3.90 Pitmanschool ZWITSAL BON MOEDER WORDEN... vulpenset Boycot de G.G.D. van Amsterdam een Idiniek ondanks beddennood? Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 H t is op dit ogenblik nog moeilijk te voorspellen of de conferentie van enige tientallen neutrale landen, gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado geopend, btf haar beëindiging op dinsdagavond een succes zal blijken te zijn. President Tito gebruikte in zijn openingstoespraak van vierduizend woor den een nogal indrukwekkend beeld, toen hij deze samenkomst „het geweten van de mensheid" noemde. Maar een vergadering, die zoals gisteren nog het geval was meer aandacht geeft aan betrekkelijke kleine nationalistische grieven van enige deelnemers, die zo snel mogelijk de laatste restanten van „ko lonialisme" opgeruimd willen zien, maar die tegelijkertijd een kwestie als Berlijn bagatelliseert, beweegt zich niet op een peil, dat in overeenstemming is met de mooie woorden van Tito. „Problemen" als Bizerta, Nieuw-Guinea en Goa om er een paar te noemen zijn vanzelf sprekend niet zonder betekenis voor de landen, die er mede te maken hebben, maar uit een oogpunt van wereldpolitiek weinig meer dan kleingoed. Het is dus de vraag, waarop in de komende dagen het accent zal vallen. Gelukkig noemde de Joegoslavische president de „uiteinde lijke en vroegtijdige uitroeiing van het kolonialisme" pas als achtste punt. Voor dien sprak hij o.m. over „geleidelijke op heffing van de bestaande militaire blok ken en de regeling van internationale kwesties door de Verenigde Naties". Te vens noemde hij als doel van de con ferentie „de grote mogendheden te doen beseffen, dat het lot van de wereld niet alleen in hun handen kan liggen" en „de voorstanders van geweld te laten zien. dat de meerderheid van de wereld bevolking het gebruik daarvan als mid del tot oplossing van problemen afwijst". Als er bij de deelnemers aan het overleg in Belgrado zoals onze reisredacteur berichtte weinig belangstelling heeft bestaan voor de te genstelling Oost-West rondom de toege spitste situatie in Berlijn, dan kan dat overigens niet alleen worden toegeschre ven aan een beperkte gezichtskring van de „neutralen". De regering in Bonn heeft namelijk te laat haar standpunt op duidelijke wijze aan de vertegenwoor digde staten uiteengezet. Een sterk voorbeeld leverde premier Nehroe van India, die enkele dagen geleden nog de toegang tot Berlijn aan een concessie van Moskou meende te moeten toeschrij ven inplaats van aan een schriftelijk- vastgelegd recht voor het Westen. Het gevolg was, dat hij die woorden (nota bene na een uiteenzetting van de Ame rikaanse ambassadeur in Nieuw-Delhi) moest inslikkenEen dergelijke gang van zaken had, bij grotere activiteit van Bonn, gemakkelijk voorkomen kunnen worden. Wel werd woensdag j.l. in de Westduitse hoofdstad bekendgemaakt, dat de regering-Adenauer zojuist voor de tweede maal in augustus een memoran dum over de kwesties-Duitsland en -Ber lijn aan de neutrale landen had gezon den en dat de Bondskanselier persoon lijke brieven had doen toekomen aan de regeringshoofden van deze landen, die aan het overleg in Belgrado deelnemen, maar dat was dan toch wel rijkelijk laat. De afgevaardigden hadden hun me ningen al eerder gevormd en zullen die, voorzover daarvoor aanleiding bestond, niet of nauwelijks op het laatste nip pertje hebben willen wijzigen. Moskou heeft echter de moeite geno men de fout van Adenauer op zeer spectaculaire wijze te herstellen: door de aankondiging van de hervatting der kernwapenproeven. Toen Nehroe uit het vliegtuig stapte wist hij nog van niets: hij hoorde het pas van journa listen, die graag zijn mening wilden we ten. Min of meer geprikkeld gaf hij tenslotte ten antwoord een tegenstander te zijn van „atoomproeven, waar en wanneer dan ook". Een Joegoslavische afgevaardigde drukte zich wat duidelij ker uit door te spreken van „een klap in het gezicht der conferentie", een Afri kaanse gedelegeerde noemde het „een brute maatregel" en een Tunesische mi nister kon, totaal perplex, niet anders uitbrengen dan „wat heeft dat in vre desnaam te betekenen?". Het antwoord op deze vraag kwam later onder meer uit officiële Britse kringen, waar de mening opgeld deed, dat „de Russen de neutralen liever door vrees dan door overreding willen beinvloeden". Londen sprak van „een enorme blunder". Maar een blunder is een fout, die alleen maar nadelen en geen enkel voordeel heeft. En zó is het in dit geval vermoedelijk niet. Buiten beschouwing kan blijven of dit besluit met of zonder instemming van Chroesjtsjow is genomen en in het laatste geval dus door de militaire lei ders tegen de zin van de Russische pre mier is doorgedreven. Ook als men dit vraagpunt buiten discussie laat, moet vastgesteld worden, dat de Sowjet-Unie er wel degelijk meer winst dan verlies in heeft gezien. En die winst zit dan in de wetenschappelijke vorderingen, wel ke door nieuwe proeven mogelijk zijn geworden en binnen zeer afzienbare tijd in militair en politiek profijt tot uitdruk king zullen komen! Wanneer, na het Russische besluit, van een onheilspellende ontwik keling gesproken dient te worden, dan moet die niet alleen gezocht worden in de gevaren van straling en „fall out" (radioactieve neerslag), maar zeker ook in de Sowjetrussische onverschilligheid voor de afkeurende reacties uit de gehele wereld. Anders gezegd: op hetzelfde ogenblik, dat de neutrale (of althans niet aan een „blok" gebonden) staten in Belgrado vergaderen en van daaruit een poging doen de wereld in vreedzame zin te beinvloeden, doet Iwan, martia ler dan ooit, eveneens een stap naar vo ren, maar niet om de vrede te dienen (al werd dat op zeer cynische wijze be weerd door de waarnemende Russische V.N.-leider Morozow!), doch ter beproe ving van nieuwe uitvindingen, die een gevaarlijke bedreiging voor de gehele mensheid inhouden. De heer Morozow stak de bedoelingen van zijn land trou wens niet onder stoelen of banken: Mos kou wil het bewijs leveren van een „overweldigende technologische meerder heid" en zich daarmee „een krachtig middel verschaffen om mogelijke aan vallers tot bezinning te brengen". Wan neer de heer Morozow meent over mo gelijke aanvallers te moeten spreken, dan moge hy zich herinneren, dat de gevaarlijkste", namelijk Amerika, na de oorlog lange tijd een „overweldigende technologische meerderheid" heeft ge had doch daarvan nimmer misbruik heeft gemaakt. Daarentegen heeft een zekere premier Chroesjtsjow kortgeleden zijn Italiaanse collega Fanfani, die by hem op bezoek was. minzaam onder het oog gebracht, dat hij in staat was geheel Italië aus zu radieren. Het schijnt de historisch niet al te best onderlegde Mo rozow ontgaan te zijn, dat er twintig jaar geleden een „staatsman* 'in Euro pa rondliep, die soortgelijk gebral placht te uiten. Door het ingrijpen van het technologisch nogal achterlijke Amerika zag deze chanteur tenslotte geen andere uitweg dan de hand aan zichzelf te slaan Spreken en zwijgen (Van onze t.v.-medewerker). De KRO heeft onder een pauselijk motto aandacht gewijd aan de ver schrikkingen, die de kerk in commu nistisch gebied, met name in China heeft te verduren. Het was een eenvou dig programma. Dikke woorden, zware leuzen kwamen er niet aan te pas. De hoofdschotel werd geleverd door een rustig gesprek van de priester-auteur Dries van Coillie, een Vlaming, die ja renlang in het Land van het Midden maar het is in feite een land van uiter sten gevangen heeft gezeten en (maar dat vertelde hy er niet by, want daar om ging het niet in eerste instantie) zomaar Ineens werd vrijgelaten, toen Tsjoe En-lai er brood in zag om een gebaar te maken, dat het klimaat van öe conferentie van Genève in medio 1954 zou kunnen verbeteren. Voordat de pater echter zover was, heeft hij in een diepe ellende geleefd. Na ondervragingen, waarbij hij net zo lang werd doorgezaagd, totdat hij op grond van drogredeneringen bekennen moest een Navo-spiotn te zijn, moest hij uiterst pijnlijke folteringen doorstaan. Maar al moge hij gebukt hebben, onge broken is hij onder de zijnen terugge keerd. En niemand neemt hem het bukken kwalijk, ook de hoogste kerke lijke autoriteiten niet, want die was het, die de woorden, die een wekroep voor zijn geloofsgenoten zijn moet, tot het verbijsterende Westen sprak: „Gij moogt zoveel broeders in het geloof niet vergeten". Wie er méér van weten wil, kan terecht bij Van Coillie's boek „De enthousiaste zelfmoord", dat zijn er- Advertentle transparant