K. en O. brengt in komend seizoen een macht aan kunstmanifestaties EEN GOED SLEMBOD? Vele onzekere factoren remmen op het ogenblik de fondsenhandel Ook wat de muziek betreft, staat er weer veel op stapel! Op naar de 12000 leden Concertentoneelstukkenfilms revueoperette en opera's Sterke achteruitgang van de Nederlandse betalingsbalans ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 Bestuur geeft opnieuw liet best-mogelijke DE Leidse Volksuniversiteit K. en O., opgaand naar de 12.000 leden begint het nieuwe seizoen. Haar groei is opmerkelijk (in 1960 10.500 leden, in 1961 11.650 leden!). En dat in een tijd, waarin Culturele Stichtingen, in verband met tv-concurrentie en lokalennood in het algemeen een zware dobber hebben K. en O. vormt echter een uitzondering: de nieuwe ledenaanwas is voor een groot deel gevolg van een ingestelde samenwerking met en subsidie van de vakbonden, waardoor leden van die vakbonden kunnen genieten van de gereduceerde prijzen. K. en O. doet dan ook alles om de prijzen laag te houden; zelfs in de zo buitengewoon matige jaarlijkse contributie kwam tot nu toe geen wijziging. Maarhet is de vraag of dit op den duur kan worden volgehouden in een tijd, waarin letterlijk alles omhoog vliegt! Toch is het K. en O. gelukt, ook voor het komende seizoen weer de „Grote Vier" van het Nederlanse toneel: t.w. de Haagse Comedie, de Nederlandse Co- medie, het Rotterdams Toneel en de To neelgroep Theater te engageren en wel voor de series A en B, resp. mèèr het „zware" en het „luchtige" toneel biedend, zonder kwaliteitsverschil. De topspelers blijven dus hier komen en daar is K. en O. wel trots op. nu de toneelspreiding meer en meer beperkt wordt en moderne schouwburgen voorkeur genieten boven dat. zoals Wim Kan het zegt, „lieve scheve schouwburgje aan de Oude Vest". Zowel de gele- als de groene kaart houders (personeelsleden van de ruim 100 subsidiërende grote en kleine be drijven, zullen er volop van kunnen pro fiteren! Over het komende toneelprogram valt nog niet veel te zeggen, omdat het K. en O. bestuur allereerst de premières elders wil bijwonen, teneinde pas dan zijn de finitieve keuze te bepalen. Wel is reeds bekend, dat begonnen wordt met voor stellingen (in de tweede helft van sep tember) van het geestige blijspel „Een mal meisje" van Marcel Achard, door de Haagse Comedie, met Myra Ward en Paul Steenbergen in de hoofdrollen. Voorts wil men in het komend seizoen voortgaan op de weg van het brengen van speciale toneelvoorstellingen (in de Lakenhal), welke een modern en expe rimenteel karakter dragen. Concerten Als vanouds komen in de Meester- serie het Residentie-Orkest en het Rot terdams Philharmonisch Orkest, alsme de traditiegetrouw een kamer or kest, t.w. ditmaal de wereldbekende „So listes de Zagreb", met klassieke compo sities. Tevens zal zich aan het eind van het seizoen zulks in verband met de sluiting van de Stadsgehoorzaal wegens verbouwing een kleiner ensemble in de Zuiderkerk presenteren, n.l. het Con certgebouw Quintet, bestaande uit Hu- bert Bahrwaser, Haakon Stotijn, Bram de Wilde, Jan Bos en Thom de Klerk, met solistische medewerking van de pia niste Maria Curcio. De symfonieconcerten zullen geleid worden door Willem van Otterloo, Edu- ard Flipse, de Hongaar Istvan Kertesz en de bekende negerdirigent Dean Dixon, die in onze stad reeds eerder triomfen behaalde. Als solisten werken mede de pianisten Rudolf Firkusny en Andor Fol- des, de Franse bariton Camille Maurane (die liederen van Debussy en Ravel zal zingen) en de violiste Edith Peinemann. Solisten op de kamermuziekavond van „Les Solistes de Zagreb" zijn de dirigent cellist Antonio Janigro en de violiste Jelka Stanic. De programma's zijn wèl-uitgeblan- ceerd.zij bevatten véél graag gehoorde klassieke werken naast een aantal eigen tijdse composities, welke zich door haar kwaliteiten reeds een vaste plaats op het repertoire veroverd hebben. De ervaring heeft het K. en O.