J DlilO! Bijna duizend receptiegangers op feest van Kon. Ned. Grofsmederij Leidse botanici maakten nuttige expeditie naar Cycloopgebergte V.N. eisen schorsing van minister Moenongo Wetenschappelijke resultaten en economisch belangrijke vondsten President Tsjombe wenst eerst het parlement te raadplegen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 september 1961 Tweede blad no. 3044'/ Leidse politie twee uur in actie De Leidse verkeerspolitie en het was geen overbodige maatregel —r is gistermiddag op de Hoge Rijndijk even voorbij de Wilhelmina- brug» twee uur in actie geweest om de bijna duizend receptiegangers „een vrijgeleide" te geven naar het fabriekscomplex van de jubilerende Kon. Nederlandsche Grofsmederij in „De Waard". Telkens weer moest het doorgaande verkeer „halt maken" om automobilisten en voetgan gers gelegenheid te geven de weg in te slaan naar de flenzenfabriek van „De Grof"» waar temidden van een fraaie bloemenschat commis sarissen en directie van dit 125-jarige bedrijf wij schreven daar gisteren reeds uitvoerig over recipieerden. Middelpunt van deze algemene belangstelling was de directeur, ir. M. C. de Jong, die over enkele weken het feit herdenkt, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed in dit onder zijn leiding sterk gegroeide bedrijf, dat ook op interna tionaal terrein de naam van Leiden hoog houdt en waar thans vele honderden een goede werkkring vinden. Aan dit massale huldebetoon was in de ochtenduren, zoals reeds in een deel van onze editie van gisteren gemeld, een enthousiaste huldiging van het -personeel voorafgegaan, waarbij de directie namens alle werknemers een monument werd aangeboden en de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de directeur, dr. De Jong verraste met de mededeling, dat hij was benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. Klaasesz, die bijzondere waardering had voor de werkkracht en -lust van ir. De Jong, gaf een opsomming van de vele voor aanstaande functies, welke de direc teur van „de Grof" in het openbare leven bekleedt en daaraan de con clusie verbond „dat ir. De Jong tot die mensen behoort, die, hoe drukker ze het hebben, hoe meer ze kunnen doen". Onder de vele honderden, die deze middag deze geanimeerde receptie be woonden wij doen slechts een greep bevonden zich o.m. collegae, vrienden en zakenrelaties, o.w. een afvaardiging van de N.S., de Ned. Aardolie My., Hoog ovens, Werkspoor, K.L.M., Wilton-Fije- noord, N.K.F., Stork, Shell en de direc tie van de Rijkskustverlichting, een de putatie uit het bestuur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, burgemeester K. van Diepe- ningen van Leiderdorp en zijn collega uit Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, de hoofdinspecteur van 's Rijksbelastin gen, de heer B. S. A. Klop, de heren G. J den Heeten en mr. H. A. C. Brander horst, resp. ondervoorzitter eji secretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, de rector-magni- ficus, prof. mr. J. V. Ripperda Wierd- sma, de secretaris van het College van Curatoren der Leidse Universiteit, mr. N. F. Hofstede, ir. T. K. J. Koch, wnd. directeur van Gemeentewerken, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, secretaris van de Leidsche Ver. van Industriëlen, tevens in zijn kwaliteit van secretaris van het Kon. Genootschap M.S.G., de heren H. de Wilde, A. J. v. d. Pompe en M. B. de Jong, resp. voorzitter, directeur en secre taris van K en O., de voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, de heer H. J. de Koster, bestuursleden en de Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Mare Peter, zn van P. Bakker Schut en J. A. Pantekoek; Melchlor Gideon, zn van F. W. Lultwleler en M. E. Burgerjon; De- sirée Astrid, dr van J. H. W. Hendriksen en P. uit den Boogaard; Jan Marinus, zn van C. A. Deegenaars en A. van der Plas; Jeannette Wllma, dr van B. Hoegen en P. Bogerd; Paul, zn van L. Vrijenhoek en A. de Vries; Dirk Adolf, zn van D. A. de Jong en J. C. Kortekaas; Johannes