plastic etiii met solide vulpenhouder met zuigervulling, 2-kleurige houder en bijpassende automatische ballpoint, normale prys f 4.75, bij inlevering van deze bon HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN varingen nauwkeurig beschrijft. Om begrijpelijke redenen legde hij zioh de uiterste soberheid op bij zijn optreden voor de t.v. Maar een somber verhaal was het daarom niet minder, dit relaas over de zwijgende kerk van Cina. Het was ln tegenstelling daarmee praten ge blazen voor Jan Cottaar, want die had heed wat achterstand in te halen. In gehaald met bloemen en veel vreugde na het herstel van zijn zware verwon dingen. bij een auto-ongeluk opgelopen, werd hij door de KRO en zeker zullen veel sportliefhebbers zijn plezante bon- hommie weer met instemming hebben ondergaan. Joop Simons was in Parijs bezig ge weest voor zijn eigen „magazijn en had de Metro op de korrel genomen. Een aardig beeld wist hij ervan te ge ven. De zangers Clay en Distel ver- jaloezieën bij de vakman Off. Dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de Doezastraat TELEFOON 21375 LEIDSE MARKIEZENFABRIEK leenden verder hun medewerking, als mede een balletduo, meer sierlijk dan beeldend en verder was het schuitje varen over de Seine. Pater Verhagen slaagde erin na een de aandacht vasthoudende inleiding met een paar sobere woorden de nieuwe pauselijke encycliek sprekende gestalte te geven in evangelisohe geest. Bij het avondcollege hebben we ver stek laten gaan, maar konden nog juist vernemen, dat er weer een nieuwe se rie was begonnen, van welk bericht we koud nooh warm werden. Maar trouwe cursisten zullen daarover wel anders denken. Merkwaardige situatie in hoofdstad Terwijl het herhaaldelijk voorkomt dat het opnamebureau van de Am sterdamse G.G.D. ernstige patiënten naar soms veraf gelegen ziekenhui zen in het land moet sturen - een man met een hersenbloeding is on langs helemaal naar Enschede ver voerd - en terwijl er een zeer lange wachtlijst bestaat van patiënten, die dringend moeten worden opgenomen - soms moeten ernstige zieken een maand wachten tot er plaats is in een ziekenhuis - zijn er nu al maan den achtereen minstens 10 zieken huisbedden vrij in datzelfde Amster dam. Die bedden bevinden zich in de Pieter van F or eestkliniek aan het Oosteinde. Deze inrichting, die 80 bedden telt. waarheen de patiënten voorheen groten deels door het opnamebureau van de G.G.D. werden gezonden, heeft nu al maanden van dit bureau geen zieken meer gekregen. Deze ontdekking heeft in Amsterdam een gevoel van onbehagen gewekt. Tus sen de directie van de kliniek en het ge meentebestuur bestaat namelijk een controverse over de ontruiming van de gebouwen, die plaats moeten maken voor de bouw van het nieuwe kantoor van de Nederlandsche Bank. De directeur, prof dr. G. A. Lindeboom, kreeg destijds op dracht de panden vóór 1 september 1960 te ontruimen. Hij verzette zich hiertegen omdat de gemeente geen vervangende ruimte aanbood en de kliniek dus zou moeten worden opgeheven. Tydens een gerechtelijke procedure gaf de kanton rechter uitstel van ontruiming tot 1 sep tember 1961 Tegen deze uitspraak gin gen beide partijen in beroep en nog deze maand zal de rechtbank zich beraden. Inmiddels heeft prof. Lindeboom, dank zij veel steun van allerlei kanten de BINNENLAND Vanmorgen, tydens de mist, is by de Ingang van de Nieuwe Waterweg de Nederlandse kustvaarder „Tarzan" op het Noorderhoofd vastgelopen: Het scheepje is eigendom van Becks scheepvaartkantoor N.V. te Groningen. De reddingboot „Jan Leis" die ter assistentie uitgevaren was heeft de twee opvarenden van de kust vaarder. een vrouw en een kind aan boord genomen. De kustvaarder ls kort daarna vlot getrokken door de sleepboot „Schou- wenbank" en by het Noorderhoofd vlot ge trokken. De afgelopen nacht hebben in een S>lltle-auto surveillerende agenten op de aurltskade in Amsterdam vijf mannen aangehouden, die ervan worden verdacht een aantal inbraken en diefstallen te heb ben gepleegd, niet alleen in Amsterdam maar in het gehele land, o.m. ln het Gooi. Advertentie Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M President Tito heeft in het slot van zijn openingsrede duidelijk gezin speeld op de gevaarlijke beslissing