-bestuur geleerd, dat de muzikale smaak der groene-kaarthouders zich in de loop der jaren sterk ontwikkeld heeft. Daarom zijn de programma's der vier concerten voor deze categorie daaraan aangepast, hoewel zij een iets populairder karakter dragen. Ook deze concerten worden ver zorgd door het Residentie-Orkest en het Rott. Philh. Orkest, met als dirigenten Willem van Otterloo, Eduard Flipse en «ls derde Elie Poslawsky. Als solisten tre den op de pianist Theo Bruins en de pia- fciste Marie Thérèse Fourneau, de vio list Willem Noske (hij speelt het con cert van Max Bruch) en de beroemde negerzangeres Carolyn Stanfort. Deze reeks wordt in september geopend met een Beethovenprogramma bestaande uit de Ouverture Legnore III, het vierde pianoconcert en de vijfde symfonie. „topfilms", die een reprise rechtvaardi gen, zo de spannende film „Quai des Or- fèvres" van Clouzot met Louis Jouvet in de hoofdrol, het bekroonde en wijd vermaarde meesterwerk „Als de kraan vogels overvliegen" van de Rus Kala- tozow en René Clairs humoristische „Le Million". De Filmstudiekring staat ook weer pa raat. Deze brengt films, eventueel met lukken, ondanks het feit, dat onze kleine een inleiding, die hier niet in openbare vertoning komen, maar het om artistieke, historische of andere redenen verdie nen om gezien te worden. Het hoge ni veau van deze films zal, evenals vorige jaren, ook nu wel weer grote belang stelling waarborgen. Er zijn onderhandelingen gaande over: ..De brief die nooit verzonden werd" van Kalatozow, „Yield tot the night" van J. Lee Thomson. „The Rickshawman" van Hiroshi Inagaki, „Huis Clos" van J. Audry, „The Goddes" van J. Cromwell, „Twintig jaar cinematografie" en „Die Machtergreifung". Ook zal een avond gewijd zijn aan bijzonder goede recla mefilms. Specialiteiten Ken O. zou K. en O. niet zijn,Indien zij niet enige speciale manifesta ties bracht. Dit is ook nu het geval! In december zullen de leden een be zoek kunnen brengen aan de nieuwe, spectaculaire Sleeswijk-revue ,,'t Staat in de Sterren", met de vermaarde Willy Walden en Piet Muyselaar in de hoofd rollen. De voorstellingen vinden plaats in het Theater Carré te Amsterdam, waarheen men op de bekende wijze per bus vervoerd zal worden. In de Leidse Schouwburg zal men kunnen genieten van een voorstelling der Fritz Hirsch Hoofdstad-Operette, welke Schuberts „Das Driemaderlhaus" op- voert. En dan.als klap op de vuurpijl en ter sluiting van het seizoen, kunnen in april bezoeken gebracht worden aan enige voorstellingen van de Nederlandse j Opera, vanzelfsprekend in verband met de slechts uiterst beperkte ruimte welke onze schouwburg biedt, wederom buiten Leiden en wel in het Gebouw voor K. en 1W. te Den Haag. Men zal dan vermoede lijk een keuze doen uit drie opera's. K. en O. zal zich ook met het vervoer der belangstellenden belasten. Blakend van energie Al deze mededelingen werden ons ge daan door het K. en O.