4- LliCKY... THE REAL NT CIGARE1 RHATIONAL LUCKY IN NEDERLAND I.25 Een keizer, 2 koningen en dertien presidenten in Belgrado bijeen LUCKY STRIKE Haarlem vierde Fokkers vlucht rond de St. Bavo „DE LUIFELBAAN^ gaat volledige bezetting met 2-daags feest vieren Een PERUIZ-COLOR lilm PERUTZ-COLOR films PERUTZ-COLOR films Overvolle agenda: wereldvrede kolonialisme en eenheid in I V, Voor Nederland: Nieuw-Guinea PERUTZ - COLOR film Burgemeester zal neonverlichting op 't maquetteliuisje onthullen Nog wel wensen VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 VANDAAG BEGON OVERLEG DER NEUTRALEN (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma, thans in Belgrado) Het orkest van Tito's lijfwacht heeft 23 volksliederen moeten instu deren. Het speelde dat nieuwe reportoire dezer dagen op Belgrado's geblakerde vliegveld, waar de Joegoslavische maarschalk zelf zijn gasten ontving: een keizer, twee koningen, dertien staatspresidenten, onder wie een aartsbisschop en zes staatslieden van lagere rang, premiers, ministers en ambassadeurs. Met Tito mee vertegenwoordigen zij de 24 landen, die vanochtend in de Joegoslavische hoofdstad aan de topconferentie der neutralen zijn begonnen. Welk een heterogeen gezelschap zij vormen, kon men elke keer zien wanneer de in rood zwart-blauwe uniformen gestoken gardisten hun instrumenten aan de lippen zetten of hun geweer voor de borst brachten. Tito, die de afgelopen dagen zo ongeveer op het vliegveld heeft gekampeerd, kreeg er de handen te drukken van Keizer Haile Selassie, zeker een minder vooruitstrevend man dan de bronzen Ghanees Nkroema. Nehroe's India is van een groter formaat dan de dreumes Cyprus van aartsbis schop Makarios. Maar Tito in grijs burgerpak gestoken omhelsde de koning van Nepal even hartelijk als de nieuwe premier van de voorlopige Algerijnse regering Ben Khedda, die voorlopig wel een regering maar nog geen staat heeft en die met een straalvliegtuig van president Nasser arriveerde. blijken, welke effect de Belgradose bij eenkomst heeft gehad, met name. welke aantrekkingskracht zij kan uitoefenen op de vele hier niet vertegenwoordigde neutrale of nog min of meer aan het Westen gebonden landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, dat met één land en een paar waarnemers het slechtst verte genwoordigd is. Over die problemen breekt de stad Belgrado zelf zich het hoofd niet Zij heeft zich opgesierd met vlaggen en ge kleurde fonteinen, de huizen langs de route naar het vliegveld hebben een Verschillende overeenkomsten De achterlijke feodalen uit Jemen wa ren in Belgrado even welkom als de ver tegenwoordigers van het nieuwe Afrika, Guinea's Sekou Touré en Mali's presi dent Modibo Deita, een gigantische at leet. Er waren ook Aziatische glimlachen, de bevalligste die van mevrouw Banda- ranaike, de vrouwelijke premier van Cey lon, voor de mooi mevrouw Tito, de wel gemutste van Cambodja's staatshoofd Prins Norodom Sihanoek en de bemin nelijke niet te vergeten waarmee pre sident Soekarno zijn Amerikaanse ste wardess bedankte. Die glimlach zal dezer dagen wel verdwijnen wan neer de conferentie het over nieuwe- Guinea krijgt: Nederland gaat spitsroe den lopen, al is ook achter de scher men van Belgrado de groep-Rijkens dit maal goed gecamoufleerd vertegenwoor digd. Welke verschillen de vertegenwoordigde landen ook mogen vertonen, men zal er goed aan doen er niet te veel de nadruk op te leggen en zodoende deze conferentie te onderschatten. Zy hebben namelijk ook overeenkomsten: het zijn bijna alle jonge naties, alleen Afghanistan, Cuba, Saoedi-Arabië, Joego-Slavië, Ethiopië en