van Moskou, een beslissing, die zoals men elders in dit nummer kan lezen helaas reeds in werkelijkheid is omge zet. Tito zei namelijk, dat het „nooit in de gehele naoorlogse periode zo drin gend noodzakelijk was geworden als thans, dat de niet-gebonden landen met de grootst mogelijke mate van eenstem migheid, duidelijkheid en ondubbelzin nigheid door hun hoogste vertegenwoor digers hun opvattingen laten uiteenzet ten over vraagstukken, die de gehele we reld naar de rand van de grootste ramp in haar geschiedenis voeren". De Joego slavische premier wist toen nog niet, dat de Verenigde Staten op het punt stonden bekend te maken, dat zy het Russische voorbeeld, althans niet binnenkort, zullen volgen. Het is de vraag of Amerika zich deze „weelde" gedurende geruime tijd kan veroorloven. Indien dat technisch wel mogelijk is, zou dit een zeer groot politiek voordeel betekenen. Het gaat er echter niet om elkaar vliegen af te van gen, maar om het toekomstige welzijn van het gehele menselijk geslacht. In dit verband is het allerminst geruststel lend, dat er zich in brede lagen van de Amerikaanse bevolking een soort natio nalistische tendens begint te openbaren. Een geruststelling daartegenover is, dat de leiding van de V.S. in handen ligt van een man, die vanzelfsprekend streeft naar een krachtig land. maar zich an derzijds terdege van de gevaren bewust is en een vijand mag heten van het soort emotionele besluiten, waaraan het Kremlin de rest van de wereld blootstelt. Als hij daarbij de „eenstemmige, duide lijke en ondubbelzinnige" steun mag ge nieten van de „neutralen" uit Belgrado dan kan men dat slechts toejuichen. Bij K.b. zyn benoemd tot hoogleraar in de faculteit der diergeneeskunde aan de Ryksuniversltelt te Utrecht, om onder wijs te geven ln de diergeneeskundige far macologie en biologische toxicologie, drs. H. van Genderen, thans hoofd van het la boratorium voor farmacologie en toxicolo gie van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid te Utrecht: in de afdeling der elektrotechniek aan de Technische Hoge school te Delft, om onderwijs te geven ln de elektrotechniek en de dynamica van de elektrische machines, lr. F. A. W. van den Burg, thans wetenschappelijk hoofd ambtenaar A aan de Technische Hoge school te Delft, ln de afdeling elektro techniek aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwys te geven in de elek triciteitsvoorziening, lr. H. B. Boerema, thans buitengewoon hoogleraar aan deze hogeschool. Luitenant-generaal b.d. I. A. Aler, oud-presldent-dlrecteur van de Konink lijke Luchtvaart Maatschappy N.V., heeft gistermiddag het nieuwe gebouw van de school voor luchtvaarttechniek, dat ln de Haagse industriewyk „De Blnckhorst" staat, officieel geopend. De school, die ln haar huidige vorm tien iaar bestaat, heeft tot doel luchtvaarttechlnlci op te lelden voor de onderhoudsbedrijven van de KLM de luchtvaartindustrie èn de technische diensten der militaire luchtvaart. Op I juni 1959 sloeg mr. M. Goote, inspecteur generaal van het Onderwys, die gister middag ook een toespraak hield, de eerste paal voor het nieuwe gebouw. In Kootstertille (Fr.) ls gistermorgen de 2-Jarlge Hendrik van der Wiel in de haven verdronken. De 21/2-Jarige Duco Mulder ln Zaan dam ls gistermiddag ln de Gouw geraakt en verdronken. De staatssecretaris van O. K en W. mr. Y. Scholten, heeft als gedelegeerde van Nederland naar de 5e Internationale Biennale der poëzie (1961), die van 7 tot II september a s. te Knokke - het Zoute in België zal worden gehouden, aange wezen mevrouw Clara Eggink te Kalen- berg (O.). Ad den Besten, prof. dr. N. A. Donkersloot en Dolf Verspoor, allen te Amsterdam en Michel van der Plas te Aerdenhout. De commandant luchtverdediging Nieuw-Guinea, tevens commandant van de vliegbasis Mokmer op Blak, kolonel W. A. Bedet van de Kon. Luchtmacht, zal over enige maanden naar Nederlhnd terug keren. Hij zal ln belde functies worden opgevolgd door kolonel J. N. Mulder, rid der M.W.O., thans commandant van de vliegbasis Ypenburg. Na de opening van het nieuwe zit tingsjaar van de Surinaamse staten door gouverneur van Tilburg zijn de Staten in gewone vergadering bijeengekomen. Daar in heeft de minister van financien, dr. J. Sedney, de begroting voor