-bestuur tijdens een persconferentie. Dat bestuur was wederom blakend van energie en Ijver, om ook het komen de seizoen datgene te geven, waaraan K. en O. leden gewend zijn. Enzo mogelijk nog mèèr! De Leidenaars mogen op zo'n bestuur terdege trots zijn: het zorgt ervoor, dat hetgeen in onze stad gepresenteerd wordt, zich verre verheft boven dat in andere „provincieplaatsen". Daarvoor staat het dan ook alom bekend! In een volgend artikel zullen wij nog bijzonderheden brengen over het eigen lijke „Volkuniversiteitswerk", waaraan eveneens de meeste zorg wordt besteed! Toneel Hoé dan ook: K. en O. blijft voort gaan het allerbeste bieden, zoals zij dat in haar 16 jarig bestaan bij voortduring heeft gedaan. Ook voor het komend seizoen zal dit Onze brul ge rubriek Bridgevraag van deze week: Oost gever, niemand kwetsbaar. Oost opent met 1 Sansatout. hetgeen in zijn systeem betekent 1214 pun ten en een SA-verdeling. De zuid speler heeft: Sch. H 9 7 2 H. AHB3 R. B 10 3 KI. 7 4 Wat moet zuid bieden? Antwoord elders op deze pagina. Van wat voor kleinigheden een spel soms afhangt, ziet men goed aan het onderstaande spel, dat onlangs in een wedstrijd is voorgekomen. De uitleg was: schouwburg een handicap vormt. In dit opzicht is de Leidse achterstend opmer kelijk. Wie denkt niet aan de nieuwe, voortreffelijk geoutilleerde schouwbur gen in Sittard, Maastricht, Tilburg en Nijmegen, waarnaast men met de bouw van schouwburgen in Eindhoven, Den Bosch en Gorcum bezig is. Voor Leiden ziet 't er pijnlijk uit al schijnt er nu toch, voor onze stad in de bouw van een nieuwe schouwburg een beetje schot te komen. Andere plaat sen zijn ons echter ver voor en het is begrijpelijk, dat de toneelgezelschappen in de eerste plaats daarnaar de ogen richten. Films Hit komende seizoen geeft ook de film haar belangrijk deel. In het Casino-theater presenteert men twee reeksen van elk drie films, z.g. Betere monetaire overeenkomsten gewenst (Van onze financiële medewerker) Er waren ook deze week voor de effectenbeurzen weinig nieuwe gezichtspunten. Naarmate de spanningen om Berlijn aanhouden, wordt hun invloed op de fond- senmarkt kleiner, althans in zoverre dat de verkopen met het oog daarop afne men. Anderzijds is de geneigdheid van het publiek om zich by de aandelenmarkt te interesseren gering, hoewel er grote kapitalen ter belegging beschikbaar zijn. „Afwachten" is thans van velen blijkbaar de gedragslijn. Men ziet het ook in de toeneming van de spaar- en depositogelden bij de handelsbanken, die in het eerste halfjaar met f Vz miljard zijn toegenomen, zomede in de grotere belangstelling voor obligaties, die voor de invloeden van politiek en conjunctuur minder gevoelig zijn. Een en ander is zeker niet onverklaarbaar als gelet wordt op de vele fac toren van onzekerheid, waarmee de beurzen worden geconfronteerd. In de V.S. is de regering doende een deficittenpolitiek te voeren, enerzijds tot versterking van de bewapening, ander zijds ter bestrijding van de werkloosheid, hetgeen volgens sommige waarnemers tenslotte tot inflatie moet leiden. Voor al, wanneer de vakverenigingen erin slagen hun wensen tot verhoging van lonen en salarissen vervuld te krijgen, waarover men thans in de automobiel industrie bezig is. Ook in de Amerikaan se staalindustrie is het op dit punt niet rustig. Hoewel de Amerikaanse export, ook naar Europa, in de loop van dit jaar niet onbelangrijk is gestegen, vreest men toch van de verdere integratie van ons werelddeel, als Engeland en enkele an dere landen daar ook aan meedoen, de nadelige gevolgen, hetgeen Kennedy er reeds toe heeft geleid een soort