Egypte bestonden voor 1945 al als min of meer onafhankelijke landen. De an dere waren koloniën en protectoraten. De komende week zal in het Joegoslavi sche parlement-, waar de plenaire zit tingen worden gehouden, het accent dus zwaar op het antikolonialisme vallen. Er zal gevraagd worden om een spoedige „restantenopruiming": Nieuw-Guinea, Bizerta, Angola en Algerije zijn maar een paar van de artikelen welke men onmiddellijk in de „uitverkoop" wil zien. Onderontwikkeld en gekleurd Andere overeenkomsten: bijna alle deelnemers zijn min of meer onderont wikkelde landen. Op de twee Europese, Joego-Slavië en Cyprus en het Zuidame- rikaanse Cuba na, zijn zij ook min of meer gekleurd. Een hoofdthema van de conferentie zal de „tegenstelling noord zuid" worden, een nieuw begrip dat ech ter spoedig bekendheid zal verwerven. De onderontwikkelde landen zijn het na melijk moe, dat de internationale poli tiek beheerst wordt door de ideologische strijd Oost-West. Zij achten de twist tussen communisme en democratie bin nen het hoogontwikkelde deel van de we reld niet meer terzake doende, en menen dat de werkelijke scheidslijn in deze we reld tussen het hoogontwikkelde (en blanke) noorden en het onderontwikkel de (gekleurde) zuiden loopt. Zij vinden dat daar wat aan gedaan moet worden. Daarom en dat is de reden waaraan de conferentie zijn uit gangspunt ontleent weigeren zij zich in het Oost- of Westblok te scharen. Zij willen een nieuwe, vanwege hun geringe feitelijke macht, vooral een morele kracht in het wereldgebeuren worden. Zij zeggen geen neutraal blok te willen vormen, spreken dan ook van de „confe rentie der nietverbondenen". Maar zij willen zeker hun zeggenschap vergro ten vooral eensgezinder optreden in de V.N. waarin zij een kwart van de stem men hebben en die zij op den duur wil len reorganiseren. Er is nog een overeenkomst. Voor de oplossing van hun eigen problemen zou niets funester zyn dan een oorlog tussen Oost en West in wier geschillen zij nau welijks geïnteresseerd zijn. Hun belang ligt in een handhaving van het machts evenwicht tussen Oost en West. Zij zullen zeker over Berlijn en Duitsland praten, zullen voor de goede vorm het hoofd schudden over het afsluiten van Oost-Berlijn, maar zullen boven alles aandringen op onderhandelingen en een compromis tussen Oost en West over Berlijn en Duitsland. Dat de toon van de conferentie vrien delijk voor het Westen zal zijn behoeft nauwelijks te worden verwacht. Zeker zullen Nehroe en Haile Selassie een ma tigende invloed uitoefenen. Er zijn trou wens nog meer gematigden: Birma's Oe Noe. Marokko's Koning Hassan II, de Soedanezen. Libanezen en ondanks Bi zerta ook Tuneslë's president Bourgui- ba. De waaier van politieke schakeringen, waarvoor Europese criteria als recnts en links niet meer te gebruiken zijn loopt trouwens zeer geleidelijk met subtiele nuanceringen, via landen als Ceylon, de VAR, Ghana en Joego-Slavië naar de extreme vleugel: Cuba en de nieuwe Al gerijnse regering van Ben Khedda. Invloed van de V.N. In de wirwar van onderwerpen en de legaties, interne tegenstellingen en over eenkomsten, uniformen en kleurige na tionale kostuums, kan men vóór het be gin der conferentie nauwelijks meer doen dan de bovenvermelde hoofdlijnen opnemen. Of het gedurende de confe rentie gemakkelijker zal worden, valt te betwijfelen. Misschien zal pas op de komende zitting van de yj^.