het komende zittingsjaar aangeboden. Deze begroting geeft een tekort aan van 16 miljoen Ned. guldens. uit Holwerd is gistermiddag om het leven gekomen nadat zij onder de wielen van de bestelauto van een melkbezorger was ge komen. Ze was onder de auto gekropen toen deze stilstond. De kleuter overleed in het ziekenhuis te Dokkum. BUITENLAND Italië is van plan binnen twee laar een kunstmaan van Italiaanse makelij ln een baan om de aarde te brengen. De sa telliet zal van een eveneens ln Italië ont worpen en gebouwd drijvend platform worden gelanceerd. Tussen 12 en 14 september zullen de NAVO-strydkrachten in Europa manoeu vres houden, die de naam „Schaakmat" hebben gekregen. Dezelfde maand nog zul len er in Turkye oefeningen van de NAVO-troepen worden gehouden. Hieraan zullen ook 2.000 man deelnemen, die met uitrusting en al door de lucht over de Atlantische Oceaan zullen worden ver voerd. nieuwe kliniek in aanbouw in Tuinstad Buitenveldert. Dit gebouw zal in juli 1962 worden opgeleverd. Op het terrein, waar de Nederlandsche Bank moet verrijzen, is de Oude Gale rij vrijwel geheel afgebroken. De panden van de Pieter van Foreestkliniek staan er nog, op enkele tientallen meters af stand van de bouwput. Prof. Lindeboom meent, dat deze panden in een later sta dium afgebroken kunnen worden, omdat op deze plaats geen nieuw gebouw, doch een plantsoen en een wegverbreding zyn geprojecteerd. De gemeente echter houdt voet bij stuk. Inmiddels heeft het ge meentebestuur een ruimte voor 80 bed den in het Binnengasthuis als tijdelijke vervanging aangeboden. Prof. Lindeboom heeft dit aanbod geweigerd, omdat daar de noodzakelijke accommodatie ont breekt. Gemeentebestuur noch G.G.D. wil, ge zien het feit dat de rechter nog uit spraak moet doen, commentaar geven op deze situatie. Heeft het gemeentebestuur de G.G.D. opdracht gegeven geen pa tiënten meer naar de kliniek te zenden? Het zou een merkwaardige zaak zijn, te meer daar de Pieter van Foreestkliniek niet alleen constant bedden beschikbaar heeft, maar ook over voldoende verple gend personeel beschikt. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur voorm. Noordeinde 40: Installatie schoolhoofd Prins Bernhardschool. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam, WOENSDAG „De Hoeksteen" (Levendaal 1): Openings avond cursussen Huish.- en Gezlnsvoorl. 8 uur nam. DiepenbroeklaanOpening Geref. Ulo school. 3 uur nam. Advertentie PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS ENGELS FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST.OPL. INSCHRIJVING DAGELIJKS. Een pas getrouwd stel een Hon- §aarse technicus en een stewardess van de ostduitse luchtvaartmaatschappij heb ben in Wenen politiek asiel gevraagd. Zij kwamen in Wenen aan met een vliegtuig, dat van Berlijn op weg was naar Boeda pest. In München is een 40-Jarlge vrouw gearresteerd op verdenking van spionage. Zij bleek bij haar aanhouding belangrijke gegevens over het kernonderzoek by zich te hebben. In Brussel zou voorts een man zijn aangehouden, die in de Belgische hoofdstad voor de Euratom werkte en die contact met de vrouw onderhield. dese stad Timmlns in Ontario vrydag heeft geteisterd, zyn een vrouw met drie dochters en een pleegzoon verdronken. Haar echtgenoot kon met hun baby van een maand vluchten. Hy bracht de baby naar zijn auto en keerde terug naar zijn woning, maar kon niets meer redden. Toen hij weer by zijn auto kwam. stond die ook onder water en bleek de baby ver dronken te zyn. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse aan gelegenheden, Mennen Williams, ls van zijn tweede reis door Afrika in Washing ton teruggekeerd. Hy zal de komende maanden nog tweemaal verschillende Af rikaanse landen bezoeken. De bewaking van generaal Gonzales, uit de Spaanse burgeroorlog bekend als „El Campesino". ls met zeven agenten versterkt. De Franse regering heeft „El Campesino", die de laatste tyd dreigbrie ven heeft ontvangen, een gedwongen ver blijfplaats aangewezen op Brehat, een el- landje voor de kust van Bretagne. De wereldberoemde Amerikaanse ar chitect Eero Saarlnen, is vrijdag in Ann Arbor, ln de Amerikaanse staat Michigan, na een hersenoperatie overleden. Saarlnen, die in Finland werd geboren, was 51 Jaar. Hij werd als een der grootste pioniers van de moderne architectuur beschouwd. Tot zijn bekendste scheppingen behoorden het nieuwe Amerikaanse ambassadegebouw in Londen, het stationsgebouw van de Trans World Airlines op de Newyorkse vlieghaven Idlewild en het enorme technische cen trum van General Motors in Detroit. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. VARA: 14.20 Streekultz. 14.40 Amateurs- progr. 15.00 Gram. 16.40 Boekenwysheld. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. en voordr. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Leven ln een verdeelde wereld, gespr. 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.22 Liedjes. 20.45 Metropole-ork. 21.15 Soc. comm. 21.30 Walsork. 22.00 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. progr. 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m, KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 15.00 Wereld- kamploensch. wielrennen. 15.10 Gram. 15.45 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Amus. muz. 16.50 Koorzang. 17.20 Wereldkamploenschapp. wielrennen. 17.30 Gram. 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, le zing. 20.00 Omr. ork. en solist. 21.20 Gram. 21.30 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 WIJ lulden de zondag in. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze muziek, muzlk. lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.00-17.30 Eurovisie: Wereldkam- pioensch. wielrennen. VPRO: 17.30-18.00 V. d. kind. NTS: 20 00 Journ. en weer- overz. VPRO: 20.20 Lichte muz. 20.50 De oude draaidoos. 21.17 Intern, danskam- ploensch. in Beriyn. VOOR ZONDAG 3 SEPTEMBER. Hilversum I. 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelyk leven, toespr. 10.00 Gram. 10.30 Brieven v. beroemde kinderen. 10.50 Pro- menade-ork. 11.25 Wereldkamp. wielren nen 1961. 11.30 Licht progr. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. 12.37 Verz. progr. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Kunstkritieken. 14.40 Festival van Vlaanderen: Kamerork. en Omr. koor. 15.50 Lichte muz. 16 30 Sportrevue. VARA: 17.00 Lichte muz. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkdnst. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.05 By ons thuis, gesprek. 21.15 Gram. 22.00 Zang- recital. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Volksliederen. 23.15 New York cal ling. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Gereformeerde kerkd. NCRV: 11.30 Gram. 11.45 Vocaal ens. KRO: 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. 12.55 De kerk zljt Gij, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Lichte muz. 13.30 Gram. 13.50 Boelcbespr. 14.00 Zang en plano. 14.30 Wereldkamp. wielrennen 1961. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Protestantse kerkd. 18.00 Het gela den schip, lezing. 18.30 De kerk aan het werk, act. 18.40 Islam in Afrika, gesprek. NCRV- 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Meisjeskoor en solist. 19.30 Gemeenschap der Heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Act. of gram. 20.35 Lich te muz. 21.30 Eigen haard is moord waard, hoorsp. (I). 22.10 Orgelconc. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Amsterdams Conservatoriumork. en solis te. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00-16.30 Eurovisie: Wereld kamp. wielrennen te Bern. IKOR: 17.00- 18.00 Progr. over N.O.-Overijssel en korte Ned. Herv. Kerkd. NCRV: 20.00 Documen tair filmpje. 20.15 Documentaire film. 20.35 Hulsconc. 21.00 Documentaire film. 21.50 21.50 Dagsluiting. NTS: 22.00-22.30 Sport in beeld. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Muzlk. lezing. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 In tern. Festival v. Edinburgh: Strykkwart. en sol. (15.30-15.45: Lezing). 16.20 Schil derij van de maand. 16.40 Gram. 17.00 Jeugdkoren. 17.20 Hoorsp. 17.50 Lezing. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd ultz. 20.25 Llefdadigh. oproep. 20.30 Hoorsp. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Pianorecital. 22.50 Er" weerber. 23.06-23.36 DONDERDAG Geref. Jeugdhuis: Arjos. Spr. dhr T. Nauta over „Welvaart, een zegen?" 8 uur nam. VRIJDAG Gebouw Prediker. Gem. der Christenen „Ecclesia". 