Atlanti sche gemeenschap te propageren, waar in dan ook de V.S. hun aandeel zullen hebben. Wat de monetaire verhoudingen be treft, die tot dusver af en toe tot sterke spanningen en vrees voor devaluatie of revaluatie hebben geleid, begint zowel in de V.S.als in Europa de overtuiging veld te winnen dat onder vigeur van het Internationaal Monetair Fonds naar betere internationale overeenkomsten moet worden gestreefd, waardoor de thans telkens blijkende onevenwichtig heden van de betalingsbalans kunnen worden opgeheven. Alleen deskundigen kunnen hier hun woord spreken, omdat het financieel, economisch en sociaal be leid van de regeringen bij deze materie in het geding is. Uiteraard is het van primair belang dat elk land voor zich or de op zaken stelt, zoals men thans in Engeland bezig is te doen, waarbij de grotere invloed van de werknemersorga nisaties in deze tijd een factor van de eerste orde is. In ons land is dit duidelijk geworden bij de invoering van de vijfdaagse werk week, die de regering min of meer uit de hand is gelopen en waardoor bij vele ondernemingen de bedrijfszekerheid, al thans de bedrijfsrentabiliteit in het ge drang komt. Komt het straks tot een nieuwe huurverhoging met looncompen- satie, dan zal het nog moeilijker zijn het prijsniveau te handhaven, hetgeen de regering niet ten onrechte voor onze ex portpositie nodig acht. Een waarschuwing De ontwikkeling van de Nederlandse handelsbalans kan als een waarschu wing gelden. Want de export in het twee de kwartaal van 1961 was niet groter dan die van het tweede kwartaal 1960, terwijl de invoer met rond f 350 miljoen is gestegen. Het invoeroverschot, dat in 1959 f 1.3 miljard en in 1960 f 1.9 miljard bedroeg, zal in het lopende jaar vermoe delijk niet minder dan f 3 miljard be dragen en oorzaak zijn dat het voordelig saldo van de lopende rekening van de betalingsbalans, in 1960 nog f 1.3 miljard, grotendeels zal verdwijnen. Als men weet dat het minimum in de deskundige we reld op f 500 a f 750 miljoen wordt ge steld, wordt het duidelijk dat aan een bevordering van de export, die de voor naamste component van de ontvangsten op de betalingsbalans is, grote aandacht zal moeten worden geschonken. In elk geval staat vast dat we ook in ons land een soort overgangsDeriode doormaken met- een groot aantal onze kere factoren, die op de bedrijfsrenta biliteit van invloed zijn of kunnen zijn. Bij enkele ondernemingen, bij Philips uit de cijfèrs van het tweede kwartaal, heb ben we kunnen zien dat ondanks grote kapitaalsinvesteringen en een toeneming van het aantal werknemers, de winst is gedaald. Vooralsnog is dat geen reden tot grote ongerustheid, maar dit proces zal toch moeten worden gestuit, wil de welvaartspositie, waarin ons land ver keert, worden gehandhaafd en versterkt. De voortgaande samenwerking binnen het kader van de EEG en de EVA. de mogelijke aansluiting van Engeland, de plannen die in de V.S. worden uitgebroed om in het economisch wereldconcert een dominerende partij mee te blazen, het zijn evenzovele factoren, waarmee ook de Nederlandse ondernemingen rekening moeten houden. Tussentijdse berichten gewenst Het is ook met het oog daarop zeker niet ondienstig er nog eens en met gro te nadruk op te wijzen van hoeveel be lang het voor de fondsenmarkt is dat de Nederlandse ondernemingen niet al leen een volledig en doorzichtig jaarver slag publiceren en dan liefst op lijd! maar ook in de loop van het boekjaar iets over de gang van zaken mededelen. In deze