-assemblee nieuw verfje gekregen, de dames van lichte zeden en de dranklustige zijn op veilige afstand gebracht. Tito heeft wat men noemt kosten noch moeite gespaard om zjjn gasten goed te ontvangen en vooral om indruk op hen te maken. Joego-Slavië heeft sinds zijn uittreden uit het communistische blok nog steeds vrienden nodig. Zelfs hoge partijfunctionarissen hebben hun villa's tijdelijk moeten ontruimen om een on derdak te verlenen aan de delegatie chefs, wier honderden ondergeschikten (Soekarno kwam met een gevolg van 50 man!) in de hotels zijn ondergebracht. De Joegoslavische regering heeft in ieder geval wel indruk gemaakt op de kleine duizend correspondenten, cineas ten en fotografen, wier grote aantal ook een graadmeter voor het gewicht van de ze conferentie is. Zy zijn ondergebracht in twee reusachtige flatgebouwen, zij doen hun werk in het beste en modernst ingerichte perscentrum dat ooit voor een internationale conferentie ter beschik king heeft gestaan. Eén ding kunnen zij helaas niet: de plenaire zittingen bij wonen, want de parlementszaal is te klein om hen allen te kunnen bevatten. Zij zullen het grotendeels met een ge sloten televisie-circuit moeten stellen. Advertentie Binnen 36 werkuren weer ontwikkeld aan U retour LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle Internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter'wereld mee. LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt ES Wedvlucht Duffel Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Duffel; gelost te 8.10 uur met z.w.wind. Afstand plm. 119 km De Vriendenclub In concours 221 vogels; le duif te 9.35.43 uur. 1, 3, W. Wagenmaker; 2, 9. J. Klink: 4, A. de la Rie; 5, 10, J. v. Es; 6, L. Gijsman; 7, 8, J. Pauw. De Rijnklievers In concours 369 vogels; le duif te 9.45.54 uur. 1. 7, 9. A. v. d. Dop; 2, ReyerseBorst; 3. J. Tis- seur; 4, v. d. Wal; 5, P. v. Griensven; 6. Chr. v. d. Pluym 8, L. Klein; 10, N. Hoogervorst. Met speeches, kransen en gedenksteen F- "BH Winkelcentrum Zuid-W est compleet Kortgeleden is de laatste zaak geopend van het winkelcentrum langs het Vijf Meiplein en het Bevrijdinqsplein. Deze volledige bezetting is voor de winkeliersvereniging aanleiding geworden om een flink tweedaags feest op touw te zetten. Het begint vrijdagmorgen 8 september. Dan zal burgemeester mr. jhr. F. H. van Kinschot in aanwezigheid van zijn echtgenote en het voltallig college van wethouders de neonverlichting onthullen, die zal prijken op het maquettehuisje, dat de Brandweer eens neerzette op het Bevrijdingsplcin. En de onthulling van deze neonverlichting moet dan tevens de doop van het winkelcentrum betekenen, dat de naam zal dragen, welke nog niet zo lang geleden uit een prijsvraag als winnaar tevoorschijn is gekomen: „LUIFELBAAN". De winkeliers hopen vanzelfsprekend, dat „De Luifelbaan" een begrip zal worden, evenals de Lijnbaan in Rotter dam. Aan hen zal het. niet liggen en zij hopen vurig, dat ook de wensen, die ondanks hun tevredenheid over het reeds bereikte, nog bij hen leven, bin nen afzienbare tijd vervuld zullen worden. Zo zullen zy graag zien, dat begonnen zal worden met de bouw van de torenflat met winkelgalerij als af sluiting van het Bevnidingsplein en eveneens met de bouw van de dagwin kels op de beide pleinen. Eerst als alles gereed is zal het centrum namelijk pas compleet zijn. Voorts hopen zij, dat het gemeentebestuur voor kleine gemakken als telefooncellen, meer banken en zo even mogelijk meer parkeerruimte zal zorgen. Voorts leven er nog speciale wensen, als een doortrekking van de Joh. Post- straat naar de Churchilllaan. Tot nu toe ligt er nog een sloot tussen. De maquette geeft aan. dat gedacht wordt aan een looppad. maar de winkeliers zouden graag zien, dat de verbinding op volle straatbreedte wordt gemaakt, zodat ook auto's op deze