KENNEDY: RUSSISCH BESLUIT CHANTAGE MET KERNWAPENS' Braziliaanse leger zou zijn houding veranderen Dieven van ,Goya* eisen losgeld van IV2 miljoen WEERBERICHT Witte Huis wil schok van Moskou''s verklaring goecl tot de gehele wereld laten doordringen Het Kremlin heeft zichzelf een slag toegebracht, maar waarom? V.N. breken met Katanga Compromis mogelijk: Goulart wel president maar met minder macht Bedrag moet worden besteed aan een fonds voor liefdadigheid Knaap in Alphen door explosie gedood (9uc/ Qïtè ieuws\ Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1961 No. 30441 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: ILA.fi. van Dlsboeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) „Chantage met kernwapenen", zo noemde president Kennedy gisteren de Russische hervatting der kernwapenproeven. Maar Amerika zal niet terstond Ruslands slechte voorbeeld volgen en niet op staande voet de kernproeven hervatten. Men moet daarom Amerika's reactie op Moskou's sensationele verklaring, voorlopig althans, vrij beheerst noemen. Wel hebben gisterochtend verscheidene senatoren ervoor gepleit, dat ook Amerika thans onmiddellijk weer met kernproeven zou beginnen, maar president Kennedy maakte later op de dag duidelijk, wat in deze eerste fase het beste beleid voor Amerika zou zijn. In het Witte Huis acht men het thans het beste, dat de schok van Moskou's bekendmaking goed doordringt tot de wereld, met name tot de neutrale landen, wier vertegenwoordigers thans in Belgrado bijeen zijn. Boven dien, aldus Kennedy, zijn de Amerikaanse kernwapens machtig genoeg om de V.S. en de gehele vrije wereld te verdedigen. den en in het Congres ziet men daar van de weerspiegeling. Senator Mans- field, de zeer bezadigde leider der Demo craten, beschouwde het gisterochtend als zijn taak, aan te dringen op voorzich tigheid, wanneer men zou gaan spreken over het feit dat de Russen de kern proeven gingen hervatten. Toch konden de senatoren Kuchel, Keating. Gore. Symington en Dodd het niet nalaten, zeer scherpe dingen te zeggen, en Dodd drong er tezamen met twaalf andere Senatoren op aan, dat Amerika zijn kernproeven onmiddellijk zou hervat ten. Het Witte Huis gaf echter prompt daarop tegenroer, door in zyn verkla ring geen woord te reppen over wat Amerika thans te doen stond. Tot zover onze Amerikaanse correspondent. Russen proberen de vrije wereld aan het sidderen te brengen De Sowjet-Unie heeft zichzelf een zware slag toegebracht in haar propa- gandastrijd en wat haar motieven daar voor ook geweest mogen zyn, de Ameri kaanse regering wenst er tenvolle van te profiteren, dat de Russen hun eigen reputatie zoveel kwaad hebben gedaan. Maar dat betekent natuurlijk niet, dat Amerika voorgoed van een hervatting van de kernproeven kan afzien, nu de Russen opnieuw beginnen. President Kennedy overweegt intus sen een bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties bij te wonen om het besluit van de Sowjet- Unie te veroordelen als een gevaar voor de gehele mensheid. De zitting van de assemblee begint 19 september. De pre sident, die vanmiddag besprekingen zou voeren met zyn minister van Buiten landse Zaken, Rusk, zou nog geen de finitieve beslissing hebben genomen of hy in de Assenblee het woord zal voe ren. Waarom heeft de Sowjet-Unie beslo ten tot een bekendmaking, die haar propagandistisch zoveel nadeel moet be rokkenen? Dat is de grote vraag, die men zich thans in Washington stelt. Militaire en wetenschappelijke deskun digen wijzen er op dat de Sowjet-Unie tot dusverre veel minder kernproeven heeft ondernomen dan de Verenigde Staten. Zij achten het mogelijk, dat de Russische militairen er behoefte aan voe len hun arsenaal uit te breiden met kern wapenen van allerlei soort, die zij nog niet hebben beproefd. In de Russische verklaring valt de nadruk op bommen van kolossale vernietigingskracht, doch in feite zouden de Russische militairen tenminste evenveel belangstelling kun nen hebben voor wapens van kleiner kaliber. Dat niettemin de kolossale bommen in de Russische bekendmaking speciaal worden genoemd, wijst er op, dat het Kremlin niet alleen