tijd, nu bij de meeste onder nemingen meer dan de helft van het boekjaar verstreken is, tast men wat de resultaten van die periode betreft veelal in het duister. Maanden achtereen moe ten aandelen worden beoordeeld en ge waardeerd op grond van oude gegevens, waarvan misschien alleen een kleine groep ingewijden kan profiteren. Juist nu er zoveel nieuwe factoren zijn, waar mee rekening moet worden gehouden, loonsverhogingen, vijfdaagse werkweek, revaluatie, zijn de cijfers van 1960 niet meer normatief voor een beoordeling van de waarde van de aandelen. Men heeft deze week gezien dat de Kon. Ned. Grofsmederij ter gelegen heid van haar 125-jarig bestaan heeft medegedeeld dat in het eerste halfjaar zowel de omzet als de winst is gestegen, dat dus de hierboven genoemde factoren door een grotere produktiviteit konden worden opgevangen en dat een uitbrei dingsplan ontworpen is, waarvan grote verwachtingen worden gekoesterd. Hier door kreeg men op de beurs weer een houvast voor de boordeling van de aan delen, die daarbij meer dan 10 pet zijn gestegen. Het omgekeerde is bij Erdal gebleken, waarvan de mededelingen over het eerste halfjaar een aanmerkelijke koersdaling veroorzaakten. Een concern als Scholtens Foxhol dat door de dezer dagen tot stand gekomen samenwerking met de zetmeel- en dextrineafdeling van de Kon. Bedrijven K. en J. Wilkens zijn voortgaande expansie demonstreert, heeft per 31 augustus zijn boekjaar ge sloten, maar het jaarverslag wordt tot dusver niet voor januari/februari van het volgend jaar gepubliceerd. Als de directie zich tot dat tijdstip in zwijg zaamheid huilt, kan de beurs slechts naar financiële uitkomsten van 1960/61 raden. Men weet dat in de V.S. nagenoeg alle ondernemingen geregeld per kwar taal. enkele per halfjaar, hun bedrijfs- cyfers bekend maken, veelal met het cijfer van de netto-winst per aandeel, waardoor het mogelijk wordt dat de beurskoersen zich nauwer bij de werke lijke gang van zaken aanpassen. Hier ligt ook voor de Vereeniging voor den Effectenhandel een terrein braak, waarop een grotere activiteit wenselijk is. Als men van deze zijde telkens weer op dit aambeeld hamerde, evenals sinds enige tijd op de publicatie van volledige en doorzichtige jaarverslagen wordt aan gedrongen, zouden allicht meer direc ties van ondernemingen, waarvan de aandelen ter beurze worden verhandeld, in het lopende boekjaar tot het ver strekken van tussentijdse mededelingen worden genoopt. Aan een reële koersvorming zou dit ongetwijfeld ten goede komen! Sch. H. A 6 4 R. A 8 7 5 4 KI. H 10 8 6 3 Sch. B 8 7 R. 10 9 7 3 2 R. V 10 KI. 7 2 4 N Sch. V109653 w QH. H V B R. H 6 3 Z KI. 5 Sch. A H 2 H. 8 5 R. B 9 2 KI. A V B 9 4 Oost was gever, niemand kwetsbaar. Laat ik beginnen met de resultaten te vertellen der 2 wedstrijdtafels. Aan tafel I werd het 6 klaveren geboden en ge maakt aan tafel 2 werd het slechts 5 klaveren. 6 gemaakt. Aan de tafel I opende oost niet, zuid 1 klaveren west pas noord 1 ruiten oost 1 schoppen zuid 2 klaveren west 2 schoppen noord 5 klaveren zuid 6 klaveren. Aan de tafel II ging het: oost 1 schoppen zuid 2 klaveren west 2 schoppen noord 5 klaveren allen passen. Over het bieden valt op te merken, dat oosts openingsbod aan tafel II het de NZ-partij moeilijker maakte om op 6 klaveren te komen. Maar ook noord droeg daaraan schuld zijn 5 klave renbod is een voorbarige actie zijn spel is (voor een klavercontract) zó sterk, dat hij over 2 schoppen van west beter maar eerst eens 3 schoppen had