Lopen en blazen voor Kerkrade Jeugd roert de trom in Boskoop excerceren LIEVER GEEN RIJBEWIJS Excerceren, repeteren, repeteren, excerceren Zonder kindvrouwtje met maag meer mans Opgericht 1 maart I860 Zaterdag 2 september 1961 Vierde blad no. 30442 Een achttienjarige jongen uit het Engelse Margate was gesnapt op een motor. Zonder rybewijs, niet verze kerd. Bovendien reed hij zonder licht. Giutini, zo heet de knaap, had het met opzet gedaan, omdat hij zich niet op die grote motor thuisvoelde. Zijn meisje had hem de motor opgedron gen, omdat ze het „zo stoer vond staan". Giutini vroeg de plaatselijke politie rechter hem voor achttien maanden z'n rijbewijs af te nemen. Z'n zestienjarige vriendin krijgt nu in leder geval niet haar zin. Ze wil de namelijk, dat Giutini een nog gro tere, nog mooiere en nog snellere mo tor zou kopen. Wat Giutini nu gaat doen? Sparen voor een auto. Hopen, dat z'n meisje het niet te ernstig zal opnemen. En als ze dat onverhoopt toch doet. dan moet ze maar uitkijken naar een jon gen, die haar wel kan verblinden met een glim ïende, snelle, grote motor. Een beetje rare manier om iemand iets aan het verstand te brengen, vin den we. Maar toch ook wel een beetje verstandig. Leiden kan een voorbeeld nemen aan de kleine dorpjes er omheen, waar veel betere resul taten worden bereikt, 't Is gek. 't Schijnt wel of ze in Leiden alles half doen. Daarom doen wij nu al ons best". De heer De Reede is een Amsterdammer. Daarom zegt hij dat. Hij meent het echter goed met Leiden, al heeft ie wel een beetje gelijk. K. en G. moet het van de jeugd hebben. Van jongens omstreeks twintig. Maar toch kan het ge beuren, dat er twee heren van om en nabij de veertig in meelopen. Hoe kan dat? Dat komt, omdat zij geen afscheid kunnen nemen van K. en G. Net zoals die jongens, die in militaire dienst moesten, en K. en G. vaarwel zegden, omdat ze zich er ,,te groot" voor voel den. Later kwamen ze vragen, of ze alsjeblieft weer hun partijtje mee mochten blazen. Dan hadden ze K. en G. weer zien lopen en gedachtig het gezegde „oude liefde roest niet" K. en G. bestaat al heel wat jaartjes en heel wat ouderen hebben er heel wat uurtjes van hun jeugd in zoekge- bracht. De jeugd van K. en G. heeft in de afgelopen jaren aardige successen weten te boeken. Prijzen In 1958 werd op een concours in Den Haag een eerste prijs behaald met het hoogste aantal punten van het concours. In 1960 gebeurde het zelfde in Scheveningen. Dit jaar werd op het taptoeconcours in Delft een eerste prijs met lof van de jury in de wacht gesleept. Nu gaat het op Kerkrade aan, waar K. en G. met een gering prijsje geen genoegen zal nemen. De jongens zijn dan ook bezield en verbeten aan het oefenen. Tot 1 oktober elke zaterdag een marsrepetitie. Dan werken voor de ouderavond op 3 februari van het vol gende jaar en dan in april 1962 weer beginnen met de marsrepetities voor Kerkrade. ,De puntjes op de i zetten", noemt de heer De Reede het. Of het veel puntjes op de befaamde i zullen worden, geloven wij niet. Want de repetitie (het zogenaamde droge excerceren)die wij bijwoonden liep al gesmeerd. Ernstig kijken Het was overigens wel een merk waardige vertoning, daar op dat sombere binnenplaatsje van de school aan het Plantsoen. Geen uniformen, geen muziek. Wel een flink aantal ernstig kijkende jon gens, die gedisciplineerd de kort afgebeten bevelen van de heer J. IJzerman (24 jaar) opvolgen. De heer IJzerman, die al twaalf jaar met K. en G. mee,,loopt" en ze nu mag laten lopen Het lijkt een beetje op excercitie, zoals je dat in dienst leert. Maar het is net dat tikkeltje anders. Net zó anders, dat het een bepaalde