streeft naar groter variëteit aan wapenen, doch tevens be oogt de wereld schrik aan te jagen. Staatslieden en politici in Washington hebben vooral oog voor dit laastgenoem- de aspect van Moskou's opzienbarende verklaring. In Washington hebben vele politici de indruk, dat de Russen niet alleen West-Berlijn, doch heel West- Europa aan het sidderen proberen te brengen door te dreigen met massale vernietiging. Natuurlijk proberen de Russen even zeer Amerika te intimideren als de an dere NAVO-landen, maar tot dusverre lijkt de nervositeit in West-Europa gro ter dan in de Verenigde Staten. Niet bij deskundigen, maar wel bij het ge wone volk in Amerika, constateert men in- deze periode een ongeduldige irrita tie over het optreden van de Sowjet- Unie. Een nationalisme, dat niet zonder risico is, doet zich in brede kringen gel- WARM WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Morgen overdag warm en overwegend zonnig weer. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 2 SEPTEMBER Zon op: 5.52 uur; onder: 19.26 uur. Maan op: 23.38 uur; onder: 14.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.29 en 20.56 uur; laagwater te 4.08 en 16.24 uur STRANDVERWACHTING. (Van een deskundig medewerker) Wolkenvelden gaan oplossen, daardoor morgen overwegend zonnig strandweer. Zwakke wind tussen oost en zuid. Mid- dagtemperatuur kan tot dicht bij 25 gra den stijgen. Zeewater 18 graden. Voor uitzichten: weekeinde met rustig en zomers strandweer. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Parijs ontkent de invloed van explosies in de Sahara Onze Parijse correspondent telefo neerde: In Parijs ontkent men, dat de Franse proefexplosies in de Sahara, waarvan men nooit heeft willen afzien, voor de Russen een bedreiging konden vormen waardoor hun beslissing nu ach teraf zou kunnen worden gerechtvaar digd. Tegenover de 207 A- en H- bommen, die de Russen, de Amerika nen en de Engelsen tezamen tot ont ploffing hebben gebracht, staan, zo te kent men in officiële Franse regerings kringen aan, slechts vier Franse proefex plosies. Of het officiële Franse geweten zich met dit verweer nu volledig heeft gezuiverd kan men op dit moment in het midden laten. Waarnemers in Parijs zien in het Russische besluit een bevestiging van de opvatting van president De Gaulle dat de Sowjet-Unie een agressieve bui tenlandse politiek wil volgen, ook bui ten de kwestie-Berlijn. Bezorgdheid in Bonn Onze correspondent in Bonn bericht te hedenochtend: „Ernstigebezorgdheid" is het sleutelwoord van de verklaring, die de Westduitse Bondsregering naar aanleiding van het Russische besluit heeft uitgegeven. In een door Adenauer ondertekende verklaring wordt de toe stand „zeer ernstig" genoemd. De ken nelijke bedoeling van Moskou is, het Westduitse volk murw te maken, zo meent de kanselier. Dat zal echter niet lukken, de Russen mogen dreigen met hun super-atoombom, wij beseffen nog steeds dat de Amerikaanse voorraad kernwapens groter is dan de Russische, hetgeen betekent dat ook de Sowjet- Unie vernietigd zal worden als een kernoorlog uitbreekt. In een verkiezings redevoering in Göttingen zei Adenauer nog dat de nieuwe Russische dreige menten bewijzen dat ook de Bundes- wehr met kernwapens moet worden uit gerust. (Om misverstanden te voorko men zei hier gezegd dat Adenauer hier mee niet bedoelde dat West-Duitsland zelf de beschikking moet krijgen over kernwapens. De Bundeswehr is geheel geintegreerd in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, zodat van zelfstandig, Westduits militair optreden toch al geen sprake kan zijn, maar ook de zeggen schap over cje kernwapens zal men ge heel in Amerikaanse handen laten). De Westberlynse burgemeester Brandt zei over de hervatting van de Russische kernproeven, dat Moskou daarmee een grote schuld op zich heeft geladen. Men zie ook pog. 2 KLM mag niet naar LEIPZIG De speciale vluchten naar Leipzig, die de KLM reeds sedert vele jaren in ver band met de Leipziger Messe in het voor- en najaar uitvoerde en die ook ditmaal van vandaag tot en met 10 sep tember gepland waren, moesten gister middag worden geannuleerd. De