„75 JAAR 3 OKTOBER VIEREN" BUISMAN Han de Wilde stelde een aardig boekje samen voor a.s. jubileum VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 september 1961 Derde blad no. 80441 (ook als 't poederkoffie is) Mét een verbijsterende hardnekkigheid klampt de Leidenaar zich vast aan het enige grote stadsfeest dat hij kent: de derde oktober. Dat is een uiterst merkwaardig verschijnsel, want wie het feest eenmaal of enkele malen heeft meegemaakt, weet precies hoe het gaat, wat er te doen valt en hoe men zijn geld kwijt kan raken. Er is n o o i t iets nieuws te beleven op de derde oktober. De „Feest wijzer" maakt dat al duidelijk. Wij verdenken er de uitgevers van, dat zij het zetsel jaar in jaar uit zorgvuldig bewaren om telkens weer te kunnen gebruiken met kleine wijzigingen, zoals het aantal deelnemers aan de uitdeling van haring en wittebrood en te hooi en te gras een nieuwe naam voor een commissielid, wiens voorganger na jaren trouwe dienst om een of andere reden verstek moest laten gaan. Het lijkt een welhaast onmogelijke opgave, om een leesbaar verhaal te schrijven over deze Leidse hoogtijdag naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de 3 October Vereeniging, want zelfs de meest vindingrijke auteur lijkt na de eerste pagina's al te moeten verzanden in een gruwel van eentonigheid. Maar ziet: niets wat de Leidse derde oktober aangaat mag met de normale maatstaven van logica en gezond verstand behandeld worden: ieder jaar weer is het opnieuw een uitbundig feest (waaraan schrijver dezes de volle zeventien uren meedoet, al is het helaas dikwijls beroeps halve), ieder jaar is het de feestwijzer ten spijt weer een nieuw evenement, en alle verwachtingen ten spijtt is het toch ook mogelijk gebleken, om over 75 jaren van conformistisch feestgewoel een aantrekkelijk boekje samen te stellen. Voor wie deze laatste zeer onaannemelijke bewering niet geloven wil: van morgen af kunt U het boekje „75 jaar 3 oktober vieren" van Han de Wilde in de boekhandel kopen. In 1924, toen herdacht werd dat Leiden drieeneenhalve eeuw gele den werd ontzet, brachten Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik een bezoek aan de Sleutelstad, tijdens welk bezoek de Vorstin het monu ment voor Jan van Hout in het Plantsoen onthulde. Dit monument kreeg al spoedig de bijnaam „het hunebed". Deze foto, opgenomen in het jubileumboekje, toont de Vorstelijke gasten bij het monu ment. Links burgemeester Gijselaar, de „enige goeie Leienaar". Historie en traditie Ongeveer anderhalf jaar geleden, toen de ingewijden in de organisatie van de jubileum-viering van dit jaar reeds de hoofden bijeenstaken om tijdig met de voorbereidingen van grandioze festijnen (volgens het aloude feestwijzer-recept) te kunnen starten, dook de heer Han de Wilde in de paperassen, archieven en eigen geheugen. Een half jaar later was het zojuist genoemde boekje als vrucht van deze duik in opzet gereed, thans is het verschenen, uitgegeven bij de uit geverij L. Stafleu Zoon te Leiden. De ondertitel van het boekje, dat noch in opzet noch in uiterlijk pretendeert een historisch standaardwerk te zijn, toont reeds het probleem, waarmee de samen steller heeft moeten worstelen: historie en traditie. Als een bewust pleonasme zouden wij misschien „historisch gevorm de traditie" juister hebben gevonden, want het ging er om iets leesbaars te maken van wat voor een buitenstaander iets dodelijk vervelends moet lijken. Op een verdienstelijke wijze is Han de Wil de er in geslaagd, een samenvattend beeld te geven van dit feest der feesten, dat zo individueel ondergaan moet wor den om het te genieten, dat er vrijwel niet in programma-stijl over geschreven kan worden. Individueel Terecht wijst de samensteller er In de aanvang van zijn beschouwingen op, dat de viering van het bijna vier eeuwen achter ons liggende ontzet van Leiden merkwaardigerwijs zich als het grootste volksfeest benoorden de rivieren (ten zuiden daarvan zijn de gemoederen iets losser van aard en dientengevolge de feesten ook) heeft ontwikkeld en ge handhaafd. Waarom? Waardoor? Het zal nooit mogelijk zijn, daarop een ant woord te geven, maar het feit ligt er. Misschien is het een gevolg van het feit, dat de viering „officieel" het ene Jaar geen greintje verschilt van het andere. Dat geeft ruimte om het in eigen indivi