EfTïv pFTfll AP VOLKSTUINDERS EXPOSEREN FILMS Tliea van VVSL werd bij afscheid Koninklijk onderscheiden KAMSTEEG'S Gero-cassetfe SNEIIÈ^SÉRVICE Caya tie 's Terug over de Rijn Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 september 1961 Tweede blad no. 3044. Zoekt U een van f40.— of f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De Gero-specialist. Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Rijn- zichtbrug met Ingang van 4 september 1961 voor de duur van de werkzaamheden aan het brugdek zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rfj- en trekdieren en vee, ln belde richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse worden aangegeven. Vanmiddag wordt in het verenigingsgebouw van het grootste Leidse volkstuincomplex, de aan de noordelijke stadsrand gelegen tuinen van Ons Bui ten, een bijzonder aardige tentoonstelling geopend van op deze terreinen zelf gekweekte produkten. Op het ongeveer 20 hectare grote terrein, waar thans ruim vijfhonderd volkstuinders (met gezinnen mee enige duizenden personenhun ontspanning in de natuur vinden, is het in de zomermaanden een weelde van bloemen, groenten en fruit. Vorig jaar werd voor het eerst een expositie georganiseerd van de fraaiste opbrengsten van het complex, welke ten- Wj Verf met gemak en..v tEESTRAAT 45 - TEL. 23851 UI" IHLHÜ BREESTRAAT 45 van Ceta Bever toonstelling werd bezocht door meer dan duizend mensen. Door de grote medewerking van het gemeentebe stuur kan de tentoonstelling, die vanmiddag en mor gen te bewonderen is, ook in de avonduren beter te zien zijn. Er is namelijk thans elektrische verlichting, terwijl met het 't vorig jaar nog met gaslicht moest stellen. Deze foto toont een van de aardig ingerichte hoek jes met produkten, die in kwaliteit veelal kunnen wedijveren met de voortbrengselen van beroeps kwekers. Kwart eeuw bij Electrolasch Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer P. van Altena in dienst trad van de Nederlandsche Electrolasch Mij. Ter gelegenheid hiervan werd hij 's ochtends toegesproken door de direc teur van de maatschappij, de heer Hof man. Deze bood hem een enveloppe met inhoud aan. Onderdirecteur Stokman zei veel waardering te hebben voor de ca paciteiten en de werklust van de heer Van Altena. De voorzitter van de jubi leum-commissie bood de jubilaris een schemerlamp, een rieten stoel en een passerdoos aan. De heer De Graaf, tweede voorzitter van DSB, verraste de jubilaris met een doos sigaren. Kerkelijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Hattem (toez.) J. de Olde te Steenwljk. GEREF. KERKEN Tweetal te Gronlngen-noord (vac. J. G. Marselllen) J. BIJleveld te Rynsburg en R Slertsema te Aalten. Beroepen te Sic!- deburen (2de maal) M N. de Wolf te Klazlenaveen. die dit beroep ook aannam Bedankt voor Koudekerk aan den Rijn en voor Tlel G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.), k. Ir:, Twee uiteenlopende figuren, die te zamen toch ieder hun aparte avonturen beleven. De journalist Jean vindt die in hoofdzaak bij vrouwen, de eenvoudige schuchtere bakker Roger doet het kal mer aan, doch wint door zijn rustig en bescheiden optreden de sympathie van de bevolking, zodat hij zelfs als hulp van de burgemeester tenslotte een vrij belangrijke functie weet te krijgen. Jean is bij voortduring zoekende naar een weg om te ontvluchten, wat hem overi gens op een niet zeer eerbare wijze ge lukt. Hij weet in Parijs terug te komen, wordt dan bijna door de Gestapo gear resteerd en vindt daar zijn vriendin Florence, die met de Duitsers blijkt sa men te werken. Nauwelijks ontsnapt Jean aan een arrestatie, hij weet naar Londen te vluchten en als de oorlog voorbij is, wordt hij hoofdredacteur van een der voornaamste Franse kranten. Doch zijn