8 uur nam. BIOSCOPEN Studio „Meneer Hulot met vakantie". A.l. Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino "Place Plgalle". 18 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Terug over de Rijn". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „vyf gebrandmerkte vrouwen". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Bagdad". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Terug uit de hel". Astra-theater - Wassenaar. Vrydag 8 uur. zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Wij waren nog geen 20" (a Summer Place). 18 Jaar. Maandag en woensdag 8 uur „Voetstappen ln de nacht". 14 Jr. Donderdag 8 uur "Young man with a Horn" 14 Jaar. Zondagmiddag en woens dagmiddag 2.30 uur „De laatste Robin Hood TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Eretentoonstelllng Kees Ver- wey. Dagelijks 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis aer Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; 's zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober) Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting" Werkd. van 105 uur. zondags van 15 uur (tot 1 oktober). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober) Weekelndedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts R. W. Zaad Noordijk (tel. 33486). Avond- en nachtdienst Apotheken Te Leiden is geopend voor spoedgeval len: apotheek Kok. Rapenburg 9, telef. 24807. Te Oegstgeest: de Oegstgeester Apotheek Wllhelmlnapark 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12 tot 13 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Postel (tel. 23089), Smit (tel 26866). Gaasbeek (tel. 20266), Brand (tel. 26946), en Mas tenbroek (tel. 25046). Te Oegstgeest de doktoren E W. F. van Walchren (tel. 22030 en A. B. J. v. d. Vliet-de Vries (tel. 22331). By geen gehoor van li» huisarts ol specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 ni. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Hoorsp. 14.30 Hoorsp. 15.00 Film- progr. 16.00 Lichte muz. 17.00 Interviews, en gram. 17.55 Rep. atletlekwedstr. 18.00 Popul liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Godsd. sa menzang. 21.00 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 ni. 12.00 Vioolrecital. 13.00 Nws. 13.10 Ope- ramuz. 14.30 Festival v. Edinburgh: Ka- mermuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.50 Zangrecital. 19.00 Nws. 20.00 Lichte muz. 20.15 Gevar. progr. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Gram. 15.55 Hoorsp. 17.45 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Koorzang. 21.00 Hoorsp. 22.03 Gram. 22.45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 12.00 Nws. 12.02 Volksliederen. 12.15 Amus. ork. (12.30-12.35 Weerber.) 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 13.45 Gram. 15.30 Sportuitz. 17.00 Sport en nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Zangrecital in esperanto. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 18.40 Gram. 19.00 Godsd. half uur. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Ge var. muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Brussel bij nacht. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 4 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. en orgelspel. 8.35 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Muziek: Wat doet het Je? (II). lezing. VARA: 10.20 Gram. 11.10 Voordr. 11.30 Zangrecital. 12.00 Po- litiekapel. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Orgel spel. 13.45 Weerzien met Rusland, lezing. 14.00 Pianorecital. 14.25 Opmerckeiyck Verhael, hoorsp. 15.20 Gram. 16.05 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.05 Oude liedjes. 17.20 Lichte muz. 17.50 Mlllt. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Roe meens ork. 18.50 Act. 19.00 Gram. 19.15 Regeringsuitz.: Een goed begin! Klankb. over de betekenis van bedrijfsveiligheid voor jeugdige werknemers. 19.30 Dansmuz, 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 De massa op reis, gesprek. 21.00 Lichte muz. en meded. 21.30 Svmf. ork., koor en sol. 22.30 Nws. 22.40 Kamermuz. 23.20 Jazz muz. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nw6. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Viool en plano. 11.25 Gram. 11.35 Voordr. 