charme aan het ogenschijnlijk stramme militaire gedoe geeft. „De meeste moeite heb je in het begin met de kleintjes", vertelt de heer IJzerman. „Maar als ze zien, dat de ouderen wèl serieus zijn, vol overgave repeteren en excerceren, dan is het gauw afgelopen. Dan zijn ze al gauw even serieus als de ouderen. En dat moeten we hebben anders maken we niets in Kerkrade". De tamboers, de fluiters, de hoorn blazers. Ze werken hard, offeren heel wat vrije uren met vreugde op, om straks „hoog van de toren" te kunnen blazen en „hun beste beentje voor te zetten". Drie repetities per maand z\jn ver plicht. Voor ieder lid van K. en G. Het wordt haarfijn aangetekend, of je de repetities wel of niet bijwoont. In een boekje, dat verdacht veel op een schoolrapport lijkt,. excerceren excerceren, excerceren (Foto L.D./Holvast) Dromen „Voor Kerkrade laten we niets aan het toeval over. Ze moeten de excer- citiepassen kunnen dromen. Als je ze 's nachts onverwacht hun bed uithaalt moeten ze slaapdronken de handelin gen kunnen doen, die nu eenmaal no dig zijn om een beetje succesvol uit een wereldmuziekconcours tevoorschijn te komen". Improviseren K. en G. moet veel improviseren, Veel subsidie krijgt de vereniging niet. Er is nooit een tekort, maar de kas is altijd leeg. Daarom knappen de jon gens het materiaal zelf op, timmeren ze zelf kistjes voor de hoorns. Ze beta len ook zelf hun reisjes naar concour sen. Voor de jonge jongens is al een reiskas gevormd voor Kerkrade. Er wordt al hard gespaard, want de reis naar Kerkrade kost veel geld Heel veel geld. Maar dat hébben ze er graag voor over, die K. en G.-ers. Als ze maar een goede prijs in de wacht kunnen slepen. Vindt ge een kindvrouwtje leuk? Vindt ge haar zo kittig, zo grappig, zo verschrikkelijk aanhankelijk? Zoudt ge koste wat het kost met een kindvrouwtje een verbintenis voor het leven willen aangaan? Zo ja, dan zult ge er toch ernstig re kening mee moeten houden, dat ge een maagzweer op de koop toe (op den duur uiteraard) zult moe ten nemen. Tenminste als we dr. Franz Alexan der, een psychoterapeut uit Los An geles, serieus nemen. Deze heer heeft namelijk op een congres van vakge noten te Wenen verklaard, dat vele mensen, die aan onze eigentijdse „ma nagerziekte" lijden, zonder evenwel een manager te zijn, naar alle waar schijnlijkheid getrouwd zijn met een zogenaamd kindvrouwtje. Volgens de geleerde was een maag zweer reeds in zeer vele gevallen het minder geslaagde resultaat gebleken van een huwelijk met een „vrouwtje, dat aan haar man hangt als een klim plant". Hij zei, dat het 't beste zou zijn zo'n echtgenote te vervangen door een meer moederlijke partner. Medisch gespro ken natuurlijk repeteren repeteren, repeteren (Foto L.D./Holvast) Het tamboer- en pijper korps Kunst en Genoegenin de Sleutelstad beter bekend als K. en G., gaat naar het wereld- muziekconcours in Kerkrade. Het zal de enige Leidse vereniging zijn. Daarom wordt niets aan het toeval over gelaten en wordt er geëxcerceerd en geblazen, dat de stuk ken er afvliegen. De heer Af. H. de Reede, de „grote kleine man" van het korps, vindt het een hele eer, dat „zijn" korps is uitverkoren, maar vindt het evengoed jammer, dat het peil in Leiden wat dit genre betreft niet al te best is. De jeugd in Boskoop verveelt zich. De zeventienjarige Charlie Mar chant, zijn zestienjarige broer Louis en hun zestienjarige vriend Loe den Hengst willen daar ver andering in brengen. Gedrieën vormen zij de „spiritclub". Een club, die leven in de brouwerij van het boomkwekersdorp wil brengen. Eigenlijk heeft die club het al gedaan. Want er is op initiatief van deze drie jongens een wieler- toer