liefde voor Florence dreigt een spaak in het wiel van zijn carrière te steken. Hij heeft te kiezen: of ontslag nemen, of Florence behouden. De vrij heid, waarnaar hij altijd gesnakt heeft, wint het ook ditmaal, het loopt op een afscheid van Florence uit, zij heeft een andere vriend gevonden. Roger intussen heeft zijn liefde in Duitsland ontmoet, een heel andere dan die van de temperamentvolle Jean. Zijn eigen vrouw in Frankrijk heeft meer belangstelling voor haar kasregister dan voor hem en zo besluit hij de weg terug over de Rijn te gaan en het geluk te zoeken bij haar, voor wie hij sympathie voelt, een sympathie, die volkomen we derzijds is. Jean helpt hem daartoe de nodige papieren te verkrijgen. Dat Ro ger nu, mede door zijn hulp een nieuw j geluk tegemoet kan gaan, is misschien een pleister op de wonde, die zijn eigen scheiding van Florence bij hem ver oorzaakt heeft. Een film met zekere kwaliteiten, voor al ook door het goede spel der hoofd personen, doch waarvan wij toch niet kunnen begrijpen, dat zij meermalen bekroond is. Daarvoor zijn die kwali teiten nu ook weer niet zo groot, ter wijl het de regisseur Cayatte niet ge lukt is het verband tussen de gebeurte nissen steeds geheel natuurlijk to doen verlopen. Ben Hur Derde week TRIANON Dat Ben Hur in Leiden zijn derde week ingaat, zal niemand ver wonderen, die dit machtige werkstuk van William Wyler heeft gezien. Drieën half uur kijkt men geboeid toe naar deze verfilming van generaal Lew Wal lace boek, met als hoogtepunten de gran dioze zeeslag en de enerverende paar denrennen. Place Pigalle Eerlijke film CASINO Wie op sensatie uit is komt bedrogen uit. „Place Pigalle" is niet een van die schijnheilige films, die c-nder het mom van „waarschuwin gen aan ouders van de rijpere jeugd" tot grote kassuccessen worden. Het is een eerlijke film over het werk van de priester-arbeiders. Eerlijk en toch niet zoetelijk, hetgeen een tweede verdien ste is. Integendeel, de film is realis tisch genoeg. En dat moet ook, want het is nu niet bepaald rozengeur en mane schijn, dat leventje op het bekende plein van Parijs, waar de ziel van het leven verrot is. Waar je heel sterk, heel eer lijk en heel onbedorven moet zijn om aan dat leven niet ten gronde te gaan. Aan de souteneurs, de „beschermers" van de café's, de „balletscholen", de prostitué's. Een plein, waar de^WV van Parijs mee te koop loopt. Zoals de mensen daar met hun ziel te koop lopen. Gelukkig is het geen zedepreek gewor den. Zyn de „slechte" mensen niet he lemaal slecht, de „goede" niet helemaal onbedorven. Het zijn dan ook echte mensen, die op het doek zijn gezet.. Men sen, die sterk zijn, mensen, die zwak zijn. Soms sterk. Soms zwak. Een the ma, dat pethe in zijn Faust zo weer galoos heeft uitgewerkt. En ook in deze film overwint het goede. Niet ter wille van het recht, dat altijd schijnt, te moeten zegevieren. Niet ter wille van het „happy end", want dat is er niet. Vaak een aangrijpende film. Een goe de film ook. ondanks de wat verwarde inzet. Helaas: ^ook uit deze film zullen de mensen, die het niet begrijpen willen, toch de sensatie peuren. Maar daar is nu eenmaal niet aan te ontkomen, schijnt het. Bagdad Kleurrijke avonturen REX De mooie roodharige Maureen O'Hara vertolkt de hoofdrol in het aan trekkelijke kleurrijke prentenboek, dat deze week wordt opengeslagen in het theater aan de Haarlemmerstraat. Wijde witte boemoesen, smetteloze tul banden, lange scherpe zwaarden, ra zendsnelle paarden, laaghartige schur ken, edele helden, barre woestijnen, schilderachtige stadstaferelen en alle verdere bekende ingrediënten zijn ge mengd in dit cinematografisch Oosters gerecht. Dat men gemakshalve de stof, het vuil, de smoezeligheid en verdere onplezierig heden avn het Oosterse