzoek dat staatssecre taris Calmeyer heeft laten instellen. De sergeant heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft een reprimande ge kregen. De geënsceneerde aanranding kwam o.m. ter sprake tijdens de behandeling van de zaak Van der Putten voor het ambtenarengerecht in Amsterdam, waar Teleurstelling, vooral in Luchtmacht (Van onze Haagse correspondent) Het comité van de verenigde chefs van staven heeft een order uitgevaar digd, die in sommige luchtmachtkrin gen grote teleurstelling heeft gewekt. De order behelst, dat de militaire korpsen, dus ook de Luchtmachtkapel voortaan alleen nog maar muziek mogen maken „waarop militairen kunnen marcheren". Op de achtergrond van dit besluit zou, volgens sommigen, een controverse staan tussen de dirigent van de Kon. Militaire Kapel, majoor R. van i'peren en de veel jongere, maar snel aan popu lariteit winnende dirigent van de Lucht machtkapel, kapitein H. F. W. van Die penbeek. De Luchtmachtkapel, een veel gevraagd ensemble, placht bij daartoe geschikte gelegenheden, bijvoorbeeld by concerten voor burgers, ook andere dan strikte marsmuziek te spelen. Beroemd is bijvoorbeeld haar inter pretatie van het nummer „When the saints go marchin' in". Kort voor het begin van de Taptoe Delft is de kapitein nu bevolen dit genre muziek, met name ook Amerikaanse mi litaire muziek, van het repertoire te schrappen. Volgens onze zegslieden zou daardoor te elfder ure het door de Luchtmacht kapel ten gehore te brengen programma in de Delftse Taptoe volkomen zijn ge wijzigd. Officieren van de luchtmacht zeiden ons het jammer te vinden, dat de steeds weer enthousiast ontvangen niet- militaire nummers uit het repertoire van de kapel zjjn verwijderd. Nader vernemen wy, dat de order zeker niet speciaal voor de Luchtmacht kapel is uitgevaardigd, maar alle mili taire muziekkorpsen betreft. Van een stille strijd tussen de twee dirigenten is dan ook geen sprake, zo zegt men. En ook tie tractors weer op tie wegen (Van onze Parijse correspondent) De Franse boeren hebben niet lang getreuzeld met hun antwoord op de brief, die het staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, donderdag aan zijn minister-president Michel Debré richtte, om zijn verbod te kennen te geven aan het parlement zich door een stemming met de huidige landbouwcrisis in te la ten. Terwijl gisteren in het algemeen alle boeren werden opgewekt de Kamerleden van hun kiesdistricten onder verhoogde druk te plaatsen, ging het comité van twaalf, dat de afgelopen maanden de obstructie-ritten met de „tractoren van de gramschap" leidde, nog een stapje verder. Dit comité, dat met de wapenen der directe actie de overheid een bijzon der radicale hervorming van de Franse landbouw wil afdwingen, heeft van zijn kant de plattelanders nu opgeroepen bjj een volgend bezoek van het staatshoofd aan hun woonplaatsen en -streken alle luiken, ramen en deuren van hun hui zen demonstratief gesloten te houden en op straten en pleinen door afwezigheid te schitteren. Elk spoor van leven zal verdwijnen zodra de president der republiek of enige minister de Franse provincies bezoekt, zo luidde het grimmige parool. Voorts maakte het comité der twaalf boeren-apostelen, die er van overtuigd zijn binnen 10 jaren overal als helden te zullen worden vereerd, nog bekend dat einde september de tractors weer klaar staan om de wegen te blokkeren, tenzy voordien hun eisen door de rege ring zouden zijn ingewilligd. Dat ook de regering zich op een nieuwe krachtme ting met de boeren voorbereidt, kan tenslotte