R., zn van M. Ciere en R. H. Biemond; Ro nald Richard, zn van F. G. Jansen en J. C. Bakker. GETROUWD G. Zandbergen en D. Bosscher; H. van Gemerden en G. C. H. Hoogeveen; E. Mo lenaar en H. P. Stlkkelorum; I. de Vogel en M. M. Levahrt; H. A. van Echten en M I. Beijen; J. H. Wennekendonk en J. C. RIJsbergen; H. G. F. ReMnders en H. M. Kroesemeijer; F. J. Zandbergen en M. T. W Loomans; J. C. M. Ham en J. T. Brus sel: W. J. J. van Zijp en G. C. Machlelse; T. A. Lamboo en T. E. Gijsberts; T. J. N. van der Voort en J. M. A. van Harteveld; C. M. J. van den Berg en J. C. W. van der Meer; W. Moraal en P. Visser. OVERLEDEN J. J. Nleuwendijk. 39 Jaar, man; J. Kos ter. 75 Jaar, man; J. Zoet, 77 Jaar. man; P. F. Vinkesteljn, 75 Jaar. man; J. M. A. Nleuwenburg, 2 maanden, dochter; H. Se- ifcw, 60 Jaar, man. directeur van de Ver. de Ambachts school, de heer M. H. de Reede namens K. en G. en voorts afgevaardigden van de drie erkende organisaties van werk nemers in de metaalindustrie, de afde ling Leiden van de Rotary-club. de Nij verheidsorganisatie T.N.O., de Ned. Staalindustrie, de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland en het Kon. Instituut van Ingenieurs Aan het einde van deze receptie, waarby vele geschenken werden aange boden, werd nog het woord gevoerd door ir. W. van Osselen namens de Federatie van Metaalbedrijven en Electrotechniek en de Vereniging van Metaalindustrieën. Ir. van Osselen stond aan het hoofd van een grote delegatie. Als voorzitter van de V.M.I. reikte hy aan ir. de Jong de legpenning van deze vereniging uit. Ir. van Osselen zei daarna dat de zorg waarmee het gedenkboek van de jubi- Een overzicht van de drukbe zochte en geanimeerde receptie. (Foto L.D./Holvast) lerende „Grof" is samengesteld getuigt van de zorg die de directie aan het bedrijf heeft besteed. Hy liet echter ook een kritisch geluid horen. „Op bladzijde 27 van het gedenkboek staat dat de Grofsmederij in 1850 Koninklijk is ge worden, maar de juiste datum wordt niet vermeld, terwjjl in het personeels orgaan van de onderneming wordt ge noemd 31 maart 1850" zei ir. van Os selen. Groot was de verrassing toen ir. van Osselen mededeelde dat het predi kaat „Koninklijk" werd verleend op 0 maart 1850, voorlas hoe het Koninklijke besluit precies luidde en vervolgens foto kopieën van de officiële stukken aan bood. „Ik sta stomverbaasd", zei ir. de Jong in zijn dankwoord BOVENZALEN „HARMONIE" THANS RESTAURANT De bovenzaal van „De Harmonie", tientallen jaren een verenigingstrefpunt, heeft een andere bestemming gekregen. De heer S. C. Chang heeft de beide bovenzalen laten inrichten als een modern Chinees-Indisch restaurant, dat gistermiddag onder grote belangstelling is geopend. Hoewel er nog een beperkte mogelijkheid blijft tot vergaderen (doch dan eerst na 's avonds negen uur) zullen vele verenigingsbesturen nu naar een andere vergadergelegenheid moeten uit zien. Tegelijk met de opening van dit restaurant is ook „De Harmonie" ge restaureerd. Vele functies B De jubilerende heer De Jong ver- B vult en vervulde vele belangrijke B functies in het openbare leven, b B waaronderb lid van het Hoofdbestuur van de Federatie Metaal- en Electro- technische Industrie (FME) lid van het Dagelijks Bestuur van de vereniging van Metaal- Industrieën; voorzitter van de Afdeling H J 's-Gravenhage van de Metaalbond; B B lid van de Commissie van Arbi- B trage voor Metaalnijverheid en B Handel; b lid van de Raad van Advies van het Bedrijfspensioenfonds voor de B Metaalindustrie oud-voorzitter van de Vereniging JE van Nederlandse Gieterijen (VNG) J oud-voorzitter van het Comité b Européen des Associations de Fon- H deries (C.E.A.F.), Parijs en thans B nog lid van de Conseil de Direc- B tion, en voorzitter van de Commis- B sion des Institutions Européennes B van dit Comité bestuurslid en lid van de Com- missie Gieterijen van T.N.O.; J lid van de Technical Committee Panel on Anchors and Chain Ca- 5 bles, Londen; 5 bestuurslid van de Stichting