leven maar heeft Zilveren eremedaille van Oranje Nassau Thea en de VVSL zijn begrippen, die niet te scheiden lijken. En toch, hoewel het voor talloze generaties van Leidse vrouwelijke studenten onmogelijk schijnt heeft zich gisteravond het eerste sta dium van deze scheiding voltrokken. vergeten, doet niets af aan de vreugde om dit avonturenfeest. Het. is de enerverende geschiedenis van een in Engeland opgevoede dochter van een sjeik uit Bagdad, die bij haar thuis komst verneemt, dat haar vader ver moord is door een bende. Het meisje zweert wraak, maar zij weet niet of nauwelijks wie haar vrienden en naar vijanden zijn. Alles aanwezig dus voor bonte avonturen, zoals wij die uit der gelijke films kennen. In maar heel wei nig wijkt dit 12-jarige Amerikaanse pro- dukt af van zijn voorgangers. Maar het blijft gezellig om naar te kijken. Thea Groenendaal, sinds 1936 hoofd van de huishouding van het clubgebouw en als zodanig vertrouwd middelpunt van het dagelijks leven van de club, werd gisteren gehuldigd aan de voor avond van de afscheidsreceptie, welke hedenmiddag gehouden wordt. heeft na een kwart eeuw de groei, de moei lijkheden van de oorlogsjaren, de her leving van de VVSL en de grote restau ratie van het clubgebouw te hebben meegemaakt, besloten haar werk neer te leggen. Tientallen reünisten waren gisteravond in de conversatiezaal bij een met het bestuur en vele leden, om Thea dit afscheid te verlichten door een eenvoudige maar hartelijke huldiging. De praeses van de VVSL mej. M. van Oordt noemde haar in een toespraakje de centrale band in de vereniging en het middelpunt van het clubleven. Thea wist steeds, wat er in de meisjesstuden ten omging, wat er leefde in de VVSL, en zij leefde ook mee met de afgestu deerden ,van wier verdere gang door het leven zij veelal verrassend goed op de hoogte was. De praeses wenste Thea nog vele gelukkige levensjaren in rust toe Burgemeester Van Kinschot, die met echtgenote op deze afscheidsavond aan wezig was, uitte ook grote waardering voor wat Thea voor zovele vrouwelijke studenten en voor de VVSL heeft ge daan. Het was hem een grote vreugde, haar namens de Koningin de zilveren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te mogen uitreiken. Zoals gezegd zal het eigenlijke af scheid van Thea Groenendaal hedenmid dag tijdens een receptie in het club gebouw van 3 tot 5 uur plaats vinden. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Les vacances de monsieur Hulot STUDIO De vermaarde Franse re gisseur Jacques Tati heeft een nieuwe bewerking vervaardigd van „Meneer Hu- lot met vakantie", dat amusante relaas over de onhandige brekebeen, die in een allerwonderlijkst autootje in een badplaats arriveert en daar alles in de war stuurt. Hulot, dat is eigenlijk Tati zelf, de man, die zich wel door deze we reld beweegt maar er zich niet helemaal thuisvoelt. In laatste instantie is dat ook een groter of kleiner fragment van ieder mens. Maar meneer Hulot maakt het wel héél erg. Tati gebruikte deze film tegelijkertijd om op goedmoedige wijze de spot te drijven met zijn me deschepselen, wier eigenschappen m het bijzonder in de vakantie vaak nog scher per naar voren komen dan anders. Men kan zich dan ook volop amuseren met de spot en zelfspot in dit bekende film werk, dat inderdaad hier en daar ge moderniseerd schijnt te zijn, al zijn de veranderingen niet van ingrijpende aard. Als voortreffelijk voorgerecht de film van Charles Huguenot van der Linden „De Morgenster" een relaas in magisch- realistische stijl van 'n Amsterdamse vod denraapste, die door de camera op haar tocht door de stad gevolgd wordt. Het achterlijke mensje leeft half in een droomwereld, door de regisseur temidden van het zwart-wit in kleuren uitgebeeld. Dit werkje van Van