blijken uit de instructies, die vanwege het Elysée aan alle Franse pre fecten zyn gegeven. Volgens die orders zal iedere poging tot agitatie van de zij de der boerenleiders in de kiem moeten worden gesmoord, ongeacht de gevolgen, die op het lokale plan van zulke tegen maatregelen zouden zijn te duchten! deze burgerambtenaar van het Ministe rie van Defensie vorig jaar een klacht heeft ingediend tegen zijn overplaatsing van een controlerend technische functie in Amsterdam naar een administratieve en naar zijn mening minder belangrijke functie in de legerplaats Nieuw-Millin- gen. De heer Van der Putten die in het verleden in zijn controlerende functie bij het verbindingsbureau civiele auto mobiel-bedrijven van het Ministerie van Defensie belangrijke malversaties bij de uitbesteding van het onderhoud van le- germaterieel aan het licht bracht, is van mening dat zijn overplaatsing ver band houdt met een campagne van een aantal vroegere KNIL-officieren, die hem een lastige „dwarskijker" zouden vinden. De geënsceneerde aanranding zou een onderdeel van deze hetze zijn geweest. Na een uitvoerig onderzoek be sloot de Rotterdamse officier van Justi tie in deze zaak geen strafvervolging in te stellen. Ook de auditeur-militair by de krjjgsraad-te-velde-west stelde geen vervolging in, aangezien hem niets was gebleken van een door een militair ge pleegd strafbaar feit. De mededeling van de staatssecreta ris, dat de sergeant de aanranding heeft geënsceneerd, zou zijn gedaan in een gesprek dat enkele in de zaak Van der Putten geïnteresseerde leden van de Tweede Kamer met hem hebben gehad. Het deskundige onderzoek in de zaak Van der Putten dat het ambtenarenge recht in Amsterdam begin april by in terlocutoire vonnis gelastte, is kortge leden begonnen. Het wordt geleid door mr. C. J. F. Caljé lid van de Verzeke ringskamer en een van de plaatsver vangende voorzitters van het ambtena rengerecht in Amsterdam. De woordvoerder van de minister van Defensie verklaarde desgevraagd, dat de sergeant reeds in een vroeg stadium van het onderzoek in de zaak Van der Put ten bekend heeft de „aanranding" te hebben geensceneerd. De heer Van der Putten meende toen echter, aldus de woordvoerder, dat een ander voor de enscenering verantwoor delijk was. Proces-verbaal tegen carrosseriebouwer De Koninklijke Marechaussee heeft in samenwerking met de Rijkspolitie te Oudewater proces-verbaal opgemaakt tegen een carrosseriehouder uit Oude water, die volgens de heer F. H. van der Putten in 1958 valsheid in geschrifte heeft gepleegd bij de inschrijving voor een legerorder. De heer Van der Putten deed hiervan in maart jl. aangifte bij de Rotterdamse officier van Justitie. De Oudewaterse carrosseriebouwer is de echtgenoot van de vrouw die een rol had moeten spelen in de voor de heer Van der Putten compromitterende aanran dingsscène. Het proces-verbaal werd in aanwezig heid van de raadsman van de heer Van der Putten mr. N. J. Geleijnse uit Am sterdam opgemaakt in de Marechaussee kazerne in de hoofdstad. Naar verluidt zouden in deze zaak reeds 30 getuigen zijn gehoord. De heer Van der Putten meent dat de carrosseriebouwer in strijd met de waar heid op 6 juni 1958 schriftelijk aan het ministerie van defensie heeft medege deeld, dat by zijn een half jaar eerder ingediende offerte voor het bouwen van laadbakken op 19 legertrekkers het ge hele schilderwerk was inbegrepen. Bij deze inschrijving zou volgens de heer Van der Putten evenwel uitsluitend sprake zijn geweest van het schilderen van de laadbakken. Aangezien