verreden, die er zijn mocht. Ook al was ie niet offcieel en liet de politie hem oogluikend toe. Ze hebben het zelfs gepresteerd een muziekkorps voor het goede doel te laten marcheren. Toen dit aan vankelijk niet mocht van de bur gemeester, zijn ze naar hem toe gegaan en hebben met hem ge sproken. Toen mocht het wel. De jongens hebben ook een inge zonden stuk geschreven in het plaatse lijke nieuwsblad. Een stuk, dat er echt geen doekjes om wond. Er is bijna geen toerisme in Boskoop, schreven ze. En dat in een dorp, dat uniek is in ons land met z'n prachtige boomkwekerij en. De jongens vroegen zich af, of het niet mogelijk zou zijn een V.V.V.-kan- toor in Boskoop op te richten. Ze gin gen naar het centrale kantoor in Den Haag. Daar hoorden ze, dat Boskoop CHARLIE een van de slechtst verzorgde dorpen in ons land is wat het toerisme be treft. En dat in een dorp met een prachtig watersportcentrum in de on middellijke nabijheid (de Reeuwijkse plassen) en met een prachtige oude stad (Gouda) op nog geen tien kilo meter afstand. Streven We hebben sportvelden* zegt het drietal. Maar wat dan nog. De jeugd moet dan lid zijn van een sportver eniging. Daarom streeft het drietal naar de aanleg van een openbaar speelveld, waar de jeugd naar harte lust kan grasduinen. „Zelfs als er één keer per jaar lui lak is, mag de jeugd zich nog niet uit leven. Dan moeten ze naar het voet ballen gaan kijken. En de jongens, die niet van voetballen houden? Die moe ten dan maar fijn als de „oude" men- LOUIS sen tot half zes op bed blijven liggen en als het al flink licht is en iedereen al is opgestaan, gaan „luilakken". Dat schrijven deze drie. Zaterdagavond hebben de drie een balavond op touw gezet. Met het vrij bekende Harlem Sextet uit Rotterdam. De jeugd kan dan gaan dansen in het R.-K. Verenigingsgebouw aan de Rozen- laan tegen betaling van een betrekke lijk gering bedrag. Waar de jongens het geld vandaan hebben gehaald? Ze hebben een cor respondentieclub. Ze verkopen dus cor respondentieadressen in binnen- en buitenland. Op het ogenblik hebben ze zo'n 700 aanvragen lopen. Dat levert een paar honderd gulden op. Er is overigens een flinke bres in de finan ciën,geslagen door de aankoop van een LOE stencilmachine, die een plaatsje op de zolder van de woning van de familie Marchant heeft gevonden. „De druk kerij". noemen ze het met een duur woord. Voor de balavond hebben ze zelf aanplakbiljetten ontworpen, die hier en daar in hun eigen dorp, in Hazers- woude, Waddinxveen en Reeuwijk een plaatsje hebben gevonden. Bespreking Over enkele dagen hebben de jon gens een bespreking met zes notabelen uit Boskoop om de oprichting van een V.V.V. nader te bespreken. Als alles eenmaal in kannen en kruiken is trek ken zij zich terug. Ze hebben het al druk genoeg met hun „spiritclub". Ook willen de jongens de bioscoop terug. Ook daarmee zijn ze druk in de weer. „De meisjes en jongens kunnen beter ravotten op een speelveld en in de bioscoop zitten dan lanterfanten op straat of naast het bushokje. Want in het bushokje mag al niet meer Of de jongens van plan zijn hun „actiecomité" in een vereniging om te zetten? „Beslist niet", zeggen ze alle drie in koor. „We willen het helemaal in eigen hand houden. Verenigingen zijn er genoeg. We willen alleen maar leven in de brouwerij brengen. Voor de hele jeugd. Van welke richting ze zijn, of welke politieke party ze aanhangen kan ons niets schelen. Als er maar iets gebeurt". Een lofwaardig initiatief, lijkt ons. De ouderen kunnen er (he laas) een voorbeeld aan nemen. En het lijkt er (gelukkig) op, dat ze het do^n.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13