wijze het winkelcentrum kunnen benaderen. En voor brommers en fietsers zouden zij graag een rijwielpad over het plein hebben langs de winkels Vanzelfsprekend met een flink trottoir ertussen. Het is in theorie wel zo, dat er niet gefietst mag worden op de pleinen, maar de praktijk is wel eens andersEn dat zou hierdoor verhol pen worden. Al is het maar een grote vraag of het mooi zou zijn! Maar goed, al deze wensen zijn nu nog even naar de achtergrond gescho ven met. het oog op de festiviteiten, die te wachten staan. Gemakshalve geven wy hier een chronologische opsomming. Vrijdag Het feit, dat gisteren vijftig jaar ge leden Anthonie Fokker boven Haarlem zyn eerste vlucht maakte (waarna in de maand september 1911 een serie vluchten volgde) was voor de stad Haar lem aanleiding feestelijkheden voor te bereiden. Toen Fokker in 1911 zijn eerste vlucht met de „Spin" om de grote kerk maakte, had een buurtcomité het plan opgevat een monument op te richten. Het bleek echter niet mogeijjk voldoende gelden byeen te brengen, maar de plan nen voor het monument zyn blijven be staan. Wel was er gelegenheid een ge denksteen te maken, die gistermiddag door een neef van Anthonie Fokker, de heer T. Njjland, op het Santpoorterplein ls onthuld. Op deze steen staat vermeld, dat het vijftig jaar geleden is, dat Fok ker op deze plaats startte. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. P .M. Cremers. die gistermiddag kort voor de onthulling met een heli kopter op een sportveld bij het Sant poorterplein was geland, aanvaardde de steen namens het gemeentebestuur. Vervolgens werden kransen gelegd na mens de gemeente Haarlem, de Konink lijke Nederlandse vliegtuigenfabriek „Fokker" en de KLM. By de plechtig heid speelde de Luchtmachtkapel het Wilhelmus. De heer T. Nyland, die de onthulling verrichtte door het laten op stijgen van een luchtballon, sprak woor den ter nagedachtenis van zijn oom. Na de onthulling begaf het gezelschap zich naar de Grote Markt, die vijftig jaar geleden ook het middelpunt is ge weest van de vlucht van Fokker. Door de bewolking was het niet moge lijk een squadron van negentien straal- Gisteren was het vijftig jaar ge leden, dat de vliegtuigbouwer An thony Fokker met „De Spin" de eerste vlucht boven zijn geboorte stad Haarlem maakte. Een tentoon stelling „Van spin tot spoetnik" geeft als herdenking van dit feit een beeld van de ontwikkeling der luchtvaart in de laatste halve eeuw. Op de Grote Markt prijkt als on derdeel hiervan een moderne straal jager tegen de contrasterende ach tergrond van de St.-Bavo. jagers van de Koninklijke Luchtmacht boven Haarlem te laten vliegen. Kort voor drie uur kwam bericht binnen, dat men niet van Leeuwarden zou opstijgen. Wel verschenen twee helikopters boven de stad en de bestuurder van een dezer toestellen, luitenant-vlieger D. Boon uit Haarlem wierp per parachute een krans uit, die op de Grote Markt te recht kwam. Op het bordes van het stadhuis hield burgemeester Cremers een korte toespraak, waarna hfj de in de „Vleeshal" ingerichte tentoonstelling „Van Spin tot Spoetnik" officieel open de. Tot besluit van de officiële feest viering volgde een ontvangst door het gemeentebestuur voor luchtvaartautori teiten. luchtvaartpioniers en leden van de „Pionier Automobielclub", die aan enkele onderdelen van het programma medewerking hadden verleend, Het begint dus vrijdagmorgen 10 uur bij het maquettehuisje op het Bevrij dingsplein. Na de begroeting onthult de burgemeester de neonverlichting. Dan gaan een groot aantal duiven de lucht in als symbool van „vrede en samenwerking". De kinderen van de kleuterscholen