Be- b drijfsopleiding Metaal- en Electro- b J technische Industrie „BEMETEL"; B B bestuurslid van het Koninklijk B Genootschap Mathesis Scientiarum B Genitrix te Leiden (opleiding mid- B delbare technici); b bestuurslid van de Ambachts- B school Leiden; gedelegeerd commissaris voor de Gemeente Leiden van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij; J ©bestuurslid van de Stichting 2 Leidsche Spaarbank; B benevens een aantal commissariaten B van industriële ondernemingen. Leiden en omgeving ter Jaarbeurs De volgende bedrijven en firma's uit Leiden en omgeving zullen aan de ko mende Jaarbeurs deelnemen: Handels onderneming T. van Aalten te Voorhout, Aardewerk Groeneveldt te Voorschoten, P. W. B. Bary (lederwaren) te Alphen aan den Rijn. Duif's Keramiek te Noord- wykerhout. Elektrische Meubelfabriek v h. Th. Van Elck te Wassenaar, Elek trische Pitriet Industrie te Leiden, Chem. fabriek Eureka te Leimuiden, W. H. F. Gietelink (koper- en tinartikelen) te Leiden, „De Gouden Spin" te Leiden, Tieman en Knoop (plasticwaren) te Wassenaar, Hollandse Ver. voor toege paste kunst te Valkenburg, Int. Kunst stoffen Industrie te Voorschoten, C. F. Meerpoel te Leiden, Multiblok (speel goed) te Wassenaar, N.V. Speelgoederen en Houtwarenfabrieken te Waddinxveen Pottery Zaalberg te Leiderdorp, Potterie Ravelli te Valkenburg, A. J. van Rijn te Waddinxveen. N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne en Parfumeriënfabriek v.h. Sanders en Co te Leiden, W. A. Slie- drecht (speelgoed en sportartikelen) te Waddinxveen, Handelsonderneming Tie man en Knoop te Wassenaar, N.V. Kunstaardewerkfabriek te Sassenheim en J. Vermeulen en Zn te Zoeterwoude. Twee botanici van het Rijksherbarium te Leiden, dr. H. Sleumer en dr. P. van Royen, zijn deze week in Hollandia teruggekeerd van een tocht door het Cycloop-gebergte op Ned. Nieuw-Guinea. ,,de achter tuin van Hollandia", die drie maanden geduurd heeft. Met financiële steun van de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek hebben zij een onderzoek ingesteld naar de flora in dit kunstgebergte en materiaal bijeengebracht voor het Leidse Herbarium. Zij zijn beiden enthousiast over de resultaten. Men heeft veel levende planten naar Nederland kunnen zenden, waaronder een aanzienlijik aantal orchideeën, terwijl naar het proef station voor boomkwekerijen in Boskoop stekken zijn verstuurd van een tot dusver onbekende soort reuzen-rodondendron, die witte bloemen draagt van twintig centimeter doorsnee. Dr. Sleumer meent, dat deze nieuwe soort veel opgang zal maken bij de rodondendron- veredelingsbedrijven in Nederland en Amerika. Kostbare houtopstand Bij hun tochten door de Cycloop deden de twee plantkundigen een belangrijke ontdekking. In de oostelijke helft van het gebergte, boven een hoogte van 600 meter .troffen zij opvallende concentra ties araucaria-opslag aan. De araucaria is een zachte naalahoutsoort, die snel groeit en zeer gewild is voor industriële doeleinden, zoals de vervaardiging van triplex, houtpulp, spaanplaten en hard board. Dr. Van Royen zei: „We konden onze ogen niet geloven. Er waren vol wassen bomen bij van 120 centimeter doorsnede. Als men het waardeloze hout er tus senuit zou kappen, dan zouden de kiem- plantjes een kans krygen en zou dit be stand grote exploitatie-mogelijkheden krygen. Het gebied, waar de araucaria het dichtst staat, is zeven en een halve kilometer lang en vier kilometer breed". De plantkundigen hebben onmiddellijk de afdeling Boswezen van hun verheu gende ontdekking op de hoogte gesteld. Dr. Van Royen schijnt overigens een fijne neus voor dit soort vondsten te hebben. In 1954 wees hij op de arauca- riamogelijkheden in de Kebar-vallei, waar het Boswezen thans op grote schaal bezig is. Angst voor koppensnellers De zwerftocht van drie maanden is niet zonder avonturen geweest. De bota nici hadden de bosopziener J. Dijkstra aan zich toegevoegd gekregen. Tijdens een zware klimpartij over de Makanoi ondervond men een dag