der Linden, dat al eens eerder in onze stad werd gedraaid, namelijk voor de Filmstudiekring van K. en O. boeide bij het opnieuw aan schouwen nog meer dan de eerste maal. Wel een bewijs, dat het kwaliteiten be zit. De directie van Studio verdient een woord van lof voor het feit, dat zij „De Morgenster" als voorfilm laat draai en. Deelname aan 3 oktober- opfccht staat nog open Nu de maand september is aange broken, begimt het 3 oktoberfeest met rasse schreden te naderen. De voorbe reidingen, o.a. voor de optocht, die dit jaar gewijd is aan het grote Landjuweel, dat in 1596 in Leiden werd gehouden, zijn reeds vele maanden aan de gang en naderen hun voltooiing. Deze optocht belooft buitengewoon fraai en kleurrijk te worden. Reeds hebben velen zich opgegeven als mede werkers (sters) aan deze stoet. Toch heeft de Optochtcommissie nog mooie rollen voor volwassenen beschikbaar en stelt zij dames en heren, die deze willen spelen a.s. woensdag in de gelegenheid, zich daarvoor op te geven. 's Avonds van 8-10 uur kan men daar toe terecht in restaurant „de Doelen", Rapenburg 2. Advertentie SKIN LIFE een crème met wonder kracht, die een vermoeide, verwaarloosde huid herstelt, vernieuwt en verjongt Verkrijgbaar bij: Sociale werkplaats voor epileptici in Heemstede geopend (Van onze Haarlemse correspondent) De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink heeft gistermiddag op de nieu we sociale werkplaats van het epilep- siecentrum „Meer en Bosch" in Heem stede, de vlag gehesen en daarmee het gebouw officiéél geopend. In deze mo derne werkplaats vinden op het ogen blik 123 lijders en lijdsters aan epilepsie (Vallende ziekte» arbeid. De bouw is naar een ontwerp van de architect ir. W. Ph. van Harreveld in ongeveer een jaar tijds geheel op eigen kracht en met eigen middelen uitgevoerd, waarbij de verpleegden zelf hun bijdrage hebben geleverd. In de sociale werkplaats worden de epileptici de handvaardigheid bijge bracht, welke hen in staat zal stellen een produktieve plaats in de maatschap pij in te nemen. In zijn openingstoespraak merkte staatssecretaris Roolvink op, dat de wer kingssfeer van de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling zich sinds 1949, het Jaar waarin zij in werking trad, enorm heeft uigebreid. In 1950 vielen er nog maar 500 personen onder wie voorwaarden van deze G.W.S.-regeling. Thans zijn het er 25.000, van wie 15.000 werkzaam zijn op de 180.000 sociale werkplaatsen en 10.000 op buiten-objec ten. VAN DEZE WEEK Lot van krijgsgevangenen in Duitsland LIDO De belevenissen van Franse krijgsgevangenen in Duitsland vormen het onderwerp van de film „Terug over de Rijn" (Le pas sage du Rhin), waarin Charles Aznavour, George Riviere en Nicole Courcel de hoofdrollen vervullen. Men trekt ten strijde en vindt öf spoedig de dood öf wordt spoedig krijgsgevangen gemaakt. De twee, waar het hier om gaat, valt het laat ste ten deel. I'IMiF"I I. JÊB*' ■■r/ittk ïjfc Vijf gebrandmerkte vrouwen Boeiend maar vals LUXOR „Vijf gebrandmerkte vrou wen" is het wel boeiende, maar ook wat valse, met weinig overtuiging ge speelde verhaal van vijf Joegoslavische meisjes, die een verhouding hebben ge had met een en dezelfde Duitse ser geant. Dat zou in vredestijd niet zo „erg" zijn geweest. Nu worden de meis jes kaal geschoren door de Partisa- nen en uit de stad verbannen door de Duitsers. Omdat zij boete willen doen is de enige mogelijkheid zich bij de partisanen aan te sluiten De film loopt niet al te prettig af. Daar ls het dan ook een oorlogsfilm voor. De grootste verdienste van deze film ligt erin dat ondanks de vele schiet- part-ijen-ter-wille-van-de-sensatie toch wordt aangetoond wat een waanzin oor log eigenlijk is.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3