kunnen zeggen. Men kan er natuurlijk over redetwis ten, of 6 klaveren een „goed" contract is of niet. Om dat te beoordelen, is het aardig eerst het spelverloop aan de bei de tafels te kennen: west kwam uit met schoppen op de aas en heer verdwe nen in noord in de eerste 2 slagen de twee kleine hartens. Hierna werd de schoppen 2 afgetroefd in noord, har tenaas werd geincasseerd, zuid kwam met troefaas aan slag, waarna zuids laatste (tweede) hartentje in noord afgetroefd werd hierna tenslotte kwam de tweede troefronde, die noord aan slag hield. Beide zuidspelers wonnen nu het con tract. door ruitenaas en ruiten na te spelen: als oost de heer niet neemt en dus west de ruitenvrouw laat maken, moet west harten of schoppen spelen, die noord kan troeven en waarop zuid zijn verliezende ruiten kan opruimen. Neemt oost in de tweede ruitenslag de heer wél, dan valt wests ruitenvrouw eronder en zuid maakt later ruitenboer. De kleinigheid waarover ik in het be gin sprak is, dat dit spel staat en valt met het feit, dat de zuidspeler de ruiten- boer heeft. Tijdens het bieden kan men natuurlijk moeilijk weten, dat juist deze kaart de sleutel is tot 11 of 12 slagen. Géén kleinigheid is natuurlijk de speeltechniek het vereist zorgvuldige manoeuvres, dit spel tot winst te voeren. Aardig is. dat zuid weer anders zou hebben moeten spelen als oost ruiten- heer-vrouw-3 gehad zou hebben. Zoekt u eens uit, hoe de 12 slagen dan ge maakt moeten worden. Veel succes! Antwoord op wekelijkse bridgevraag; Deze soort spellen vormen altijd een probleem, tegen het openingsbod van een zwakke Sans. Of zuid past, dan wel doubleert, het kan beide verkeerd aflo pen. In de praktijk doubleerde zuid en noord die een aardig spel had, paste ook. Oost maakte 2 Sansatout. doordat hij een lange vrije klaverkleur bezat. Vele experts huldigen de opvatting, dat men met een „doublet" een sterke kaart aangeeft (tenminste 15 punten), terwijl „2 klaveren" conventioneel is en bete kent: „Partner, ik heb een vrij zwak doublet, met lengte in de hoge kleuren". Deze conventie is niet zo slecht, alhoewel het gewone 2-klaver volgbod natuurlijk vervalt en slechts „echt" blijft als de gebruiker al eerder gepast heeft. Zonder de conventie is „pas" toch wel het beste. H. W. FILARSKI Volgende week dinsdag is het groot [eest bij de familie Lauten- bach in het Friese plaatsje Deinum. Dan wordt daar de Friese vierling drie jaar oud. Van links naar rechts Willem, Dirkje, Iet je en Meint. de kleuters die het middelpunt van het [eest zullen zijn. Oude man weigerde medische hulp (Van onze correspondent) De GGD van Hilversum heeft donder dag met sterke arm een 80-jarige man uit zijn woning aan de Geuzenweg gehaald, en overgebracht naar het Diaconessen- huis te Hilversum. Buren van de bejaar de man hadden al enkele dagen niets meer van hem gehoord of gezien. Een van de rechercheurs van de gemeente politie verschafte zich toegang tot de woning, die hij in verwaarloosde toe stand aantrof. De eenzame, hulpbehoevende man, die zeer ziek bleek te zijn, vond hij op een bed dat op de zolder stond. De man die geen huisdokter heeft, weigerde elke me dische hulp en wilde van opname in het ziekenhuis niet horen. De GGD bracht hem niettemin over naar het Diaconessen-huis. De man weigerde na men en adressen op te geven van familie in Harderwijk. De dierenbescherming ontfermde zich over de vijf vogels, die hem gezelschap hielden. Bom aan boord van vliegtuig in V.S. Volgens personeel van de verkeersto ren