duele stijl te vieren met een desnoods complete minachting voor wat de orga nisatoren voor de feestgangers hebben uitgedokterd. Schrijf een Nederlander iets voor en hij vindt duizend en een voortreffelijke argumenten om het voor schrift volkomen te negeren. Maar laat hem vrij, zeg zoals in Leiden „Wij zullen de stad afzetten, de auto's bannen, en je gaat je gang maar" dan maakt hij er I een feest van om nooit te vergeten, en dan is hij zelfs wel bereid, af en toe te doen wat de organisatoren van de festi viteiten zo hopen: hij gaat naar de koraalmuziek, naar de Waag, naar de optocht, naar de kermis. Geleidelijke groei De samensteller van het boekje heeft zich als gezegd op verdienstelijke wijze gekweten van de taak, iets van deze merkwaardige sfeer weer te geven, en de toch nog wel voorkomende wijzigingen in het officiële programma in zo'n ver band tot elkaar te brengen, dat de ge leidelijke groei van de tegenwoordige viering er uit te onderkennen valt. Het aardigst achten wij de kleine anekdotes, de vermelding van op zichzelf nietige gebeurtenissen en accenten. Vanzelfsprekend heeft de schrijver in het kort de historische gebeurtenissen van 1574 gereleveerd, waarna hij iets ver telt over de viering van het Leidse ont zet voor 1886, toen de thans jubilerende vereniging werd opgericht. Veel van de programmapunten van de tegenwoordige viering blijken hun oorsprong te hebben gehad in de voor 1886 reeds gegroeide tradities. Kort voor de oprichting werd het standbeeld van Van der Werf ont huld, hetgeen voor de heer De Wilde aanleiding werd ook daaraan meer dan voorbijgaande aandacht te besteden, vooral ook omdat dit standbeeld een be langrijke rol in de latere vieringen is gaan vervuilen. De hoofdmoot van het bijna honderd pagina's tellende boekje wordt ingeno men door een opsomming van de wijze, waarop in de afgelopen driekwarteeuw het Leidse ontzet werd gevierd, waarbij dikwijls aardige details op smakelijke wijze worden opgediend. Het is ondoen lijk, ook maar enigszins in dit korte be stek een beeld daarvan te geven. Illustraties De illustraties zijn alleraardigst: zij herinneren aan een vrij ver verleden en aan de sfeer van de tegenwoordige feest viering. Veel rasechte Leidenaren zullen er bekende figuren van vroeger in terug vinden en eigen ervaringen van tiental len jaren geleden weer in de herinnering terugvinden. Deze illustraties omvatten niet alleen foto's van de viering zelf, maar ook van zaken, die op het l^eidse ontzet betrek king hebben, bijvoorbeeld van de reliëfs in het standbeeld van Van der Werf, andere gedenkplaten waarvan het be staan vele Leidenaars niet bekend zal zijn, reprodukties van programma's, van advertenties uit een grijs „goedkoop" verleden, en velerlei andere beelden, die het boekje tot een bijzonder aantrekke lijk bezit maken, niet alleen van de Lei denaar van thans doch ook voor de vele oud-Leidenaren, die over het land en de wereld zijn uitgezworven doch wier hart in de Sleutelstad is gebleven. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit boekje zijn weg zal weten te vinden, vooral in de komende tijd wanneer meer en meer aandacht gevraagd zal worden voor de komende jubileumfeesten. Schertsprogramma Eén van de aardigste onderdelen van het boekje, herinnerend aan een vrij recent verleden, willen wij onze lezers niet onthouden: het bijzonder geestige schertsprogramma, dat op de derde oktober van het eerste bezettingsjaar, 1940, de ronde deed. Het staat in het boekje afgedrukt als reproduktie van een der oorspronkelijke exemplaren, die in getikte vorm de ronde door de Sleu telstad deden. 7 uur v.m.: Reveille door afweergeschut (grote knallen). Motorgeronk zonder zij span. Engelse vliegtuigen verschijnen en maken een rondje om de stadhuistoren. 10 uur v.m.: Aubade door soldaten der „Deutsche Wehrmacht" van 69 jaar en ouder in de Pieterskerk. 0.a. zal worden uitgevoerd de „plons-plons-cantate". Na afloop demonstratie van de „paradepas" met gangmaking. 11 uur vm.: Luchtalarm met slagwerk. 12 uur vm.: Uitstapje voor geëvacueer- den naar neergeschoten vliegtuigen bij Rotterdam. 1 uur n.m.: Waterpolowedstrijden tus sen matrozen van de „Deutsche Kriegs- marine" en van de „Engelse Mijnenve gers". Houders van magnetische mijnen worden beleefd verzocht deze voorwer pen thuis te laten, ten behoeve van het publiek. 