bevoeg de geallieerde instanties hebben de hier voor noodzakelijke vliegvergunningen niet verleend, zo deelt de K.L.M. mee. Vliegramp in de VS eist 76 levens Een Constellation van de Ameri kaanse luchtvaartmij. Trans World Airlines is vanochtend vroeg in de omgeving van Chicago neergestort en uitgebrand. Volgens de politie zijn alle inzittenden zeventig passagiers en een bemanning van zes leden om het leven geko men. Het viermotorige vliegtuig was op weg van Boston naar Los Angeles. Kort nadat het om acht uur Ned. tijd van het vliegveld van Chicago was opgestegen, stortte het 20 km verder in een veld bij de voorstad Hinsdale neer. Toen reddingsploegen bij de plaats van het ongeluk aankwamen, brandde het wrak fel. Pas toen het vuur was geblust, kon men begin nen naar overlevenden te zoeken. Met traangasbommen heeft de politie in Rio de Janeiro een eind gemaakt aan demonstraties ten gunste van vice-president Goulart. Demonstranten op de vlucht voor de politie. De Verenigde Naties hebben vandaag in Elisabethstad bekend gemaakt, dat zij alle normale be trekkingen met de regering van Katanga hebben afgebroken. Dertig Cubanen naar Jamaica uitgeweken Dertig Cubanen die te Kingston op Jamaica om politiek asiel hebben ver zocht, hebben meegedeeld dat zij de ka pitein en de zes bemanningsleden van 'n kustvaartuig gewapenderhand hebben gedwongen koers te wijzigen en naar Jamaica te varen. Deze poging is een maand lang voorbereid. De commandant van het machtige Braziliaanse tweede leger heeft gisteren aan zijn troepen bekendgemaakt, dat de minister van Oorlog, maarschalk Odilio Denys, elke door het parlement aanvaarde oplossing voor de Braziliaanse crisis zal aanvaarden Het was de eerste aan wijzing. dat het leger bereid is zijn positie tegen vice-president Joao Goulart op te geven. Zoals gisteren gemeld zijn eenheden van het Braziliaanse leger, luchtmacht en vloot een operatie begonnen tegen de staat Rio Grande do Sul, waarvan de gouverneur, Leonel Brizola, een zwager is van Goulart. Verwarde toestand in Rio Grande do Sul Het parlement heeft gisteren met 298 stemmen tegen 14 stemmen een voor stel aangenomen een wet tot herziening van het parlementaire regeringssysteem ter tafel te brengen. Hierdoor zou Gou- (Van onze Londense correspondent) De dieven van het Goya-portret van de hertog van Wellington, dat tien dagen geleden uit de National Gallery te Londen werd gestolen, hebben in een brief aan Scotland Yard een losprijs van 140.000 pond 1,4 miljóen gulden) geëist voor teruggave van dit portret. Deze losprijs zal niet door de dieven zelf worden opgestreken, maar zal worden be steed aan liefdadige doeleinden. In een brief vroegen de dieven een fonds te stichten om dit bedrag bijeen te krijgen. Zodra men de 1,4 miljoen gulden heeft ontvangen en de dieven officieel beloofd is, dat zij niet zullen worden vervolgd voor hun diefstal, zal het museum het portret van de hertog van Wellington terugkrijgen. Veel bijzonderheden in korte brief Een Westduitse boerenvrouw, die in de enclave Eiskellerin Oost- Berlijn woont, wordt op haar dage lijkse gang naar het westen bege leid door een Engels militair. Er zijn op het verbindingsweggetje tussen de enclave met West-Berlijn zoveel moeilijkheden gerezen, dat de Westelijke militairen de bevol king hier persoonlijke bescherming geeft. De brief die gericht was aan commis saris Victor Massey, de leider van het onderzoek naar de diefstal, werd gezon den via het hoofdkantoor van het Brit se persbureau Reuter, dat in Fleet Street is gevestigd. De brief werd woens dagavond in het Londense district N.W. 1 gepost en was afgestempeld op kwart over zeven. Nadat de brief bij Reuter was ontvangen, werd deze onmiddellijk aan Scotland Yard overhandigd. Woordvoerders van Scotland Yard vertelden later, dat de brief in het labo ratorium wordt onderzocht. Deze was geschreven op normaal briefpapier zon der briefhoofd, met potlood en in blok- letters. De dieven verklaarden: „Geen van onze groep heeft een strafregister. Wü hebben het portret gestolen om rijke liefhebbers te dwingen geld beschikbaar te stellen voor liefdadige