van het vliegveld Midway bij Chi cago is het vliegtuig dat met '76 mensen aan boord verongelukt is, in de lucht ontploft. De eindbestemming van het toestel was niet Los Angeles, doch San Franscisco, zo heeft een woordvoerder van de TWA bekendgemaakt. Het Amerikaanse „Federale Bureau van onderzoek" (FBI) heeft het verzoek gekregen, de mogelijkheid te onderzoe ken. dat de Constellation door een bom ontploffing is verongelukt. Volgens een later bericht van de TWA bevonden zich 71 passagiers, onder wie één kind, en een bemanning van vijf leden aan boord van het verongelukte toestel. Belgische militairen uit Katanga terug O O Gisterochtend is de eerste groep Bel gische militairen uit Katanga in Brussel teruggekeerd. Zij waren gekleed in bur ger. Aan boord van het speciale vlieg tuig bevonden zich 34 officieren, onder officieren en manschappen met 27 fa milieleden. De commandant van de groep deelde mede, dat na het optreden van de V.N. in Katanga de komende da gen nog vele Belgische militairen uit Elisabethstad naar België zullen terug keren. Bij het verlaten van het vliegtuig ont vouwde een van de militairen een Ka- tangese vlag. Zijn uitroep „leve Katanga" werd door een aantal toeschouwers op het vliegveld van Brussel overgenomen. DODELIJKE VAL VAN 44 METER (Van onze correspondent) Vrijdag heeft zich bij het flatge bouw Haarlem-hoog aan de Faraday- straat in Haarlem een ernstig bedrijfs ongeval voorgedaan tengevolge waarvan de 34-jarige beton-afwerker M. P. Her mans uit Hank (N.B.) om het leven is gekomen. De heer Heijmans was samen met de 28-jarige betonwerker J. B. van Iersel, uit Raamsdonkveer (N.B.) op 44 meter hoogte bezig met het reinigen van de ramen. Daartoe stonden zy op een plank, die aan twee touwen hing. Een van de touwen brak en de heer Heijmans viel naar beneden en kwam op een betonnen vloer terecht. Hy werd in zorgwekkende toestand naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De heer Van Iersel kon zich net aan de plank vastgrijpen en werd door en kele collega's naar binnen getrokken. Met een shock werd hij naar de Maria- stichting te Haarlem gebracht, maar la ter verscheen hy weer op het werk. Kopenhagen akkoord met een verenigd NAVO-connnando De Deense regering heeft voorwaar delijk toegestemd in de vestiging van een verenigd noordelijk NAVO-comman- do in Denemarken en Sleeswyk-Holsteiu. Volgens een verklaring van de Deense regering blijft Denemarken vasthouden aan de eis dat het voorgestelde com mando slechts in geval van oorlog in werking zal treden en dat geen kern wapens op Deens grondgebied zullen worden opgeslagen. Denemarken had het oorspronkelijke NAVO-plan onaanvaardbaar geacht. Er wordt nu onderhandeld over voorstellen van de opperbevelhebber van de NAVO generaal Lauris Norstad, die volgens dé verklaring gunstiger zyn maar nog ver anderingen behoeven. Voorgesteld werd het verenigde com mando op een algemene NAVO-basis te vestigen, wat er op wyst dat het commando ook andere NAVO-landen dan alleen Denemarken en Duitsland omvat. Het zou onder het noordelijke ge bied van de NAVO vallen, dat onder lei ding staat van een Engelsman. Het commando over de strijdkrachten in Zuid-Jutland en Sleeswijk-Holstein zou beurtelings door een Duitse en een Deense officier worden uitgeoefend, ter- wyl de zich elders bevindende grond strijdkrachten onder bevel van een Deen zouden staan. Een derde van de ge mengde militaire staf zou Deen moeten zijn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 19