vertraging, doordat de heer Dijkstra en twee Pa- poeagidsen doodziek het kamp binnen- wankelden. Het bleek, dat zij bladeren van een giftige palm hadden gegeten. Toen de route van de expeditie op een gegeven dag naar het gehucht Tabla- soefa aan de Tanahmerah-baai leidde, stelden de dragers zich plotseling in een andere volgorde op. Een van de men sen, wiens moeder in Tablasoefa woonde, moest voorop lopen en de anderen volg den op de tenen, zonder het gebruikelijke lawaai te maken. Het bleek, dat men in het gehucht doodsbenauwd was voor de expeditie. Er is in Hollandia namelijk een nieuwe brug over de Numbai ge bouwd en de bevolking is nog altyd van overtuigd, dat koppensnellers uit Hol landia op zoek zijn naar een geschikte kop, die de betrouwbaarheid van die nieuwe brug moet garanderen. De dor pelingen dachten, dat de expeditie in hun midden wel eens aan het koppen snellen zouden kunnen gaan. Misschien heeft de Papoea-moeder in Tablasoefa wel een goed woordje voor de expeditie leden gedaan, want tenslotte werden zij als geëerde gasten ingehaald en voor het gasthuis werden zelfs vijf met pijl en boog bewapende krijgers opgesteld om te verzekeren, dat de gasten een ongestoorde nachtrust zouden hebben. Rara bestegen De heren Sleumer en Van Royen be stegen op hun tocht de 1700 meter hoge top de Rara, terwyl de hoogste top van het Cycloopgebergte, de 1880 meter hoge Raveni, door de heer Dijkstra en twee Papoea's werd beklommen Tot dusver heeft de eerste beklimming van de Rara op naam van een groep gestaan, die on der leiding van de sergeant van de land macht Hendriksen deze top in 1954 be reikt zou hebben. Dr. Van Royen had er echter ernstig aan getwijfeld, of men inderdaad de Rara wel beklommen had. Hijzelf maakte dezelfde tocht drie we ken na sergeant Hendriksen en volgde daarbij het opengehakte pad van zijn voorganger. Beiden maakten by die ge legenheid gebruik van gidsen en dragers uit de plaats Sentani. Nu ligt de top niet meer in het gebied van Sentani, maar in dat van Ormoe. Dr. Van Royen merkte destyds dan ook een duidelijke afkeer bij de gidsen op om een gebied te betreden, dat buiten hun „invloeds sfeer" lag. Zij waren bang voor de kwade geesten in het Ormoese. Het lukte de beide plantkundigen drie van de vier Papoea-gidsen op te sporen, die in 1954 dienst hadden gedaan. Zij gaven onmiddellijk toe, dat indertijd geen haar op hun hoofd eraan gedacht had hun opdrachtgevers naar Rara te brengen. Zij hadden de groep-Hendrik- sen eenvoudig een lagere, „meer be vriende" top laten beklimmen, die langs allerlei kronkelwegen bereikt werd. Dr. Van Royen meent, dat het niet moeilijk moet zyn geweest om de Europeanen te misleiden, want de bergtoppen zyn tot boven aan toe met oerwoud bedekt en men kan zich nergens oriënteren. Ook hyzelf had in 1954 geen kans ge zien de gidsen naar de Rara te krygen, vooral niet, nadat vlak voor hen de bliksem was ingeslagen. Daardoor ge raakten de Papoea's volledig in paniek. Deze keer besloot men echter gidsen uit het Ormoe-gebied te nemen en die hadden uiteraard geen bezwaar tegen de Rara. Toen de expeditieleden op weg gingen naar de Rara-top, voegden zich bij hen twee dienstplichtigen van de luchtmacht, G. Groenendijk en J. Ver- heyen, die met verlof uit Biak in het gehucht Ifar logeerden. De botanici noemden dit een opmer kelijke prestatie voor twee ongeoefende jongelui, die naar zij zelf zeiden aan een kantoorbaan gewend waren. Verder onderzoek De twee plantkundigen vertelden, dat de wetenschappelijke gegevens, die men in het Cycloop-gebergte had verzameld van zoveel waarde waren, dat het on derzoek nu pas interessant was gewor den. Zij hopen dan ook terug te keren. Binnenkort verlaten zij Nederlands Nieuw-Guinea echter om elders botani sche onderzoekingen te verrichten. Dr. Van Royen gaat vegetatietypen in New Britain onderzoeken en dr. Sleumer gaat voor een verblijf van vier weken naar Australisch Nieuw-Guinea, dat eveneens rijk aan rododendronsoorten moet zijn en dat toegankelijker