zingen een lied. Het Leidse Politie Muziekgezelschap zorgt voor vrolijke klanken. Na het officiële 36 prachtige kleuren-dia's Morgen rijdt 't Aalsmeers corso (Van onze Amsterdamse correspondent) Het wordt morgen een zware dag voor de 300 Aalsmeerders, die op en rond de praalwagens van het Aalsmeerse Corso naar Amsterdam trekken. Om half elf vertrek de stoet uit Aals meer, tegen 2 uur zal men het Olym pisch Stadion hebben bereikt, vanwaar na een korte rust de route door de stad volgt, die om half 6 weer bij het Stadion eindigt. Om 7 uur 's avonds is men weer thuis in Aalsmeer. Een aantal wagens zullen naar Groningen vertrekken. Deze praalwagens zullen zaterdagavond recht streeks uit Amsterdam via de Schel- lingwouderbrug naar Alkmaar rijden. Zondag rydt hetd oor Rijkspolitie ge- escorteerde konvooi over de Afsluitdijk naar Groningen. Waar door Aalsmeer ders de bloemen ververst worden. Zoals gebruikelyk wordt vanavond een ten toonstelling van de wagens gehouden. Men kan tot middernacht terecht in de Centrale Aalsmeerse Veiling. Morgenavond zullen de niet voor Gro ningen bestemde wagens en de met bloemen getooide personenauto's van 8 tot 11 uur te zien zyn in de hallen van Maarse en Kroon te Aalsmeer. gedeelte wandelen B. en W. langs de winkels en maken met het Glippertje - dat twee dagen lang door de wyk zal kruisen - een rondrit door Zuid- West. 's Middags om half twee begint de pop penkastvoorstelling voor de kinderen van de kleuterscholen in Zuid-West. Daarna maken zij een rondrit met het Glippertje en krijgen op de scho len een traktatie. Om half vijf beginnen de kinder spelen voor de jeugd van 11 tot en met 14 Jaar op het Vijf Meiplein. De organisatie is in handen van de speeltuinverenigingen Zuidwest, Vjjf Hoven en Westerkwartier. Kleuren-fleur De avonduren brengt de groteren op de been. Om 7 uur begint het pleinfeest, georganiseerd door de drie speeltuin verenigingen, die ook de baten zullen opstrijken. Om 8 uur op het Vyf Mei plein judodemonstratie door sport school Luiten en vermoedelijk op hét Bevrijdingsplein microkorfbaldemon- stratle. Op beide pleinen concerteert tussen 8 en 10 uur het accordeonorkest „Con Vivezza". Zaterdag Zaterdagmorgen 11 uur wordt het eerste startschot gegeven voor een primeur voor Nederland: een behendigheids wedstrijd voor bromfietsers. Men kan alleen meedoen als men 16 jaar of ouder is. Aanmelden voor 6 september op Bevrijdingsplein 18 of Vijf Mei plein 96. 's Middags om 2 uur op het Vyf Mei plein kinderspelen voor de jeugd van 6 tot en met 10 jaar. 's Avonds om 7 uur voortzetting van het pleinfeest. Om 8 uur speelt ook het accordeonorkest „Con Vivezza" weer en zodra het donker wordt, zullen ook de films, die op vrijdagavond reeds te zien waren, weer worden vertoond. De feestelijkheden worden zaterdagavond om half elf besloten met een taptoe door het chr. tamboer- en pijperkorps „K. en G." IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Het Leidscb Dagblad Meest gelezen blad van Leiden en Omstreken 'iiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gouverneur Van Tilburg: Belangstelling voor Suriname in Nederland is groeiend Land moet internationale status krijgen „Er bestaat in Nederland een groeiende belangstelling voor Suriname en er zijn onderhandelingen aan de gang met enige grote industrieën". Aldus de gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, o.m. in zyn rede ter opening van het zittingsjaar der Staten. „Door de benoeming van een functionaris in Nederland, die speciaal tot taak zal hebben belangstelling te wekken bij en voorlichting te verschaffen aan het