doeleinden. Alle goede mensen moeten helpen dit fonds tot een succes te maken, waarna de Goya kan worden teruggegeven." De dieven gaven vrij veel bijzonder heden over het schilderij, zodat het er op het eerste gezicht op lijkt, dat zij het inderdaad hebben weggenomen. Zy schrijven namelijk dat achterop het pa neel een etiket is geplakt waarop de naam is vermeld van een kunstveiling in Jersey, waarop de datum 22 augus tus 1958 staat en de naam van de hertog van '_2eds, die het schilderij oorspronke lijk in zijn bezit had. De directeur van de veiling gaf later te kennen, dat dit briefje zeer veel weg heeft van dat, wat hij op de door hem verkochte kunstwer ken plakt en dat hij inderdaad dit schil derij in zijn bezit had gehad. Alleen een paar krasjes Nadat het schilderij was gestolen be stond er grote vrees dat het onherstel baar beschadigd zou kunnen zyn, omdat het paneel bijzonder zwak is. De dieven probeerden deze vrees weg te nemen door in hun brief te vermelden dat „er alleen een paar krasjes in de hoek zit ten en dat het verder volkomen onbe schadigd is gebleven". Het doek werd maandagavond 22 augustus uit het, door allerlei veilig heidsinstallaties bewaakte museum aan Trafalgar Square gestolen. Sinds het in de National Gallery arri veerde was het tentoongesteld op een ezel boven aan de hoofdtrap van het museum. Het portret werd in juli van dit jaar door een Amerikaan voor 1.4 miljoen gulden op de Londense kunstveiling van Sotheby gekocht. Dit veroorzaakte grote verontwaardiging in Engeland omdat het schilderij het land dan zou verlaten. Daarop besloot de Amerikaan de Goya voor dezelfde prijs, waarvoor hij die ge kocht had, aan Engeland terug te ver kopen. De Wolfson-stichting betaalde 1 miljoen gulden en de Britse regering paste de rest bij. Het schilderij was niet verzekerd. lart president worden zonder de macht die de vorige presidenten hebben uit geoefend. Een teken van verminderde spanning was het opheffen van de cen suur. waardoor telegrammen waren op gehouden en twee voorname ochtend bladen in Rio de Janeiro in beslag waren genomen. Radiostations in Zuid-Brazilië, die in handen zijn van de plaatselijke gouver neur, meldden gisteren, dat troepen van het tweede leger twee steden in Rio Grande do Sul hebben bezet. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn echter uit het gehele land geen berichten over militaire acties binnen gekomen. Het ministerie van Marine heeft meegedeeld dat een vlooteenheid gisteren uit Rio de Janeiro naar het zuiden is vertrokken. De nationale veiligheidsraad deelde mede, dat in Rio Grande do Sul pro- communistische groepen een strijdmacht vormen. Ook zou er in deze provincie een groeiend voedseltekort zijn. De toe stand is zeer verward. Telefonisch con tact met de provincie was niet mogelijk. Goulart heeft zijn thuisreis na een onderbreking van een uur in Lima (Peru) voortgezet. In Lima moest de politie maatregelen nemen om de enthousiaste menigte in bedwang te houden. Een voor het merendeel uit leden van de Braziliaanse Arbeiders partij bestaande groep volksvertegen woordigers heeft besloten een afgezant naar Buenos Aires te sturen om vice- president Goulart te vragen in Argen tinië te blijven tot een vreedzame op lossing van het conflict door het par lement is gevonden. De zestienjarige L. J. Gubbels, uit Groningen, Is gisteravond gedood, toen hij experimenteerde met explosieve stof fen. De knaap, een pupil van de Martha-Stichting in Alphen, is getrof fen door delen van een uit elkaar sprin gende bus, waarin hij een zelf vervaar digd mengsel had gedaan. Hierbij werd zyn halsslagader doorgesneden. Het ongeval heeft zich voorgedaan in het Jongenshuis aan de Julianastraat. Uit het Leidsch Dagblad van I 5 Sept. 1861 Afen schrijft uit 's Graven- hage d.d. 1 Sept.: ,Jlet schijnt dat het paspoortenstelsel op zijn uiterste ligt. Nadat onlangs de paspoorten tusschen Frankrijk, België en Nederland zijn afge- schaft, moet nu bij onze rege ring een aanzoek van Zweden ingekomen zijn, om wederkerig de verpligting der paspoorten op te heffen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1