is dan het cen trale bergland in het Nederlandse deel. Tijdens hun afwezigheid zal de heer Dijkstra het tweede deel van de expedi tie voorbereiden, want op het program ma staat nog een botanisch onderzoek in het Tamrau- Arfakgebergte. Dr. K. E. H. OPPENHEIMER Thans Leids Universiteitspredikant Dr. K. E. H. Oppenheimer, die sinds 10 oktober 1948 vanwege de Leidse Herv. Gemeente was belast met het studenten pastoraat, treedt met ingang van van daag op als Universiteitspredikant. In verband met deze wijziging in zijn opdracht, schrijft ds. H. J. van Achter berg, praeses van de Centrale Kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente, in het vandaag verschenen nummer van „Her vormd Leiden" het volgende: „De ver vulling van het studentenpastoraat was voor dr. Oppenheimer geen gemakkelijke opdracht, aangezien hij vele nieuwe wegen moest zoeken. Hij was immers de eerste hervormde studenten-predi kant aan de Leidse Universiteit. Dat hij deze nieuwe wegen gevonden heeft, is genoegzaam bekend. De lange stoet belijdenis-catechisanten, ieder voorjaar weer opnieuw, waren er het getuigenis van. Het avondgebed op de vrijdagavond in het koor van de Pie terskerk heeft een vaste plaats gekre gen in het leven van vele studerenden. De drukbezochte catechisaties, kringen en weekeinde-conferenties eisten veel van zyn persoonlijke inzet. De maal tijden aan huis, waarbij mevrouw Op penheimer de gastvrouwe was, werden door velen gewaardeerd als ontmoe- tings- en gespreksmogelykheid. Er zou nog veel meer te noemen zijn. Wij hebben slechts iets aangestipt om uitdrukking te geven aan de grote er kentelijkheid van degenen, die dit met aandacht volgden en moesten consta teren op hoe waardige wijze de Her vormde Kerk acte de présence gaf in het Leidse studentenleven door al dit werk van dr. Oppenheimer. Terwyl per 1 oktober as. het studen ten-pastoraat zal worden overgenomen door ds. J. A. Eekhof, thans predikant te Wyk aan Zee, gaat dr. Oppenheimer opnieuw pionieren, en wel als universi teitspredikant. Met de gaven hem ge schonken zal hij thans degenen, die aan de universiteit verbonden zyn als hoog leraar of als lid van de wetenschappe lijke staf, trachten te begeleiden met het evangelie In welke vorm, is voor hem evenzeer de vraag als in 1948. „BRUGGENBOUWER" Moge hij opnieuw de wijsheid ontvan gen ook hier een pontifex een brug genbouwer te zyn tussen universi teit en kerk, die al te lang uit elkaar gegroeid zyn, zonder dat dit de kerk zelfs maar verontrustte. Wij wensen dr. Oppenheimer, die dus gewoon predikant van Leiden blijft, sterkte bij het aanvaarden van deze uitermate belangrijke en verantwoorde lijke taak", aldus ds. Van Achterberg. Intrede kandidaat G. Schipaanboord Onze stadgenoot, kandidaat G. Schip- aanboord zal donderdagavond om zeven uur, na vooraf diezelfde dag 's middags om half drie te zijn bevestigd door ds. L. Rijksen uit Rotterdam-West, intrede doen als eerste predikant van de op 9 november 1937 geïnstitueerde Geref. Gemeente van Apeldoorn. Kandidaat Schipaanboord werd op 1 maart 1916 te Leiden geboren. Hij was eerst vele jaren werkzaam als magazijn chef in een groothandel en studeerde aan de theologische school van de Geref. Gemeenten in Nederland te Rotterdam, waar hij op 21 juni van dit jaar zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Schipaanboord de dag daarop was beroepbaar verklaard by de Geref. Gemeenten in Nederland werd hy op 30 augustus 1.1. door de classis Barneveld geëxamineerd. Voordat de heer Schipaanboord zijn studie aan de theologische school te Rotterdam begon was hij eerst ongeveer elf jaar ouderling en tevens scriba van de kerkeraad van de Leidse Geref. Gemeente. Ook was hij ongeveer tien jaar voorzitter van de jongelingsvereni ging, uitgaande van deze gemeente. HEROPRICHTING ARJOS In Leiden is wederom opgericht een afdeling van de Arjos, de jongerenorga nisatie van de Anti Rev. Partij. De eer ste vergadering zal donderdag 7 sept. in het Geref. Jeuedhuis worden