2 uur n.m.: Kinderspelen op het Schut tersveld. Deelname staat open voor alle kinderen van 8-12 jaar, mits bon 11 van het algemeen distributieboekje aan de ingang van het veld wordt ingeleverd. Programma: a. scherfje rapen, b. bom metje trappen, c. sterretje klimmen, d. lichtkogeltje uitblazen. Ouden van dagen kunnen zich vermaken met parachute springen met polsstok. Tenslotte is er een wedstrijd, waaraan iedereen gratis kan meedoen, n.l. HOUTJE BIJTEN. Aan deze wedstrijd, die internationaal is, zal worden deelgenomen door vertegenwoor digers van bezette gebieden. Aan de kin deren worden versnaperingen uitgereikt, zoals mosterdbonbons en vuurballen. Voor volwassenen is Regeringsbrood be schikbaar, mits natuurlijk de bekende bon wordt ingeleverd. 3 uur nm.: KUNT U ZINGEN?" ZING DAN MEE: Uitvoering van de Berliner Sangerknaben, onder leiding van Abel Hamel in de Stadsgehoorzaal. Programma: 1. Alle Menschen werden Brüder. 2. Oh, jou klein jokkebrokje (Solist: Sally Goebbels). 3. Heinkel, waarheen is Uw vlucht (Solist: H. Go ring). 4. O kijk, daar komt de Engelsman aan, de Engelsman van de buurt. 5. O kom er eens kijken, wat er van m'n prieel over is. 6. Ribbentropfen, die an dein Fenster klopfen. 6 uur n.m.: Tenslotte een zeer interes sante wedstrijd, n.l. een mysterieuze gondelvaart met rubberbootjes. Route: Hooigracht, Hoogewoerd, Levendaal, Breestraat, Papegracht, vanwaar met een omweg naar zee wordt gevaren, al waar de stoet ontbonden wordt. 8 uur n.m.: Demonstratie met zoeklich ten, gepaard gaande met doffe knallen van afweergeschut en mitrailleurvuur. 9 uur n.m.: Slotrede uit te spreken door een verduisterde neger. Na afloop stille omgang door de stad. Extra attractie voor jonge mensen van 1822 jaar is, dat het v. d. Werfpark is opengesteld tot 10 uur. Andere leeftijden hebben alleen toe gang, voorzover er plaatsen beschikbaar zijn. Wel vakantie... geen vakantie Onze mededeling, dat de leerlingen van de openbare en prot. christelijke lagere- en kleuterscholen, vandaag en morgen vakantie zouden hebben, is voor de schooljeugd van de prot. christelijke scholen op een teleurstelling uitgelopen. Zij hebben geen vrij. Een misverstand van de afdeling onderwijs van het Stad huis, waar men ons verzekerde, dat ook het prot. christelijk onderwijs bij deze regeling was betrokken, is hiervan de oorzaak. De commandant zeemacht in Ne derland, schout-bij-nacht mr. A. N. ba ron de Vos van Steenwij k, zal op don derdag 1 september op het Nieuwe Ha venterrein te Den Helder te 2.30 uur onze stadgenoot, de luitenant ter zee der derdeklasse C. Chr. M. de Nooijer, be- edigen. Ds. R. H. van Apeldoorn legt zijn ambt neer Dr. R. H. van Apeldoorn, die sinds september 1946 verbonden is aan de Ned. herv. gemeente te Londen, zal op 1 ok tober zijn ambt neerleggen. Dr. Van Apeldoorn zal zich in Ne derland vestigen en de leiding en ver zorging op zich nemen van het personeel van een groot bedrijf. In het zo juist verschenen gemeenteblad van de her vormde gemeente te Londen deelt dr. Van Apeldoorn mee, dat hij zijn besluit om het ambt neer te leggen genomen heeft om redenen, die deels zijn gezin, deels zijn eigen geestelijke instelling be treffen. Amerikaanse soldaat door Oostduitsers vrijgelaten Op de Brandenburgse poort, aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn heb ben Oostduitse militairen gisteren de Oostduitse vlag gehesen. De plechtigheid werd bijgewoond door de Oostduitse mi nister van Defensie, Hoffmann, Oost duitse partijfunctionarissen en Russische officieren. Een Amerikaanse militair, die dinsdag door de Oostduitse politie aan de sector grens werd gearresteerd, is gisteren vrij gelaten, aldus meldt het hoofdkwartier in Heidelberg van het Amerikaanse le ger in Europa. Volgens de Westberlijnse politie heeft de 70-jarige predikant Heinrich Gruber, die in het proces-Eichmann als getuige is opgetreden, gisteren geen toestemming gekregen om Oost-Berlijn binnen te gaan. Hij woont in West-Berlijn maar oefent zijn ambt uit in Oost-Berlijn. Een (vergrote) reproduktie van een der vele aantrekkelijke illustra ties in het jubileumboekje van Han de Wilde. Dit is een van de reliefs op de sokkel van het standbeeld van Van der Werf, het ontzet in 1574 uitbeeldend. Advertent!»

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5