twee andere inschrijvers dit onderscheid niet maakten - zij ver meldden in hun offerte het schilderen van het geheel, dus van laadbak en chassis - stelde de heer Van der Putten kennisneming van de drie offertes als controlerend ambtenaar van het ver bindingsbureau civiele automobielbedrij ven van het ministerie van Defensie een onderzoek in. Hij zou toen van de car rosseriebouwer te horen hebben gekre gen dat enkele officieren hem voor het schilderen van het chassis een extra werkorder hadden toegezegd hetgeen in strijd zou zijn met de comptabiliteits- bepalingen. Hiervan heeft de heer Van der Putten een rapport opgesteld, waar naar een intern onderzoek werd gelast hetgeen resulteerde in een corrigerende brief aan de carrosseriebouwer en de overplaatsing van drie hoofdofficieren die verantwoordelijk werden geacht voor de vermeende ontoelaatbare handelingen bij deze inschrijving. 1 STEMPELMAKER 1 STEMPELMAKER-VOORMAN 1 DRAAIER STAMPERS vraagt: KERKLAAN 31 SASSENHE1M Het Leiderdorps Nieuwsblad organiseert op zaterdagmiddag 9 september de „RIJN- EN ZIJLRIT", een puzzelrit voor automobilisten over 70 km. Er wordt gereden volgens het R.A.C.-West reglement. 's Avonds 8 uur ln het Dorpshuis prijsuitreiking en met dia's verluchte uitleg van de rit. Inschrijfgeld f3.50 per equipe. Fraaie prijzen. Inschrijving uiterlijk 5 september. Tel. 31962. Op ons bedrijf is plaats voor: Degene, die voor bovenstaande beroepen wenst opgeleid te worden, kan zich eveneens aanmelden. Aanmelding: VEERPOLDER 1 te WARMOND, dagelijks tus sen 9—12 uur gn 25 uur, 's avonds na afspraak. TELEVISIE 43 EN 53 CM met volle garantie v.a. f 198. Dat kan alleen „DE CONCURRENT", Koningstraat 6 - Den Haag Telefoon 0 70—63.20.66 Per 1 november gevraagd in bezit van diploma typen. Bekendheid met factureer-boekhoudmachlne strekt tot aanbeveling. Brieven met volledige inlichtingen aan Fa. GEBR. LAFEBER OUDE VEST 73LEIDEN Leiden Middelste Gracht 77 Fabriek voor elektronische instrumenten zoekt voor spoedige indiensttreding: voor lichte fabricage-werkzaamheden. Leeftijd niet ouder dan 25 jaar. Aanmelden dagelijks bij het kantoor van 7.45 uur tot 17.00 uur. ONDERNEMING vraagt voor een van haar werknemers, echtpaar zonder kinderen eventueel inwoning. Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 28426. PN buit MBÉW vraagt een Jaarbetrekking. Hoog loon voor goede kracht. Tevens kunnen geplaatst worden: Schrift, sollicitaties aan de directie tel. 0 2520—5347. Bij HYGIA, BABY- EN KLEUTERKLEDING ATELIERS, Sassenheim, kunnen in verschillende leidinggevende functies geplaatst worden vanaf 20 jaar. Alhoewel vakkennis en diploma's belangrijk zijn. komen het verantwoordelijkheidsgevoel, de interesse en de zelfstandigheid voor het werk op de eerste plaats. Aanmelden mondeling of schriftelijk bij MENNEWEG 73 SASSENHEIM AANGEBODEN: moderne 4-kamerflat (le etage) op uitstekende stand (huurwoning). GEVRAAGD: eengezinswoning, in een der arbeiderswijken. INLICHTINGEN: heden tussen 58 uur. Telefoon 20723 - Leiden. PLASTICS VOORSCHOTEN De Internationale Kunststoffen Industrie N.V. te Voorschoten heeft plaatsingsmogelijkheden voor: EEN EVENTUEEL DIENSTVERBAND VOOR HALVE DAGEN BEHOEFT GEEN BEZWAAR TE ZIJN. Gedacht wordt aan gepensioneerden. Uitstekende sociale- en arbeidsvoorwaarden. Voor personen, woonachtig buiten Voorschoten kan reisgeld worden vergoed. Sollicitaties: dagelijks van 9 uur v.m. tot 5.30 uur n.m. bij de afdeling Personeelszaken, ROUWKOOPLAAN 2 te VOORSCHOTEN.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4