gehou den. De heer T. Nauta zal tijdens deze vergadering spreken over „Welvaart, een zegen?" Indonesië distantieert zich van uitlating Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zich gisteren ge- distancieerd van uitlatingen van een functionaris van dit ministerie naar aanleiding van de uitnodiging voor een staatsbezoek, die Koningin Elizabeth aan president Soekarno heeft gedaan. Deze functionaris had gezegd dat de genoemde uitnodiging „een overwinning betekende van de Indonesische buiten landse politiek op die van Nederland". ProchtigeT^Öe/xAa JONGENSPANTALONS in diverse moderne kleuren. Kreukherstellend, wasbaar, krim pen niet, plooihoudend. Als échte Coster-verrassing, één dag: tot 10 jaar, ALLE MATEN a LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse - singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Oostduits minister Grotere handel met Nederland De Oostduitse minister voor de Bui tenlandse Handel, Balkow heeft in de byzondere uitgave van „Neues Deutsch- land" ter gelegenheid van de Lelpziger Messe die zoals bekend zondag begint de verwachting uitgesproken van een vergroting van de handel van Oost-Duitsland met Nederland. Naar hij zei, zou er in Nederland een grotere be reidheid bestaan om met Oost-Duitsland handel te dryven. Dit zou ook gelden voor België, Frankrijk, Italië, Zweden, Denemarken en Oostenrijk. In deze lan den zouden met economische verbonden, handelsverenigingen en grote onderne mingen voor een deel langlopende overeenkomst gesloten kunnen worden en de huidige betrekkingen aanzienlijk versterkt en uitgebreid kunnen worden. Volgens de Oostduitse minister heeft Ne derland een groot aandeel gehad in de toeneming van de Oostduitse uitvoer naar West-Europa, die in het eerste halfjaar van 1961 20 procent heeft be lopen. Tegelijkertijd werd hierdoor de markt van Oost-Duitsland in grotere mate voor Nederlandse produkten toe- gankelijk. Dertig Belgen moeten Kongo verlaten De Verenigde Naties hebben piesi- dent Tsjombe van Katanga verzocht, zyn minister van Buitenlandse Zaken, Moenongo. onmiddellijk te schorsen, „wegens het smeden van een moordda dige samenzwering tegen V.N.-personeel en het organiseren van wreedheden te gen grote delen van de bevolking" Het hoofd van de V.N. in Katanga, O'Brien deelde op een persconferentie mede, dat Moenongo er „zeer ernstig" van verdacht wordt een komplot tegen V.N.-personeel beraamd te hebben. Wat het tweede punt van de V.N.- beschuldiging betreft, zei hij, dat alleen in Elisabethstad al zevenhonderd men sen, van wie enkele door de Katan- gese politie ernstig mishandeld waren, hun toevlucht gezocht hebben by V.N.- troepen. O'Brien zei voorts, dat president Tsjombe erin toegestemd heeft zijn mi nister van Justitie naar V.N.-kampen te zenden, „om zich met eigen ogen er van te overtuigen wat er door de Ka- tangaanse politie met de bevolking wordt gedaan". President Tsjombe had geantwoord, dat hy, alvorens zulk een ernstige stap te doen als het schorsen van Moenongo, eerste ten volle van het Moenongo ten laste gelegde overtuigd moest zijn In dat geval zou hij het parlement bijeen roepen met het oog op de schorsing van Moenongo. Enkele politieke gevangenen, die gis terochtend uit de centrale gevangenis in Elisabethstad ontsnapt zijn, nebben verteld, dat ongeveer 500 politieke ge vangenen zijn ontsnapt en vele L»y de ontsnapping gewond werden. De centrale Kongolese regering heeft een dertigtal Belgen, die als technische en politieke adviseurs in Leopoidstad werken, als ongewenste vreemdelingen gebrandmerkt. De regering heeft de Bel gen verzocht Kongo te verlaten. De Kon golese minister van Buitenlandse Za ken heeft de V.N. gevraagd zich met de repatriëring te belasten. Een deel van deze Belgen zou niet officieel door de Kongolese autoriteiten in dienst zijn genomen, maar door be paalde Kongolese ministers op eigen verantwoording zijn aangesteld voor werkzaamheden op hun ministeries.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3