Nederlandse bedrijfsleven hoopt de regering meer positieve resultaten te bereiken". Suriname moet echter daarnaast de blik ook richten op andere landen en op internationale organisaties, die bereid zijn gebleken investeringen te doen. Ter uitvoering van de met de Neder landse regering gesloten overeenkomst tot uitbreiding der tlen-Jarenplanmidde- len met een bedrag van SF 80 miljoen is het planbureau thans gereed gekomen met het aanvullend opbouwplan voor Suriname. Binnenkort zal dit opbouw plan aan.de Staten worden aangeboden. In zUn rede merkte de gouverneur verder o.m. op dat de mogelijkheid wordt nagegaan nog in 1961 enige vakvereni gingsfunctionarissen bij de vakbeweging in Nederland een kaderopleiding te laten volgen. Voorts wordt verwacht dat binnen de technische hulpverlening door Nederland aan Suriname een complete werkplaats ter beschikking zal worden gesteld voor vakscholing van volwassenen. Een 25-tal meisjes met mulo-opleiding zal ln het Academisch Ziekenhuis In Leiden tot verpleegster worden opgeleid. „Wat de staatkundige ontwikkeling betreft, streeft de regering er naar dat Suriname zich een waardige plaats ver werft ln de r|j der volken, hetgeen mee brengt dat Suriname zo spoedig moge lijk een internationale status deelachtig moet worden", aldus de heer Van Til burg. „De regering zal er dan ook intensief naar streven dat de R.T.C. zo spoedig mogel(jk wordt voortgezet en tot een goed einde gebracht. Intussen zal de regering voortgaan de reeds gelegde persoonlijke contacten met andere landen en internationale organi saties nauwer aan te halen, terwijl ln het komende Jaar nieuwe contacten tot stand zullen worden gebracht, waarby de landen om ons heen in Zuid-Amerlka en het Caraiblsche gebied zeker niet zul len mogen worden verwaarloosd". Voorts zei de heer Van Tilburg, dat de regering tracht te komen tot een rege ling van de verhouding tot de organi satie van Amerikaanse Staten Eerder In tljn rede had de gouverneur o.m. opgemerkt, dat Suriname in een wereld die in grote beroering verkeert, „nog steeds ondanks enige symptomen van een rassentegenstelling die gelukkig geen weerklank vinden by de bevolking een eiland van rust en vrede is. Dit mag er echter niet toe leiden de ogen te sluiten voor de staatkundige en sociale veranderingen om ons heen en in vele delen der wereld. Deze veranderingen immers zullen onafwendbaar hun invloed hebben op de Surinaamse samenleving, waarin men zich zal afvragen of Suriname zal moe ten blUven staan op het niveau waarop het zich thans bevindt. Het is de hoog ste tUd dat leder lid van de bevolking zich bezint over de ontwikkeling van het land in staatkundig en in sociaal op zicht". Kleuren-fleur 1 STAKING WEGENS WARMTE (Van onze correspondent) De warmte ls er oorzaak van geweest dat een groep wevers van de N.V. Gerh. Janulnk en Zn. te Enschede woensdag middag eerst het werk een uur hebben neergelegd en later een hnlve snipperdag hebben genomen. Het gevolg was :lat de wevery enkele uren heeft stilgelegen. De weverij ls gelegen onder een gla zen dak, waarop de zon onbarmhartig stond te schijnen, 's Middags liep de temperatuur in deze wevery op tot 39 C. De wevers van de middagploeg. ca 40 personen, zeiden dat zU in deze ;empe- ratuur niet verder konden werken. Van drie tot vier hebben zy daarop het werk neergelegd. Nadat van vier tot zes uur het werk was hervat, hebben alle we vers om zes uur een halve snipperdag mogen nemen wegens de warmte. Van zes uur 's avonds tot de nachtploeg kwam (om tien over half elf) is m be doelde weverij niet gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7