11.55 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.30 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Idem. 15.20 Holland Festival 1961: Kamer koor. 16.00 Btjbeloverdenking. 16.30 Vlooi en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ge dachten over leven, ziekte en dood in Nederlands Nleuw-Gulnea, door ds. I. S. Kijne. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Boekbespr. 23.10 Gram. 23.50 Het Evangelie ln Esperanto. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e iyn van 18-20 uur) I. Johannes Brahms. 1. Variaties over een eigen thema op. 21 nr. 1. Andor Fol- des, piano. 2. vyf liederen, naar gedichten van Helnrich Heine. Sommerabend - Mon- denscheln - Es llebt slch so liebllch - Es schauen die Blumen - Meerfahrt. Dietrich Fischer-Dieskau, bariton. Jbrg Demus, fiano. 3. Zes stukken voor plano op. 118. ntermezzo in a kl. t. - Intermezzo in a gr. t. - Ballade ln g kl. t. - Intermezzo in f kl. t. - Romanze ln f. gr. t. - Inter mezzo ln es kl. t. Ventlslav Yankoff, plano. II. Robert Schumann. 1. uit de „Fanta- siestücke op. 12". Des Abends - Auf- schwung - Warum - In der Nacht. Svja- toslav Richter, plano. 2. „Dlchterllebe", liederencyclus op. 48 op gedichten van Heinrichte Heine. Im wunderschönen Mo- nat Mal - Aus meinen Tranen spriessen - Die Rose, die Lillen - Wenn ich ln deine Augen seh' - Ich will meine Seele tauchen - Im Rheln, lm heiligen Strome - Ich grolle nicht - Und wüssten's die Blumen - Das 1st eln Floten eln Gelgen - Hör' ich das Liedchen klingen - Eln Jüngling liebt ein Madchen - Am leuchtenden Sommermorgen - Ich hab' im Traum ge weinet - Alln&chtllch lm Traume - Aus alten Marchen winkt es hervor - Die alten, bösen Lleder. Dietrich Fischer- Dieskau, bariton. Jörg Demus. piano. 3. „Waldszenen" op. 82. Elntrltt - Jager auf der Lauer - Elnsame Blumen - Verrufene Stelle - Freundliche Landschaft - Her- berge - Vogel als Prophet - Jagdlied. - Abschied. Adrian Aeschbacher, plano. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Jazzmuz. 20.45 Fllmrep. 21.25 Gevar. progr. 21.50 Sybil Monchieff's Waagstuk, schets voor solotoneel. 22.05 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC, Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12 55 Weerber. 13.00 Nws 13.10 Gram. 13.40 Hersengym. 14.10 Gram. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecital. 16.45 Pro gramma v. oudere luisteraars. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Negro-spirituals. 19.30 Henry Wood Promenade conc.: Symf. ork. en sol. (20.40-21.00: lezing). 22.00 Nws 22.30 Kamermuz. 22.45 Voordr. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.41 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.30 Nws en cricketuitsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d, vrouw. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races en cricketuitsl. 16.35 Gram. 17.31 Ork. muz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr. 20.31 Gevar. muz. 21.00 Gram. 21.31 Liederen. 22.15 Pianospel. 22.30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19 25 Dansmuz. 21.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 23.00 Gevar. progr. 24.00 Ber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en ge var. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Orgelspel. 16.15 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19,00 Nws. 19.20 Gram. 20.05 Ork. conc. 21.45 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in,: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Don Carlos, opera. 15.45 Planorecital. 16.00 Beursber. 16.06 Kamermuz. 16.45 Pia nospel. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.55 Operettemuz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Film- muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 19.45 Gram. 20.00 Koorzang. (20.20-20.40 Ka mermuz.). 21.00 Kamermuz. 21.20 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Jazz muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Ork. conc. 15.10 en 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Orgel- recital. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ope rettemuz. 20.50 Gram. 21.15 Lichte muz. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz, 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2